Czy Nowy Jork jest drogi? Tak. To jedno z najdroższych miast świata, zwłaszcza pod względem cen noclegów. Dlatego rozumiemy, że każda wskazówka na temat tego, jak zmniejszyć koszt jego zwiedzania, jest na wagę złota. Sami staramy się podchodzić do budżetów podróży rozsądnie i nie wydawać na zwiedzanie miast fortuny. W tym artykule omówimy nasze ulubione sposoby na tani pobyt w Nowym Jorku. Darmowe atrakcje, piękne widoki, tanie wydarzenia, pyszne jedzenie i wiele więcej… Okazuje się, że Nowy Jork naprawdę można zwiedzać tanio!

 

Prom na Staten Island

Darmowe atrakcje w Nowym Jorku? Jest ich mnóstwo, a za chyba najbardziej znaną uchodzi bezpłatny prom na Staten Island. Nie ukrywamy, że jest to też nasz ulubiony patent na tanie zwiedzanie Nowego Jorku. Darmowy prom kursuje pomiędzy stacją Whitehall Ferry Terminal, na Manhattanie, a oddaloną o 8 kilometrów dzielnicą Staten Island. Przepływa tuż obok słynnej Statuy Wolności, przy okazji dostarczając niezapomnianych widoków na Manhattan. O promie pisaliśmy dokładniej w naszym artykule o 27 najlepszych punktach widokowych w Nowym Jorku. Zachęcamy do lektury.

przesuń

 

Darmowe kajaki na rzece Hudson i Upper Bay

Darmowe kajaki z widokiem na panoramę Nowego Jorku… brzmi zachęcająco? Taka niecodzienna atrakcja jest dostępna od maja do października przy Pier 26, na Dolnym Manhattanie i Pier 101, na Governors Island. Inicjatywa została zapoczątkowana przez grupę wolontariuszy, których połączyła fascynacja rzeką Hudson i zamiłowanie do sportu. Postanowili wspólnie promować aktywny tryb życia i wykorzystanie terenów wodnych wokół Manhattanu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, polecamy odwiedzić stronę internetową organizacji. 20-minutowe pływanie kajakiem jest całkowicie darmowe, a na odwiedzających czekają przebieralnie i zamykane szafki, więc nie trzeba obawiać się o bezpieczeństwo.

 

Roosvelt Island

Zachwycającą panoramę Nowego Jorku można tanio podziwiać również z wysokości! Taką przygodę umożliwia podwieszana kolejka linowa, łącząca Manhattan z Wyspą Roosevelta. Koszt przejazdu wynosi tyle, co podróż metrem ($2.75), a przejazd w jedną stronę trwa około trzech minut. Oszklone ściany wagoników ułatwiają podziwianie nowojorskich drapaczy chmur z zupełnie innej niż zazwyczaj perspektywy, bo z wysokości 76 metrów! Wyspę Roosevelta i przejazd wspomnianą kolejką pokazaliśmy w poniższym filmie.

 

The Vessel i Highline Park

W powyższym filmie wspomnieliśmy o jeszcze wielu innych miejscach i atrakcjach w Nowym Jorku. W zasadzie zdecydowana większość z nich jest darmowa, ale na szczególną uwagę zasługuje Highline Park, utworzony w biegu torów dawnej kolejki, wijących się między budynkami miasta. Na końcu tego długiego i nietypowego parku znajduje się The Vessel, czyli wyjątkowa struktura, na którą składają się dziesiątki kładek, połączonych ze sobą schodami. Ten nowy punkt widokowy jest bezpłatny. Wymaga tylko rezerwacji biletu z wyprzedzeniem.

 

Shape Up NYC, czyli grupowe ćwiczenia

Program Shape Up NYC to zupełnie darmowe spotkania fitness! Odbywają się w wielu dzielnicach (także na Manhattanie) i o różnych porach. Niektóre zajęcia prowadzone są na siłowniach, a inne – w centrach fitness. Jeśli interesują cię darmowe aktywności na świeżym powietrzu, w dodatku w kultowym miejscu, koniecznie zaplanuj swój pobyt w Bryant Park, o którym szerzej piszemy w kolejnym punkcie.

 


Przed podróżą przeczytaj nasz kompleksowy
przewodnik po Nowym Jorku.


 

Wydarzenia w Bryant Park całkowicie za darmo

Empire State Building widziany z Bryant Park

Empire State Building widziany z Bryant Park

Bryant Park to jeden z najciekawszych parków na Manhattanie – uważa tak wielu mieszkańców. Znajduje się nieopodal Times Square, więc jest znakomicie skomunikowany. Widać z niego słynny Empire State Building i piękny gmach nowojorskiej biblioteki (nawiasem mówiąc, również dostępnej dla turystów nieodpłatnie).

Gdyby tego było mało, niemal codziennie, zwłaszcza w cieplejszych miesiącach, dzieje się w nim coś ciekawego. Joga, fitness, przedstawienia, koncerty… i to wszystko zupełnie za darmo! Odwiedź stronę Bryant Park, by poznać kalendarz wydarzeń.

 

Koncerty i atrakcje w Central Parku

Przed wizytą w Nowym Jorku warto sprawdzić jakie wydarzenia mają miejsce w Central Parku. Mamy na myśli przede wszystkim letnie festiwale i koncerty w amfiteatrze, o których opowiadaliśmy w naszym filmie o mniej znanych atrakcjach Nowego Jorku. Szczerze zachęcamy do jego obejrzenia. W nim podaliśmy też dwa przydatne linki na ten temat. Oprócz wspomnianych koncertów warto mieć na uwadze, że w Central Parku znajdziesz ulicznych muzyków, niemal wszędzie, boiska do gry i wiele darmowych atrakcji, jak na przykład zamek Belvedere, z tarasem widokowym na szczycie.

 

Jazz i blues w cenie drinka

Popularna wśród mieszkańców Arthur’s Tavern oferuje wieczorne koncerty jazzowe i bluesowe, naprawdę wysokiej klasy artystów, zupełnie za darmo! Oczywiście, siadając do stolika należy zamówić przynajmniej coś do picia, ale ceny są naprawdę przystępne. To znakomity pomysł na poznanie Manhattanu z wieczornej, rozrywkowej strony, w dodatku niskobudżetowo!

 

Musicale na Broadwayu w specjalnych cenach

Ile kosztuje bilet na Broadway? Często ponad $100! Są jednak sposoby, by zdobyć go w promocyjnej cenie. Najpopularniejszym jest kupno biletu na Times Square. Pod słynnymi czerwonymi schodami (na zdjęciu poniżej) znajdują się specjalne kasy. Sprzedaje się w nich bilety na przedstawienia, które nie cieszyły się popularnością we wcześniejszej sprzedaży. Ważne jednak, by przy schodach pojawić zaraz po otwarciu kas, bo bilety rozchodzą się szybko. Nie zawsze udaje się też dostać w ten sposób na popularne musicale, więc to opcja dla osób, które po prostu chcą poczuć magię Broadwayu i kupić bilet w dniu spektaklu, bez szczególnych preferencji co do jego tytułu. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

 

Kasy biletowe na Times Square

Kasy biletowe na Times Square

 

Piesze poznawanie uroków miasta

Nowy JorkNowy Jork jest ogromnym miastem, ale jego największe atrakcje są zlokalizowane w stosunkowo bliskiej od siebie odległości. Większość miejsc znajduje się na Manhattanie. Jest to miejsce świetnie skomunikowane, zarówno za sprawą metra, jak i powszechnie dostępnych, kultowych taksówek. My jednak polecamy zwiedzanie miasta na piechotę. Odpowiednie zaplanowanie trasy umożliwi zobaczenie wielu miejsc przy jednoczesnym stałym chłonięciu fascynującej atmosfery miasta. Zwiedzanie najłatwiej podzielić na trzy, oddzielne obszary: Uptown, Midtown i Downtown.

 

Free walking tours – darmowe wycieczki po Manhattanie

Jeśli odpowiada ci piesze zwiedzanie świetną propozycją mogą okazać się tak zwane free walking tours. Są to darmowe spacery po różnych obszarach miasta. Pełni pasji przewodnicy ukazują odwiedzane miejsca w sposób, który trudno poznać czytając książkowy przewodnik. Ich zapłatą są napiwki, o które proszą po zakończeniu wycieczki. Kalendarz przykładowych free walking tours dostępny jest tutaj.

 


Potrzebujesz planu podróży? Skontaktuj się z nami.


 

Darmowe muzea w Nowym Jorku

W ostatnim czasie nastąpiły duże zmiany w kwestii zwiedzania muzeów w Nowym Jorku. Do niedawna wiele miejsc, w tym tak kultowe muzea jak Metropolitan, podawało sugerowaną cenę biletów. Finalnie to zwiedzający mieli samodzielnie decydować ile byli gotowi zapłacić za wejście, chociażby symbolicznie 1 dolara. Niestety, obecnie coraz więcej miejsc odchodzi od tego pomysłu i sugerowane ceny oferuje tylko mieszkańcom miasta. Jeśli więc widzisz gdzieś informację, że słynne MET lub Muzeum Historii Naturalnej są dostępne za $1, miej na uwadze, że ta informacja już się zdezaktualizowała.

Przed wizytą w wybranym muzeum warto jednak sprawdzić, czy w jakichś konkretnych dniach lub godzinach wejściówki nie są dostępne za darmo, lub w dużo niższych cenach. Zwykle takie informacje można znaleźć na oficjalnych stronach muzeów. Przydać może się też strona nowojorskiej izby turystycznej. Znajdziesz tam dokładną rozpiskę dni i godzin, z adnotacją kogo dotyczą darmowe wejściówki. Zapraszamy też do przeczytania jednego z naszych artykułów, by poznać najlepsze muzea w Nowym Jorku i zorientować się, które miejsca wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności. Poniżej – jeden z eksponatów w Metropolitan Museum.

 

https://www.instagram.com/p/CIyefNpHwsp/

 

Nowojorskie akwarium za… zero dolarów

Znajdujące się na Brooklynie New York Aquarium jest świetną atrakcją dla rodzin z dziećmi i nie tylko. W środku znajdziesz oczywiście ryby i inne oceaniczne stworzenia, które podziwiać można także z podwodnego tunelu. Raz w tygodniu akwarium jest darmowe. W momencie pisania tego wpisu jest to środa, od godziny 3:00 po południu, a bilety należy rezerwować w poniedziałek, od tej samej godziny. Sprawdź szczegóły w zakładce FAQs na stronie akwarium.

 

Wystąp w telewizji – darmowe nagrania w Nowym Jorku

Amerykańska telewizja czeka na ciebie! Wejdź na nagrania jednego z programów, zupełnie za darmo. Za najpopularniejszy, wręcz kultowy, uchodzi The Tonight Show, będący jednym z najczęściej oglądanych programów tego typu w USA. Oczywiście wejściówki rozchodzą się w mgnieniu oka, więc sprawdzaj kalendarz na stronie programu regularnie i z wyprzedzeniem.

 

Zima i Święta w Nowym Jorku

Jarmark świąteczny przy Columbus Circle - zima w Nowym Jorku

Jarmark przy Columbus Circle / flickr- by Charley Lhasa

Opisywane przez we wcześniejszym artykule święta w Nowym Jorku to czas absolutnie magiczny! Nie dość, że wszędzie jest kolorowo i co kilka przecznic ma miejsce jakieś darmowe, świąteczne wydarzenie, to jeszcze wiele atrakcji jest dostępnych całkowicie za darmo.

Klimatyczne jarmarki i niektóre lodowiska (poza kosztem wypożyczenia łyżew) nie będą związane z dodatkowymi kosztami. Spotkanie z Mikołajem również. Jednak do największych świątecznych niespodzianek należy wizyta w Dyker Heights – chyba najobficiej udekorowanym osiedlu Ameryki.

 

(Trochę) tańczy nocleg

Hotele, ale też hostele na Manhattanie są niesamowicie drogie, zwłaszcza nieopodal atrakcji turystycznych i obszarów biznesowych. Oczywiście, im bardziej oddalisz się od centrum Nowego Jorku, tym nocleg będzie tańszy. Naszym zdaniem najlepszy stosunek jakości do ceny ma dzielnica Long Island City, już w Queens, ale tuż nad rzeką East River, a więc rzut beretem od Manhattanu. Oczywiście, jest też z nim doskonale skomunikowana. Long Island City było niegdyś silnie industrialne, natomiast od kilku lat przechodzi całkowitą zmianę, za sprawą budowy nowoczesnych apartamentowców i hoteli. Szukając noclegu, kliknij w nasz link partnerski, aby przejść na podstronę Booking z ofertami noclegów konkretnie w tym miejscu. Rezerwując za jego pośrednictwem, wesprzesz rozwój tej strony. W ustawieniach wybraliśmy już miejsca z pozytywnymi ocenami.

Nowy Jork nocleg

 

Darmowe punkty widokowe w Nowym Jorku

Słynne tarasy widokowe na dachach drapaczy chmur nie są darmowe, choć i tak szczerze polecamy wjechać na jeden z nich. Jest jednak wiele innych, bezpłatnych lub bardzo tanich punktów widokowych, które też potrafią powalić na kolana. Znajdują się zarówno na Manhattanie (na przykład niedrogi bar na dachu jednego z budynków w centrum), jak i poza nim, a największe wrażenie robi panorama wieżowców podziwiana z Brooklynu i New Jersey. Konkretne miejsca prezentujemy w naszym artykule o punktach widokowych w Nowym Jorku. Warto odwiedzić je zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na nocleg poza Manhattanem, który jest tam kosmicznie drogi.

 

Znane i ogólnodostępne budynki

Kultowych budynków w Nowym Jorku jest wiele i zobaczenie wielu z nich nie kosztuje nawet centa. Przykładem może być wnętrze kultowego hotelu Plaza, w którym znajduje się niewielka galeria handlowa. Warto wspomnieć o luksusowej i pełnej złoceń wieży Trump Tower, w której można napić się kawy, w Starbucksie (poniżej pokazujemy, jak wygląda wnętrze tego budynku).

Ważnym historycznie i darmowym miejscem jest gmach Federal Hall, znajdujący się obok nowojorskiej giełdy. Tam miała miejsce inauguracja pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych – Jerzego Waszyngtona. Na uwagę zasługuje też wielki dinozaur obok kas biletowych Muzeum Historii Naturalnej. Możesz go kojarzyć z filmu „Noc w Muzeum”, a jego zobaczenie nie wymaga kupowania biletów na żadne wystawy. A może masz ochotę na piwo w barze, będącym pierwowzorem tego z serialu „Jak poznałem waszą matkę?” Odwiedź McGee’s Pub!  To tylko kilka przykładów. Słynnych miejsc, które można odwiedzić jest chyba nieskończenie wiele!

 

 


Przed podróżą przeczytaj nasz kompleksowy
przewodnik po Nowym Jorku.


 

Tanie pamiątki na Manhattanie

Pamiątki w Nowym Jorku - magnes

Pamiątkowy magnes na Moście Brooklińskim

Pamiątki na Manhattanie kupisz dosłownie wszędzie. A gdzie są najtańsze? Nie możemy zagwarantować, bo ceny oczywiście mogą się zmieniać, ale już bodajże trzykrotnie kupowaliśmy je na Moście Brooklińskim, w okolicy wejścia przy City Hall. Oczywiście mówimy o najprostszych pamiątkach: magnesach i innych gadżetach. Tam zwykle były naprawdę tanie!

Jeśli kupujesz te same pamiątki w większej liczbie, szukaj stoisk lub sklepów, które przy za kupie kilku obniżą ich cenę. Taka praktyka jest powszechna w wielu miejscach. Dotyczy zwykle pocztówek, ale nie tylko.

 

Nowojorska pizza „za dolara”

Pora wreszcie coś przekąsić! Nowojorska pizza za dolara ma wielu entuzjastów już nie tylko w Nowym Jorku, ale chyba na całym świecie! Niestety… inflacja zrobiła swoje i od 2022 roku kawałek kosztuje już nieco więcej ($1.50), ale to wciąż niesamowicie tani sposób na najedzenie się do syta w Nowym Jorku. Miejsc oferujących pyszną pizzę jest kilka, ale my szczególnie polecamy sieć 2 Bros Pizza lub troszkę droższą Joe’s Pizza. Lokale cieszą się ogromną popularnością, dlatego pizze piecze się na bieżąco, jedna po drugiej, właściwie bez przerwy. Zawsze są świeże, pachnące z daleka i, wierz lub nie, przez niektórych uważane za lepsze, niż we Włoszech!

 

Nowojorska pizza

Pizza w 2 Bros Pizza

 

Tania kawa na (prawie) każdym kroku

Przywołując w myślach obraz typowo nowojorskiej ulicy, nasuwa się widok mieszkańców spacerujących z kubkiem kawy na wynos w ręce. W Nowym Jorku kawiarnie są niezwykle popularne. Starbucksy można spotkać prawie na każdym rogu, ale nie jest to najtańsza z dostępnych opcji dodania sobie energii. Dobrą kawę, a do tego w niższej cenie, dostaniesz w słynącej z amerykańskich pączków sieci Dunkin’ Donuts, bardzo w Stanach popularnej. Z kolei całkiem niezła, a na pewno najtańsza ze znanych nam kaw jest do kupienia w sklepach 7-Eleven. Dostępnych jest kilka rodzajów kaw i różne rozmiary kubków, od małego (który i tak jest ogromny), do monstrualnie gigantycznego, o pojemności ponad 700ml!

 

Nowy Jork - tanie zwiedzanie - kawa w 7 eleven

Kawa w okazjonalnym, przedwyborczym kubku. 7-Eleven

 

City Pass w Nowym Jorku

City Passy to karty turystyczne, które w swojej cenie zawierają wejściówki do ogromnej liczby płatnych atrakcji. Po zsumowaniu okazuje się, że wybór karty jest tańszy od kupowania każdego biletu z osobna. Czy warto więc zainwestować w taką kartę? W przeszłości byliśmy zdania, że city passy w Nowym Jorku są bez sensu, ale z biegiem czasu zmieniliśmy zdanie. Dla wielu osób może być to doskonałe rozwiązanie.

Istnieją dwa rodzaje passów. Najbardziej powszechna jest karta czasowa (np. 5-dniowa). W jej przypadku opłacalność zależy od długości pobytu i pomysłu na zwiedzanie miasta. Będąc w Nowym Jorku krócej niż cztery dni, ciężko będzie skorzystać z bardzo wielu płatnych atrakcji, bo już na te darmowe, ogólnodostępne, przeznacza się mnóstwo czasu. Z kolei nawet zostając dłużej, dla kilku płatnych miejsc nie opłaca się inwestować w teogo typu kartę turystyczną. Jednak jeżeli planujesz wycisnąć w tej wizyty jak najwięcej i spędzasz w mieście wiele dni, taki city pass może przynieść ci spore oszczędności. Im więcej płatnych atrakcji odwiedzisz, tym bardziej opłaca się zainwestować w zakup karty. Porównaj samodzielnie na stronach CityPASS, Go New York, New York Pass, Sightseeing Pass. Zwróć jednak uwagę czy wymieniane atrakcje są na pewno warte odwiedzenia i czy nie mają tańszych lub darmowych odpowiedników.

Drugim rodzajem karty, mniej popularnym, są karty dotyczące konkretnej liczby atrakcji. To ten rodzaj passa szczerze polecamy. Przykładowo, jeśli podsumowując swój plan zwiedzania zobaczysz, że planujesz zobaczyć np. 5 płatnych atrakcji, odwiedź stronę Go City Explorer – zakładka Atrakcje. Tam zweryfikuj, które z nich znajdują się na liście i na taką liczbę zakup kartę. To pozwoli Ci zaoszczędzić cenne dolary, a co najważniejsze – nie ogranicza cię do konkretnej liczby dni. Miejsc nie musisz „odhaczać” dzień po dniu, bo nie ma to wpływu na kartę. Pozwala to więc zwiedzać miasto bardzo elastycznie.

Na koniec dobra informacja. Jeśli chcesz skorzystać z karty Go City Explorer, w Nowym Jorku lub innym mieście, załączamy dodatkową zniżkę -5% na jego zakup!

 


Potrzebujesz planu podróży? Przygotujemy go!


 

Nowojorskie promocje na Groupon

Groupon w Nowym Jorku? Czemu nie! Podobnie jak w Polsce, także w USA jest dostępny i działa znakomicie. Warto sprawdzać przede wszystkim zniżkowe oferty na atrakcje i do restauracji. Najciekawszą ofertą, jaką nam udało się niegdyś znaleźć był przelot helikopterem nad centrum miasta, za kilkadziesiąt dolarów – wielokrotnie taniej, niż zwykle.

 

Autobus do innych miast USA… za dolara!

Jednorazowy przejazd metrem w Nowy Jorku kosztuje $2,90, ale już przejazd z Nowego Jorku do innego miasta może nas się kosztować… zaledwie dolara! Oczywiście nie zawsze ceny są tak niskie, ale często zdarzają się bardzo atrakcyjne oferty. Nam udało się znaleźć tanie bilety na przejazd autobusami Megabus. Za bilety do Filadelfii, kupione z wyprzedzeniem, zapłaciliśmy zaledwie kilka dolarów za osobę. To nie reguła, ale warto sprawdzać, bo naprawdę zdarzają się świetne promocje.

 


Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, korzystasz z niego i chcesz się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Przewodnik po USA

Przewodnik po USA – przyciągającym jak magnes kraju, w którym znane z filmów krajobrazy łączą się z fascynującą kulturą i wszechobecnym dążeniem do bycia...
Czytaj więcej

 

Autorzy:Łukasz, Marta

Komentarze

Dodaj komentarz

Array