Sydney jest największym miastem w Australii. Odgrywa ważną rolę pod względem turystycznym, ale też kulturalnym i biznesowym. Co warto zobaczyć w Sydney? Największe atrakcje to słynna opera, Harbour Bridge i zabytkowa dzielnica The Rocks, choć to dopiero początek długiej listy miejsc, dla których corocznie przybywa tu ponad 16 milionów podróżnych z całego świata. To słynne australijskie miasto jest jednocześnie bezpieczne i dobrze skomunikowane, dzięki czemu jego zwiedzanie jest prawdziwą przyjemnością.

 

 

Największe atrakcje Sydney – TOP 10

Atrakcje Sydney, które chyba każdemu przychodzą na myśl, to majestatyczny most Harbour Bridge, a jeszcze częściej – słynny gmach opery. Jest to przecież jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na świecie. Ciekawych miejsc jest tu jednak zdecydowanie więcej. Poniżej przedstawiamy, w kolejności alfabetycznej, subiektywną listę 10 najważniejszych atrakcji Sydney.

 

Widok na Sydney

 

 

Budynek królowej Wiktorii

Sydney Queen Victoria Building

Queen Victoria Building

Queen Victoria Building to piękny budynek zbudowany w latach 90-tych XIX wieku. Obecnie pełni funkcję centrum handlowego, choć w ogóle nie przypomina współczesnych galerii (chyba że te ze sztuką). Wiele wyjątkowych elementów jego architektury zachowało się do dzisiaj. Są to między innymi witrażowe okna i zdobiące podłogi mozaiki. W środku znajdziesz ekskluzywne butiki, popularne sklepy, liczne kawiarnie i restauracje. Warto odwiedzić to miejsce kierując się do zlokalizowanej w pobliżu wieży widokowej Sydney Tower.

 

Darling Harbour

Słynny port w centrum miasta posiada nie tylko uroczą nazwę, ale jest też idealnym miejscem na spędzenie czasu. Mieszkańcy i turyści korzystają z licznych kawiarenek oraz restauracji, zlokalizowanych przy jego promenadzie. Najbardziej charakterystycznym punktem tego obszaru jest ogromny diabelski młyn, z którego widać panoramę miasta. Wizytę w Darling Harbour można łatwo połączyć z odwiedzeniem pobliskich atrakcji: oceanarium Sea Life oraz muzeum figur woskowych Madame Tussauds.

 

Góry Błękitne

Góry Błękitne w deszczu

Blue Mountains to park narodowy, oddalony o kilkadziesiąt kilometrów od centrum Sydney. Można wygodnie pokonać ten dystans samochodem. Innym sposobem jest skorzystanie z pociągu komunikacji miejskiej. Szczegóły dostępne tutaj.

Nazwa gór pochodzi od porastających je drzew eukaliptusa. Zawarte w liściach olejki eteryczne unoszą się w powietrzu, w wyniku parowania, tworząc lekko niebieskawą poświatę. Chcąc chronić ten wyjątkowy obszar, w 1959 roku ustanowiono Park Narodowy Gór Błękitnych, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Góry Błękitne to nie tylko gratka dla wielbicieli trekkingu, ale też osób głodnych przygód oraz rodzin z dziećmi. Park posiada fantastyczną infrastrukturą turystyczną. Znajdują się tu na przykład najbardziej strome tory świata, ze specjalnie przystosowanym pod nie pociągiem. Z kolei wysoko nad jednym z wodospadów zawieszono kolejkę linową. Wszystko to dostarcza adrenaliny i pozwala podziwiać piękno gór z różnych perspektyw. Poznaj szczegóły tutaj.

 

Królewski Ogród Botaniczny

Wielki ogród botaniczny jest zlokalizowany w ścisłym centrum Sydney, tuż obok słynnej opery. Charakteryzuje się zjawiskową roślinnością i pięknymi widokami na zabytki miasta. Wejście na teren ogrodu jest bezpłatne, ale funkcjonuje on w określonych godzinach, które ulegają zmianie w ciągu roku.

 

Opera w Sydney

Jest najbardziej charakterystycznym budynkiem opery na świecie, ikoną miasta i niezwykłą atrakcją. Sydney Opera House zbudowano w stylu nowoczesnego ekspresjonizmu, a w trakcie jej powstawania przekraczany był wielokrotnie zarówno planowany budżet, jak i czas realizacji. Warto nie tylko zobaczyć ten piękny budynek z zewnątrz, ale także zwiedzić go od środka. Można to zrobić wybierając się na jeden z licznych koncertów lub wykupując wycieczkę po operze. Szczegółowe informacje można znaleźć na tej stronie. Jeśli zdecydujesz się na koncert, przyjdź chwilę wcześniej i odetchnij na znajdującym się w operze tarasie. Widoki są przepiękne, zwłaszcza wieczorem.

przesuń

 

Plaża Bondi

Australia jest krajem surferów. Nie sposób zliczyć wszystkich tutejszych plaż, ze znakomitymi warunkami do uprawiania sportów wodnych. W Sydney za najbardziej znaną uchodzi Bondi Beach. Pokryta białym piaskiem, układa się w kształt półksiężyca. Nieopodal znajduje się popularny basen Icebergs, o który uderzają fale oceanu. Wzdłuż tego wszystkiego – młodzieżowe bary, sklepy z odzieżą i sprzętem dla surferów, a przede wszystkim swobodna, wakacyjna atmosfera.

przesuń

 

Sydney Harbour Bridge

Most, znajdujący się w samym centrum Sydney, jest jednym z symboli Australii. Sylwestrowe relacje z różnych stron świata zaczynają się zazwyczaj właśnie od pokazu fajerwerków nad Sydney Harbour Bridge. Dla osób chcących przejść się mostem dostępne są dwie możliwości: tradycyjny chodnik lub bardziej ekstremalna forma zwiedzania. Dzięki organizowanym tutaj wycieczkom można przejść się po łuku głównego przęsła! Więcej na ten temat można dowiedzieć się tutaj.

Sydney Harbour Bridge

Sydney Harbour Bridge

 

Sydney Tower Eye

Jak na popularne wśród turystów miasto przystało, Sydney może poszczycić się własną wieżą widokową. Sydney Towar Eye ma wysokość 309 metrów. Z punktu widokowego można podziwiać panoramę miasta, w każdym z kierunków. Widać między innymi fragmenty portu, opery, Hyde Park, a także podchodzące nad miastem do lądowania samoloty. Bilety na wieżę można kupić przez internet. Aktualne ceny i godziny otwarcia dostępne są oficjalnej stronie.

 

The Rocks

Jedna z mniej spodziewanych atrakcji Sydney. The Rocks to zabytkowa dzielnica w centrum miasta, w okolicach mostu Harbour Bridge. Spacerując po klimatycznych uliczkach turyści otaczają się starymi kamieniczkami, przywodzącymi na myśl europejskie miasta. Jest to naprawdę klimatyczne miejsce, idealne na spacer. Znajdziesz tu najstarsze w mieście bary i restauracje, w których czas biegnie jakby nieco wolniej, zwłaszcza porównując z pobliskim centrum biznesowym miasta. Na uwagę zasługują portowe widoki, muzeum sztuki nowoczesnej, a także uliczny jarmark The Rocks Markets, z pysznymi przekąskami.

 


Potrzebujesz planu podróży? Skontaktuj się z nami.


 

Watsons Bay

Watsons Bay i widok na centrum Sydney

Widok na centrum Sydney z Watsons Bay

Jest to zatoka i port na przedmieściach Sydney, do których można dostać się miejskim promem. Płynąc przez zatokę, miniesz między innymi operę, w bardzo bliskiej odległości. Z czasem coraz bardziej zacznie się oddalać i zmniejszać, podobnie jak Harbour Bridge. Widok na te dwa symbole miasta robi szczególne wrażenie przy zachodzie słońca. Sama Watsons Bay wygląda jak wakacyjny kurorcik. Zakotwiczone przy brzegu żaglówki, wąskie uliczki i urocze restauracje tworzą bardzo przyjemny, relaksacyjny klimat. Stąd rozpościera się też piękny widok na wieżowce miasta.

 

Mapa opisywanych atrakcji Sydney

Mapa atrakcji Sydney, prezentowana poniżej, zawiera wszystkie bardziej i mniej znane atrakcje miasta, które opisaliśmy w artykule. Przybliż, by zobaczyć szczegóły.

 

 

Mniej znane atrakcje Sydney

Spędzając w Sydney więcej czasu, warto odwiedzić także mniej popularne miejsca. Oryginalną propozycją jest muzeum autobusów. Szczegółowe informacje dostępne są na tej stronie. Inną placówką, o podobnej tematyce, jest popularne Powerhouse Museum. Warto też zerknąć do tutejszych parków, chociażby zlokalizowanego w ścisłym centrum Hyde Park. Pozytywnie zaskoczyć może cię również atmosfera rozrywkowej dzielnicy Kings Cross, zwłaszcza wieczorami.

Koniecznie przepłyń się promem. Można z nich wygodnie skorzystać w ramach karty Opal, a koszt podróży jest niewiele większy od przejazdu innymi środkami transportu. Promy pozwalają dotrzeć do dalszych części Sydney i ich atrakcji, jednocześnie prezentując piękną panoramę miasta.

Świetnym przykładem jest Taronga Zoo, usytuowane po północnej stronie zatoki. W tym słynnym ogrodzie zoologicznym znajdziesz zwierzęta charakterystyczne dla Australii i nie tylko. Miejsce cieszy się ogromną popularnością, choć specjalnie nie zaliczyliśmy go do głównych atrakcji, no naszym zdaniem lepiej wybrać się do jednego z wielu sanktuariów dla zwierząt. Można je spotkać je w niemal całym kraju, podróżując samochodem. W Sydney warto też zwrócić uwagę na lokalne browary. Jest ich tu naprawdę sporo!

 


Przygotuj się do podróży.
Przeczytaj nasz przewodnik po Australii!


 

Komunikacja miejska w Sydney: metro, autobus czy… pieszo?

Komunikacja miejska w Sydney jest dobrze rozwinięta, bo zwyczajnie musi taka być. Metropolię zamieszkuje ponad 5 milionów osób, poza centrum – niemal wyłącznie w jednorodzinnych domkach, przez co rozległe miasto zdaje się nie kończyć. Podstawą transportu miejskiego jest pre-paidowy system Opal. Indywidualną kartę zasilamy dowolną kwotą i wykorzystujemy w trakcie poruszania się po mieście. Ceny przejazdów są różne i zależą od wielu czynników. Po doładowaniu karty Opal możemy korzystać z metra, pociągów, autobusów, promów oraz tramwajów (light rail). Ceny i przebieg konkretnej trasy najlepiej sprawdzać w oficjalnym planerze. Z kolei dodatkowe informacje, na przykład na temat dziennego limitu opłat, znajdziesz tutaj.

 

Metro, autobusy i tramwaje

Miejski autobus Sydney

Miejski autobus, CC by mailer_diablo

W 2019 roku otwarto pierwszą linię metra, w północnej części metropolii i planuje się jej dalszy rozwój. Podobnie jak w innych środkach komunikacji, za bilety służy doładowana karta Opal. Na krótkich trasach popularne są autobusy. Wchodzi się do nich pierwszymi drzwiami, gdzie także przykłada się kartę Opal do czytnika. Od tego momentu liczona jest kwota przejazdu. Przy wysiadaniu trzeba pamiętać o ponownym przyłożeniu karty. W tramwajach (light rail) działa to podobnie.

 

 

Pociągi i promy w Sydney – atrakcja sama w sobie!

Panorama Sydney z promu

Panorama Sydney z promu

Zarówno pociągi i promy są świetnym rozwiązaniem, gdy miejsce noclegowe znajduje się poza centrum Sydney. W przeciwieństwie do metra, sieć lokalnych linii kolejowych jest dobrze rozbudowana, a spięcie pociągów i innych środków komunikacji miejskiej w jeden system powoduje, że poruszanie się po mieście jest naprawdę łatwe. Promy są znakomitą opcją na poznanie miasta z nieco innej strony. Warto z nich skorzystać chociażby po to, by urozmaicić sobie zwiedzanie Sydney.

 

Pieszo po Sydney

Pomimo ogromnych rozmiarów miasta zaplanowanie pieszego zwiedzania jest jak najbardziej możliwe. Wszystko zależy od tego, w którym miejscu zdecydujesz się na nocleg. Opera w Sydney, ogród botaniczny, Harbour Bridge i The Rocks są położone blisko siebie. Darling Harbour – niewiele dalej. Stamtąd spacerem można przejść pod Sydney Tower, mijając po drodze Budynek Królowej Wiktorii. Między wieloma atrkacjami Sydney można sprawnie poruszać się pieszo, do czego szczerze zachęcamy.

 

Jak dostać się z lotniska do centrum?

Planując dojazd z lotniska do centrum Sydney warto skorzystać ze wspomnianego wcześniej planera. Przygotowując się na przejazd pociągiem pamiętaj o dodatkowej opłacie, która nie jest uwzględniona w cenie komunikacji miejskiej. By móc skorzystać z pociągu należy zapłacić dodatkowo za samo wejście na lotniskową stację, które kosztuje kilkanaście dolarów. Szczegóły dostępne tutaj. Korzystając z autobusów nie ponosimy dodatkowych kosztów.

 

Australijska kuchnia: co warto zjeść w Sydney?

Australijska kuchnia nie jest szczególnie charakterystyczna, zazwyczaj. Jest to raczej połączenie smaków brytyjskich i amerykańskich z wpływami azjatyckimi. Australijczycy uwielbiają grillować. Burgery i inne mięsa przyrządzane na grillu są bardzo popularne, także te z kangura, krokodyla i wielbłąda. Często spotyka się charakterystycznie długie rolki sushi i inne potrawy z ryb. W Australii przepyszne są tropikalne owoce, na przykład mango, ale też dania mniejszości narodowych. Można spróbować kuchni hinduskiej, chińskiej, libańskiej oraz wielu innych. Trudno więc jednoznacznie wskazać potrawę, którą koniecznie trzeba zjeść w Sydney. Najlepiej próbować wszystkiego!

W jakie przysmaki warto zaopatrzyć się w supermarkecie? Do najbardziej popularnych przekąsek w Australii należą ciastka „Tim Tam”, które można traktować za swego rodzaju słomkę do ciepłych napojów! Wystarczy nadgryźć kawałek, zamoczyć go w kawie i pić ją przez Tim Tama 🙂 Kolejnym znanym produktem jest drożdżowa pasta „Vegemite”. Warto też zwrócić uwagę na zdrowy i charakteryzujący się niepowtarzalnym smakiem miód manuka. Ponadto, południowo-wschodnia Australia słynie z winnic. Lokalne wina są sprzedawane w naprawdę przystępnych cenach, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich jakość lub porównując je z cenami innych alkoholi. Więcej o charakterystycznych produktach Australii i typowych cenach dowiesz się w naszym internetowym przewodniku po Australii.

 

Nocleg: które dzielnice Sydney wybrać?

Jeśli planowany budżet na to pozwala, najlepszym rozwiązaniem jest nocleg w centrum lub jego niedalekich okolicach. Do atrakcji można dojść pieszo, a wieczorem skorzystać z rozrywkowej strony miasta. W centrum Sydney jest też bezpiecznie, niezależnie od pory dnia. Pokoi warto szukać mniej więcej na obszarze od Darling Harbour, Surry Hills i Centennial Park aż po zatokę, w stronę opery.

Ceny? Oczywiście, im bliżej ścisłego tym drożej, ale na szczęście często można trafić na promocje, zwłaszcza jeśli rezerwujesz z wyprzedzeniem. Sprawdź aktualne ceny, wchodząc na Booking z naszego linku partnerskiego. Rezerwując za jego pośrednictwem, wesprzesz rozwój tej strony. Dla twojej wygody wybraliśmy już w ustawieniach właściwy obszar miasta (centrum) i miejsca o pozytywnych opiniach. Dla porównania, warto też zerknąć na obszar przy oceanie, zwłaszcza jeśli planujesz spędzić chwilę na słynnej Bondi Beach.

 

Zwiedzanie Sydney: szybkie pytania i odpowiedzi

Na koniec zapraszamy na szybkie pytania i odpowiedzi, będące swego rodzaju podsumowaniem naszego artykułu o Sydney. Jeśli uważasz go za przydatny, pamiętaj, by polubić naszą stronę na Facebooku, gdzie informujemy o naszych nowych wpisach. Tymczasem dziękujemy za lekturę. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże ci przygotować się do zwiedzania Sydney!

 

Na ile dni jechać do Sydney?

Sydney ma sporo atrakcji do zaoferowania i trudno się tu nudzić. Aby zobaczyć na spokojnie większość z nich, trzeba poświęcić co najmniej 2 pełne dni.

 

Kiedy jechać do Sydney?

Jeśli chcemy uciec od europejskiej zimy, Sydney będzie idealnym wyborem – od grudnia do lutego trwa tutaj upalne lato! Jednak ze względu na bliskość oceanu, pogoda jest tu przyjemna cały rok, a temperatura rzadko kiedy spada poniżej 15o C. Więcej o klimacie Australii przeczytasz w naszym internetowym przewodniku.

 

Czy Sydney jest bezpiecznie?

Zdecydowanie tak. Oczywiście, jak wszędzie, trzeba uważać na kieszonkowców, ale nie jest to miasto z wysokim wskaźnikiem przestępczości. Nie powinniśmy czuć zagrożenia spacerując ulicami lub korzystając z komunikacji miejskiej. Większym zagrożeniem może okazać się australijska przyroda, między innymi upały. Jak w całym kraju, także w Sydney można spotkać jadowite węże i pająki. Więcej na ten temat dowiesz się w naszym artykule o bezpieczeństwie w Australii. Serdecznie zapraszamy.

 


Jeśli uważasz naszą twórczość za przydatną, korzystasz z niej i chciałbyś się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Przewodnik po Australii

Przewodnik po Australii – jednym z najwspanialszych krajów świata, w którym otchłań pomarańczowych pustyń kontrastuje z bogactwem lasów deszczowych i raf koralowych. Dzika przyroda,...
Czytaj więcej

 

Autorzy:Marta

Komentarze

Dodaj komentarz