Townsville to piękne australijskie miasto, położone w upalnym stanie Queensland, nad Oceanem Spokojnym. Niestety, jest często pomijane przez turystów, którzy chętniej odwiedzają lepiej wypromowany kurort Cairns. Uważamy to za błąd, ponieważ Townsville oferuje wspaniały klimat, cudowne widoki i naprawdę świetne atrakcje, nie będąc przy tym oblężone przez tłumy turystów. Z jego okolic można też udać się na Rafę Koralową!

 

 

Największe atrakcje Townsville – nasze TOP 7

Co warto zobaczyć w Townsville? To typowa miejscowość nad Pacyfikiem, o wakacyjnej atmosferze, w której największą atrakcję stanowi plaża i promenada wzdłuż oceanu. Oprócz niej znajdziesz tu zaskakujące muzea, ogrody botaniczne, piękny port, wzgórze z rewelacyjnymi widokami, a nieopodal – oferty rejsów na Rafę Koralową. Wszystko opisujemy poniżej, w kolejności alfabetycznej.

 

Castle Hill

Castle Hill Townsville - atrakcje, które warto zobaczyć

Góra Zamkowa, czyli Castle Hill

Castle Hill to atrakcja, od której rozpoczęliśmy zwiedzanie Townsville. Wjazd na szczyt tego granitowego monolitu zajmuje maksymalnie kilkanaście minut, a widoki ze szczytu są przepiękne. Na krajobraz składają się tu ocean i miasto. Dojrzysz stąd plażę, promenadę, ogrody botaniczne Queens Gardens i wyrastającą ponad fale wyspę Magnetic Island. Warto tu przyjechać przed dalszym zwiedzaniem i zobaczyć, co czeka nas w trakcie dnia.

 

 

Fort Jezzine z XIX wieku

Townsville od dawna stanowi ważny punkt na militarnej mapie kraju. Nie tylko dziś znajduje się tu wielka baza wojskowa, ale było tak również w przeszłości, czego dowodem są tutejsze fortyfikacje, z XIX wieku. Zlokalizowane są tuż obok The Strand Rockpool, a zwiedza się je bardzo szybko. To tak naprawdę kilka pojedynczych armat, osadzonych tuż nad klifem. W sam raz na krótką przechadzkę z rajskimi pejzażami wszędzie wokół!

Widok z fortu. Doskonale widać wzgórze Castle Hill (po prawej) i kąpielisko The Rockpool, a za nim – promenadę The Strand

 

Museum of Tropical Queensland

Muzeum Tropikalnego Queensland, jak można przetłumaczyć nazwę tego miejsca, to fantastyczna placówka. Pod swoim dachem skrywa edukacyjne eksponaty, przybliżające tematykę tutejszej tropikalnej przyrody. Dla mnie – walczącego z arachnofobią pasjonata australijskiej przyrody, było to miejsce naprawdę wyjątkowe i wartościowe. Więcej informacji o muzeum znajdziesz na tej stronie.

 

Ogrody botaniczne

Queens Garden w Townsville - co warto zobaczyć

Intrygująca roślina w Queens Gardens

W Townsville znajdują się trzy duże, publiczne ogrody botaniczne: Anderson Gardens, Palmetum i Queens Gardens. Podobno każdy różni się nieco pod względem prezentowanej flory i podobno każdy jest idealny na oderwanie się od gwaru miasta. My wybraliśmy Queens Gardens, ze względu na dogodną lokalizację (ścisłe centrum Townsville) i absolutnie go polecamy! Widać stąd pięknie wzgórze Castle Hill, będące tłem dla setek tropikalnych roślin. Wszystkie ogrody poznasz na tej stronie.

 


Przygotuj się do podróży.
Przeczytaj nasz przewodnik po Australii!


 

Reef Headquarters Aquarium (ReefHQ) i szpital dla żółwi

Tuż obok tropikalnego muzeum znajduje się wielkie akwarium, pozwalające przyjrzeć się z bliska temu, jak wygląda rafa koralowa. Misją kompleksu jest m.in. odtworzenie bezpiecznych i możliwie zbliżonych do naturalnych warunków dla korali, ryb i innych żyjątek oceanicznych. Akwarium posiada podwodny tunel, a także wydzieloną strefę, nazywaną „szpitalem dla żółwi”. Bilety kosztują $28 / os. i można je kupić tutaj.

Wnętrze akwarium

 

The Strand

The Strand to długi na około trzy kilometry deptak wzdłuż plaży i oceanu, a jednocześnie chyba największa atrakcja Townsville. Znajdziesz tu palmy, kawiarnie, restauracje i place zabaw, zwłaszcza w centralnej części promenady (określanej mianem Strand Park). Najmłodszych podróżników zachwycą też niewielkie wodne atrakcje, w The Strand Water Park (darmowe). Na całej długości promenady znajduje się plaża i kilka wyznaczonych kąpielisk, oddzielonych od reszty oceanu specjalnymi siatkami, które chronią plażowiczów przed rekinami. Co nas zachwyciło najbardziej to brak tłumów. Czuć tu bardzo swobodną atmosferę, rodzinną, tubylczą, ale oczywiście połączoną z typowo wakacyjnym klimatem.

przesuń

 

The Strand Rockpool

Na osobny komentarz zasługuje basen The Strand Rockpool, znajdujący się na północnym krańcu promenady. Jest to pięknie zaaranżowane kąpielisko, oczywiście zabezpieczone przed rekinami i meduzami. Basen jest fenomenalnie zaaranżowany i sprawia wrażenie jeszcze bardziej egzotycznego, niż jego otoczenie. Oczywiście, jak większość tego typu miejsc w Australii, wejście na teren kompleksu jest darmowe. Zlokalizowany obok parking również.

 

Mapa atrakcji w Townsville i okolicach

Dla twojej wygody, poniżej zamieszczamy mapę największych atrakcji, na której zobaczysz co warto zobaczyć w Townsville i okolicach. Przybliż, by zobaczyć szczegóły.

Mapa opisywanych atrakcji

 

Największe atrakcje obok Townsville

Nieopodal Townsville (do 1 godziny drogi samochodem) znajduje się kilka miejsc, na które warto zwrócić uwagę podczas swojego „road-tripa”. Niezwykła wyspa, rafa koralowa, piękne plaże i sanktuarium dla zwierząt… oto one!

 

Magnetic Island

Wywołana już nieco wcześniej Magnetic Island jest dla niektórych najważniejszym powodem do odwiedzin Townsville. Słynie z pięknych lagun, sanktuarium ptaków, rajskich pejzaży i powojennych fortyfikacji. Turyści często mijają je po drodze, wędrując między kolejnymi plażami. Warto mieć oczy szeroko otwarte i wypatrywać koali, które zamieszkują wyspę. Polecamy też zaopatrzyć się w sprzęt do snorkelingu, by zobaczyć tutejsze rafy koralowe. Dotarcie na wyspę promem kosztuje $30 / os. Więcej informacji o rejsach (i samej wyspie) znajdziesz na stronie Sealink oraz Magnetic Island Ferries.

 

Billabong Sanctuary

Sanktuarium dla zwierząt w Billabong powstało w celu ratowania gatunków, których populacja ze względu na coraz bardziej rozległe osadnictwo zaczęła maleć. Wolontariusze i pracownicy opiekują się koalami, wombatami, krokodylami i kangurami. Możesz zobaczyć je z bliska, a w niektórych przypadkach – nawet pogłaskać. Na pewno po wizycie w jakimkolwiek sanktuarium, na przykład tym w Billabong, poczujesz większą więź z australijskimi zwierzakami, niż po zobaczeniu ich na wybiegu w zoo. Bilet wstępu to $39. Za przytulanie koali trzeba zapłacić dodatkowo.

 

Balgal Beach

Nasza ulubiona plaża w Australii? Balgal Beach! Jest długa, szeroka, majestatyczna i niemal zupełnie pomijana przez turystów. Także i my trafiliśmy tu przypadkowo, szukając darmowego noclegu, co relacjonowaliśmy na bieżąco, podczas podróży (zobczacz krótki wpis na z tego dnia w naszej sekcji blogowej). Dzięki aplikacji WikiCamps dowiedzieliśmy się, że można tu niodpłatnie zatrzymać się na noc, co też uczyniliśmy.

Plaża jest absolutnie wyjątkowa. Przy odpływie można tu iść pieszo w głąb oceanu, dziesiątki, a może nawet setki metrów. Na płyciznach spotyka się malutkie kraby i fragmenty koralowców. Linię horyzontu zwieńczają z kolei niewielkie wysepki. To jedno z dwóch miejsc w Australii, które spowodowało, że podczas podróży szczerze zapragnęliśmy zamieszkać w tym kraju! Nawet pisząc o nim, pojawia się wielki uśmiech na mojej twarzy. Prawdopodobnie podobne widoki znajdziesz w znajdującym się bliżej Townsville Saunders Beach Park State Area, choć sami tej plaży nie odwiedziliśmy.

przesuń

 

Rafa Koralowa

Na początku artykułu wspomniałem o popularnym kurorcie Cairns. Jest znany właśnie dzięki rafie koralowej, a raczej jej bliskości. Z Townsville do rafy jest znacznie dalej, a co za tym idzie, wycieczki kosztują więcej. Jednak jeśli trasa podróży przez Australię ułoży się tak, że odwiedzenie znajdującego się znacznie dalej na północy Cairns okaże się problematyczne, także stąd możesz wypłynąć w rejs nad rafę. W zasadzie, takie wycieczki oferuje się w dziesiątkach miast i miasteczek na prawie całym wschodnim wybrzeżu.

My pierwotnie mieliśmy wyruszyć w rejs z wioski 1770 (tak, to jest oficjalna nazwa wioski!), ale ze względu na sztorm finalnie wybraliśmy samolot, startując z lotniska w Bundaberg. Obie miejscowości znajdują się na południu Queensland, co tylko dowodzi, że choć z Cairns na rafę dostać się jest najłatwiej, to wciąż istnieje sporo wartych rozważenia alternatyw.

 


Potrzebujesz planu podróży? Skontaktuj się z nami.


 

Townsville: co zjeść i gdzie spać?

Townsville co warto zjeść - kawiarnia

Kawiarnia Juliette’s przy promenadzie The Strand

Zastanawiasz się co zjeść w Townsville? Polecamy rybę lub owoce morza, ponieważ są tutaj świeże. Morskie (a raczej oceaniczne!) potrawy oferuje prawdopodobnie co druga restauracja. Przechadzając się po promenadzie, natrafiliśmy na malutką budkę ze smażonymi i grillowanymi rybami, Strand Kiosk, która nas zaskoczyła naprawdę niskimi cenami. Za zestaw zapłaciliśmy tu w przeliczeniu 22 zł i, zwłaszcza jak na taką cenę, byliśmy pozytywnie zaskoczeni jakością, choć opinie na Google dają temu barowi „tylko” cztery gwiazdki. Gorąco polecamy też kawiarenkę Juliette’s Gelateria, ze świetnym widokiem i pysznymi słodkościami.

W kontekście noclegu, jak wszędzie w Australii, polecamy campingi i aplikację WikiCamps, zwłaszcza jeśli planujesz wynajem campera lub campervana. Jeśli chcesz skusić się na nocleg w hotelu lub na airbnb, staraj się zamieszkać możliwie blisko promenady lub portu, bo wbrew pozorom Townsville jest całkiem sporym miastem.

 

Szybkie pytania i odpowiedzi o Townsville

Czy Townsville jest bezpieczne? Ile czasu poświęcić na zwiedzanie? Zapraszamy na szybkie pytania i odpowiedzi o Townsville w Australii!

 

1. Czy Townsville jest bezpieczne?

Tak, Townsville to bezpieczne miasto, zwłaszcza w okolicy promenady. Największym zagrożeniem są tu meduzy i rekiny, więc pływaj tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Koniecznie zapoznaj się też z naszym artykule o bezpieczeństwie w Australii.

 

2. Ile czasu poświęcić na zwiedzanie?

Jeśli jesteś tu tylko przejazdem, poświęć na zwiedzanie Townsville jeden pełny dzień. Jeśli masz możliwość udania się na Magnetic Island, przeznacz na to kolejny dzień.

 

3. Poruszanie się po Townsville i dojazd z lotniska

Do Townsville najlepiej przyjechać samochodem, zaparkować go w dogodnym miejscu, a następnie chodzić pieszo. Jeśli przylatujesz samolotem, do centrum może zawieźć cię shuttle bus. Jeśli wolisz skorzystać z komunikacji miejskiej, musisz iść około 7 minut na przystanek Meenan St at Halifax Street.

 

4. Parkingi w Townsville

Przyjeżdżając do Townsville samochodem na jeden dzień, zaparkuj możliwie blisko promenady. Polecamy wielki, darmowy parking przed The Strand Rockpool. Został zaznaczony na naszej mapie.

 

5. Kiedy najlepiej jechać do Townsville?

Townsville leży w obszarze klimatu tropikalnego. Zawsze jest tu ciepło, choć od grudnia do marca mogą pojawiać się intensywne opady. My Australię zwiedzaliśmy we wrześniu i prawie zawsze pogoda była cudowna.

 


Jeśli uważasz naszą twórczość za przydatną, korzystasz z niej i chciałbyś się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Przygotuj się do podróży.
Przeczytaj nasz przewodnik po Australii!

Przewodnik po Australii

Przewodnik po Australii – jednym z najwspanialszych krajów świata, w którym otchłań pomarańczowych pustyń kontrastuje z bogactwem lasów deszczowych i raf koralowych. Dzika przyroda,...
Czytaj więcej

 

Autorzy:Łukasz

Komentarze

Dodaj komentarz