Jesień czy zima nie są ci straszne i mimo chłodu planujesz dalsze wędrówki? Świetnie! Skoro tu jesteś, to prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z tego, że porządna odzież trekkingowa to podstawa udanej wyprawy. Dlatego razem z naszym partnerem, sklepem Horyzont, opiszemy popularne marki outdoorowe – ich historię, ciekawostki i produkty. Jeśli szukasz ubrań w góry lub na dłuższy trekking, ten artykuł jest dla ciebie!
[Artykuł sponsorowany]
Marmot: trekking rodem z USA
Marmot to kalifornijska marka outdoorowa, która od już od ponad 50 lat lat dostarcza wysokiej jakości sprzęt outdoorowy. Dzisiaj jest ceniona za innowacyjne rozwiązania i wytrzymałość swoich produktów, ale też wykorzystanie wielu materiałów, pochodzących z recyklingu. Ciekawostka: nazwa „Marmot” pochodzi od świstaka. Te słyną z wytrzymałości i zdolności adaptacji do trudnych warunków, co ma odzwierciedlać filozofię marki!
Popularne produkty Marmot to:
- Kurtki: często polarowe lub przeciwdeszczowe. Za ich trwałość odpowiada wykonany z recyklingu materiał PreCip, wodoodporność – specjalna membrana, a ciepło – polar Pontetorto.
- Spodnie trekkingowe: elastyczne, oddychające, z zabezpieczającym przed deszczem wykończeniem hydrofobowym. Bardzo silnie chronią też przed promieniowaniem słonecznym.
Sprawdź dostępne produkty marki Marmot: https://www.e-horyzont.pl/marki/marmot.html
Uwielbiasz naturę? My też, dlatego przeczytaj nasz artykuł
o parkach narodowych w USA!
Najlepsze parki narodowe w USA: piękne i zaskakujące
Mammut: z gór… w góry
Historia tej szwajcarskiej firmy sięga XIX w. Firma z okolic jeziora Hallwilersee (na zdjęciu) początkowo specjalizowała się w produkcji lin, zwłaszcza dla przemysłu rolnego, a z czasem też wspinaczkowych. Dziś oferuje szeroką gamę bardzo wysokiej jakości sprzętu dla alpinistów, wspinaczy i fanów górskich wędrówek.
Popularne produkty Mammut to:
- Kurtki puchowe: wytrzymałe na przetarcia, bardzo ciepłe i naturalnym puchem gęsim
- Spodnie trekkingowe: wzmacniane i odporne na obtarcia, niektóre tworzone z myślą o wspinaczce
- Plecaki: zarówno turystyczne i wspinaczkowe. Wytrzymałe, niewielkie, przemyślane. Niektóre projektowane przy współpracy z alpinistami.
La Sportiva: włoska marka dla wspinaczy
La Sportiva pochodzi z Włoch, a konkretnie – z obszaru Dolomitów. Nic więc dziwnego, że specjalizuje się w produkcji obuwia górskiego. Od końca lat dwudziestych ubiegłego wieku tworzy buty, które łączą w sobie komfort i trwałość, choć szewc Narciso Delladio najpierw produkował ręcznie obuwie dla rolników i drwali, a dopiero potem spojrzał w kierunku skalistych Dolomitów. Firma rozwija technologie, które pomagają jak najlepiej czuć podłoże i precyzyjnie stawiać kroki. Wspiera też w ekspedycjach wielu profesjonalnych alpinistów i himalaistów. Lista ambasadorek i ambasadorów na oficjalnej stronie marki robi wrażenie.
Popularne produkty La Sportiva to:
- Buty podejściowe: w sam raz na dłuższą wędrówkę. Wytrzymałe, pochłaniające wstrząsy, często oddychające i wodoodporne dzięki specjalnym membranom, jak Gore-Tex.
- Buty wspinaczkowe: niezwykle czułe, specjalistyczne buty do wspinaczki. Produkowane w wersjach dla osób o różnym doświadczeniu we wspinaczce – od początkujących po zaawansowanych.
- Buty do biegania: wiele z nich sprawdzi się także w dalekich biegach po wymagającym terenie
Sprawdź dostępne produkty marki La Sportiva: http://e-horyzont.pl/marki/la-sportiva.html
Columbia – na szlak i na co dzień
Amerykańska marka outdoorowa, której początki są trudne i zaskakujące. Firma została założona w Portland, w stanie Oregon, który opisaliśmy dokładniej w artykule o wszystkich stanach USA. Było za to odpowiedzialne małżeństwo, które przekroczyło Atlantyk w latach trzydziestych, uciekając z nazistowskich Niemiec. Początkowo Columbia zajmowała się produkcją nakryć głowy, z czasem rozszerzając asortyment. Dziś wyraźnie dzieli się przeznaczeniem i ceną na ubrania codzienne oraz bardziej specjalistyczne.
Popularne produkty Columbia to:
- Czapki: w końcu to one były produktem firmy od samego początku! W ofercie znajdziesz zarówno czapki zimowe, z daszkiem czy kapelusze sportowe.
- Kurtki: zimowe (puchowe), na deszcz, ale też narciarskie. Modeli jest mnóstwo.
- Pozostałe ubrania: t-shirty z organicznej bawełny, spodnie, legginsy i wiele, wiele więcej wygodnych ubrań na co dzień.
The North Face – zakorzeniona w popkulturze
Już trzecia firma z USA w zestawieniu! Powszechnie znana i obecna w popkulturze marka (niegdyś szczególnie hip-hopowej). Stworzona w latach sześćdziesiątych w San Francisco, swoją nazwą nawiązuje do północnej, a więc często najbardziej surowej ściany gór. Jak w przypadku wielu innych marek, takża historia tej zaczęła się w głowach młodych ludzi – Doug Tompkins i jego żony Susie Tompkins Buell, których marzeniem była wspinaczka. Dziś firma produkuje bardzo różnorodny sprzęt, na każdą kieszeń – zarówno dla początkujących i zaawansowanych.
Popularne produkty The North Face to:
- Produkty codziennego użytku: koszulki, bluzy, czapki z daszkiem, rękawiczki, a nawet roby sportowe, portfele i plecaki. Asortyment tej kultowej marki jest bardzo szeroki.
- Kurtki outdoorowe i narciarskie: na różną kieszeń i potrzeby. W ofercie znajdują się np. wysokiej jakości kurtki z certyfikowanym gęsim puchem.
Fjällräven: szwedzki klasyk dla miłośników natury
Åke Nordi swój pierwszy plecak stworzył już w wieku 14 lat, robiąc nim wrażenie na rdzennych mieszkańcach Skandynawii – Saamóach (Lapończykach). W 1960 r. założył firmę, która do dziś słynie z produkcji kultowych plecaków, ale też stylowej odzieży trekkingowej. To wytrzymałe produkty, które mają starczać na lata. Przy ich tworzeniu Fjällräven stara się minimalizować negatywny wpływ na środowisko. Firma wspiera też inicjatywy prośrodowiskowe i edukacyjne, jak „Leave no trace” (Nie zostawiaj śladu).
Najpopularniejsze produkty Fjällräven to:
- Plecaki: zwłaszcza serii Kanken, które stały się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Są nie tylko stylowe, ale też wysokojakościowe i praktyczne.
- Kurtki zimowe, puchowe i przeciwdeszczowe: na różną kieszeń i różne wymagania. Wybór jest ogromy, a zaawansowane materiały, jak G-1000 czy technologia Hydratic, zapewnią komfort w warunkach nawet bardzo wymagającej wycieczki.
- Akcesoria: Fjällräven produkuje ich wiele. Od czapek, przez kominy, po paski i organizery. Warto rzucić okiem na ofertę.
Sprawdź dostępne produkty marki Fjällräven: http://e-horyzont.pl/marki/fjallraven.html
Helly Hansen – kiedyś żeglarstwo, dziś – nie tylko
Założyciel tej słynnej dziś marki outdoorowej, Helly Juell Hansen, jako pierwszy zaczął produkować woskowaną, wodoodporną odzież dla marynarzy. I tak, norweska marka od ponad 140 lat specjalizuje się w produkcji odzieży technicznej dla miłośników sportów wodnych. Obecnie tworzy też odzież i obuwie przeznaczone do innych aktywności outdoorowych, takich jak narciarstwo, trekking czy bieganie.
Popularne produkty Helly Hansen to:
- Odzież narciarska i zimowa: wysokiej jakości i w wielu różnych modelach. Co ciekawe, marka szyje ubrania dla Norweskiej Federacji Narciarskiej.
- Ubrania żęglarskie: będące swego rodzajem nawiązaniem do korzeni marki. Wiatro- i wodoodporne produkty.
- Akcesoria: czapki, plecaki, kosmetyczki… gama produktów jest bardzo szeroka.
Scarpa – po prostu (dobry) but
Po włosku Scarpa oznacza po prostu „but”. Od razu wiadomo więc, produkcją czego zajmuje się ta włoska firma. Co ciekawe, markę stworzył Rupert Edward Cecil Lee Guinness – tak, ten od Księgi Rekordów Guinnessa! Choć miało to miejsce w latach 30-tych ubiegłego wieku, firma z niezwykle malowniczego Asolo, u podnuża Alp, zaczęła się dynamicznie rozwijać dopiero po II Wojnie Światowej.
Popularne produkty Scarpa to:
- Buty turystyczne, trekkingowe i podejściowe: wykonane z solidnych materiałów, często wodoodporne dzięki membranom Gore-Tex. Wiele różnych modeli, na różne wymagania.
- Buty wspinaczkowe: dostępne dla osób o różnym poziomie zaawansowania. Pozwalają dobrze wyczuć podłoże podczas wspinaczki.
Zakończenie – najlepsza marka outdoorowa?
Rzecz jasna, taka nie istnieje. Konkurencja jest ogromna, a ten artykuł to przecież tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o marki outdoorowe. Dlatego, daj sobie czas na dokładne porównanie produktów. Pamiętaj też, że w sklepie Horyzont masz 30 dni na przemyślenie zakupów. To super okazja, żeby na spokojnie przymierzyć ubrania w domu i zwrócić je, jeśli nie spełnią oczekiwań. A to ważne, bo przecież odpowiednich ubrań trekkingowych to inwestycja w komfort, ale też bezpieczeństwo w podróży. Na koniec, pozostaje nam tylko życzyć udanych wojaży!
Najnowsze wpisy: