Majorka to największa wyspa Balearów. Śródziemnomorska kuchnia oraz hiszpańska kultura i architektura komponują się tu z fenomenalnymi widokami. Północ Majorki to obszar stromych gór Serra de Tramuntana, wpisanych na listę UNESCO. Tu znajduje się kilka słynnych i niezwykle klimatycznych miejscowości, które zdecydowanie warto odwiedzić. Z kolei południe oraz wschód to piaszczyste plaże i ogromne, otwarte dla turystów jaskinie. W tym przewodniku opowiadamy jaka jest Majorka – co warto zobaczyć, jak się po niej poruszać, gdzie szukać noclegu i jakich przysmaków skosztować.

 

Majorka – co zobaczyć? Największe atrakcje

Jak długa i szeroka, Majorka jest usiana różnorodnymi atrakcji, o czym już za chwilę się przekonasz. Warto zwiedzać je wynajętym samochodem, bo choć taka podróż momentami będzie męcząca (dokładniej opiszemy to w oddzielnym rozdziale), pozwoli ci dobrze poznać piękno wyspy. Chociaż w tym przewodniku prezentujemy największe atrakcje Majorki, na miejscu szybko przekonasz się, że w zasadzie każde miasto, plaża, latarnia morska czy punk widokowy robią wrażenie!

Jak zawsze, poniższą listę największych atrakcji Majorki prezentujemy w kolejności alfabetycznej.

 

Alcudia

Piękne, średniowieczne miasto na północnym wschodzie Majorki. Wyróżniają je wielkie mury obronne z licznymi basztami, które otaczają historyczne centrum miasta. Po ich fragmentach można spacerować. W Alcudii warto po prostu przejść się urokliwymi ulicami, zwłaszcza we wtorek lub niedzielę, bo wtedy odbywa się tu ogromny targ lokalnych owoców, warzyw i najróżniejszych produktów, zarówno tych pamiątkowych jak i codziennego użytku. Nieopodal miasta znajduje się kilka plaż. Najpopularniejszą jest ta w Port d’Alcudia – piaszczysta i niesamowicie szeroka.

przesuń

 

Banyalbufar

Majorka w miniaturze! Banyalbufar to maleńka, ale piękna miejscowość – idealna dla tych, którzy szukają ucieczki od zgiełku i lubią atmosferę tradycyjnych, hiszpańskich wiosek. Znajduje się na zboczu gór, między Valdemossą a zachodnim krańcem wyspy. Największe wrażenie robią tu tarasy uprawne, schodzące stopniowo ku morzu. Plaże w okolicy są kamieniste, ale naprawdę urokliwe, dlatego Banyalbufar będzie świetnym pomysłem zarówno na piętnastominutowy przystanek na trasie, jak i bazę wypadową dla poszukiwaczy miejsc nieoczywistych, którym brak piasku nie przeszkadza.

 

Cuevas del Drach

Jaskinie Smoka to imponujący systemn podziemnych korytarzy i komnat. Podobnych na Majorce jest wiele, co pokazujemy nieco niżej na mapie atrakcji, ale Cuevas del Drach uchodzą za te najpopularniejsze, co w ogóle nas nie dziwi. Oprócz typowych dla takich miejsc stalaktytów i stalagmitów, miejsce skrywa… podziemne jezioro, uważane za jedno z największych tego typu na świecie. Zwiedzanie kończy się krótkim koncertem muzyki klasycznej, granej przez muzyków na łodziach. Turyści również mogą odczekać swoje w kolejce i przepłynąć się nimi kawałek. Cuevas del Drach to coś więcej niż jaskinie. To prawdziwe doświadczenie, łączące przyrodę, grę świateł, muzykę i świetną przygodę.

 

Deia

Miejscowość, którą pokochali celebryci. I nie tylko oni, bo miasto zachwyca chyba każdergo. Pełne wąskich uliczek, hiszpańskiej architektury, zielonych okiennic i bujnej roślinności. Wszędzie widać tu góry, choć w niektórych miejscach oczom ukazuje się też intensywnie niebieskie morze. Takim miejscem jest śliczny kościół Parroquia de San Juan Bautista, a zwłaszcza cmentarz tuż za nim. Spoczywają na nim cenieni artyści – muzycy, malarze i nie tylko – którzy postanowili zamieszkać w tych okolicach. Jeśli interesuje cię prehistoria, odwiedź muzeum archeologiczne. Znajdziesz w nim między innymi szczątki myotragus balearicus. To pradawna, występująca wyłącznie na Balearach koza. Gatunek wymarł kilka tysięcy lat temu.

 

Zapraszamy na wirtualną przejażdżkę ulicami Deia!

 

Formentor

Przylądek Formentor to największa atrakcja Majorki, bynajmniej nie tylko naszym zdaniem! Tworzą go strome, skalne wzgórza, wypiętrzone wysoko ponad taflę Morza Śródziemnego. Kraniec obszaru zwieńcza piękna latarnia morska. To miejsce szczególnie popularne wśród kolarzy (mijaliśmy tu nie dziesiątki, ale setki rowerzystów!), a droga jest kręta i dość wąska, dlatego w wysokim sezonie zamyka się ją dla prywatnych samochodów. Zakaz występuje od 1 czerwca do 30 września w godzinach 10:00-22:30. Do punktów widokowych możesz dostać się wtedy rowerem lub autobusem linii 334, który wyrusza z Alcudii. Niezależnie jak i kiedy będziesz odkrywać Formentor, jedno jest pewne… widoki cię oczarują!

 

Fornalutx

Kolejne typowo hiszpańskie, górskie miasteczko, pełne wąskich uliczek i kamiennych fasad. Fornalutx ma niesamowity klimat, podobny do tego w Deia. Gdy już uporasz się z zaparkowaniem samochodu, idź na główny plac miasta Plaça d’Espanya, wokół którego znajdują się kawiarnie i restauracje. Następnie zejdź z głównej drogi i zacznij odkrywać romantyczne uliczki, pełne wzniesień i ładnych widoków. Taki spacer nie zajmie dużo czasu, bo miejscowość jest niewielka. To świetny pomysł na przerwę podczas przejażdżki samochodem!

 

Latarnie morskie

Jest ich na wyspie mnóstwo. My odwiedziliśmy Far de Capdepera z 1861 roku, na wschodnim krańcu wyspy. Tam oprócz pięknej latarnii można dostrzec strome skały i przejść się po nich szlakiem. Pokazaliśmy ten malowniczy obszar w jednej z naszych majorskich relacji na Instagramie. Inne ciekawe latarnie morskie to Faro de Cap Blanc, Far des Cap Gros, ale też oczywiście słynna latarnia na Przylądku Formentor.

 

Palma de Mallorca

Stolica Balearów, pełna monumentalnych zabytków, hiszpańskiej kuchni i niezwykłej atmosfery. Palma to duże miasto, a więc zupełnie inne od innych miejsc na Majorce. Do największych atrakcji należy tu potężna Katedra La Seu oraz znajdujący się tuż obok Pałac Almudain – własność hiszpańskiej rodziny królewskiej. Jest też górujący nad miastem zamek Castell de Bellver ze świetnym widokiem na centrum, port i morze – miejsce, które bardzo polecamy odwiedzić!

 


Jeśli uważasz ten przewodnik za przydatny, korzystasz z niego i chcesz się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy! 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Jednak tym, co w Palmie zrobiło na nas największe wrażenie były po prostu miejskie place i ulice. Nie tylko te modne, jak Paseo del Borne, ale przede wszystkim te węższe i bardziej klimatyczne, których jest tu wiele. Znajdziecie je przede wszystkim w ścisłym centrum, w okolicy głównego rynku Placa Major. Świetnym skwerem jest też Placa de Cort, gdzie znajduje się okazały ratusz i drzewo oliwne liczące aż 500 lat. W centrum Palmy można się poczuć jak w pięknym, choć wielkomiejskim labiryncie. Bardzo dobrze się tu czuliśmy.

przesuń

 

Park Natural Mondrago

Mondrago może nie należy do najbadziej znanych atrakcji Majorki, ale za to do najpiękniejszych na pewno, dlatego postanowiliśmy opisać je w tym artykule! Zdecydowanie zachęcamy do przyjechania tu i spędzenia w parku przynajmniej kilku godzin. To obszar przyrody chronionej, na którym największe wrażenie robią dziewicze, piaszczyste plaże oraz płytkie i ciepłe zatoki. Intensywność turkusu wody jest tu oszałamiająca. Warto zatrzymać się na wielkim parkingu (płatny 6 euro za cały dzień w 2023 r.) nieopodal plaży S’Amarador. Obok niego znajdziesz piesze szlaki w wielkim lesie sosnowym, z punktami widokowymi, które pozwalają poznać z bliska śródziemnomorską przyrodę.

 

Pollenca

Kolejne śliczne miasteczko w północnej części wyspy, nieopodal Alcudii. Warto je odwiedzić w niedzielę rano, kiedy na ulicach dochodzących do Placa Major ma miejsce wielki targ lokalnych produktów. Największą atrakcją miasta są długie na 300 metrów schody, prowadzące na szczyt wzgórza kalwaryjskiego, z którego rozpościera się widok na miasto. Innym punktem widokowym, z którego pięknie widać też morze, jest położone jeszcze wyżej sanktuarium na wzgórzu Puig de Maria. Warto na nie wejść!

przesuń

 

Sa Calobra

Malownicza zatoka znana za sprawą niedługiego, ale pięknego szlaku, którym idzie się na plażę. Jego częścią jest tunel i liczne punkty widokowe na morze. Obok plaży (kamienistej, co jednak nie ujmuje jej uroku) znajduje się Wąwóz Torrent de Pareis, którym można iść wiele kilometrów. Jednak chyba największe wrażenie robi nie sama plaża, ani też nie wąwóz, ale fenomenalna droga, która prowadzi do Sa Calobra. Momentami jest dość wąska i stroma, pełna ostrych zakrętów. Wije się po tutejszych wzgórzach, kilometrami zbliżając się do poziomu morza. Przejazd tędy jest niezapomnianą przygodą i bardzo przypominał nam grecką Kretę.

przesuń

 

Soller

Średniej wielkości miasto w górach, już blisko wybrzeża (gdzie znajduje się nadmorski Port de Soller). Najważniejszym miejscem jest tu centralny Plac Constitucio, otoczony kawiarniami i restauracjami, na którym znajduje się charakterystyczny Kościół św. Bartłomieja. Jest ogromny i łączy w sobie różne style architektury. Jednak tym, z czego słynie Soller są dwie zabytkowe linie z początku dwudziestego wieku – kolejowa i tramwajowa. Ta pierwsza łączy miasto z Palmą, a druga – z Port de Soller. Ogromną atrakcją jest nie tylko sam przejazd, ale też oglądanie drewnianych wagoników na głównym placu miasta.

 

Valdemossa

Pora na miejscowość tak piękną, jak bliską nam – Polakom. Valldemossa to pełne wąskich, brukowanych uliczek miasteczko w górach, popularne wśród artystów. Jednym z najbardziej znanych miejsc jest tu klasztor z XIV wieku, gdzie w 1838 roku mieszkał nie kto inny jak… Fryderyk Chopin! Jeśli chcesz poznać historię tego miejsca, koniecznie zobacz odcinek Podróży kulinarnych Roberta Makłowicza, który właśnie w tym miejscu przygotowywał majorskie przysmaki. Choć na ulicach Valdemossy słychać wiele różnych języków, nie da się ukryć, że polski słyszeliśmy tu wyjątkowo często. Będąc na Majorce nie można pominąć tego miasta!

przesuń

 

Mapa atrakcji i najlepszych plaż na Majorce

Planując zwiedzanie Majorki, skorzystaj z naszej mapy atrakcji. Podpowie ci co warto zobaczyć na Majorce i jak zaplanować podróż po wyspie – tak, aby w pełni poznać jej różnorodność! Kolorami zaznaczyliśmy atrakcje i plaże opisywane w tym przewodniku. Z kolei na szaro znajdziesz inne miejsca, które zdecydownie warto zobaczyć po drodze – zamki, kościoły, punkty widokowe, a nawet prehistoryczne osady! Tak naprawdę niemal każde miasto przez które przejeżdżaliśmy skrywało coś, co przykuwało uwagę. Co tu dużo mówić… Majorka cała jest piękna!

 

 

Nocleg na Majorce

Majorka jest doskonale przystosowana do ruchu turystycznego, a hotele, pensjonaty i apartamenty prywatne znajdziesz w każdym obszarze wyspy. Zakładając, że chcesz połączyć plażowanie i zwiedzanie, warto rozważyć szczególnie dwa z nich. Pierwszy obszar to przedmieścia stolicy, zwłaszcza północne miejscowości Palma Nova i Magaluf oraz południowa Playa de Palma. Alternatywą jest wschodznie wybrzeże, zwłaszcza wzdłuż długiej na 10 kilometrów plaży między kurortami Can Picafort a Port d’Alcudia.

Majorka - plaża obok Can Picafort

Okolice naszego noclegu na wschodzie Majorki

To najpopularniejsze ośrodki turystyczne na wyspie. Są wybierane z kilku powodów:

  1. Po pierwsze, mają świetne plaże, zwłaszcza w okolicy Port d’Alcudia.
  2. Po drugie, znajdują się blisko najważniejszych atrakcji i zabytków.
  3. I po trzecie, to miejsca z licznymi hotelami, a co za tym idzie restauracjami, sklepami i wypożyczalniami samochodów oraz rowerów.

Na wyspie znajdziesz też wiele innych miejsc, często bardziej kameralnych. Oczywiście można je rozważyć, zwłaszcza jeśli planujesz wynajęcie auta już na lotnisku.

Zachęcamy do szukania noclegów klikając w nasz link partnerski do strony Booking, w którym przefiltrowaliśmy już dla Twojej wygody miejsca z dobrymi opiniami, w różnych cenach. Rezerwując w ten sposób wspierasz naszą działalność, a sam/a nie ponosisz z tego tytułu dodatkowych kosztów! 🙂

Majorka nocleg

 

Kuchnia – co zjeść na Majorce?

Jedno jest pewne – kulinarnie to będzie świetny wyjazd! Kuchnię Majorki tworzą przede wszystkim typowo hiszpańskie potrawy, również w lokalnych odmianach. Pierwszą, która nas zachwyciła była sobrassada – kiełbasa z mięsa mielonego, z dodatkiem papryki. Jedliśmy ją chyba każdego dnia! Pozycja numer dwa to hiszpańska paella, choć istnieje też jej majorska odmiana – arroz brut (co oznacza dosłownie brudny ryż). Tumbet to danie wegetariańskie, na które składają się przede wszystkim bakłażany, pomidory i ziemniaki. Oczywiście są też tapas – najróżniejsze rodzaje hiszpańskich przekąsek i zagryzek. Jak to na wyspie, nie brakuje też owoców morza i ryb.

przesuń

Desery? Szczerze mówiąc, może mieliśmy pecha, ale rzadko nas zachwycały. Wyjątkiem były ensaimadas – fenomenalne, tłuste drożdżówki z ogromną ilością cukru pudru. Nie kupuj ich w supermarkecie, bo w niczym nie przypominają tych z cukierni. Majorka może pochwalić się też pysznymi warzywami i owocami – czuć, że klimat im służy! Na wyspie produkuje się też oliwę i wino, a możliwość ich degustacji pojawia się w wielu miejscach. Bardzo popularna jest też pełna owoców sangria.

 

Transport publiczny i wynajem auta na Majorce

Majorkę można poznawać autobusami, bo sieć połączeń jest doskonale rozwinięta. Łączy nie tylko miasta, ale też większość atrakcji turystycznych. Ceny biletów są atrakcyjne, bo przejazd z jednego krańca wyspy na drugi kosztuje 5.40 euro (2023). Co równie ważne, bo bywa bolączką wielu turystycznych miejsc w Euopie i na świecie, strona internetowa oficjalnego przewoźnika TiB jest naprawdę przejżysta. Po wpisaniu miejsca wyjazdu i przyjazdu zobaczysz mapę, rozkład jazdy, informację o przesiadkach i cenę, wraz z możliwością zapłaty za bilet przez Internet.

Mimo wszystko, niezmiennie naszym ulubionym środkiem transportu jest wynajęty samochód i takie rozwiązanie polecamy na Majorce najbardziej. Pozwoli ci zwiedzać wyspę tak jak chcesz. Zjeżdżać z głównej trasy tam gdzie chcesz. I robić przerwy na przekąskę z widokiem wtedy kiedy chcesz. Musimy jednak uprzedzić, że Majorka nie jest najwygodniejszym miejscem do prowadzenia samochodu. Serpentyny, strome wzgórza, wąskie drogi i rowerzyści, którzy są wszędzie i trochę utrudniają przejażdżkę. Tak więc jeżeli kochasz spędzać czas za kierownicą, majorskie trasy, choć wymagające, naprawdę cię zachwycą. Jeśli jednak nie czujesz się pewnie na drodze, rozważ autobus, żeby w spokoju cieszyć się swoją podróżą.

 

Majorka – szybkie pytania o odpowiedzi

Jak zawsze, zapraszamy na serię szybkich pytań i odpowiedzi – tym razem o zwiedzaniu Majorki. To piękna wyspa i, raz jeszcze, bardzo polecamy jej odwiedzenie. W przypadku dodatkowych pytań, zapraszamy do kontaktu!

 

Co zobaczyć podczas jednodniowej wycieczki?

Największe atrakcje Majorki są oddalone od siebie i zobaczenie ich w jeden dzień jest niemożliwe. Dlatego, sugerujemy przeznaczyć minimum trzy pełne dni na objazdówkę. Jeśli masz tylko jeden – ogranicz się tylko jednego obszaru wyspy. Przykładowo, Valdemossę możesz połączyć z Soller i innymi atrakcjami w okolicy. Z kolei Alcudię i Pollence powinno się udać połączyć z przylądkiem Formentor.

 

Kiedy najlepiej lecieć na Majorkę?

Pogoda na Majorce najlepsza jest latem. Deszcze wtedy niemal nie występują, ale temperatury potrafią być przesadnie gorące – poand 30 stopni to norma. Wiosna i jesień są wciąż ciepłe, ale mogą pojawić się deszcze. Najchłodniejszy jest styczeń – temperatury wciąż jednak wynoszą kilkanaście stopni.

 

Jak poruszać się po wyspie?

Mimo że w wielu miejscach podróż samochodem będzie męcząca, warto go wynająć. W ten sposób najlepiej poznasz wyspę. Przemieszczanie się komunikacją publiczną na Majorce to również pomysł godny rozważenia, bo autobusy docierają do większości intereusjących miejsc.

 

Czy Majorka jest bezpieczna?

My czuliśmy się swobodnie i bezpiecznie w każdym miejscu, niezależnie od pory dnia i nocy. Jak zawsze, przed wylotem warto zerknąć na aktualne komunikaty, wydawane przez polskie MSZ. Majorka jest popularną destynacją turystyczną, więc zawsze warto zachować podstawową czujność i spodziewać się na przykład kieszonkowców.

 


Jeśli uważasz ten przewodnik za przydatny, korzystasz z niego i chcesz się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Autorzy:Łukasz

Komentarze

Dodaj komentarz

Array