Puebla słynie z pysznej kuchni, kolorowego Starego Miasta, bogatego życia nocnego i największej na świecie piramidy, którą można zwiedzać także w środku. Poniższy foto-artykuł nie tylko podpowie, co warto zobaczyć w Puebla, ale też na zdjęciach przedstawi atmosferę tego pięknego miasta. Po lekturze zachęcamy też do zapoznania się z naszym kompleksowym Przewodnikiem po Meksyku!

 

Co zobaczyć w Puebla? Największe atrakcje

Wulkan Popocateletl w Puebla - bezpieczeństwo w Meksyku

Wulkan El Popo (Popocateletl)

Puebla to jedno z najważniejszych miast Meksyku. Jest wielkie, względnie zamożne i leży blisko stolicy kraju. Otaczają je wulkany (w tym wciąż dymiący El Popo), co z daleka może przerażać, lecz w rzeczywistości nie ma powodów do szczególnych obaw, o czym pisaliśmy dokładniej w naszym artykule o zagrożeniach i bezpieczeństwie w Meksyku.

Do największych atrakcji miasta Puebla należy jego centrum, z wielką katedrą i kolorowymi zabudowaniami. W mieście znajdziesz też kilka popularnych muzeów, w tym znakomite Museo Amparo, prezentujące meksykańską sztukę, również z okresu prekolumbijskiego. Subiektywnie rzecz ujmując, jedną z największych atrakcji miasta Puebla jest lokalna kuchnia, która nas smakowo rozpieszczała na każdym kroku. Nie sposób pominąć też głośnego i rozrywkowego życia nocnego w wybranych obszarach miasta oraz wszystkim piramidy świata, o niesłychanej historii. Znajduje się w Cholula – na przedmieściach aglomeracji.

 

Puebla – mapa atrakcji

Zanim rozpoczniemy nasz krótki pokaz zdjęć, zerknij na mapę, by dowiedzieć się, gdzie znajdują się opisywane w artykule atrakcje. Jak widzisz, wiele z nich odwiedzisz spacerem, nie opuszając centrum miasta. Oddal, by zobaczyć, gdzie leży Cholula.

 

Puebla – katedra i kolonialny rynek miasta

Co zobaczyć w centrum Puebla? Przede wszystkim Zócalo, czyli utrzymany w stylu kolonialnym rynek i znajdującą się tuż przy nim katedrę. W tej okolicy znajdziesz też mnóstwo wspaniałych restauracji, serwujących najróżniejsze dania regionalne. O nich jednak nieco później. Centrum Puebla nie jest duże, a atrakcje znajdują się blisko siebie, więc zwiedzanie należy do bardzo wygodnych.

 

 

Pełne barw ulice Puebla

Chyba największe wrażenie, zwłaszcza po zmroku, robią kolorowe uliczki starego miasta, znajdujące się nieopodal rynku. Otoczone niskimi i pięknie oświetlonymi fasadami budynków tworzą niepowtarzalny klimat. Chociaż co jakiś miniesz kawiarnię, restaurację, lub bar, wszędzie panuje spokojna atmosfera. Na tym obszarze Puebla przypomina bardziej galerię sztuki niż centrum turystyczne!

Puebla co zobaczyć - stare miasto centrum

 

Kolorowe pamiątki na kolorowym targu

Obok zdobionych paletą barw ulic, znajduje się targ Parian Market, który sam w sobie charakteryzuje się bardzo ciekawą architekturą. Na targu kupisz lokalne produkty i różnego rodzaju pamiątki, przede wszystkim folklorystyczne ubrania. Są równie kolorowe, co centrum miasta! Często słychać tu też typową dla Meksyku muzykę, także wykonywaną na żywo. Podobnie jak okoliczne ulice, Parian Market warto odwiedzić późnym popołudniem, a najlepiej wczesnym wieczorem.

 

 

Museo Amparo

Amparo to znajdujące się w samym centrum muzeum, które przedstawia artystyczną historię Meksyku, począwszy od czasów prekolumbijskich, kiedy obszary te zamieszkiwały rozmaite cywilizacje mezoamerykańskie. Nie jest tak wielkie, jak niektóre muzea w stolicy kraju, a mimo to pozwala poczuć artystyczne oblicze meksykańskich dziejów. Museo Amparo warto zobaczyć również ze względu na znajdującą się na dachu kawiarnię, z pięknym widokiem na centrum! Jego zabudowania i wieże licznych kościołów widać też świetnie z koła widokowego Estrella de Puebla.

 

Widok z dachu muzeum na centrum Puebla

 

Kuchnia Poblano

Puebla konkuruje z miastem Oaxaca o miano kulinarnej stolicy Meksyku. Nie mamy w tym zakresie specjalistycznej wiedzy, ale zdajemy się na opinię naszych przyjaciół z Mexico City, którzy tak twierdzili 🙂 Coś w tym chyba jest, bo wszystkie najsmaczniejsze potrawy podczas pobytu jedliśmy właśnie w okolicach i samym mieście Puebla. Tutaj liczące setki lat przepisy są dopracowane do perfekcji. W dodatku mieszają się subtelnie ze smakami europejskimi, przywiezionymi przez kolonizatorów z Hiszpanii i Francji.

 

Meksykańska kuchnia: co warto zjeść w Meksyku?

Co zjeść w Meksyku? Oto jest pytanie! Kuchnia meksykańska w 2010 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Jest doceniana nie tylko za...
Zobacz wpis

 

Daniem popisowym regionu jest mole poblano. To specyficzna mikstura, którą przygotowuje się długimi godzinami, mieszając najróżniejsze składniki – od powszechnie używanych w kraju chilli po bardziej zaskakującą czekoladę. W regionalnych daniach często używa się też pestek dyni, kukurydzy, pomidorów, fasoli i przeróżnych mięs. Na nas ogromne wrażenie zrobiła zupa Sopa Azteca, pyszne Enchiladas, śniadaniowe tamales i tradycyjny „napój bogów” – pulque. Spotkasz je w wielu miejscach kraju, ale sposoby ich przygotowania mogą się różnić. Z jakiegoś powodu ich smak w Puebla oczarował nas zupełnie i dlatego uważamy, że odwiedziny tego regionu to podróż do kulinarnego raju!

przesuń

 

Bogate życie nocne

Puebla to nowoczesne miasto i wieczorami czuje się w nim młodzieżowy klimat, zwłaszcza w wybranych dzielnicach. Oprócz samego centrum, takim obszarem jest na przykład La Paz, ale też nieco dalej położona Cholula. W niej, oprócz tradycyjnych restauracji z lokalnymi przysmakami (jak wspomniane wyżej pulque), znajdziesz też kontenerowe miasto – pełne barów, muzyki i świetnych promocji. Czasami spotyka się oferty „zapłać raz, pij ile chcesz”, co ułatwia kontrolę budżetu i pozwala bawić się do rana. W dzielnicy Cholula znajdziesz też jedno z najbardziej niezwykłych miejsc całego kraju, które opiszę w kolejnym punkcie.

 

Piramida w Cholula – największa piramida świata

Pora na prawdziwą niespodziankę, bo nie wiele osób zdaje sobie sprawę z istnienia tego miejsca (my też nie mieliśmy o nim pojęcia)! W Puebla znajduje się objętościowo największa piramida na świecie, czterokrotnie szersza w swej podstawie od Piramidy Cheopsa. Intrygi dodaje fakt, że na jej szczycie stoi… kościół! Jak to możliwe?

 

Gdy Hiszpanie kolonizowali Imperium Azteków, piramidę zdążyły porosnąć trawy. Przypominała więc ogromne wzgórze, na którym nieświadomi Hiszpanie, po zrównaniu z ziemią wszelkich artefaktów okolicznych kultur, zbudowali kościół. Dopiero setki lat później zorientowano się, że wewnątrz wzgórza znajduje się gigantyczna, zapomniana od wieków budowla. Dziś można zobaczyć fragmenty jej zewnętrznych ścian, a nawet wejść do środka! By poznać historię piramidy oraz bezkompromisowej kolonizacji tego obszaru przez Hiszpanów, polecam naprawdę świetny artykuł BBC (po angielsku).

 

 

Podsumowanie: czy warto zobaczyć Puebla?

TAK! To prawdopodobnie nasze ulubione miasto w Meksyku. Bardzo tradycyjne, kolorowe, spokojne, a jednocześnie duże, nowoczesne i młodzieżowe. Tutejsza kuchnia jest wyjątkowa kulturowo i naprawdę znakomita w smaku, a barwne ulice nadają miastu cudownego klimatu. Co więcej, znajdująca się w Cholula gigantyczna piramida i otaczające cały obszar wulkany nadają temu miejscu pewnej tajemniczości, wręcz magii. Mamy nadzieję, że artykuł przekonał cię do odwiedzin tego miasta. Naprawdę warto!

 


Jeśli uważasz naszą twórczość za przydatną, korzystasz z niej i chciałbyś się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Wybierasz się do Meksyku?
Zajrzyj do naszego internetowego przewodnika!

Przewodnik po Meksyku

Przewodnik po Meksyku – fascynującej kulturze, bogatej historii i egzotycznych krajobrazach. Podróżując przez Meksyk skosztujesz wyśmienitych potraw, usłyszysz cudowną muzykę, poznasz prekolumbijskie cywilizacje, wypoczniesz...
Czytaj więcej

 

Autorzy:Łukasz, Marta

Komentarze

Dodaj komentarz

Array