Co warto zobaczyć w Limie? Tutejsze atrakcje są tak różnorodne, jak barwne i kosmopolityczne jest samo miasto. Lima to stolica Peru i jego największa aglomeracja. Wiele osób twierdzi, że to cały świat, zamknięty w jednym miejscu… i naprawdę coś w tym jest! Lokalna kuchnia to wyjątkowe połączenie smaków peruwiańskich i azjatyckich, ale też europejskich, a czasami również północnoamerykańskich. Monumentalna architektura centrum jest pamiątką po okresie panowania Hiszpanów, a urozmaicające horyzont nowoczesne biurowce przypominają, że Lima jest miastem, które ciągle się zmienia i dynamicznie rozwija. Stolica Peru to kraina kontrastów, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Lima – stolica Peru. Jak zaplanować zwiedzanie?

Lima liczy 11 milionów mieszkańców i jest jedną z największych aglomeracji świata, zbudowanych na pustyni. Zwiedzanie Limy wymaga więc przemieszczania się po różnych częściach miasta, które turyści mogą umownie podzielić na cztery obszary. Pierwszym jest Centrum Historyczne, w głębi lądu. Drugim – turystyczne Miraflores, nad brzegiem Oceanu Spokojnego. Z kolei trzeci to kilka wielkich parków, znajdujących się pomiędzy wspomnianym centrum a oceanem. Te obszary najłatwiej poznawać pieszo, bo na każdym rogu czeka coś, co zaskakuje i zachwyca. Pomiędzy nimi można podróżować komunikacją miejską lub wygodniej i szybciej – niedrogim tu Uberem.

 

 

Czwarty „obszar” to… w zasadzie wszystkie pozostałe miejsca. Niektóre atrakcje, jak na przykład Muzeum Larco i półwysep La Punta, znajdują się po prostu z dala od tych najpopularniejszych turystycznie miejsc i nie łączą się ze sobą w żaden logiczny sposób, więc trzeba każdorazowo specjalnie jechać do konkretnej atrakcji. Dobra wiadomość: takich miejsc nie ma wiele, więc ogólnie rzecz ujmując, zwiedzanie Limy można zaliczyć do względnie łatwych, a wspomniane atrakcje, znajdujące się z dala od centrów turystycznych, stanowią tylko pojedyncze wyjątki od reguły.

 


Przed podróżą do Peru przeczytaj
nasz dokładny Przewodnik po Peru.


 

Atrakcje Limy – co warto zobaczyć?

Będąc w Limie, obowiązkowo należy przejść się po Historycznym Centrum i wakacyjnym Miraflores. To dwie najpopularniejsze dzielnice miasta. Jeśli czas pozwoli, warto zobaczyć więcej, na przykład wspomniany obszar parków, gdzie znajduje się m.in. stadion narodowy. Oddalone od głównych szlaków turystycznych muzeum sztuki prekolumbijskiej Larco jest uznawane za jedno z najważniejszych w Ameryce Południowej, choć jeśli goni cię czas, w wielu peruwiańskich miastach znajdziesz podobne miejsca, oczywiście o nieco niższej renomie. Poniżej przedstawiamy listę największych atrakcji Limy. Jak zawsze, zestawienie ułożyliśmy w kolejności alfabetycznej. Wiele z nich pokazaliśmy też w naszym video-przewodniku po Limie.

 

 

Centrum Historyczne

Historyczne Centrum Limy to rozległa siatka tętniących życiem ulic, pełna kolonialnych zabytków, modnych sklepów i najróżniejszych restauracji. Centralnym punktem jest tu wielki plac Plaza Mayor, przy którym znajduje się słynna katedra i pałac prezydencki. Centrum najlepiej zwiedzać pieszo. My wędrówkę rozpoczęliśmy na Plaza San Martin, a następnie kierowaliśmy się szerokim deptakiem Jirón de la Unión na północ.

 

Balkony

Stanowią symbol tej części miasta. Większość pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku, a więc czasów panowania Hiszpanów. Balkony same w sobie odegrały istotną rolę w podjęciu decyzji o wpisaniu Historycznego Centrum Limy na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pięknie dekorowane, zwykle w pełni  zabudowane, w dawnych czasach służyły za swego rodzaju łącznik pomiędzy strefą mieszkalną, a publiczną. Przesiadujący na nich mieszkańcy mogli niejako być częścią wszystkiego, co działo się poniżej – na gwarnych ulicach miasta, jednocześnie wciąż pozostając w zaciszu swojego domu. Za ideą zabudowania balkonów podobno stała… zazdrość. Drewniane ściany miały umożliwić kobietom spoglądać na ulice, bez obawy mężów, że jakiś nieznajomy dojrzy ich piękno. Posiadanie okazałego balkonu było też wyrazem wysokiej pozycji w społeczeństwie.

przesuń

 

Ciekawostka: renowacja i ciągłe dbanie o te wspaniale zdobione dzieła architektury jest kosztowne. Dlatego, balkony w Limie… można zaadoptować! Pod koniec lat 90-tych burmistrz miasta stworzył program, dzięki któremu prywatne firmy, organizacje, a nawet rodziny i indywidualni darczyńcy mogli zacząć sponsorować renowację zabytkowych balkonów, dzięki czemu wiele z nich jest dziś zachowanych w doskonałym stanie, ciesząc oczy mieszkańców i turystów.

 

Bazylika i klasztor św. Franciszka

Klasztor został zbudowany w stylu barokowym, w 1535 roku. Główny krużganek klasztoru zdobią zachowane w dobrym stanie hiszpańskie płytki azulejos. Na terenie kompleksu znajduje się biblioteka z imponującymi zbiorami ponad 25 tysięcy ksiąg. Zwiedzając klasztor, warto odwiedzić mieszczące się pod nim katakumby, w których pochowano podobno nawet 70 tysięcy osób. Katakumby należą do najlepiej zachowanych i najstarszych obiektów tego typu na całym kontynencie, a w ich wnętrzu znajdują się głębokie studnie, wypełnione ludzkimi kośćmi (nie jest to więc najlepsze miejsce na wycieczkę z małymi dziećmi). Studnie mają chronić budynek przed trzęsieniami ziemi.

Bazylika Franciszka Lima - co zobaczyć

Bazylika św. Franciszka wizualnie robi ogromne wrażenie. Jest zbudowana w stylu barokowym, choć konjretniej używa się wobec niej określenia „barok limański”. Kościół został podniesiony do miana bazyliki mniejszej przez papieża Jana XXIII, o czym przypomina tablica z godłem stolicy apostolskiej, znajdująca się w świątyni.

 

Convento de Santo Domingo

Kolejny kompleks religijny, zlokalizowany w centrum miasta. Składają się na niego spektakularna bazylika i klasztor, których historia sięga również XVI wieku, a więc okresu samych początków istnienia miasta. Budynek był kilkukrotnie przebudowywany, ponieważ ulegał zniszczeniu przez często występujące na tym obszarze trzęsienia ziemi.

 

Corrida Acho

Ogromna arena do walki byków – corrida. Jest to największy obiekt tego typu w obu Amerykach. Jego historia sięga lat 60-tych XVIII wieku, co powoduje, że jest to też druga najstarsza tego typu arena na całym świecie, po La Maestranza, w Hiszpanii. Może pomieścić blisko 14 tysięcy widzów i znajduje się bardzo blisko, bo zaledwie 10 minut pieszo, od ścisłego centrum miasta, na północ od rzeki Rimac.

 

Dom Pizarra (Pałac Prezydencki)

Plac Pizarro Lima - co zobaczyćFrancisco Pizarro to hiszpański konkwistador, który podbił obszary dzisiejszego Peru i założył Limę. Jak może sugerować nazwa, opisywany budynek faktyczne został wzniesiony na jego polecenie. Budowa najważniejszego domu w mieście miała miejsce w latach 1535-1536. Obiekt jest zlokalizowany przy głównym placu miasta i od wielu lat pełni funkcję pałacu prezydenckiego. Podobnie jak wiele budynków w Limie, także i on kilkukrotnie cierpiał z powodu trzęsień ziemi, a fasada, którą możemy podziwiać współcześnie, powstała w 1938 roku. Co ciekawe, autorem jej projektu jest polski architekt – Ryszard Małachowski, który był mocno zaangażowany w przebudowę zabytków Limy.

 

Iglesia de La Merced

Lima, Peru, Iglesia de La MercedBarokowy kościół rzymskokatolicki z 1535 roku. Historia bazyliki sięga początków założenia miasta, co symbolizuje fakt, że podobno właśnie w tym miejscu mieszkańcy wciąż powstającej wtedy Limy byli świadkiem pierwszej mszy. Jak widzisz na zdjęciu, główne wejście przyozdabia wyjątkowo bogaty, barokowy portal, który swoim intensywnie ciemnym kolorem i szczegółowością ornamentów wyraźnie wyróżnia się pośród otaczających fasad, co na żywo robi ogromne wrażenie. Wewnątrz kościoła warto zwrócić uwagę na wykonany ze srebra krzyż. Podobnie jak wiele budynków w mieście, świątynia musiała być kilkukrotnie przebudowywana z powodu zniszczeń po trzęsieniach ziemi.

 

Katedra metropolitarna św. Jana Ewangelisty

Najważniejsza świątynia w Limie, często fotografowana ze względu na swoją lokalizację – na Plaza Mayor, nieopodal pałacu prezydenckiego. Pomysłodawcą powstania kościoła miał być sam założyciel miasta – Francisco Pizarro, a budowa rozpoczęła się w 1535 roku. Pierwotnie świątynia nie była zbytnio okazała, ale z biegiem lat kościół ulegał licznym zmianom. I tak, zmianie uległo wezwanie (z Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej na św. Jana Ewangelisty), a znaczenie kościoła stopniowo rosło, aż stał się archikatedrą. Zauważalnym modyfikacjom ulegał też sam budynek. Liczne przebudowy, wykonywane w różnych stuleciach, wprawne oko wychwyci analizując dzisiejszy wygląd budowli. Można zauważyć w niej elementy gotyku, renesansu oraz baroku. Piękny ołtarz główny jest z kolei wykonany w stylu neoklasycznym.

Plaza Mayor i Katedra w Limie

Plaza Mayor z widoczną katedrą (po prawej) i pałacem prezydenckim (po lewej)

 

Plaza Mayor

Oficjalnie Plaza de Armas, a potocznie – Plaza Mayor. Główny plac Limy, który otaczają jedne z najważniejszych atrakcji miasta: opisana wcześniej katedra oraz Pałac Prezydencki, a także Pałac Arcybiskupi, Casa de Aliaga i Ratusz Munipalicidad. Środek placu zdobi z kolei zabytkowa fontanna.

Pałac Arcybiskupi przykuwa uwagę pięknymi balkonami w stylu mauretańskim. Casa de Aliaga to jeden z nielicznych budynków w mieście, który przetrwał w niezmienionej formie od czasów kolonialnych. Jest to prywatny dom, należący do rodziny de Aliaga od 20 pokoleń, a udostępnione zwiedzającym jest między innymi patio. Ratusz miasta, mimo że stylem nawiązuje do czasów kolonialnych, tak naprawdę powstał w XX wieku.

 


Przejdź się po Plaza Mayor!

 

Warta uwagi jest także fontanna – wykonana z brązu, pochodzi z okresu początków budowy miasta. Choć prawie cała przetrwała próbę czasu, zwieńczający ją Anioł Sławy jest repliką. Z pierwotnym związana jest pewna miejska legenda. Oficjalne doniesienia mówią o przypadkowym zniszczeniu oryginału podczas renowacji w 1900 r., ale lokalna społeczność zdaje się nie dawać wiary takiej wersji wydarzeń. Według legendy anioł odleciał o własnych siłach i zwyczajnie już nigdy nie powrócił. Dlatego postanowiono stworzyć jego replikę. Proste. Aż trudno zrozumieć, dlaczego historycy wciąż idą w zaparte…

 

Miraflores

Dzielnica Miraflores jest w całości atrakcją samą w sobie. Jej pełne smaków świata uliczki, kolorowe bary, kolonialne fasady historycznych budynków, nowoczesne biurowce, sklepy oraz hotele, imprezowa atmosfera i wybrzeże… to przepiękne wybrzeże! Tworzy je charakterystyczny klif, na który spogląda się z poziomu popularnego Parku Miłości – Parque del Amor. Nieopodal znajduje się też uwieczniana często na pocztówkach latarnia morska. W Miraflores wzdłuż Pacyfiku znajdziesz zadbane tereny zielone, a poniżej liczne plaże.

przesuń

 

Huaca Pucllana

Piramida Huaca Pucllana LimaTo jedna z głównych atrakcji miasta, a na pewno okolic Miraflores. Huaca Pucllana to ruiny olbrzymiej piramidy schodkowej, datowanej na 500 r. n.e. Jej budowniczymi byli przedstawiciele kultury Lima, dla których piramida i jej otoczenie były centrum administracyjnym i ceremonialnym. Dziś, zwiedzając ruiny, można poczuć, jak gigantyczne było to miejsce. Jeśli nie masz czasu lub ochoty spacerować po całym stanowisku archeologicznym, przyjdź lub przyjedź przynajmniej w okolicę bramy wejściowej. Nawet z zewnątrz, z ulicy – bez płacenia za wstęp i spędzania popołudnia w środku – widać ogrom tych zabudowań.

 


Jeśli uważasz naszą twórczość za przydatną, korzystasz z niej i chciałbyś się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Latarnia morska

Widok na latarnię morską w Limie Zdobi spektakularny klif, będący jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Limy. Latarnia morska nadal funkcjonuje i można ją podziwiać z bliskiej odległości, spacerując malowniczym deptakiem, położonym nad wspomnianym klifem, szeroką ulicą i brzegiem oceanu. Co ciekawe, Miraflores pierwotnie nie było miejscem, w którym stanęła. Latarnię zbudowano w 1900 roku w Punta Coles, a więc około 1000 kilometrów na południe od Limy. Następnie podjęto decyzję o rozebraniu jej i przeniesieniu w aktualne miejsce, tworząc w ten sposób jedną z największych atrakcji tej części miasta. Miało to miejsce w 1973 roku.

 

Markety z pamiątkami

Pamiątki PeruW Miraflores znajdziesz kilka dużych marketów z pamiątkami (Inka Plaza, Inka Market i Miraflores Indian Market). Kupisz tam najróżniejsze pamiątki, bardzo często w typowych dla Peru, intensywnych kolorach, co samo w sobie dodaje uroku straganom. Są to zarówno produkty jakościowe, na przykład swetry czy szale z wełny alpaki, jak i wytwarzane masowo t-shirty, breloczki i magnesy na lodówkę. To miejsca niezwykle barwne, pełne swego rodzaju kiczu i pięknych wyrobów równocześnie.

Warto się tu przejść, choć na chwilę, nawet jeśli nie zamierzasz niczego kupować. Jeżeli Lima to punkt startowy twojej wyprawy po Peru, raczej wstrzymaj się z zakupami (w Arequipie i Cusco ceny będą niższe, a wybór jeszcze większy), ale nawet w takim wypadku wpadnij tu, by po raz pierwszy zachwycić się peruwiańskimi barwami. Markety znajdują się tylko 10 minut pieszo od Parku Kennediego!

 

Parque del Amor

Parque Amor Miraflores LimaMiraflores to zadbana, czysta dzielnica, która silnie wyróżnia się na tle wielu innych liczbą modnych miejsc, pełnych nietypowych dekoracji, rzeźb i atrakcji. Esencją tego jest słynny Parque del Amor, czyli Park Miłości, niezwykle popularny wśród turystów. Będąc częścią długiego deptaku wzdłuż klifu, jest położony tuż nad nim – w miejscu, gdzie teren wysuwa się nieco w stronę oceanu. Dzięki temu park pozwala na zrobienie spektakularnych zdjęć, z widokiem na charakterystyczny klif w tle.

Park Miłości nie wziął swojej nazwy znikąd. Jego główną atrakcją jest olbrzymia i dość nietypowo wyglądająca rzeźba całującej się pary. Ślicznym elementem parku jest też bujna roślinność i zdobione rozległą, kolorową mozaiką ławki. Inauguracja tego uroczego parku miała miejsce… w Walentynki!

 

Park Kennediego

Niewielki, ale ładny park w ścisłym centrum Miraflores, tuż obok urzędu dzielnicy. Jest miejscem idealnym na chwilę wytchnienia podczas intensywnego zwiedzania. W parku swoje obrazy prezentują lokalni artyści, a połączenie dającej cień zieleni parku ze sztuką powoduje, że Park Kennediego jest po prostu bardzo przyjemnym miejscem. W parku zaskakują też… koty, które upodobały go sobie, spacerując po trawnikach razem z turystami. Obok parku znajduje się też ładna fontanna. To centralny punkt Miraflores, więc nie sposób go pominąć.

 

Ratusz Miraflores

Siedziba władz dzielnicy mieści się w pałacu położonym obok Parku Kennediego. Budynek został zbudowany w latach 40-tych XX wieku, w stylu neokolonialnym. Ratusz wspaniale komponuje się z sąsiadującym z nim kościołem Parroquia La Virgen Milagrosa, który zresztą sam w sobie jest warty odwiedzenia. Całość wygląda pięknie nie tylko za dnia, ale i wieczorami, kiedy budynki zostają podświetlane, a na placach przed nimi organizuje się koncerty, targi i inne wydarzenia. Podczas naszego pobytu gospodarzem jednego z balkonów ratusza był DJ, zamieniający cały plac w głośny klub. Nie spodziewaliśmy się tego! Zobacz, jak to wyglądało (i brzmiało) w naszym filmie o Limie.

Miraflores nocą - Lima - co zobaczyć

Dyskoteka przed ratuszem Miraflores

 

Obszar parków

W drodze między Miraflores a Centrum Historycznym znajduje się obszar, gdzie w 1872 roku odbywały się ogromne targi z okazji pięćdziesięciolecia niepodległości Peru, promujące kraj i jego stolicę jako dynamicznie zmieniające się, nowoczesne miejsca, w których warto inwestować i prowadzić interesy. Dziś charakterystycznym budynkiem tego obszaru jest stadion narodowy, obok którego znajdziesz kilka parków, z różnymi atrakcjami.

 

Muzeum MALI

Muzeum sztuki Lima, Peru

Zdj.: BrunoLocatelli

Prywatne muzeum sztuki, zainaugurowane w 1961 roku, którego zbiory obejmują nie tylko obrazy, ale też ceramikę i tekstylia. Jest zlokalizowane w jednym z pawilonów, które powstało na czas targów w 1872 roku – Palacio de la Exposición. Eksponaty MALI prezentują 3000 lat historii obszaru dzisiejszego Peru, począwszy od dawnych czasów prekolumbijskich aż do sztuki współczesnej. Muzeum wspierało rozwój badań nad historią sztuki peruwiańskiej, a dziś prezentuje dzieła lokalne i międzynarodowe.

 

Park el Campo del Marte

Jeden z największych i najpiękniejszych parków Limy. W przeszłości również był częścią słynnego Parque De La Exposition, a następnie… toru wyścigów konnych. Toru wyścigowego na terenie parku obecnie już nie ma, ale pamiątką z tego okresu jest obecna do dziś, zabytkowa trybuna. Oczywiście, park to znakomite miejsce na dłuższe spacery, ze względu na zieleń oraz liczne alejki i pomniki. Jeden z nich upamiętnia wojnę Peru z Ekwadorem w 1941 roku.

 

Parque de la Exposition

Chyba najważniejszy spośród parków, na pewno pod względem historii. Zarówno sam park, jak i stojący na jego terenie Palacio de la Exposición powstały w związku z oranizowaną w 1872 roku Międzynarodową Wystawą w Limie, upamiętniającą 50-lecie niepodległości kraju i promującą jego nowoczesność. Budynek zbudowano w stylu neorenesansowym i jest przełomowy dla swoich czasów, ponieważ jako jeden z nielicznych wtedy został wykonany ze stali. Dziś znajduje się w nim opisane wcześniej muzeum sztuki MALI. Poza Palacio de la Exposición w parku podziwiać można także piękne pawilony w stylu mauretańskim oraz bizantyjskim. W przeszłości teren parku był zdecydowanie większy, obecnie z tego obszaru są wyodrębnione oddzielne.

 

Parque de la Reserva – park fontann

Park fontann Lima

Zdj.: Christian Córdova

To kolejny obszar zielony, jeden z najsłynniejszych w aglomeracji i utrzymany w stylu neoklasycystycznym. To właśnie w tym parku znajdują się piękne fontanny, od 2007 roku stanowiące jedną z głównych atrakcji Limy. Pełne świateł i muzyki spektakle są uwielbiane przez mieszkańców i turystów, a sam zespół 13 fontann jest jedną z największych tego typu atrakcji na świecie! W Parque de la Reserva można też podziwiać rzeźby peruwiańskich artystów.

 

 

Stadion Narodowy w Limie

Stadion Narodowy Peru, Lima

Zdj.: Christian Córdova

Stadion mogący pomieścić aktualnie około 40 tysięcy widzów został zbudowany na początku lat 50-tych XX wieku. W tamtych czasach musiał robić olbrzymie wrażenie, bo bryła jest wielka i w swym kształcie do dziś nowoczesna. Piłka nożna jest sportem popularnym chyba w każdym latynoskim kraju i nie inaczej jest w Peru, a na tym stadionie swoje domowe mecze rozgrywa właśnie narodowa reprezentacja. Stadion można zwiedzać kilka razy w tygodniu (aktualne informacje, po hiszpańsku, na tej stronie).

 

Pozostałe atrakcje

Muzeum Larco

Muzeum prezentujące sztukę prekolumbijską. Wśród eksponatów znajdują się mumie, a także wyjątkowa kolekcja prekolumbijskiej ceramiki erotycznej, z której Muzeum Larco słynie. Warte uwagi są nie tylko same zbiory muzeum, ale także sam osiemnastowieczny budynek, w którym zostało zlokalizowane. Założycielem tego prywatnego muzeum był archeolog Rafael Larco Hoyle, a aktualne muzeum znajduje się w dawnym domu naukowca. To jedno z najważniejszych muzeów sztuki prekolumbijskiej w Peru i całej Ameryce Południowej.

 

 

Muzeum Złota

Inkaskie imperium bezdyskusyjnie kojarzy się z tym drogocennym kruszcem. Faktycznie na terenie dzisiejszego Peru prekolumbijskie cywilizacje tworzyły wiele przedmiotów ze złota, a opisywane muzeum prezentuje cześć tej spektakularnej kolekcji. Wśród eksponatów znajdziesz też przedmioty ze srebra oraz kolekcję broni. Niestety, muzeum zlokalizowane jest daleko od centrum, już na obrzeżach miasta.

 

Półwysep La Punta

La Punta, Lima, Peru

Zdj.: sergejf

Mianem La Punta określa się nie tylko półwysep, ale też jedną z dzielnic portowego miasta Callao. Pomimo że półwysep teoretycznie nie znajduje się już na terenie Limy, to wciąż jest częścią aglomeracji, w dodatku położoną względnie blisko lotniska – znacznie bliżej niż chociażby słynne Miraflores. Półwysep La Punta stanowi cel wycieczek ze względu na wielkie, zabytkowe fortyfikacje, chroniące portu między innymi w czasie wojny z Hiszpanią. Jest otoczony wodami Oceanu Spokojnego i zachwyca swoją spokojną, wakacyjną atmosferą. Będąc tutaj można spróbować owoców morza i podziwiać widok na bardzo charakterystyczne wyspy Isla El Fronton oraz Isla San Lorenzo, zwieńczające horyzont wybrzeża. La Punta cieszy się popularnością być może przede wszystkim wśród mieszkańców, ale jeśli jesteś podróżnikiem, lubiącym mniej oczywiste miejsca, na pewno warto się tu wybrać.

 

Atrakcje Limy na mapie

Mapa atrakcji Limy powstała, aby umożliwić ci wygodne zaplanowanie swojego pobytu. Po jej przybliżeniu od razu zobaczysz, jak łatwo można podzielić zwiedzanie na 3 podstawowe obszary. Pamiętaj, że między najpopularniejszymi atrakcjami znajduje się mnóstwo ciekawych miejsc, więc przypominamy – po każdym z opisanych obszarów najlepiej chodzić pieszo, by poczuć ich atmosferę i poznać jak najlepiej.

 

 

Wycieczki z Limy

Lima, ze względu na liczbę połączeń lotniczych, jest dla wielu turystów naturalnym początkiem lub końcem peruwiańskich wojaży. Podobnie było zresztą w naszym przypadku. Dlatego, traktując Limę na przykład jako początek podróży, warto jechać na południe i odwiedzić kolejno turystyczne Paracas (a zwłaszcza słynące z obecności pingwinów Wyspy Ballestas oraz rezerwat, znajdujący się tuż obok) i oazę Huacachina – pośrodku najwyższych wydm Ameryki Południowej.

przesuń

Niezależnie czy na tym zakończysz peruwiańską przygodę, czy postanowisz jechać jeszcze dalej, przez płaskowyż Nazca, Arequpię i najwyżej położone jezioro żeglowne świata – Titicaca, aż do słynnego Cusco, w transporcie i logistyce całego pobytu pomoże ci Peru Hop. To firma autokarowa ukierunkowana na turystów. Wystarczy wejść na ich oficjalną stronę, wybrać odpowiednią dla siebie trasę przejazdu i już – kierowcy zawiozą cię w wybrane miejsca, a przewodnik na pokładzie opowie o tym, co warto w nich samodzielnie zobaczyć. Napisaliśmy oddzielny artykuł o transporcie w Peru i podróży Peru Hopem, który bardzo polecamy.

 

Co warto zjeść w Limie?

Krótka odpowiedź to ceviche. Dzięki występującej silnie w Limie kulturze japońskiej podobno nigdzie na świecie nie są tak doskonałe, jak tutaj. Ceviche to popisowe danie wielu lokalnych szefów kuchni. Głównym składnikiem jest surowa ryba, podawana w sosie o cytrynowym posmaku i zwykle z wieloma innymi dodatkami, na przykład ryżem, quinoa (komosą ryżową), kukurydzą, batatami czy smażonymi krewetkami. To idealny przykład połączenia kuchni azjatyckiej z peruwiańską. Oczywiście, w Limie skosztujesz też najróżniejszych, peruwiańskich przysmaków. O tym, czego konkretnie warto wypatrywać w menu, napisaliśmy w naszym obszernym Przewodniku po Peru.

 

Gdzie warto zjeść w Limie?

Przed wylotem intensywnie szukaliśmy w Google polecanych miejsc – z dobrymi opiniami, zachwycających jakością, ale jednocześnie nie drenujących portfela. Trzy poniższe miejsca zweryfikowaliśmy osobiście i z pełnym przekonaniem możemy je polecić.

  • El Gran Bitute, Centrum Historyczne – miejsce serwujące przepyszne ceviche (na zdjęciu). My zdecydowaliśmy się na wariant z krewetkami w panierce i był to przepyszny wybór! Znakomicie urozmaiciły i zrównoważyły smak całej potrawy. Dodatki stanowiło awokado, kukurydza, bataty…, czyli esencja smaków Ameryki Południowej. W El Gran Bitute dostępne są też drinki w atrakcyjnych cenach, w tym peruwiański klasyk – pisco sour.
  • Mercado San Ramón, Miraflores – rozrywowe centrum dzielnicy. Miejsce nowoczesne i bardzo klimatyczne równocześnie, przepełnione restauracjami i barami, które przyciągają uwagę muzyką na żywo. Warty odwiedzenia jest nie tylko główny budynek Mercado San Ramón, ale też (a może zwłaszcza) otaczjące go alejki. Idealne miejsce na wieczorne drinki!
  • Bar Barbarian, Miraflores – pub z piwami kraftowymi. Okazuje się, że efektem browarniczej kultury w Peru są naprawdę dobrej jakości piwa, a Barbarian to świetne miejsce, żeby się o tym przekonać.

 

Nocleg w Limie

Przed wyjazdem obawialiśmy się, czy Lima jest bezpieczna, zwłaszcza wieczorami. Na forach czytaliśmy zapewnienia, że w ostatnich latach jest w tym aspekcie coraz lepiej, zwłaszcza w obszarach turystycznych. Faktycznie, na miejscu widzieliśmy wiele patroli, kamery, a przede wszystkim mijaliśmy pozytywnie nastawionych do turystów mieszkańców. Dlatego, dwa obszary – Centrum Historyczne, a przede wszystkim Miraflores – to te, w których warto szukać noclegów, ze względu na bezpieczeństwo i ogromną liczbę atrakcji. Szczególnie polecamy Miraflores, które wieczorami żyje. Jest głośne, pełne zabawy i wakacyjnego luzu. To fenomenalne miejsce samo w sobie i świetna baza wypadowa do dalszego zwiedzania miasta.

Jeśli szukasz noclegu, możesz przejść z naszego linku partnerskiego na stronę Booking. Rezerwując za jego pośrednictwem, wesprzesz rozwój tej strony. Dla twojej wygody wybraliśmy już w ustawieniach odpowiedni obszar i miejsca noclegowe o pozytywnych opiniach.

Nocleg Lima Peru

My nocowaliśmy w relatywnie nowym Hotelu Libre [link partnerski], który zachwycił nas przede wszystkim lokalizacją, bo znajduje się dokładnie pomiędzy atrakcjami nad samym oceanem, a tymi w głębi lądu, jak Park Kennediego i jego okolice. Po prostu wszędzie było blisko. To komfortowe miejsce, w sam raz na odpoczynek po całym dniu zwiedzania, dlatego polecamy zwrócić na nie uwagę podczas poszukiwań noclegu. Oczywiście, w okolicy znajdziesz mnóstwo najróżniejszych opcji do wyboru – od hosteli po luksusowe, pięciogwiazdkowe hotele. Niezależnie od preferencji, obszar Miraflores jest doskonałym miejscem na nocleg.

Szybkie pytania i odpowiedzi

Jak zwykle w naszych przewodnikach, zapraszamy na serię odpowiedzi na często zadawane pytania. Tym razem poruszymy kwestie zwiedzania, pogody, dojazdu z lotniska, zakupów i bezpieczeństwa w Limie.

 

Lima – co warto zobaczyć?

Jak widzisz, Lima posiada wiele atrakcji. Gdybyśmy mieli wskazać tylko te najważniejsze, na pewno byłby to główny plac miasta – Plaza de Armas, wraz z otaczającymi go budynkami historycznymi, ale też piękne i modne Miraflores, tuż przy Oceanie Spokojnym.

 

Ile czasu potrzeba na zwiedzanie?

Ze względu na napiety program, my Limie poświeciliśmy tylko półtorej dnia. To jednak za mało, aby zobaczyć wszystkie atrakcje. Starczy jednak na pobieżne poznanie dwóch obszarów, opisanych powyżej. Jeśli lubisz intensywne zwiedzanie i nie planujesz plażowania lub długiego odpoczywania w jednym z parków, sugerujemy minimum dwa pełne dni – wtedy uda się już poznać atrakcje Limy nieco dokładniej.

 

Kiedy lecieć do Limy?

Pogoda w Limie jest całorocznie łagodna, więc niezależnie od wybranego miesiąca, zwiedzanie będzie przyjemne. Nie zdziw się, jeśli do południa miasto będzie spowite mgłą – to często się zdarza.

 

Jak dostać się z lotniska do Miraflores?

Polecamy połączenie Airport Express Shuttle za 6 dolarów w jedną stronę (czasami zdarzają się promocje). Szybsza i wygodniejsza będzie oczywiście taksówka (około 20 dolarów) lub Uber (około 12 dolarów).

 

Gdzie na zakupy?

Zakupy spożywcze najlepiej robić w supermarketach (w Miraflores znajduje się między innymi Metro Supermarket, Wong Bajada Balta i, w naszym odczuciu nieco droższy, Vivanda). Pamiątkowe stragany znajdziesz w wielu miejscach. Jeśli szukasz kolorowych upominków, zerknij do jednego z marketów w Miraflores: Inka Plaza, Inka Market lub Miraflores Indian Market

 

Czy w Limie mogę płacić kartą?

Tak, terminale są powszechne, ale nie występują wszędzie i często sprzedawcy nie zgadzają się na płatność kartą przy niższych kwotach. Gotówka może się przydać w taksówce lub przy płaceniu za drobne przekąski. Pamiętaj, że w Peru zostawia się napiwki, więc gotówka zawsze się przyda. Bankomaty BCP nie pobierają prowizji (informacja na rok 2022).

 

Czy Lima jest bezpieczna?

My w Limie czuliśmy się bardzo bezpiecznie o każdej porze dnia i nocy. Mieszkaliśmy w hotelu Libre, w sercu Miraflores, co było świetną decyzją pod względem lokalizacji, a co za tym idzie – bezpieczeństwa. Szczerze mówiąc, wieczorami w Miraflores czuliśmy się bezpieczniej niż w wielu dzielnicach zachodniej Europy. Przed podróżą warto jednak sprawdzać aktualne komunikaty MSZ i przeczytać nasz artykuł o bezpieczeństwie w Peru.

 


Jeśli uważasz naszą twórczość za przydatną, korzystasz z niej i chciałbyś się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Planujesz podróż po Peru?
Skorzystaj z naszego Przewodnika po Peru!

Przewodnik po Peru

Przewodnik po Peru – krainie inkaskich zabytków, wysokich na 6 tysięcy metrów gór, uśmiechniętych alpak i kultury, która zachwyca swoim kolorytem. Niezależnie czy marzysz...
Czytaj więcej

 

Autorzy:Łukasz, Marta

Komentarze

Dodaj komentarz

Array