Boston – miasto Johna Adamsa, Benjamina Franklina, najsłynniejszych uniwersytetów świata i… homarów! Stolica Massachusetts jest jednym z najważniejszych miast dla historii USA. Założone w 1630 roku, odegrało szczególną rolę w okresie amerykańskiego dążenia do niepodległości. Największe atrakcje Bostonu są zlokalizowane wzdłuż pełnego zabytków szlaku Freedom Trail, którego zwiedzanie zajmuje kilka godzin. W naszym przewodniku opowiadamy również, co warto zobaczyć poza nim!
Boston – co warto zobaczyć?
Zwiedzanie Bostonu jest bardzo łatwe. Wszystkie największe atrakcje zostały połączone oficjalnym szlakiem historycznym Freedom Trail. Określają go znaki i biegnąca chodnikami ceglana linia, więc nie ma mowy o zgubieniu się. Jeżeli bardzo interesujesz się amerykańską historią, rozważ oficjalne piesze wycieczki po Bostonie, zwykle poświęcone konkretnym aspektom, na przykład bitwom z okresu wojny o niepodległość, czy protestom, które miały miejsce przed nią. Jeśli jednak wolisz poznać historię i atrakcje miasta bez przesadnej szczegółowości, dołącz do jednej z wielu wycieczek typu „Free Walking Tours”. Zwiedzanie na własną rękę również ma sens, zwłaszcza gdy po drodze będziesz zaglądać do dowolnego przewodnika po Bostonie, chociażby tego. 🙂
Mając jeden, pełny dzień możesz zobaczyć więcej niż tylko atrakcje Bostonu wzdłuż wspomnianego szlaku – na przykład port, stadion Red Sox, czy jedną z uczelni. W Cambridge, które znajduje się po zachodniej stronie rzeki Charles River, swoje siedziby mają Uniwersytet Harvarda oraz MIT – Massachusettes Institute of Technology. Dwa dni pozwolą zobaczyć wszystkie powyższe miejsca. W trzy zobaczysz jeszcze więcej, choć warto też rozważyć wycieczkę do okolicznych miasteczek na wybrzeżu. Je również opisujemy w tym przewodniku.
Przed dalszą lekturą zachęcamy do obejrzenia naszego krótkiego video-przewodnika, aby lepiej poczuć atmosferę Bostonu.
Poznaj wybrane atrakcje Bostonu w naszym video-przewodniku!
Freedom Trail – szlak największych atrakcji Bostonu
Szlak Freedom Trail przedstawia miejsca, które odgrywały kluczowe znaczenie w dziejach miasta, a z biegiem czasu – całych Stanów Zjednoczonych. Historię amerykańskiej niepodległości przedstawiliśmy po krótce w filmie o obchodach 4. lipca w USA.
Sam szlak zwiedza się kilka godzin – orientacyjnie polecamy założyć pół dnia. Jego wszystkie atrakcje poznasz na stronie Freedom Trail oraz National Park Service, a my w przewodniku skupimy się na najważniejszych. Listę przedstawiamy wyjątkowo nie w kolejności alfabetycznej, a zgodnej z kierunkiem zwiedzania.
Boston Common
Najstarszy publiczny park Ameryki, którego historia sięga 1634 roku. Teoretycznie powstał więc zaledwie 14 lat po przybyciu na te tereny pierwszych Purytan i tylko cztery lata po oficjalnym założeniu Bostonu! Oprócz rozległych trawników, w parku znajdują się boiska, zabytkowa karuzela i wiele pomników. Tuż obok mieści się też kolejny park – śliczny Public Garden, ale też dwie atrakcje szlaku Freedom Trail. Pierwszą jest Massachusetts State House – stanowy kapitol z charakterystyczną, złotą kopułą. Drugi to zabytkowy kościół Park Street Church, który niegdyś był pierwszym punktem orientacyjnym dla osób, które przybywały do Bostonu.
Granary Burying Ground
Jeden z najstarszych cmentarzy w Bostonie, z 1660 roku. Jest miejscem pochówku wielu znanych postaci z historii Stanów Zjednoczonych, takich jak John Hancock, Samuel Adams, Paul Revere, a także rodziny Franklinów (choć sam Benjamin spoczywa w Filadelfii). Na terenie cmentarza znajduje się także pomnik ku czci ofiar zamachu podczas Maratonu Bostońskiego z 2013 roku.
Old City Hall
Dawny ratusz miejski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków architektonicznych w mieście, zbudowany w stylu neorenesansowym. Jego fasadę zdobią kolumny, łuki i inne dekoracje, a otwarte dla zwiedzających wnętrze zachowało wiele oryginalnych pomieszczeń i elementów. Pierwotnie na tym terenie znajdowała się słynna szkoła Boston Latin School, oferująca darmową edukację dla chłopców. Jej miejsce wyznacza dziś pamiątkowa płyta i pomnik Benjamina Franklina, który do niej uczęszczał.
Jeśli uważasz nasz przewodnik za przydatny, korzystasz z niego i chcesz się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!
Old Corner Bookstore
Najstarszy budynek komercyjny w miejsce. Powstały na początku osiemnastego wieku, początkowo mieścił w sobie aptekę. Z czasem stał się księgarnią, zresztą niezwykle popularną. Nie tylko sprzedawano tu książki, ale także je drukowano. Budynek uratowano przed wyburzeniem, a powierzchnię wynajmuje dziś sieć fast-food.
Old South Meeting House i Old State House
Boston nazywa się „kolebką wolności”, a te dwa miejsca doskonale pokazują dlaczego. Old South Meeting House odegrał kluczową rolę w wydarzeniach prowadzących do amerykańskiej rewolucji. Był miejscem spotkań i politycznych dyskusji bostończyków. Zebranie w tym miejscu rozpoczęło słynną Tea Party – bunt zwany „Bostońską herbatką”, w 1773 roku. Stąd wyruszano też na inne protesty, między innymi pod znajdujący się nieopodal Old State House.
Tuż obok Old State House miała też miejsce Bostońska Masakra, czyli uliczny spór mieszkańców Bostonu z poddanymi królowi, angielskimi żołnierzami, który przerodził się w chaotyczne i krwawe starcie. Oba budynki są ważnymi symbolami przemian, które z czasem doprowadziły do walki o niepodległość.
Faneuil House i Quincy Market
To nie tylko ważne historycznie atrakcje, ale też centralne punkty Bostonu, które stanowią popularne miejsca spotkań. Faneuil Hall to gmach z 1742 roku, który był świadkiem przemówień politycznych, zachęcających do sprzeciwu wobec monarchy. Do dziś odbywają się tu różne wydarzenia kulturalne i polityczne, a we wnętrzu gmachu mieści się muzeum i stoiska z pamiątkami. Obok Faneuil Hall znajdują się też sklepy i restauracje, w tym tapbar lokalnego browaru Samuel Adams.
Z kolei Quincy Market to hala handlowa, dzieląca z Faneuil Hall ten sam skwer. Pierwotnie służyła jako miejsce sprzedaży świeżych produktów spożywczych. Dziś znajdziesz tu mnóstwo lokalnych przysmaków, w tym charakterystyczne dla Massachusetts homary, krewetki i ostrygi. Zobacz jak wygląda to miejsce w naszym YouTubowym Przewodniku po Bostonie. Więcej lokalnych przysmaków znajdziesz w znajdującym się na nieopodal targu Boston Public Market.
Paul Revere House
Najstarszy do dziś istniejący dom w centrum Bostonu, powstały w 1680 roku, a od 1770 roku należący do słynnego patrioty – Paula Revera. Został odrestaurowany tak, aby odzwierciedlić wygląd z czasów jego zamieszkania. Wnętrze domu można zwiedzać, poznając życie codzienne Bostończyków w XVII i XVIII wieku. W pokojach czekają edukatorzy, gotowi odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące zabytku, ale też wkładu Paula Revera w rewolucję amerykańską.
Planujesz podróż?
Przeczytaj nasz przewodnik po USA!
Old North Church
Najstarszy nadal działający kościół w Bostonie. Old North Church jest związany z ważnym wydarzeniem historycznym. W 1775 roku stąd na polecenia Paula Revera sygnalizowano zbliżanie się wojsk brytyjskich do Bostonu. Wnętrze kościoła jest proste i eleganckie, utrzymane w stylu georgiańskim. Można w nim zobaczyć tablice i pomniki, upamiętniające bohaterów i wydarzenia związane z walką o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
To dawny obszar stoczni wojskowej na terenie Charlestown – niegdyś oddzielnego miasta, już za rzeką Charles River, a dziś dzielnicy miasta. W Charlestown Navy Yard znajduje się wiele zachowanych budynków, które stanowią pamiątkę po przemysłowej przeszłości tego miejsca. Największymi atrakcjami są jednak zabytkowe okręty – przede wszystkim USS Constitution, najstarszy zachowany okręt wojenny w USA, znany jako „Old Ironsides”. Co ciekawe, ta zbudowana w 1797 roku drewniana fregata jest też najstarszym na świecie statkiem, do dziś unoszącym się na wodzie. Można go zwiedzać.
Przejdź się po USS Constitution! Po prawej stronie możesz zmieniać piętra.
Bunker Hill
Ostatni punkt szlaku – zwieńczone wielkim obeliskiem wzgórze z widokiem na Boston. Zasłynęło jako miejsce ważnej bitwy w czasie wojny o niepodległość. 17 czerwca 1775 roku doszło tu do starcia pomiędzy siłami kolonistów a wojskami brytyjskimi. Chociaż koloniści ostatecznie zostali zmuszeni do opuszczenia wzgórza, pokazali swoją determinację i zdolność do walki z brytyjską armią.
Pozostałe atrakcje Bostonu
Co warto zobaczyć w Bostonie oprócz szlaku Freedom Trail? Atrakcji jest mnóstwo! Poniżej przedstawiamy, tym razem już alfabetycznie, te najistotniejsze. Spędzając w mieście tylko jeden dzień, powinno udać się zobaczyć jeszcze jedną lub dwie z nich. Warto jednak rozważyć zostanie w Bostonie dłużej. Jeśli szukasz noclegu, kliknij w nasz link partnerski, aby przejść na stronę Booking. Rezerwując za jego pośrednictwem, wesprzesz rozwój tej strony. Dla Twojej wygody, w ustawieniach wybraliśmy już miejsca z pozytywnymi ocenami w centrum miasta.
Acorn Street
Najbardziej malownicza ulica w Bostonie, a według niektórych rankingów jedna z najładniejszych ulic świata! To brukowana alejka, otoczona zabytkowymi kamienicami, zielonymi pnączami i klimatycznymi latarniami. Niegdyś zamieszkana przez przedstawicieli klasy średniej i pracowników portu,. Dziś jest wyjątkową atrakcją turystyczną, która dodatkowo podkreśla historyczny charakter Bostonu. Wokół, a więc na Beacon Hill, znajduje się zresztą wiele ulic utrzymanych w podobnym klimacie!
Tak prezentuje się Acorn Street
Commonwealth Avenue Mall i Newbury Street
Przedłużeniem parku Boston Common jest park Public Garden. Z kolei jego przedłużeniem – licząca mniej więcej 2 kilometry aleja Commonwealth Avenue Mall. A na niej? Zieleń i pomniki, upamiętniające istotne dla miasta postaci. Równolegle do alei biegnie Newbury Street – prestiżowa ulica, zamykana w letnie niedziele dla samochodów. Jest znana za sprawą świetnej atmosfery, butików i modnych restauracji.
Wskazówka praktyczna: jeśli nocujesz w centrum miasta, to w dniu, w którym nie zwiedzasz Freedom Trail rozważ spacer od parku Boston Common aż na kraniec alei Commonwealth Avenue. Następnie zobacz stadion drużyny Red Sox i opcjonalnie przejdź się aż do Muzeum Sztuk Pięknych. Wracając do centrum obierz trasę równoległą, a więc ulicę Newbury. Taka pętla to około 8 kilometrów. Wycieczke można rozbudować o obszar uczelni, bo nieopodal stadionu i krańca Commonwealth Avenue znajduje się most Harvard Bridge. Prowadzi do uczelni MIT.
Biblioteka Johna Keneddy’ego
Jedna z najważniejszych instytucji tego typu w Stanach Zjednoczonych. Znajduje się w dzielnicy Dorchester i została założona w 1884 roku. Nie bez powodu nosi imię słynnego prezydenta Keneddy’ego. „JFK Library” jest obszernym muzeum i centrum badań, poświęconym jego życiu. Kolekcje obejmują tysiące książek, dokumentów, fotografii i przedmiotów związanych z rodziną Kennedy. Warto tu przyjść nawet dla samego gmachu, który jest olbrzymi i nowoczesny. Jego wnętrze zdobi gigantyczna flaga, która wisi pod wysokim, szklanym sufitem. To wszystko robi wrażenie.
Boston Public Garden
Choć jest teoretycznie oddzielnym parkiem, można go traktować jako przedłużenie słynnego parku Boston Common. Powstały na początku XIX wieku Boston Public Garden jest pełny zieleni i malowniczych alejek. Szczególne wrażenie robi pieszy most podwieszany nad tutejszym stawem. Z kolei uwagę Polaków powinien przykuć dostojny pomnik Tadeusza Kościuszki z 1927 roku, na południu parku. Kościuszko był jednym z największych bohaterów amerykańskiej wojny o niepodległość, a najróżniejsze formy jego uapmiętnienia można spotkać w niezliczonej liczbie miejsc na przestrzeni całego kraju.
Boston Public Library
Możnaby pewnie wiele pisać o bogatych zbiorach Biblioteki Publicznej w Bostonie. Albo o jej historii, bo to jedna z najstarszych takich instytucji w USA o takiej skali. Jednak na turyście prawdopodobnie największe wrażenie zrobi architektura. To monumentalna budowla w stylu renesansowym z bogato zdobionymi wnętrzami, pięknym sklepieniem i witrażami. Bibliotekę można zwiedzać samemu lub podczas darmowych, oficjalnych wycieczek. Więcej informacji na stronie Boston Public Library.
Boston Tea Party Museum
Drewniane muzeum tak zwanej „Bostońskiej Herbatki” jest poświęcone wydarzeniom, które miały miejsce w grudniu 1773 roku. Wtedy sprzeciwiający się nadużywaniu władzy przez Anglików mieszkańcy Bostonu dokonali buntu. Skoro monarcha nakazywał koloniom kupować brytyjskie towary (i tylko takie), a dodatkowo płacić za to olbrzymie cła, jednocześnie dając niewiele w zamian, to po przypłynięciu kolejnego statku bostończycy postanowili wyrzucić kilkaset skrzyni z importowaną herbatą do zatoki. Był to jeden z najgłośniejszych protestów poprzedzających wojnę o niepodległość.
Zwiedzając Boston Tea Party Museum będziesz mieć okazję zobaczyć replikę statku „Beaver” i interaktywne wystawy, które przedstawiają kluczowe postaci, kontekst oraz znaczenie tego wydarzenia dla rozwoju niezależności Stanów Zjednoczonych. Co więcej, aktorzy w kostiumach historycznych nadadzą wizycie wyjątkowego klimatu. Warto tu przyjść, zwłaszcza że muzeum znajduje się blisko centrum.
Browar Samuel Adams
Samuel Adams to jeden z najbardziej znanych browarów w USA, nazwany na cześć amerykańskiego rewolucjonisty z Bostonu, Samuela Adamsa. Znajduje się około 10 kilometrów od centrum miasta i można go zwiedzać. Dojedziesz tu pomarańczową linią metra.
Natomiast jeśli chcesz skosztować najróżniejszych odmian „Sam Adams”, ale nie zależy ci na zwiedzaniu samego browaru, możesz zrobić to podczas spaceru po Freedom Trail. Tuż obok Faneuil Hall znajduje się markowy taphouse! Jest ogromny, bardzo klimatyczny, a na tutejszych ekranach pokazuje się między innymi amerykański sport. Piwo smakuje doskonale, a do w sklepie można kupić wyjątkowe pamiątki, więc pod każdym względem to miejsce idealne na krótką przerwę w zwiedzaniu.
Carson Beach
Miejska, piaszczysta plaża, położona na południe od centrum Bostonu. Obok niej znajduje się park i promenada. Pobyt tu mogą umilić boiska, place zabaw, trasy do biegania i jazdy na rowerze oraz miejsca do grillowania. Plaża znajduje się nieopodal Biblioteki Kennedy’ego, a dojazd tu jest bardzo łatwy – wystarczy skorzystać z metra. Jest to miejsce zdecydowanie bardziej popularne wśród mieszkańców niż turystów, więc jeśli szukasz ucieczki od zgiełku najpopularniejszych atrakcji miasta, rozważ Carson Beach!
Castle Island
Półwysep z terenami rekreacyjnymi, boiskami i plażą nad niewielką „Zatoką Przyjemności” – Pleasure Bay. Znajduje się nieopodal wielkiego portu kontenerowego, co wpływa na krajobraz, ale nie na wypoczynek czy samo zwiedzanie. Na półwyspie warto zobaczyć Fort Independence, zbudowany w XVIII wieku. Z jego obszaru ładnie widać okoliczne występy na zatoce. Jeśli chcesz poruszać się komunikacją miejską, na półwysep możesz dotrzeć autobusami. Obszar Castle Island niemal sąsiaduje od południa z opisaną wcześniej plażą Carson Beach.
Potrzebujesz planu podróży?
Skontaktuj się z nami.
Custom House
Bostoński Custom House to charakterystyczny wieżowiec, do 1964 roku najwyższy w mieście. Posiada jasną, bogato zdobioną fasadę i znajduje się nieopodal szlaku Freedom Trail, a konkretniej – obok Faneuil Hall. Dziś znajduje się tu luksusowy hotel, ale w przeszłości budynek pełnił funkcję administracyjną, służąc za siedzibę izby celnej, w której między innymi monitorowano pobierane cła za towary przechodzące przez port w Bostonie.
Mało znana ciekawostka (o której my dowiedzieliśmy się już po powrocie do Polski…) – o 14:00 taras widokowy na szczycie otwiera się dla turystów. Aby założyć rezerwację, trzeba zadzwonić 48 godzin wcześniej na recepcję hotelu: +1 617-310-6300. Z tarasu doskonale widać centrum miasta, wiele zabytków, ale też piękny krajobraz zatoki.
Dom Johna Adamsa
A właściwie kilka domów! John Adams to pierwszy wiceprezydent i drugi prezydent USA, który odegrał kluczową rolę w amerykańskim dążeniu do ustanowienia niepodległego państwa. Na przedmieściach Bostonu można zobaczyć jego miejsce narodzin (John Adams Birthplace) oraz znacznie większą i dostojniejszą posiadłość w parku narodowym Adams National Historical Park, gdzie spędził cześć swojego dorosłego życia. Tam mieszkał również jego syn John Quincy, który także został prezydentem USA – szóstym z rzędu.
Downtown Crossing
Pełna sklepów dzielnica w ścisłym centrum miasta, tuż obok parku Boston Common. Niezwykłe w niej jest to, że w znacznej części jest wyłączona z ruchu kołowego i oddana pieszym. Oprócz wielkomiejskiego gwaru zachwyca tu też kontrastujące połączenie szklanych biurowców z zabytkowymi kamienicami i wielkimi domami towarowymi. To więc idealne miejsce na zakupy! Z Downtown Crossing graniczy Chinatown, które może być świetnym urozmaicenie spaceru, zwłaszcza jeśli lubisz azjatycką kuchnię, bo orientalne restauracje znajdziesz tu na każdym kroku!
Przejdź się po Downtown Crossing!
Institute of Contemporary Art
Centrum poświęcone sztuce nowoczesnej, które znajduje się na brzegu Zatoki Bostońskiej. ICA to coś więcej niż muzeum. Jest renomowanym kompleksem, gdzie oprócz wystaw odbywają się najróżniejsze wydarzenia kulturalne. Nowoczesny gmach sam w sobie jest dziełem sztuki. Nieopodal znajduje się promenada nad zatoką, z pięknym widokiem na wieżowce Bostonu – Fan Pier Park.
New England Aquarium
Wielkie oceanarium, znajdujące się w nowoczesnym gmachu tuż obok portu Long Wharf. Można tu dojrzeć rekiny, płaszczki, żółwie morskie i wiele innych morskich zwierząt. Akwarium posiada też strefę z pingwinami i interaktywne wystawy. Z pewnością do największych atrakcji tego miejsca należą codzienne pokazy karmienia fok i występy delfinów.
Museum of Fine Arts
Jedno z największych i najważniejszych muzeów sztuki w Stanach Zjednoczonych. Posiada bogate zbiory z różnych epok i kultur. Oczywiście, nie mogło zabraknąć dzieł amerykańskich, ale oprócz nich kolekcja przedstawia sztukę europejską, azjatycką, czy afrykańską. W galeriach można zobaczyć obrazy, rzeźby, ceramikę, biżuterię i nie tylko.
Nieopodal znajduje się również posiadające wysoką renomę prywatne muzeum sztuki Isabella Stewart Gardner Museum. Mieści się w przepięknym pałacu, kilkaset metrów od Museum of Fine Arts.
Uniwersytet Harvarda i MIT
Po północnej stronie rzeki Charles, w Cambridge, znajdują się dwie uczelnie, które zalicza się do najlepszych na świecie. Są Alma Mater nie dziesiątek, a SETEK noblistów. Za sprawą swojej elitarności i renomy zakodowały się już na stałe w globalnej popkulturze, co naturalnie spowodowało, że turystycznie urosły do rangi największych atrakcji nie tylko okolic Bostonu, ale i całego stanu. Zarówno Harvard, jak i Massachusetts Institute of Technology (MIT) można zwiedzać – tak samemu, jak i z przewodnikiem. Oczywiście warto skusić się na tę drugą opcję, bo pozwala zobaczyć i dowiedzieć się znacznie więcej. Na obszarze uczelni znajdziesz też wiele muzeów, poświęconych różnym dziedzinom nauki.
Stadion Red Sox
Fenway Park, bo tak nazywa się „dom” drużyny Red Sox, należy do najsłynniejszych stadionów baseballowych w Stanach Zjednoczonych. Został otwarty w 1912 roku i jest najstarszym stadionem w lidze MLB. Fenway Park to miejsce ikoniczne, zarówno ze względu na historię i architekturę, która mimo licznych renowacji na przestrzeni dekad wciąż zachowuje swój oryginalny charakter. Nierzadko odbywają się tu też koncerty gwiazd światowego formatu, więc warto sprawdzić kalendarz przed wizytą! A nuż pojawi się możliwość zobaczenia meczu lub innego wydarzenia. Jeśli nie… stadion można też zwiedzać.
Waterfront, czyli port w Bostonie
Port w Bostonie (nie tyle przemysłowy, co turystyczny) znajduje się w ścisłym centrum, dzięki czemu może stanowić doskonałe urozmaicenie zwiedzania. Z jednej strony będąc tu zobaczysz wysokie drapacze chmur i wielkomiejski gwar. Jeśli jednak obrócisz głowę i spojrzysz w kierunku zatoki, zaskoczy cię spokój i wręcz sielska, wakacyjna atmosfera. Warto przejść się pieszo z okolic Long Wharf aż do Boston Tea Party Museum.
Mapa opisywanych atrakcji
Nasza mapa atrakcji Bostonu zawiera największe atrakcje miasta, które opisaliśmy w tym artykule. Przybliż, by zobaczyć szczegóły. Jeśli zastanawiasz się, w którym obszarze najlepiej nocować, koniecznie zerknij do podrozdziału „nocleg”, nieco niżej.
Atrakcje nieopodal Bostonu
Wokół Bostonu znajduje się wiele malowniczych miejsc, ale jeśli mielibyśmy coś polecić, byłby to wyjazd samochodem do mniejszych miejscowości nad wybrzeżem Atlantyku! To obszar z jednej strony przepiękny, z drugiej – bardzo spokojny, rybacki wręcz sielankowy, a do tego niezwykle istotny historycznie. Ma więc z Bostonem sporo wspólnego, a jednak silnie kontrastuje z jego wielkomiejskim charakterem.
Newport
Propozycja zdecydowanie warta dwugodzinnej podróży! Newport to malownicze, rybackie miasto, z pięknym dystryktem historycznym (Historic District), ślicznymi budynkami wzdłuż Thames Street, portem Bowen’s Wharf i wieloma zabytkowymi rezydencjami, przypominającymi pałace i zamki, które można zwiedzać. Znajdziesz tu też kilka wyjątkowych muzeów, między innymi dwa muzea amerykańskiej motoryzacji.
Plymouth
Miejsce, w którym wszystko się zaczęło. To tutaj przypłynęli purytańscy „ojcowie pielgrzymi”, którzy założyli pierwszą stałą osadę brytyjską w Ameryce. Przetrwała próbę czasu dzięki współpracy z Indianami, do czego nawiązuje dzisiejsze Święto Dziękczynienia. W Plymouth możesz oczywiście zobaczyć miejsca związane z historią tego okresu, między innymi kopię statku, na którym przybysze pokonali ocean. Kosztowną, ale wartą uwagi atrakcją jest Plimoth Pathuxet Museum – skansen, w którym zrekonstruowano pierwsze angielskie osady w Ameryce.
Warto dodać, że Plymouth to niewielkie miasteczko i podczas całodniowej wycieczki bez problemu można połączyć je z innymi atrakcjami.
Rockport
Kolejna nadmorska miejscowość, popularna za sprawą sielskiej atmosfery, przyrody i okolicznych plaż. Można tu znaleźć klimatyczne restauracje serwujące świeże owoce morza, sklepy z pamiątkami i galerie sztuki. To idealne miejsce na spokojny wypoczynek nad brzegiem Atlantyku.
Salem
Miejsce owiane złą za sławą za sprawą procesów „Czarownic z Salem” z XVII wieku jest w rzeczywistości pięknym miastem. Oferuje wiele muzeów, oczywiście również nawiązujących do historii tego miejsca. Salem jest szczególnie popularne w czasie Halloween, gdy organizowane są w nim imprezy nawiązujące do czarownic i duchów. W miasteczku można też odwiedzić cmentarze z czasów kolonialnych i przejść się po uliczkach, które mimo upływu lat, zachowały atmosferę minionych wieków.
Półwysep Cape Cod
Przylądek w kształcie łuku o długości około 100 kilometrów. To popularna destynacja turystyczna, znana ze swoich pięknych plaż, rezerwatów przyrody i malowniczych miasteczek. Provincetown, położone na krańcu Cape Cod, jest wartym uwagi miasteczkiem, znanym z długiej historii i tolerancyjnej, a także artystycznej atmosfery. Można w nim znaleźć wiele miejsc upamiętniających pierwszych osadników, którzy przybyli tu na Mayflower w 1620 roku, zanim postanowili podążać dalej i założyć osadę w Plymouth.
Dalsze podróże
Jako że spędziliśmy wiele miesięcy w stanie Maine, zawsze z sentymentem spoglądamy w tamtym kierunku. Jeśli masz kilka dni do zagospodarowania, warto rozważyć przejazd z Bostonu wzdłuż wybrzeża aż do pięknego Parku Narodowego Acadia, już pod granicę z Kanadą. Z kolei spoglądając na mapie w przeciwnym kierunku, zobaczysz New Haven ze słynnym Uniwersytetem Yale oraz, oczywiście Nowy Jork, o którym napisaliśmy obszerny przewodnik i kilka oddzielnych artykułów.
Chcesz wynająć samochód w USA? Polecamy, bo:
|
Co zjeść w Nowej Anglii?
Kuchnia w Bostonie i w całym Massachusettes doskonale odzwierciedla różnorodność tego obszaru Ameryki. Ze względu na położenie nad Oceanem Atlantyckim, dania z owoców morza są niezwykle popularne. Homary, małże, ostrygi i świeże ryby są często podawane na stołach restauracji i domów, w różnych formach. Przykładowo, homara możesz zjeść w postaci wygodnej kanapki Lobster Roll, przypominającej hot-doga. Z kolei chowder to gęsta zupa z ryb i owoców morza.
Kolejnym charakterystycznym elementem kuchni Massachusetts są wpływy europejskich kultur, na przykład irlandzkiej. Jest widoczna w takich daniach jak pieczone mięso ziemniakiem (pot roast with potatoes), śniadaniowym połączeniu kaszanki i kiełbasy (white and black pudding) oraz kanapkach opartych o chleb sodowy.
Na deser serwuje się tu między innymi Boston cream pie (torcik kremowy z czekoladą), babeczki z syropem klonowym (maple cupcakes) i ciasta z dodatkiem żurawiny. Popularnością cieszą się też lokalne piwa rzemieślnicze, a najsłynniejszym dużym browarem jest bostoński Samuel Adams.
Oczywiście, jak w całym kraju, również w Bostonie i całym Massachusetts powszechna jest kuchnia typowo amerykańska. Jeśli masz ochotę na steka, burgera lub popularny w USA tex-mex, znajdziesz je tu bez trudności!
Nocleg w Bostonie
Zdecydowanie polecamy zatrzymać się na noc w centrum miasta, gdzie znajduje się większość atrakcji i dokąd bez trudu (i bez przesiadek) dostaniesz się z lotniska komunikacją miejską. Centrum nie należy do najtańszych, ale można znaleźć tu też korzystne oferty. Alternatywą mogą być okolice uczelni Harvarda i MIT, zwłaszcza jeśli planujesz je odwiedzić. Zachęcamy do skorzystania z naszego linku partnerskiego, który przeniesie cię na podstronę Booking. Klikając tutaj, zobaczysz oferty w ścisłym centrum, a tutaj – w okolicach uczelni. Warto je porównać! Dla twojej wygody, w ustawieniach wybraliśmy już obiekty o pozytywnych opiniach, a jednocześnie w różnych przedziałach cenowych.
Komunikacja miejska i dojazd z lotniska
Dojazd z lotniska w Bostonie jest szybki i w miarę prosty, bo port lotniczy znajduje się blisko centrum miasta. Widać to na zdjęciu poniżej. W zależności od tego gdzie znajduje się twój nocleg, wsiądź w lotniskowy autobus na stację Airport (bezpłatny), a następnie w metro niebieskiej lini do centrum ($2.40) lub jedną ze specjalnych, srebrnych linii autobusów (płatne jak za metro, jedne odjeżdżają z samego lotniska, inne ze stacji Airport). Nawet jeśli teraz wydaje się to skomplikowane, całość sprowadza się do wpisania adresu noclegu w Google Maps i podążania za wskazówkami.
Bilety na metro najłatwiej kupić w automatach, które znajdziesz na stacjach, także na lotnisku. Istotna ciekawostka: niestety metro w Bostonie nie jest całodobowe – nie funkcjonuje mniej więcej od 1:00 do 5:00. Jeśli musisz skorzystać z transportu w nocy, pozostaje taksówka lub Uber, co kosztuje kilkadziesiąt dolarów.
Poruszanie się po Bostonie
Również jest niezwykle proste! Wszędzie w obrębie szeroko rozumianego centrum z łatwością dotrzesz pieszo! Jeśli chcesz dostać się na Harvard i MIT, jedną z opisywanych plaż, do browaru Samuel Adams lub parku historycznego Adams National Historical Park, skorzystaj z metra lub Ubera. Dalsze atrakcje (miejscowości poza aglomeracją) najłatwiej zwiedzać wynajętym samochodem.
Potrzebujesz planu podróży?
Skontaktuj się z nami.
Boston: szybkie pytania i odpowiedzi
Na koniec zapraszamy na krótką serię szybkich pytań i odpowiedzi na temat zwiedzania Bostonu. Jeśli uważasz nasz artykuł za przydatny, pamiętaj by polubić naszą stronę na Facebooku, gdzie informujemy o nowych wpisach na bieżąco. Tymczasem dziękujemy za lekturę!
Na ile dni jechać do Bostonu?
Jeden pełny dzień wystarczy na poznanie historycznego szlaku Freedom Trail, a jeśli lubisz wcześnie wstawać, to nawet na odwiedzenie takich miejsc jak Harvard czy MIT. Dwudniowe zwiedzanie będzie spokojniejsze i pozwoli zobaczyć znacznie więcej, co oczywiście polecamy. Jeśli interesujesz się historią, zostań tu nawet trzy dni, dzięki czemu zobaczysz dom Johna Adamsa czy Bibliotekę Kennedy’ego. Mając jeszcze więcej czasu, warto rozważyć przejazd samochodem do mniejszych miejscowości nad wybrzeżem oceanu, już poza Bostonem.
Kiedy pogoda w Bostonie jest najlepsza?
Ze względu na bliskość oceanu, zimy w Bostonie są zazwyczaj łagodne. Dlatego, każda pora roku będzie względnie dobra, chociaż oczywiście zwiedzanie w okresie letnim okaże się najprzyjemnjejsze. Zimą temperatury wynoszą około 0℃, czasem nieco mniej. Latem można spodziewać się ponad 25℃.
Czy Boston jest bezpieczny?
Na pewno bardzo bezpieczne jest centrum Bostonu i okolice uczelni. Oczywiście, jak wszędzie, pilnuj swoich rzeczy, bo miejsca turystyczne przyciągają kieszonkowców.
Jeśli uważasz nasz przewodnik za przydatny, korzystasz z niego i chcesz się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!
Przygotuj się do podróży.
Przeczytaj nasz przewodnik po USA!
Przewodnik po USA
Więcej artykułów o USA: