San Francisco to jedno z najsłynniejszych miast USA – pełne zabytków, historii, wolności, ikonicznych budowli i stromych wzgórz. To bez wątpienia kulturowa stolica zachodnich Stanów Zjednoczonych, a zarazem jedno z najbardziej różnorodnych miast świata, pod wieloma względami. Spotyka się artykuły, które proponują zwiedzanie San Francisco w 1 dzień, prezentując tylko kilka popularnych atrakcji. W tym obszernym przewodniku chcemy przekonać cię, że to ogromny błąd. Co warto zobaczyć w San Francisco? Mimo że miasto da się zwiedzić pieszo, fascynujących miejsc jest tu więcej, niż w większości metropolii USA! Zapraszamy do lektury naszego przewodnika, pełnego porad, ciekawostek i miejsc, które warto odwiedzić.

Spis treści: Ukryj

 

San Francisco – co warto zobaczyć? 15 największych atrakcji

Widok na Transamerica Pyramid

Widok na Transamerica Pyramid z okolic granicy Little Italy i Chinatown

Niełatwo zwięźle opowiedzieć o tym, co warto zobaczyć w San Francisco, bo miasto fascynuje prawie na każdym kroku. To kultowe miejsce, znane z filmów, seriali, gier i piosenek, o wyjątkowej atmosferze. Turyści, biznesmeni, hipisi i nacje całego świata mieszają się tu ze sobą wśród wiktoriańskich budynków, często zdobionych tęczowymi flagami. Do największych atrakcji San Francisco należy most Golden Gate, więzienie Alcatraz, zabytkowe tramwaje linowe, słynne Chinatown i obszar portowy. Miejsc, które warto zobaczyć jest jednak znacznie więcej. Przedstawiamy je poniżej w kolejności alfabetycznej. W dalszej części artykułu znajdziesz też mapę atrakcji, listę miejsc mniej znanych oraz sekcję porad praktycznych.

 

Alcatraz

Gdzie najbezpieczniej umieścić najgroźniejszych zbirów kraju? Może w twierdzy, na skale otoczonej lodowatą wodą? Taka jest w skrócie historia więzienia Alcatraz, nazywanego przez wielu Skałą – „The Rock”. Dziś możesz wsiąść na pokład promu i zwiedzić mroczne cele na wyspie po środku San Francisco Bay, skąd zresztą roztacza się cudowny widok na Most Golden Gate i centrum miasta.

Podczas spaceru z audio-przewodnikiem poznasz łańcuchowy system otwierania celi (działający podobnie, jak ten napędzający tramwaje linowe) i zobaczysz, jak czas spędzali tu ci najgroźniejsi… Al Capone, Ptasznik i Machine Gun Kelly.

przesuń

 

Cable Cars – tramwaje linowe w San Francisco

Tramwaje linowe z San Francisco kojarzy chyba każdy. Są napędzane w niezwykły sposób, bo nie posiadają silników. Korzystają ze wspólnego, centralnego systemu lin, który opiszę jeszcze w dalszej części tego artykułu. Choć dziś tramwaje operują tylko na trzech trasach, dla milionów turystów jest to zwykle jedna z najważniejszych atrakcji miasta. Warto wsiąść do tramwaju na skrzyżowaniu ulic Market i Powell. W tym miejscu można zobaczyć platformę, na której wagoniki obracane są o 180 stopni, by zmienić kierunek swojej jazdy, co za każdym razem uaktywnia flesze otaczających je aparatów. Przejazd warto zaplanować na godziny wczesnoporanne i bez czekania w kolejce przejechać na przykład w okolicę portu. Koszt biletu to $8 / os. Najłatwiej zapłacić gotówką, przy wejściu do tramwaju. Na bilecie można zaoszczędzić wykupując kartę miejską, którą opiszę dokładniej pod koniec artykułu.

 

Castro

Dzielnica Castro

Charakterystyczna dzielnica San Francisco, będąca jedną z pierwszych „gay village” w Ameryce. Do dziś jest symbolem homoseksualizmu. Oprócz charakterystycznych flag, znajdziesz tu również głośne kluby i klimatyczne restauracje, ściśle nawiązujące do historii i charakteru tego miejsca. Całe San Francisco jest amerykańską stolicą dążenia do wolności i bycia sobą, a Castro jest jednym z kilku tego idealnych przykładów. Dzielnica stała się tym samym nie lada atrakcją turystyczną, popularną wśród osób każdej płci, narodowości i orientacji.

 

 


Przygotuj się do podróży.
Przeczytaj nasz przewodnik po USA!


 

Chinatown w San Francisco

Centrum San Francisco jest bardzo różnorodne, a chyba najbardziej charakterystyczną jego częścią jest gwarne Chinatown. Zaryzykuję stwierdzenie, że to najsłynniejsza ze wszystkich chińskich dzielnic w Ameryce – mimo, że wiele miast posiada podobne. Co ciekawe, znajduje się tuż obok dzielnicy włoskiej – identycznie, jak w Nowym Jorku, którego atrakcje opisywaliśmy w oddzielnym arykule.

Chinatown w San Francisco ma bogatą historię. Istnieje pewna książka, niemal zupełnie zapomniana – „Byways Around San Francisco Bay”, będąca pamiętnikiem mieszkańca San Francisco z 1915 roku (można przeczytać za darmo na stronie Projeku Gutenberg). Mnie fascynuje tak bardzo, że nawet poświęciłem jej jedną ze swoich prac na studiach! Z jej fragmentów dowiemy się, że sto lat temu Chińczycy, choć szanując tutejszych Amerykanów, nie mieli zamiaru się z nimi asymilować. Chinatown w dawnych czasach przypominało zupełnie inny świat, w którym to Amerykanie byli przybyszami, gośćmi, turystami. Wspominam o tym, bo trzeba zauważyć, że mimo zbliżenia obu nacji do siebie na przestrzeni lat, odrębność kulturowa Chińczyków w tym miejscu nadal jest doskonale widoczna.

przesuń

Zachęcam do odwiedzin tutejszych pchlich targów, kupna azjatyckich owoców i skosztowania chińskich dań. Najprawdziwsze, nienastawione na turystów lokale gastronomiczne mieszczą się poza obrębem głównych ulic. Przygotuj się jednak na to, że język angielski niekoniecznie okaże się tam pomocny, a wyboru dań dokonywać będziesz wskazując palcem na odpowiednie zdjęcie potrawy.

 

Coit Tower

Między centrum, a obszarem portowym znajduje się wzgórze Telegraph Hill i osadzona na jego szczycie wieża Coit. Miejsce nigdy nie pełniło funkcji patrolujących, czy obronnych. Nigdy też nie mieściła się tu żadna miejska instytucja. Coit Tower od samego początku budowano w celu upiększenia miasta i stworzenia kolejnego jego symbolu. Udało się. Ze szczytu wieży panoramiczny widok pozwala dojrzeć nie tylko okoliczne zabudowania, porty i ocean, ale też mosty Golden Gate, Bay Bridge i wyspy Alcatraz oraz Angel Island.

 

Ferry Building Marketplace

Mieszkańcy San Francisco są z trzech stron otoczeni wodą, więc zawsze byli uzależnieni od podróży promami. Co więcej, miasto pełniło też funkcję jednego z najistotniejszych portów Ameryki, w którym cumowały statki z różnych stron świata, zwłaszcza z Azji. Ferry Building powstał w 1898 roku i szybko zaczął pełnić funkcję podstawowego centrum przesiadkowego w mieście, łącząc ze sobą różne środki transportu. Z czasem został zamknięty, lecz po gruntownym remoncie otwarto go ponownie dla turystów i mieszkańców, w 2003 roku. Dziś można tu kupić najróżniejsze potrawy, pamiątki i nie tylko.

Doskonała lokalizacja budynku i fakt, że zwieńcza Market Street (niegdyś najważniejszą arterię miasta) od dekad powoduje, że jest to jeden z najlepiej widocznych i najbardziej charakterystycznych budynków miasta. Polecam obejrzenie fragmentu filmu z 1906 roku, pokazującego przejazd tramwajem ulicą Market, aż pod Ferry Building. Znakomicie pokazuje też, jak gwarnym i tłocznym miastem było San Francisco już ponad 100 lat temu!

Fragment filmu autorstwa Miles Brothers: „A trip down Market Street before the fire”.
Pełna wersja dostępna na stronie Biblioteki Kongresu USA.

 

Fisherman’s Wharf i Pier 39

Lwy morskie na Pier 39

Lwy morskie na Pier 39

Najsłynniejszy fragment nabrzeża portowego w San Francisco. Słynie z restauracji serwujących lokalne ryby i owoce morza oraz jednego z najpopularniejszych miejsc miasta – pirsu nr 39. To drewniane molo jest pełne butików, artystów, barów, restauracji i przeróżnych atrakcji turystycznych. Największą są wylegujące się na drewnianych pomostach, urocze lwy morskie. Co ciekawe, okolica pełni nie tylko funkcję turystyczną, ale jest wciąż czynnym portem. Stąd wypływa się w rejsy do innych miast wokół zatoki San Francisco Bay, a z nieco dalej położonego pirsu nr 33 – na wyspę Alcatraz. Oczywiście nie mogło zabraknąć tu też wielkich sklepów z pamiątkami. Niektóre mają całe ściany pokryte magnesami na lodówkę!

 

Golden Gate – most

Co absolutnie trzeba zobaczyć w San Francisco? Golden Gate! To symbol miasta i całych zachodnich Stanów Zjednoczonych. Ten czerwony most (choć oficjalnie jego barwa to „international orange„) został nazwany na cześć majestatycznej cieśniny Golden Gate, której brzegi łączy. Jak sugeruje nazwa, faktycznie jest symboliczną bramą miasta, znajdując się na jego krańcu.

 


Jeśli uważasz, że ten przewodnik jest wartościowy, korzystasz z niego i chcesz się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Most Golden Gate został otwarty w 1937 roku, zupełnie rewolucjonizując komunikację wzdłuż całego zachodniego wybrzeża USA, ale też między miastami wokół samej zatoki San Francisco Bay, których mieszkańcy dotychczas musieli opierać się na promach. Most jest ogromny. Liczy prawie 3 kilometry długości, a jego przęsła – 230 metrów wysokości. Spokojne przejście go w jedną stronę zajmuje godzinę, z przerwami na robienie zdjęć. Tych wykonuje się tu wiele, bo panorama miasta i wygląd samego mostu po prostu zachwycają.

Most Golden Gate w San Francisco

Kliknij, by zobaczyć wpis na Facebooku

Warto pamiętać, że most jest zamykany dla pieszych po zmroku. My o tym nie wiedzieliśmy i gdy po zaręczynach chcieliśmy nim wrócić do miasta, poinformowano nas przed bramą, że nie będzie to możliwe. Po jakimś czasie udało się wyprosić dozorców o wpuszczenie, więc finalnie udało się nam przeżyć niezapomnianą przygodę, spacerując tym najsłynniejszym mostem świata w zupełnej samotności. Mieliśmy wtedy naprawdę sporo szczęścia!

 

Golden Gate – park

Gigantyczny park Golden Gate znajduje się nieopodal cieśniny i mostu o tej samej nazwie. Na mapie do złudzenia przypomina słynny Central Park, bo też powstał na planie prostokąta, lecz jest od swojego nowojorskiego brata jest jeszcze większy.

Konserwatorium kwiatów w San Francisco - jedna z atrakcji Golden Gate Park

Conservatory of Flowers

Park Golden Gate skrywa w sobie uznane muzea, ogrody botaniczne, ogrody japońskie, słynne konserwatorium kwiatów, jeziora, boiska, zabytki i naprawdę niewiarygodnie dużo zieleni. To jeden z najpopularniejszych parków w kraju, odwiedzany przez 25 milionów osób rocznie! Odegrał ogromną rolę w historii i kulturze regionu, o czym można dowiedzieć się na oficjalnej stronie parku. Od zachodu park zwieńczony jest szeroką plażą Ocean Beach – popularną wieczorami dzięki dziesiątkom betonowych konstrukcji, umożliwiających rozpalanie wielkich ognisk tuż nad oceanem.

 

Haight-Ashbury

Najsłynniejsze skrzyżowanie San Francisco w latach 60-tych XX wieku, kiedy utworzyła się tu kolebka ruchu hipisowskiego. W 1967 roku zorganizowano w tej okolicy tzw. Lato Miłości, na które zjechały się tysiące hipisów z całego kraju. Mieszkała tu niegdyś Janis Joplin, Jimi Handrix i wiele innych kultowych postaci tamtych lat. Dziś w dzielnicy oferowane są wycieczki z przewodnikiem, opowiadającym o dawnych czasach, a wszechobecne tu sklepy z pamiątkami przypominają o historii i swobodnej atmosferze tego miejsca. Na szczególną uwagę zasługują księgarnie i sklepy muzyczne, promujące wolnościowe, a często też rewolucyjne poglądy.

 

Mission District

Dystrykt, który swoją nazwą i historią nawiązuje do czasów hiszpańskich. Znajduje się tu budynek misyjny, będący najstarszą budowlą w San Francisco. Na ulicach czuć południową, latynoską atmosferę i widać kolorowo zdobione przez artystów ściany budynków. Oprócz wyjątkowego klimatu, trzeba zwrócić uwagę na cudowny Mission Dollores Park. Jest położony na łagodnym wzgórzu, z którego przepięknie widać zabudowania ścisłego centrum miasta. W tej okolicy łatwo też znaleźć restauracje, oferujące pyszne, meksykańskie dania.

 


Potrzebujesz planu podróży? Skontaktuj się z nami.


 

Painted Ladies przy Alamo Square

Alamo Square to najsłynniejszy skwer w San Francisco, otoczony pięknymi domami w wiktoriańskim stylu. Nie jest wielki, ale znajdziesz w nim sporo zieleni, a przede wszystkim niepowtarzalny widok na wieżowce w centrum miasta. Widok z Alamo Square jest tak malowniczy i kultowy, że zdobi niejedną widokówkę miasta. Jeśli chcesz poznać pewną ciekawostkę na temat znajdujących się przy nim domów, zerknij na nasz instagramowy post poniżej!

 

Russian Hill i słynna Lombard Street

Ulica Lombard na „rosyjskim wzgórzu” jest uznawana przez wiele osób za najbardziej krętą drogę świata. To popularna atrakcja San Francisco zarówno dla pieszych i kierowców, którzy specjalnie przyjeżdżają tu, by pokonać wyjątkowo wąskie serpentyny. Ciekawie ogląda się je z dołu, ponieważ wijące się po nich samochody wyglądają naprawdę zabawnie 🙂 Droga pojawiła się w wielu filmach i nie tylko, stając się symbolem wszechobecnych w mieście, stromych wzgórz.

przesuń

 

Transamerica Pyramid

Kultowy wieżowiec w ścisłym centrum miasta, będący obecnie trzecią najwyższą piramidą świata (ma 260 metrów wysokości). Ten zbudowany w 1972 roku budynek wpisał się na stałe w panoramę miasta, czyniąc ją wyjątkową. Mimo iż w 2018 roku piramida została przewyższona przez Salesforce Tower, wciąż nie ma sobie równych pod względem rozpoznawalności. Jest to bez dwóch zdań najsłynniejszy wysokościowiec miasta, będący jedną z jego wizytówek. Zobaczysz go na wielu pocztówkach, pamiątkowych magnesach i zdjęciach – także w tym przewodniku.

 

Twin Peaks i inne wzgórza w centrum San Francisco

Twin Peaks to najsłynniejsze wzgórze w San Francisco. Być może określenie jej położenia mianem centrum miasta to mocna przesada, ale znajduje się w miarę blisko szlaków turystycznych, więc na pewno jest bardzo łatwo dostępne, także samochodem i komunikacją miejską. Warto z tego skorzystać, ponieważ widok ze szczytu jest niepowtarzalny. Idealne widać stąd słynny most, budynki portowe i centrum miasta – to prawdziwe, biznesowe.

Widok na Golden Gate z parku Buena Vista, San Francisco

Widok z parku Buena Vista

Chciałbym jednak zaznaczyć, że są też inne, alternatywne wzgórza w okolicy. Nieopodal dzielnicy Castro znajdują się parki Buena Vista i Corona Heights, również położone na wzgórzach. Są o tyle interesujące, że prawie wcale nie odwiedzają ich turyści. Gdy w Buena Vista Park jedna z mieszkanek miasta zobaczyła nas – osoby z aparatami w rękach – aż podeszła zapytać, skąd dowiedzieliśmy się o tym miejscu! Te dwa parki pozwalają więc poczuć się trochę, jak jeden z „lokalsów”. Jeśli lubisz takie uczucie – szczerze polecam!

 

 

Mapa atrakcji w San Francisco

Dla twojej wygody, poniżej zamieszczam mapę wszystkich opisywanych w tym przewodniku miejsc. Na niej doskonale widać, jak wiele jest atrakcji, które warto zobaczyć w San Francisco. Mamy nadzieję, że mapa pomoże Ci zaplanować swoje zwiedzanie i ułatwi poruszanie po mieście. Przybliż, by zobaczyć szczegóły. Pamiętaj, że mapę możesz łatwo zapisać na swoim telefonie!

 

Mapa opisywanych atrakcji San Francisco

 

(Tylko trochę) mniej znane atrakcje San Francisco

Zapowiadając ten przewodnik na naszym Facebookowym profilu pisałem, że jego stworzenie wymagało sporo pracy, bo San Francisco jest przepełnione atrakcjami. Tak właśnie jest i prawdę mówiąc, gdybyśmy chcieli przybliżyć jego prawdziwie sekretne miejsca, przeczytanie całego artykułu zajęłoby pewnie pół dnia. Wyjątkowe perełki można znaleźć chyba w każdej dzielnicy miasta! Pewnie kiedyś stworzymy o nich artykuł, ale tym razem skupmy się na tylko trochę mniej znanych atrakcjach. Będą to miejsca rzadziej opisywane w przewodnikach, ale wciąż takie, które trzeba zobaczyć, chcąc dobrze poznać San Francisco.

 

Amoeba Music przy Haight-Ashbury

Amoeba Music to kultowy sklep z płytami CD, winylami, kasetami i nie tylko. Można go spotkać w trzech słynnych lokalizacjach w Kalifornii: Berkley (otwarty w 1990 r.), Hollywood (2001 r.) i właśnie tutaj – w kultowej dzielnicy Haight-Ashbury. Powstał w 1997 roku i skrywa tysiące albumów, także używanych. Kupienie płyty Janis Joplin w takim sklepie, w tej dzielnicy… to chyba jeden z najlepszych pomysłów na pamiątkę!

 


Chcesz poznać Amerykę?
Przeczytaj nasz przewodnik po USA!


 

Angel Island

„Anielska” wyspa wyrasta z wód zatoki San Francisco Bay – podobnie, jak słynne Alcatraz. Wspominam o nim nie bez powodu, ponieważ uciekający z więzienia skazańcy często planowali dostać się właśnie na Angel Island (choć wbrew fabułom niektórych filmów najprawdopodobniej nikomu się to nie udało). Oczywiście to nie powód, dla którego warto odwiedzić tę wyspę.

Angel Island to ogromny park stanowy, uwielbiany przez różne gatunki ptaków i pełny szlaków, wzgórz oraz przestrzennych panoram na całą zatokę. Na wyspie można rozbić namiot (z widokiem na most Golden Gate) i odwiedzić pewne niesamowite miejsce. Mam na myśli „Stację Imigracyjną”, przez którą niegdyś musiał przejść każdy przybysz z Azji, zanim dostał zgodę na postawienie nogi w Kalifornii. Jest to więc miejsce bardzo podobne do dedykowanej głównie Europejczykom wyspy Ellis Island, na wschodnim wybrzeżu, którą opisaliśmy w przewodniku po muzeach Nowego Jorku.

 

Baker Beach

San Francisco - Golden Gate - stock adobe

Baker Beach. Zapraszam do pobrania zdjęcia z Adobe!

Oto jedna z najbardziej wyjątkowych plaż, jakie widzieliśmy. Wyjątkowa, bo nie ona sama stanowi atrakcję. Powodem, dla którego warto odwiedzić Baker Beach jest niepowtarzalny widok. Po lewej stronie niekończący się Pacyfik, na przeciwko – wąska cieśnina i piękne wzgórza, a po prawej – majestatyczne wrota miasta, czyli gigantyczny most Golden Gate. Pod nim z kolei wyrastające ponad fale skały, które dodatkowo urozmaicają cały krajobraz.

To jedno z najlepszych miejsc na sesję zdjęciową w San Francisco! W dodatku łatwo dostępne, bo znajduje się między mostem, a parkiem Golden Gate. Jest też zaskakująco rzadko odwiedzane przez turystów!

 

Cable Car Museum

Jedno z najciekawszych miejsc edukacyjnych w San Francisco, bo pozwala zrozumieć, na czym polega fenomen działania tramwajów linowych. Odwiedzający mogą nie tylko poznać historię systemu, ale też na własne oczy zobaczyć pracę ogromnych kół, które swym obrotem wprawiają w ruch długie liny, a co za tym idzie – tramwaje w całym mieście. Muzeum to de facto wciąż działający „silnik”, do dziś napędzający słynne wagoniki. Robi wrażenie!

 

California Academy of Sciences

Kalifornijska Akademia Nauk to miejsce dla całych rodzin, zlokalizowane w Golden Gate Park. Posiada niezwykłą architekturę i uczy o tropikalnych zwierzętach, dinozaurach, a nawet gwiazdach! Akademia jest tak naprawdę połączeniem kilku rodzajów muzeów i centrów naukowych, których celem jest przedstawienie różnorodności świata i zaciekawienie nim najmłodszych. Do najbardziej fascynujących części kompleksu można zaliczyć akwarium z podwodnym tunelem i kopułę, pod którą stworzono warunki dla rozwoju prawdziwego lasu deszczowego! Więcej informacji znajdziesz na stronie Akademii.

Zwiedź Akademię wirtualnie – przejdź się lasem tropikalnym i nie tylko!

 

Fort Mason i Maritime National Historical Park

Nieopodal Fisherman’s Wharf, również przy samym brzegu, znajduje się dawna baza wojskowa Fort Mason. Dziś jest to wielki kompleks zabytkowy, w którym mieści się między innymi kilka instytucji kulturalnych, a w jednym z wojskowych baraków – hostel. Tuż obok wgłąb zatoki wychodzi długie molo, z którego pięknie widać Alcatraz i most Golden Gate. Molo jest jednocześnie falochronem dla Maritime National Historical Park. W tym nawodnym muzeum przycumowano eksponaty żeglugi oceanicznej, z różnych czasów. Cały obszar jest więc naprawdę godny odwiedzenia.

 

Grandview Park i kolorowe schody

Na południe od słynnego parku Golden Gate znajduje się znacznie mniejszy Grandview Park, zlokalizowany na jednym ze wzgórz. Widok stąd jest bajeczny i zupełnie inny, niż w innych częściach miasta, co doskonale pokazuje poniższa panorama. Dla niego warto przyjść tu mimo, że miejsce jest wyraźnie oddalone od głównych atrakcji miasta. Warto też zwrócić uwagę na schody, zdobione kolorowymi kaflami, które znajdują się tuż obok parku, w dwóch miejscach. Okażą się idealne na wyjątkową sesję zdjęciową! Najsłynniejsze są te przy 16th Avenue, ale na mapie zaznaczyłem oczywiście oba miejsca. Podobne schody znajdują się też m.in. w Parku Lincolna, a więc nieopodal mostu Golden Gate. O nich nasza mapa też pamiętała! 🙂

Zwiedź Akademię wirtualnie – przejdź się lasem tropikalnym i nie tylko!

 

Little Italy w San Francisco

O Little Italy wspominałem już przy okazji opisu Chinatown, bo podobnie, jak w Nowym Jorku, również w San Francisco obie dzielnice sąsiadują ze sobą. Little Italy trudno przegapić – znajduje się przy jednej z głównych dróg prowadzących do centrum (Columbus Ave), niedaleko Coit Tower. Do atrakcji tej niewielkiej dzielnicy należy zadbany Skwer Waszyngtona oraz dwa bardzo ładne kościoły. Pierwszy – św. Piotra i Pawła oraz drugi – św. Franciszka z Asyżu. Po drodze polecamy wejść do jednej z wielu włoskich piekarni. Dla nas, po ponad trzech miesiącach spędzonych w USA, było to pierwsze miejsce, gdzie udało się kupić prawdziwe i naprawdę wyśmienite w smaku, europejskie pieczywo!

 

Pałac Sztuk Pięknych

San Francisco - Pałac Sztuk Pięknych

Pałac Sztuk Pięknych na starej pocztówce

Słynny Pałac Sztuk Pięknych to wielki monument, znany z niezliczonych filmów, których akcja dzieje się w San Francisco. Zbudowano go na światowe targi (Panama-Pacific Exposition), które odbywały się tu w 1915 roku, co ponownie pokazuje, jak znaczącym miastem San Francisco było już ponad 100 lat temu. Niestety, z całego kompleksu do dziś przetrwał tylko pałac, a szkoda, bo choć to on był centralną częścią targów, to inne budowle również robiły wrażenie. Zachęcam do odwiedzin tej strony, by porównać, jak obszar wyglądał w 1915 roku, a jak wygląda w dzisiejszych czasach. Warto dodać, że pałac jest dziś niezwykle popularnym tłem zdjęć ślubnych, więc o spotkanie tu pary młodej naprawdę nie trudno.

 

Salesforce Park

Choć na zawsze symbolem drapaczy chmur San Francisco pozostanie Transamerica Pyramid, to nad miastem góruje dziś jeszcze wyższy Salesforce Tower, otwarty na początku 2018 roku. W tym miejscu chciałbym jednak zwrócić uwagę nie na sam wieżowiec, a na darmowy park, będący częścią kompleksu. Znajduje się na dachu centrum tranzytowego, sąsaiadującego ze wspomnianym, nowoczesnym drapadzem chmur. Park jest ogromny, innowacyjny, a widoki z wysokości ok 20 metrów pozwalają spojrzeć na miasto z nieco innej perspektywy – szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że dach jest otoczony wysoką zabudową centrum miasta. Co ciekawe, na wspomniany dach można dostać się z parteru podwieszaną kolejką.

 

Wzgórza na północ od mostu Golden Gate

Pora na najbardziej sentymentalne dla nas miejsce w mieście, bo właśnie tutaj się zaręczyliśmy… 🙂 Wzgórza po północnej stronie mostu Golden Gate są przepiękne i łatwo dostępne, zarówno samochodem, autobusem, jak i pieszo. Szczególnie polecamy wędrówkę pieszą. Po pokonaniu samego mostu podąża się wijącą w górę drogą, mijając ławeczki i niewiarygodne widoki na most z panoramą miasta w tle.

San Francisco - Golden Gate nocą. Co zobaczyć w San Francsico?

Wycieczkę polecamy zakończyć najwcześniej na wzgórzu Hawk Hill, przy Battery 129 – instalacji obronnej z czasów II Wojny Światowej. Podobnych na wzgórzach jest mnóstwo, ponieważ San Francisco to strategiczne miasto portowe, którego Amerykanie musieli strzec przed Japończykami. Dojście w to miejsce z południowego krańca mostu Golden Gate zajmie dwie godziny. Warto też skusić się na dłuższą wędrówkę – aż po latarnię w Point Bonita, by zobaczyć Golden Gate i wieżę na Twin Peaks z dalekiej perspektywy. Zarówno Hawk Hill i Point Bonita zaznaczyłem dla Twojej wygody na naszej mapie atrakcji.

 


Jeśli uważasz, że ten przewodnik jest przydatny, korzystasz z niego i chcesz się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Zdradzę też pewien sekret… na jednym ze wzgórz znajduje się mało znane wśród międzynarodowych turystów pole namiotowe, z plażą i przepięknym widokiem na cieśninę, zatokę oraz most Golden Gate. Mowa o Kirby Cove Campground. Niestety, miejsca są ograniczone i trzeba je rezerwować z ogromnym wyprzedzeniem – najlepiej telefonicznie. Rzadko zdarza się, by trafiały w ogóle do sprzedaży internetowej! Warto jednak spróbować, bo drugiego noclegu z takim widokiem po prostu nie znajdziesz… Niestety, nam jeszcze nigdy nie udało się go zarezerwować.

przesuń

 

Yerba Buena Gardens i Union Square

Dwa skwery w Downtown, czyli ścisłym centrum miasta. Pierwszy jest parkiem, a drugi – bardziej placem miejskim. Oba są chętnie odwiedzane przez mieszkańców, pracowników tutejszych biurowców oraz turystów, ze względu na swoją dogodną lokalizację. Są otoczone gęstymi zabudowaniami, na parterze których znajdziesz liczne sklepy i restauracje. W obu miejscach zawsze wiele się dzieje. Spotkasz tu ulicznych muzyków, darmowe zajęcia jogi i wiele więcej!

 

Road trip: co zobaczyć nieopodal San Francisco?

Już wiesz co zobaczyć w San Francisco, ale jeśli masz możliwość wyruszenia w podróż za miasto, najlepiej wypożyczonym samochodem, skorzystaj z niej! Na pewno nuda nie będzie ci doskwierać. Jest wiele miejsc, które warto zobaczyć nieopodal San Francisco. Po pierwsze, California Route 1 – trasa biegnąca wzdłuż wybrzeża, w stronę Los Angeles. Przy niej znajdziesz mnóstwo wyjątkowych miejsc, także naprawdę dziwnych, jak zresztą często zdarza się to w całym stanie (co chyba udało się nam pokazać w artykule o pustyniach Kalifornii, a zwłaszcza umieszczonym tam filmie). Podczas podróży koniecznie zatrzymaj się w Santa Cruz oraz nad przepiękną laguną Big Sur!

 

W bliskiej okolicy San Francisco znajdziesz oczywiście słynną Dolinę Krzemową, gdzie swoją siedzibę posiada Apple, Google, Facebook, HP i wiele innych gigantów IT. Warto też zastanowić się nad wędrówką w obszar starych lasów redwoods, na obszarze Pomnika Narodowego Muir Woods. Inne niezwykłe drzewa – Sekwoje Olbrzymie – zobaczysz w okolicach Parku Narodowego Yosemite, którego dolina stanowi najbardziej malowniczą, jaką w życiu widzieliśmy. Warto też odwiedzić stolicę Kalifornii – Sacramento, oddaloną od San Francisco o niespełna 2 godziny jazdy autem. Jeśli wybierasz się na wycieczkę samochodową, koniecznie zajrzyj do naszego artykułu o najlepszych trasach podróży po USA!

 

10 kultowych szos Ameryki (+ kilka mniej znanych!)

Szukasz zachwycającej trasy podróży po USA? Stany Zjednoczone to ogromny i niezwykle różnorodny kraj, a amerykańskie szosy są tak barwne i kultowe, jak hollywoodzkie...
Czytaj więcej

 

 

Co zjeść w San Francisco?

Port w San FranciscoSan Francisco to mieszanka wielu kuchni świata, więc będąc tu, staraj się ich kosztować. Pomoże ci w tym sama mapa i nazwy dzielnic. Blisko centrum znajdziesz przecież dzielnicę chińską, włoską, ale też japońską i Mission District, o wyraźnie latynoskich smakach. Nie powinno też dziwić, że w tym portowym mieście popularne są ryby i owoce morza, które znajdziesz chyba wszędzie. Trudno wskazać jedno, konkretne danie, charakterystyczne dla tego miasta, ale wśród propozycji na pewno często pojawia się rozsławiona w czasie Gorączki Złota potrawa Hangtown fry. To smażony omlet, na który składają się jaja, bekon i ostrygi.

 

Komunikacja w San Francisco: tramwaje, metro, autobus czy pieszo?

San Francisco to czwarte największe miasto Kalifornii, liczące ponad 800 tysięcy mieszkańców. Warto jednak pamiętać, że wraz z innymi miastami w okolicy tworzy gigantyczne obszarowo megalopolis, wijące się wokół niemal całej zatoki. Dlatego, istnieją tu dwa rodzaje komunikacji – miejskiej i aglomeracyjnej. Samo San Francisco posiada dobrze rozbudowany system miejski MUNI, który jest połączeniem kolejek naziemnych i podziemnych, tramwajów, trolejbusów oraz autobusów.

San Francsico komunikacja miejska

Kliknij, by poznać szczegóły na stronie MUNI

Z racji niezbyt wielkich rozmiarów miasta, poruszanie się komunikacją w San Francsico jest naprawdę proste i logiczne, chociaż niezbyt tanie, zwłaszcza porównując ceny do polskich realiów. W San Francisco podróż komunikacją w jedną stronę kosztuje $2.50. Zaoszczędzić można pobierając aplikację MuniMobile, w której oferuje się specjalny jednodniowy bilet na komunikację miejską (oprócz transportu pospiesznego i słynnych tramwajów linowych). Koszt to $5. Jeśli potrzebny ci też dostęp do metra, lub chcesz skorzystać z tramwaju linowego, najlepiej wykupić „Visitor Passport„. Cena za jednodniowy to $13, choć są też opcje kilkudniowe. Kliknij na mapę po lewej stronie, by przejść na stronę MUNI i poznać szczegóły.

 

Dojazd do San Francisco z lotniska

Oprócz miejskiego systemu MUNI, istnieje też system aglomeracyjny – BART. Łączy wiele miast położonych wokół zatoki San Francisco Bay, a także dwa najważniejsze lotniska: San Francisco (kod: SFO) i Oakland (kod: OAK). Loty międzynarodowe lądują zwykle na tym pierwszym, więc skupię się na nim. I tak, koszt dojazdu pociągiem BART z lotniska do centrum San Francisco to niespełna $10 w jedną stronę, a stacja jest bardzo łatwo dostępna, bo znajduje się przy terminalu międzynarodowym (strefa wylotów – Departures). To bardzo efektywny i relatywnie niedrogi sposób dotarcia do miasta, więc zdecydowanie mogę go polecić. Więcej informacji znajdziesz na stronie BART.

 

Nocleg i bezpieczeństwo w San Francisco

San Francisco to specyficzne miasto, bo w jego centrum często spotyka mieszkańców, turystów, biznesmenów, ale też bezdomnych, a czasem narkomanów. Przed zarezerwowaniem noclegu sprawdzaj przede wszystkim opinie o jego lokalizacji. Gdy są nieprzychylne, wybierz inne miejsce. Na pewno unikaj hoteli w bezpośrednim sąsiedztwie Turk Street, bo uważa się ją za najczęściej wybieraną przez bezdomnych w Ameryce – mimo pozornie idealnej lokalizacji.

My podczas pierwszych odwiedzin miasta o tym nie wiedzieliśmy i nocowaliśmy właśnie tam. Ogólnie było w porządku, czuliśmy się w miarę pewnie, chociaż liczba otumanionych jakimiś substancjami osób naprawdę przytłaczała. Skusiła nas bardzo niska cena. Jeśli aktualnie szukasz noclegu, przejdź na stronę Booking z naszego linku partnerskiego. Dla twojej wygody wybraliśmy już w ustawieniach właściwy obszar miasta i miejsca o pozytywnych opiniach.

San Francisco nocleg

 

Zwiedzanie San Francisco: szybkie pytania i odpowiedzi

Jak zawsze w naszych przewodnikach po miastach, zapraszamy na serię często zadawanych pytań i odpowiedzi. Tym razem poruszymy kwestie poruszania się, sposobów zwiedzania i bezpieczeństwa w San Francisco.

 

1. Czy San Francisco jest bezpieczne?

Tak i nie. Skazą na wizerunku San Francisco są bezdomni i narkomani, których jest tu sporo, zwłaszcza w ścisłym centrum. Po zmroku unikaj ulic Turk Street i jej bliskich okolic.

 

2. Ile czasu poświęcić na zwiedzanie?

Kiedyś widziałem program wycieczki jednego z popularnych biur podróży, gdzie na zwiedzanie San Franciso poświęcono… dwie godziny! Autokar miał przejechać przez miasto i zatrzymać się tylko przy moście Golden Gate. Raczej nie muszę zdradzać swojej opinii w tym temacie, bo wydaje się być oczywista. Pozwól jednak, że po kilku latach czekania wreszcie wyrzucę ją z siebie. Moim zdaniem to niepoważne, by tak traktować i naciągać być może nie do końca świadomych turystów – marnować ich czas, pieniądze oraz potencjał tego, że przecież jest się w tym mieście. To zresztą jeden z powodów, przez które postanowiliśmy z Martą zająć się pisaniem przewodników i zawodowym planowaniem wycieczek po USA – by pomagać innym spełniać marzenia i faktycznie poznawać ten kraj i wszystko, co ma do zaoferowania.

Tyle tytułem wstępu. Absolutnie nie popełniaj opisanego wyżej błędu i koniecznie poświęć na San Francisco trzy pełne dni. Dwa to absolutne minimum, które raczej odradzamy (chyba, że czasowo nie masz innego wyjścia). Natomiast jeżeli chcesz faktycznie poczuć magię miasta, mieć chwilę na odpoczynek w parku, ognisko na plaży, przepłynięcie promem w inną część zatoki – bądź tu tak długo, jak tylko możesz sobie na to pozwolić. W San Francisco naprawdę nie sposób się nudzić!

 


Chcesz, abyśmy opracowali Twój dedykowany plan podróży?
Nic prostszego – skontaktuj się z nami!


 

3. Jak efektywnie zwiedzać San Francisco?

Wzgórza w San Francisco

Jedno ze stromych wzgórz w San Francisco

San Francisco najlepiej zwiedza się pieszo, atrakcja po atrakcji, ponieważ większość jest położona względnie blisko siebie. Do pierwszej i z ostatniej warto dotrzeć komunikacją miejską, a następnie podążać na nogach. Pamiętaj jednak, że ze względu na liczne wzgórza spacer tutaj szybko może stać się męczący. Warto więc zaplanować nieco mniejszą liczbę atrakcji na każdy z dni pobytu, niż robisz to zwykle.

Jeśli wybierasz się na wieczorne zwiedzanie mostu Golden Gate, zapewnij sobie wygodny powrót do miasta. Most jest zamykany po zmroku dla pieszych.

 

4. Ceny w San Francisco

San Francisco to najdroższe miasto USA, więc niestety trzeba się na to przygotować. Choć warto też zauważyć, że drożyzna dotyczy przede wszystkim mieszkania tu na stałe (na przykład czynszu lub kupna domu), o czym wspomniałem dokładniej w artykule o najlepszych miastach do życia w USA. Turyści spotkają tu ceny zbliżone do nowojorskich, a więc wysokie, ale nie wyróżniające się aż tak, jak mogłoby się wydawać.

W tanich barach i restauracjach za obiad płaci się kilkanaście dolarów, choć na obiad w droższym lokalu, należy zarezerwować około $30-40 na osobę, zwłaszcza w atrakcyjnej lokalizacji. Cappuccino w kawiarni kosztuje około $4, a piwo w pubie – $8. Za dużą butelkę wody w większym sklepie zapłacisz $1.50, a za chleb – około $3. Jeśli masz możliwość i chęć przygotowywania sobie prowiantu w miejscu, w którym się zatrzymujesz, zakupy zrób w hipermarkecie Target. Jest znacznie tańszy od małych sklepów przy głównych ulicach.

 

5. Pogoda w San Francisco

Pogoda w San Francisco zawsze jest łagodna. Zimy nie są mroźne, ale lata też nie szczególnie gorące. Jest przyjemnie, choć warto wpakować na wszelki wypadek do plecaka bluzę, także w lipcu. Nawet jeśli nie dopadnie cię chłód, to na pewno odczujesz porywisty wiatr – zwłaszcza nad zatoką, cieśniną i na wzgórzach… czyli naprawdę w wielu miejscach :). W San Francisco też pojawiają się gęste i niskie mgły, przeważnie nad ranem, w okolicach cieśniny Golden Gate. Zwiedzanie mostu zostaw więc sobie na późniejsze pory dnia. Nie licz też na przyjemną kąpiel na jednej z tutejszych plaż. Woda w oceanie i zatoce jest naprawdę zimna.

 

Co warto zobaczyć w San Francisco? Podsumowanie

San Francisco jest przepełnione miejscami, które warto odwiedzić. Największe atrakcje San Francisco to Golden Gate, Alcatraz, zabytkowe tramwaje linowe i okolice portu, ale to zdecydowanie dopiero początek listy. Mam nadzieję, że ten przewodnik udowodnił, jak różnorodne jest to miasto. Niemal na każdym kroku znajdziesz w nim coś interesującego i często zupełnie oryginalnego! Wystarczy spojrzeć na gęsto pokrytą atrakcjami mapę, by przekonać się, że San Francisco to miejsce niezwykłe. Jeśli tylko pojawi się okazja, by je zobaczyć, korzystaj z niej i wykorzystaj czas w tym fascynującym miejscu jak najlepiej. Bez krzty przesady uważam San Francisco za jedno z najbardziej wyjątkowych miast Kalifornii i całej Ameryki!

 

Autor: Łukasz

 


Jeśli uważasz, że ten przewodnik jest wartościowy, korzystasz z niego i chcesz się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Przygotuj się do podróży.
Przeczytaj nasz przewodnik po USA!

Przewodnik po USA

Przewodnik po USA – przyciągającym jak magnes kraju, w którym znane z filmów krajobrazy łączą się z fascynującą kulturą i wszechobecnym dążeniem do szczęścia,...
Czytaj więcej

 

 

Komentarze

  1. Lila
    15 czerwca, 2022

    super, właśnie wróciłam z NYC – 7 dni na bycie i zwiedzanie, ale San Francisco zawsze było moim nr 1 miastem do zobaczenia i kiedyś tam polecę, a wtedy wrócę do Waszych wskazówek:-)

  2. zlukaszem
    18 lipca, 2022

    Nowy Jork – Rewelacja! 🙂 Bardzo polecamy Kalifornię i San Francisco. Oczywiście, zapraszamy na naszą stronę. 🙂

  3. Tomek
    23 stycznia, 2024

    Fantastyczny przewodnik, Wybieram sie do San Francisco za 2 miesiace i znalazlem na tej stronie odpowiedzi na wiekszosc pytan. Swietna, bardzo profesionalna robota, Dzieki!

  4. zlukaszem
    25 stycznia, 2024

    Dzięki wielkie za miłe słowo!!! 🙂 No i najważniejsze, udanej podróży!

Dodaj komentarz