Jukatan to raj dla miłośników natury. Co warto tu zobaczyć? Największe atrakcje przyrodnicze Jukatanu to święte dla Majów cenoty, ale też piękne rezerwaty przyrody, plaże z turkusową wodą, gigantyczna rafa koralowa i wyjątkowe zwierzęta. Jak się za chwilę przekonasz, nieodłącznym elementem najsłynniejszych miejsc przyrodniczych półwyspu jest woda – zwykle otoczona przez tropikalną zieleń. Nawet jeśli swoje wakacje na Jukatanie planujesz głównie ze względu na plaże lub słynne piramidy Majów, na pewno zachwycisz się też tutejszą przyrodą fauną i florą!

 

Jukatan – atrakcje przyrodnicze. Co warto zobaczyć?

Co zobaczyć na Jukatanie, jeśli zależy ci na naturze? Jest kilka miejsc wyjątkowych, ale zanim je opiszemy, chcemy zwrócić uwagę na to, że atrakcje przyrodnicze Jukatanu możesz zobaczyć tu nawet przy okazji! Przykładowo, zwiedzając Tulum (słynne miasto portowe Majów), zobaczysz iguany, piękne palmy, a przede wszystkim pełną skalnych grot plażę. Aby to zobrazować, kilka zdjęć otoczenia ruin pokazaliśmy poniżej i w naszym filmie o historii Meksyku.

przesuń

Tyle tytułem wstępu, a teraz przejdźmy do konkretów. Co warto zobaczyć na Jukatanie? Naszym zdaniem, największe przyrodnicze atrakcje Jukatanu to:

 

Cenoty na Jukatanie

Zaczynamy od chyba najsłynniejszej atrakcji przyrodniczej Jukatanu. Cenoty to stworzone przez naturę studnie krasowe. Na półwyspie znajdziesz takich setki, a chłodząca kąpiel w nich jest czymś, czego długo nie zapomnisz, bo nie są to zwykłe jeziora. Zejście w dół studni, często w otoczeniu niezwykłej przyrody, naprawdę robi ogromne wrażenie. Cenoty pełniły fundamentalną rolę w życiu Majów – stanowiły ważne źródło pitnej wody i były uważane za miejsca święte, łączące świat ludzi i bogów.

Cenote na Jukatanie

Zejście do cenoty

Najlepiej zejść w głąb kilku różnych cenot, bo różnią się od siebie. Najpopularniejsze cenoty na Jukatanie to Kukulkan i Chac Mool (tuż obok siebie), Dos Ojos, Ik Kil, Ponderosa, Gran Cenote i Cenote Angelita. Możesz je zobaczyć na mapie, którą zamieszczamy na dole tego artykułu.

Co ciekawe, na półwyspie znajduje się też tak zwany „Pierścień Cenot” (Anillo de cenotes). To obszar, na którym znajduje się prawie 100 takich miejsc! Nie wszystkie są spektakularne, ale jeśli wybierasz się do Chichen Itza, warto pojechać również tam, bo to już niedaleko.

 

Bacalar, czyli „Laguna 7 Kolorów”

Laguna Siedmiu Kolorów nosi taką nazwę nie bez powodu. Krystalicznie czysta woda mieni się tutaj najróżniejszymi, intensywnymi odcieniami turkusu i błękitu. Bacalar to miejsce bardzo łatwo dostępne, bo znajduje się tuż przy jednej z najgłówniejszych dróg półwyspu. Możesz tu pływać, nurkować, żeglować, czy wykupić wycieczkę kajakiem po zakamarkach laguny. Albo po prostu zatrzymać się na chwilę i nacieszyć oczy widokami!

Bacalar - co zobaczyć na Jukatanie

Huśtawki w Lagunie Bacalar

 


Podróż coraz bliżej…?
Przeczytaj nasz przewodnik po Meksyku.

Przewodnik po Meksyku

Przewodnik po Meksyku – fascynującej kulturze, bogatej historii i egzotycznych krajobrazach. Podróżując przez Meksyk skosztujesz wyśmienitych potraw, usłyszysz cudowną muzykę, poznasz prekolumbijskie cywilizacje, wypoczniesz...
Czytaj więcej

 

Rezerwat Sian Ka’an

Kolejny doskonały pomysł dla szukających egzotyki i aktywnego wypoczynku w jednym. Rezerwat biosfery Sian Ka’an jest wpisany na listę UNESCO, a tworzą go rozległe lasy namorzynowe i turkusowe wody, które najlepiej podziwiać z łodzi lub kajaka. Co więcej, tutejsza laguna jest domem dla żółwi morskich i nie tylko. Można tu podziwiać delfiny, iguany, czy najróżniejsze gatunki ptaków. Wśród gęstych lasów można znaleźć nawet ruiny Majów! Warto poświęcić temu miejscu nieco czasu, aby dobrze poznać to pełne niespodzianek miejsce.

Rezerwat Sian Ka'an - atrakcje przyrodnicze na Jukatanie

Rezerwat Sian Ka’an

 

Rezerwat Rio Lagartos

Nadbrzeżny obszar, rozsławiony za sprawą mieszkających tu flamingów i różowej wody. Popularną atrakcję stanowi tu przepłynięcie łodzią po mokradłach i lagunach, zwłaszcza o wschodzie słońca, kiedy można podziwiać aktywność najróżniejszych gatunków zwierząt, także tych zagrożonych. Na terenie rezerwatu znajduje się rybacka wioska o tej samej nazwie. Niegdyś lokalni mieszkańcy utrzymywali się w niej jedynie z połowu ryb, aczkolwiek miasteczko zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością wśród turystów.

Rio Lagartos - co zobaczyć na Jukatanie

Różowe flamingi w Rezerwacie Rio Lagartos

 

Rezerwat biosfery Celestun

300 kilometrów od Rio Lagartos znajduje się kolejny rezerwat. W nim również znajdziesz flamingi, żółwie, małpy, gęste lasy, rzeki, rejsy łodziami, czy egzotyczne kąpieliska (warto sprawdzić Ojo de Agua Baldiosera). Co ciekawe, gęste lasy skrywają Avioneta De Pablo Escobar, czyli wrak samolotu, należący prawdopodobnie do tego słynnego przemytnika narkotyków. Miał rozbić się tu pod koniec lat 70-tych, ale wszystko wokół niego, nawet to, co stało się z pilotami, jest owiane tajemnicą. Wrak znajduje się w miejscu skrajnie niedostępnym dla turystów.

Calestun - atrakcje Jukatan

Drewniane kładki w rezerwacie

Jeśli zatrzymujesz się na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Jukatan, na pewno odwiedź Rezerwat Calestun. Przy okazji, zerknij na stronę partnera tego artykułu przed wakacjami na Jukatanie – tam znajdziesz artykuły o ciekawych miejscach na półwyspie. A jeśli dopiero planujesz swój pobyt na południu Meksyku i szukasz noclegu, sprawdź oferty na tej stronie. Za polecenie otrzymamy niewielką część prowizji, dzięki czemu wesprzesz rozwój naszego portalu. Dziękujemy!

Majorka nocleg

 

Rajskie plaże: Playa Delfines, Playa Norte i Akumal

Tych na Jukatanie nie brakuje. Jeszcze raz wspomnę o plaży na terenie stanowiska archeologicznego w Tulum – nieopodal słynnych ruin, wybudowanych przez Majów. Ten przykład pokazuje, że nawet zwiedzając zabytki historyczne, możesz liczyć na fenomenalną przyrodę, a w tym przypadku – cudowną plażę, pełną grot, skał i turkusowej wody.

Jednak najpopularniejszymi kąpieliskami są Playa Delfines, Playa Norte i Akumal. Słyną z miękkiego i białego piasku oraz turkusowej wody. Najbardziej dostępna jest Playa Delfines – znajduje się w strefie hotelowej Cancun. Playa Norte to plaża na wyspie Isla Mujeres i, choć jest mniejsza i węższa, to zdobią ją piękne palmy. Akumal zdaje się łączyć to, co najlepsze w obu tych miejscach, bo znajduje się na lądzie i jest pełna palm. Niestety, miejscami została niemal zawłaszczona przez hotele i resorty.

Tyle o popularnych plażach. A nasza ulubiona…? Zdecydowanie Paradise Beach na południe od Tulum. Zaskakująco spokojna i nieturystyczna, ze ślicznymi palmami. Cudowne miejsce! Obok znajdują się hotele i pola namiotowe (na jednym z nich spaliśmy), a mimo to nie było mowy o tłumach turystów.

 

Wielka Mezoamerykańska Rafa Koralowa

To druga największa rafa koralowa świata! Mierzy prawie tysiąc kilometrów i rozciąga się wzdłuż wybrzeży południowego Meksyku, ale też Belize, Gwatemali i Hondurasu. Jak ją zwiedzać? Oczywiście najlepiej ze sprzętem do nurkowania lub snorkelingu. Ofert wycieczek znajdziesz wiele, zwłaszcza w popularnych kurortach. Ogromną popularnością cieszy się snorkeling nieopodal wysp Cozumel i Isla Mujeres. Jeśli interesuje cię podwodny świat, piękne opracowanie na temat Wielkiej Mezoamerykańskiej Rafy Koralowej przygotowała organizacja WWF.

 


Szukasz samochodu na Jukatanie? 
Skorzystaj z naszego linku partnerskiego i porównaj ceny na Discover Cars!

Polecamy, bo:

  • Wyszukuje też lokalnych dostawców (nie tylko globalne firmy) i jasno pokazuje opinie na ich temat,
  • Zasady rezerwacji są przejrzyście opisane,
  • Obsługa klienta jest dostępna 24/7,
  • Ubezpieczenie „Pełna ochrona” zwróci Ci depozyt np.w przypadku stłuczki,
  • To nasz sprawdzony partner. Sami korzystamy! 🚗

 

Jukatan – atrakcje przyrodnicze na mapie

Na poniższej mapie znajdziesz atrakcje przyrodnicze Jukatanu, które opisaliśmy w tym artykule. Dzięki niej, możesz łatwo zerknąć, gdzie się znajdują. Mamy nadzieję, że to pomoże w zaplanowaniu zwiedzania tego pięknego, myksykańskiego półwyspu! 🙂

 


Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny i chcesz się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Autorzy:Łukasz

Komentarze

Dodaj komentarz