Ile jest stanów w USA? Który stan jest największy, a który najbogatszy? Poznaj kilka wybranych przez nas faktów i ciekawostek na ich temat, by zobaczyć, jak bardzo różnią się między sobą. Jeśli z kolei chcesz poznać Stany Zjednoczone nieco bliżej, zwłaszcza pod kątem podróżniczym, już teraz zapraszamy do przeczytania naszego internetowego Przewodnika po USA. Miłej lektury!

 

Ile jest stanów w USA?

Na początku ogólne pytanie: ile stanów jest w Stanach Zjednoczonych? Pięćdziesiąt. A konkretnie 50 stanów i 1 Dystrykt Kolumbii, w którym znajduje się stolica USA – Waszyngton.

Jednak nie zawsze tak było. W siedemnastym wieku Brytyjczycy założyli w Ameryce swoje kolonie – było ich trzynaście. Po Wojnie o Niepodległość, to one stały się oficjalnie pierwszymi stanami USA. Z czasem na różne sposoby zdobywano nowe terytoria, aż do 1959 roku. Do najistotniejszych zmian terytorialnych dochodziło za sprawą wykupu Luizjany od Francuzów i zwycięskiej Wojny Meksykańskiej.

mapa USA - stany i flagi - ceiekawostki

Flagi amerykańskich stanów. Autor oryginału: WonderWhy / flickr

 

Najmłodszy stan USA

Hawaje są najmłodszym stanem USA. Archipelag tych rajskich wysp został włączony do Stanów Zjednoczonych w 1959 roku. Warto zwrócić uwagę, że Hawaje, mimo niewielkiego rozmiaru, wcale nie są najmniejszym stanem w kraju. Istnieje aż 7 obszarów mniejszych od Hawajów: Massachusetts, Vermont, New Hampshire, New Jersey, Connecticut, Delaware i najmniejszy stan USA – Rhode Island. Ten ostatni ma powierzchnię aż 7-krotnie mniejszą od wspomnianych rajskich wysp na Pacyfiku! Więcej o Hawajach dowiesz się z naszej serii filmów o tym stanie.

 

Kalifornia i Floryda – najpopularniejsze turystycznie stany

Zastanawiasz się, które stany w USA warto odwiedzić? Zestawienie najpopularniejszych turystycznie obszarów jest dość stabilne. W rankingu przoduje Kalifornia, z liczbą 42 milionów turystów w 2018 roku! Kolejne miejsca zajmują Floryda i Newada. Na czwartym miejscu plasuje się Teksas, a na piątym – Nowy Jork.

Zachód Stanów Zjednoczonych zaskakuje na każdym kroku. Wystarczy rzucić okiem na nasz instagramowy opis jednej z atrakcji Kalifornii, by przekonać się, jak barwny jest to stan!

https://www.instagram.com/p/CFl-HOVnfQr/

 

Który stan USA jest największy?

Największy stan USA - Alaska

Porównanie Alaski i reszty kraju. Autor: Eric Gaba

Skoro rozprawiliśmy się już nieco wcześniej z najmniejszymi obszarami kraju, to pora na przeciwną stronę skali. Największym stanem USA jest Alaska i w tej kategorii bije konkurencję na głowę. Zajmuje prawie jedną piątą powierzchni całego państwa! Drugie miejsce to Teksas, już zdecydowanie mniejszy od Alaski. Trzecia jest Kalifornia, czwarta – Montana, a piąty – Nowy Meksyk.

Jeśli interesują cię Stany Zjednoczone, zachęcamy do zapoznania się z naszym obszernym opisem wszystkich stanów USA.

Wszystkie stany USA

Wszystkie stany USA są wyjątkowe i wyraźnie różnią się od siebie, budując kalejdoskop kontrastujących krajobrazów, tradycji, kuchni i historii. W tym obszernym artykule opisujemy...
Dowiedz się więcej

 

Najbogatszy i najbiedniejszy stan USA

Los Angeles Downtown - wieżowce

Los Angeles – największe miasto w Kalifornii i na zachodzie USA

Kalifornia jest najbogatszym stanem USA, jeśli za wskaźnik weźmie się PKB. W tej kategorii najbiedniejszym okaże się Vermont. Jeśli jednak spojrzymy na średnie zarobki, to pierwsze miejsce zajmą Dystrykt Kolumbii (a więc nie stan) i graniczący z nim Maryland. O miano najbiedniejszego stanu walczyć tu będą Wirginia Zachodnia i Mississippi.

Jednak na jakość życia wpływają też jego koszty. Zerknij więc do naszego artykułu o najlepszych miejscach do życia w USA i sprawdź, dokąd coraz częściej przeprowadzają się Amerykanie.

 

Stany republikańskie i demokratyczne

Podczas wyborów, zwłaszcza prezydenckich, cały kraj dzieli się na stany czerwone (republikańskie), niebieskie (demokratyczne) i niezdecydowane, a więc tak zwane swing states. Przykładem demokratycznego stanu może być Kalifornia – w niej kandydaci lewej strony politycznej wygrywają bardzo często. Republikanie czują się silni w Alabamie i Louisianie. To oczywiście tylko przykłady, które zresztą mogą ulegać zmianom.

Zerknij do naszego artykułu o zasadach wyborów w USA i zobacz poniższy film, by dokładniej poznać złożoność walki o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych.

 

Gdzie w USA jest najwięcej parków narodowych?

Wschód słońca nad południową krawędzią Wielkiego Kanionu (South Rim)

Południowa krawędź Wielkiego Kanionu

W Stanach Zjednoczonych znajdują się 63 parki narodowe. Aż 9 z nich to atrakcje turystyczne Kalifornii (przy czym niezwykły park Doliny Śmierci jest współdzielony z Newadą). Na drugim miejscu plasuje się Alaska, z ośmioma parkami. Kolejne miejsca to Utah (5), Kolorado (4) oraz Arizona, Floryda i Waszyngton (po 3 w każdym).

Nawiasem mówiąc, dlatego właśnie tak popularne jest odwiedzanie Kalifornii i ogólniej – zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Nagromadzenie znanych na całym świecie parków narodowych w tym obszarze jest ogromne.

 

A… kasyn?

Słynny znak w Las Vegas

Słynny znak w Las Vegas

Nie powinno dziwić, że najwięcej kasyn w USA posiada Nevada – głównie za sprawą kultowego Las Vegas. Jest ich w tym stanie ponad 300! Na drugim miejscu plasuje się Oklahoma z ponad stoma kasynami, a na trzecim – Kalifornia.

Nie wszędzie jednak hazard jest legalny, a surowość przepisów zależy od prawa stanowego. Na Hawajach pozwala się zakładać wyłącznie w prywatnych domach, a w Utah jest to zabronione nawet podczas rodzinnego grilla. Ciekawym miejscem jest miejscowość Wendover, przez którą przebiega granica stanu. W jednej części miasteczka mija się kasyno za kasynem, bo leży w Newadzie. Druga znajduje się już w stanie o najbardziej rygorystycznych przepisach – Utah.

 

Louisiana – stan szczególny, bo francuski

Na mapie USA znajduje się kilka stanów, które wyróżniają się na tle pozostałych pod kątem języka. Idealnym przykładem jest Louisiana, w której mówi się często po francusku. Co więcej, zamiast typowych hrabstw, tutaj stan podzielono na parafie. Powód? Bardzo prosty. Niegdyś Napoleon i jego poprzednicy mieli w Luizjanie swoją kolonię. Warto przy okazji dodać, że stan słynie z tajemniczych wierzeń voodoo, spotykanych na tych terenach. Te jednak przywieźli ze sobą afrykańscy niewolnicy, sprowadzani na te ziemie właśnie przez Francuzów.

 


Poznaj Stany Zjednoczone.
Przeczytaj nasz przewodnik po USA!


 

Dystrykt Kolumbii – obszar federalny

Całkowicie specjalnym statusem obdarzono stolicę kraju, a precyzyjniej rzecz ujmując – Dystrykt Kolumbii. Jako jedyny w kraju nie jest stanem, co doprowadza czasem do pewnych niespodzianek. Oto mój ulubiony przykład: mieszkańcy stolicy USA nie mają swoich przedstawicieli w Kongresie, bo jego skład tworzą wyłącznie przedstawiciele stanowi. Nie mają więc prawa głosu w takich sprawach, jak chociażby wysokość podatków federalnych, które przecież muszą płacić. Często spotyka się tu tablice rejestracyjne z nawiązującym do czasów walk o niepodległość hasłem „taxation without representation”. Taką zresztą tablicę miał w swojej limuzynie również prezydent Bill Clinton i Donald Trump.

Bill Clinton limuzyna prezydencka

Bill Clinton przed limuzyną. Widoczna charakterystyczna tablica rejestracyjna

 

51. stan

Na koniec chciałbym opowiedzieć, czym jest pięćdziesiąty pierwszy stan. Takim mianem określa się często kolejne terytorium, które mogłoby wejść w struktury federalne. Najczęściej określenie odnosi się do Portoryko – terytorium zależnego, zajętego przez Amerykanów pod koniec XIX wieku.

USA flaga 51 stan

51 gwiazdek na fladze USA

Portorykańczycy są obywatelami USA, ale status samego terytorium do dziś nie został finalnie ustalony. Mieszkańcy wyspy nie płacą federalnych podatków, nie dokonują wyboru prezydenta, ani też nie posiadają prawa głosu w Kongresie. Kwestia uregulowania statusu terytorium jest coraz częściej poruszana. Istnieje nawet projekt amerykańskiej flagi, z naniesioną nową, 51. gwiazdką.

 

 


Jeśli uważasz naszą twórczość za przydatną, korzystasz z niej i chciałbyś się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Poznaj więcej ciekawostek w naszym artykule o wszystkich stanach USA:

Wszystkie stany USA

Wszystkie stany USA są wyjątkowe i wyraźnie różnią się od siebie, budując kalejdoskop kontrastujących krajobrazów, tradycji, kuchni i historii. W tym obszernym artykule opisujemy...
Dowiedz się więcej

 

Autorzy:Łukasz

Komentarze

  1. Diss
    21 maja, 2021

    Diizz

Dodaj komentarz

Array