Waszyngton to stolica Stanów Zjednoczonych. Jest piękny, a zarazem pełny tajemniczych symboli, poczucia władzy i atrakcji turystycznych, zwykle darmowych! Ich ogromna liczba nie powinna dziwić, bo mówimy przecież o stolicy USA, a więc najistotniejszym mieście „zachodniego świata”. Co jednak może zaskoczyć, to że Waszyngton jest miastem znakomicie zaplanowanym, a większość historycznych budynków i atrakcji znajduje się obok siebie – tuż przy kompleksie parków National Mall (lub krócej: The Mall), w ścisłym centrum. W żadnym mieście USA zwiedzanie nie jest więc tak proste i przyjemne, jak tutaj. Co warto zobaczyć w Waszyngtonie? Oto nasza alfabetyczna lista 15 największych atrakcji!

Przed odwiedzeniem Waszyngtonu polecam zapoznać się, choć w podstawowym stopniu, z historią i kulturą Stanów Zjednoczonych. Koniecznie zerknij więc do naszego internetowego Przewodnika po USA i artykułów, które w nim linkujemy.

 

Biały Dom

Biały dom Czy istnieje bardziej znany dom, niż Biały Dom? Znajdujący się przy słynnej Pennsylvania Avenue gmach jest miejscem pracy, ale też faktycznym domem prezydenta USA i jego rodziny. Sprawia wrażenie niewielkiego i bardzo lekkiego, choć to tylko złudzenie. W rzeczywistości jest połączony korytarzami z dwoma skrzydłami (West Wing i East Wing), w których znajdują się gabinety urzędników prezydenckich, pokoje sytuacyjne i kryzysowe, a także cześć dedykowana mediom. Jest to więc naprawdę duży kompleks administracyjny, w którym pokoje mieszkalne stanowią tylko niewielką część.

Biały Dom można zwiedzać, choć niestety o pozwolenie na wejście jest bardzo trudno. Więcej informacji znajdziesz na tej stronie. Ogólnodostępne jest jednak zlokalizowane nieopodal domu centrum turystyczne, zawierające eksponaty i informacje o Białym Domu.

Cena: darmowe

 

Biblioteka Kongresu

Wnętrze biblioteki KongresuNajwiększa biblioteka świata i najstarsza w USA, uwieczniona na niezliczonych filmach. Posiada 33 miliony książek, map i nagrań, ale też ogólnodostępny, wewnętrzny taras, z którego można obserwować zanurzonych w lekturze mieszkańców miasta. Turyści mogą zobaczyć tu wystawiony publicznie egzemplarz Biblii Gutenberga. Gmach biblioteki jest połączony korytarzem z Kapitolem. Na marginesie, ciekawostką jest, że Kapitol jest połączony podziemnymi tunelami aż z 12 budynkami. Pracownicy poruszją się wewnątrz nich pieszo, lub podziemnymi kolejkami!

Cena: darmowe

 

Cmentarz w Arlington

Cmentarz w Arlington, USAArlington to teoretycznie oddzielne miasto. W rzeczywistości jednak od Waszyngtonu dzieli je tylko most nad rzeką Potomac. Cmentarz w Arlington jest najważniejszym tego typu miejscem w USA. Spoczywa tu wiele istotnych postaci dla amerykańskiej historii, w tym prezydent John F. Kennedy, a do 1992 roku także Ignacy Paderewski. Cmentarz jest utrzymany w minimalistycznym stylu, co tworzy wyjątkową atmosferę. W niektórych miejscach dodatkowo zdobi go piękny widok na Waszyngton. Warto odwiedzić to miejsce, jeśli tylko czas na to pozwala.

Cena: darmowe

 

International Spy Museum

International Spy Museum Waszyngton

By: International Spy Museum & Powhusku – Flickr

Jeśli interesujesz się historią szpiegów, metodami ich działań, a także gadżetami, których mógłby pozazdrościć sam James Bond, to miejsce jest dla ciebie. Międzynarodowe Muzeum Szpiegów to ogromny i nowoczesny gmach, przedstawiający tajniki pracy w ukryciu. Warto poświęcić na niego więcej, niż tylko chwilę – jest to jedno z najwyżej ocenianych muzeów w mieście, w dodatku o nietypowej tematyce! Świetnie przeplata historyczne fakty z niezliczonymi ciekawostkami, w interaktywnej formie.

Cena: $24.99 (sprawdź aktualne ceny tutaj)

 


Planujesz podróż?
Przeczytaj nasz przewodnik po USA!


 

Kapitol

przesuń

Kapitol na pewno kojarzysz z filmów i seriali. Tutaj znajduje się Izba Reprezentantów (odpowiednik polskiego Sejmu) oraz Senat. Oprócz sprawowania kluczowej funkcji dla prawodastwa, Kapitol jest też niepowtarzalnym dziełem sztuki, pełnym obrazów i rzeźb, bezpośrednio nawiązujących do historii USA. Najciekawsze jest chyba sklepienie kopuły, które nawiązując do typowo watykańskich dzieł, przedstawia Jerzego Waszyngtona w roli Boga. Wnętrza Kapitolu można zwiedzać z przewodnikiem. Bilety warto zarezerwować przez internet, na tej stronie.

Cena: darmowe

 

Loże wolnomularskie i masońskie symbole

Świątynia masońska w Waszyngtonie

House of the Temple

Historia powstawania Stanów Zjednoczonych jest nasycona opowieściami o masonach – i nie bez powodu. To wolnomularze dzierżyli władzę w czasach budowy nowego kraju i jego stolicy. Mieli więc realny wpływ na planowanie całego miasta, co widać do dziś. Warto zapoznać się z symboliką masońską, bo znajdziesz ją tutaj w bardzo wielu miejscach (jeśli wiesz, gdzie szukać).

Przykład? Najbardziej oczywistym miejscem, w którym dojrzysz charakterystyczne symbole i elementy architektury są masońskie loże – zwłaszcza ogromna świątynia rytu szkockiego – House of the Temple, ale też Masoński Pomnik Waszyngtona w Alexandrii, w którym ogromny, charakterystyczny symbol cyrkla i węgielnicy widoczny jest najlepiej zza okna samolotu. Waszyngton to znakomite miejsce dla osób lubiących tajemnice i poszukiwania! 🙂

Cena: darmowe (istnieją płatne wycieczki)

 

Mauzoleum Lincolna

Pomnik Lincolna w mauzoleumSłynny gmach, poświęcony liberalnemu prezydentowi Abrahamowi Lincolnowi, którego wybór wywołał w silnie podzielonym wówczas kraju wojnę domową (secesyjną). Mauzoleum nie tylko pięknie wieńczy zachodni kraniec długiego parku The Mall (park łączy większość najważniejszych gmachów w Waszyngtonie), ale też przypomina Amerykanom o podstawowych wartościach, które zbudowały niepodległy kraj. Miejsce odwiedzają tłumy turystów, ale też liczne wycieczki szkolne.

Cena: darmowe

 


Chcesz, abyśmy opracowali plan Twojej podróży?
Nic prostszego – skontaktuj się z nami!


 

Tidal Basin i Pomnik Jeffersona

Pomnik Jeffersona, Waszyngton, USAW Waszyngtonie warto zobaczyć słynne pomniki, a te najczęściej spotyka się w zachodniej części The Mall. Tuż nad wodami malowniczego Tidal Basin upamiętniono na przykład Martina Luthera Kinga i prezydentów Franklina Delano Roosevelta oraz Thomasa Jeffersona. Na szczególną uwagę zasługuje Pomnik Jeffersona, bo jest nim piękna budowla, nawiązująca architekturą do swoich antycznych przodków. Okolica Tidal Basin słynie też z posadzonych w niej wiśni, które okresowo zakwitają.

Cena: darmowe

 

Muzea Smithsonian

Waszyngton słynie z darmowych muzeów. Dzięki Instytutowi Smithsonian jest ich tu mnóstwo! Sam instytut sprawuje pieczę nad 17, wliczając w to waszyngtońskie zoo! Wszystkie obiekty prezentują klasę światową, więc trudno wskazać najlepsze – tak naprawdę to kwestia gustu i zainteresowań. Poznaj ich pełną listę na stronie Smithsonian, natomiast ja wymienię cztery, które subiektywnie uważam za szczególnie warte uwagi.

 

Narodowe Muzeum Historii i Kultury Afroamerykanów

African American Museum Waszyngton

By: Frank Schulenburg

Zacznijmy listę od miejsca naprawdę wyjątkowego. Gigantyczne muzeum, które prezentuje historię i kulturę czarnoskórych mieszkańców Ameryki – historię bardzo skomplikowaną i kulturę niewiarygodnie barwną. Od niewolniczej pracy i segregacji rasowej, przez wybranych rewolucjonistów, po gwiazdy muzyki i sportu. To niezwykle różnorodne muzeum z pewnością zachwyci każdego, kto chociaż w podstawowym zakresie interesuje się złożonością Ameryki.

Cena: darmowe

 

Narodowe Muzeum Indian Amerykańskich

Muzeum Indian Amerykańskich, Waszyngton - co zobaczyć

By: J M / Flickr

Kolejnym muzeum, któremu warto poświęcić parę godzin, jest muzeum poświęcone rdzennym mieszkańcom obu Ameryk (choć przede wszystkim zamieszkujących obszar dzisiejszych USA). W nowoczesnym gmachu zebrano liczące tysiące lat narzędzia, przedmioty codziennego użytku i inne pamiątki po dawnych czasach. Opisano też losy Indian na przestrzeni lat, a także kulturę i wierzenia wielu plemion. To znakomite miejsce dla fanów historii, antropologii, lub osób po prostu chcących zgłębić swoją wiedzę o dziejach Ameryki.

Cena: darmowe

 

Narodowe muzeum lotnictwa i przestrzeni kosmicznej

Eksponat w Air and Space MuseumTo muzeum, którego się nie zapomina. Po prostu świetna przygoda. Na terenie tego niezbyt wielkiego, ale bardzo popularnego wśród turystów gmachu można zobaczyć skarby amerykańskiej myśli technicznej z zakresu lotnictwa i podboju kosmosu. Pionierski samolot braci Wright, równie znany Spirit of St. Louis, kultowy Blackbird SR-71, rakiety, silniki odrzutowe, kapsuły kosmiczne, satelity, skafandry…. naprawdę trudno się tu nudzić!

Cena: darmowe

 

Narodowe Muzeum Historii Amerykańskiej

Muzeum Historii Amerykańskiej, Waszyngton DC

The Star-Spangled Banner (by: National Museum of American History Smithsonian Institution)

Miejsce, które przedstawia historię USA. Z racji swojej specyfiki nie wszystkie pokoje wywołają zachwyt, bo oczywiście większość z nas, Polaków, nie pasjonuję się szczególnie historią USA. W muzeum istnieje jednak kilka miejsc, które potrafią zaskoczyć! Przykład? Pomieszczenie z oryginalnymi strojami Pierwszych Dam. Kolejnym jest jeden z najsłynniejszych w całym Waszyngtonie eksponatów – przedstowiana w ciemnym pokoju i licząca około 200 lat flaga USA, określana mianem „The Star-Spangled Banner”. To konkretnie ta flaga była inspiracją do napisania krajowego hymnu!

Cena: darmowe

 

Narodowe Archiwa

Konstytucja USA

„We the People” – słynna preambuła Konstytucji USA

Pora na jeden z najważniejszych gmachów Ameryki, a jednocześnie ulubione miejsce wielu historyków i amerykanistów (potwierdzam!). W ogromnych Archiwach Narodowych najistotniejsza jest Rutunda – pomieszczenie, gdzie publicznie prezentuje się oryginały kilku rewolucyjnych dokumentów: Deklaracji Niepodległości, Konstytucji USA i karty z 10 pierwszymi poprawkami do niej (Bill of Rights). Jeśli zdecydujesz się ograniczyć poznawanie budynku tylko do tego pomieszczenia, zwiedzanie zajmie zaledwie kilka minut, więc naprawdę warto tu zerknąć. Jest to na mapie Waszyngtonu miejsce szczególne.

Cena: darmowe

O Deklaracji Niepodległości i amerykańskiej drodze do wolności opowiedziałem nieco więcej w poniższym odcinku Poznawania Ameryki:

 

Pentagon

Pentagon USA - widok na WaszyngtonCharakterystyczny budynek, zbudowany na planie pięciokąta, od którego zaczerpnął nazwę. Pracownicy Pentagonu odpowiadają za działania wojskowe USA. Rozmyśla nad tym naprawdę sporo osób, bo Pentagon to największy biurowiec świata. Można go zwiedzać, choć nie zawsze. Sprawdź szczegółowe informacje na stronie Pentagonu, a jeśli pojawi się okazja, to skorzystaj koniecznie!

Cena: darmowe

 

Pomnik Waszyngtona

Najwyższy obelisk świata i chyba najbardziej znany pomnik w Ameryce, może po Statui Wolności, którą opisaliśmy w naszym Przewodniku po Nowym Jorku. Pomnik Waszyngtona, budowany przez wiele lat, ma oddawać cześć pierwszemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych. Znajduje się niemal dokładnie pośrodku The Mall, bardzo blisko Białego Domu. O pomniku można opowiadać bardzo długo, bo ciekawostek związanych z nim, jego symboliką i historią budowy jest mnóstwo! Na potrzeby tego artykułu wspomnę jedynie, że można dostać się na jego szczyt, skąd roztacza się cudowny widok na całe miasto.

Cena: darmowe (rezerwacja wizyty w środku – $1.50. Więcej informacji – tutaj)

 

 

Mapa atrakcji w Waszyngtonie

Na zakończenie artykułu przedstawiamy mapę wszystkich opisywanych powyżej atrakcji. The Mall został zaznaczony kolorem zielonym. Zauważ, że można go łatwo podzielić – po zachodniej stronie znajdują się wszystkie istotne pomniki, a po wschodniej – muzea. Pamiętaj też, że zarówno mapa i artykuł prezentują tylko wybrane atrakcje. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Sam National Mall zawiera na swoim terenie tyle pomników, że można wyznaczyć całodniową trasę zwiedzania ich śladem! Jeśli chcesz, abyśmy przygotowali dla Ciebie dedykowany plan podróży, skontaktuj się z nami.

Z kolei jeśli szukasz noclegu, skorzystaj z naszego linku partnerskiego, aby przejść na stronę Booking. Dla twojej wygody, wybraliśmy już w ustawieniach miejsca noclegowe w Waszyngtonie o pozytywnych opiniach.

 

 

Autor: Łukasz

 


Jeśli uważasz naszą twórczość za przydatną, korzystasz z niej i chciałbyś się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Przygotuj się do podróży.
Przeczytaj nasz przewodnik po USA!

Przewodnik po USA

Przewodnik po USA – przyciągającym jak magnes kraju, w którym znane z filmów krajobrazy łączą się z fascynującą kulturą i wszechobecnym dążeniem do szczęścia,...
Czytaj więcej

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz