Ameryka stała się dla wielu ziemią obiecaną jeszcze setki lat przed powstaniem Stanów Zjednoczonych. Z Nowym Światem Europejczycy wiązali marzenia już w szesnastym i siedemnastym wieku, rozwijając dopiero co założone tam kolonie hiszpańskie, francuskie, a zwłaszcza brytyjskie. Od zawsze Ameryka była synonimem nieograniczonych możliwości, przynajmniej dla przybyszów z naszego kontynentu. Na przestrzeni ostatnich dekad rzeczywistość uległa zmianie, co nie zmienia faktu, że Stany Zjednoczone nadal są jednym z tych miejsc na mapie, które imponuje milionom osób ze wszystkich krańców świata. Jak dziś wyglądają realia? Gdzie w USA żyje się najlepiej? Poznaj najlepsze miejsca do życia w USA.

 

Różnorodność stanów

Całe rozważania na temat tego gdzie i dlaczego, trzeba poprzedzić krótkim przedstawieniem złożoności Ameryki. Na USA składa się Dystrykt Kolumbii i 50 stanów. To, że są zjednoczone, nie oznacza, że są jednakowe. Przeciwnie, każdy jest wyjątkowy.

Gdzie w USA żyje się najlepiej? Mapa podatków stanowych

Różnice w stanowym podatku od sprzedaży (odpowiednik VAT) / by Tax Fundation

Poszczególne stany charakteryzują się typową dla siebie przyrodą, klimatem, przepisami, wysokością zarobków, kosztów życia, podatków i nie tylko. Można analizować każdy z tych aspektów osobno i wyłaniać najlepsze pod danym względem obszary kraju, ale chyba nie ma to sensu. To, że podatek od sprzedaży (odpowiednik VAT) wynosi w danym stanie 0%, nie oznacza przecież, że jakość życia jest w nim największa. Zresztą Sales Tax jest też powiększany na szczeblu lokalnym, podobnie jak podatek od nieruchomości, więc to temat naprawdę bardzo złożony. Moim zdaniem istnieją dwa aspekty, które trafnie oddają to, gdzie w USA żyje się najlepiej. Pierwszym jest „poziom szczęścia” obywateli danego stanu, a drugim – saldo migracji wewnętrznych, które pokazuje, dokąd przeprowadzają się Amerykanie. Za ich pomocą można pokusić się o wytypowanie najlepszych miejsc do życia w Stanach Zjednoczonych.

 

Najszczęśliwsze obszary USA

Gdzie w USA żyje się najlepiej? Spójrzmy, w których miastach obywatele są po prostu najszczęśliwsi. Na owo szczęście składa się wiele aspektów, chociażby zarobki, bezpieczeństwo, sposoby spędzania czasu wolnego, klimat… Jest wiele badań na ten temat. Niektóre biorą pod uwagę szczęście całej populacji stanu, co moim zdaniem nie jest trafne, bo to zbyt różnorodna grupa. Inne badają szczęście wyłącznie w największych aglomeracjach kraju i o tych badaniach opowiem pod koniec artykułu. Natomiast teraz zacznijmy od analizy pojedynczych miast, często wyodrębnionych z większych aglomeracji.

 

Na przestrzeni ostatnich lat obszarami z dużą liczbą szczęśliwych miast były w większości badań Kalifornia (obszar wzdłuż wybrzeża), Floryda (miasta na południu), Hawaje (okolice Honolulu) oraz Teksas. Oprócz nich na uwagę zasługuje fakt, że w całym bezkresie Ameryki spotyka się pojedyncze „wyspy” szczęścia, gdzie poziom życia jest bardzo zadowalający – na przykład Denver, w Kolorado. Dokładniej pokazuje to mapa poniżej, z 2016 roku.

 

 

W 2020 roku połowa z 10 najszczęścliwszych miejsc do życia znajdowała się w Kalifornii. Według WalletHub, zestawienie prezentuje się następująco:

 1. Fremont (Kalifornia)aglomeracja San Francisco
 2. Plano (Texas) aglomeracja Dallas
 3. San Jose (Kalifornia) aglomeracja San Francisco
 4. Irvine (Kalifornia)aglomeracja Los Angeles
 5. Madison (Wisconsin)
 6. Sioux Falls (Dakota Południowa)
 7. Huntington Beach (Kalifornia) – aglomeracja Los Angeles
 8. Scottsdale (Arizona)aglomeracja Phoenix
 9. Santa Rosa (Kalifornia)
 10. Pearl City (Hawaje)aglomeracja Honolulu

 


Jeśli uważasz naszą twórczość za przydatną, korzystasz z niej i chciałbyś się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Czy mamy więc odpowiedź na to, gdzie w USA żyje się najlepiej? Po prostu w Kalifornii? Niekoniecznie. Pozwól, że temu stanowi poświęcę nieco więcej uwagi, bo to niesamowicie różnorodny obszar. To swego rodzaju Ameryka w pigułce. Trzeba zauważyć, że w pustynnej głębi Kalifornii nie żyje się najlepiej. Pod bardzo wieloma względami rzeczywistość tego regionu jest zupełnie inna, niż ta nad wybrzeżem, gdzie wiele miast faktycznie uznaje się za najszczęśliwsze w kraju. Wpływ na ich wynik mają dobre zarobki, nadpacyficzna aura i specyficzny, luźny styl życia – podobnie, jak w przypadku Hawajów i już nieco karaibskiego południa Florydy.

 

Migracje wewnętrzne w USA

To, co wcześniej napisałem, wywrócę teraz poniekąd do góry nogami. Saldo migracji pokazuje, z których i do których stanów przeprowadzają się mieszkańcy USA. Może być ono dodatnie, jak na przykład w przodującej w rankingu (2019 r.) Florydzie, Teksasie i Arizonie, lub ujemne, jak w przypadku… Kalifornii! Tak, Kalifornia przeżywa istny exodus. Zaledwie w jednym roku uciekło z niej o 200 tysięcy osób więcej, niż się do niej wprowadziło! Zresztą podobnie sprawa wygląda ze stanem Nowy Jork.

Jak to możliwe, że kojarzone z powszechnym dobrobytem stany są dotknięte przez problem wyraźnie ujemnego salda migracji? Odpowiedź jest zaskakująco prosta: ceny. Zwłaszcza mieszkań i domów, które na przykład w Kalifornii są, średnio rzecz ujmując, dwukrotnie wyższe, niż w reszcie kraju (więcej informacji tutaj). Ciekawie też wygląda porównanie pojedynczych miast. W San Francisco (Kalifornia) kupno domu kosztuje grubo ponad milion dolarów. W kultowym Miami lub Naples, na Florydzie – ok. 320 tysięcy. To gigantyczna różnica! Jednak nie tylko mieszkania sprawiają problem. Kalifornia to też wysokie podatki i ceny najpowszechniejszych produktów, chociażby paliwa. Właśnie to koszty życia zmuszają wielu Amerykanów do zmiany miejsca zamieszkania.

 

San Francisco – najdroższe miasto USA:

https://www.instagram.com/p/CFqBGiLnFaw/

 

Dlatego, mówiąc krótko: jeśli ci się powodzi, to faktycznie Kalifornia zagwarantuje pełnię szczęścia. Wiele osób postanawia jednak przeprowadzić się do innych stanów: podobnego pod wieloma względami Teksasu, lub Oregonu, Arizony, Kolorado, czy Newady. Z kolei Nowojorczycy upodobali sobie Karolinę Północną, Connecticut, Pensylwanię, a przede wszystkim upalną Florydę. Dla lat 2009-2013 doskonale przedstawia to poniższa mapa. Kliknij, by poznać szczegóły.

 

Migracje wewnętrzne w USA - mapa pokazuje gdzie mieszkać

Dokąd przeprowadzają się Amerykanie? / źródło: usmigrationflowmapper.com

 

Najlepsze miejsca do życia w USA – ranking 2021

Najlepsze miasta do życia w USA zostały przedstawione w ciekawy sposób przez magazyn U.S. News. Przede wszystkim, autorzy zbadali 150 najludniejszych aglomeracji. To znakomite podejście, ponieważ prezentowane na początku artykułu „najszczęśliwsze” miasta to zazwyczaj niewielkie, bogate obszary, nieopodal większych siedlisk ludzi – już niekoniecznie równie „szczęśliwych”. W zestawieniu U.S. News wyciągnięto średnią dla całych obszarów metropolitarnych, razem ze wszystkimi ich dzielnicami i obszarami podmiejskimi, analizując koszty i jakość życia. To świetnie prezentuje, które miasta są obecnie faktycznie najlepszymi obszarami do życia, dla ogółu ich mieszkańców.

Najlepsze miejsca do życia w USA, w 2021 roku, wg. rankingu U.S. News to:

 1. Boulder, Kolorado
 2. Denver, Kolorado
 3. Austin, Teksas
 4. Colorado Springs, Kolorado
 5. Fort Collins, Kolorado
 6. Charlotte, Karolina Północna
 7. Des Moines, Iowa
 8. Fayetteville, Arkansas
 9. Portland, Oregon
 10. San Francisco, Kalifornia
 11. Raleigh i Durham, Karolina Północna
 12. Ann Arbor, Michigan
 13. Seattle, Waszyngton
 14. Naples, Floryda
 15. Huntsville, Alabama
 16. Sarasota, Floryda
 17. Nashville, Tennessee
 18. Boston, Massachusetts
 19. Portland, Maine
 20. Boise, Idaho

 

Jak widzisz, mimo że pojedyncze, najszczęśliwsze miasta znajdują się przede wszystkim w Kalifornii, to kiedy spojrzysz na całe aglomeracje, w rankingu górują miasta ze stanów, które nie kojarzą się powszechnie z prestiżem i bogactwem. Jak już jednak wspomniałem – Ameryka się zmienia i najnowszy ranking znakomicie to pokazuje. Polecam odwiedzić stronę U.S. News, gdzie wyniki pełnego raportu można sortować i filtrować wedle preferencji.

 


Wybierasz się do USA?
Pomożemy zaplanować Twoją podróż!


 

Werdykt: gdzie w USA żyje się najlepiej…

Analizując pojedyncze miejscowości, a nie całe aglomeracje, można przyjąć, że najlepsze miejsca do życia w USA znajdują się przede wszystkim nad wybrzeżem Kalifornii, w Teksasie i na południu Florydy, a na pewno tam jest ich wiele. Warto zauważyć, że pod względem szczęścia wysoko w rankingach plasują się często miasta, które leżą w ciepłych obszarach kraju, tuż nieopodal oceanu. Już same zdjęcia poniżej pokazują, jak podobne do siebie są to obszary.

przesuń

Jeśli jednak „poziom szczęścia” odniesie się do szerszej populacji – wszystkich dzielnic i obszarów danej aglomeracji, to wyniki okażą się zupełnie inne. Wiele powszechnie dobrych do życia miejsc w USA znajduje się w stanach, które nie każdemu kojarzą się z dobrobytem – zwłaszcza w Kolorado, ale też Karolinie Północnej i Teksasie. Nie zawsze te aglomeracje są tak prestiżowe, jak ekskluzywne miasteczka nad Pacyfikiem, ale są dostępne dla każdego i żyje się w nich na bardzo wysokim poziome.

 

… a gdzie w USA mieszkają Polacy?

Historycznie Polacy w USA osiedlali się zwłaszcza na północnym wschodzie – w obszarze, nazywanym dziś pasem rdzy. Bardzo dokładnie opisałem ten temat w artykule o historii Polonii w Stanach Zjednoczonych. Na szczególną uwagę zasługuje jednak nowa emigracja, która znacznie różni się od tej z poprzednich dekad i stuleci. Dziś częściej emigrują osoby bardzo dobrze wykształcone, niejednokrotnie posiadające już konkretny pomysł na siebie. Czasami są to inżynierowie, specjaliści IT, też ludzie biznesu. Dlatego, zauważa się wyższy, niż niegdyś przyrost emigrantów z Polski do wspomnianej już wielokrotnie Kalifornii i innych stanów, z którymi historycznie Polacy się nie wiązali.

Polonia i polskie miasta w Ameryce

Stany Zjednoczone są domem dla ponad dziewięciu milionów Polaków lub ich potomków. Na mapie USA odnajdziemy mnóstwo polsko brzmiących miejscowości: około dwadzieścia Warszaw, wiele...
Dowiedz się więcej

 

Przeprowadzka do Stanów Zjednoczonych.
Zastanawiasz się, czy jest możliwa?

Wielu osobom marzy się życie w Ameryce – to fakt, wystarczy spojrzeć na statystyki wniosków o wydanie tzw. zielonej karty. Dzisiejsza migracja wygląda inaczej, niż dekady temu, ale wciąż ma miejsce. Jak więc w praktyce wygląda ubieganie się o możliwość rezydencji w USA?

To długa droga, oczywiście zakładając, że nie masz w Stanach bliskiej rodziny. Pierwszym sposobem jest wspomniana „zielona karta”, a oficjalnie – program loterii DV. Szanse na wylosowanie twojego wniosku są nieduże, ale jeśli marzy ci się zamieszkanie za oceanem, to najbardziej oczywisty ze sposobów. Drugim jest związanie się z Ameryką zawodowo. Przykład? Jeśli zatrudnisz się w globalnej firmie i wewnętrznie dostaniesz ofertę przeniesienia się za ocean, to czasowy pobyt nie będzie stanowił problemu, oczywiście przy wsparciu pracodawcy. Więcej informacji o różnych możliwościach emigracji pracowniczej znajdziesz na oficjalnej stronie Ambasady USA.

Trzecim sposobem jest inwestowanie, które z czasem może ułatwić osiedlenie się w Stanach Zjednoczonych. Ja na tym aspekcie nie znam się w ogóle, więc skontaktowałem się z przedstawicielem firmy, która zajmuje się tym tematem. Faktycznie okazuje się, że dzięki inwestycji (na przykład w nieruchomości czy prowadzenie biznesu w USA) z czasem istnieje możliwość ubiegania się o rezydencję.[/su_quote]

 

Podsumowanie: najlepsze miejsca do życia w USA

Trudno jednoznacznie wskazać, gdzie w USA żyje się najlepiej, ale można zauważyć pewne trendy. Po pierwsze, szczęściu sprzyja bliskość oceanu i ciepły klimat. Najlepsze miasta do życia znajdują się blisko linii brzegowej w Kalifornii, na Florydzie, Hawajach, a także w Teksasie, nad Zatoką Meksykańską. Oczywiście to bardziej luźna obserwacja, niż reguła. Z powodu wysokich cen sporo osób decyduje się na przeprowadzkę. W przypadku Kalifornijczyków najczęściej jest to Teksas, a nowojorczyków – Floryda.

Trzeba też pamiętać, jak różnorodne są poszczególne stany, pod wieloma względami. Nawet bazując na pobieżnych badaniach, nie da się z pełnym przekonaniem stwierdzić, który obszar jest najlepszy do osiedlenia się. Zresztą, to też kwestia własnych oczekiwań i wymagań. Mam jednak nadzieję, że powyższy artykuł przynajmniej ogólnie zobrazował ci, jak dziś wygląda życie w Stanach Zjednoczonych i ich wybranych regionach.

 


Jeśli uważasz naszą twórczość za przydatną, korzystasz z niej i chciałbyś się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Interesujesz się Stanami?
Przeczytaj nasz przewodnik po USA.

Przewodnik po USA

Przewodnik po USA – przyciągającym jak magnes kraju, w którym znane z filmów krajobrazy łączą się z fascynującą kulturą i wszechobecnym dążeniem do bycia...
Czytaj więcej

 

Autorzy:Łukasz

Komentarze

 1. Adam Pawlica
  26 lutego, 2021

  Bardzo to ciekawe, i dziekuje za takie info. bardzo dobre dla wszystkich polakow jako informacja. Super robota ale troche jest pominiete/ta Washington DC Greater Area z polnocna i poludniowa Carolina i Georgia. Ja osobiscie jest prawie 40 lat w stanch” Dziewiec w Provo-SLC, UT gdzie studiowalem na UofU, prawie 13 lat w SV – silicon valley, Santa Clara County, Sunnyvale and Campbell i obecnie prawie 19 lat w Fredericksburg, Virginia (pare polskich miast jak Warsaw, Pulaski oraz inne), tj pomiedzy Washington DC and Richmond i tutaj przy DC i bylo i jest MNOSTWO polakow, emigrantow po WWII i z okresu 1981-89.
  Oczywiscie jest duzo wiecej innych miejsc. W Wilmington, NC jest mnostow polskich inzynierow IT od ponad 20 tu lat. Jest tam potezne skupisko mlodych i super wyksztalconych, pracujacych w IT polakow i to jest DUMA Polski tutaj, oczywiscie SV ma najwieksza grupe polskich IT inzynierow, takie jest moje zdanie zyjac na obu wybrzezach. No oczywiscie GA i FL polacy ktorzy juz pszeszli na ememryture ale i nie tylko, wiele mlodych polskich pokolen, Serdecznie Pozdrawiam

 2. Mateusz
  11 listopada, 2021

  Ludzie uciekają z Kalifornii bo rządzą tam demokraci. Wysokie ceny, bezdomni na ulicach i itp.

 3. amadeusz
  15 stycznia, 2023

  Ludzie przyjezdzają do Kalifornii bo tam własnie rządzą demokraci. W miejscach gdzie rządzą demokraci zyje sie lepiej.

Dodaj komentarz