Majorka to raj dla rowerzystów i jeden z najpopularniejszych rowerowych kierunków podróży na świecie! Doskonałe drogi, częściowo zamykane w sezonie dla aut, a przede wszystkim świetne widoki, które zmieniają się wraz z każdym zakrętem. To powody, dla których tysiące osób podróżuje tu na dwóch kółkach. Jeśli marzy ci się Majorka rowerem, ten artykuł jest dla Ciebie. Przy współpracy z Media Expert opiszemy kilka informacji praktycznych i najpopularniejsze trasy rowerowe na Majorce. [Artykuł sponsorowany]
Majorka rowerem – skąd jej popularność?
Wycieczka rowerowa po Majorce to dobry pomysł z co najmniej kilku powodów. Pierwszym jest pogoda – mówi się, że aż 300 dni w roku jest tu słonecznych! Drugi to bardzo dobry stan dróg. Pod tym względem jest naprawdę znakomicie i wiele tras nadaje się na jazdę szosówką. Skoro o tym mowa, to trzecim powodem są właśnie trasy rowerowe – malownicze, zaskakujące widokami, ale przy tym dość wymagające, bo z licznymi wzgórzami, zwłaszcza na północy wyspy. To daje dużo frajdy, jeśli oczywiście masz kondycję i wyzwania nie są ci straszne.
- Widoki podczas wycieczki na Formentor
- Droga na Majorce – jest naprawdę dobrze!
Po czwarte, choć może to brzmieć dziwnie, Majorka jest świetnym kierunkiem dla rowerzystów po prostu dlatego, że… tak wielu jest tu rowerzystów! Czasem jadąc samochodem można poczuć się wręcz nieswojo, bo wszędzie wokół mija się dziesiątki osób na dwóch kołach. To tworzy wyjątkową atmosferę, ale też pomaga w logistyce.
Na przykład, da się znaleźć wypożyczalnie aut z bagażnikami na rower (choć nie jest to powszechne). Sklepy z częściami i akcesoriami znajdziesz w wielu miastach. Podobnie jak wypożyczalnie dobrej jakości rowerów. Cała infrastruktura jest tu po prostu dobrze przygotowana, a gdy będziesz potrzebować z czymkolwiek wsparcia, co parę minut będą cię mijać kolejni rowerzyści, których możesz poprosić o pomoc.
Jaki rower na Majorkę?
Jak już napisaliśmy, najpopularniejsze na Majorce są rowery szosowe, bo słynne trasy prowadzą po równym, twardym asfalcie. Są też oczywiście trasy górskie, bo pełnych piachu i żwiru szlaków na Majorce nie brakuje. Ba, można znaleźć nawet specjalne rowerowe wycieczki z przewodnikiem po takich! Ale mimo wszystko, największą popularnością cieszą się wielogodzinne przejazdy po utwardzonych drogach.
Jeśli szukasz roweru dla siebie, rzuć okiem na najnowszą ofertę z Media Expert – partnera tego artykułu. Rowery szosowe, crossowe, górskie – asortyment jest szeroki: https://www.mediaexpert.pl/lista,wszystkie-rowery-meskie
Transport roweru samolotem vs. wynajem na miejscu
Zanim przejdziemy do konkretnych tras rowerowych na Majorce, opiszmy ważny wątek – lepiej wynająć rower na miejscu, czy przetransportować własny samolotem? Oczywiście, to zależy.
Rower w samolocie – zasady
Jeśli masz własny, dobry, sprawdzony rower, a na Majorce planujesz jeździć często, to zdecydowanie nadaj go jako bagaż. Ceny zależą od linii lotniczej, ale to zwykle ok. 60-80 EUR w jedną stronę. Pamiętaj, aby zarezerwować przewóz z wyprzedzeniem (jeśli przyjdziesz na lotnisko z rowerem bez wcześniejszej rezerwacji, opłaty mogą być wyższe). Rower musi być dobrze zabezpieczony, przynajmniej folią, a najlepiej futerałem ochronnym. W samolocie nie można transportować rowerów elektrycznych.
Wypożyczenie roweru na Majorce
Wynajem rowerów na Majorce jest powszechny. To dobra opcja, jeśli chcesz przejechać się gdzieś tylko raz, albo po prostu nie masz w domu roweru, z którym dobrze się już zżyłeś. Zwróć tylko uwagę na to, gdzie i jaki rower postanowisz wynająć. Są firmy, które reklamują się ceną już od kilkunastu EUR za dzień, ale powiedzmy to otwarcie – takie rowery absolutnie nie nadają się na długie, wymagające trasy. Będą w porządku do pojeżdżenia między hotelem a plażą czy po centrum najbliższego miasteczka, ale nie na wielogodzinną podróż po stromych, majorskich wzniesieniach.
Szukając roweru na wynajem, wpisz w mapy Google „Bike Rental” i w pierwszej kolejności zwróć uwagę na opinie o firmach, które pojawią się w danej okolicy. Porządne wypożyczalnie powinny mieć w ofercie markowy i zadbany sprzęt, a w cenie oferować dostosowanie roweru pod twój wzrost. Cena takiego wynajmu to zwykle od około 60 euro do nawet 150 euro za dzień, w zależności od modelu.
Przy wynajmie często oferuje się dodatkowe akcesoria (np. kask), co oczywiście zwiększa cenę. Jeśli wolisz zabrać własne, zostawiamy drugi link naszego partnera – Media Expert, z akcesoriami dla kolaży: https://www.mediaexpert.pl/rowery/akcesoria-do-rowerow
Przewożenie roweru w wynajętym aucie
Jak transportować rower między różnymi miejscami na wyspie? Szukając ofert wynajmu samochodu, zadzwoń do wybranych wypożyczalni i zapytaj o to, czy za dodatkową opłatą mogą zamontować dodatkowy bagażnik na rower – „bike rack” lub „bike box”. Takie wypożyczalnie istnieją, ale niestety nawet na Majorce nie jest to norma, więc trzeba się upewnić.
Czytaliśmy też, że niektórzy montują na wynajęte auto własne bagażniki, ale w takiej sytuacji też warto zadzwonić i dopytać, czy wymiar będzie się zgadzał. W ostateczności (co wydaje się jednak dość powszechne) można po prostu zarezerwować odpowiednio większy samochód i włożyć rower do środka.
Jest też transport publiczny – busy, które docierają w najdalsze zakamarki wyspy. Opisywaliśmy je w naszym Przewodniku po Majorce. W nich nie ma zakazu przewożenia rowerów, ale w praktyce taka możliwość zależy od tego, jaki autobus akurat przyjedzie, bo są bardzo różne. Zwykle na dłuższych trasach nie powinno być z tym problemu.
Przewodnik po Majorce
Nocleg dla rowerzystów
Naszym zdaniem, najlepsze miejsce noclegowe dla rowerzysty na Majorce to okolice Port D’Alcudia, gdzie rozpoczyna się kilka świetnych tras rowerowych, w tym dwie opisywane w tym artykule. Baza turystyczna i rowerowa jest tutaj doskonała. Kurort znajduje się też w ładnym miejscu, z szeroką plażą, co czyni to miejsce też idealnym na relaks i regenerację.
Zachęcamy do szukania noclegów klikając w nasz link partnerski do strony Booking, w którym przefiltrowaliśmy już dla Twojej wygody miejsca w tym obszarze, z dobrymi opiniami, w różnych cenach. Rezerwując w ten sposób wspierasz naszą działalność, a sam/a nie ponosisz z tego tytułu dodatkowych kosztów! 🙂
Najlepsze trasy rowerowe na Majorce
Tych można wymieniać wiele, a każdą da się niemal dowolnie zmodyfikować. Jednak uogólniając, najpopularniejszą częścią Majorki wśród rowerzystów jest górzysta północ wyspy. W tym artykule wyróżnimy 3 trasy właśnie w tej części Majorki – każda nieco inna, choć wszystkie przepiękne.
Trasa rowerowa na Formentor
Najsłynniejsza trasa rowerowa na Majorce. Do tego stopnia, że jej ostatni, najbardziej malowniczy fragment jest w sezonie zamykany dla samochodów. W 2025 r. przypada to na okres od 1 czerwca do 30 października. Trasa fragmentami jest stroma i wymagająca, ale miejsc na przerwę z cudownym widokiem nie brakuje.
Wiele osób startuje z kurortu Port d’Alcudia lub sąsiadującej z nim miejscowości Alcudia, gdzie znajduje się wiele zabytków. Warto zjeść tam porządne śniadanie, zrobić kilka zdjęć starówki i wyruszyć przed siebie. Po 10 km jazdy wzdłuż wybrzeża dotrzesz do Port de Pollensa – ostatniego miasteczka na trasie.
Stąd czeka cię 20 km trasy niesamowitym półwyspem, pełnym zakrętów, wzniesień i punktów widokowych. To właśnie ten fragment jest zamykany dla samochodów. Uważać trzeba tylko na innych rowerzystów i autobusy, bo te wciąż kursują co jakiś czas. Trasę zwieńcza słynna latarnia morska. Powrót przebiega tą samą drogą.

Długość przedstawianej trasy:
Poziom trudności:
|
Jeśli chcesz rozbudować swoją trasę, w drodze powrotnej wiedz do miasta Pollensa (+10 km), które ma ładną starówkę z charakterystycznymi, długimi schodami, które kierują do kaplicy na szczycie wzgórza.
Trasa rowerowa z Soller
W artykułach o Majorce można znaleźć wiele kombinacji tej trasy. My poniżej prezentujemy taką, która wydaje się najbardziej malownicza, różnorodna, a przy okazji bliska nam – Polakom.
Jej początek do przepiękne Soller, gdzie przez starówkę przejeżdżają zabytkowe tramwaje. Po wystartowaniu w centrum, jedź do miejscowości Deia – to 11 km pięknej drogi z widokami na Morze Śródziemne. Stąd podążaj drogą dalej na zachód, częściowo wzdłuż linii brzegu. Zaledwie 10 km i dotrzesz do Valldemossy – miasta, w którym niegdyś mieszkał przez chwilę Fryderyk Chopin. W tutejszym parku znajdziesz jego popiersie, a na starówce możesz napić się kawy z widokiem na historyczne zabudowania.

Kolejny etap liczy 20 km i poprowadzi cię przez zupełnie inny krajobraz – częściowo nizinny i rolniczy. Nieopodal pięknych ogrodów Jardins d’Alfàbia, które warto odwiedzić, ruch samochodowy zdecydowanie się zmniejszy, bo w tym miejscu swój początek ma zbudowany w 1997 r. tunel do Soller. Ty rowerem zjedź na dawną trasę – na Coll de Soller. Jest stroma i kręta, ale dzięki tunelowi korzystają z niej niemal wyłącznie rowerzyści. To czyni ją wyjątkową. Ostatnim etapem jest 10-kilometrowy powrót z góry do Soller.
Długość przedstawianej trasy:
Poziom trudności:
|
Jeśli chcesz rozbudować swoją trasę, zjedź z niej na wybrane plaże. Trasa do Port de Soller i z powrotem to dodatkowe 10 km, z kolei do Cala de Deia i z powrotem – niecałe 5 km. Ciekawa jest też maleńka osada rybacka Port de Valldemossa. Aby ją zobaczyć, trzeba dołożyć 13 km.
Trasa rowerowa Puig Major
Często opisywana na różnych portalach trasa. Jest długa, wymagająca, bardzo zmienna – prawdziwy test wytrzymałości. Liczy ok. 150 km i obfituje w niesamowite widoki. Jeśli siły pozwalają – to będzie rewelacyjny sposób na poznawanie górskiego obszaru Majorki.
Etap 1
Najpierw jedź stroną południową pętli. Z kurortu Port d’Alcudia podążaj na zachód przez mniej więcej 75 km, aż do Soller. Niemal cały czas pojedziesz wzdłuż pasma górskiego, które póki co będziesz widzieć po swoje prawej stronie. Pierwszym przystankiem na tym etapie będą jaskinie Coves de Campanet – warto je odwiedzić. Następnie jedź przez Coll de Honor, już na wysokości ponad 500 m i stąd zjedź do Bunyola. Ostatnim wyzwaniem tego dnia będzie dotarcie do Soller. Przejedź tam opisywaną już wcześniej, niemal wolną od samochodów trasą Coll de Soller.
Długość tego etapu:
Poziom trudności:
|
Etap 2
Drugą częścią trasy jest powrót – tym razem górami. To w sumie prawie 90 km drogi (lub niecałe 65 km, jeśli zrezygnujesz z Sa Calobra). Pierwszym przystankiem po Soller powinno być niesamowicie klimatyczne, górskie miasteczko Fornalutx – trudno się w nim nie zakochać. Kolejno dotrzesz nad jeziora Cuber oraz Gorg Blau, bardzo ładne. Stąd, jeżeli siły i czas naprawdę pozwalają, możesz zjechać do Sa Calobra, niesamowicie piękną i wycieńczającą trasą.
Jeżeli nie czujesz się na siłach, możesz odpuścić, oszczędzając 25 km. Nastepnie jedź przez Lluc, gdzie znajduje się sanktuarium, do ślicznego miasta Pollensa. Stąd już rzut beretem do Port d’Alcudia.
Długość tego etapu:
Poziom trudności:
|
Podsumowanie
Majorka jest wyspą idealną dla doświadczonych rowerzystów. Rzecz jasna nie tylko. Jeśli nie chcesz pokonywać wielogodzinnych tras w górach, możesz po prostu pojeździć po innych zakątkach wyspy, co będzie znacznie mniej wymagające. Jednak tutaj skupiamy się na trasach najbardziej charakterystycznych dla wyspy, a słynie ona z tego północnego obszaru, pełnego zakrętów, stromych podjazdów i przestrzennych widoków.
Na koniec pozwólcie, że załączę jeszcze jeden link partnera tego artykułu – sklepu Media Expert: https://www.mediaexpert.pl/rowery/rowery-meskie/rowery-szosowe-meskie – tutaj możecie poznać ofertę rowerów szosowych. W sam raz na przygotowania do zwiedzania tej cudownej wyspy. 🙂
A planując swój wyjazd, nie zapomnijcie zerknąć do naszego obszernego Przewodnika po Majorce, z listą największych atrakcji, opisem kuchni i nie tylko. Mamy nadzieję, że dzięki niemu planowanie podróży stanie się łatwiejsze!
Przewodnik po Majorce
Poznaj nasze artykuły: