Historia Empire State Building jest pełna ciekawostek. Ten najsłynniejszy wieżowiec Ameryki został zbudowany w 1931 roku, a następnie ukazany w niezliczonych filmach i serialach, stając się symbolem Nowego Jorku i jedną z największych atrakcji miasta. Taras Empire State Building odwiedzają miliony turystów każdego roku, którzy przybywają tu dla niesamowitych widoków. Chyba nie ma drugiego tak wyjątkowego budynku w Nowym Jorku. Jaki jest Empire State Building? Poznaj jego historię, ciekawostki i sprawdź, dlaczego warto go zwiedzić.

 

Empire State Building – historia wielkiej rywalizacji

Panorama Nowego Jorku z Brooklyn Bridge

Widok na ESB z Mostu Brooklińskiego

Empire State Building był budowany rekordowo szybko. Jego ponad 100 pięter zbudowano w zaledwie 58 tygodni – to nieco ponad rok! Jego wysokość do szczytu iglicy to 443 metry i jest efektem walki, jaka na przełomie lat 20-tych i 30-tych miała miejsce w Nowym Jorku. Walki o miano najwyższego wieżowca miasta, a tym samym świata. Była to walka niezwykle wówczas głośna, bo miasto dynamicznie się rozwijało, czego symbolem były właśnie drapacze chmur. Wieżowce na Manhattanie uchodziły za niezwykle wartościowe miejsca, a wraz z wysokością budowli rósł też poziom prestiżu.

Od 1913 to 1930 najwyższym wieżowcem Nowego Jorku i świata był budynek Woolworth Building (nie bierze się tu pod uwagę np. Wieży Eiffla, bo nie sposób jej zamieszkać, ani utworzyć w niej biura – to inny rodzaj konstrukcji). Kolejno, od maja 1930 roku – 40 Wall Street (dziś Trump Building), ale tylko przez kilka tygodni. Tego samego miesiąca do użytku oddano słynny Chrysler Building, zdobiony pięknie stylem art déco.

 


Przeczytaj nasz dokładny
przewodnik po Nowym Jorku.


 

Wyścig o dominację nad panoramą miasta zdecydowanie wygrał jednak Empire State Building, ukończony rok później – w maju 1931 roku. Tym samym na zawsze przeszedł do historii, szczycąc się mianem najwyższego drapacza chmur świata aż do powstania tak zwanych Twin Towers, czyli bliźniaczych wież World Trade Center. Po ich strasznym zniknięciu w 2001 roku, Empire State Building ponownie stał się najwyższym budynkiem Nowego Jorku, na kolejnych 10 lat. Dokładną historię wieżowca oraz innych historycznych budowli Nowego Jorku poznasz na tej stronie (po angielsku).

przesuń

 

Ile kosztuje wynajęcie tu biura?

Tyle historii – pora na ciekawostki o Empire State Building! Budynek posiada ogromną powierzchnię biurową. Tak wielką, że z czasem nadano mu indywidualny kod pocztowy! Wśród najemców znajduje się wiele znanych korporacji, jak chociażby LinkedIn i Shutterstock, a cena (miesięczna) za wynajem 1 metra kwadratowego to w przeliczeniu ponad 3.000 zł. To, co może zaskakiwać najbardziej to fakt, że choć biurowiec uznaje się za kultowy, do lat czterdziestych ogromna część powierzchni pozostawała pusta, przez co budynek zaczęto określać prześmiewczo mianem Empty State Building. Wieżowiec zaczął przynosić zyski dopiero w latach 50-tych.

 

Popkultura i najsłynniejszy mit o Empire State Building

Empire State Building zeppelin dockowanieSłynny budynek często gościł na ekranach kin (chociażby w słynnym King Kongu z 1933 r.), szybko stając się ikoną popkultury. Do tego stopnia, że wokół niego powstało wiele tajemnic i mitów. Chyba najsłynniejszym, choć nieprawdziwym, jest ten o wykorzystaniu anteny wieżowca jako lądowiska dla gigantycznych zeppelinów, przybywających z Europy. Taka informacja została rozesłana przez International News Photos, wraz ze zmanipulowanym zdjęciem.

Choć rzeczywiście przez pewien czas taki pomysł miał miejsce, to zaledwie jedna próba mocowania tu prywatnego sterowca spowodowała nie lada zamieszanie i rezygnację z jakichkolwiek podobnych prób, ze względu na silne wiatry na tej wysokości. Antenę budynku wykorzystuje się jednak w inny sposób. Nie tylko zamontowano na niej mnóstwo nadajników, ale też sprawiono, że spełnia swego rodzaju funkcję ochronną dla okolicy. Jako najwyższa konstrukcja, służy za doskonały piorunochron, atakowany przez pioruny kilkadziesiąt razy rocznie.

 

Empire State Building – taras widokowy

Na koniec oczywiście musimy nawiązać do kwestii turystycznych. Empire State Building można zwiedzać, wjeżdżając na jego dwa punkty widokowe. Pierwszy z tarasów mieści się na dachu budynku – na 86. piętrze, 320 metrów nad ulicami miasta. Drugi – jeszcze wyżej, wewnątrz anteny. Z budynku roztacza się piękny widok na wszystkie strony Manhattanu, który przy dobrej pogodzie pozwala dojrzeć nawet dalekie obszary Brooklynu, Queens, New. Jersey i nie tylko.

 

przesuń

 

Z tarasu Empire State Observatory Deck widać One World Trade Center, okolice Times Square, a także fragmenty Central Parku. Turystom udostępnia się też niewielką wystawę, przedstawiającą historię wieżowca. Zdecydowanie polecamy i namawiamy do odwiedzin! Informacje o cenach poznasz w naszym artykule o 27 najlepszych punktach widokowych w Nowym Jorku. Tam również zamieściliśmy panoramiczne zdjęcie, które dokładnie pokazuje widok ze szczytu.

 


Jeśli uważasz naszą twórczość za przydatną, korzystasz z niej i chciałbyś się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Przewodnik po USA

Przewodnik po USA – przyciągającym jak magnes kraju, w którym znane z filmów krajobrazy łączą się z fascynującą kulturą i wszechobecnym dążeniem do bycia...
Czytaj więcej

 

Autorzy:Łukasz, Marta

Komentarze

Dodaj komentarz

Array