Malta to śliczny, niemal całorocznie słoneczny kraj na południu Morza Śródziemnego, a jednocześnie najmniejsze państwo w Unii Europejskiej. Od wieków jest uważane za skrzyżowanie różnych światów i kultur, co ma wpływ na tutejszą kuchnię, architekturę, język i nie tylko. Ten przewodnik przedstawi ci jaka jest Malta – co warto zobaczyć, czego skosztować i jak zaplanować jej zwiedzanie.
Malta – co zobaczyć i jak ją zwiedzać?
Słoneczna Malta stała się niezwykle popularna wśród Polaków, którzy aktualnie są najczęściej odwiedzającym ten kraj narodem. Cóż… najwyraźniej mamy nosa do podróżniczych perełek, bo właśnie taką jest Malta! Uważamy, że to jeden z najlepszych kierunków podróży na wakacje, także poza sezonem.
Malta składa się przede wszystkim z trzech głównych wysp, leżących bardzo blisko siebie: Malty, Gozo i Comino – w kolejności od największej. Podczas podróży najwięcej uwagi poświęcisz prawdopodobnie tej pierwszej, bo to na niej znajduje się większość atrakcji, a także lotnisko, liczne kurorty i Valetta, czyli przepiękna stolica kraju. Wyspę możesz zwiedzać wynajętym samochodem, transportem publicznym lub z organizowanymi wycieczkami.
Warto jednak popłynąć też na Gozo i Comino. My na Gozo chcieliśmy wynająć quada, choć przez chwilową (nie)pogodę zostaliśmy przy wynajętym aucie. Comino jest malutka i oficjalnie zamieszkała zaledwie przez… 2 osoby. Zwiedza się ją pieszo. Możesz wykupić jednodniową wycieczkę, która pokaże ci największe atrakcje ich obu w mniej więcej 8 godzin lub rozłożyć zwiedzanie na dwa dni. Linki do polecanych przez nas ofert znajdziesz w dalszej części przewodnika – pod opisami obu wysp.
Mapa atrakcji
Aby ułatwić Ci orientację i planowanie podróży, poniżej przedstawiamy mapę wszystkich opisywanych przez nas atrakcji, plaż i kurortów.
Przydatne linki: Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych linków od naszych partnerów, które pomogą ci przygotować podróż na własną rękę. Rezerwując za ich pośrednictwem wspierasz nasz portal, nie ponosząc z tego tytułu dodatkowych kosztów. Dlatego zachęcamy i bardzo dziękujemy!
|
Malta: największe atrakcje
Zacznijmy od wyspy Malta. W pewnym sensie przypominała nam włoską Sycylię, tylko że jest od niej nieporównywalnie mniejsza. Znajdziesz tu gwarną Valettę, czyli gwarną stolicę państwa, bardzo klimatyczne i pełne historii mniejsze miasteczka, kilka niezwykłych obszarów archeologicznych, ale też cudowne, turkusowe laguny i nadmorskie klify, czasem osiągające nawet ponad 250 m wysokości. Liczba atrakcji jest naprawdę imponująca!
Jaskinia Ghar Dalam
Znaleziono tu ślady obecności ludzi sprzed ponad 7000 lat, co sprawia, że to najstarsze takie miejsce na Malcie. Oprócz samego zwiedzania jaskini (nie jest duża), znajduje się tu muzeum pokazujące m.in. kości znalezionych tu zwierząt. Jest ich mnóstwo. Poznawanie całego obszaru zajmie prawdopodobnie mniej niż pół godziny, więc warto tu wjechać na chwilę, urozmaicając wycieczkę.

Marsaxlokk
Popularne miasto rybackie na wschodzie kraju. Słynie z charakterystycznych, kolorowych, drewnianych łódek, które pojawiają się często już na pierwszych stronach przewodników o Malcie. Wzdłuż portu rozstawia się targowisko, choć warto mieć na uwadze, że najwięcej sprzedawców pojawia się na nim w niedzielę. Zwłaszcza wtedy można tu znaleźć pamiątki i lokalne wyroby: maltańskie chałwy, miody, oliwy, sery i nie tylko. Wtedy też jest tu najwięcej turystów, więc jeśli zależy ci na spokojniejszej atmosferze tego miejsca, przyjedź tu w inne dni lub wcześnie rano.
Mdina
Dawna stolica Malty, nazywana też cichym miastem. Mieszka tu dziś tylko kilkaset osób, a wąskie uliczki tworzą jedyny w swoim rodzaju klimat. Może to jest powód, dla którego kręciło się tu wiele filmów i seriali, na przykład Grę o Tron. To miejsce do którego koniecznie musisz się wybrać, nawet jeśli spędzasz na Malcie tylko kilka dni. Zwłaszcza, że zwiedzanie Mdiny nie jest czasochłonne, bo to niewielkie miasteczko.

Porada: Możesz połączyć zwiedzanie Mdiny z pobliskim miastem Rabat. Warto po prostu przejść się po nim, bo ze względu na mniejszą liczbę turystów ma bardziej mieszkalny, spokojny klimat. Polecamy też znajdujące się tuż obok murów Mdiny muzeum Domvs Romana (willa ze starożytnymi mozaikami). Nieco dalej znajdują się też Katakumby św. Pawła.
Narodowe Akwarium Malty
Znajduje się w mieście Bugibba, zwanej szezrzej Zatoką św. Pawła, co nawiązuje do rozbicia się w tym miejscu statku, którym święty podróżował w 60 r. Akwarium liczy ponad 50 zbiorników, w tym podwodny tunel. Uwagę przykuwa to, jak ciekawie są stematyzowane, na przykład za sprawą wraków statków, co nawiązuje do podwodnej historii Malty.
W Bugibbie znajduje się też świetne muzeum samochodów The Malta Classic Car Collection, promenada, mnóstwo restauracji i kilka mniejszych atrakcji, więc jeśli czas pozwala, możesz tu spędzić cały dzień. My w niej nocowaliśmy, bo to też świetna baza wypadowa do zwiedzania Malty.

Prehistoryczne świątynie
Jest ich na wyspie wiele, bo obszar był zamieszkany już tysiące lat temu. Warto tu wyróżnić cztery miejsca. Pod Valettą znajduje się Tarxien oraz tajemnicze, podziemne Hypogeum. To miejsce szczególne, ale jego zwiedzanie nie należy do najtańszych i wymaga rezerwacji z dużym wyprzedzeniem. Dwa kolejne miejsca znajdują się na południu wyspy – megalityczne Ħaġar Qim i Mnajdra, które poznaje się na jednym bilecie. My zwiedzaliśmy właśnie te. Przedstawiają dawne świątynie, jedne z najstarszych na świecie, budowane już 5 tys. lat temu. Dziś są wpisane na listę UNESCO.
Rotunda w Moście
Ogromny kościół z jedną z największych kopuł w Europie. W 1942 r. zostały zrzucone na niego 3 niemieckie bomby. Jedna wpadła nawet przez kopułę do wnętrza, na modlących się wiernych. Żadna z tych bomb nie eksplodowała, co do dziś fascynuje odwiedzających licznie to miejsce turystów. Kościół można zwiedzać z audio-przewodnikiem w j. polskim. Miejsce robi naprawdę duże wrażenie.

Valetta i maltańskie Trójmiasto
Malta ma jedną z najmniejszych stolic na świecie – jej powierzchnia to oficjalnie mniej niż 1 km2! Dlatego mówi się, że ma jedno największych na świecie nagromadzeń zabytków na kilometr kwadratowy. Zresztą nic dziwnego, bo zakładano ją jako fort obronny, więc historyczne nawiązania są tu widoczne dosłownie wszędzie.

Trzeba mieć na uwadze, że chociaż formalnie Valetta jest niewielkim miastem, to w praktyce tworzy dużą i dynamiczną aglomerację wielu połączonych ze sobą miejscowości. Dlatego, na oficjalny rozmiar maltańskiej stolicy trzeba patrzeć z przymróżeniem oka i traktować go wyłącznie jako ciekawostkę.
Do najistotniejsztch turystycznie obszarów otaczających Valettę należy maltańskie Trójmiasto (Victoriosa, Conspicua i Sanglea), które leży po drugiej stronie zatoki i do którego najłatwiej dostać się gondolą (3 EUR). Podobnie jak w stolicy, znajdziez tu mnóstwo fortyfikacji, muzeów i restauracji.

O Valettcie i maltańskim Trójmieście powstanie jeszcze oddzielny przewodnik, ale jeśli mielibyśmy wymienić najważniejsze atrakcje, które obowiązkowo trzeba tu zobaczyć, to byłby to rynek z Pałacem Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego, Katedra św. Jana ze słynnym obrazem „Ścięcie św. Jana Chrzciciela” i salut armatni, który odbywa się codziennie w południe przy Górnych Ogrodach Barrakka. Czwartą atrakcją na pewno jest malowniczy rejs gondolą do Trójmiasta. Na zwiedzanie trzeba liczyć jeden, pełny dzień, a jeśli lubisz muzea – to przynajmniej dwa.
Victoria Lines
Liczące 12 km fortyfikacje obronne, zwane też kolokwialnie Wielkim Murem Maltańskim. Były budowane przez Brytyjczyków w ostatnich dekadach XIX wieku, aby chronić porty i miasta centralnej oraz południowo-wschodniej Malty przed potencjalnym atakiem od północy, gdzie wybrzeże sprzyjało inwazji bardziej niż pełne klifów południe. Dziś w wielu miejscach można się nimi przejść, co robi wrażenie.

Wioska Popeye
Miejscowość stworzona na potrzebę nagrania filmu z Robinem Williamsem. Dziś to park tematyczny, za którego zwiedzanie trzeba zapłacić, co pozwoli ci przenieść się do zupełnie innego świata. Jeśli chcesz tylko rzucić okiem na miejscowość z daleka, możesz to zrobić, kierując się do punktu widokowego po przeciwnej stronie zatoczki. Wpisz pomocniczo w nawigację te koordynaty GPS: 35.9597349, 14.3412466.
Wybrzeże na Malcie
Na nas zrobiło największe wrażenie spośród wszystkich maltańskich atrakcji. Słynie z gigantycznych klifów i licznych grot. Występują wszędzie, ale te największe znajdują się na południu wyspy. Konkretnych miejsc, które warto zobaczyć jest pewnie dziesiątki, chóć jeśli mielibyśmy wyróżnić najpopularniejsze, to jest nim Blue Grotto (Błękitna Grota), czyli wielka jaskinia, do której można wpłynąć łodzią. Koszt to 10 euro, a widoki oszałamiają. Warto więc zaplanować taką wycieczkę.

Jeśli chcesz pospacerować po szczycie gigantycznych klifów, co bardzo polecamy, wybierz się do Miġra l-Ferħa. Znajdziesz tam ogromny parking, z którego odchodzą cudowne szlaki widokowe. Niezapomniana przygoda. A piaszczyste plaże? Niestety, nie ma ich na Malcie wiele. Najsłynniejsze to Golden Bay oraz Għadira Bay i zdecydowanie warto się na nie przyjechać.
Gozo: największe atrakcje
Gozo to druga największa wyspa na Malcie. Jest znacznie bardziej rolnicza i spokojna od swojej większej sąsiadki. Jednak podobnie jak ona, skrywa ogromne klify, majestatyczne kościoły, prehistoryczne świątynie i klimatyczne miasteczka. Nie jest zatłoczona poza okolicą portu, przybrzeżnym miasteczkiem Xlandi Bay i stolicą wyspy – Victorią. Możesz przypłynąć tu rejsem wycieczkowym lub na własną rękę – promem Gozo Channel, który zabiera na pokład także samochody.
Ggantija
Kolejna megalityczna świątynia, służąca ponad 5000 lat temu rytuałom płodności. Najstarsza na archipelagu i jedna z najstarszych na świecie, bo budowana od 3600 r. p.n.e. To oznacza, że pod względem wieku „pokonuje” nawet Stonehenge. Na miejscu oprócz ruin znajduje się niewielkie, ale bardzo ciekawie zaaranżowane muzeum.

Victoria (zwana też Rabatem)
Stolica wyspy Gozo. To duże miasto mieszkalne, które ma jednak kilka istotnych atrakcji. Pierwszą jest ogromna cytadela, pełna wąskich uliczek i murów obronnych, po których szczycie można spacerować. Znajdują się tu muzea, ale też niezwykła Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ciekawostką na jej temat jest sposób malowania sufitu nad ołtarzem. Katedra nie ma kopuły, a dzięki zaburzeniu perspektywy, będąc w środku wydaje się, jakby ją miała – i to ogromną.
Victoria słynie też ze swojego przywiązania do sztuki, zwłaszcza operowej. Mimo że miasto ma tylko 7 tys. mieszkańców, to istnieją tu dwa prężnie działające i konkurujące ze sobą teatry operowe!
Wybrzeże na Gozo
Podobnie jak na wyspie Malta, piaszczyste plaże prawie nie występują na Gozo. Jest ich kilka, ale wyspa słynie z klifów, grot i pięknych formacji skalnych. Szczególnie polecamy Sand Waves (to prawdopodobnie nie jest oficjalna nazwa, więc tutaj również zostawiamy koordynaty GPS: 36.0801242, 14.2237920). Kolejnym miejscem, które polecamy szczególnie jest jaskinia Tal-Mixta, z cudownym widokiem na położoną w oddali, pomarańczową plażę Ramla.

Największe atrakcje na Comino
Ta część przewodnika nie będzie obszerna, bo i Comino nie należy do specjalnie wielkich wysp – jej rozmiar to zaledwie kilka km2. Gwarantujemy natomiast pełne turkusu zdjęcia, jako że właśnie ten kolor dominuje na Comino!
Błękitna Laguna
Największa atrakcja Comino i najsłynniejsze tego typu miejsce w całym kraju. Blue Lagoon to niewielka cieśnina, która ma niewiarygodnie turkusową wodę. Wiele wycieczek oferuje przypłynięcie tu statkiem z leżakami na górnym pokładzie, dmuchaną zjeżdżalnią i sprzętem do snorkelingu, co jeszcze bardziej urozmaici pobyt tutaj. Lagunę otaczają skały i niewielka plaża, niestety bardzo zatłoczona.
Krystaliczna Laguna
Trochę spokojniejszym miejscem jest inna laguna – krystaliczna. Nie ma plaży, więc odpoczynek tutaj w zasadzie ogranicza się do pływania, snorkelingu i opalania na pokładzie statku. Dodatkowym urozmaiceniem są jednak śliczne, skalne groty, do których można wpłynąć.
Spacery
Comino była niegdyś wyspą rolniczą, a spacerując po niej można zobaczyć wiele dawnych zabudowań. Możesz przejść się szlakiem w głąb tej niewielkiej wyspy lub wzdłuż morza – oglądając Błękitną i Krystaliczną Lagunę z góry. Taki spacer kończy się obok Wieży Św. Marii, będącej niegdyś częścią systemu ostrzegawczego, który okalał cały kraj. Każda z wież była w zasięgu chociaż jednej sąsiadującej, dzięki czemu można było przekazywać sygnałami informacje nawet pomiędzy najbardziej oddalonymi od siebie krańcami kraju. Trochę jak w grze „głuchy telefon”.

Pozostałe atrakcje
Na Malcie warto wynająć auto i po prostu pojeździć po wyspach, bo mimo niewielkiego rozmiaru, skrywają wiele ciekawostek. Przykłady? Na Gozo znajduje się miasto Xewkija, gdzie oprócz wielkiej Rotundy św. Jana Chrzciciela znajduje się też niedawno odrestaurowany wiatrak, który można zwiedzać.

Na Malcie niezwykła atrakcja znajduje się tuż przy lotnisku – to niesamowite Montekristo Estate, często wykorzystywane jako miejsce do organizacji imprez, na przykład wesel. Jest też zadbany park Ta’Quali, czy kamieniołom zamieniony na muzeum – Limestone Heritage Park.
Są też oczywiście niezliczone miasteczka, w których warto zatrzymać się na kawę i pastizzi. Często to miejscowości równie ładne, co najsłynniejsze maltańskie miasta, ale znacznie mniej turystyczne, co pozwala poznać bardziej autentyczną, mieszkalną odsłonę tego kraju.
Nocleg
Istnieje kilka obszarów, które warto wziąć pod uwagę na swój nocleg. Jeśli Maltę traktujesz jako kilkudniowy city-break, to warto zatrzymać się w Sliemie lub St. Julian’s. Zwłaszcza ta pierwsza miejscowość znajduje się bardzo blisko samej Valetty, do której możesz się dostać miejskim promem, co ułatwia zwiedzanie. Z drugiej strony, ze Sliemy wyrusza wiele wycieczek i rejsów, bo to prężenie działający kurort, co pozwoli ci też wybrać się na jednodniową wycieczkę w inne regiony kraju.
Jeśli jednak planujesz spędzić na Malcie więcej czasu, to warto oddalić się od aglomeracji. My spaliśmy w mieście Bugibba (szerzej określanym mianem St. Paul’s Bay), które okazało się idealną bazą wypadową na zwiedzanie Malty na własną rękę. W kwietniu nie było tu szczególnego problemu z zaparkowaniem samochodu, bo to kurort nieporównywalnie mniej zatłoczony niż okolice Valetty. Bugibba znajduje się też bliżej Comino i Gozo oraz jest miejscem, z którego również startuje wiele wycieczek. Z kolei ze stolicą kraju jest połączona wieloma liniami autobusowymi, a czas potrzebny na dotarcie to tylko godzina.
Są też inne miejscowości warte uwagi – Mellieħa (jeszcze bliżej portu z rejsami na Gozo, ale już znacznie dalej Valetty), czy rybackie Marsaskala i Marsaxlokk na wschodzie (kiepskie bazy wypadowe na zwiedzanie innych wysp, bo znajdują się w skrajnym punkcie kraju). Jednak tak obiektywnie, jak to tylko możliwe, jesteśmy zdania, że tak naprawdę na Malcie istnieją dwa najważniejsze kurorty, które warto polecać. Na krótszy pobyt – Sliema / St. Julian’s. Na dłuższy – Bugibba / St. Paul’s Bay.
Maltańska kuchnia
Kuchnia maltańska, podobnie jak sama Malta, jest mieszanką wpływów z różnych stron świata. Popularne są oczywiście dania z ryb oraz owoców morza, jak wszędzie w basenie Morza Śródziemnego, ale oprócz nich występuje tu też wiele potraw lokalnych. Więcej na temat maltańskiej kuchni napiszemy jeszcze w oddzielnym artykule, a poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych, tradycyjnych potraw.
Jeśli uważasz ten przewodnik za przydatny i chcesz się za niego odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!
Czego warto skosztować w trakcie pobytu na Malcie?
- Fenek – królik. Uchodzi za symbol maltańskiej kuchni i jest przygotowywany na różne sposoby.
- Bragioli – kolejne mięsne danie, ale bazujące na wołowinie podawanej w formie roladek.
- Aljotta – lekko kremowa zupa rybna. Pełna smaku i aromatu, składająca się nie tylko z ryb, ale też owoców morza.
- Pastizzi – bardzo popularna przekąska składająca się z ciasta, przypominającego francuskie. Najczęściej wytrawna – wypełniona pastą z groszku lub serem ricotta.
- Ftira – rodzaj maltańskiego chleba. Często serwowana w formie kanapki z tuńczykiem. Dla nas jedna z najpyszniejszych rzeczy, jakich próbowaliśmy na Malcie.
- Kinnie – gazowany napój bazujący na pomarańczach, o charakterystycznym słodko-gorzkim smaku.
- Lokalny alkohol – popularne piwo marki Cisk jest przeciętne, ale maltańskie wina naprawdę pozytywnie nas zaskoczyły.

Transport na Malcie
Malta ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć autobusów, które łączą ze sobą liczne miasta i atrakcje. Mają jednak swoje minusy. Alternatywą dla nich jest dość drogi Uber lub, oczywiście, wynajem samochodu, skutera, czy quada. Jeśli chcesz odwiedzić inne wyspy, możesz to zrobić zorganoziwaną wycieczką lub na własną rękę – lokalnymi promami. My polecamy na Comino wybrać się z wycieczką, a na Gozo – samodzielnie.
Transport publiczny
Liczba linii autobusowych na Malcie i Gozo robi wrażenie. Podobnie jak to, w ilu miejscach się zatrzymują. To ma jednak swoje minusy – większość linii nie prowadzi z punktu A do B najkrótszą możliwą trasą, tylko często meandruje pomiędzy miejscowościami lub różnymi dzielnicami miast, co szalenie wydłuża czas przejazdu. Trasa, którą bez trudu autem pokonałoby się w 20 minut, autobusem może zajmować nawet godzinę. Na tej stronie poznasz dokładne rozkłady jazdy, choć Google Maps też dobrze sobie z tym radzi.

Koszt przejazdu to 2 euro i pozwala na przesiadkę, o ile cały przejazd trwa nie dłużej niż 2 godziny. Płacić można na pokładzie, przykładając przy wejściu kartę płatniczą do czytnika. Jeśli planujesz podróżować w ten sposób często, sprawdź karty Explorer Pass i Explorer Pass Flex, bo ich kupienie może być nieco tańsze niż płacenie za jednorazowe przejazdy.
Istnieje też personalizowana karta Tallinja, która pozwala korzystać z transportu… za darmo! To jednak produkt stworzony bardziej dla mieszkańców, bo wymaga zaaplikowania z wyprzedzeniem, przekazania dokumentu, zdjęcia, zapłaty 25 euro za wyrobienie karty, a następnie za dostarczenie jej pocztą. Dlatego, choć to teoretycznie możliwe, większość turystów płaci zbliżeniowo za każdy przejazd lub kupuje jedną z dwóch wcześniej wspomnianych kart.
Wynajem auta na Malcie
Jeżeli nie przeraża cię jazda lewą stroną ulicy, często wąskimi drogami, to zdecydowanie wynajmij samochód na Malcie. A jeśli nigdy wcześniej nie podróżowałeś w taki sposób, ale ogólnie dobrze czujesz się za kierownicą, to i tak warto spróbować. Wcześniej zobacz odpowiedni film na YouTube, aby przyzwyczaić oko do tego, jak tak jazda wygląda, z kolei na miejscu, przed wyjazdem na miasto, poćwicz chwilę jazdę na parkingu. Warto też wybrać samochód z automatyczną skrzynią biegów.
Dlaczego tak bardzo zachęcamy do wynajmu samochodu? Bo Maltę świetnie się w ten sposób zwiedza. Może nie największe miasta – Valettę i jej okolice. Tam i tak najlepiej dojechać autobusem, bo ruch jest ogromny, a wolnych miejsc parkingowych mniej więcej zero. Natomiast resztę kraju – zdecydowanie wynajętem samochodem.
Po drodze zobaczysz mnóstwo fantastycznych widoków, ładnych miejscowości, ogromnych klifów i skręcisz wszędzie tam, gdzie coś przykuje uwagę. W kurortach znajdziesz wiele lokalnych wypożyczalni, z których warto korzystać, ale przed rezerwacją bardzo dokładnie zapoznaj się z warunkami wynajmu i opiniami na temat konkretnego miejsca. Jeśli wolisz dokonać rezerwacji w jednej z większych firm, które są dostępne m.in. na lotnisku, zachęcamy do skorzystania z naszego linku partnerskiego do strony Discover Cars, która w przejrzysty sposób porównuje wiele ofert.
Chcesz wynająć samochód na Malcie? Polecamy, bo:
|
Wynajem skutera lub quada
Na Malcie możesz wynająć też skuter, ale uwaga – jest do tego potrzebne prawo jazdy kategorii A (na motocykle). Tylko skutery o najmniejszej pojemności silnika mogą być wynajęte na kat. B, ale one nie nadają się na dalsze wycieczki po wyspie.
Ciekawą, choć niestety kosztowną alternatywą będą wypożyczalnie quadów. Naszym zdaniem, warto wynająć je na Gozo, gdzie ulice są bardzo wąskie, a do wielu plaż prowadzą drogi gruntowe. Taka całodniowa przygoda może kosztować ok. 80-100 euro (za dwuosobowego quada). My ze względu na załamanie pogody w ostatniej chwili zrezygnowaliśmy i zwiedzaliśmy Gozo samochodem, co pokazało nam, że tak też można, choć faktycznie w kilku miejscach pomyśleliśmy, że quad sprawdziłby się idealnie.
Wycieczki „Hop On Hop Off”
Jest jeszcze jeden sposób na względnie niezależne zwiedzanie Malty. To wycieczki typu „Hop On Hop Off”, w piętrowych autobusach. Być może kojarzysz to rozwiązanie z turystycznych miast, ale w skrócie działa to tak, że korzystasz z sieci autobusów, które krążą po wyznaczonej trasie pomiędzy największymi atrakcjami. Na jednym bilecie możesz wyjść z jednego autobusu, pozwiedzać daną atrakcję i wskoczyć do kolejnego, aby dostać się do następnego punktu.
Często uważamy takie wycieczki za przepłacone, bo skupione na miejscach, które można łatwo zobaczyć komunikacją miejską, a w niektórych miastach wręcz pieszo. Ale na Malcie taka wycieczka ma sens, bo obszar jest znacznie większy – nie sposób zobaczyć go pieszo, a podróż komunikacją zajmuje potwornie dużo czasu. W zasadzie jedyną alternatywą jest wynajęty samochód. Jeśli natomiast nie chcesz go wynająć, na pewno warto rozważyć „Hop On Hop Off”. Szczególnie polecamy wycieczkę dwudniową, bo pozwoli ci zobaczyć północną i południową część Malty. Pod tym linkem parnterskim możesz zarezerwować ją z możliwością anulowania nawet na dobę przed rozpoczęciem, jeśli twoje plany się zmienią.
Podróżowanie między wyspami
Pomiędzy wyspami możesz podróżować w ramach zorganizowanych wycieczek, których na Malcie jest mnóstwo. Niektóre opcje w mniej więcej 8 godzin umożliwiają zobaczenie po krótce zarówno Gozo i Comino, a inne skupiają się tylko na Comino. Poniżej przedstawiamy 2 najlepsze, naszym zdaniem, wycieczki. Zawierają polskiego audio-przewodnika i dodatkowe atrakcje na pokładzie. Rejsy wypływają z Bugibby. Pierwsza opcja to wycieczka tylko na Comino, a druga – na Gozo i Comino.
Jeśli wolisz zwiedzać na własną rękę, to możesz to zrobić. Ma to sens zwłaszcza w przypadku Gozo, gdzie faktycznie samodzielnie można zobaczyć wiele miejsc, których łączona wycieczka nie pokaże.

Z zachodniego krańca Malty na Gozo łatwo możesz dostać się wielkimi promami Gozo Channel. Podróż w tym kierunku jest bezpłatny, a w przeciwnym (z Gozo na Maltę) – €15,70 za samochód z kierowcą, a €4,65 dla pieszego lub dodatkowego pasażera. Więcej cen (np. za rower) znajdziesz na oficjalnej stronie.
Jeśli nocujesz w stolicy, to z Valetty na Gozo możesz dostać się szybką łodzią, za €7,50 w jedną stronę lub €12 w dwie. Więcej szczegółów na stronie Gozo Highspeed. Z kolei na Comino możesz dostać się również z portu na zachodnim krańcu Malty, za €15 w obie strony. Bilety znajdziesz na tej stronie.
Malta: szybkie pytania i odpowiedzi
Jak zwykle w naszych artykułach, także przewodnik po Malcie kończymy serią szybkich pytań i odpowiedzi. Jeśli masz dodatkowe, skontaktuj się z nami, a oczywiście postaramy się pomóc!
Na ile dni warto lecieć na Maltę?
Naszym zdaniem, 5-6 pełnych dni to optymalny czas, aby móc względnie dobrze poznać Maltę – zdecydowaną większość opisanych w tym przewodniku miejsc. Jeśli dodatkowo chcesz odpocząć, albo po prostu zwiedzać spokojniej i dokładniej, zarezerwuj sobie kilka dodatkowych dni.
Gdzie zrobić zakupy spożywcze?
W kurortach znajdziesz wiele małych, osiedlowych sklepów. Co ciekawe, w pierwszym, do którego weszliśmy, obsługa mówiła po polsku! Zwykle nieco taniej jest jednak w sieciach supermarketów: Welbee’s, Greens, Lidl, czy Spar.
Jeśli uważasz ten przewodnik za przydatny i chcesz się za niego odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!
Czy Malta jest bezpieczna?
Tak. Jak wszędzie w turystycznych miejscach, trzeba zachować pewną ostrożność, zwłaszcza chronić swoje rzeczy przed kieszonkowcami, ale spokojnie można stwierdzić, że Malta jest bezpieczna. Pamiętaj, aby przed wylotem przeczytać aktualne komunikaty o bezpieczeństwie, wydawane przez polskie MSZ.
Czy na Malcie naprawdę nie ma piaszczystych plaż?
Są, ale nie ma ich wiele. Na wyspie Malta jest przede wszystkim Golden Bay, na Gozo – Ramla Bay. Jeśli natomiast lubisz opalać się w spokoju, z dala od tłumów, wybierz się na jeden z niezliczonych klifów. Wylegiwanie się kilkadziesiąt metrów nad falami morza robi wrażenie.
Poznaj nasze artykuły