Jakie dokumenty przygotować przed wyjazdem do USA? W tym artykule dowiesz się o czym musisz pamiętać przed podróżą do Stanów Zjednoczonych. Najważniejsze dokumenty do USA to paszport biometryczny i ESTA lub wiza. Są łatwe do uzyskania, ale warto ubiegać się o nie z wyprzedzeniem. Opisujemy to szczegółowo, ale też podpowiadamy, jakie ubezpieczenie podróżne wybrać, co przygotować na kontrolę paszportową i jakie numery zapisać w telefonie przed podróżą. Innymi słowy, czas na formalności przed wyjazdem do USA! [Artykuł zawiera linki partnerskie]
Paszport biometryczny – podstawowy dokument
Co przygotować w pierwszej kolejności? Podstawowy dokument przed podróżą do USA to paszport biometryczny. Musi być ważny co najmniej tyle, ile planujesz być za granicą. Wbrew często spotykanej opinii, nie musi być ważny dodatkowych 6 miesięcy od dnia powrotu, co potwierdza oficjalnie ten dokument. Paszport biometryczny rozpoznasz po jego okładce. Na dole okładki powinien znajdować się prostokątny symbol z niewielkim kółkiem w środku, jak na załączonym zdjęciu. Jeśli takiego nie posiadasz lub dokument nie jest ważny wystarczająco długo, przygotuj prawidłowe zdjęcie paszportowe i sprawdź pod tym linkiem partnerskim jak wypełnić wniosek o paszport. Pamiętaj, że bez ważnego paszportu nie zawnioskujesz o ESTA ani o wizę, dlatego zadbaj o niego w pierwszej kolejności i z jak największym wyprzedzeniem.
ESTA – Elektroniczny System Autoryzacji Podróży
Od 2019 roku Polacy mogą podróżować do USA bez wiz, co nie oznacza jednak, że sam paszport biometryczny wystarczy. W praktyce turysta musi wybrać czy chce lecieć ze standardową wizą, jak dawniej, czy znacznie łatwiejszą, tańszą i szybszą rejestracją w ESTA – Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży. Wypełnienie wniosku ESTA zajmuje tylko kilkanaście minut, a jego zatwierdzenie – maksymalnie 3 doby, więc to zdecydowanie polecana opcja. Aby uzyskać ten dokument przed wyjazdem do USA, musisz złożyć wniosek z wyprzedzeniem i wyłącznie na oficjalnej stronie ESTA.
Formularz jest dostępny po polsku. Jego wypełnienie polega przede wszystkim na:
- podaniu danych osobowych i kontaktowych;
- opisaniu swojej podróży, w tym przedstawieniu adresu hotelu lub miejsca pobytu. Jeśli planujesz ich wiele, podaj adres pierwszego noclegu;
- odpowiedzeniu na pytania o niekaralność i związki z przestępczością;
- wgraniu aktualnego zdjęcia. Jeśli potrafisz, możesz je wykonać samodzielnie – na jasnym tle, z dobrym oświetleniem, bez cieni. Na tej stronie znajdziesz wymagania i narzędzie, które pozwoli ci przyciąć zdjęcie do właściwego rozmiaru.
Rejestracja w systemie ESTA jest ważna 2 lata i pozwala na maksymalnie 90-dniowy pobyt w Stanach Zjednoczonych, wyłącznie w celach turystycznych lub biznesowych. W dniu pisania tego artykułu rejestracja kosztuje $21.
Potrzebujesz planu podróży po USA?
Skontaktuj się z nami – możemy go przygotować!
Wiza do USA
Czy do USA jest potrzebna wiza? Nie. Raz jeszcze to podkreślmy – Polacy są zwolnieni z obowiązku posiadania wizy turystycznej do USA. Ale mogą ją mieć, jeśli chcą. Tylko… po co?
Wiza przyda się przede wszystkim wtedy, gdy cel wyjazdu jest inny niż biznes lub turystyka, albo jeśli planujesz spędzić w kraju więcej czasu. Wiza B-1 (biznesowa) i B-2 (turystyczna) pozwala na pobyt w USA aż do 6 miesięcy. Aby otrzymać taką wizę, musisz nie tylko wypełnić wniosek, ale też umówić się na osobistą rozmowę w Ambasadzie lub Konsulacie USA w Polsce. Zrób to na tej stronie. W dniu pisania tego artykułu aplikacja kosztuje $185.
Jeżeli masz już wcześniej przyznaną i nadal ważną wizę turystyczną lub biznesową i chcesz z niejsz skorzystać zamiast wypełniać wniosek ESTA, możesz to zrobić.
Ubezpieczenie podróżne do USA
Dla nas ubezpieczenie zawsze było istotne, ale gdy musiałem spędzić kilka godzin w boliwijskim szpitalu tym bardziej zrozumieliśmy, że absolutnie nigdy nie wolno bagatelizować tego tematu. Warto go potraktować po prostu jak kolejną z formalności przed wyjazdem do USA, którą trzeba się zająć. W Ameryce leczenie jest koszmarnie drogie, dlatego wybierając ubezpieczenie zwróć uwagę, aby jego suma była wysoka. Naszym zdaniem 500 tys. zł to minimum, choć zasada jest banalnie prosta – im więcej tym lepiej, bo nigdy nie wiadomo, co może ci się przytrafić, a dopłata do wyższych sum to kilka złotych za każdy dzień podróży.
Na co naszym zdaniem warto zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie?
- assistance – bardzo przydatna usługa. Assistence to wsparcie w poszukiwaniu lekarza czy organizacji lekarza w razie potrzeby;
- stomatolog – w USA wizyty u dentystów są drogie. Wypełnienie jednego zęba kosztuje mniej więcej $200-$400. Warto więc wczytać się w szczegóły i upewnić, że ubezpieczenie pokryje taki koszt, albo jego znaczną część;
- choroby przewlekłe – jeśli na takie cierpisz, koniecznie sprawdź czy ich leczenie jest ubezpieczone i na jaką sumę;
- zdarzenia pod wpływem alkoholu – warto, aby były objęte ubezpieczeniem;
- zniesienie udziału własnego przy wynajmie samochodu – w przypadku stłuczki czy zarysowania ubezpieczyciel może zwrócić koszt depozytu, który potrąci wypożyczalnia;
- udział własny przy leczeniu (nazywany formalnie franszyzą redukcyjną) – to bezzwrotna kwota, którą musisz zapłacić z własnej kieszeni za leczenie, mimo wykupionego ubezpieczenia. Oczywiście, najlepiej aby wkład własny w ogóle nie występował lub był jak najniższy.
U partnera tego artykułu – na stronie Rankomat – możesz porównać oferty i znaleźć dobre ubezpieczenie turystyczne. Większość powyższych informacji sprawdzisz tam samodzielnie, z poziomu strony, bo są bardzo przejrzyście przedstawione. Dwie ostatnie, o udziale własnym, możesz łatwo potwierdzić kontaktując się z konsultantem lub konsultantką.
Dokumenty, które trzeba pokazać na lotnisku w USA
Po wylądowaniu w USA kieruj się zgodnie ze znakami do kontroli paszportowej. Może pojawić się oddzielna ścieżka dla posiadaczy ESTA. W pierwszej kolejności podaj pogranicznikowi swój paszport biometryczny. Strażnik lub strażniczka poprosi cię o przyłożenie palców do czytnika linii papilarnych i o spojrzenie w kamerę. W ten sposób system potwierdzi twoją tożsamość. W razie potrzeby, miej przy sobie też inne dokumenty przygotowane przed wylotem do USA – zwłaszcza wydrukowane potwierdzenie z systemu ESTA (przyda się też na lotnisku w Polsce).
Najprawdopodobniej usłyszysz pytanie o cel podróży oraz datę powrotu, bo w dniu przylotu do USA musisz mieć już kupiony bilet powrotny. Czasami pojawia się też pytanie o miejsce noclegu, odwiedzone w ostatnim czasie kraje lub to, co robisz na co dzień w Polsce. Rozmowa podczas kontroli paszportowej trwa tylko chwilę. Jeśli nie czujesz się swobodnie z językiem angielskim, wydrukuj wszystkie dokumenty i informacje – powrotny bilet lotniczy, adresy noclegów, ewentualne rezerwacje. W razie problemów z porozumieniem się, zawsze możesz pokazać wydruki. W tym krótkim spotkaniu nie chodzi przecież o egzaminowanie kogokolwiek ze znajomości języka, tylko o sprawdzenie, czy faktycznie podróżujesz w celach turystycznych.
Internet w USA
To może nie typowa formalność, ale przed podróżą pamiętaj, aby zapewnić sobie dostęp do sieci w USA. Możesz kupić kartę SIM (tak zwany „prepaid”) dopiero na miejscu, po wylądowaniu, ale to będzie zdecydowanie najdroższe i najmniej wygodne rozwiązanie. Dlatego zachęcamy do przeczytania naszego artykułu o Internecie w USA, w którym opisujemy zalety i wady różnych dostępnych opcji, jak karty wirtualne i tradycyjne.
Jak widzisz na poniższym zdjęciu, niektóre obszary Ameryki to kompletne pustkowie. Warto więc z wyprzedzeniem zadbać o możliwie niezawodną sieć, zwłaszcza jeśli planujesz objazdówkę po kraju.
Wsparcie na miejscu
Oprócz przygotowania wymaganych dokumentów przed wyjazdem do USA, pamiętaj też o zapisaniu w telefonie kilku numerów kontaktowych, które mogą ci się przydać w podróży. Życzymy oczywiście, aby nigdy do tego nie doszło.
- Jeśli podczas podróży po USA zajdzie potrzeba wizyty u lekarza, skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem. Zapisz więc dane kontaktowe do niego oraz numer swojej polisy, aby nie musieć ich szukać w pośpiechu, jeśli coś się stanie.
- W nagłych przypadkach najważniejszym numerem okaże się 911 – uniwersalny numer alarmowy w USA. Skorzystaj z niego, jesli musisz skontaktować się z policją, strażą pożarną czy pogotowiem ratunkowym.
- Kolejne numery, które warto mieć pod ręką, to te należące do polskich placówek dyplomatycznych w USA. Ich pracownicy pomogą ci w sprawach formalnych, jeśli zajdzie taka potrzeba. Przykładowo, jeżeli zgubisz paszport, wesprą w uzyskaniu tymczasowego. Sprawdź na stronie polskiego MSZ listę spraw, które możesz załatwić w polskich placówkach. Z kolei ich adresy i numery znajdziesz tutaj.
Jakie dokumenty przed wyjazdem do USA? Podsumowanie
Odkąd Polacy nie potrzebują wiz do USA, ten kierunek podróży stał się jeszcze bardziej dostępny. Formalności związane z podróżą do USA ograniczają się zwykle do kilku łatwych w uzyskaniu dokumentów: paszportu biometrycznego, autoryzacji w ESTA, biletu powrotnego i ubezpieczenia, które pozwoli ci cieszyć się podróżą, ze spokojną głową. Pamiętaj, aby nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę, bo chociaż weryfikacja wniosku ESTA trwa maksymalnie 3 doby, to już na przykład wyrobienie paszportu – nawet miesiąc.
Na koniec, pozostaje życzyć ci powodzenia ze wszystkimi formalnościami i dokumentami, a przede wszystkim… udanej podróży! Oby była niezapomniana. W razie pytań, zachęcamy do kontaktu oraz lektury naszych pozostałych artykułów o USA!
Jeśli uważasz nasze artykuły za przydatne, korzystasz z nich i chcesz się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!
Przygotuj się do podróży.
Przeczytaj nasz przewodnik po USA!
Przewodnik po USA
Więcej artykułów o USA: