Lizbona to stolica Portugalii i jej największe miasto, kluczowe dla historii kraju. Stąd w dalekie podróże wyruszał między innymi Vasco da Gama, przynosząc Portugalczykom sławę, którą wspomina się tu z nostalgią do dziś. Co warto zobaczyć w Lizbonie? Miasto oferuje wiele atrakcji i jest doskonałym celem podróży zarówno na kilka dni, jak i na dłużej, bo wokół niego znajduje się mnóstwo zabytków, nierzadko wpisanych na listę UNESCO. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu przewodnikowi zachwycisz się tym obszarem Portugalii!

 

Atrakcje Lizbony – jak zaplanować ich zwiedzanie?

Zwiedzanie Lizbony najłatwiej podzielić na cztery obszary. Pierwszym jest centrum miasta, a więc dzielnice Chiado, Baixa, Alfama i Bairro Alto. Tu znajduje się mnóstwo atrakcji, restauracji, barów, a także kilka linii żółtych tramwajów, tak charakterystycznych dla stolicy Portugalii. Tu polecamy zatrzymać się na noc, bo to bezpieczne miejsce, świetnie skomunikowane i pełne atrakcji. Więcej na ten temat piszemy w dalszej części przewodnika.

Poznaj atrakcje Lizbony w naszym video-przewodniku!

Drugi obszar to historyczne Belem, gdzie warto spędzić co najmniej jeden, pełny dzień. Znajduje się tu między innymi Pałac Prezydencki i olbrzymi Klasztor Hieronimitów, ale też kilka naprawdę świetnych muzeów. Z kolei trzecim obszarem jest teren EXPO z 1998 roku, którego turystycznym symbolem jest piękny dworzec, ogromne oceanarium i podwieszane gondole. Każdy z tych obszarów najłatwiej zwiedzać pieszo. Pomiędzy poszczególnymi częściami miasta warto korzystać z komunikacji miejskiej lub Ubera. Na koniec, wyszczególniliśmy jeszcze czwarty obszar… czyli de facto wszystko to, co poza miastem. W takiej kolejności przedstawiamy atrakcje Lizbony w tym przewodniku.

 

Lizbona – co warto zobaczyć?

Przejdźmy zatem do konkretów. Co warto zobaczyć w Lizbonie? Największe atrakcje Lizbony to z pewnością żółte tramwaje, czerwony most, kilka istotnych kościołów i niesamowicie ciekawe muzea. Istnieje tu jednak wiele miejsc, które być może nie pojawiają się na pierwszych stronach przewodników, ale które powodują, że miasto można zwiedzać całymi dniami i nigdy się nie nudzić. Poniżej przedstawiamy alfabetyczne zestawienie największych atrakcji każdego ze wspomnianych obszarów.

 


Jeśli uważasz nasze przewodniki za przydatne, korzystasz z nich i chciałbyś się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Obszar centrum

Centrum Lizbony to wielki obszar, na który warto poświecić najlepiej dwa pełne dni. Znajduje się tu ogromny zamek, katedra, zniszczony przez trzęsienie ziemi klasztor, piękny łuk na krańcu deptaku Rua Augusta, market Time Out, fenomenalne muzeum ceramicznych płytek azulejo, a także mnóstwo restauracji i cudowna atmosfera, różna dla poszczególnych części tego obszaru. Bairro Alto słynie ze stromych i wąskich uliczek oraz tradycyjnej muzyki fado, podczas gdy Chiado i Baixa są bardziej wielkomiejskie. Z kolei Alafama, najstarsza dzielnica Lizbony, w niektórych miejscach jest turystyczna i zabytkowa, a w innych – spokojniejsza, a nawet przemysłowa. Jeśli postanowisz sporo spacerować po centrum, odkryjesz jego kontrastowość i autentyczność, którą czasami ciężko dostrzec w sąsiedztwie zatłoczonych atrakcji turystycznych. Żaden pobyt w Lizbonie nie może się jednak zakończyć bez przejażdżki żółtym tramwajem, najlepiej linii 28, którego trasa przebiega obok wielu najsłynniejszych obiektów centrum miasta.

Oto największe atrakcje centrum Lizbony, w kolejności alfabetycznej.

 

Arco da Rua Augusta

Lizbona łukRua Augusta to najważniejszy deptak w ścisłym centrum miasta, pełen restauracji, kawiarni, sklepów i hoteli. Łączy znajdujący się w głębi miasta plac Praça de D. Pedro IV, już od średniowiecza jeden z najważniejszych w Lizbonie, z innym – zlokalizowanym nad brzegiem rzeki Tag Praça do Commercio. Od strony rzeki deptak zwieńcza olbrzymi łuk triumfalny Arco da Rua Augusta, o sześciu wysokich kolumnach. Jest bogato zdobiony, a powstał w celu upamiętnienia odbudowy miasta po katastrofalnym trzęsieniu ziemi, z którym Lizbona musiała zmierzyć się w 1755 roku. Łuk robi wrażenie za dnia, ale jak widzisz na zdjęciu, pięknie wygląda też podświetlony nocą.

 

Feira da Ladra

Lizbona posiada ogromny targ staroci, czynny dwa razy w tygodniu – we wtorki i soboty. Możesz tu kupić nietypowe pamiątki, w tym portugalskie, południowoamerykańskie i afrykańskie rękodzieła oraz najróżniejsze przedmioty codziennego użytku. My wyszliśmy stąd z używaną płytą CD, na której zebrano najważniejsze utwory tutejszej muzyki fado. Co ciekawe, nazwę targu można przetłumaczyć jako „Targ Złodziei”, co nawiązuje do jego historii. Dawniej można było tu spotkać między innymi piratów i przemytników, którzy handlowali nie do końca legalnymi towarami. Targ znajduje się wewnątrz i na zewnątrz Mercado de Santa Clara.

 

Katedra Sé w Lizbonie

Lizbona - KatedraKatedra Najświętszej Maryi Panny w Lizbonie. Ta charakterystyczna, wielka katedra powstała w połowie dwunastego wieku, w miejscu wcześniej stojącego tu mauretańskiego meczetu. Jest więc symbolem wyzwolenia Lizbony spod panowania muzułmanów. Katedrę uznaje się za najważniejszy tego typu obiekt w Portugalii. To ogromny budynek w stylu romańskim, położony bardzo charakterystycznie na jednym ze wzgórz. Jest popularnym punktem na trasie przejazdu kultowego tramwaju o numerze 28, a pocztówkę z jego zdjęciem na tle katedry możesz dojrzeć chyba w każdym sklepie z pamiątkami. Katedra przetrwała liczne trzęsienia ziemi.

 

Klasztor Karmelitów i winda Santa Justa

Wielki, późnośredniowieczny klasztor, a raczej jego ruiny. Został zbudowany na początku piętnastego wieku i zniszczony przez trzęsienie ziemi w 1755 roku. Do dziś go nie odbudowano. Służy za siedzibę tutejszego muzeum archeologicznego, a przede wszystkim za dowód tego, z czym Lizbona i jej mieszkańcy zmagają się od stuleci. Klasztor znajduje się na znacznie wyższym poziomie miasta niż otaczające go od wschodu ulice. Dlatego, można wejść pod niego schodami lub wjechać zabytkową windą, co już od ponad stu lat jest jedną z popularnych atrakcji turystycznych miasta. Jeśli kusi cię taki przejazd, udaj się tu z samego rana, aby uniknąć koszmarnie długich kolejek.

przesuń

 

Kościół Sao Vincente de Fora

Kolejna wielka budowla sakralna na jednym ze wzgórz, charakterystycznie upiększająca krajobraz Lizbony. To jeden z najważniejszych i najstarszych klasztorów w kraju, ufundowany w dwunastym wieku przez pierwszego króla Portugalii – Alfonsa I Zdobywcę. Jasną fasadę kościoła najpiękniej widać z punktu widokowego Miradouro das Portas do Sol, co widać na panoramicznym zdjęciu poniżej.

 

Miradouro das Portas do Sol

Lizbona najpiękniej wygląda w szerszej perspektywie, a Miradouro das Portas do Sol to jeden z najbardziej ikonicznych punktów widokowych. Doskonale widać stąd liczne atrakcje miasta, między innymi opisany już Kościół Sao Vincente de Fora, ale też rzekę i fragment portu. Można stwierdzić bez krzty wątpliwości, że to jeden z najczęściej fotografowanych pejzaży zabytkowej Alafarmy. Obok punktuw nidokowego spotyka się ulicznych muzyków, a tuż obok punktu przebiega linia numer 28 (ale też nr 12) lizbońskich tramwajów.

Lizbona - panorama miasta

 

Narodowe Muzeum Azulejo

Lizbona jako stolica Portugalii posiada wiele muzeów, ale to zdecydowanie należy do najciekawszych. Charakterystyczne dla Półwyspu Iberyjskiego kafle, po pomalowaniu i wypaleniu, wykorzystywane się przy dekoracji fasad budynków i nie tylko. Są niezwykle trwałe, a około 300 doskonałych przykładów kompozycji można podziwiać właśnie w Museu Nacional do Azulejo. Na szczególną uwagę zasługuje wielki pokój, w którym na kaflach przedstawiono gigantyczną panoramę Lizbony sprzed trzęsienia ziemi w 1755 roku. Można na niej rozpoznać wiele budynków, które do dziś cieszą oczy turystów z całego świata, ale też dostrzec takie, które przepadły bezpowrotnie.

przesuń

 

Plac Praça de D. Pedro IV (popularnie nazywany „Praca do Rossio”)

Plac o bardzo wielkomiejskim charakterze, przy którym znajduje się między innymi portugalski teatr narodowy. Na środku placu znajdują się ładne fontanny i wielki pomnik Piotra IV – cesarza Brazylii i króla Portugalii. Nieopodal placu znajduje się kilka restauracji, które polecamy odwiedzić (opiszemy je w dalszej części tego przewodnika. Zaznaczyliśmy je też na mapie.). Stąd niedaleko jest też do Avenida da Liberdade, czyli Alei Wolności, która słynie z luksusowych butików znanych projektantów.

 

Plac Praca do Comercio

Plac Praca do ComercioJeden z głównych placów miasta, znajdujący się tuż nad rzeką Tag, do której można zbliżyć się dzięki łagodnie schodzącym ku tafli wody stopniom. Stąd ładnie widać czerwony Most 25 Kwietnia – jedną z najbardziej charakterystycznych budowli miasta. Plac jest otoczony restauracjami, a tuż obok znajduje się wspomniany wcześniej ogromny łuk triumfalny Arco da Rua Augusta, ale też Lisboa Story Center – muzeum, przedstawiające historię miasta.

 

 

Time Out Market (Mercado da Ribeira)

Modna hala targowa z ogromnym food-courtem, nieopodal północnego brzegu rzeki Tag oraz silnie instagramowej Różowej Ulicy (Pink Street). Można tu skosztować najróżniejszych potraw, portugalskich i nie tylko, napić się wina lub piwa, a przede wszystkim poczuć w pewnym sensie mieszkalny charakter wielkomiejskiej Lizbony. To miejsce niezwykle popularne wśród turystów, ale na pewno nie mniej lubiane przez samych lizbończyków.

przesuń

 

Wieża dzwonnicza przy zamku

Wieża dzwonnicza przy zamku LizbonaNiewielka wieża dzwonnicza Torre da Igreja do Castelo de Sao Jorge, znajdująca się na wzgórzu zamkowym. Rozpościera się z niej cudowna panorama centrum Lizbony, a w cenie biletu (5 euro w 2023 r.) otrzymuje się też dowolny napój, który można zabrać ze sobą na szczyt. Do wyboru między innymi kilka rodzajów win portugalskich. To urokliwe, romantyczne, a przy tym niezbyt znane wśród turystów miejsce. Z niejasnego powodu w Google wieża posiada mniej opinii niż… znajdujący się nieopodal plac zabaw. Dlatego, jeśli lubisz tego typu ukryte perełki, bardzo polecamy to miejsce, naprawdę warto.

 

Zamek św. Jerzego

Jedna z głównych atrakcji miasta. W zasadzie całe wzgórze zamkowe zasługuje na wyróżnienie, bo jest pełne malowniczych uliczek i kameralnych, często artystycznych kawiarni. Sam zamek jest ogromny. Został zbudowany przez Maurów na początku dwunastego wieku, a więc tuż pod koniec ich panowania w Lizbonie. Wtedy służył jako twierdza obronna. Portugalscy królowie rozbudowywali go i kilkukrotnie remontowali po trzęsieniach ziemi. Z czasem stracił na znaczeniu militarnym i politycznym, ale zyskał w oczach turystów. Po zamku można spacerować, podziwiając Lizbonę z góry, lecz do kas biletowych ustawiają się bardzo długie kolejki, nawet poza sezonem. Na zwiedzanie kompleksu i otaczającego go wzgórza zamkowego warto zaplanować pół dnia.

 

Żółte tramwaje

Przystanek żółtego tramwaju w LizbonieIkona Lizbony. Żółte tramwaje to nie tylko zabytkowa atrakcja, ale do dziś po prostu środek transportu. Najchętniej wybierana przez turystów jest linia nr 28. Nie bez powodu, bo wije się po wzgórzach centrum miasta, mijając wiele atrakcji, także tych najważniejszych, będących symbolami miasta. Uwaga praktyczna: podróż najlepiej rozpocząć na stacji początkowej – Martim Moniz. Zrób to z samego rana (im wcześniej tym lepiej) i, jeśli to możliwe, poza weekendem, żeby nie czekać w prawdopodobnie i tak długiej kolejce. Koszt to 3 euro za osobę, ale jeśli posiadasz kartę dobową lub dłuższą, możesz wykorzystać ją również na podróż tramwajami.

Jeśli nie zależy ci na podróży konkretnie linią numer 28, świetną alternatywą będzie linia 25, która swój bieg zaczyna na stacji Carpo Santo i kieruje się na wschód, wzdłuż malowniczych uliczek dzielnic Chiado i Estrela. Inną opcją jest linia nr 12. To najkrótsza linia w mieście, która tworzy wygodny okrąg, a więc nie ma jednej stacji początkowej i końcowej. Częściowo jej trasa jest zbieżna z linią 28, przez co gwarantuje piękne widoki na miasto.

 

Żółty tramwaj na ulicy Bica da Duarte Belo

To specjalny rodzaj żółtego tramwaju. Powstał, by służyć bardziej za windę, bo porusza się wyłącznie prosto, wjeżdżając po stromym wzgórzu, wzdłuż ulicy, którą niektórzy określają mianem najbardziej malowniczej w mieście: Bica de Duarte Belo. Tramwaj funkcjonuje do dziś i kursuje co 15 minut między 7:00 a 21:00 (w niedziele między 9:00 a 21:00). Jeśli masz bilet dobowy lub dłuższy, przejazd będzie wliczony w jego cenę. Słynne zdjęcia ulicy Bica da Duarte Belo są wykonywane z jej szczytu.

 

 

Obszar Belém

Belem to niezwykle malownicza dzielnica Lizbony. Jej największymi atrakcjami są wpisany na listę UNESCO Klasztor Hieronimitów, piękna wieża, Pomnik Odkrywców nad rzeką Tag oraz słynna cukiernia. Nas zachwyciła też mnogość i oryginalność muzeów w tej okolicy. Jeśli chcesz je poznać, zdecydowanie warto spędzić tu nawet dwa dni, bo nam jeden nie wystarczył. Dla ścisłości musimy podkreślić, że określenia Belem nie używamy dosłownie, co jest może trochę niepoprawne, ale chcemy żeby przewodnik był możliwie przejrzysty. Chociaż najważniejsze dla turystów atrakcje znajdują się faktycznie w ścisłym centrum Belem, to bardzo polecamy przejść się też (lub bardziej przejechać rowerem/hulajnogą) deptakiem wzdłuż rzeki, w stronę gigantycznego Mostu 25 Kwietnia. Dlatego, poniżej prezentujemy nie tylko samo Belem, ale też kilka miejsc między mostem a centrum dzielnicy.

 

Klasztor Hieronimitów

Lizbona klasztor w BelemSzesnastowieczny klasztor, wpisany na listę UNESCO, który jest najistotniejszą atrakcją Belem i jednym z najważniejszych budynków sakralnych w całym kraju. To ogromny kompleks, uwielbiany przez miłośników architektury, a w jego części i tuż obok znajduje się kilka muzeów, w tym Muzeum Morskie. Budowę klasztoru zlecił król Manuel I, aby upamiętnić udaną wyprawę słynnego odkrywcy Vasco da Gama do Indii. Budynek odgrywa istotną rolę do dziś – tutaj podpisano Traktat Lizboński. Wejście do klasztoru jest płatne.

LX Factory

To miejsce naprawdę wyjątkowe, wręcz kontrastujące z monumentalną, historyczną Lizboną. W dziewiętnastym wieku był to jeden z największych kompleksów fabrycznych, w którym produkowano między innymi tkaniny. Dziś pełni zupełnie inną rolę. To kompleks artystyczno-handlowy, w którym znajdziesz mnóstwo street-artu, dobrą kuchnię, kolorowe drinki, przepiękną księgarnię Ler Devagar i najróżniejsze sklepiki, często z ręcznie wytwarzanymi produktami – idealnymi na pamiątkę. LX Factory znajduje się pod Mostem 25 Kwietnia.

 

Most 25 Kwietnia

Za sprawą wzgórz, tramwajów i właśnie tego mostu Lizbona często bywa porównywana do San Francisco. Charakterystyczny, czerwony Most 25 Kwietnia na dobre wpisał się w panoramę miasta. Swoją nazwą przypomina o proliberalnej Rewolucji Goździków z 1974 roku (choć sam most budowano w latach sześćdziesiątych). Mostem można przejechać samochodem, co pokazaliśmy w filmie na temat wycieczek za Lizbonę. Pieszym udostępniono jedynie deptak pod samym mostem, wzdłuż rzeki – zadbany, z pięknymi widokami i wieloma restauracjami nieopodal gigantycznego filaru i przęsła. Jeśli chcesz je odwiedzić, kieruj się do mariny Doca de Santo Amaro.

Lizbona - Most 25 Kwietnia

 

Centrum Kultury Belem (Centro Cultural de Belém)

To piękny, nowoczesny i największy tego typu gmach w Portugalii, o piaskowym kolorze, który wrażenie robi już z zewnątrz. W środku można podziwiać dzieła, których autorami są Picasso, Warhol czy Polock. CCB to jednak coś więcej niż muzeum. Odbywają się tu też najróżniejsze koncerty i spektakle, dlatego przed przylotem do Portugalii warto sprawdzić na oficjalnej stronie, czy akurat nie będzie się dziać coś, co cię interesuje.

 

Muzeum Powozów

Karoce w Muzeum Powozów LizbonaJedno z najbardziej wyjątkowych muzeów, jakie widzieliśmy w Europie, naprawdę! Możesz zobaczyć tu przede wszystkim historyczne karoce, często pięknie zdobione, należące do tutejszych królów. Oprócz nich muzeum skrywa powozy portugalskiej szlachty, ale też pojazdy użytkowe, jak chociażby dyliżans listonoszy czy historyczną więźniarkę. Muzeum zalicza się podobno do największych i najlepszych tego typu na świecie, a eksponaty prezentują pojazdy wyprodukowane w Portugalii, Hiszpanii, Francji, Austrii, Anglii i we Włoszech. Można je zwiedzać dokładnie, bo przed każdym powozem znajduje się tablica z opisem jego budowy i historii, lub tylko przejść się wzdłuż tych dzieł sztuki, co może zająć nawet mniej niż godzinę – w sam raz, jeśli twój plan zwiedzania jest bardzo napięty.

 

Muzeum MAAT

Napiszemy coś bardzo niepoprawnego, ale będąc w Lizbonie niebardzo wiedzieliśmy, co właściwie znajduje się we wnętrzu Muzeum MAAT. To dlatego, że większość turystów przychodzi tu wyłącznie dla samej bryły budynku, która jest niesamowita. Gmach zaprojektowano na wzór wielkiej fali (nawiązując do żeglarskiej historii miasta i innych, „morskich” zabytków w okolicy). Zrobiono to jednak w bardzo niecodzienny sposób, bo w pewnym momencie chodnik, który prowadzi do muzeum, rozdziela się delikatnie na dwa. Jeden kieruje do wejścia, na parterze muzeum, a drugi zaczyna tworzyć gigantyczny dach gmachu, z którego rozpościera się wspaniały widok na Most 25 Kwietnia. Fenomenalny zabieg! Z czasem poczytaliśmy więcej na temat eksponatów muzeum i już teraz wiemy, że w środku odbywają się przede wszystkim prezentacje czasowych wystaw sztuki współczesnej.

przesuń

 

Muzeum Morskie w Lizbonie

Żegluga dla Portugalczyków jest czymś więcej niż historią! Odkrycia geograficzne Vasco da Gamy i innych portugalskich żeglarzy żyją w sercach mieszkańców Lizbony do dziś, kształtując ich charakter i kulturę. Dlatego, Muzeum Morskie w Lizbonie można odbierać dwojako. Z jednej strony opowiada o historii żeglugi, przedstawiając ogromne modele statków i ich wyposażenia, z różnych lat. Z drugiej strony skupia się też na dawnej, portugalskiej potędze morskiej, eksponując stare mapy świata i nierzadko nawiązując do najsłynniejszych odkrywców. Na pewno warto tu przyjść!

 

Ogród Vasco da Gama

Ogromny park nieopodal rzeki Tag, w którym poczuliśmy się zupełnie jak w San Francisco. Słynny czerwony most na horyzoncie, piękna architektura okolicznych budynków, mnóstwo zieleni i rewelacyjna rodzinno-wakacyjna atmosfera, którą trudno opisać słowami. To jedno z naszych ulubionych miejsc w Lizbonie. Często znajdziesz tu stragany z pamiątkami, jedzeniem i winem. Na uwagę zasługuje też orientalny Pavilhão Sala Thai – piękny pawilon, mniej więcej po środku parku.

przesuń

 

Pałac w Belem

Charakterystyczny, różowy budynek przy głównej alei Belem, wybudowany przez króla Manuela I w XV wieku. Niegdyś służył monarchom, a dziś jest siedzibą Prezydenta Portugalii. W przeszłości na terenie pałacu mieściło się zoo, w którym trzymano egzotyczne zwierzęta, przywiezione z dalekich wypraw portugalskich odkrywców. Obecnie z kompleksem sąsiaduje wielki ogród botaniczny.

 

Pastéis de Belém

Lokalnym przysmakom poświęcamy oddzielną część w naszych przewodnikach, ale Pasteis de Belem to coś więcej niż tylko jedzenie. To miejsce-legenda i atrakcja sama w sobie. Pasteis de nata, czyli budyniowe babeczki w cieście francuskim, to najsłynniejszy smakołyk w Portugalii, spotykany na każdym kroku. Pasteis de Belem, które nazwą nawiązują właśnie do tej dzielnicy, uznaje się za najbardziej oryginalne, wyjątkowe i po prostu najlepsze spośród wszystkich. Po wielu testach trochę się z tym nie zgadzamy, ale na pewno należą do bardzo ścisłej czołówki!

przesuń

 

Pomnik Odkrywców

Most Odkrywców w LizbonieKolejny dowód na silne przywiązanie Portugalczyków do swojej morskiej historii. Górujący nad wodami rzeki Tag Pomnik Odkrywców jest gigantyczny. Oczywiście, powstał w celu upamiętnienia portugalskich odkryć geograficznych, a zwłaszcza ich autorów. Przed pomnikiem znajduje się nawet ogromna mozaika, przedstawiająca mapę świata, na której przewodnicy często pokazują turystom, gdzie znajdowały się portugalskie terytoria w XVI wieku. Liczący 52 metrów wysokości pomnik odsłonięto w 1960 roku, w pięćsetną rocznicę śmierci twórcy imperium kolonialnego Portugalii – Henryka Żeglarza. Nieopodal znajduje się też zabytkowa, kamienna latarnia morska.

 

Wieża Belem

Być może najbardziej charakterystyczna atrakcja dzielnicy, a na pewno będąca jej symbolem. Wieża Belem (Torre de Belém) została zbudowana w 1520 roku w celach obronnych, kiedy to strzegła lizbońskiego portu w okresie wielkich odkryć geograficznych. W różnych okresach czasu służyła też za więzienie, a w dziewiętnastym wieku przetrzymywano tu polskiego generała Józefa Bema. Wieżę nie tylko wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale też uznano za jeden z Siedmiu Cudów Portugalii.

 

 

Obszar EXPO 1998 w Lizbonie

Pod koniec ubiegłego stulecia Lizbona była gospodarzem światowej wystawy EXPO. Na organizowane tu targi Portugalczycy przebudowali niemałą część miasta, budując pawilony wystawiennicze, ale też niesamowicie długi most, linię metra, wieżę widokową… i tworząc tym samym bardzo atrakcyjny turystycznie obszar. Warto zwiedzić go na przykład w drodze powrotnej na lotnisko, bo wspomniana linia metra, która łączy go z centrum, przebiega przez stację na Dworcu Oriente. To najważniejszy dworzec miasta, a jednocześnie najlepsze miejsce do rozpoczęcia spaceru po obszarze EXPO.

 

Dworzec Oriente

Powstał w 1998 roku, aby obsługiwać przyjezdnych z całego świata, uczestniczących w międzynarodowej wystawie EXPO. Mimo upływu lat, wciąż widać w nim wielki rozmach i nowoczesność, a architektonicznie można go uznać za jeden z ważniejszych budynków miasta. Stąd odjeżdżają pociągi do Porto i innych portugalskich miast. Przez to miejsce przebiega też różowa linia metra, z nieznanego nam powodu nazywana oficjalnie czerwoną, łącząca lotnisko z centrum Lizbony. Dworzec Oriente jest połączony z wielką galerią handlową, pełną sklepów i restauracji.

 

Most Vasco da Gamy

Najdłuższy most w Unii Europejskiej, o długości ponad 12 kilometrów, nazwany na cześć słynnego odkrywcy. Znajduje się na północy miasta i łączy dwa brzegi rzeki Tag. Doskonale widać go z obszaru EXPO. Jeśli planujesz wypożyczenie samochodu, koniecznie przejedź się mostem (koszt to niespełna 3 EUR w jedną stronę), bo pokonywanie tak wielkiej odległości nad taflą wody robi niezapomniane wrażenie! Poza tym, ruch na sześciopasmowym Ponte Vasco da Gama jest znacznie mniejszy niż na czerwonym Moście 25 Kwietnia, który często się korkuje.

 

Oceanarium

Największa atrakcja tego obszaru, o znakomitych opiniach (ocena 4.7 przy ponad 70 tysiącach recenzji na Google mówi sama za siebie…). Oceanarium w Lizbonie należy do największych tego typu obiektów na świecie! Nikogo nie zaskoczy, że można tu oglądać najróżniejsze zwierzęta morskie, ale warto podkreślić, że są prezentowane w świetny sposób. Na turystów czekają gigantyczne akwaria, ale też naturalnie wyglądające jeziorka, lasy deszczowe czy skałki z wodospadami, a nawet… śniegiem! Po nim z kolei biegają pingiwny. Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi i nie tylko!

 

Ogrody wodne – Jardins de Água

Niewielki, ale malowniczy park pomiędzy rzeką, oceanarium i Pawilonem Wiedzy. Znajdziesz tu wąskie ścieżki i drewniane kładki, poprowadzone między zielenią i nad strumykami wody. Z pewnością nie jest to najważniejsza atrakcja miasta, ale ze względu na lokalizację na pewno doskonałe urozmaici spacer po obszarze EXPO. Ogrody zwieńcza szeroka fontanna, którą usłyszysz z daleka.

 

Pawilony wystawiennicze

EXPO ’98 było wielkim wydarzniem, które odmieniło Lizbonę na zawsze. Ponad 140 krajów z całego świata miało tu swoje wystawy, odwiedzone w sumie przez 11 milionów osób. Dla dla tak wielkiej imprezy potrzeba było wielkich inwestycji. Nowy most, wieża widokowa, linia metra, dworzec… ale przede wszystkim pawilony wystawiennicze. Wiele z nich przekształcono po czasie na muzea lub inne miejsca użyteczności publicznej. Będąc tu, na pewno warto zwrócić uwagę na Pawilon Portugalii (Pavilhão de Portugal), Pawilon Wiedzy (Pavilhao do Conhecimento) oraz hale widowiskową Altice Arena.

 

Podwieszane gondole – Telecabine Lisbon

Podwieszane gondole – Telecabine LisbonRównież zbudowane na EXPO’98, przede wszystkim w celach turystycznych, choć oczywiście w pewnym stopniu usprawniały (a na pewno urozmaicały) przedostanie się z jednej części parku wystawienniczego na drugi. Linia podwieszanych gondoli przebiega wzdłuż rzeki i tuż obok oceanarium. Bilet kosztuje 6 euro za przejazd w jedną stronę. Sporo jak na relatywnie krótki przejazd, ale czego nie robi się dla wrażeń i widoków?

 

Wieża Vasco da Gamy

Wzniesiona w 1998 roku wieża do dziś jest najwyższym wieżowcem Lizbony i liczy 145 mtrów. Ze względu na nietypową architekturę, warto zwrócić na nią uwagę, chociażby z daleka. Podczas wystawy na jej najwyższych piętrach znajdował się taras widokowy, a pod nim – luksusowa restauracja. Obecnie taras jest niedostępny, ale restauracja – owszem! Nazwa? Fifty Seconds. Ceny? Koszmarnie wysokie, bo to jeden z najbardziej prestiżowych lokali w kraju, który może poszczycić się gwiazdką Michelin.

 

Mapa atrakcji

Największe atrakcje i polecane przez nas restauracje w Lizbonie zamieściliśmy dla Twojej wygody na mapie. Jak widzisz, zwiedzanie bardzo łatwo można podzielić na wspomniane cztery obszary, bo większość miejsc turystycznych sąsiaduje ze sobą w obrębie konkretnych fragmentów miasta. Przybliż mapę, aby zobaczyć atrakcje każdego z opisywanych obszarów.

 

Pozostałe atrakcje Lizbony

Atrakcje Lizbony znajdują się także poza jej trzema najpopularniejszymi obszarami. Ba, niektóre można śmiało zaliczyć do symboli miasta, podczas gdy inne mogą stanowić ciekawe urozmaicenie zwiedzania. Poniżej opisaliśmy pięć takich miejsc.

 

Bazylika Estrela

Piękna bazylika, znajdująca się z dala od najsłynniejszych atrakcji stolicy Portugalii, a jednocześnie łatwo dostępna, bo obok niej znajduje się stacja kultowego tramwaju numer 28. Bazylika, będąca też klasztorem Karmelitów, została wpisana na listę portugalskich Pomników Narodowych. Jest zbudowana na wzgórzu i posiada charakterystyczną, wysoką kopułę. W jej wnętrzu można podziwiać zdobienia z marmuru, ale też słynną szopkę, która posiada około 500 rzeźb wykonanych z korka! Portugalia słynie z jego produkcji.

 

Fontanna Luminosa

Fontanna Luminosa w LizboniePiękna fontanna nieopodal stacji metra Alameda, zaledwie 6-11 minut jazdy od centrum. To taki typowy, „ukryty” skarb miasta, więc jeśli lubisz miejsca nietuzinkowe, a równocześnie nierozpowszechnione w przewodnikach turystycznych, zajrzyj tutaj! Fontanna składa się z trzech połączonych ze sobą części, a całość jest podświetlana wieczorami. Po zachodzie słońca odbywają się tu też pokazy wody i świateł. Co ciekawe, chociaż fontanna przypomina antyczną, została zbudowana tuż po II Wojnie Światowej, a wyremontowana dopiero w 2012 roku.

 

Park Monsanto

Gigantyczny park, a właściwie las, pokrywający Wzgórza Monsanto. Znajdziesz w nim… wszystko. Szlaki piesze, ściezki rowerowe, boiska, place zabaw, pomniki, amfiteatr, a przede wszystkim świetne widoki na miasto i Most 25 Kwietnia. Jeśli podczas pobytu w Lizbonie nie masz czasu, aby przybyć tu na dłużej, ale planujesz wynająć samochód, rozważ podjechanie tu nim choć na chwilę. Ciekawym obiektem jest Panorâmico de Monsanto, czyli opuszczona restauracja, która choć jest ruiną, służy za bardzo nietypowy taras widokowy. Widoki są piękne!

 

Pomnik Chrystusa Króla

O ile czerwony most przypomnina San Francisco, to Pomnik Jezusa na wzgórzu tuż za nim na myśl przywodzi Rio de Janeiro! Cristo Rei liczy 25 metrów wysokości i choć oficjalnie znajduje się już w mieście Almeda, tak naprawdę góruje nad Lizboną, jednocześnie będąc charakterystycznym punktem orientacyjnym i atrkacją turystyczną. Obok niego znajduje się olbrzymi parking, z którego warto skorzystać, jeśli wypożyczasz samochód. Widoki z tego miejsca na stolicę Portugalii są rewelacyjnie, zwłaszcza o wschodzie i zachodzie słońca! Pomnik wzniesiono, aby wyrazić wdzięczność za przetrwanie II Wojny Światowej bez wielkich zniszczeń. W jego wnętrzu znajdują się relikwie polskiej świętej Faustyny Kowalskiej.

Panorma Lizony Pomnik Chrystusa Króla i most

 

Punkty widokowe

Lizbona jest położona na wzgórzach, więc jeśli lubisz panoramiczne widoki, znajdziesz ich tu mnóstwo. Jeżeli czas pozwala ci na odejście od głównej trasy zwiedzania, zerknij na mapę i sprawdź, czy nieopodal znajduje się jakieś „miradouro” – to właśnie „punkt widokowy”. Zabudowania tworzące metropolię ciągną się przez kilkadziesiąt kilometrów, wzdłuż gór, rzeki i oceanu, więc o różnorodne krajobrazy nietrudno.

 

Atrakcje poza Lizboną – nasze propozycje wycieczek

Lizbona to świetna baza wypadowa do dalszych podróży. Jest dobrze skomunikowana z innymi miastami, co oznacza że autobusami lub pociągami łatwo dostaniesz się do okolicznych atrakcji. My jednak, jak prawie zawsze, polecamy wynajem samochodu, który będzie nieco droższy, ale pozwoli zjeżdżać z trasy tam, gdzie tylko masz ochotę. Poniższe propozycje wycieczek przygotowaliśmy właśnie z myślą o aucie (co nie oznacza, że to jedyny możliwy środek transportu w te miejsca).

 


Szukasz samochodu w Lizbonie? 
Skorzystaj z naszego linku partnerskiego i porównaj ceny na Discover Cars!

Polecamy, bo:

  • Ma super opinie, dobre ceny i wyszukuje też lokalnych dostawców (nie tylko globalne firmy),
  • Wszystkie informacje są przejrzyście opisane,
  • Obsługa klienta jest dostępna 24/7,
  • Ubezpieczenie „Pełna ochrona” zwróci Ci depozyt np.w przypadku stłuczki,
  • To nasz sprawdzony partner. Sami korzystamy! 🚗

 

1. Sintra, Cabo da Roca, Cascais, Almada

Prawdopodobnie najpopularniejsza trasa wycieczek z Lizbony. Można pokonać ją w jeden dzień, choć to karkołomne zadanie. Nam się jednak udało, co pokazujemy w poniższym filmie! Najpierw odwiedź wpisaną na listę UNESCO Sintrę (30 km od centrum Lizbony). Tam zobacz okolicę ratusza i przynajmniej jeden z zamków na wzgórzach. Warto zatrzymać się tu na noc, aby móc zobaczyć ich więcej. Następnie jedź do Cabo da Roca – najdalej na zachód wysuniętego punktu kontynentalnej Europy (20 km od Sintry). Przed powrotem do Lizbony warto zatrzymać się w przepięknej miejscowości Cascais, tuż obok cytadeli (20 km od Cabo da Roca). Podróż polecamy zakończyć około zachodu słońca, przejeżdżając przez piękny Most 25 Kwietnia do Almady (35 km od Cascais), gdzie znajduje się słynny pomnik Jezusa i fenomenalny widok na Lizbonę.

przesuń

Minimalny czas zwiedzania: 1 dzień
Rekomendowany czas zwiedzania: 2 dni (dla wielbicieli zamków i pałaców – jeszcze więcej)

 

Zobacz, jak wygląda taka wycieczka!

 

2. Montemor-O-Novo, megality Almendres, Evora, Arraiolos

Trasa dla wielbicieli mniej komercyjnych podróży, którą możesz zobaczyć w drugiej połowie powyższego filmu. Najpierw wyjedź Mostem Vasco da Gamy z Lizbony i dostań się do Montemor-O-Novo (100 km od centrum Lizbony), najlepiej zamieniając autostradę na lokalne drogi. To niewielkie miasto z klimatycznym centrum i wzgórzem zamkowym. Spędź tu dosłownie chwilę, traktując wzgórze jako nietuzinkowy przystanek na trasie, z pięknym widokiem. Jedź dalej na wschód, by zobaczyć liczące 8 tysięcy lat, neolityczne megality Almendres (30 km od Montemor-O-Novo). Zwróć uwagę na tutejsze drzewa korkowe! Cały obszar słynie z produkcji wina, oliwy i właśnie korka.

Kolejny punkt wycieczki to wpisana na listę UNESCO Evora (20 km od megalitów). Mimo niewielkiego rozmiaru, ma tak wiele atrakcji, że zasługuje na oddzielny artykuł. Na pewno warto wpisać w nawigację „Alto de Sao Bento”, by znaleźć się na malowniczym wzgórzu, zwykle omijanym przez turystów. W samym mieście zaparkuj tuż obok akweduktu, nieopodal Porta Velha da Lagoa. Po kilku godzinach w Evorze jedź na północ, do Arraiolos (25 km od Evory). Tam zobaczysz kolejny zamek na wzgórzu i niewielki, choć piękny rynek. Na wieczorny powrót do Lizbony zaplanuj 2 godziny, bo to około 120 kilometrów.

przesuń

Minimalny czas zwiedzania: 1 dzień
Rekomendowany czas zwiedzania: 1 dzień (jeśli chcesz odwiedzić okoliczne winnice lub pozwiedzać wspomniane miasta na spokojnie – 2 dni)

 

3. Obidos, Peniche, Fatima

Trzecia propozycja to podróż do Obidos, gdzie znajduje się piękny zamek i akwedukt, a następnie do Fatimy, znanej ze swojego sanktuarium. W stronę powrotną warto jechać wzdłuż oceanu, przejeżdżając przez Penishe, Santa Cruz, Foz do Lizandro, Azenhas do Mar, a może też słynne Cabo da Roca! W sumie to około 300-350 kilometrów.

Minimalny czas zwiedzania: 1 dzień
Rekomendowany czas zwiedzania: 1 dzień (jeśli chcesz spędzić więcej czasu na plażach, warto rozłożyć zwiedzanie na 2 dni)

 

Portugalska kuchnia – co i gdzie zjeść?

Portugalskie jedzenie zachwyci każdego i to stwierdzenie nie jest przesadą. Znajdziesz tu bowiem wszystko! Owoce morza, potrawy z ziemniaków, najróżniejsze mięsa (w tym genialne steki) i kulinarny symbol kraju, czyli Bacalhau – słonego dorsza, podawanego na tysiąc różnych sposobów. Deser? Kolejna portugalska ikona smaku – pastel de nata, czyli budyniowa słodycz, zapiekana w chrupkim cieście francuskim i opcjonalnie posypana cukrem lub cynamonem. Sami nie będziemy tworzyć filmu o portugalskiej kuchni, bo spędziliśmy w tym kraju niespełna tydzień, ale polecamy ten. Nam pomógł w przygotowaniach! A poniżej prezentujemy kilka miejsc, które szczególnie ujęły nas smakiem i niskimi cenami.

przesuń
  1. O Marques – genialny lokal, po prostu! Pyszna ryba, świetne wino, rewelacyjna atmosfera, prosty wystrój i bardzo rozsądne ceny! Przyjdź tu tuż na początku popołudniowych godzin otwarcia, bo w innym wypadku możesz utknąć w kolejce do wejścia.
  2. A provinciana – szczerze mówiąc, dwa razy próbowaliśmy tu wejść i dwukrotnie kolejki nas pokonały! Opis, ceny i wystrój sugerują, że to miejsce bardzo podobne do O Marques. Obie restauracje znajdują się zresztą tuż obok siebie.
  3. Restaurante Cabacas – rewelacyjne steki, najlepsze jakie jedliśmy w życiu! Podaje się je w surowej formie, do samodzielnego wysmażenia na gorącym kamieniu. Ceny, jak na tak jakościowe danie, bardzo korzystne.
  4. A Ginjinha – legendarna, portugalska wiśniówka. Zwykle po szota ustawiają się kolejki, ale niech cię nie przerażą, bo wszyscy są bardzo sprawnie obsługiwani.
  5. Time Out Market – modne miejsce, w  którym napijesz się piwa lub wina, przekąszając lokalne przysmaki. Jeśli szukasz lokalu na fenomenalną, portugalską ucztę, raczej odwiedź jedno z wcześniej wymienionych miejsc. Jeśli masz ochotę na coś do picia i szybkie pastéis de bacalao, to miejsce w sam raz!
  6. Pastéis de nataManteigaria – pora na deser. Kosztowaliśmy bardzo wielu pastéis de nata, ale z ręką na sercu… w żadnym miejscu nie smakowały tak doskonale jak tutaj. Perfekcyjny, wyważony smak. I bardzo atrakcyjne ceny!
  7. Pastéis de Belém – kultowa cukiernia w Belem. Ich odmiana słynnej przekąski jest fenomenalna. Niestety, kolejki potrafią przytłoczyć, bo miejsce stało się popularną atrakcją turystyczną.

 


Jeśli uważasz naszą twórczość za przydatną, korzystasz z niej i chciałbyś się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Komunikacja miejska

Lizbonę zwiedza się wygodnie pieszo, jeśli tylko wzgórza nie sprawiają trudności, bo atrakcje łączą się ze sobą w konkretne obszary. Pomiędzy nimi możesz w miarę sprawnie podróżować komunikacją miejską. W miarę, bo choć metro działa znakomicie, to nie dociera na przykład do Belem. Z kolei tramwaje i autobusy często się spóźniają i bywają przepełnione. Cena na początku 2023 roku to 1.65 EUR za przejazd autobusem lub metrem, 3 EUR za przejazd tramwajem i 6.60 EUR za bilet dobowy, który możesz kupić w biletomatach na stacjach metra. Aktualne informacje i ceny znajdziesz na oficjalnej stronie operatora komunikacji miejskiej w Lizbonie. Za przejazdy w autobusach możesz płacić u kierowcy, ale ceny będą wyższe. Alternatywą mogą być elektryczne rowery i hulajnogi, które są tu bardzo popularne. W trakcie naszego pobytu Uber i Bolt zwykle miał całkiem rozsądne ceny.

 

Nocleg w Lizbonie

Widok z naszego apartamentu

Lizbona generalnie jest bezpiecznym miastem, choć nie wszędzie dobrze skomunikowanym. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na nocleg w nietypowym dla turysty miejscu, koniecznie zweryfikuj, czy w jego okolicę dojeżdża metro, bo ono działa bardzo efektywnie, w odróżnieniu od autobusów i tramwajów, z którymi nie mamy najlepszych doświadczeń.

Szczególnie polecamy noclegi w szeroko rozumianym centrum, skąd wszędzie dotrzesz w wygodny sposób. To też oczywiście obszar pełny atrakcji i najróżniejszych sklepów, restauracji, barów oraz cukierni. Konkretniej rzecz ujmując, warto rozglądać się za pokojami w dzielnicach Chiado, Baixa, Alfama i Bairro Alto. Jeśli szukasz noclegu w Lizbonie, zachęcamy do skorzystania z naszego linku partnerskiego, który przekieruje cię na stronę Booking. Rezerwując za jego pośrednictwem, wesprzesz rozwój tej strony. W ustawieniach wybraliśmy już właściwy obszar i miejsca o pozytywnych opiniach, żeby szukało ci się noclegu wygodniej.

 

Pogoda w Lizbonie

Lizbona znajduje się na południu Półwyspu Iberyjskiego i tuż nad brzegiem oceanu. Dzięki temu temperatury są tu całorocznie przyjemne, a surowa zima w ogóle tu nie występuje. Wtedy w Lizbonie możesz liczyć nawet na kilkanaście stopni Celsjusza, a latem – na około 25 lub więcej! Od października do lutego występuje tu jednak pora deszczowa, podczas której pada średnio nawet 15 dni w miesiącu. W trakcie naszego styczniowego pobytu mieliśmy szczęście, bo opady pojawiały się nocami, ale prawdopodobnie nie jest to regułą. Jeśli więc mielibyśmy odradzić podróż w jakimś terminie, to teoretycznie musiałby to być właśnie okres od późnego października do lutego.

 

Szybkie pytania i odpowiedzi

Jak zwykle, nasz przewodnik kończymy krótką serią szybkich pytań i odpowiedzi. Dziękujemy za lekturę naszego artykułu i życzymy udanej podróży!

 

Na ile dni lecieć do Lizbony?

Na samo miasto warto poświecić minimum trzy pełne dni. Bardzo polecamy zostać tu jednak dłużej i wybrać się na przynajmniej jedną wycieczkę, bo Portugalia jest piękna również poza jej stolicą. Gdybyśmy mieli powtórzyć swój pobyt, prawdopodobnie poświęcilibyśmy na niego nie mniej niż 5 pełnych dni.

 

Co zobaczyć w Lizbonie w dwa dni?

Zakładając, że masz dwa pełne dni (lub mniej), zwiedzanie warto ograniczyć nie tyle do największych atrakcji Lizbony, ale bardziej do konkretnych obszarów. Sugerujemy, aby jeden dzień poświęcić na ścisłe centrum, a drugi – na Belem. Aby nie tracić czasu na czekanie w kolejce, polecamy zrezygnować z przejazdu tramwajem linii 28 na rzecz innego, który przejeżdża przez centrum.

 

Czy Lizbona jest bezpieczna?

Tak, zwłaszcza obszary turystyczne. Jak wszędzie na świecie, warto uważać na kieszonkowców w zatłoczonych miejscach. Poza tym, w centrum można czuć się naprawdę swobodnie niezależnie od pory dnia i nocy. Aktualizowane informacje o bezpieczeństwie w Portugalii znajdziesz na stronie MSZ.

 

Jakie są ceny w Lizbonie?

Porównywalne do warszawskich. Przekonaliśmy się, że miasteczka na prowincji są znacznie tańsze od Lizbony, ale ona sama też ma względnie korzystne ceny, na pewno bardziej niż wiele miast zachodniej Europy. Kawę można tu kupić poniżej 2 euro, pastéis de nata – również, a syty obiad w restauracji – za kilkanaście.

 

Autorzy:Łukasz, Marta

Komentarze

Dodaj komentarz

Array