Podróż samochodem jest najlepszym sposobem na poznawanie amerykańskiej różnorodności. Ale jak wynająć auto w USA? Cały proces może sprawiać pewne trudności. Nic dziwnego – istnieje przecież tak wiele ofert, pośredników, ubezpieczeń, rodzajów płatności… W tym artykule opiszemy, krok po kroku, jak wygląda wynajem auta w USA i zdradzimy, co naszym zdaniem sprawdza się najlepiej w obniżaniu kosztów. Zapraszamy do lektury!

 

Wypożyczanie auta – dlaczego warto?

Zacznijmy od podstaw – czy warto wynająć samochód podczas podróży po USA? Odpowiedź brzmi… TAK! Wypożyczenie auta daje nieograniczoną swobodę w zwiedzaniu. W Ameryce takie rozwiązanie sprawdza się naprawdę doskonale, bo Stany Zjednoczone to ogromny kraj, skrywający niespodziewane atrakcje na każdym kroku. Z jednej strony mówimy o obszarze ponad dwukrotnie większym od Unii Europejskiej, a z drugiej – o kraju, którego wybrane regiony są tak różnorodne, że co godzinę jazdy dostarczają wręcz kontrastujących widoków.

Dlatego też podczas kilkunastu własnych podróży po USA prawie za każdym razem wynajmowaliśmy samochód. Były bardzo różne, czego przykłady widzisz na poniższych zdjęciach. W 2019 r. wynajęliśmy rodzinnego minivana (Dodge Caravan). W 2017 r. skusiliśmy się na sportowe Camaro. Z kolei naszym pierwszym wynajętym autem, w 2013 r., był ekonomiczny sedan – Chevrolet Cruze. Najważniejsza informacja – każde z tych aut rezerwuje się w ten sam sposób.

przesuń

Oczywiście, można podróżować pociągami lub autobusami. Często to będzie szybsze lub tańsze. Ale nic nie da ci takiego poczucia wolności, jak samochód, którym skręcisz wszędzie tam, gdzie tylko coś przykuje twoją uwagę. Wynajem auta w USA to najlepszy sposób na poznanie różnorodności tego fascynującego kraju.

 


Potrzebujesz planu podróży po USA?
Skontaktuj się z nami!

Plan Twojej podróży po USA

Możemy dla Ciebie stworzyć plan podróży po USA. Projektujemy trasy zwiedzania Stanów Zjednoczonych, pomagamy w szukaniu noclegów i podpowiadamy, co zobaczyć w Ameryce. Napisaliśmy...
Czytaj więcej

 

 

Jak wynająć auto w USA?

Po krótkim wstępie czas na najważniejsze pytanie. Jak wynająć auto w USA? Wypożyczanie samochodu jest łatwe, pod warunkiem, że masz kartę kredytową (to istotne w USA), spory budżet i wcześniejsze doświadczenie w tym zakresie. Wtedy musisz jedynie wejść na stronę ulubionej wypożyczalni lub pośrednika, który porówna wszystkie dostępne w danym miejscu opcje, wybrać odpowiedni pojazd i… już! W zasadzie kończysz temat w kilkanaście minut.

Jeżeli jednak twój budżet nie jest z gumy, nie masz karty kredytowej, albo po prostu nie rezerwujesz często samochodów za granicą, czeka cię nieco dłuższa przeprawa, w której za sprawą tego artykułu chcemy ci pomóc, krok po kroku.

 

WAŻNE – na czym opieramy nasze podpowiedzi?

Cały proces wynajmu auta w USA pokażemy na przykładzie pośrednika Discover Cars. Dlaczego? Bo ceny u pośredników są niższe niż na oficjalnych stronach, a zasady wynajmu znacznie klarowniej opisane – zresztą za chwilę się o tym przekonasz.

 

Dlatego, w pierwszej kolejności kliknij w ten link i wejdź na stronę naszego partnera, z którego usług od kilku lat sami korzystamy podczas każdej podróży i cenimy za to, jak przejrzyście wszystko przedstawia.

DiscoverCars.com

 

Większość artykułu oprzemy na opisie właśnie tej strony, ale jeśli wolisz skorzystać z innych, to poszczególne etapy powinny wyglądać podobnie.

 

Krok 1: wybór dat, lokalizacji i samochodu

Aby sprawdzić aktualne oferty, wejdź na podlinkowaną powyżej stronę i dla ułatwienia, upewnij się, że masz ustawiony język polski strony (miejsce nr 1 na grafice). Następnie wpisz miejsce odbioru i daty wynajmu.

Jeśli chcesz oddać auto w innym miejscu, odhacz okienko nr 2 – wtedy pojawi się dodatkowe pole do wpisania miejsca zwrotu. To zwykle wiąże się z nieco wyższymi cenami wynajmu. Jeśli chcesz wypożyczyć auto na lotnisku w Nowym Jorku, ale zwrócić je na przykład w Miami, spodziewaj się wyższych cen, spowodowanych tak zwaną opłatą „one-way fee” czy „drop-off charge”. Opiszemy to jeszcze nieco dalej. Podobnie z wiekiem – najtańszy wynajem obowiązuje dla kierowców, którzy mają 30-65 lat. Jeśli nie mieścisz się w tym zakresie, kliknij miejsce nr 3 i wybierz swój wiek.

Wynajem samochodu w USA - krok po kroku instrukcja

W pierwszej kolejności upewnij się, że masz ustawiony j. polski (miejsce nr 1). Jeśli chcesz zwrócić auto w innym miejscu, odhacz miejsce nr 2. Wybierz swój wiek, klikając w miejscu nr 3.

 

Krok 2: przeglądanie ofert i opinii

Po pojawieniu się wyników wyszukiwania, zobaczysz dziesiątki samochodów. Na górze ekranu możesz wybrać konkretny typ auta (np. SUV), a dodatkowe filtry znajdują się po lewej stronie ekranu. Zwróć uwagę na opinie o wypożyczalniach. Na Discover Cars są widoczne w prawym górnym rogu każdej oferty. Najlepiej otworzyć kilka ofert różnych wypożyczalni w oddzielnych zakładkach, żeby móc je dalej wygodnie porównać.

Wynajem auta w USA - opinie

W tym miejscu widać opinie o wypożyczalni

 

Krok 3: weryfikacja dodatkowych kosztów

Ceny wynajmu są cenami prawie finalnymi. Oczywiście, „prawie” może robić wielką różnicę. Musisz pamiętać o kilku kosztach dodatkowych. Tutaj istotna uwaga – strona Discover Cars należy do tych, które wszystkie najważniejsze koszty wliczają w cenę. Jeśli jednak korzystasz z innego pośrednika lub oficjalnej strony wypożyczalni, bardzo dokładnie wczytaj się w warunki wynajmu i sprawdź, co w nich pisze się o poniższych opłatach.

 

 

Underage fee

Opłata naliczana wtedy, gdy auto wynajmuje osoba, która nie ma skończonych 21 lub 25 lat (w zależności od wypożyczalni). Ceny różnią się, więc trzeba każdorazowo wczytywać się w warunki wynajmu. Discover Cars wlicza tę opłatę w cenę wynajmu. Wystarczy podać swój wiek w polu wyszukiwania, a ceny pokażą się z uwzględnieniem tej opłaty.

 

Drop-off charge / One-way fee

To opłata za zwrot samochodu w innym miejscu niż zostało wypożyczone. Koniecznie upewnij się, że jest wliczona w cenę, którą widzisz, bo czasem wynosi tylko kilkadziesiąt dolarów, ale nierzadko – kilkaset! Wszystko zależy od wybranych miast i dat. Jeśli jeszcze nie masz kupionych biletów lotniczych, możesz sprawdzić, jak ceny kształtują się, jeśli odwrócisz kierunek swojej pdoróży. Ponownie, Discover Cars wlicza tę opłatę w cenę wynajmu, nie musisz obawiać się tego, że jest gdzieś ukryta.

 


Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, korzystasz z niego i chcesz się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Depozyt

To zwrotna kaucja – kwota, którą wypożyczalnia pobierze w dniu wynajmu, jako zabezpieczenie wkładu własnego, chociażby na wypadek stłuczki. Ubezpieczenia wypożyczalni zazwyczaj nie pokrywają pełnego kosztu naprawy samochodu. Jeśli depozyt wynosi 300 dolarów, to np. w przypadku obtarcia na parkingu, stłuczki, czy kradzieży auta, ubezpieczenie pokryje koszty dopiero powyżej tej kwoty. Innymi słowy, jeśli naprawa będzie kosztować $1000, ty zapłacisz za nią maksymalnie $300. Resztę pokryje ubezpieczenie. Ile może wynosić depozyt? To zależy od wypożyczalni, rodzaju samochodu i miejsca odbioru. Orientacyjną kwotę sprawdzisz w warunkach wynajmu.

Jeśli wykupisz dodatkowe ubezpieczenie na stronie Discover Cars, pośrednik zwróci ci ten zabrany przez wypożyczalnie depozyt w przypadku zdarzenia. Warunkiem jest udokumentowanie go, dlatego zrób zdjęcie ewentualnych rys, obtarć, a jeśli sprawa jest poważna i wymaga interwencji policji, do uzyskania zwrotu potrzebny będzie raport policyjny.

 

Płatne drogi (toll roads)

Tak jak wynajem auta w USA może stwarzać szereg trudności, tak też wyzwaniem bywa… płatność za niektóre mosty, tunele, czy ekspresówki. Sprawa szokująca, jak na europejskie warunki. Przeanalizuj pod tym kątem swoją trasę. Jeśli chcesz korzystać z płatnych dróg (toll roads), to najłatwiej będzie wspomnieć o tym na miejscu, w wypożyczalni. Za szybą zostanie zamontowany i aktywowany system do automatycznego naliczania opłat drogowych. Kosztuje zwykle od kilku do 10 dolarów za każdy dzień, w którym korzystasz z płatnych dróg. Sama cena przejazdu oczywiście też zostanie dodana do twojego finalnego rachunku.

Jeśli chcesz zaoszczędzić, możesz przy odbiorze zrezygnować z tej opcji, a ewentualne płatne tunele czy mosty opłacić samodzielnie. To jest jednak naprawdę uciążliwe, bo zwykle nie ma możliwości płacenia fizycznie, przy wjeździe na trasę. Możesz zapłacić przez Internet, ale wiąże się to każdorazowo z szukaniem informacji na ten temat, bo w USA nie ma jednego, spójnego systemu, który łączyłby wszystkie płatne drogi. W zasadzie każde może mieć własny.

San Francisco - Golden Gate nocą. Co zobaczyć w San Francsico?

Golden Gate to jeden z wielu przykładów płatnych mostów w USA. Korzystanie z kierunku na północnym (wyjazd z miasta) jest darmowe, ale jesli chcesz nim wjechać do San Francisco, musiz zapłacić mniej więcej $10.

 

Dodatkowe ubezpieczenie

W wynajem auta dla osób z Polski jest zazwyczaj wliczone ubezpieczenie: od kolizji, od odpowiedzialności cywilnej wobec osób trzecich oraz od kradzieży. Dla formalności zaznaczam, że w zasadzie to nie ubezpieczenia, tylko opłaty zmniejszające twoją odpowiedzialność. Ale dla uproszczenia, nazywajmy je ubezpieczeniem, bo tak powszechnie się o nich mówi.

Na miejscu będziesz mieć możliwość rozszerzenia ich o dodatkowe opcje. Bardzo uważnie wsłuchaj się w to, czym te dodatkowe opcje są i zastanów dwa razy przed wyrażeniem zgody na jakąkolwiek. A najlepiej skorzystaj ze stoiska do samodzielnej odprawy, żeby mieć czas na spokojnie wszystko przeczytać, co pokazujemy w tym filmie. Opcje dodatkowe są zwykle drogie i niekoniecznie potrzbne.

Na przykładzie Alamo, z którego często korzystamy – ta strona potwierdza, że w przypadku stłuczki czy awarii, która jest niezależna od ciebie, masz gwarantowaną darmową pomoc drogową. Przy odbiorze auta obsługa będzie cię jednak namawiać na rozszerzenie tej opcji o Roadside Assistance Plus. Różnica polega na tym, że wtedy pomoc drogowa będzie zapewniona też wtedy, gdy zatrzaśniesz kluczyki, rozładujesz akumulator, złapiesz gumę, czy kiedy zabraknie ci paliwa. Brzmi całkiem fajnie, gdyby nie koszt – nawet kilkanaście dolarów dziennie. Przy bardzo długich wynajmach bardziej opłacalne w przypadku takiej sytuacji może być po prostu zapłacenie za pomoc drogową.

Natomiast dla poczucia całkowitego komfortu i spokoju, przy krótszych wycieczkach zwykle tę opcję dokupujemy. Raz zresztą bardzo się nam przydała, bo na Hawajach wyczerpaliśmy nieświadomie akumulator i rano faktycznie dzwoniliśmy po pomoc. Wspomnieliśmy o tym nawet w jednym z naszych filmów!

 

Ubezpieczenie od pośrednika

Pośrednicy często oferują własne, dodatkowe ubezpieczenie. Czy warto je wykupić? To kwestia indywidualna. Moim zdaniem warto, jeśli budżet na to pozwala, żeby po prostu czuć się jeszcze bezpieczniej i bardziej komfortowo podczas wyjazdu. Trochę pisałem już o tym przy okazji depozytu, ale dodatkowo warto zaznaczyć, że to ubezpieczenie (w odróżnieniu od tego, które daje wypożyczalnia) pokrywa też szczególnie podatne na zniszczenia elementy samochodu. Na przykład lusterka. Tak więc, jeśli budżet ci na to pozwala – warto.

Jak wynająć auto w USA - ubezpieczenie

Tak Discover Cars reklamowało swoje ubezpieczenie w dniu pisania artykułu

 

Krok 4: wynajem auta w USA!

Gdy już wiesz jak wynająć auto w USA, wszystko masz sprawdzone i porównane, przejdź do najprzyjemniejszej części całego procesu. Kliknij w daną ofertę i wynajmij wybrany samochód! Podczas rezerwacji podaj numer swojej karty kredytowej i tę samą zabierz do USA. Po rezerwacji dostaniesz naprawdę bardzo przejrzyście napisanego mejla z podsumowaniem wszystkich informacji i wskazówkami dotarcia do wypożyczalni.

Co jeśli nie masz karty kredytowej…? Wtedy sprawa się komplikuje, ale o tym opowiemy nieco niżej.

 

Krok 5: odbiór samochodu

Przed wylotem upewnij się, że masz przy sobie kartę kredytową (osobą wynajmującą auto musi być właściciel karty kredytowej), paszport i prawo jazdy. Polskie „prawko” jest w USA akceptowane, ale z powodu innego języka, przy wynajmie możesz usłyszeć prośbę o pokazanie też prawa jazdy międzynarodowego. Rzadko się to zdarza, ale dla ułatwienia wynajmu i tak polecamy zawnioskować o takie. Cena to 35 zł, a czas oczekiwania na wyrobienie to tylko kilka dni. Możesz to zrobić tutaj.

 

Jak w praktyce wygląda odbiór samochodu w USA? To przedstawiamy na krótkim filmie:

 


Przygotuj się do podróży po Stanach Zjednoczonych.
Przeczytaj nasz przewodnik po USA!


 

Utrudnienie 1: Nie masz karty kredytowej?

Karta kredytowa jest akceptowana przez chyba wszystkie wypożyczalnie w Ameryce. A jak wynająć samochód w USA, kiedy masz tylko kartę debetową? To spora komplikacja. Dlatego, w pierwszej kolejności po prostu złóż wniosek w swoim banku i postaraj się o kartę kredytową. Tak ze wszystkim będzie łatwiej.

Jeśli nie uda ci się jej zdobyć, to dobra wiadomość jest taka, że karta debetowa staje się w USA coraz częściej akceptowana, ale pod pewnymi warunkami. Zazwyczaj to wiek powyżej 25 lat i odpowiedni zapas pieniędzy na pokrycie zwrotnego depozytu. Ale przede wszystkim to, że dla turystów z zagranicy opcja zazwyczaj ogranicza się do lotnisk, a podczas wynajmu musisz pokazać swój bilet powrotny (z lotniska, na którym chcesz oddać samochód). Przez te wymogi, domyślnie porównywarki nie piszą wprost, że karty debetowe są akceptowane. Nawet jeśli widzisz informację o tym, że wypożyczalnia akceptuje tylko karty kredytowe, nie przejmuj się. Po prostu skontaktuj się z pośrednikiem i poproś o zweryfikowanie.

Przed pisaniem tego artykułu potwierdziliśmy z zespołem Discover Cars, że wspominana często w tym artykule wypożyczalnia Alamo akceptuje karty debetowe na wspomnianych zasadach – mimo że nie pisze się tego wprost na stronach pośrednika ze względu na szereg warunków do spełnienia. Jeśli jedna z ofert Alamo przypadła Ci do gustu, skontaktuj się z zespołem Discover Cars, podając link do wybranej oferty i powołując się na tę stonę.

 

Utrudnienie 2: Jak wynająć auto, gdy wszystkie oferty są drogie?

Wynajem auta w USA mocno podrożał w ostatnich latach. Niestety, nie ma złotych rad, które zagwarantują obniżenie kosztów, choć kilka prostych sposobów na pewno warto sprawdzić. Być może pomogą ci znaleźć choć trochę korzystniejsze oferty. Nam czasami się sprawdzały, a kilka razy oszczędności okazały się ogromne!

 

Planuj elastycznie

Żongluj miejscami odbioru auta w danej okolicy. Zazwyczaj wynajem na lotniskach jest najbardziej opłacalny (nie zawsze). Ale w niektórych miastach jest więcej niż jedno lotnisko. W Nowym Jorku raz wynajmowaliśmy auto na krajowym lotnisku La Guardia, gdzie ceny okazały się niższe niż na miedzynarodowym JFK i EWR. Innym razem, planując podróż po USA klientowi, który chciał objechać wschodnie wybrzeże, zaproponowaliśmy przejazd do Waszyngtonu autobusem i wynajem samochodu dopiero po zwiedzaniu stolicy, bo to było znacznie tańsze niż wynajem w Nowym Jorku.

 

Odwróć kierunek zwiedzania

Zakładając, że chcesz jechać z Los Angeles do Las Vegas, sprawdź jak będą się kształtować ceny, jeśli odwrócisz kolejność zwiedzania i wynajmiesz samochód w Vegas, a zwrócisz w Kalifornii. Oczywiście, to jest możliwe tylko jeśli nie masz już kupionych biletów lotniczych.

 

Wynajmij i zwróć auto w tym samym miejscu

Warto zastanowić się, czy trasę można zakończyć w tym samym miejscu, w którym się ją zaczęło. Nawet kosztem nadrobienia kilometrów. Idealnym przykładem jest Kalifornia. Może zamiast wynajmować auto w Los Angeles a zwracać po kilku dniach w San Francisco, opłaci się poświęcić dodatkowy dzień na powrót do LA? Wynajem ze zwrotem w tym samym miejscu może być sporo tańszy. My robiąc trasę Nowy Jork – Memphis – Nowy Orlean – Miami na końcu i tak poświęciliśmy dwa dni na powrót do Nowego Jorku, oczywiście po drodze zwiedzając. Różnica w cenie wynajmu, w porównaniu ze zwrotem na Florydzie, była gigantyczna.

Wynajem auta w USA - Chrysler

Właśnie tym Chryslerem wracaliśmy do Nowego Jorku, żeby było taniej. Zdjęcie zrobione nieopodal Memphis, przy granicy stanów Tennessee i Arkansas 🙂

 

Zapisz się do newsletterów wypożyczalni w USA

Zrób to od razu, gdy zaczniesz myśleć o podróży. Wypożyczalnie często wysyłają kody rabatowe lub oferty specjalne. Niestety, zazwyczaj nie są to znaczne obniżki i dotyczą na przykład wynajmów w jakimś konkretnym okresie, albo na konkretnej trasie, no i zawsze bez pośrednika (co samo w sobie jest droższe). Nam jeszcze nigdy nie udało się skorzystać z takich zniżek, ale może ty będziesz mieć więcej szczęścia!

 

Zadzwoń do wypożyczalni

Wykup u swojego operatora w Polsce pakiet połączeń do USA i po znalezieniu w miarę rozsądnych ofert na stronie pośrednia, zadzwoń na infolinię zapytać o cenę takiego auta bezpośrednio w wypożyczalni. Na wstępie powiedz, że na stronie pośrednika widzisz daną cenę i zapytaj, czy bezpośrednio u nich (przez infolinię wypożyczalni) byłoby taniej. Raz w ten sposób udało się zaoszczędzić, choć niewiele.

Nie szukaj na ostatnią chwilę

Podpowiedź, którą zawsze warto mieć z tyłu głowy – nie tylko, gdy zastanawiasz się, jak wynająć auto w USA możliwie tanim kosztem. Najlepiej porównywać oferty nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem i bynajmniej nie po to, żeby tak wcześnie rezerwować. Po prostu daj sobie czas na spokojne ogarnięcie tematu. Może się okazać, że jednego dnia ceny będą wysokie, ale już za tydzień zmienią się na twoją korzyść. Albo pojawi się jakaś promocja. Najlepiej szukaj aut z możliwością odwołania i jeśli pojawi się coś tańszego – zmień rezerwację.

 

Turo – alternatywa dla tradycyjnych wypożyczalni

Jest jeszcze Turo. To zyskująca popularność platforma, na której prywatne osoby oferują wynajem własnych aut. Największe różnice między Turo a tradycyjną wypożyczalnią? W Turo znajdziesz też mniej standardowe pojazdy, to znaczy elektryczne, hybrydowe, sportowe, bardzo luksusowe, ale też starsze, na przykład dziesięcioletnie, z dużym przebiegiem, co mocno obniża cenę ich wynajmu.

Ważna uwaga! Ceny, które widzisz na Turo podczas przeglądania ofert nie są cenami finalnymi. Tak naprawdę auto może być mniej więcej dwukrotnie droższe niż wydaje się na początku. Pokazujemy to na poniższym przykładzie. Do $355 za samochód musielibyśmy doliczyć prowizję Turo (w tym przypadku – $62.20), podatek ($58.77) i ubezpieczenie – w wersji bez wkładu własnego to aż $219.21. Co więcej, rezerwacja ma limit 1750 mil, a więc za dalsze podróże zapłacilibyśmy dodatkowo.

 

Turo - wypożyczalnia aut w USA

Tak wygląda zamówienie w Turo. Zwróć uwagę na limit mil i koszty dodatkowe

 

Minusy Turo

Wynajem auta od prywatnej osoby wymaga dojechania w umówione miejsce, co jest mało wygodne. Dostarczenie pojazdu na lotnisko często jest możliwe, ale za dodatkową, wysoką opłatą. Kolejny minus – oczywiście samochód prywatnej osoby musisz zwrócić w to samo miejsce, a nie w innym mieście.

 

Plusy Turo

Najważniejszym plusem jest możliwość płacenia kartą debetową, bez żadnych dodatkowych dokumentów i wymagań. Dlatego, gdy poszukiwania auta w standardowej wypożyczalni nie idą najlepiej, warto rozważyć taką alternatywę. Tak jak wspomnieliśmy, tutaj łatwo wynajmiesz też auta mniej standardowe, na przykład elektryczne.

 

Podsumowanie – wynajem auta w USA

Doskonale wiemy, jak wynajem auta w USA może być kłopotliwy. Zresztą… mimo wielu podróży do Stanów Zjednoczonych sami wciąż podchodzimy do tematu z pewną dozą niepewności. Szukanie, porównywanie, wczytywanie się w warunki… Na samą myśl wzdychamy, bo znalezienie dobrej oferty może wymagać wytrwałości, a czasem wręcz kreatywności i przeplanowania całej wycieczki. Ale warto. Wypożyczony samochód to zdecydowanie najlepszy sposób na poznawanie Ameryki. Dlatego trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

 


Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, korzystasz z niego i chcesz się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Przygotuj się do podróży.
Przeczytaj nasz przewodnik po USA!

Przewodnik po USA

Przewodnik po USA – przyciągającym jak magnes kraju, w którym znane z filmów krajobrazy łączą się z fascynującą kulturą i wszechobecnym dążeniem do bycia...
Czytaj więcej

 

Autorzy:Łukasz

Komentarze

Dodaj komentarz