Nowy Jork zimą jest magiczny. Święta w Nowym Jorku to okres, w którym wiele dzielnic miasta zmienia się nie do poznania. Świąteczna atmosfera, zdobione witryny sklepów, lodowiska, jarmarki i zapach ciepłego ponczu robią wrażenie chyba na każdym. Zima w Nowym Jorku, zwłaszcza przed świętami Bożego Narodzenia, jest uważana za najpiękniejszą na świecie, z czym trudno polemizować. Jeśli tylko pogoda dopisuje, gwarny Nowy Jork zamienia się weekendami w pięknie ośnieżony park rozrywki dla rodzin.

 

Święta w Nowym Jorku – kiedy wybrać się na wycieczkę?

Święta w Nowym Jorku - uliczne wydarzenia z Mikołajami

Święta w Nowym Jorku to m.in. uliczne wydarzenia, na których możesz spotkać Mikołaja / flickr – by istolethetv

Wycieczka po Nowym Jorku zimą? Jeśli marzy ci się zwiedzanie Nowego Jorku w świątecznej atmosferze, zaplanuj swój wyjazd najlepiej w drugim lub trzecim tygodniu grudnia. Wiele jarmarków zamyka się tuż po Bożym Narodzeniu. Z kolei na przełomie listopada i grudnia nie wszystkie są jeszcze otwarte. Teoretycznie trudniej też wtedy o śnieg, choć jak wiadomo, tu nie ma co liczyć na regularność.

Pan Mateusz, który poprosił nas o przygotowanie świątecznego planu zwiedzania Nowego Jorku, poznawał go od 9 grudnia, co okazało się idealnym terminem. Udało się wtedy zobaczyć zarówno największe atrakcje miasta, jak i poczuć typowo świąteczną atmosferę Nowego Jorku. Innymi słowy… warto!

 

Co zobaczyć w Nowym Jorku przed świętami?

Święta w Nowym Jorku na pewno kojarzysz z licznych filmów, chociażby kultowego „Kevin sam w Nowym Jorku”. Zresztą, wspomnę o nich jeszcze na końcu tego artykułu. Być może pamiętasz widok lodowisk, jarmarków, tysięcy ozdób świątecznych i ośnieżonego Central Parku. To one tworzą magię świąt w Nowym Jorku i właśnie im poświęcę najwięcej uwagi. Natomiast jeśli zimowa wizyta w tym fascynującym mieście będzie jednocześnie twoją pierwszą, oczywiście poznaj wszystkie atrakcje Nowego Jorku, nie tylko te świąteczne, bo one są mimo wszystko tylko dodatkiem.

Central Park zimą - święta w Nowym Jorku

Central Park zimą

 


Przed podróżą przeczytaj nasz
przewodnik po Nowym Jorku.


 

Jarmarki bożonarodzeniowe

Jarmark świąteczny przy Columbus Circle - zima w Nowym Jorku

Jarmark świąteczny przy Columbus Circle / flickr- by Charley Lhasa

Charakterystyczną cechą świąt w Nowego Jorku jest to, że w odróżnieniu od europejskich miast, nie mu tu jednego, głównego jarmarku świątecznego. Wręcz przeciwnie, jest ich mnóstwo, lecz są one niewielkie. Zazwyczaj ograniczają się rozmiarem do małego skweru, ronda, lub… stacji metra (naprawdę!). To jednak tworzy cudowną atmosferę, ponieważ spacerując po mieście, co jakiś czas mija się kolejny, niewielki jarmark, a wraz z nim zapach gorącego ponczu, cydru i smakołyków. Warto przy okazji zauważyć, że na jarmarkach rzadko spotyka się napoje alkoholowe, a już na pewno oddalanie się z nimi od świątecznych budek jest zabronione.

Do najważniejszych jarmarków świątecznych na Manhattanie należą te w Union Square Park, na rondzie Columbus Circle oraz budowana z okazji świąt wioska Winter Village, w lubianym przez nowojorczyków Bryant Park. Oczywiście to nie koniec. Niewielkie jarmarki znajdziesz naprawdę w wielu miejscach. Do mniej oczywistych należą wnętrza dworca Grand Central i ogromnej, nowej stacji metra przy World Trade Center. Z kolei w Bowling Green Park znajduje się maleńki jarmark o francuskim charakterze. Na nas wrażenie zrobiła też dzielnica Little Italy, pełna świątecznych światełek i słodkości, nawet na wiele tygodni przed Bożym Narodzeniem!

 

Choinka w Rockefeller Center i dekoracje świąteczne

Organizacja wypraw - Święta w Nowym Jorku zLukaszem (Rockefeller Center choinka)

Rockefeller Ceneter / zdj. wykonane przez p. Mateusza, podczas zaplanowanej przez nas wycieczki

Nie będzie zaskoczeniem, że świąteczne dekoracje znajdziesz wszędzie – na witrynach sklepów, hoteli, przydrożnych drzewach, w parkach i, oczywiście, na jarmarkach świątecznych. Aby zobaczyć te najbardziej spektakularne, zwróć szczególną uwagę na Centrum Rockefellera oraz fasady budynków przy Piątej Alei, które co roku zdają się rywalizować o miano najpiękniej udekorowanej witryny.

Na pewno nie pomiń sklepu Saks Fifth Avenue, tuż obok Rockefeller Center, którego dekoracje zwalają z nóg. Film z tegorocznego oświetlenia budynku publikowaliśmy na naszej Facebookowej grupie o USA, do której serdecznie zapraszamy. Będąc na Piątej Alei, przyjrzyj się butikowi Tiffany – turkusowym witrynom, w których brylanty pięknie komponują się ze świątecznymi aranżacjami. Ładne dekoracje znajdziesz też na głównych skwerach Manhattanu, jak Madison Square, czy Washington Square. Tak naprawdę, spacerując ulicami centrum miasta niemal cały czas czuje się wyjątkową atmosferę.

 

Dyker Heights – najlepsze dekoracje świąteczne w Ameryce

Na oddzielny opis zasługuje dzielnica Dyker Heights – zamożne osiedle na Brooklynie, gdzie sąsiedzi rywalizują między sobą o miano najlepiej ustrojonego domu. Nierzadko dekorują je profesjonalni projektanci, a rozświetlenie jednego ogródka potrafi kosztować nawet 20 tysięcy dolarów! Dyker Heights można zwiedzać samemu, przyjeżdżając tu wieczorem, komunikacją miejską, lub skorzystać z wielu płatnych wycieczek, na które bilety kupisz przez internet. Jeśli preferujesz opcję „na własną rękę”, zerknij na naszą mapę, która podpowie ci, do których ulic najlepiej ograniczyć wędrówkę. Daj sobie chwilę czasu i przejdź się każdą z nich! Wcześniej, zobacz krótki reportaż stacji CBSN o tym miejscu.

 

Lodowiska w Nowym Jorku

Lodowiska to prawdziwy symbol zimy w Nowym Jorku. Najsłynniejsze znajduje się przy legendarnej choince, w Centrum Rockefellera. Jest też najdroższe ze wszystkich i wymaga czekania w długiej kolejce, ale cóż… czego nie robi się dla zabawy w takiej lokalizacji? Mniej rozsławione, a przy okazji tańsze lodowiska znajdziesz na przykład w Central Parku. Najważniejszym jest Wollman Rink, z cudownymi widokami na park i wieżowce. Warto przyjść tu nocą! Lodowisko znajduje się też w Bryant Park, tuż obok jarmarku (teoretycznie darmowe, choć sporo płaci się za wynajem łyżew).

Lodowisko Wollman w Central Park - święta w Nowym Jorku

Lodowisko Wollman / flickr – by Maciek Lulko

Do ostatnich nowości należy modne lodowisko na dachu budynku portowego przy Pier 17. Świetne widoki na Brooklyn Bridge i Manhattan gwarantowane! Jeśli z kolei wolisz miejsca mniej zatłoczone i nie tak popularne wśród turystów, zerknij do północnej części Central Parku, lub wyjedź poza Manhattan, na przykład do Prospect Park, na Brooklynie.

 


Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz planu podróży po USA


 

Spotkanie ze Świętym Mikołajem

Święty Mikołaj w Central Parku

Mikołaj w Central Parku / flickr – by Phil Roeder

Przy odrobinie szczęścia na ulicach Nowego Jorku spotkasz wielu Mikołajów. Jest jednak jeden wyjątkowy, tak legendarny, że aż być może… prawdziwy? Mam na myśli Świętego Mikołaja w sklepie Macy’s, przy Herald Square – nota bene, do niedawna największym sklepie odzieżowym świata!

Historia tego Mikołaja ma już ponad sto lat (poznaj ją tutaj), a sam sklep z jego świątecznymi ozdobami był uwieczniany na niejednym filmie. Krótka pogawędka z Mikołajem i wspólne zdjęcie kosztują $20, lecz samo zerknięcie na tego bohatera milionów dzieci jest oczywiście darmowe.

 

Świąteczne koncerty i przedstawienia w Nowym Jorku

Nowy Jork słynie z przedstawień i koncertów, ale okres świąt jest pod tym względem jeszcze bardziej wyjątkowy. Jeśli planujesz grudniową wycieczkę do Nowego Jorku, zerknij na stronę tutejszych hali koncertowych, zwłaszcza Madison Square Garden. A nuż trafisz na koncert jakiejś słynnej gwiazdy, w specjalnej, zimowej aranżacji! Moja koleżanka rok temu widziała świąteczne show Mariah Carey, czego niezmiennie jej zazdroszczę. W Madison Square Garden co roku odbywa się też charytatywny koncert Jingle Bells, który uświetniają czołowe gwiazdy pop.

Święta w Nowym Jorku to istny wysyp oryginalnych przedstawień. Za kultowe uchodzi „Christmas Spectacular”, prezentowane w słynnym Radio City, na obszarze Rockefeller Center. Wiele dzieje się w teatrach, a nawet eleganckim Lincoln Center (nowojorskiej filharmonii). Nie brakuje też występów darmowych, zwykle ulicznych. Trudno opisać tu wszystkie wydarzenia, zwłaszcza że każdy ma własny gust. Choć nie wiem, jak często jest aktualizowana, pozwalam sobie polecić tę stronę, która bardzo szeroko prezentuje świąteczne wydarzenia w Nowym Jorku.

Świąteczny koncert Mariah Carey w 2019 r.

Przedstawienie Radio City „Christmas Spectacular”

 

Najsłynniejsze filmy o świętach w Nowym Jorku

Świąteczne filmy są nagrywane w Nowym Jorku bardzo często, z prostego powodu: zima i święta w tym mieście są po prostu piękne! Chociaż po chwili zastanowienia wypada zadać sobie pytanie… czy świąteczny Nowy Jork jest magiczny, więc tak często służy za plan filmowy? Czy też odwrotnie: stał się magiczny, bo wszyscy kojarzą go z tak wielu świątecznych filmów? Chyba jedno nakręca drugie.

The Family Man

The Family Man – plakat / Copyright © 2000 by Universal Pictures

  • Kevin sam w Nowym Jorku (1992) – co tu dużo mówić…. film-legenda. Sceny przy choince w Rockefeller Center, z gołębiami w Central Parku, czy Donaldem Trumpem w posiadanym przez niego wówczas hotelu Plaza przeszły do klasyki kina.
  • The Family Man (2000) – ze względu na rodzinną sympatię do Nicolasa Cage’a jest to chyba mój ulubiony nowojorski film świąteczny. Refleksyjny, intrygujący, przedstawiający okres świąt z różnych perspektyw. Fabuła? Zupełnie samotny businessman niespodziewanie budzi się u boku nieznanej mu żony i dzieci.
  • Kiedy Harry poznał Sally (1989) – typowe romansidło o dwójce znajomych spotykających się po latach, które przy okazji sprawi, że zakochasz się w świątecznym Nowym Jorku.
  • Igraszki losu (2001) – kolejny film romantyczny, lecz tym razem bohaterowie zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia… tak czy inaczej, sporo tu świątecznych pejzaży!
  • Elf (2003) – nieco dziwaczny film o człowieku wychowanym przez elfy, który wyrusza do Nowego Jorku, by odnaleźć swojego biologicznego ojca. Trzeba przyznać, że pomysł na fabułę co najmniej zaskakujący. Cały film prawie w całości jest osadzony w świątecznych realiach.

 

Święta w Nowym Jorku to nie tylko zimowe atrakcje!

Nowojorska zima, zwłaszcza w okresie Świąt Bożego Narodzenia, jest absolutnie warta zobaczenia na własne oczy. Może nawet służyć za powód wyjazdu do Nowego Jorku sam w sobie! Trzeba jednak pamiętać, że taka atmosfera nie mogłaby być odtworzona w żadnym innym miejscu na świecie. Nie byłaby tym samym bez gwaru i uroku tego kosmopolitycznego miasta kontrastów, gdzie kultury całego świata mieszają się z widokiem gęsto stawianych drapaczy chmur i przestrzennych, pięknych parków. Nowy Jork dokładniej poznasz w naszym obszernym przewodniku po Nowym Jorku, do którego lektury szczerze zachęcamy.

Jeśli chcesz zagwarantować sobie fantastyczną wycieczkę po tym mieście, zaplanuj ją możliwie różnorodnie. Traktuj święta raczej jako dodatek do podstawowych atrakcji. Jeżeli wolisz powierzyć organizację swojej wycieczki nam, zaplanujemy ją dokładnie tak, jak o niej marzysz. W takim przypadku serdecznie zapraszamy do kontaktu. Nowy Jork jest naprawdę cudowny!

 


Jeśli uważasz naszą twórczość za przydatną, korzystasz z niej i chciałbyś się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Przewodnik po USA

Przewodnik po USA – przyciągającym jak magnes kraju, w którym znane z filmów krajobrazy łączą się z fascynującą kulturą i wszechobecnym dążeniem do bycia...
Czytaj więcej

 

Autorzy:Łukasz

Komentarze

  1. zalukajmy
    11 maja, 2024

    Aż przypomniał mi się film Kevin sam w Nowym Jorku jest to super film polecam go jak i inne filmy grane w nowym jorku

Dodaj komentarz

Array