Wszystkie stany USA są wyjątkowe i wyraźnie różnią się od siebie, budując kalejdoskop kontrastujących krajobrazów, tradycji, kuchni i historii. W tym obszernym artykule opisujemy 50 amerykańskich stanów, w kolejności alfabetycznej. Przedstawiamy podstawowe informacje o każdym z nich załączając mapy, ciekawostki i podróżnicze porady. Mamy nadzieję, że dzięki temu dowiesz się, jak różnorodne są Stany Zjednoczone!

Waszyngton - wszystkie stany USA

Waszyngton to jedyne miasto, które nie znajduje się w żadnym stanie. Stolica USA leży w Dystrykcie Kolumbii.

 

Wszystkie poniższe mapy bazują na grafice autorstwa PastelCos (CC BY-SA 4.0)

 

Wszystkie stany USA – spis treści:

Alabama, Alaska, Arizona, Arkansas, Connecticut, Dakota Południowa, Dakota Północna, Delaware, Floryda, Georgia, Hawaje, Idaho, Illinois, Indiana, Iowa, Kalifornia, Kansas, Karolina Południowa, Karolina Północna, Kentucky, Kolorado, Luizjana, Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan, Minnesota, Missisipi, Missouri, Montana, Nebraska, Nevada, New Hampshire, New Jersey, Nowy Jork, Nowy Meksyk, Ohio, Oklahoma, Oregon, Pensylwania, Rhode Island, Teksas, Tennessee, Utah, Vermont, Waszyngton, Wirginia, Wirginia Zachodnia, Wisconsin, Wyoming

 

Alabama

Sweet home Alabama! Rozpoczynamy od stanu, którego mieszkańcy są uważani za jednych z najbardziej gościnnych w Ameryce. W leżącej nad Zatoką Meksykańską Alabamie popularne są dania z grilla, football i blues. To stan nizinny, rolniczy i pełny słonecznego, południowego klimatu oraz spokojnej, prowincjonalnej atmosfery. Jednak tym, co wyróżnia go na tle wielu innych, jest wyjątkowa historia.

W latach 50-tych Alabama stała się miejscem głośnych protestów na rzecz zniesienia dyskryminacji rasowej. Najsłynniejszy przykład? Kierowca autobusu w Montgomery wezwał policję, gdy czarnoskóra Rosa Parks postanowiła nie ustąpić miejsca białoskóremu pasażerowi. Jej areszt doprowadził do trwających ponad rok protestów, którym przewodniczył wtedy jeszcze nieznany Martin Luther King Jr. Więcej na ten temat przeczytasz w świetnym opracowaniu Konsulatu USA i w tym artyule – krótszym, ale po polsku.

Skrót: AL
Stolica Alabamy: Montgomery
Największe miasto: Huntsville
Liczba mieszkańców stanu: 5 mln
Powierzchnia: 135 767 km² (30. w USA)
Słynie z: historii, bawełny i gościnności
Oficjalny przydomek: Heart of Dixie
przesuń

 

Ciekawostka: w Huntsville znajduje się największe na świecie muzeum kosmosu, a zwłaszcza sprzętu kosmicznego. Wiele ciekawych muzeów, w tym historycznych, można odwiedzić w stolicy stanu – Montgomery, ale również w portowym Mobile.

 

Alaska

To największy, a zarazem najdalej na północ wysunięty stan USA, oddzielony od pozostałych olbrzymim terytorium Kanady. Alaska to wymarzony cel podróży miłośników przyrody. Na jej obszarze istnieje aż osiem parków narodowych i wszystkie oszałamiają swoim naturalnym pięknem. Alaska zachwyca też niesamowitą kulturą, która często nawiązuje do barwnych tradycji Inuitów.

Do stanu najłatwiej dotrzeć samolotem, lądując w Anchorage. Jednak większe wrażenie robi przejazd szosą Alaska Highway, która biegnie przez Kanadę.

Skrót: AK
Stolica Alaski: Juneau
Największe miasto: Archonage
Liczba mieszkańców stanu: 730 tyś.
Powierzchnia: 1 723 000 km² (1. w USA)
Słynie z: krajobrazów i tradycyjnej kultury
Oficjalny przydomek: The Last Frontier
przesuń

 

Ciekawostka: niektóre parki Alaski są trudno dostępne, a na szczególną uwagę w tym zakresie zasługuje Kobuk Valley. Nie posiada dosłownie żadnych dróg na swoim terenie. Więcej o tym miejscu pisaliśmy w naszym artykule o zaskakujących parkach narodowych USA. Również stanowa stolica nie należy do najlepiej skomunikowanych. Można się do niej dostać wyłącznie samolotem lub statkiem.

 

Arizona

Park Narodowy Wielkiego Kanionu to tylko jedna z wielu atrakcji Arizony. Niecodziennych form przyrody jest tu pod dostatkiem. Nie sposób pominąć też Drogi 66, która na obszarze stanu przebiega przez odrestaurowane, historyczne miasteczka, między innymi Oatman, Kingman, Seligman i Williams. Północ stanu to uwielbiane przez miłośników sportów wodnych Jezioro Powell, kaniony szczelinowe, słynna Monument Valley oraz Horseshoe Bend – charakterystyczny punkt widokowy na meandrującą rzekę Kolorado.

To wszystko powoduje, że Arizona jest jednym z najważniejszych stanów Ameryki pod względem turystyki. Pustynny, surowy, pełen różnorodnych atrakcji stan przyciąga rocznie ponad 40 milionów zwiedzających.

Skrót: AZ
Stolica Arizony: Phoenix
Największe miasto: Phoenix
Liczba mieszkańców stanu: 7,3 mln
Powierzchnia: 295 254 km² (6. w USA)
Słynie z: krajobrazów, Wielkiego Kanionu i Drogi 66
Oficjalny przydomek: Grand Canyon State
przesuń

 

Ciekawostka: w górniczej miejscowości Oatman, przy dawnym fragmencie Route 66, po ulicy swobodnie przechadzają się osły. To zresztą piękna miejscowość, którą warto odwiedzić!

 

Arkansas

Obszar znany z wydobycia diamentów, będący miejscem założenia słynnej sieci hipermarketów Walmart i narodzin 42. Prezydenta USA Billa Clintona. Tutejszy krajobraz tworzą wzgórza, gęste lasy i jeziora. W kontekście aktywnego wypoczynku na szczególną uwagę zasługują góry Ozark oraz wodospady i gorące źródła w Parku Narodowym Hot Springs.

Arkansas to również fascynująca historia i kultura. Galerie sztuki znajdują się tu w wielu miastach, a jedną z ciekawszych i najpiękniej zlokalizowanych jest Crystal Bridges Museum of American Art, w Bentonville. W tym samym mieście znajduje się też Museum of Native American History, opisujące dzieje rdzennych mieszkańców Ameryki sprzed nawet 14 tysięcy lat. Z tego stanu pochodzi Johnny Cash.

Skrót: AR
Stolica Arkansas: Little Rock
Największe miasto: Little Rock
Liczba mieszkańców stanu: 3 mln
Powierzchnia: 137 733 km² (29. w USA)
Słynie z: diamentów i natury
Oficjalny przydomek: The Natural State
przesuń

 

Ciekawostka: w stolicy Arkansas znajduje się muzeum, w którym atrakcją jest replika Gabinetu Owalnego!

 

Connecticut

Najniżej położony stan Nowej Anglii, czyli północno-wschodniego, pełnego historii obszaru USA. Graniczy z Nowym Jorkiem, Massachusetts, Rhode Island i Atlantykiem, dzięki któremu posiada piękne wybrzeże – pełne zatok, plaż, niewielkich wysp i klimatycznych miasteczek.

To doskonałe miejsce na wypoczynek, długie spacery i uprawianie sportów wodnych. Z Connecticut pochodzi Mark Twain, a w New Haven znajduje się słynny Uniwersytet Yale, który wykształcił wielu amerykańskich prezydentów.

Skrót: CT
Stolica Connecticut: Hartford
Największe miasto: Bridgeport
Liczba mieszkańców stanu: 3,6 mln
Powierzchnia: 13 023 km² (48. w USA)
Słynie z: wybrzeża i malowniczych miasteczek, zwłaszcza jesienią
Oficjalny przydomek: Constitution State
przesuń

 

Ciekawostka: lokalną gazetę The Hartford Courant uznaje się za najstarszą do dziś wydawaną w Ameryce. Choć wiele osób z tym polemizuje, stan uznaje się też za oficjalne miejsce narodzin hamburgera. Tutaj podobno sprzedano też pierwsze ubezpieczenie, a do dziś stan słynie z towarzystw ubezpieczeniowych.

 

Dakota Południowa

Wbrew pozorom, Dakota Południowa leży w północnej części USA, a nazwą nawiązuje do rodziny plemion amerykańskich (Dakotowie). Najsłynniejszą atrakcją stanu jest bez wątpienia Góra Rushmore – miejsce, w którym od 1927 roku przez kolejnych kilkanaście lat wykuwano wysokie na 18 metrów popiersia czterech amerykańskich prezydentów: Waszyngtona, Jeffersona, Roosevelta i Lincolna. Zaledwie w odległości 25 kilometrów od Mt. Rushmore znajduje się też Crazy Horse Memorial – podobne popiersie, ale przedstawiające wodza plemienia Oglala, którego autorem jest Amerykanin polskiego pochodzenia.

 


Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, korzystasz z niego i chcesz się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Dakota Południowa to przepiękna przyroda, na co dowodem są między innymi parki narodowe Badlands oraz Wind Cave, czy Park Stanowy Customer i kanion Spearfish. Za sprawą licznych jezior tutejsza linia brzegowa jest dłuższa niż na Florydzie.

Skrót: SD
Stolica Dakoty Południowej: Pierre
Największe miasto: Sioux Falls
Liczba mieszkańców stanu: 895 tyś.
Powierzchnia: 199 729 km² (16. w USA)
Słynie z: Góry Rushmore i kultury indiańskich plemion
Oficjalny przydomek: Mount Rushmore State
przesuń

 

Ciekawostka: miasto Pierre liczy niespełna 15 tysięcy mieszkańców i jest drugą najmniejszą stolicą stanu w USA.

 

Dakota Północna

Spokojny stan graniczący z Kanadą, o sięgającym po horyzont krajobrazie Wielkich Równin. Podobnie jak u południowych sąsiadów, znajduje się tu wiele miejsc nawiązujących do sztuki i kultury rdzennych mieszkańców Ameryki, zwłaszcza plemion należących do grupy Dakotów. Historia obszaru jest też związana z migracjami Skandynawów, którzy w poszukiwaniu nowego życia przeprowadzali się tu mniej więcej od 1870 roku.

Pisząc o Dakocie Północnej trzeba wspomnieć jeszcze o tutejszym Parku Narodowym Theodora Roosevelta, do którego atrakcji zaliczają się piękne formacje skalne i żyjące na wolności bizony! Największe miasto stanu, Fargo, skrywa między innymi popularne muzeum awiacji.

Skrót: ND
Stolica Dakoty Północnej: Bismarck
Największe miasto: Fargo
Liczba mieszkańców stanu: 775 tyś.
Powierzchnia: 183 125 km² (17. w USA)
Słynie z: bizonów i kultury indiańskich plemion
Oficjalny przydomek: Peace Garden State
przesuń

 

Ciekawostka: w Dakocie Północnej znajduje się geograficzny środek Ameryki Północnej.

 

Delaware

Pełen plaż, lasów i zabytkowych miast stan Delaware określa się mianem najstarszego w USA. Jego przywódcy ratyfikowali amerykańską konstytucję jako pierwsi – 7 grudnia 1787 roku. Jest też drugim najmniejszym amerykańskim stanem. Leży na półwyspie, pomiędzy Filadelfią i Waszyngtonem.

Po Delaware warto podróżować samochodem, nawet bez konkretnego celu, aby poczuć sielankowy kliemat tego miejsca. Alternatywą może być przejażdżka zabytkową koleją parową Wilmington & Western Railroad!

Skrót: DE
Stolica Delaware: Dover
Największe miasto: Wilmington
Liczba mieszkańców stanu: 1 mln
Powierzchnia: 6 446 km² (49. w USA)
Słynie z: braku podatku od sprzedaży i przemysłu chemicznego
Oficjalny przydomek: The First State
przesuń

 

Ciekawostka: w Delaware dorastał Prezydent USA Joe Biden. Mimo że urodził się w pobliskiej Pensylwanii.

 

Floryda

Nazywana Słonecznym Stanem Floryda jest popularnym kierunkiem podróży dla turystów z całego świata (ale też częstym celem przeprowadzki Amerykanów, o czym pisaliśmy tutaj). To nie dziwi – plaże, fenomenalne widoki, kubańska kuchnia, egzotyczne zwierzęta i rośliny… a przy tym wszystkim nowoczesność i amerykański styl życia. Biznesowe Miami z charakterystyczną dzielnicą Little Havana, dystryktem artystycznym Wynwood i pobliskim kurortem Miami Beach to najsłynniejsze miasto Florydy. Popularnymi alternatywami są pełne parków rozrywki Orlando, luksusowe Naples i kurort Daytona Beach, znany z wyścigów NASCAR.

Przyrodniczo, symbolami Florydy są Park Narodowy Everglades – jedyne miejsce na świecie, gdzie aligatory i krokodyle żyją razem, oraz rajski archipelag 1700 wysp Florida Keys. Znajduje się tam pełna mostów trasa, która kończy swój bieg w miejscowości Key West, już zaledwie 90 mil od wybrzeża Kuby.

Skrót: FL
Stolica Florydy: Tallahassee
Największe miasto: Jacksonville (chociaż Miami jako aglomeracja jest 5 razy większa)
Liczba mieszkańców stanu: 22,2 mln
Powierzchnia: 170 312 km² (22. w USA)
Słynie z: plaż, aligatorów i kubańskiej kuchni
Oficjalny przydomek: Sunshine State
przesuń

 

Ciekawostka: Floryda kosmosem stoi! Słynne Kennedy Space Center na Przylądku Canaveral można zwiedzać.

 

Georgia

Ten spokojny, południowy stan, rozciągający się od Appallachów po Atlantyk, jest znany z gościnności, bogatej historii i barwnej kultury. To ważny ośrodek dla Czirokezów, którzy niezmiennie do dziś pielęgnują tu swoje tradycje. Turyści z kolei poznają Georgię poprzez jej piękne plaże i wyjątkowe atrakcje, na przykład ogromne wodospady kaskadowe Amicalola Falls, drzewa w Parku Stanowym George L Smith czy gigantyczny monolit granitowy – Stone Mountain.

Stanową stolicą jest Atlanta, znana za sprawą zorganizowanych w 1996 roku Igrzysk Olimpijskich. Na uwagę zasługuje tu też śliczne miasto Savannah, z przepięknym parkiem Forsyth, będącym symbolem miasta.

Skrót: GA
Stolica Georgii: Atlanta
Największe miasto: Atlanta
Liczba mieszkańców stanu: 10,8 mln
Powierzchnia: 153 910 km² (24. w USA)
Słynie z: brzoskwiń i plaż
Oficjalny przydomek: Peach State (brzoskwinia widnieje nawet na fladze stanu)
przesuń

 

Ciekawostka: miasto Atlanta to nie tylko olimpijska historia. Słynie z największego lotniska świata (obsługuje 93 miliony pasażerów!). Znajduje się tu też siedziba Coca-Coli i muzeum tego kultowego napoju.

 

Hawaje

Najmłodszy amerykański stan tworzy archipelag ponad 130 wysp na środku Oceanu Spokojnego. Najsłynniejsze to Kauaʻi, Molokaʻi, Lānaʻi, Maui, Hawaiʻi oraz Oʻahu, na której znajduje się Honolulu – stanowa stolica. Ten rajski obszar jest niezwykle zróżnicowany przyrodniczo. Na terenie wyspy Big Island (tak mówi się powszechnie na Hawai’i) znajduje się najbardziej aktywny wulkan świata, a jego lawa średnio co dwa lata pełźnie do oceanu, czyniąc Hawaje jedynym stanem, który regularnie powiększa swoje terytorium! Pisaliśmy o tym dokładniej w artykule o parkach narodowych USA.

Najczęściej odwiedzaną wyspą jest jednak Oʻahu, czemu sprzyja ogromne lotnisko międzynarodowe w Honolulu. Nieopodal znajduje się też słynny kurort Waikiki. Będąc na Hawajach warto poznawać lokalne tradycje, muzykę, kuchnię i historię. Są fascynujące.

Skrót: HI
Stolica Hawajów: Honolulu
Największe miasto: Honolulu
Liczba mieszkańców stanu: 1,44 mln
Powierzchnia: 28 311 km² (43. w USA)
Słynie z: wyjątkowej kultury, egzotycznych krajobrazów, wulkanów i produkcji ananasów
Oficjalny przydomek: Aloha State
przesuń

 

Ciekawostka: krajobraz i klimat Hawaiʻi (największej wyspy stanu) należy do najbardziej różnorodnych na świecie: od tropikalnych plaż po… tundrę! Wszystko za sprawą olbrzymich wulkanów Mauna Kea i Mauna Loa, który jest najwyższym aktywnym wulkanem świata. Pokazaliśmy to w naszym filmie z Hawajów.

 

Idaho

Górzysty obszar północno-zachodnich Stanów Zjednoczonych o zróżnicowanej przyrodzie, na którą składają się jeziora, wodospady, pola uprawne, kaniony, a nawet surrealistyczny, pokryty lawą park Craters of the Moon. Idaho jest świetnym pomysłem na podróż. Stan przecinają drogi widokowe, a na miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku czekają niezliczone szlaki, campingi i spływy rzeczne. Stolica stanu, miasto Boise, znajduje się już u podnóża słynnych Gór Skalistych, które przyciągają wspinaczy z całego świata.

Idaho jest znane z minerałów i drogocennych kamieni, do czego nawiązuje oficjalny przydomek stanu – Gem State (Stan Kamieni Szlachetnych)

Skrót: ID
Stolica Idaho: Boise
Największe miasto: Boise
Liczba mieszkańców stanu: 1,9 mln
Powierzchnia: 216 632 km² (14. w USA)
Słynie z: kamieni szlachetnych i ziemniaków
Oficjalny przydomek: Gem State
przesuń

 

Ciekawostka: bodaj najsłynniejszą atrakcją Idaho są… ziemniaki! Potato State, jak mówią niektórzy, odpowiada za 1/3 krajowej produkcji tego warzywa, a miejscem, które szczegółowo o tym opowiada jest Muzeum Ziemniaka w miejscowości Blackfoot (nazywanej zresztą ziemniaczaną stolicą świata).

 

Illinois

Illinois to stan szczególnie bliski Polakom, bo niemal 10% mieszkańców aglomeracji Chicago posiada polskie korzenie! Język polski słychać tu w domach, na chodnikach, w sklepach, a widać nawet na biletomatach chicagowskiej komunikacji miejskiej. Pokazujemy to poniżej, w naszym filmie o Chicago. W Wietrznym Mieście, tuż obok Jeziora Michigan, swój bieg rozpoczyna słynna Droga 66. Jadąc nią, warto odwiedzić restauracje, które obsługują podróżnych już od ośmiu dekad, przybliżając swoimi dekoracjami dawne czasy. Co więcej, w Illinois Route 66 krzyżuje się z Lincoln Highway, uznawaną za pierwszą transamerykańską trasę w historii. O nich z kolei pisaliśmy w naszym obszernym artykule o kultowych szosach USA! 🙂

 

Poznaj największe miasto Illinois i jego okolice:

 

Podróżując po stanie warto odwiedzić liczne parki, chociażby na brzegu rzeki Missisipi. Miejscem istotnym dla amerykańskiej polityki jest stanowa stolica, Springfield, gdzie mieszkał Abraham Lincoln, a karierę rozpoczynał Barack Obama. W Illinois urodził się też Ronald Reagan.

Skrót: IL
Stolica Illinois: Springfield
Największe miasto: Chicago
Liczba mieszkańców stanu: 12,67 mln
Powierzchnia: 149 995 km² (25. w USA)
Słynie z: krajobrazu drapaczy chmur nad Jeziorem Michigan i Drogi 66
Oficjalny przydomek: Prairie State
przesuń

 

Ciekawostka: na południowym zachodzie stanu znajdują się tajemnicze, pradawne kopce. To pozostałości Cahokia – niegdyś ogromnego miasta, większego niż Londyn w 1250 roku.

 


Potrzebujesz planu podróży po USA?
Skontaktuj się z nami.


 

Indiana

Skrzyżowanie Ameryki, bo tak mówi się o Indianie, to obszar równinny, pełny lasów, rzek i pól, graniczący z Jeziorem Michigan na północy i niewysokimi wzgórzami na południu. Stolicą i największym miastem stanu jest Indianapolis (lub, jak zwykle mówią sami mieszkańcy, po prostu „Indy”). W mieście poza muzeami, parkami i malowniczym miejskim kanałem, znajduje się słynny tor wyścigowy, wykorzystywany między innymi w serii NASCAR – Indianapolis Motor Speedway. Na nim odbywa się też ekstremalnie wymagający wyścig Indy 500, polegający na przejechaniu toru aż 200 razy, co daje odległość 500 mil (ponad 800 km).

Indianie nie brakuje uroku. Poza stolicą na turystów czekają wodospady, plaże, czy historyczne miasteczka, do których można zaliczyć miejscowość Warsaw – największą z amerykańskich „Warszaw”. Jest stolicą hrabstwa Kosciusko.

Skrót: IN
Stolica Indiany: Indianapolis
Największe miasto: Indianapolis
Liczba mieszkańców stanu: 6,8 mln
Powierzchnia: 94 326 km² (38. w USA)
Słynie z: rolnictwa, koszykówki i wyścigu Indy 500
Oficjalny przydomek: Hoosier State (często używa się też przydomku Crossroad of America)
przesuń

 

Ciekawostka: w miejscowości Elkhart znajduje się nietypowe muzeum – camperów. 🙂

 

Iowa

To nazwa indiańskiego plemienia oraz rolniczego stanu w centrum kraju. Iowa co cztery lata jest na ustach wszystkich Amerykanów, bo jak mówi 50-letnia tradycja, to tutaj rozpoczynają się prawybory prezydenckie. Mówiliśmy o tym w filmie „Jak zostać prezydentem USA?„, do którego obejrzenia zachęcamy.

W stolicy stanu, Des Moines, warto zobaczyć wielki ogród botaniczny, park rzeźb i targ Farmers Market, na którym można kupić lokalne produkty. Iowa słynie z rolnictwa, będąc liderem uprawy kukurydzy w USA. Tutejszy krajobraz jest równinny, a atmosfera bardzo spokojna. Warto zauważyć, że zachodnią i wschodnią granicę stanu wyznaczają dwie słynne rzeki: Missisipi oraz Missouri.

Skrót: IA
Stolica Iowa: Des Moines
Największe miasto: Des Moines
Liczba mieszkańców stanu: 3,19 mln
Powierzchnia: 145 746 km² (26. w USA)
Słynie z: rolnictwa i prawyborów
Oficjalny przydomek: Hawkeye State
przesuń

 

Ciekawostka: latem w Iowa odbywa się wiele festynów rodzinnych przypominających dożynki, a Iowa State Fair uznaje się za najsłynniejszy festyn stanowy w Ameryce.

 

Kalifornia

O Kalifornii można opowiadać w nieskończoność. Złoty Stan to jeden z najpopularniejszych turystycznie obszarów świata, do którego zresztą sami Amerykanie już w połowie dziewiętnastego wieku podążali w pogoni za lepszym życiem. Legendarna kraina filmowców, surferów i… wylegujących się na plażach lwów morskich. Jest tak różnorodna, jak miasta, muzyka, kuchnia i przyroda, które ją tworzą.

Wakacyjne San Diego, ikoniczne San Francisco, gigantyczne Los Angeles i nieco spokojniejsze Sacramento, będące stolicą stanu – każde z nich jest wyjątkowe. Jednak w Kalifornii najbardziej zachwyca przyroda. Żaden amerykański stan nie posiada na swym terenie tylu parków narodowych i tak bardzo różniących się między sobą krajobrazów. Znajdziesz tu surrealistyczną Dolinę Śmierci, wodospady w majestatycznym Yosemite, najwyższe drzewa świata, górskie lodowce, pełne nietypowych atrakcji pustynie, rozległe winnice i Ocean Spokojny, wraz z jego pięknym wybrzeżem.

Skrót: CA
Stolica Kalifornii: Sacramento
Największe miasto: Los Angeles
Liczba mieszkańców stanu: 39,24 mln
Powierzchnia: 423,970 km² (3. w USA)
Słynie z: plaż, filmów, gorączki złota i pięknych krajobrazów
Oficjalny przydomek: Golden State
przesuń

 

Ciekawostka: na zmotoryzowanych czekają tu aż 4 kultowe szosy. Pierwsza to Lincoln Highway, która łączy Nowy Jork z San Francisco. Druga to Droga 66, która biegnie z Chicago do Los Angeles. Trzecią jest Pacific Coast Highway, wijąca się równolegle do Oceanu Spokojnego. Czwarta? Old US-80 Southern Pacific Route, która pozwala podróżować południem kraju – od stanu Georgia do San Diego. Opisaliśmy je wszystkie w artykule o kultowych trasach podróży po USA.

 

Kansas

Ten znajdujący się w centralnej części kraju stan nazwano na cześć indiańskiego plemienia, jak zresztą wiele innych miejsc w USA. Charakteryzują go ciągnące się po horyzont żyzne pola słoneczników i pszenicy. Hrabstwo Sumner nazywa się nawet jej światową stolicą! W Kansas można też znaleźć „księżycowe” pejzaże i surowe formacje skalne, przypominające te z pustynnych stanów USA. Przykłady? Na pewno warto odwiedzić Chalk Pyramids, Little Jerusalem Badlands i Castle Rock Badlands.

Stolicą Kansas jest Topeka, która odgrywa ważną rolę dla historii Amerykanów. Tutaj rozpoczęła się trudna i długa batalia sądowa, której efektem było zniesienie przez Sąd Najwyższy segregacji rasowej w szkołach, w 1954 roku.

Skrót: KS
Stolica Kansas: Topeka
Największe miasto: Wichita
Liczba mieszkańców stanu: 2,94 mln
Powierzchnia: 213 100 km² (15. w USA)
Słynie z: pszenicy i słoneczników
Oficjalny przydomek: Sunflower State
przesuń

 

Ciekawostka: choć słynna Droga 66 przebiega przez Kansas tylko przez 18 kilometrów, to w jednej z przydrożnych miejscowości, Galena, turyści mogą zobaczyć odrestaurowane stacje benzynowe i samochody, nawiązujące do filmu „Auta”.

 

Karolina Południowa

Malowniczy stan, który odegrał istotną rolę w amerykańskiej historii. Tu, na wyspie pośród wód Atlantyku, znajduje się Fort Sumter, którego zaatakowanie w 1861 roku uznaje się za oficjalne rozpoczęcie Wojny Secesyjnej. Aż 620 tysięcy Amerykanów straciło w niej życie.

Stan słynie między innymi z plaż, a jednym z najpopularniejszych kurortów jest tu Myrtle Beach, z drewnianym molo. Do innych atrakcji należy Park Narodowy Congaree, w którym stare drzewa wyrastają z mokradeł. W Karolinie Południowej znajdziesz też liczne lasy, jeziora, bagna, a także piękne palmy, do których nawiązuje oficjalny przydomek oraz flaga stanu.

Skrót: SC
Stolica Karoliny Południowej: Columbia
Największe miasto: Charleston
Liczba mieszkańców stanu: 5,19 mln
Powierzchnia: 82 933 km² (40. w USA)
Słynie z: białych plaż, przyjemnych temperatur i golfa
Oficjalny przydomek: Palmetto State
przesuń

 

Ciekawostka: na ulicach Charleston (do 1783 określanego mianem Charles Town, na cześć angielskiego króla) można znaleźć liczne pomniki ananasów. W czasach kolonialnych, kiedy tutejszy marynarz wracał z dalekich wojaży, wbijał na płot lub furtkę przed domem przywieziony z dalekich krajów ananas. To miało informować sąsiadów i przyjaciół, że są zaproszeni na uroczystą ucztę, pełną zamorskich przysmaków i podróżniczych opowieści. Tak przynajmniej głosi legenda, która z czasem zrodziła tradycję ananasowych dekoracji. Ma świadczyć o gościnności, a poniekąd też szczodrości i zamożności.

 

Karolina Północna

Stan, którego nazwę nadano na cześć króla Karola I. Leży nad Oceanem Atlantyckim. Karolina Północna posiada bogatą historię i piękne, piaszczyste wybrzeże, które jak magnes przyciąga miłośników wypoczynku i sportów wodnych. Na terenie Karoliny Północnej swój pierwszy udany lot odbyli Bracia Wright, w 1903 roku, o czym do dziś mieszkańcy przypominają sloganem „First to flight” na tablicach rejestracyjnych swoich samochodów.

Przyrodniczym symbolem stanu, oprócz oceanu i szerokich plaż, jest ogromna skała Chimney Rock, na której szczyt prowadzą schody. Kolejnym są gęsto porośnięte drzewami góry Blue Ridge, będące częścią pasma Appalachów.

Skrót: NC
Stolica Karoliny Północnej: Raleigh
Największe miasto: Charlotte
Liczba mieszkańców stanu: 10,55 mln
Powierzchnia: 139 391 km² (28. w USA)
Słynie z: wybrzeża i gór
Oficjalny przydomek: Tar Heel State
przesuń

 

Ciekawostka: w Karolinie Północnej znajduje się najwyżej położony podwieszany most pieszy w Ameryce – Mile High Swinging Bridge.

 

Kentucky

Światowa stolica koni. Tak mówi się o stanie, który zachwyca swoim spokojem i przyrodą. Appalachy od wschodu, Mississippi od zachodu, a pomiędzy nimi jeziora, wodospady i łagodne wzgórza, porośnięte lasami lub polami – trudno o bardziej relaksujący krajobraz.

Najsłynniejszy obywatel Kentucky? Prawdopodobnie Abraham Lincoln, który się tu urodził. Podobnie jak w sąsiadującym Tennessee, pobyt w Kentucky urozmaica muzyka country, a zwłaszcza jej oryginalna, lokalna odmiana – bluegrass. Nie sposób nie wspomnieć też o charakterystycznym dla tego obszaru trunku. W stanie znajduje się oficjalny, burbonowy szlak zwiedzania! Dodatkowe rozrywki zapewni Louisville – miasto boksera Muhammada Aliego, największe w Kentucky.

Skrót: KY
Stolica Kentucky: Frankfort
Największe miasto: Louisville
Liczba mieszkańców stanu: 4,51 mln
Powierzchnia: 104 656 km² (37. w USA)
Słynie z: koni, burbonu, kopalni i muzyki bluegrass
Oficjalny przydomek: Bluegrass State
przesuń

 

Ciekawostka: w Kentucky znajduje się Mammoth Cave – najdłuższy dotąd odkryty system jaskiń na świecie. Liczy w sumie 685 kilometrów!

 

Kolorado

Jeśli lubisz różnorodne krajobrazy, w Kolorado poczujesz się doskonale. To stan o kontrastującej przyrodzie, gdzie surowe, pustynne ostańce skalne spotykają się z gęstymi lasami, górskimi lodowcami i gorącymi źródłami. W tym jednym stanie znajdują się aż cztery parki narodowe i ponad 40 stanowych. To dowodzi, że Kolorado jest miejscem naprawdę przepięknym, w którym miłośnicy natury bez problemu znajdą miejsce idealne dla siebie.

Kolorado, a zwłaszcza okolica Aspen, jest często odwiedzane przez narciarzy, bo tutejsze zbocza Gór Skalistych (Kordylierów) mają doskonałe stoki. To dodatkowo podkreśla różnorodność tego częściowo pustynnego obszaru.

Skrót: CO
Stolica Kolorado: Denver
Największe miasto: Denver
Liczba mieszkańców stanu: 5,81 mln
Powierzchnia: 269 601 km² (8. w USA)
Słynie z: Gór Skalistych i aktywnego wypoczynku
Oficjalny przydomek: Centennial State (w ten sposób uczczono przystąpienie Kolorado do USA dokładnie 100 lat po podpisaniu Deklaracji Niepodległości)
przesuń

 

Ciekawostka: w tutejszym Parku Narodowym Mesa Verde można zobaczyć prastare osiedla ludów określanych ogólnie jako „Anasazi”. O tych wyjątkowych, pełnych tajemnic zabytkach pisaliśmy dokładnie w naszym artykule o Mesa Verde. Warto odwiedzić to miejsce! Kolorado powszechnie uznaje się też za najbardziej liberalny stan w kontekście palenia marihuany.

 

Luizjana

Ujście rzeki Missisipi do Zatoki Meksykańskiej, liczne bagna, jeziora, pola uprawne i lasy – tak w skrócie prezentuje się krajobraz malowniczej Luizjany. To stan, który wyróżnia się na tle innych przede wszystkim za sprawą historii. W XVII i XVIII wieku Luizjana należała do Francji. Dlatego do dziś często słychać tu język francuski, zamiast hrabstw obszary administracyjne tworzą parafie, a anglosaski system prawna precedensowego (common law) jest zastąpiony systemem wywodzącym się z Europy kontynentalnej (civil law), a więc polega na zupełnie innych zasadach. Pod tym względem to najbardziej wyjątkowy obszar Ameryki!

Najsłynniejszym z miast jest tu Nowy Orlean. W jego centrum znajdziesz kluby jazzowe, egzotyczną kuchnię i piękną architekturę, bardzo charakterystyczną dla tego miasta. Tutaj odbywa się również znany na całym świecie festiwal Mardi Gras!

Skrót: LA
Stolica Luizjany: Baton Rouge
Największe miasto: Nowy Orlean
Liczba mieszkańców stanu: 4,62 mln
Powierzchnia: 135 658 km² (31. w USA)
Słynie z: francuskich korzeni
Oficjalny przydomek: Pelican State (to również oficjalny ptak stanu)
przesuń

 

Ciekawostka: Luizjana jest znana z laleczek voodoo. Czytając o tradycjach Nowego Orleanu, mrocznych wierzeniach, ponurych historiach i tajemniczych cmentarzach, włos jeży się na głowie!

 

Maine

To jeden z naszych ulubionych stanów, chociaż nie jesteśmy obiektywni, bo spędziliśmy w nim niemal pełne dwa letnie sezony – pracując na kolonii dla dzieci. Tych w Maine jest mnóstwo, co nie powinno dziwić. Stan znajduje się względnie niedaleko takich metropolii jak Nowy Jork, a zwłaszcza Boston. Graniczy też z Kanadą, a tutejsze krajobrazy są bardzo naturalne, często wręcz dziewicze. Piękne wybrzeże Atlantyku, niezamieszkałe wyspy, jeziora, lasy, niezliczone parki, śliczne latarnie morskie, liczące nawet kilka wieków budynki… Do tego wyjątkowa fauna: łosie, homary – to wszystko znajdziesz w Maine.

Na szczególną uwagę zasługuje turystyczne Bar Harbor, będące bazą wypadową dla turystów chcących poznać piękno Parku Narodowego Acadia, ale też Bangor – jedno z największych miast Maine. Liczy nieco ponad 30 tysięcy mieszkańców, a swoje książki pisał w nim Stephen King.

Skrót: ME
Stolica Maine: Augusta
Największe miasto: Portland
Liczba mieszkańców stanu: 1,37 mln
Powierzchnia: 91 633 km² (30. w USA)
Słynie z: homarów, latarnii morskich i Parku Narodowego Acadia
Oficjalne przydomki (dwa): Vacationland oraz Pine Tree State
przesuń

 

Ciekawostka: w Augusta znajduje się drewniany fort z 1754 roku. Druga ciekawostka? W Maine można podziwiać wieloryby. Trzecia…? To najbardziej zalesiony stan USA. Obszary leśne to ponad 89% powierzchni Maine!

 

Maryland

Stan, w którym zabudowania siedemnasto- i osiemnastowiecznych miast mieszają się z pejzażem ważnej dla dziejów Stanów Zjednoczonych Zatoki Chesapaeake. Tutejsze wybrzeże riasowe – rozległe, pełne mniejszych zatok i rzek, odegrało istotną rolę dla pierwszych angielskich osadników w Ameryce. Dlatego dziś urozmaica je wiele obiektów historycznych, co tworzy wyjątkową atmosferę stanu.

 


Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, korzystasz z niego i chcesz się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Co ciekawe, choć Maryland graniczy ze stolicą kraju – Waszyngtonem, w przeszłości aż dwie tutejsze miejscowości pełniły tymczasowo podobną funkcję. Pierwsze to położone na wybrzeżu miasteczko Annapolis, nazywane dziś stolicą żeglarstwa. Drugie to Baltimore, gdzie mieszka sporo osób o polskich korzeniach.

Skrót: MD
Stolica Maine: Annapolis
Największe miasto: Baltimore
Liczba mieszkańców stanu: 6,17 mln
Powierzchnia: 32 131 km² (42. w USA)
Słynie z: poławianych tu krabów
Oficjalny przydomek: Free State
przesuń

 

Ciekawostka: Maryland to miejsce powstania amerykańskiego hymnu – The Star-Spangled Banner.

 

Massachusetts

Miejsce szczególne na mapie Ameryki. Tutejsze wybrzeże nie tylko zachwyca swoimi plażami i rybackimi miasteczkami, ale odegrało też kluczową rolę w historii narodu. W Massachusetts znajduje się Plymouth, gdzie purytańscy osadnicy z Europy założyli swoją słynną osadę, nawiązując współpracę z plemieniem Wampanoagów, co do dziś przypomina się w okresie Święta Dziękczynienia. Choć to tylko przykłady, w takich miastach jak Gloucester, Salem czy Provincetown doskonale czuć połączenie wakacyjnej atmosfery z historią, także za sprawą zabytkowej architektury.

 

Poznaj największe miasto Massachusetts:

 

Żadne miasto Massachusetts nie odegrało jednak tak wielkiej roli w budowaniu Ameryki jak Boston. Dzieje założonej w 1630 roku stolicy stanu doskonale pokazuje wyjątkowy szlak – The Freedom Trail. Więcej o atrakcjach, słynnych uczelniach MIT i Harvard, ale też znaczeniu tego miasta dla historii USA dowiesz się w powyższym filmie i naszym przewodniku po Bostonie.

Skrót: MA
Stolica Massachusetts: Boston
Największe miasto: Boston
Liczba mieszkańców stanu: 6,99 mln
Powierzchnia: 27 336 km² (44. w USA)
Słynie z: historii i homarów
Oficjalny przydomek: The Bay State
przesuń

 

Ciekawostka: owoce morza są niezwykle popularne w Massachusetts. Najłatwiejszym sposobem jedzenia homara są tak zwane lobster rolls, czyli podobne do hot-dogów kanapki. Możesz to zobaczyć we wspomnianym już filmie.

 

Michigan

Obszar położony na dwóch półwyspach, między czterema z pięciu Wielkich Jezior Amerykańskich: Superior, Erie, Huron i Michigan. Zarówno największe miasto stanu – Detroit – jak i całe Michigan historię swojego dynamicznego rozwoju zawdzięczają przemysłowi motoryzacyjnemu, rozwijającemu się tu od XIX wieku i znów przybierającemu na znaczeniu w ostatnich latach. Ford, General Motors, Dodge i Chevrolet to najsłynniejsze spośród aż 1600 firm związanych z produkcją samochodów, które działają na terenie stanu!

Mając na uwadze industrialny charakter stanu może dziwić, że ponad 80% powierzchni Górnego Półwyspu Michigan stanowią lasy, a tutejsze wybrzeże, chociażby Pictured Rocks National Lakeshore i Sleeping Bear Dunes National Lakeshore, zachwyca swoim urokiem. Do najważniejszych atrakcji zaliczają się też tutejsze wyspy, między innymi Mackinac Island, na której oprócz wolno płynącego czasu znajdziesz drewniany Fort Holmes, jaskinie, słynny łuk skalny, a nawet… Statuę Wolności (choć mniejszą od tej nowojorskiej).

Skrót: MI
Stolica Michigan: Lansing
Największe miasto: Detroit
Liczba mieszkańców stanu: 10,1 mln
Powierzchnia: 250 493 km² (11. w USA)
Słynie z: jezior i motoryzacji
Oficjalny przydomek: Wolverine State
przesuń

 

Ciekawostka: od początku istnienia z rozwojem przemysłu motoryzacyjnego w Michigan silnie związani byli imigranci. W naszym artykule o Polonii w USA opisaliśmy, jak wielką rolę odegrali tu Polacy.

 

Minnesota

Niezwykle malowniczy stan. Minnesota to kraina jezior (jest ich tu ponad 11 tysięcy), zakupów (znajduje się tu największe centrum handlowe w Ameryce) i uprzejmości („Minnesota Nice” to coś więc niż tylko powiedzenie!). To stan w centralnej części kontynentu, który leży na wybrzeżu ogromnego Jeziora Superior.

W Minnesocie znajduje się wiele lasów, jezior i rzek, a do najbardziej charakterystycznych przyrodniczo miejsc należy przepiękny Park Narodowy Voyageurs. Znajdują się w nim przede wszystkim pełne małych wysepek jeziora, które Stany Zjednoczone dzielą z Kanadą. Trzeba też wspomnieć o licznych parkach wzdłuż rzeki Missisipi i wodospadzie Minnehaha Falls – w mieście Minneapolis.

Skrót: MN
Stolica Minnsesoty: St. Paul (tworzy z Minneapolis jedną aglomerację)
Największe miasto: Minneapolis
Liczba mieszkańców stanu: 5,7 mln
Powierzchnia: 225 163 km² (12. w USA)
Słynie z: jezior, śniegu i hokeja
Oficjalny przydomek: Land of 10,000 Lakes
przesuń

 

Ciekawostka: Minneapolis to piękne miasto, które słynie z jezior, sztuki (także ulicznej), browarów i muzyki! Pochodzi stąd kilku artystów o całkowicie wyjątkowym dla siebie stylu. Najbardziej rozpoznawalni to Bob Dylan oraz Prince.

 

Missisipi

Obszar na południu, którego jedną z granic stanowi słynna rzeka o tej samej nazwie. Zamieszkały od co najmniej 12 tysięcy lat teren był od szesnastego wieku najpierw w rękach przez Hiszpanów, potem Francuzów, a w 1798 roku stał się częścią Stanów Zjednoczonych. Z kolei w dwudziestym wieku okazał się jednym z najważniejszych centrów ruchu na rzecz walki z rasizmem, który był silnie wspierany między innymi przez tutejszych muzyków – na przykład B.B. Kinga. O tych czasach dokładnie opowiada ogromne Mississippi Civil Rights Museum, w stolicy i największym mieście stanu – Jackson.

Stan na odległości około 100 kilometrów graniczy z Zatoką Meksykańską, więc oprócz żyznych pól, lasów i jezior, posiada też wspaniałe plaże i wyspy, tworzące park Gulf Islands National Seashore. Barwna historia, typowo południowy spokój, charakterystyczna muzyka i różnorodna przyroda budują dzisiejszą różnorodność Missisipi.

Skrót: MS
Stolica Missisipi: Jackson
Największe miasto: Jackson
Liczba mieszkańców stanu: 2,95 mln
Powierzchnia: 125 438 km² (32. w USA)
Słynie z: gościnności oraz muzyki blues i bluegrass
Oficjalny przydomek: Magnolia State
przesuń

 

Ciekawostka: w Tupelo na turystów czeka muzeum dawnych automobili oraz dom narodzin Elvisa Presleya!

 

Missouri

Okres pionierskich wypraw na zachód, które upamiętnia ogromny Gateway Arch nad rzeką Missisipi, do dziś kształtuje wyjątkowy charakter stanu Missouri.

W przeszłości wielu amerykańskich migrantów uważało St. Louis za ostatnie duże miasto w ich podróży na zachód. Stąd jego dawny przydomek „Brama na zachód”. Obszar Missouri był też początkiem słynnego szlaku oregońskiego, a wspomniane St. Louis – linii kolejowej Atlantic and Pacific Railroad. Z kolei w St. Joseph wędrówkę rozpoczynał niezwykły, konny serwis pocztowy Pony Express, łączący ten obszar z Kalifornią. To obszar pełen fascynującej historii, która odegrała olbrzymią rolę w dziejach rozwoju Ameryki.

Skrót: MO
Stolica Missouri: Jefferson City
Największe miasto: Kansas City
Liczba mieszkańców stanu: 6,7 mln
Powierzchnia: 180 561 km² (21. w USA)
Słynie z: pionierskiej historii
Oficjalny przydomek: Show-Me State
przesuń

 

Ciekawostka: Missouri słynie z gigantycznych pomników (i umówmy się, nie zawsze w pełni sensownych). Znajdziesz tu na przykład ogromny pomnik widelca. Jest też wielki kogut, kawał makaronu, fotel bujany, czy największy na świecie pionek do szachów.

 

Montana

Pełny gór, wodospadów i jezior Park Narodowy Glacier to najsłynniejsza z atrakcji Montany. Biegnie przez niego fenomenalna trasa widokowa Going-to-the-Sun Road. W tym graniczącym z Kanadą stanie znajdują się też tak zwane lasy narodowe, stoki narciarskie, piękne jaskinie w Lewis and Clark Caverns State Park oraz gorące źródła, także te w Yellowstone, bo część słynnego parku należy do Montany.

Ten krótki opis pozwala słusznie założyć, że to miejsce pełne cudownych krajobrazów i bliskości natury. Zainteresowani historią i przygodą koniecznie powinni zobaczyć typowo westernowe miasteczko Butte, nazywane niegdyś najbogatszym wzgórzem świata ze względu na wydobycie miedzi, pod koniec XIX wieku. Alternatywą jest stolica stanu, o pięknej nazwie – Helena. W mieście znajdziesz muzea, kilka centrów historycznych, lokalne browary i monumentalny kapitol.

Skrót: MT
Stolica Missouri: Helena
Największe miasto: Billings
Liczba mieszkańców stanu: 1,1 mln
Powierzchnia: 380 831 km² (4. w USA)
Słynie z: natury, lasów, ale też cennych kruszców
Oficjalny przydomek: Treasure State
przesuń

 

Ciekawostka: popularną odmianą burgera w Montanie jest ta z mięsem bizona lub łosia.

 

Nebraska

Nebraskę charakteryzuje ekstensywne rolnictwo i naturalne, przestrzenne krajobrazy. Wschodnia część stanu jest zielona i żyzna, z kolei zachód – bardziej suchy, co powoduje, że stan może uchodzić za łącznik między obszarem Wielkich Równin i amerykańskich pustyń.

Świadczy też o tym historia, bo jeszcze przed powstaniem Nebraski przez jej tereny biegły cztery słynne szlaki łączące obie części Ameryki: Oregon Trail, Mormon Trail, Lewis & Clark Trail oraz konny Pony Express. Przypominają o tym chociażby zabytkowe wozy pionierów, zdobiące szlak w pięknym parku Scotts Bluff.

Skrót: NE
Stolica Nebraski: Lincoln
Największe miasto: Omaha
Liczba mieszkańców stanu: 2 mln
Powierzchnia: 200 330 km² (16. w USA)
Słynie z: kukurydzy i rozległych prerii
Przydomek: Cornhuster State
przesuń

 

Ciekawostka: wielu zakochanych odwiedza miasteczko Valentine, by na kopercie z listem do swojej wybranki lub wybranka zdobyć lokalny stempel pocztowy, z nazwą miejscowości!

 

Nevada

Z czym kojarzy Ci się Nevada? Prawdopodobnie większości osób na myśl nasuwa się pełne neonów, kasyn i przesadnie dekorowanych hoteli Las Vegas. Faktycznie – miasto zabawy, hazardu i licznych nawiązań do „króla” Elvisa należy do najczęściej odwiedzanych przez turystów w Ameryce, ustępując wyłącznie Nowemu Jorkowi. Ale Nevada ma do zaoferowania znacznie więcej.

Wystarczy wyjechać z Vegas na zaledwie dwugodzinną wycieczkę, by zobaczyć słynną Zaporę Hoovera – niegdyś największą betonową konstrukcję świata. Z kolei na północ od miasta znajduje się surowy Park Stanowy Valley of Fire, skrywający fantastyczne, surowe formy skalne i liczące 4 tysiące lat petroglify. Z kolei na granicy z Kalifornią leżą dwa skrajnie różniące się od siebie miejsca. Pierwsze to Dolina Śmierci – najsurowsze miejsce Ameryki. Drugie to górskie jezioro Lake Tahoe, popularne wśród narciarzy.

Skrót: NV
Stolica Nevady: Carson City
Największe miasto: Las Vegas
Liczba mieszkańców stanu: 3,14 mln
Powierzchnia: 286 380 km² (7. w USA)
Słynie z: kasyn i pustyń
Przydomek: Silver State
przesuń

 

Ciekawostka: w artykule o najciekawszych trasach podróży po USA opisaliśmy Extraterrestrial Highway. To tak zwana „autostrada UFO”, która przebiega przez centrum Nevady, nieopodal legendarnej Strefy 51. Już sam przejazd tą drogą spowoduje, że poczujesz się jak na innej planecie, bo przez dziennie pokonuje ją tylko około 200 samochodów!

 

New Hampshire

Niewielki, aczkolwiek bardzo malowniczy stan między Kanadą a Atlantykiem. Dzięki swoim urokom i lokalizacji, jest często odwiedzany przez mieszkańców niedalekich metropolii, zwłaszcza Bostonu.

Choć linia brzegowa stanu liczy niespełna 30 kilometrów, to piękne plaże i rybacką, nowoangielską atmosferę czuć tu w miejscowościach Hampton, Rye, Portsmouth i New Castle. To jednak dopiero początek długiej listy pięknych miasteczek, w których można uprawiać sporty wodne lub po prostu wypocząć, bo New Hampshire liczy niemal tysiąc jezior, położonych pośród gęstych lasów. Jak przystało na północno-wschodni obszar kraju, jego przysmakami są homary i syrop klonowy.

Skrót: NH
Stolica New Hampshire: Concord
Największe miasto: Manchester
Liczba mieszkańców stanu: 1,39 mln
Powierzchnia: 24 214 km² (46. w USA)
Słynie z: natury
Przydomek: Granite State (spotyka się też określenie „The Live Free or Die State”, nawiązujące do tutejszego motto)
przesuń

 

Ciekawostka: w New Hampshire znajduje się Góra Waszyngtona, najwyższa w północno-wschodniej części kraju. Można się po niej przejechać zabytkową kolejką, która liczy ponad 150 lat! Uznaje się ją za pierwszą kolej zębatą, wjeżdżającą na szczyt góry.

 

New Jersey

Za sprawą plaż, oceanu i pełnego kasyn Atlantic City (określanego mianem „Las Vegas wschodniego wybrzeża”), jest popularną destynacją turystyczną. Największymi miastami stanu są Newark i Jersey City, które tworzą wspólną aglomerację z Nowym Jorkiem.

Garden State, jak mówi się o New Jersey, może poszczycić się bogatą historią, pyszną kuchnią i cudownymi widokami. Wszystko to najlepiej poznawać w okolicy miasteczka Cape May, gdzie piękne plaże i wakacyjny klimat łączą się z wiktoriańskimi zabudowaniami i zabytkowym skansenem.

Skrót: NJ
Stolica New Jersey: Trenton
Największe miasto: Newark
Liczba mieszkańców stanu: 9,27 mln
Powierzchnia: 22 591 km² (47. w USA)
Słynie z: plaż i kasyn w Atlantic City
Przydomek: Garden State
przesuń

 

Ciekawostka: z niewielkiego New Jersey pochodzi wielu znanych muzyków. Należy do nich Whitney Houston, Bruce Springsteen, Frank Sinatra i Jon Bon Jovi.

 

Nowy Jork

Symbolem Nowego Jorku jest oczywiście widok drapaczy chmur Manhattanu, często na tle Statuy Wolności lub Mostu Brooklińskiego. Kosmopolityczne, gwarne „Wielkie Jabłko” to jedno z najsłynniejszych miast świata, ale na pewno nie jedyna atrakcja stanu!

 


Potrzebujesz planu podróży po USA?
Skontaktuj się z nami.


 

Pełne plaż Long Island, cudowny Wodospad Niagara, Kraina Tysiąca Wysp na rzecze Św. Wawrzyńca, jeziora Finger, George, Champlain, a przede wszystkim olbrzymie Ontario i Erie… Do tego liczne miasta – zarówno te wielkie, jak i malutkie, nadmorskie, rybackie. Nowy Jork można opisywać godzinami – zarówno miasto (co zrobiliśmy w licznych artykułach), jak i stan o tej samej nazwie.

Skrót: NY
Stolica Nowego Jorku: Albany
Największe miasto: Nowy Jork
Liczba mieszkańców stanu: 19,84 mln
Powierzchnia: 141 297 km² (27. w USA)
Słynie z: miasta Nowy Jork, Wodospadu Niagara i jabłek
Przydomek: Empire State
przesuń

 

Ciekawostka: miasto Nowy Jork pełniło funkcję amerykańskiej stolicy. Tutaj zaprzysiężono Jerzego Waszyngtona na pierwszego prezydenta kraju – w Federal Hall, na Wall Street. Podobnie jak Boston czy Filadelfia, Nowy Jork ma kluczowe znaczenie dla historii tworzenia się Stanów Zjednoczonych.

 

Nowy Meksyk

Stan, który zaskakuje… By się o tym przekonać, odwiedź wyjątkową pustynię w Parku Narodowym White Sands, która wygląda, jak ogromne połacie białego śniegu! W Nowym Meksyku znajdziesz też pokryte lasami góry, krajobrazy przywodzące na myśl scenerię filmów science fiction, ślady dinozaurów oraz zachowane w doskonałym stanie pueblos – osiedla rdzennych mieszkańców, niektóre zamieszkałe bez przerwy od tysiąca lat. Pueblo Taos, Acoma, Bonito, Pecos i być może najbardziej niezwykły, będący narodowym pomnikiem, obszar Bandelier – to tylko przykłady miejsc, który fascynują swoją historią. Do ich stylu nawiązują też centra wielkich miast – Santa Fe oraz Albuquerque.

Szukasz czegoś mniej przyziemnego? Wręcz pozaziemskiego? W Nowym Meksyku znajduje się Roswell, w którym miał rozbić się statek kosmitów, ale także gigantyczne obserwatorium radioastronomiczne Very Large Array. Z kolei w Los Alamos konstruowano bomby atomowe, które spadły na Japonię. Do dziś to jedno z najbogatszych miast USA, za sprawą swoich centrów naukowych, w których prowadzi się badania nad energią jądrową. Niecodziennych miejsc w tym stanie nie brakuje.

Skrót: NM
Stolica Nowego Meksyku: Santa Fe
Największe miasto: Albuquerque
Liczba mieszkańców stanu: 2,1 mln
Powierzchnia: 314 917 km² (5. w USA)
Słynie z: UFO i surowych pejzaży, dobrze ukazanych w serialu Braking Bad
Przydomek: Land of Enchantment
przesuń

Ciekawostka: w Albuquerque każdej jesieni odbywa się fenomenalny festiwal balonów, chyba najsłynniejszy na świecie. Jeśli nie możesz być wtedy w Nowym Meksyku, relacje na żywo są zwykle dostępne także w Internecie.

 

Ohio

Stan o bogatej historii i różnorodnej przyrodzie. Największe atrakcje stanu to słynna Rock & Roll Hall of Fame w Cleveland, wybrzeże Jeziora Erie i jeden z największych parków rozrywki w USA – Cedar Point. Szczególne znaczenie dla Ohio mają rzeki, które odegrały istotną rolę w rozwoju całego obszaru dawnych „Terytoriów Zachodnich”. W pionierskiej miejscowości Marietta, powstałej w 1788 roku nad rzekami Ohio i Muskingum, do dziś odbywają się festiwale charakterystycznych statków o napędzie kołowym, a wiele obiektów historycznych przypomina o tym, że to właśnie w tym miejscu rozpoczęła się amerykańska ekspansja na zachód. W największych miastach stanu – Cincinnati, Toledo, Cleveland i Columbus – znajdują się najróżniejsze muzea, parki i zadbane centra, zwrócone ku rzekom.

Ohio to też lokalne przysmaki, a za jeden z najbardziej oryginalnych uchodzi Skyline Chili. Prawdopodobnie najbardziej typowa wersja potrawy to ta z makaronem na spodzie, wołowiną, chili, cebulą, fasolą i ogromną ilością startego sera cheddar, który pokrywa całe danie.

Skrót: OH
Stolica Ohio: Columbus
Największe miasto: Columbus
Liczba mieszkańców stanu: 11,8 mln
Powierzchnia: 116 098 km² (34. w USA)
Słynie z: natury, Rock & Roll Hall of Fame i kultury Amiszów
Przydomek: Buckeye State
przesuń

 

Ciekawostka: Jednym z najciekawszych muzeów w stanie może poszczycić się miasto Dayton, gdzie znajduje się lotnisko z ogromnym Muzeum Sił Powietrznych USA. To miejsce symboliczne, bo właśnie z Dayton pochodzili Bracia Wright!

 

Oklahoma

Znajdująca się w centrum kraju Oklahoma jest znana za sprawą różnorodnej przyrody, ekstremalnych warunków pogodowych (tornada i silne burze nie są tu rzadkością), wydobycia ropy naftowej, przebiegającej przez nią Drogi 66, a na szczególną uwagę zasługują rdzenni mieszkańcy stanu.

Na terenie Oklahomy znajduje się prawie 40 plemion, do dziś kultywujących swoje fascynujące tradycje. Mieszkańców tych honoruje flaga stanu, na której widać orle pióra pod tarczą Osedżów, a na niej dwa symbole pokoju – gałązkę oliwną i tradycyjny kalumet, czyli obrzędową fajkę. Na terenie stanu można zwiedzać wiele miejsc, poświęconym rdzennym mieszkańcom Ameryki, w tym Centrum Dziedzictwa Czirokezów. To stan przepełniony historią. Warto ją poznawać! Nie wiesz od czego zacząć? Zobacz niedawno wyprodukowany film „Czas krwawego księżyca”, który doskonale przedstawia temat wydobycia ropy naftowej na ziemiach Osedżów.

Skrót: OK
Stolica Oklahomy: Oklahoma City
Największe miasto: Oklahoma City
Liczba mieszkańców stanu: 3,99 mln
Powierzchnia: 181 037 km² (20. w USA)
Słynie z: tornad, ropy naftowej i historii rdzennych mieszkańców
Przydomek: Sooner State
przesuń

 

Ciekawostka: w Oklahoma City znajduje się wiele nietypowych muzeuów. Znajdziesz tu muzea kowbojów, banjo, pogody, strażaków, kobiet-pilotek, pingwinów, czy softballu. Oprócz nich oczywiście można też odwiedzić bardziej ogólne muzea sztuki i historii, także tej rdzennej.

 

Oregon

Stan graniczący z Pacyfikiem od zachodu, Idaho od wschodu, Kalifornią i Nevadą od południa oraz stanem Waszyngton od północy. Największym miastem jest tu Portland. Co ciekawe, uznaje się je za jedno z urbanistycznie najdoskonalej zaplanowanych miast Ameryki! Poza licznymi atrakcjami miasta, na uwagę zasługuje zrewitalizowany obszar przemysłowy Pearl District, służący dziś mieszkańcom i turystom za nowoczesne centrum kultury, sztuki i rozrywki.

Oregon to nie tylko piaszczyste wybrzeże Pacyfiku, ale też wysokie góry, wulkany, wodospady, setki lodowców i niezliczone jeziora. Najsłynniejsze znajduje się w Parku Narodowym Jeziora Kraterowego. W przeszłości ten piękny region był świadkiem masowych migracji Amerykanów, którzy przybywali tu ze wschodnich i centralnych obszarów kraju. Dziś przypominają o tym liczne muzea, „miasta-duchów” i zabytki przy dawnych szlakach migracji – zwłaszcza przy Oregon Trail oraz Lewis & Clark Expedition.

Skrót: OR
Stolica Oregonu: Salem
Największe miasto: Portland
Liczba mieszkańców stanu: 4,25 mln
Powierzchnia: 254 799 km² (9. w USA)
Słynie z: natury, bobrów i szlaków migracji
Przydomek: Beaver State
przesuń

 

Ciekawostka: Oregon to jedyny stan, którego flaga jest dwustronna! Jej front zdobi pełna symboli pieczęć stanu z nazwą i datą założenia. Na drugiej stronie widnieje podobizna bobra.

 

Pensylwania

Jeden z najważniejszych dla historii USA stanów. Jego największe miasto, Filadelfia, służyło niegdyś za stolicę USA. W tym mieście znajduje się słynny Independence Mall, gdzie turyści mogą podziwiać najważniejsze budynki z okresu kształtowania się narodu amerykańskiego. Pensylwania to jednak nie tylko historia, a w stanie znajduje się też inna stolica… czekolady! Miejscowość Hershey słynie z produkcji smakołyków o tej samej nazwie, które zdobywają serca Amerykanów już od początku XX wieku.

Pittsburgh zdobią charakterystyczne, żółte mosty. W mieście znajdziesz też Muzeum A. Warhola, który stąd pochodzi. Z kolei z dala od metropolii na turystów czekają charakterystycznie położone góry, których długie na dziesiątki kilometrów wzgórza układają się równolegle do sąsiednich, skrywając rozległe doliny pomiędzy. W lasach Pensylwanii znajdziesz słynny dom “Fallingwater”, autorstwa F. L. Wrighta, a w okolicach niektórych zabytkowych miasteczek, na przykład Lancaster, Strasburg i Intercourse, poznasz kulturę Amiszów. Pensylwania to niesamowity stan – pełen historii, pięknej przyrody i wyjątkowej kultury.

Skrót: PA
Stolica Pensylwanii: Harrisburg
Największe miasto: Filadelfia
Liczba mieszkańców stanu: 12,96 mln
Powierzchnia: 119 280 km² (33. w USA)
Słynie z: historii, czekolady i Appalachów
Przydomek: Beaver State
przesuń

 

Ciekawostka: w Filadelfii podpisano dwa najważniejsze dokumenty w historii kraju – Deklarację Niepodległości (1776 r.) oaz Konstytucję USA (1787 r.). Miało to miejsce w tym samym budynku, a nawet tej w samej sali.

 

Rhode Island

Oto najmniejszy stan USA. Wbrew nazwie, wcale nie leży w całości na wyspie, choć faktycznie posiada ich wiele. Wybrzeże Atlantyku najlepiej poznawać tu w pięknych, zabytkowych miasteczkach, spośród których wyjątkowe wrażenie robi Newport. Miasteczko jest uwielbiane przez żeglarzy, miłośników historycznych zabudowań, samochodów (w okolicy znajdują się dwa muzea dawnych automobili), ale też sportów, nie tylko wodnych. Newport to istotne miejsce na tenisowej mapie Ameryki, bo słynne US Open odbyło się po raz pierwszy właśnie tutaj.

Innymi niezwykle malowniczymi miasteczkami są Warwick, Bristol i Jamestown, z kolei stolicą Rhode Island jest Providence, założone w 1636 roku – to bardzo dawno, jak na amerykańskie realia.

Skrót: RI
Stolica Rhode Island: Providence
Największe miasto: Providence
Liczba mieszkańców stanu: 1,1 mln
Powierzchnia: 4 001 km² (50. w USA)
Słynie z: owoców morza i produkcji srebra stołowego
Przydomek: Ocean State
przesuń

 

Ciekawostka: najmniejszy stan USA do 2020 roku posiadał najdłuższą nazwę, bo oficjalnie brzmiała ona „State of Rhode Island and Providence Plantations”. Wtedy, za zgodą głosujących, naniesiono zmianę w stanowej konstytucji z 1842 roku, skracając oficjalną nazwę do tej, która i tak była wykorzystywana w języku potocznym.

 

Teksas

Drugi największy amerykański stan, po Alasce. Dzięki rozległemu terytorium może pochwalić się różnorodną przyrodą i krajobrazem: od północno-zachodnich stepów, które przecina słynna Droga 66, przez pełen lasów wschód stanu, aż po piękne wybrzeże Zatoki Meksykańskiej na południu oraz rzekę Rio Grande, oddzielającą Teksas od Meksyku. Z tego powodu odgrywała niezwykle istotną rolę w historii obszaru.

Dziś stan znajduje się na styku kultur, gdzie w fascynujący sposób mieszają się wierzenia Komanczów i Apaczów, kolonialne zabytki Hiszpanów, meksykańskie przysmaki i tradycje, amerykańskie wartości i nowoczesne miasta oraz teksańska duma z własnej, wyjątkowej historii. Podróżując po Teksasie na każdym kroku da się poczuć, jak fascynujące jest to miejsce.

Skrót: TX
Stolica Teksasu: Austin
Największe miasto: Houston
Liczba mieszkańców stanu: 29,5 mln
Powierzchnia: 695 662 km² (2. w USA)
Słynie z: kowbojów, ropy naftowej i gościnności
Przydomek: Lone Star State
przesuń

 

Ciekawostka: Teksas możesz kojarzyć z wielu powodów – wydobycia ropy naftowej, przemierzających stepy kowbojów, kuchni Tex-Mex, słynnego ośrodka NASA, być może też owianej legendami bitwy pod Alamo. Ale czy wiesz, że to w Teksasie powstała pierwsza „polska” osada w Ameryce? Została założona przez duchownego z Opolszczyzny w 1852 roku i istnieje do dziś. Pisaliśmy o niej w artykule o historii Polaków w USA!

 

Tennessee

Stan, w którym król jest tylko jeden. Na imię ma Elvis, a na nazwisko – Presley. Ale oprócz słynnej posiadłości Graceland na przedmieściach Memphis bluesa, country i inne odmiany rocka słychać tu wszędzie! Zwłaszcza na Bale Street w centrum Memphis oraz w stolicy stanu – Nashville.

Tennessee to też bogata historia, otwarte dla podróżnych destylarnie amerykańskiej whiskey i liczne… jaskinie! Jest ich tu niemal 4 tysiące, a największą, Mammoth Cave, odwiedzana rocznie ponad 2 miliony turystów. To bardzo ładny stan, położony nad rzeką Missisipi, pełen wzgórz i urokliwych punktów widokowych. Świetne miejsce na wyciszenie – rozumiane jako ucieczkę od problemów codziennego życia, bo muzyka wcale nie gra tu cicho. 🙂

Skrót: TN
Stolica Tennessee: Nashville
Największe miasto: Memphis
Liczba mieszkańców stanu: 7 mln
Powierzchnia: 109 153 km² (36. w USA)
Słynie z: muzyki, whiskey, Parku Narodowego Great Smoky Mountains
Przydomek: Volunteer State
przesuń

 

Ciekawostka: Nashville jest niezwykłym miastem. Wszędzie w centrum słychać graną na żywo muzykę, znajduje się tu aleja sław country, stadion baseballowy tuż obok centrum, wiele uczelni, muzeów, a nawet… kopia ateńskiego Akropolu! Wyjątkowe miejsce.

 

Utah

Najpiękniejszy z amerykańskich stanów – tak twierdzi wielu turystów, zwłaszcza tych, którzy Amerykę kochają za jej wyjątkową przyrodę. Oprócz ponad 40 parków stanowych, w Utah znajduje się aż 5 parków narodowych: Canyonlands, Capitol Reef, Park Skalnych Łuków i dwa znajdujące się nieopodal siebie: Kanion Bryce oraz Zion!

Do tego słynna dolina Monument Valley, znajdująca się na granicy z Arizoną, fenomenalne wybrzeże Jeziora Powell, Naturalne Mosty (narodowy pomnik przyrody), ale też zupełnie inna, bo wysokogórska i gęsto zalesiona północna część stanu. Mówiąc krótko: każdy miłośnik przyrody znajdzie tu coś dla siebie!

Skrót: UT
Stolica Utah: Salt Lake City
Największe miasto: Salt Lake City
Liczba mieszkańców stanu: 3,34 mln
Powierzchnia: 219 882 km² (13. w USA)
Słynie z: surowych parków i suchego klimatu
Przydomek: The Beehive State
przesuń

Ciekawostka: Lubisz aktywne spędzanie czasu? Mówi się, że piesze szlaki w Utah liczą razem ponad 30 tysięcy kilometrów! W olimpijskim Salt Lake City popularne jest narciarstwo, a na Jeziorze Powell – sporty wodne.

 

Vermont

Stan w Nowej Anglii sąsiadujący z Kanadą, Nowym Jorkiem, Massachusetts i New Hampshire. Ze względu na łagodne zbocza i liczne wyciągi, jest popularnym zimowym celem podróży dla narciarzy. Najwięcej uroku dostarcza tu jednak jesień, kiedy gęsto zalesione wzgórza zmieniają za sprawą liści kolor na pomarańczowy i czerwony, zdobiąc położone w dolinach, historyczne miasteczka. To właśnie taki pejzaż wielu Amerykanów ma przed oczyma, myśląc o Vermont. W stanie znajduje się też nietpowe, bo długie na 200 km Jezioro Champlain, które zdobi około 80 wysp.

W stanie znajduje się ponad 100 XIX-wiecznych mostów, charakterystycznych dla niektórych części kraju, także stanu Vermont. Co w nich wyjątkowego? Za sprawą drewnianych ścian i zadaszenia, wjeżdżając na nie, podróżny czuje się bardziej jak w tunelu niż na typowym moście.

Skrót: VT
Stolica Vermont: Montpelier
Największe miasto: Burlington
Liczba mieszkańców stanu: 646 tyś.
Powierzchnia: 24,906 km² (45. w USA)
Słynie z: syropu klonowego i i jesiennych pejzaży
Przydomek: Green Mountain State
przesuń

 

Ciekawostka: Montpelier, z pięknym kapitolem, jest najmniejszą stanową stolicą w kraju. Liczy zaledwie 8 tysięcy mieszkańców.

 

Waszyngton

Jedyny stan nazwany na cześć amerykańskiego prezydenta, choć ma niewiele wspólnego ze stolicą kraju o tej samej nazwie. Przeciwnie, znajduje się na drugim krańcu USA, granicząc z Kanadą i Pacyfikiem. W stanie Waszyngton znajduje się znane za sprawą muzyki grunge Seattle. Rozpoznawalność tutejszego brzmienia od lat 80. tworzyły takie zespoły jak Alice in Chains, Soundgarden, Pearl Jam, czy pochodząca z pobliskiego Aberdeen Nirvana. To tylko przykłady – w rzeczywistości lista charyzmatycznych zespołów z Seattle i jego okolic jest znacznie dłuższa!

Waszyngton to też 3 parki narodowe i wiele ośrodków historycznych, nawiązujących między innymi do czasu pionierskich ekspansji na zachód. Scenerię stanu tworzą aktywne wulkany, góry, gęste lasy, jeziora oraz wodospady, jak na przykład piękne Snoqualmie Falls, a także Ocean Spokojny, wzdłuż którego wije się malownicza Droga nr 1. Łączy przedmieścia Seattle z Oregonem i nadbrzeżnymi miastami Kalifornii.

Skrót: WA
Stolica Waszyngotnu: Olympia
Największe miasto: Seattle
Liczba mieszkańców stanu: 7,74 mln
Powierzchnia: 184 661 km² (18. w USA)
Słynie z: wulkanów i muzyki grunge
Przydomek: Evergreen State
przesuń

 

Ciekawostka: Park Narodowy Olympic to jedno z najbardziej różnorodnych miejsc w Ameryce. Znajdziesz tu plaże, lasy deszczowe i lodowce!

 

Wirginia

Virginia is for lovers – to motto stanu urokliwego, ale przede wszystkim niezwykle istotnego dla historii Ameryki. Jego obszar jest zamieszkiwany od 18 tysięcy lat, a odwiedzając stanowisko archeologiczne Werowocomoco można poznać historię Pocahontas i jej kontaktów z pierwszymi europejskimi osadnikami. W 1607 roku powstała tu pierwsza brytyjska osada – Jamestown, którą rozwijali również Polacy, o czym wspomnieliśmy w naszym artykule o Polonii w USA.

Jednak nie tylko z tego powodu Wirginię nazywa się miejscem narodzin narodu. Kolonia, a potem stan, odegrał kluczową rolę w okresie powstawania nowego państwa. Pochodzi stąd aż ośmiu prezydentów USA, w tym trzech Ojców Założycieli: Jerzy Waszyngton, Thomas Jefferson i James Madison. W Wirginii zakończono też wojnę o niepodległość, wygrywając ostatnią bitwę – pod Yorktown. Do historycznych atrakcji stanu należy dom prezydenta Waszyngtona w Mount Vernon i liczne pola bitewne z okresu Wojny Secesyjnej, bo ponad połowa wszystkich walk odbyła się właśnie nas tym terenie. Na uwagę zasługuje też kolonialny Williamsburg i wiele innych miejscowości, zwłaszcza tych nad brzegiem oceanu.

Skrót: VA
Stolica Wirginii: Richmond
Największe miasto: Virginia Beach
Liczba mieszkańców stanu: 8,64 mln
Powierzchnia: 110 787 km² (35. w USA)
Słynie z: historii, plaż, instytucji rządowych
Przydomek: The Beehive State
przesuń

 

Ciekawostka: w Wirginii znajdują się nie tylko atrakcje historyczne! Przykład? W górskim Parku Narodowym Shenandoah istnieje fenomenalna trasa widokową Skyline Drive. Stan słynie też z rządowych instytucji i gmachów, które zawdzięcza bliskości Waszyngtonu.

 

Wirginia Zachodnia

W swoim hicie Country Roads Take Me Home John Denver śpiewał: „Niemal niebo – Wirginia Zachodnia. Góry Blue Ridge, rzeka Shenandoah… Wiejskie drogi, zaprowadźcie mnie do domu, do Zachodniej Wirginii.”

To piękny obszar, którego charakter i krajobraz tworzą rozległe Appalachy, ciągnące się przez aż 13 stanów. Wirginia Zachodnia to ostatni z nich, położony najdalej na południu. W górach znajduje się najmłodszy park narodowy USA, New River Gorge, chroniący między innymi drugą najstarszą rzekę świata. 78% powierzchni Wirginii Zachodniej pokrywają lasy, co czyni ją jednym z trzech najbardziej zalesionych stanów – po Maine i New Hampshire.

Skrót: WV
Stolica Wirginii: Charleston
Największe miasto: Charleston
Liczba mieszkańców stanu: 1,78 mln
Powierzchnia: 62 756 km² (41. w USA)
Słynie z: gór i wydobycia węgla
Przydomek: Mountain State
przesuń

 

Ciekawostka: stan powstał na skutek odłączenia od Wirginii w okresie Wojny Secesyjnej, więc nie powinno dziwić, jak wiele miejsc jest tu poświęconych historii – choć nie tylko tego okresu.

 

Wisconsin

Stan w centralnej części USA, graniczący z Illinois i rozpościerający się pomiędzy dwoma z pięciu Wielkich Jezior Amerykańskich: Superior i Michigan. Jego północ pokrywają gęste lasy gigantycznego Lasu Narodowego Chequamegon-Nicolet, który dla miłośników przyrody stanowi kierunek niezliczonych weekendowych wędrówek. Z kolei południe to już tereny uprawne, z wieloma miasteczkami i wioskami.

Spośród wielu miast na szczególną uwagę zasługuje tu Milwaukee – znane za sprawą muzeum słynnych motocykli Harley-Davidson, niesamowitej bryły tutejszego muzeum sztuki i browarnictwa. Z kolei w stanowej stolicy zobaczysz ogromny kapitol, na pierwszy rzut oka przypominający ten najsłynniejszy, w Waszyngtonie.

Skrót: WI
Stolica Wisconsin: Madison
Największe miasto: Milwaukee
Liczba mieszkańców stanu: 5,9 mln
Powierzchnia: 169 635 km² (23. w USA)
Słynie z: produkcji sera i piwa
Przydomek: Badger State
przesuń

 

Ciekawostka: chociaż oficjalny przydomek Wisconsin nawiązuje do borsuka, stan często nazywa się… „amerykańską krainą nabiału” (America’s Dairyland)! Nigdzie w USA nie produkuje się tyle sera, co w Wisconsin.

 

Wyoming

Jeden z najbarwniejszych stanów USA – dosłownie! To na jego terenie znajduje się najstarszy park narodowy świata – Yellowstone, który jest znany za sprawą kolorowych jezior, gorących źródeł i gejzerów. Najsłynniejszym jest Old Faithful, którego wysokie erupcje są niezwykle regularne i mają miejsce mniej więcej co 90 minut!

Wyoming to też górzysty park Grand Teton z charakterystyczną, zabytkową wioską mormońską tuż obok. W stanie można znaleźć wiele typowo westernowych miasteczek (na przykład Cody, Jackson i Pinedale), a nawet słynne areny rodeo! Stan charakteryzuje niemal wszechobecna bliskość natury, oryginalna kuchnia i muzyka, silnie odczuwalna tu kultura kowbojów i bogata historia rdzennych mieszkańców. Innymi słow, Wyoming ma wszystko, by zachwycić odwiedzających ten obszar turystów.

Skrót: WY
Stolica Wyoming: Cheyenne
Największe miasto: Cheyenne
Liczba mieszkańców stanu: 579 tyś.
Powierzchnia: 253 335 km² (10. w USA)
Słynie z: Yellowstone i kowbojów
Przydomek: Equality State
przesuń

 

Ciekawostka: Wyoming to 10. największy stan USA, a mieszka w nim najmniej osób (tak – mniej niż na dalekiej Alasce czy malutkim Rhode Island). Największe miasto stanu – Cheyenne – zamieszkuje zaledwie 65 tysięcy mieszkańców!

 


Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, korzystasz z niego i chcesz się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Przygotuj się do podróży.
Przeczytaj nasz przewodnik po USA!

Przewodnik po USA

Przewodnik po USA – przyciągającym jak magnes kraju, w którym znane z filmów krajobrazy łączą się z fascynującą kulturą i wszechobecnym dążeniem do bycia...
Czytaj więcej

 

Autorzy:Łukasz

Komentarze

Dodaj komentarz