Heraklion to największe miasto Krety, pełniące też funkcję jej stolicy. Co warto zobaczyć w Heraklionie? Znajdziesz tu wielki port, ważne muzea, świetne restauracje i zabytki po czasach weneckich. A plaże? Też, choć znajdują się na obrzeżach miasta. Po wcześniejszym zwiedzaniu innych kreteńskich miejscowości spodziewaliśmy się tu zastać wąskie uliczki, zdobione drewnianymi okiennicami i klimatycznymi kawiarenkami. Heraklion jest jednak zupełnie inny. Rozległy, wielkomiejski, bardziej mieszkalny, a mniej turystyczny. Nie brakuje tu jednak atrakcji turystycznych, a w centrum, gdzie nowoczesność miesza się z historią, na turystów czekają dziesiątki restauracji i sklepów, nie tylko tych pamiątkowych.

 

Jak wygląda Heraklion?

Heraklion - ulica miasta

Typowa uliczka w Heraklionie

Heraklion to duże miasto. Liczy 140 tysięcy mieszkańców, ale przez brak wysokiej zabudowy zdaje się być znacznie rozleglejsze, niż polskie miasta o podobnej ludności. Trudno nazwać go urokliwym, bo w odróżnieniu od wielu miejsc na Krecie, nie posiada zwartej starówki, zwieńczonej malowniczym portem. Przeciwnie, tutaj pojedyncze zabytki są otoczone budynkami mieszkalnymi, sklepami i biurami. Sam port z kolei jest miejscem przede wszystkim przemysłowym.

To wszystko rysuje niezbyt zachęcający obraz pozornie nudnego miasta, ale chcemy podkreślić, ze nie do końca takie jest. W Heraklionie znajduje się mnóstwo restauracji, ładny park w centrum, imponujące pamiątki po czasach weneckich, ciekawe muzea, a na obrzeżach – świetne plaże. W centrum miasta znajdziesz sklepy z pamiątkami, ale też butiki z odzieżą i supermarkety. Całość z kolei otaczają zadbane, dawne mury miasta.

 

 

Heraklion jest więc otwarty na turystów, ale przy tym bardzo autentyczny, mieszkalny, a co za tym idzie – na swój sposób ciekawy. Miasto jest czyste, sprawiające wrażenie nowoczesnego, a do tego świetnie skomunikowane ze światem, bo znajduje się tu największe lotnisko na Krecie. To powoduje, że o ile trudno nam polecić Heraklion jako kierunek długich wakacji i ich cel sam w sobie, to na pewno jest to świetna baza wypadowa do wypraw w inne regiony wyspy. W takiej roli na pewno dobrze się odnajdzie nie tylko ze względu na własne atrakcje, ale też zlokalizowanie mniej więcej w centrum Krety.

 

Heraklion – największe atrakcje

Największą atrakcją Heraklionu są pozostałości weneckich zabudowań. Widać je w wielu częściach miasta, czasami też w miejscach nieoczywistych. Przykładem są dawne mury miasta, monumentalnie okalające jego centrum. Pierwotnie budowano je od około IX wieku naszej ery, natomiast pod panowaniem Wenecjan (od XIII wieku) dokonywano ich modyfikacji, a finalnie – przebudowy.

przesuń

Kolejną pamiątką po czasach weneckich jest śliczna loggia, zlokalizowana w ścisłym centrum miasta, w jego najgwarniejszej części, nieopodal ładnego parku Theotokópoulos – nazwanego na cześć słynnego pisarza o pseudonimie El Greco, który się stąd wywodził. Nieopodal parku i siedemnastowiecznej loggii znajduje się też piękna fontanna zdobiona głowami lwów, z podobnego okresu.

Na uwagę zasługuje też port. Nie ze względu na swój urok, bo to bardziej połączenie niewielkiej mariny z typowyn portem przemysłowym, ale ze względu na fortecę, która niegdyś broniła wejścia do niego. „Koules” (po grecku) lub „Castello a Mare” (po włosku) to wielka i znakomicie zachowana fortyfikacja z pierwszej połowy XVI wieku, którą można zwiedzać. Dodatkowych wrażeń dostarczają tu ogromne fale, które z impetem potrafią rozbijać się o falochron. Poniżej doskonale widać, ile frajdy potrafią sprawić!

https://www.instagram.com/p/CTXmXTvoq8V/

 

Muzea w Heraklionie

Muzeum Historii Krety, Heraklion

Muzeum Historii Krety

Heraklion słynie z muzeów. Jako stolica Krety, jednej z najistotniejszych wysp basenu Morza Śródziemnego, mieści gmachy muzeów historycznych, ale nie tylko. Na pewno za najsłynniejsze uchodzi tutejsze muzeum archeologii, które skupia się na przedstawianiu pamiątek po pierwszych osadach wyspy, datowanych nawet na siódme tysiąclecie przed naszą erą. Najwięcej uwagi poświęca jednak wytworzonej na Krecie kulturze minojskiej. Kolejną instytucją jest Muzeum Historii Krety, które opowiada nieco ogólniej o dziejach wyspy – aż po lata drugiej wojny światowej. Pokazuje też elementy kreteńskiego folkloru. Inną propozycją, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, okaże się muzeum historii naturalnej.

 

Plaże w Heraklionie

W bliskiej okolicy centrum Heraklionu nie ma plaż. Znajdują się na obrzeżach miasta, po jego obu stronach. Są piaszczyste, posiadają łagodne zejścia do wody oraz restauracje i hotele tuż obok. Podczas naszego krótkiego pobytu dwukrotnie odwiedziliśmy te na wschodzie. Tuż za lotniskiem znajduje się ich kilka, tworząc tak naprawdę jedno, długie kąpielisko, które jest też nie lada gratką dla fanów lotnictwa, bo leży niemal dokładnie pod ścieżką lądowania samolotów. Niektóre fragmenty są zagospodarowane i posiadają bary, leżaki i spore parkingi. Inne nie mają niczego poza piaskiem i ciszą. Lokalizację  jednego z takich miejsc zamieszczamy tutaj, choć jeśli szukasz naprawdę rajskich i spokojnych plaż, udaj się na wycieczkę w dalsze obszary wyspy.

 


Jeśli uważasz naszą twórczość za przydatną, korzystasz z niej i chciałbyś się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Przy tej okazji chcemy wspomnieć, że jedną z najlepszych plaż, jaką widzieliśmy gdziekolwiek na świecie jest Mazida Ammos – na południowym wschodzie wyspy. Pokażemy ją w filmie, który pojawi się niebawem na naszym kanale YouTube, więc zachęcamy do odwiedzin i subskrybcji. Opowiedzieliśmy o niej również w sekcji blogowej, pisanej na bieżąco podczas podróży po wschodniej Krecie.

 

Kreta samochodem: Jaskinia Zausa, Agios Nikolaos i kreteńskie góry

Minął nieco ponad rok od naszego ostatniego pobytu na Krecie. Tym razem postanowiliśmy zwiedzić dotąd przez nas nieznany wschód wyspy. Przed wyprawą słyszeliśmy, że...
Zobacz wpis

 

Kulinarny Heraklion – gdzie zjeść?

Grecka kuchnia, zwłaszcza w swojej kreteńskiej, lekkiej, przepysznej odmianie, zasługuje na miano najważniejszego celu podróży na tę wyspę i nie jest to przesadne stwierdzenie. Różnego rodzaju sałatki, lokalne sery (nie tylko feta!), oliwy, owoce morza, pyszne pieczywo, wino, desery… a wszystko produkowane lokalnie, w promieniach południowego słońca. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz artykuł o greckiej kuchni.

Restauracji, w których zasmakujesz lokalnych przysmaków jest w Heraklionie mnóstwo. Wiele znajduje się w centrum miasta, nieopodal parku, fontanny z głowami lwów i weneckiej loggi. W zasadzie cała ta część miasta jest jednym, wielkim lokalem gastronomicznym, choć ceny w wieku miejscach nie należą do najniższych. My zwykle szukamy niedrogich knajpek z lokalną kuchnią, jednocześnie możliwie wysoko ocenianych za swoją jakość. Do takich na pewno należy Chop Chop, gdzie sprzedaje się tradycyjne souvlaki (ok. 3 EUR / os.). Są to opiekane kawałki mięsa z kurczaka lub wieprzowiny, podane z warzywami i frytkami, często też zawinięte w charakterystyczną pitę. Polecamy skosztować różnych wersji, także mięsa w formie szaszłyka, z dodatkami na talerzu.

 

Grecka kuchnia: co warto zjeść w Grecji?

Kuchnia grecka jest odmianą kuchni śródziemnomorskiej. Uchodzi za jedną z najzdrowszych na świecie, o czym wspomina nawet Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. Sekretem smaku greckich...
Dowiedz się więcej

 

Kolejną świetną restauracją jest Chagiati, gdzie serwuje się tradycyjne dania Krety (od ok. 5 EUR / os.) i pyszne, domowe wino (ok. 3 EUR / karafka). Wszędzie dużo roślin i folklorystycznych akcentów. Do tego niesamowicie sympatyczny właściciel, który bardzo spontanicznie poczęstował nas pysznymi pączkami z miodem, prosto z pieca, i owocami. Wypieki (zarówno pieczywo i słodkie przekąski) zachwyciły nas w piekarni Ritikos Fournos Geuseis.

przesuń

 

Atrakcje, do których dotrzesz samochodem lub busem

Preveli Beach

Preveli Beach

Najsłynniejszą atrakcją okolicy jest Knossos, czyli pozostałości po dawnym, minojskim mieście. Byliśmy na Krecie dwukrotnie i dwukrotnie to miejsce odpuściliśmy, zrażeni opiniami o tłumach turystów i zupełnej komercji. Oryginalne ruiny zostały częściowo odmalowane, co podobno odbiera miejscu autentyczności. Jest to jednak najsłynniejsze tego typu miejsce na wyspie, w dodatku łatwo dostępne, bo dojeżdżają tam miejskie autobusy. Czy dobrze zrobiliśmy, omijając to miejsce? Tego nie wiemy, ale czas był ograniczony, więc za każdym razem decydowaliśmy się na inne zabytki. Alternatywą do Knossos może być Fajstos, a przede wszystkim Gortyna. Oba starożytne miasta znajdują się nieopodal hipisowskiej Matala, na południu Krety. Dojedziesz tam w około godzinę wypożyczonym samochodem.

Atrakcji w centralnej części Krety jest mnóstwo. Warto zobaczyć między innymi górskie Spili, niesamowicie urokliwe Rethymno, pełną palm plażę Preveli, czy zwieńczony fantastycznym wodospadem wąwóz Richtis, przez nas uważany za najlepszą z mniej znanych atrakcji wyspy. Wszystkie te miejsca pokazujemy w naszym filmie z przejazdu po Wschodniej Krecie:

 

Heraklion – dojazd z lotniska

Lotnisko w Heraklionie jest dogodnie zlokalizowane – dosłownie kilka kilometrów od ścisłego centrum. Dostaniesz się do niego niebieskimi autobusami miejskimi, które znajdziesz przy hali przylotów. Wiele linii dociera do centrum, a przejazd kosztuje ok. 2 EUR /os. (płatne u kierowcy). Szczegóły o każdej z tras znajdziesz tutaj. Istnieje kilka dworców autobusowych w Heraklionie oraz wiele mniejszych przystanków na trasie. Jak najłatwiej się w nich wszystkich połapać? Jeśli nocujesz w centrum, przed przylotem zapytaj przedstawicieli hotelu lub właściciela apartamentu, którą linię autobusu wybrać i na którym przystanku wyjść lub jedź jakąkolwiek linią i podczas przejazdu weryfikuj na mapie gdzie jesteś, by opuścić pojazd w dogodnym miejscu. Oczywiście, przy lotnisku znajduje się też wiele wypożyczalni samochodów.

 


Planujesz zwiedzanie Krety?
Zobacz nasz przewodnik po Chanii!


 

Nocleg i poruszanie się po Heraklionie

Heraklion to wielkie miasto, pełne ciasnych uliczek i dość odważnie poruszających się po nim kierowców. Nie jest to najlepsze miejsce na spokojną, wakacyjną przejażdżkę, dlatego jeśli planujesz wynająć samochód, zatrzymaj go w okolicach swojego noclegu lub na jednym z publicznych parkingów (na przykład tym lub tym), a miasto zwiedzaj pieszo. Jego centrum nie jest wielkie, więc z nawigacją w ręce bez problemu zwiedzisz wszystkie atrakcje.

A co z noclegiem? Tego najlepiej szukać w okolicach centrum – wewnątrz lub możliwie jak najbliżej okręgu, wyznaczanego przez dawne mury weneckie. W wielu miejscach przylegają do nich spore, często zielone parki, więc łatwo rozpoznać na mapie, gdzie ten obszar się znajduje. Alternatywą są miejsca położone dalej od centrum, ale bliżej plaż. Te są często tańsze i najlepiej nadają się na dłuższe pobyty, zwłaszcza jeśli zamierzasz często korzystać z piachu i morskich fal.

Jeśli szukasz noclegu, możesz przejść z naszego linku partnerskiego na stronę Booking. Rezerwując za jego pośrednictwem, wesprzesz rozwój tej strony. Dla twojej wygody wybraliśmy już w ustawieniach odpowiedni obszar Heraklionu i miejsca noclegowe o pozytywnych opiniach.

 

Pogoda

Plaża na przedmieściach Heraklionu

Plaża na przedmieściach Heraklionu

Na koniec wspomnimy o pogodzie. Nie jest tajemnicą, że Kreta jest gorącą i słoneczną wyspą, więc nie powinno dziwić, że taka jest też jej stolica. Musimy jednak zauważyć, że w trakcie naszej objazdówki Heraklion okazał się najbardziej wietrznym ze wszystkich odwiedzanych miejsc. Przez to też odczuwalna temperatura zdawała się być niższa, niż na południu. Niezależnie jednak od powyższego, na pewno lecąc do Heraklionu można liczyć na ciepło, bezchmurne niebo i brak opadów.

Heraklion, jak i cała Kreta, to dobre miejsce na wypoczynek od wczesnej wiosny do późnej jesieni, a im bliżej lata – tym goręcej i bardziej słonecznie. Gdy we wrześniu pytaliśmy o deszcz, sympatyczna pani w wypożyczalni samochodów odpowiedziała, że w tym okresie wywołałby sensację wśród mieszkańców, bo nie pojawia się prawie wcale. Inaczej jest zimą – to pora chłodniejsza i znacznie bardziej pochmurna.

 

Podsumowanie

Heraklion to największe miasto Krety, co czuć na każdym rogu. Zamiast romantycznych alejek, spotykamy tu ruchliwe ulice i supermarkety co kilkaset metrów. Niemniej jednak posiada zadbane centrum, setki restauracji, wiele muzeów i kilka robiących wrażenie zabytków. Jeśli zależy ci na poznaniu piękna kreteńskich miast, polecamy pojechać autokarem lub wynajętym samochodem do Rethymnonu, Chanii, Agios Nikolaos i innych, mniejszych miejscowości. Natomiast skądś tę podróż trzeba rozpocząć i gdzieś zakończyć, a w tej roli Heraklion odnajdzie się doskonale – zwłaszcza, że znajduje się w centralnej części wyspy.

 


Jeśli uważasz naszą twórczość za przydatną, korzystasz z niej i chciałbyś się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Przewodnik po Chanii

Chania wraz ze swoimi atrakcjami to jedno z najpiękniejszych miast na Krecie. Jest położone w północno-zachodniej części wyspy i liczy ponad 50 tysięcy mieszkańców,...
Czytaj więcej

 

Autorzy:Łukasz, Marta

Komentarze

Dodaj komentarz

Array