Nowy Jork to największe miasto USA, a jednocześnie światowa stolica kontrastów, które zachwyca swoją wyjątkowością. Jest prawdopodobnie najczęściej filmowaną metropolią Ameryki i turystyczną perełką na międzynarodową skalę. Co warto zobaczyć w Nowym Jorku? Największe atrakcje to Times Square, Central Park, Statua Wolności i drapacze chmur na Manhattanie, choć powiedzmy sobie otwarcie: ograniczyć zwiedzanie tego miasta do kilku atrakcji to tak, jakby w ogóle go nie poznać. Nasz przewodnik po Nowym Jorku przedstawi ci jego różnorodność i podpowie, jak się po nim poruszać, gdzie zarezerwować nocleg i co zrobić, by za swój pobyt nie wydać fortuny.
Zachęcamy też do lektury pozostałych artykułów o Nowym Jorku:
- Sposoby na tanie zwiedzanie Nowego Jorku
- Najlepsze punkty widokowe na Manhattan
- Najlepsze muzea w Nowym Jorku
- Świąteczny Nowy Jork – co zobaczyć zimą?
- Empire State Building – historia i ciekawostki
Nowy Jork – co warto zobaczyć? Mapa atrakcji
Atrakcje w Nowym Jorku zaprezentowaliśmy dla twojej wygody na mapie. Zaznaczyliśmy na niej wszystkie omówione poniżej miejsca (w tym na zielono – parki, na brązowo – najsłynniejsze drapacze chmur, na szaro – lotniska JFK i EWR i na pomarańczowo – pozostałe atrakcje). Dodatkowo, ikony aparatu przedstawiają najlepsze punkty widokowe na Manhattan, dokładniej opisane we wspomnianym wyżej artykule. O tym, w jaki sposób poruszać się po Nowym Jorku i gdzie rezerwować nocleg, dowiesz się w dalszej części artykułu, po opisie atrakcji.
Największe atrakcje Nowego Jorku – nasze TOP 15
Co zobaczyć w Nowym Jorku? Atrakcji jest mnóstwo, ale co najmniej kilka osiągnęło międzynarodową rozpoznawalność. Nasz przewodnik zaczynamy więc od zestawienia 15 najważniejszych atrakcji miasta. Warto zaznaczyć, że dla każdego coś innego okaże się istotne, bo tutaj nawet z pozoru zwyczajne skrzyżowanie może nosić miano kultowego! Nie wierzysz? Zerknij na róg ulic Bedford i Grove, by zobaczyć legendarną kawiarnię, w której przesiadywali bohaterowie „Przyjaciół”. W swoim wyborze staraliśmy się być możliwie obiektywni, ale miej na uwadze, że nie było łatwo! 🙂 Oto nasze alfabetyczne zestawienie 15 najważniejszych atrakcji Nowego Jorku.
Broadway – światowa stolica musicali
Nowojorski Broadway to jedna z najsłynniejszych ulic świata, znana za sprawą historycznych teatrów. Szczególną popularnością cieszą się tutaj musicale. Bilety nie należą do tanich, ale w dniu spektaklu da się je kupić w niższych cenach. Jedno z miejsc sprzedaży last minute znajduje się pod charakterystycznymi, czerwonymi schodami, na Times Square (dokładną lokalizację pokazaliśmy w artykule o tanim zwiedzaniu Nowego Jorku). „Kto pierwszy – ten lepszy”, więc pytaj o bilety z samego rana. Miej też na uwadze, że okazyjne oferty dotyczą przede wszystkim mniej popularnych występów.
Wchodząc do teatru, być może zaskoczy cię piękne, stare wnętrze. Teatry na Broadwayu to ciągle żyjące zabytki, jedne z najcenniejszych w Ameryce. Ba! W latach osiemdziesiątych o uratowanie niektórych toczyły się prawdziwe batalie z władzami miasta! Przed spektaklem, przeczytaj co nieco na temat samego budynku, do którego się udajesz. Każdy posiada swoją barwną i długą historię, a wygląd wnętrz dodatkowo ją podkreśla. Listę wydarzeń i teatrów znajdziesz tutaj. A jeśli preferujesz bardziej kameralne wydarzenia, sprawdź czym są teatry typu off-Broadway oraz off–off-Broadway.
Central Park – zielone serce Nowego Jorku
Największa atrakcja Nowego Jorku? Dla wielu na pewno. O Central Parku powstały książki i piosenki, czemu nie można się dziwić – to najsłynniejsze tego typu miejsce na świecie. Otoczony strzelistymi wysokościowcami od południa i apartamentowcami od pozostałych stron, zdaje się być prawdziwą oazą w niekończącym się morzu betonu. W Central Parku znajdziesz co najmniej kilka miejsc, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Są to między innymi pomnik Władysława Jagiełły (największy w parku), zamek Belvedere, piękny Bethesda Terrace oraz całkiem spory amfiteatr. W nim, w okresie letnim, odbywają się darmowe koncerty, o których opowiadałem w filmie o mniej znanych atrakcjach Nowego Jorku.
Po prawej stronie przedstawiamy fragment trasy zwiedzania, którą stworzyliśmy dla jednego z naszych klientów. Dotyczy zwiedzania w okresie zimowym, ale poza lodowiskami wszystkie atrakcje parku zobaczyć można także latem. Zaznaczyliśmy je w treści na czerwono. Pobierz, by zobaczyć w wyższej rozdzielczości. Mamy nadzieję, że się przyda! Jeśli potrzebujesz własnego planu zwiedzania, chętnie go przygotujemy.
Chinatown i Little Italy – różnorodność kultur na Manhattanie
W centrum Dolnego Manhattanu leży specyficznie spokojne Chinatown. Chociaż w całym mieście jest co najmniej dziewięć chińskich dzielnic, to jednak Chinatown na Manhattanie jest najbardziej turystyczne. Mimo to, czuć w nim autentyczność. Za istotne dla mieszkańców miejsce można uznać Columbus Park, w którym Azjaci często rywalizują między sobą w grze Mahjong. Nieco dalej znajdziemy rzędy sąsiadujących ze sobą sklepów spożywczych i orientalnych restauracji. Wszędzie czuć mieszające się ze sobą zapachy azjatyckiej kuchni, a słyszane języki zdecydowanie odbiegają od tego, który pojawia się zaledwie kilka ulic dalej. Warto więc wybrać się na chwilę do Chinatown i poczuć jak w zupełnie innym kraju.
Jedna z wielu wąskich uliczek Chinatown.
Co ciekawe, z Chinatown bezpośrednio łączy się popularna dzielnica włoska – Little Italy, którą polecamy odwiedzić celem nabycia słodkich przekąsek! Fascynujące jest to, że z jednej strony dzielnice są zupełnie różne, a z drugiej – bardzo podobne do siebie. To doskonale symbolizuje Nowy Jork, gdzie różne światy spotykają się w jednym miejscu, tworząc spójną całość. Obie dzielnice całkiem często widujemy w filmach, więc warto obejrzeć jakiś przed wizytą (Ojciec Chrzestny, Leon Zawodowiec, Adwokat Diabła, Nowicjusz i wiele innych).
Drapacze chmur: Empire State Building, World Trade Center i nie tylko!
Panorama drapaczy chmur to wizytówka Nowego Jorku. Wśród setek wież na szczególną uwagę zasługują legendarny Empire State Building, któremu poświęciliśmy osobny artykuł. Zbudowana po atakach z 11 września wieża World Trade Center One, oraz budynek Chryslera, ze swoim charakterystycznym wykończeniem art-deco.
Warto też wspomnieć o historycznym Flatiron Building oraz Woolworth Building, które należą do najstarszych wieżowców Nowego Jorku. Charakteryzują się dawną architekturą, przez co są po prostu śliczne. Drapaczom chmur poświęcamy wiele uwagi, bo wiele z nich skrywa fascynujące historie i tajemnice, więc zachęcamy do polubienia nas na Facebooku. Tam informujemy o nowych artykułach na bieżąco. Wracając do tematu, na wiele z wież można wjechać i podziwiać panoramę Manhattanu z ich dachów, co dokładniej opisaliśmy w artykule o punktach widokowych w Nowym Jorku.
Greenpoint – słynna, polska dzielnica
Wiem… być może myślisz „po co mi zwiedzanie polskiej dzielnicy, skoro Polskę mam na co dzień?„. Przyznajemy, że to bardzo subiektywny punkt na liście najważniejszych atrakcji Nowego Jorku i może faktycznie przesadzony, bo w zasadzie Greenpoint nie jest pod żadnym względem wyjątkowy. To dzielnica imigrancka, jak prawie każda inna w mieście, o swobodnej, typowo mieszkalnej atmosferze.
Jeśli uważasz ten przewodnik za wartościowy, korzystasz z niego i chcesz się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!
Oczywiście tym, co czyni ją nietypową z naszego punktu widzenia, są polskie akcenty, których jest tu mnóstwo. Polskie sklepy, restauracje, szkoły i kościół. Niby nic specjalnego, ale skoro tak wiele osób zwiedza dzielnice chińskie i włoskie, to dlaczego nie zobaczyć jak na Brooklynie żyją Polacy? Jeśli interesuje cię ten temat, polecam artykuł o historii Polaków w USA, stworzony przy współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim. Warto też dodać, że okolice Greenpointu i sąsiadującego z nim Williamsburga stają się obecnie bardzo modne, ze względu na znakomitą lokalizację względem centrum miasta.
Ground Zero – memoriał po 11 września
11-ego września 2001 roku z panoramy miasta na zawsze zniknęły trzy wieże kompleksu World Trade Center. Ground Zero, czyli „Strefa Zero” upamiętnia dziś tamte wydarzenia i niemal 3 tysiące zmarłych. Wizualnie to przede wszystkim dwie ogromne wyrwy w ziemi, przedstawiające lokalizację dawnych wież. Widok zabiera uśmiech z twarzy chyba każdemu, kto pamięta wrześniowe wydarzenia. Już sam przyjazd do tego miejsca metrem robi wrażenie. Stacja, która uległa całkowitemu zniszczeniu po zawaleniu wież, dziś ponownie obsługuje podróżnych. Jest olbrzymia i ma symbolizować walkę o odbudowę miasta, które widać pięknie przez zawieszone wysoko nad głowami szyby.
Nad memoriałem góruje nowy drapacz chmur – One World Trade Center, liczący 541 metrów, a w przeliczeniu na jednostkę używaną w USA – 1776 stóp, co ma upamiętniać datę podpisania Deklaracji Niepodległości. Jest najwyższym budynkiem w Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe, autorem jego projektu jest Daniel Libeskind – Amerykanin polskiego pochodzenia, a jednocześnie architekt wieżowca Złota 44, w Warszawie. Także ta wieża posiada udostępniony turystom taras widokowy.
Jednym z okolicznych obiektów, przy którym koniecznie należy się zatrzymać, jest Kaplica św. Pawła – najstarszy kościół w Nowym Jorku, z 1764 roku. Mówi się, że jest niezniszczalny. Przetrwał wiele katastrofalnych wydarzeń, a we wrześniu 2001 roku służył za schronienie dla ratowników i strażaków.
Potrzebujesz planu podróży po USA? Skontaktuj się z nami.
Miejsca znane z filmów i seriali
Dla fanów kina, Nowy Jork jest niczym ogromny park rozrywki. Miejsca, które pojawiły się w hollywoodzkich produkcjach znajdziesz tu właściwie na każdym kroku. Podobno najsłynniejszy plan filmowy miasta to widok na Manhattan Bridge z okolic Dumbo. W Nowym Jorku znajdziesz też miejsca, które wystąpiły w „Przyjaciołach” – przede wszystkim wspomniany już róg ulic Bedford i Grove. Fani serialu „Jak poznałem waszą matkę?” powinni skosztować kanapki w Gray’s Papaya i piwa w irlandzkim pubie McGee’s.
Co dalej? Ostatnio popularne stały się „Schody Jokera”. Każdy też pewnie kojarzy ujęcia sprzed Rockefeller Center, po terenie którego przechadzał się Kevin. A wszystkie te „typowo brooklyńskie” ujęcia kamienic z kamiennymi schodkami? Znajdują się na południe od Fort Greene Park (street view poniżej) i jest ich tam mnóstwo. Podobne znajdziesz też w innych częściach miasta. Przykładowo, bohaterka Śniadania u Tiffaniego mieszkała pod adresem 169 E 71st St, na Manhattanie!
Można tak wymieniać w nieskończoność. Jeśli masz swój ulubiony film lub serial, z łatwością w internecie znajdziesz wskazówki gdzie pójść i co zobaczyć. W odnalezieniu filmowych lokalizacji pomoże ci strona On The Set of New York, którą szczerze polecam!
Most Brookliński – dostojny symbol Nowego Jorku
Most Brookliński to jeden z najstarszych wiszących mostów świata, zbudowany w 1883 roku. Mierzy 2 kilometry długości. Dzięki swej potężnej i solidnej konstrukcji przetrwał do dziś, mimo nieodpowiedniej, jak na tak wietrzny obszar, aerodynamiki. Choć był zaprojektowany pod udźwig przejeżdżających koni i, rzadziej, tramwajów, radzi sobie bez trudu też w realiach XXI wieku. Polecam przejście mostem od strony Brooklynu na Manhattan, by móc przy okazji podziwiać widoki drapaczy chmur. Na jego końcu, tuż przed zejściem pod ratusz miejski, znajdziesz stragany z pamiątkami w bardzo okazyjnych cenach.
Muzea – jedne z najważniejszych na świecie
W Stanach Zjednoczonych dwa miasta odgrywają szczególną rolę w kontekście muzeów. Są nimi Waszyngton i Nowy Jork. W Nowym Jorku warto zobaczyć MET, czyli Metropolitan Museum of Art – największe muzeum Ameryki i jedno z najbardziej cenionych na świecie. Jest ich jednak znacznie więcej. Muzeum Historii Naturalnej, MoMA, Guggenheim, muzea o tematyce imigranckiej… Polecamy zerknąć do artykułu o najlepszych muzeach w Nowym Jorku, by dowiedzieć się więcej!
Piąta Aleja – nowojorska ulica mody
Czy kojarzysz kobietę, która stoi przed jedną z witryn na Piątej Alei, w jednej ręce trzyma drożdżówkę, w drugiej – kawę na wynos, a przy tym wpatruje się w dekorowaną diamentami biżuterię? Tak wyglądała kultowa scena Śniadania u Tiffaniego. A jak Piąta Aleja wygląda w rzeczywistości? Zaskakująco zwyczajnie! Na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od sąsiednich ulic. Oczywiście wszystko zmienia się, gdy zaczniesz zwracać uwagę na logotypy, zdobiące drzwi tutejszych butików. Piąta Aleja to jedna z najdroższych ulic Ameryki, choć nie jest to już miejsce zarezerwowane wyłącznie dla najbogatszych. Odkąd obok ekskluzywnych salonów mody zaczęły pojawiać się też popularne sieci odzieżowe, każdy może kupić w tym legendarnym miejscu coś dla siebie, nie wydając fortuny!
Punkty widokowe na Manhattan
Jak już wspomniałem, drapacze chmur tworzą charakterystyczną, znaną chyba wszystkim panoramę Nowego Jorku, zmieniającą się w zależności od miejsca, z którego na nią patrzysz. O ile spacerując między kolejnymi wieżami czuć pośpiech i gwar miasta, to z perspektywy kilku kilometrów łatwiej dojrzeć jego majestatyczność i ogrom.
Na dachach aż czterech słynnych wieżowców znajdują się tarasy widokowe. Niezapomniane widoki znajdziesz też na Brooklynie, w New Jersey, okolicznych wyspach i nie tylko. Dla twojej wygody, przygotowaliśmy dedykowany artykuł z pełnym zestawieniem najlepszych punktów widokowych na Manhattan – znajdziesz w nim mapę, opisy, ceny i zdjęcia. Zachęcamy do lektury i wybrania swojego ulubionego widoku! A poniżej… panorama miasta z naszego Instagrama 🙂
https://www.instagram.com/p/CGfGbflH95Y/
Rockefeller Center – intrygujący kompleks biurowców
Wielki kompleks 19 budynków Rockefeller Center, powstały w 1939 roku, od początku był istotnym miejscem dla Nowojorczyków. Polecam zajrzeć do wnętrza głównej wieży, zlokalizowanej za flagami Narodów Zjednoczonych i charakterystyczną fontanną. Znajdziesz w nim nietypowe, bo inspirowane socjalizmem freski, przedstawiające wizję budowy amerykańskiej potęgi. Oryginalnie tworzył je sam Diego Rivera, lecz fascynacja Leninem była w nich tak wyraźna, że postanowiono zrezygnować z usług Meksykanina i rozpocząć prace od nowa.
Rockefeller Center skrywa wiele ciekawostek i tajemnic, o których można opowiadać godzinami. Mówi się na przykład, że podczas II Wojny Światowej tworzyły się w nim podwaliny przyszłego CIA. Na uwagę zasługuje też wszechobecna symbolika wolnomularska, będąca tematem na zupełnie oddzielny artykuł. Na terenie kompleksu znajduje się również jeden z najsłynniejszych tarasów widokowych – Top of the Rock.
Statua Wolności – symbol wolności
Statua Wolności, stojąca nota bene na Wyspie Wolności, została ofiarowana przez Francuzów, by w setną rocznicę upamiętnić wygraną przez Amerykanów wojnę o niepodległość z Brytyjczykami. Jest to więc kawał międzynarodowej historii zawarty w jednym, gigantycznym pomniku. Stała się symbolem nie tylko Nowego Jorku, ale i całego wolnego świata. Wyspę Wolności można zwiedzać, a na szczyt Statuy – wejść wewnętrznymi schodami. To drugie wymaga jednak rezerwacji biletów z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.
Alternatywą do płatnych wycieczek jest rejs darmowym promem na Staten Island, czyli na oddaloną o 8 km od Manhattanu dzielnicę Nowego Jorku. Teoretycznie prom służy mieszkańcom aglomeracji, ale oblegany jest też przez turystów i bynajmniej nie dzieje się tak z powodu chęci dostania się na samą Staten Island. Przeciwnie, turyści zazwyczaj zaraz po wyjściu na brzeg wsiadają na rejs powrotny. Cała atrakcja polega na tym, że prom przepływa w odległości zaledwie kilkuset metrów od Statuy, gwarantując przy okazji piękne widoki na Dolny Manhattan. Więcej sposobów na zaplanowanie oszczędnego pobytu w mieście poznasz w artykule o tanim zwiedzaniu Nowego Jorku.
Times Square – główne skrzyżowanie świata
Zatłoczony Times Square, nazywany skrzyżowaniem świata, to serce Manhattanu. Mówi się, że jest najczęściej odwiedzanym placem miejskim w USA. Leży u podstaw nowoczesnych wieżowców i jest pełen turystów, niezależnie od pory dnia i nocy. Rankami jest tu nieco luźniej, a przez to swobodniej, choć wieczorami wypełnione po brzegi chodniki oraz blask dziesiątek telebimów tworzą charakterystyczny dla tego miejsca klimat. Jest znany chociażby z sylwestrowych relacji, kiedy to właśnie w tym miejscu Amerykanie witają hucznie kolejny nowy rok. Co ciekawe, niektórzy mieszkańcy żartują, że to najczęściej omijane przez nich miejsce w całym mieście. Coś w tym chyba jest, bo im częściej wraca się do Nowego Jorku, tym bardziej odczuwa się zmęczenie ciągłym gwarem tego skweru. Trzeba jednak przyznać, że za pierwszym razem byliśmy nim absolutnie oczarowani. Polecamy odwiedzić Times Square zarówno za dnia, jak i późnym wieczorem!
Wall Street – wielki biznes i jeszcze większa historia
Wall Street nie zawsze było kojarzone z biznesem. Nazwa pochodzi od drewnianego płotu z dawnych (i niedługich) czasów Nowego Amsterdamu. Ogrodzenie miało chronić holenderską osadę przed atakiem najeźdźców. Nie jest to jednak ostatnia z historycznych ciekawostek o tym miejscu.
Najważniejsza pochodzi z ery początków amerykańskiej państwowości. Mam na myśli tutejszy gmach Federal Hall, czyli dawny odpowiednik Kapitolu. To w nim zaprzysiężono Jerzego Waszyngtona na pierwszego prezydenta USA, a płyta balkonowa, na której wygłaszał swoje pierwsze prezydenckie przemówienie, prezentowana jest dziś zwiedzającym. Znajduje się tu też wyjątkowy egzemplarz Biblii, użyty w dniu zaprzysiężenia. Szkoda jedynie, że wygląd gmachu Federal Hall został na przestrzeni lat zmieniony i dziś jest jedynie luźnym nawiązaniem do dawnej budowli.
Oczywiście, w bliskiej okolicy Wall Street znajdziesz też gmach amerykańskiej giełdy, banków, towarzystw ubezpieczeniowych, a także pomnik byka (Charging Bull) – symbolu walki o finansowy sukces i dobrobyt. Byk zdaje się mieć w sobie jakieś magiczne siły, bo podobno wystarczy dotknąć pewnej części jego ciała, by samemu odnieść sukces… Niech nie zdziwi cię więc długa kolejka oczekujących! 🙂
Mniej znane atrakcje Nowego Jorku
W Nowym Jorku istnieją dziesiątki, a może raczej setki miejsc, które warto z jakiegoś powodu polecić, mimo że nie zdobią co drugiej widokówki. Wybrane opisaliśmy w poniższym filmie, którego obejrzenie szczere polecamy. W nim przedstawiamy między innymi tajemnice dworca Grand Central, lotniskowiec wojskowy USS Intrepid, mniej znane parki, a także opuszczoną stację metra i… wiele, wiele więcej!
Poruszanie się po Nowym Jorku: metro, taksówka, czy pieszo?
Komunikacja miejska w Nowym Jorku działa doskonale, a nowojorskie metro należy do najsłynniejszych na świecie. Podobnie zresztą, jak charakterystyczne, żółte taksówki. Odwiedzając miasto, koniecznie skorzystaj więc z tych form transportu, żeby poczuć się… jak w Nowym Jorku! 🙂 A tak na poważnie (chociaż poprzednie zdanie też było na poważnie), warto z wyprzedzeniem zaplanować poruszanie się po mieście, bo jest po prostu ogromne i dość wymagające pod tym względem.
Metro w Nowym Jorku
Nowojorskie metro jest najbardziej rozwiniętym systemem tego typu na świecie. Liczy obecnie aż 27 linii i służy mieszkańcom za podstawowy środek komunikacji miejskiej, z którego każdego dnia korzystają ponad 4 miliony osób! Tyle statystyki, czas na praktykę. Metro w Nowym Jorku jest też potwornie obskurne, głośne, ciasne i brudne. W pierwszej chwili poczujesz się w nim nieswojo – to prawie pewne. Natomiast zważywszy, że powstało na początku ubiegłego wieku, można stwierdzić, że to taki jego specyficzny urok.
Metro w Nowym Jorku, mimo niezbyt zachęcającej prezencji, działa efektywnie. Przesiadki są błyskawiczne, a mapy i oznaczenia wymagają poświęcenia tylko chwili na ich zrozumienie. Zerknij tutaj, by zobaczyć je już teraz, a ja wytłumaczę, jak się w nich rozeznać. Cały system opiera się na kolorach. Planując podróż, wystarczy sprawdzić nazwę stacji, na której chcesz wysiąść. Następnie – kolor i oznaczenie (literę lub numer) linii, która na tę stację dojeżdża z miejsca, w którym się znajdujesz. W ostatnim kroku, będąc już na stacji, trzeba zorientować się, w którą stronę chcesz jechać. Kierunki jazdy są zwykle oznaczone po prostu nazwą dzielnicy, do której pociąg dojeżdża. Nie ma ich w Nowym Jorku wiele, więc szybkie spojrzenie na mapę pozwoli zorientować się gdzie leży na przykład Bronx, a gdzie Brooklyn. Oczywiście, jeśli na miejscu uzyskasz dostęp do Internetu, doskonale sprawdzą się też mapy Google.
Ile kosztuje komunikacja miejsca w Nowym Jorku?
Sporo, bo aż $2.90 jednorazowo (w cenie możliwa 1 przesiadka) lub $34 za bilet 7-dniowy. Dotyczy przejazdów metrem i standardowym autobusem. Pociągi z lotniska, autobusy linii ekspresowych i pociągi międzymiastowe są droższe i płatne oddzielnie, o czym jeszcze wspomnę. Zniżki dla uczniów i studentów spoza Nowego Jorku nie obowiązują. Co ciekawe, podróżować komunikacją w Nowym Jorku można na dwa sposoby.
Pierwszy i wciąż najpopularniejszy to wyrobienie specjalnej karty MetroCard, która kosztuje $1, jednorazowo. Kup ją w automacie na stacji, doładuj wybraną kwotą i przykładaj za każdym razem do czytnika przy bramce wejściowej. Drugi sposób jest nowocześniejszy i prostszy. To po prostu każdorazowe przykładanie karty płatniczej do czytnika przy bramce. Taka karta musi mieć opcję płatności zbliżeniowych. Płatność zegarkiem czy telefonem również działa, co doskonale pokazuje film na oficjalnej stronie MTA. W takim przypadku będzie pobierana opłata za jednorazowy przejazd. Po osiągnięciu progu $34 w ciągu 7 dni, przejazdy staną się bezpłatne, a więc system zadziała tak, jakby została wykupiona karta tygodniowa.
Uber lub żółta taksówka
Uber jest popularny w USA i opłaca się z niego korzystać, bo tradycyjne taksówki są oczywiście droższe. Dodatkowo, niestety, nowojorscy taksówkarze często naciągają turystów. Chciałbym napisać inaczej, ale doświadczenie i portfel mi na to nie pozwalają. Najlepiej z góry, wchodząc do samochodu, zapytać o cenę przejazdu, choć i to może nie pomóc. My, zamiast obiecanych $13, musieliśmy finalnie zapłacić $22. Na koniec kierowca jeszcze oburzył się, że nie zostawiliśmy napiwku. Cóż, w amerykańskich realiach to faktycznie było niegrzeczne… Niezależnie od jakości obsługi, taksówkarzowi należy się napiwek – przynajmniej 15%.
Podsumowując, przejazd legendarną taksówką okaże się droższy, niż Uberem, ale chyba nadal warto, choćby na jakiejś krótkiej trasie. Orientacyjne ceny można wyliczyć na przykład tutaj lub tutaj.
Pieszo po Nowym Jorku
Być może cię zaskoczę, ale Nowy Jork najlepiej zwiedzać pieszo. To ogromne miasto i poranny dojazd metrem do pierwszej atrakcji prawdopodobnie okaże się niezbędny, ale kiedy już dostaniesz się na Manhattan, a wcześniej dobrze zaplanujesz dzień zwiedzania, możesz na cały dzień zapomnieć o komunikacji miejskiej! Minus takiego rozwiązania? Prawdopodobnie przejdziesz co najmniej kilkanaście kilometrów (nasz rekord to 24 km jednego dnia), więc nogi będą boleć. Jakieś plusy? Po pierwsze, poznasz miasto najlepiej, jak to możliwe. Wędrując dowolnymi uliczkami, gdzie tylko chcesz, byle w kierunku kolejnej atrakcji. Po drugie, zaoszczędzisz na dojazdach.
Jak dostać się z lotniska do centrum Nowego Jorku?
Nowym Jork posiada dwa główne lotniska, obsługujące loty transatlantyckie: JFK i EWR. To zresztą często właśnie na nich lądują polscy turyści, a jesli tak jest też w twoim przypadku, przeczytaj nasz artykuł o formalnościach przed wyjazdem do USA. Opisujemy w nim też jak wygląda kontrola paszportowa. Wracając do tematu transportu… oba lotniska są kiepsko skomunikowane z centrum miasta.
Chcesz wynająć samochód w USA? Polecamy, bo:
|
W przypadku lotniska JFK, które znajduje się na Brooklynie, trzeba skorzystać z tak zwanej kolejki AirTrain na stację Jamaica i dopiero tam przesiąść się na metro do centrum. Koszt biletu AirTrain to $8.50 w jedną stronę, a metra – standardowo, $2.90. Przejazdu AirTrain nie opłacisz kartą MetroCard. Trzeba kupić go osobno, w automacie na lotnisku. Możliwy jest też przejazd pociągiem na wybrane stacje w mieście, również z przesiadką, ale jest to droższe o kilka dolarów. Więcej informacji: tutaj. Uber do centrum jest raczej drogi, bo kosztuje co najmniej $50, choć cena łatwo może wzrosnąć, jeśli trasa będzie prowadzić przez płatne odcinki dróg. Taksówka to koszt minimum $75, a zwykle więcej (również w zależności od trasy).
W przypadku lotniska w Newark (kod: EWR), które znajduje się już oficjalnie w innym stanie, New Jersey, dojazd jest prostszy, ale trochę droższy. Lotniskowa kolejka, darmowa, zabierze cię na okoliczną stację pociągów. Tam wystarczy wsiąść w jeden z kursujących co kilka minut pociągów NJ Transit na Pennsylvania Station (skrót: Penn St., w sercu Manhattanu). Koszt dojazdu to mniej więcej $13 za osobę. Alternatywą jest podróż pospiesznym autobusem – za $18. Więcej informacji: tutaj. Na tle cen komunikacji miejskiej korzystnie wypada Uber, który w 2021 roku mocno obniżył ceny przejazdów z EWR na Manhattan. Po zmianach teoretycznie wynoszą one ok. $60-75. Warto przygotować sobie plan dotarcia zarówno Uberem, jak i komunikacją miejską, a po wylądowaniu sprawdzić aktualne ceny i wybrać najrozsądniejszą opcję.
Potrzebujesz planu podróży?
Skontaktuj się z nami!
Nowojorska kuchnia
Już wiesz, co warto zobaczyć w Nowym Jorku. A jak z jedzeniem? Nowy Jork to tygiel narodów i kultur, co czuć także w kuchni. Znajdziesz tu śniadaniowe bajgle (podobno o polskich korzeniach), cudowne pastrami (o korzeniach rumuńskich) i prawdopodobnie najlepszą na świecie pizzę (wiadomo, skąd pochodzi)… a to dopiero początek! W Internecie istnieje mnóstwo blogów kulinarnych, które dokładnie porównują restauracje i kawiarnie między sobą. My się na tym nie znamy, więc informacje opieramy po prostu na własnym doświadczeniu.
- FIVE GUYS – zacytuję swojego dobrego kolegę, który stwierdził, że „Five Guys to wręcz ordynarne, tłuste burgery” – czyli przekładając na łagodniejszy język: pyszne! 🙂 Nie zjesz tu lekko i zdrowo, ale czasem można zgrzeszyć. Restauracja korzysta tylko ze świeżych, wysokojakościowych produktów, przez co smak powala na kolana. Ciekawe jest to, że liczba dodatków nie wpływa na cenę wybranego burgera. Tak więc poniżej 10 dolarów, już z podatkiem, zjesz naprawdę obficie.
- SHAKE SHACK – tutejsze burgery są nieco tańsze i znacznie lżejsze, niż w poprzednim przypadku, a produkty pochodzą z upraw ekologicznych. To kolejny dowód, że fast-food może być jakościowy, o czym pisaliśmy w artykule o fast-foodowych ciekawostkach. Początki SHAKE SHACK sięgają 2001 roku, kiedy właściciele otwarli malutki food-truck z hot-dogami, przy Madison Square Park. Dziś istnieje ponad 300 barów, także poza granicami USA. Do burgerów można oczywiście zamówić płatne napoje, ale dostępna jest też bezpłatna woda.
- PANERA BREAD – śniadaniowa sieciówka z bajglami, tostami i nie tylko. Lokale spotkasz w wiele lokalizacjach na Manhattanie. Nie będzie to twój najlepszy posiłek, ale szybkie, typowo amerykańskie śniadanie – w sam raz. Jeśli szukasz bajgli najwyższej jakości, wejdź do piekarni, które się w nich specjalizują (zazwyczaj już w nazwie mają słowo „bagel” – jak Best Bagel, Ess-a Bagel, Brooklyn Bagel i wiele innych)
- GRAY’S PAPAYA – prawdopodobnie najbardziej legendarny bar w Nowym Jorku. Wystąpił w filmach, serialach, książkach, piosenkach, a nawet kampaniach wyborczych! Sieć posiada tylko dwie lokalizacje – w Uptown i Midtown, przy czym ta pierwsza uchodzi za bardziej kultową. Serwuje się w nich bardzo tanie kanapki i hot-dogi. Za niespełna 4 dolary (+ podatek) otrzymasz śniadaniowy zestaw: kanapkę, hot-doga i kawę!
- KATZ DELIKATESSEN – znane chyba wszystkim Nowojorczykom miejsce, serwujące pastrami – konserwowane i wędzone mięso wołowe. Właściciele restauracji chwalą się, że przygotowanie finalnego produktu zajmuje nawet 30 dni, a więc znacznie więcej, niż u konkurencji. Ceny? Wysokie. Za kanapkę zapłacisz około 30 dolarów, ale jest to miejsce absolutnie kultowe, uznawane powszechnie za najlepsze tego typu w mieście. Znacznie tańszymi alternatywami są David’s Brisket House na Brooklynie oraz LENWICH, Eisenberg’s Sandwich Shop i Sunny and Annie’s na Manhattanie
- HOT-DOGI na ulicy – najzwyklejsze na świecie hot-dogi, sprzedawane w charakterystycznych budkach na chodnikach Manhattanu. Smokowo nie ma w nich absolutnie niczego godnego pochwały. Kiedyś przemawiała za nimi cena zaledwie jednego dolara, ale w zdecydowanej większości miejsc została już kilka lat temu podniesiona. Niemniej jednak, to są te słynne, nowojorskie, uliczne hot-dogi, więc trzeba spróbować. Co ciekawe, czasem da się spotkać hot-dogi z polską, tylko w nazwie, parówką.
- 2 BROS. PIZZA – chyba największa kulinarna niespodzianka Nowego Jorku, czyli słynna pizza za nieco ponad dolara, o której pisaliśmy w artykule o tanim zwiedzaniu Nowego Jorku. Jest kilka sieciówek, oferujących tanią pizzę, ale 2 BROS. PIZZA nam przypadła do gustu najbardziej. Dzięki ciągłym kolejkom pizze są świeże, a ich smak – przez niektórych uważany za najlepszy na świecie! Minimalnie droższą konkurencją, o jeszcze lepszych opiniach, jest Joe’s Pizza.
- MAX BRENNER CHOCOLATE BAR – niezwykle aromatyczne miejsce w centrum miasta. Serwują tu pyszne czekolady na gorąco i wszelkiego rodzaju czekoladowe desery. Ceny nie są najniższe, ale też nie zrujnują doszczętnie portfela. Warto skosztować, a jeśli nie masz na to ochoty, przynajmniej zerknij na wnętrza, skosztuj pralinki i poczuj unoszący się aromat czekolady.
- JUNIOR’S – Nowy Jork słynie ze swojego nowojorskiego sernika, podawanego na zimno, o kremowej, zbitej konsystencji. Chyba nie ma lepszego miejsca na jego spróbowanie, niż w zdobywającym liczne nagrody Junior’s, gdzie ręcznie przygotowanych ciast kosztował nawet sam Barack Obama. Ceny?
Czy Nowy Jork jest bezpieczny?
Bezpieczeństwo w Nowym Jorku to złożony temat. Na pewno sytuacja jest lepsza niż ta, którą kojarzysz z filmów gangsterskich ubiegłego stulecia. Jak na duże miasto przystało, przestępczość to jednak wciąż problem. Dla turystów zagrożenia w Nowym Jorku są tu bardzo typowe: kieszonkowcy, naciągacze i narkomani, którzy nieświadomie czasem coś bełkocą pod nosem.
Sposób na kieszonkowców: nie trzymaj portfela i telefonu w otwartej torebce lub zewnętrznej kieszeni plecaka i uważaj w zatłoczonych dworcach, stacjach metra, czy skwerach. Sposób na naciągaczy: porównuj ceny pamiątek, kupuj świadomie i raczej unikaj taksówek. Narkomani i inne „dziwne typy” – nie zwracaj na nich uwagi, a po zmroku staraj się trzymać blisko miejsc, w których są inni turyści i mieszkańcy.
Nocleg: które dzielnice Nowego Jorku wybrać?
Obecnie wszystkie dzielnice są względnie bezpieczne, lecz wśród turystów szczególną popularnością cieszy się oczywiście Manhattanie (od południowego krańca do mniej więcej połowy Central Parku). Jest też, niestety, koszmarnie drogi. Na polecenie zasługuje również pełne sklepów i restauracji Brooklyn Downtown, zadbane Park Slope i Prospect Heights, modny Williamsburg, a także „polski” Greenpoint – wszystkie te dzielnice znajdują się na bliskim Brooklynie. Po stronie stanu New Jersey, za rzeką Hudson, bezpieczne i dobrze skomunikowane jest Heboken.
Jednak rewelacją ostatnich lat i naszym ulubionym obszarem, ze względu na stosunek jego lokalizacji do ceny, jest Long Island City na Queens, tuż obok rzeki East River, a więc rzut beretem od Manhattanu. Dzielnice są ze sobą zresztą doskonale skomunikowane. Long Island City było niegdyś silnie industrialne, natomiast od kilku lat przechodzi całkowitą zmianę, za sprawą budowy nowoczesnych apartamentowców i hoteli. Szukając noclegu, kliknij w nasz link partnerski, aby przejść na podstronę Booking z ofertami noclegów konkretnie w tym miejscu. Rezerwując za jego pośrednictwem, wesprzesz rozwój tej strony. W ustawieniach wybraliśmy już miejsca z pozytywnymi ocenami.
Zwiedzanie Nowego Jorku: szybkie pytania i odpowiedzi
Zapraszamy na „szybkie pytania i odpowiedzi”, będące niejako podsumowaniem naszego artykułu. Jeśli uważasz go za przydatny, pamiętaj, by polubić naszą stronę na Facebooku, gdzie informujemy o publikacji podobnych wpisów.
Na ile dni pojechać do Nowego Jorku?
Co najmniej na trzy pełne dni. Nowy Jork często bywa rozczarowujący w ciągu pierwszego dnia, ponieważ dużo się w nim dzieje, a chaos zwykle przytłacza, zwłaszcza jeśli ciągle gonimy za kolejnymi atrakcjami. Im więcej poświęcisz mu czasu, tym silniej odczujesz jego piękną różnorodność.
Jak zaplanować zwiedzanie Nowego Jorku?
Ważne jest przede wszystkim dobre zaplanowanie wycieczki po Manhattanie. Podziel go na trzy części, zarówno pod względem geograficznym, jak i tematycznym.
Południowy Manhattan (Downtown) to przede wszystkim atrakcje biznesowo-historyczne. Środkowy Manhattan (Midtown) to teatry, neony, sklepy, najsłynniejsze drapacze chmur i ciągły gwar miasta. Północny Manhattan (Uptown) to z kolei zielony Central Park i otaczające go muzea. W każdej z części warto spędzić osobny dzień.
Czy opłaca się kupić kartę turystyczną (City Pass)?
To zależy od tego co zwiedzasz i ile masz czasu. Tego typu karty zwracają się wtedy, gdy planujesz bardzo często odwiedzać płatne atrakcje: muzea, tarasy widokowe, rejsy statkami, kosztowne wycieczki z przewodnikami i tak dalej. Im jest ich w twoim planie więcej, tym bardziej opłaca się zainwestować w kartę turystyczną. Nieco więcej na ten temat pisaliśmy we wspomnianym na początku wpisu artykule o tanim zwiedzaniu Nowego Jorku.
Koncert lub mecz w Nowym Jorku – czy warto?
Oczywiście! Jeśli interesujesz się jakimś amerykańskim sportem (koszykówka, baseball, football, hokej, boks), koniecznie zobacz rozgrywki na żywo. Moim zdaniem, obojętnie które drużyny grają – najważniejsze, by poczuć atmosferę. W kwestii koncertów, warto zerknąć na trzy wyjątkowe miejsca: kultowy Madison Square Garden, Centrum Lincolna i dach budynku przy Pier 17, skąd rozciąga się niesamowity widok na miasto.
Czy darmowe Wi-Fi jest powszechne?
Darmowe Wi-Fi znajdziesz w restauracjach, kawiarniach, bibliotekach, muzeach, ale też w parkach i wzdłuż głównych ulic miasta.
Szukaj znaków z informacją o darmowym hotspocie. W centrum pojawiają się na prawie każdym rogu. Stań w odległości maksymalnie kilkunastu metrów od niego i na telefonie wybierz sieć LinkNYC. Jest darmowa i zwykle działa sprawnie, a do tego naprawdę szybko. Załączone zdjęcie obrazuje jak wiele takich hotspotów znajduje się w centrum miasta.
Wejdź na stronę LinkNYC, by zobaczyć dokładną mapę.
Gdzie na zakupy w Nowym Jorku?
W Nowym Jorku istnieje niezliczona liczba sklepów i centrów handlowych. Na pewno zajrzyj do słynnego Macy’s przy Herald Square, otwartego już ponad sto lat temu. Zrzesza pod swoim szyldem dziesiątki marek, o różnym przedziale cenowym. Warto polecić też dwie sieci sklepów outlet: T.J. Maxx i Marshalls. Po zakupy elektroniczne przejdź się do ogromnego B&H Photo Video, na Manhattanie, lub Best Buy, wcześniej porównując ceny wybranych produktów w Internecie. Codzienne zakupy spożywcze zrobisz w powszechnych tu sklepach 7-Eleven oraz CVS, a jeśli zależy ci na niższych cenach – w supermarketach Target. Popularny hipermarket Walmart znajdziesz wyłącznie na obrzeżach miasta.
Podsumowanie: jaki jest Nowy Jork i co warto zobaczyć?
Nasz przewodnik po Nowym Jorku miał na celu przybliżyć ci to wspaniałe miasto i mamy nadzieję, że spełnił swoje zadanie. Atrakcje Nowego Jorku są różnorodne, czasem zaskakujące, a jednak powszechnie znane, chociażby za sprawą seriali i filmów. Mimo że jest to ogromne i raczej drogie miasto, można je zwiedzić względnie tanio, a już na pewno bardzo łatwo, bez pośpiechu i zbędnych utrudnień. Największe atrakcje Nowego Jorku to Statua Wolności, drapacze chmur, Times Square, Broadway i Central Park, choć kultowych miejsc w tym mieście chyba nie da się policzyć. Teraz, gdy już wiesz co zobaczyć, co zjeść i jak efektywnie poruszać się po Nowym Jorku, odkrywanie tej najsłynniejszej metropolii zachodniego świata powinno być naprawdę przyjemne. Tego ci oczywiście życzymy. W razie pytań, zachęcamy o kontaktu.
Jeśli uważasz, że ten przewodnik jest przydatny, korzystasz z niego i chcesz się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!
Przygotuj się do podróży po Stanach Zjednoczonych.
Przeczytaj nasz przewodnik po USA!
Przewodnik po USA
Więcej artykułów o Nowym Jorku:
LugiaBoats
6 czerwca, 2024Zapisujemy kilka miejscówek na bucket list, dzięki!
zlukaszem
25 czerwca, 2024Super, udanej podróży! 🙂