Flaga Australii - przewodnik atrakcjePrzewodnik po Australii – jednym z najwspanialszych krajów świata, w którym otchłań pomarańczowych pustyń kontrastuje z bogactwem lasów deszczowych i raf koralowych. Dzika przyroda, mistyczna atmosfera, pradawne wierzenia i przygodowe nastawienie do życia Australijczyków powodują, że pobyt na Antypodach po prostu zachwyca. Nasz przewodnik opowie jaka jest Australia: co warto zobaczyć i jak zaplanować podróż.

 


Australia: podstawowe informacje o kraju


Stolica Australii: Canberra
Największe miasto: Sydney
Język urzędowy: angielski
Powierzchnia: 6. na świecie

Kod telefoniczny: +61
Numer alarmowy: 000
Ruch: lewostronny
Waluta: dolar australijski [AUD]

Wi-Fi: powszechne w miastach
Sieć:
ograniczona na pustyniach
Przejściówka: typ I, 230V

Pamiętaj przed wyjazdem:

  • Wymagane dokumenty to paszport i bezpłatna wiza turystyczna (złóż wniosek przez internet). Sprawdź informacje o bieżących zagrożeniach, dostępne tutaj. Spisz dane kontaktowe polskich placówek konsularnych w Australii – tutaj.
  • Kup dobre ubezpieczenie podróżne, bo leczenie w Australii bywa drogie. Dobrze mieć wliczoną w cenę usługę stomatologa i assistance. Porównaj aktualne oferty w naszym linku partnerskim, który przekieruje cię na odpowiednią podstronę rankomat.pl.
  • Zachęcamy do polubienia dedykowanej podróżom po Australii grupy na Facebooku, na której szybko uzyskasz odpowiedzi na swoje pytania.

 


Historia Australii i Aborygenów


Historia Australii to przede wszystkim historia Aborygenów, którzy zamieszkują ten kontynent od dziesiątek tysięcy lat. Europejczycy skolonizowali go relatywnie niedawno, wyrządzając przy tym wiele krzywd rdzennym mieszkańcom. Przed podróżą do Australii, a zwłaszcza na australijski Outback, koniecznie trzeba poznać historię Aborygenów i samego kraju. Zupełnie inaczej będzie się wtedy odbierać swój pobyt na tej ziemi. O australijskim Outbacku pisaliśmy też w oddzielnym artykule, do którego lektury zachęcamy.

Świat Aborygenów. Czasy przed kolonizacją.
Aborygeni podczas jedno z rytuałów - historia Australii

Aborygeni podczas jednego z tanecznych rytuałów

Aborygeni przybyli do Australii prawdopodobnie z południowo-wschodniej Azji. Szacuje się, że miało to miejsce 125 – 50 tysięcy lat temu. W okresie podróży Jamesa Cooka do Australii, w 1770 roku, kontynent ten zamieszkiwało ponad 500 aborygeńskich plemion. Posługiwali się różnymi językami, a do ich głównych zajęć należało łowiectwo, zbieractwo oraz rybołówstwo. Wykształcili w sobie wielki szacunek do natury, a także własne wierzenia i kulturę, której elementy przetrwały do dziś. Ukazują się turystom w postaci naskalnych rysunków, przekazywanych na kolejne pokolenia opowiadań i wciąż rozwijanej sztuce rękodzieła.

Pierwsze kontakty z Europejczykami. XVII-XIX w.
Za pierwszego odkrywcę Australii uznaje się Holendra Willema Janszoona. Odkryty w 1606 roku ląd został nazwany Nową Holandią. Po Holendrach organizację swoich wypraw rozpoczęli między innymi Brytyjczycy, a pierwszym z nich był słynny James Cook. Wkrótce Korona podjęła decyzję o kolonizacji wielkiego kontynentu. Pierwotnym pomysłem Brytyjczyków było stworzenie w Australii odległych kolonii karnych, do których zsyłano skazańców, co też uczyniono. Pierwsze wolne osady powstały pod koniec XVIII wieku. Określenie „Nowa Holandia” funkcjonowało do 1814 roku, kiedy zostało zmienione na znaną nam dziś „Australię”. Wtedy też uznano ją za kolejny, oddzielny kontynent.
Krzywdy wyrządzane Aborygenom.
Relacje rdzennych mieszkańców z kolonizatorami wyglądały tak, jak w wielu innych miejscach na świecie. Brytyjczycy postanowili całkowicie zdominować przywłaszczone tereny i ich wcześniejszych mieszkańców.
Aborygeni w niewoli

Aborygeni w niewoli (@ Nancy White)

Ludność aborygeńska, po krwawych potyczkach, została wyparta w głąb kontynentu. Anglicy dopuszczali się wielu zbrodni, za które oficjalnie przeproszono dopiero w 2008 roku. Kolonizatorzy gwałcili, zmuszali do niewolniczej pracy, rozdzielali rodziny, porywali dzieci, by poddawać je kontrolowanej anglicyzacji. Brytyjczycy doprowadzili do sytuacji, w której na Aborygenów urządzano polowania, w pełni legalne. Niestety, dziesiątki lat poniżeń, stosowania przemocy i niszczenia pradawnej kultury spowodowało, że do dziś rdzenni mieszkańcy nie zdołali odbudować swej dawnej siły, często żyjąc na skraju ubóstwa, wciąż walcząc ze stereotypami i uprzedzeniami.

Współczesna Australia. Różnorodny kraj.
Bliskie związki Australii z Wielką Brytanią obecne są do dziś. Australia jest członkiem Wspólnoty Narodów, a jej głową państwa jest królowa Elżbieta II, choć nie posiada realnego wpływu na politykę kraju. Współczesna Australia to kraj wielokulturowy, zamożny, z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego. Wciąż niestety omija on wielu potomków rdzennych mieszkańców, którzy bywają wykluczeni, biedni i ze względu na warunki bytowe, żyją nawet kilkanaście lat krócej, niż przeciętni Australijczycy. Ekonomicznie, siłę państwa buduje przede wszystkim sektor usługowy, ale także przemysł wydobywczy i rolnictwo. Znaczącą rolę odgrywa również turystyka.

 


Klimat Australii: kiedy najlepiej lecieć?


Klimat Australii może sprawić niespodziankę. Z powodu położenia na półkuli południowej, pory roku przebiegają odwrotnie do polskich. Dlatego, sporą popularnością cieszy się podróż do Australii w trakcie europejskiej zimy. Jednak ze względu na bardzo wysokie temperatury i wszystkie uciążliwości z tym związane, naszym zdaniem najlepszymi miesiącami na wyprawę są: wrzesień-październik oraz marzec-kwiecień.

My zdecydowaliśmy się wyruszyć do Australii na przełomie września i października. Była to trafna decyzja, dzięki której poznaliśmy różnorodność klimatyczną tego kraju. Nocując w okolicach Adelaidy, na południu kraju, nie zdejmowaliśmy z siebie grubo ocieplanych bluz. Przejeżdżając pustynny Outback, zamieniliśmy je na przewiewne koszulki. Z kolei na północnym wschodzie kraju, całymi dniami spacerowaliśmy w strojach kąpielowych.
Jak powtarzają sami mieszkańcy… Australia to duży kraj. Położona jest w obrębie trzech stref klimatycznych: podrównikowego, równikowego oraz podzwrotnikowego, co wpływa na różną temperaturę i aurę w jej poszczególnych częściach.

Zmiany temperatur w skali roku:

Australia: Średnie temperatury w roku

Australijskie lato… uwaga na muchy!

Okazuje się, że pory roku mają wpływ na aktywność wielu australijskich zwierząt, chociażby pająków i pustynnych much, od których latem (grudzień-luty) nie sposób się odpędzić! Dlatego, przed podróżą zaopatrz się w siatkę ochronną na twarz i przeczytaj nasz artykuł o 10 największych zagrożeniach Australii.

 


Ceny w Australii: koszt podróży


Ceny w Australii nie należą do najniższych, przez co ogólny koszt podróży – również. Ze względu na znaczne różnice w zarobkach Polaków i Australijczyków, wysokie ceny produktów są odczuwalne. Jeśli planujesz budżetowe zwiedzanie, pamiętaj o robieniu zapasów. Zaoszczędzisz, kupując większe opakowania (na przykład 6-pak wody) i szukając promocyjnych cen w hipermarketach, takich jak Coles i Woolworths.

$1 = 2.6 zł
ceny orientacyjne

 


Co zobaczyć w Australii? Największe atrakcje


Miasta

Co zobaczyć w Australii? Zacznijmy od miast, bo to często atrakcje same w sobie. Największymi są słynne na całym świecie Sydney i Melbourne, a stolicą – znacznie mniejsza Canberra. Nie oznacza to jednak, że pozostałe metropolie nie są warte odwiedzenia. Wręcz przeciwnie, poznając australijskie miasta możemy poczuć wspaniały klimat i atmosferę, jaką tworzą wokół siebie Australijczycy. Wszędzie jest schludnie, swobodnie, a miejscami naprawdę przepięknie.

 

Sydney o zachodzie Słońca

Sydney: opera i most o zachodzie słońca

  • Sydney – Największe miasto Australii. Przychodzi zapewne na myśl większości osób, myślących o Antypodach, chociaż nie jest stolicą kraju. Ta rozległa metropolia liczy ponad 5 mln mieszkańców i jest przepełniona atrakcjami turystycznymi. Jej symbolami stały się Harbour Bridge i, oczywiście, budynek opery, który od 2007 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Dokładniejszy opis tego pięknego miasta znajdziesz w naszym artykule o atrakcjach Sydney.
  • Melbourne – Dawna stolica kraju (lata 1901-1927), obecnie drugie co do wielkości miasto Australii. Znane na świecie m.in. z Parku Alberta i odbywających się w nim co roku wyścigów F1.
  • Canberra – stolica Australii, miasto zdecydowanie mniej znane i z mniejszą liczbą mieszkańców. Dlaczego właśnie ono w 1927 roku stało się stolicą kraju? Podobno wybór ten miał rozwiązać spór pomiędzy osobami, które chciały, aby stolica została utworzona w Sydney, a zwolennikami powstania stolicy w Melbourne. Postawiono więc na neutralną Canberrę.

 


Jeśli uważasz naszą twórczość za przydatną, korzystasz z niej i chciałbyś się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

  • Adelaide – piąte co do wielkości miasto kraju, o silnie imigranckiej historii. Założono je jako miasto dla ludzi wolnych, w przeciwieństwie do innych osad z czasów kolonialnych, które miały służyć za miejsca zsyłek skazańców. Jest to miasto zadbane i urokliwe. Ma bezpośredni dostęp do gór i zatoki, a w ścisłym centrum miasta znajduje się wręcz niewiarygodna ilość terenów zielonych. Dosłownie otaczają one całe tutejsze śródmieście.
  • Darwin – stolica Terytorium Północnego, miasto położone w środkowej części północnego wybrzeża, z największym portem w tej części kraju. Przyjęło ono swoją nazwę, na cześć twórcy teorii ewolucji Karola Darwina.
  • Perth – najważniejsze miasto zachodniej Australii, położone nad Oceanem Indyjskim. Czwarte w skali kraju, pod względem liczby mieszkańców. Zostało ono nazwane na cześć miasta w Szkocji, również noszącego nazwę Perth. Rozwój miasta spowodowało odkrycie w pobliżu złóż złota na przełomie XIX i XX wieku.
Panorama Gold Coast Australia przewodnik

Panorama wieżowców w Gold Coast

  • Brisbane – choć przypomina miejscami wakacyjny kurort, jest trzecim co do wielkości miastem Australii. Znajdziesz tu mnóstwo parków, jezior, rzek i plaż, rozsianych po całym mieście. Na szczególną uwagę zasługuje tu cały obszar rekreacyjny, znajdujący się tuż przy rzece Brisbane – South Bank Parklands. Brisbane tworzy istnie turystyczne megalopolis, łącząc ze sobą niejako słynne Sunshine Coast i Gold Coast – potężne kurorty wakacyjne, w których znajdziesz luksusowe hotele, parki rozrywki, a nawet najwyższy na południowej półkuli wieżowiec.
  • Cairns – podobnie jak pobliskie Townsville, jedno z najbardziej popularnych miast wśród wczasowiczów. Stolica stanu Queensland, chętnie odwiedzana ze względu na znajdującą się w pobliżu Wielką Rafę Koralową. Znajduje się tu wiele firm oferujących rejsy wycieczkowe i loty widokowe.
  • Alice Springs – miasto położone w centralnej części kraju, 400 km od Uluru. Zostało założone, by być miejscem przystanku dla osób, podróżujących pomiędzy północą i południem kraju. Choć liczy zaledwie 25 tysięcy mieszkańców, jest największym miastem pustynnego Outbacku – oazą z licznymi stacjami benzynowymi, hotelami i hipermarketami dla podróżnych z całego świata.

 

Australia mapa atrakcji i miast

Australia: mapa opisywanych miast i atrakcji

 

 

Przyroda w Australii

Australia słynie z przyrody. Podróżując przez kraj co chwilę podziwia się piękne krajobrazy, więc nigdy podczas wyprawy nie chowaj głęboko aparatu! Co konkretnie warto zobaczyć w Australii? Po pierwsze, surowe pejzaże Outbacku, ze świętą górą Uluru na czele, które opisaliśmy w oddzielnym artykule. Po drugie, przybrzeżne, tropikalne lasy deszczowe. Po trzecie, oczywiście, Wielką Rafę Koralową. W kontekście przyrody, to zdecydowanie największe atrakcje Australii.

 

  • Uluru – formacja skalna znajdująca się w centralnej części kontynentu, jeden z symboli Australii. Znany także pod nazwami Ayers Rock (oficjalnie już nieużywana) oraz po prostu – The Rock (tłum. „Ta Skała„). W najwyższym punkcie osiąga wysokość 348 m, a jego obwód ma ponad 8 km. Święte miejsce dla Aborygenów i atrakcja przyciągająca tłumy turystów z całego świata.
  • Outbackprawdziwe serce Australii. Ogromna pustynia w centrum kontynentu, spowita pomarańczową ziemią. Obfitująca w niepowtarzalne formacje skalne, fascynującą kulturę Aborygenów i surowe krajobrazy. Nigdzie na świecie nie czuliśmy się tak jak tam.
Wielka Rafa Koralowa

Wielka Rafa Koralowa

  • Wielka Rafa Koralowa – największa rafa koralowa na świecie, sąsiadująca z północno-wschodnim wybrzeżem Australii. Znajduje się w różnych odległościach od lądu. Miastem położonym najbliżej rafy jest Cairns, które zlokalizowane jest około 15 km od rafy.
  • 12 Apostołów – majestatycznie stojące w wodzie skalne kolumny. 12 Apostołów to zwyczajowe określenie znacznie liczniejsze grupy wapiennych ostańców, powstałych w wyniku oddziaływania fal morskich oraz wiatru. Jest to jedna z najczęściej przedstawianych na zdjęciach atrakcji Australii. Co istotne, znajduje sie tuż przy słynnej Great Ocean Road – popularnej szosie na południu kraju. By zobaczyć 12 Apostołów, wystarczy zjechać na jedną z wielu przydrożnych zatoczek.
Sanktuarium koali Lone Pine

Sanktuarium koali Lone Pine

  • Sanktuaria dla zwierząt – jest ich wiele, w całym kraju. Te przypominające zoo placówki ratują życie wielu gatunkom zwierząt, coraz rzadziej spotykanych na wolności. Odwiedzając takie miejsca, można poznać australijską faunę, a często przywitać się ze zwierzakami osobiście, na przykład przytulając koale lub karmiąc kangury.

 

 

 


Australijska kuchnia – czego szkosztować?


Przed podróżą zastanawialiśmy się co będziemy jeść podczas zwiedzania Australii. Okazuje się, że australijska kuchnia to fascynujące połączenie rodzimych smaków z dobrze znanymi nam potrawami europejskimi i amerykańskimi. Na pewno należy podkreślić, że australijskie potrawy są pyszne i często naprawdę wyjątkowe.

 

  • Potrawy z grilla – Australijczycy uwielbiają grillować, czego potwierdzeniem jest ogromna liczba darmowych grilli (płyt gazowych), spotykanych w różnych miejscach publicznych: parkach, polach namiotowych, przy plażach. Na nich grilluje, a raczej podsmaża się pieczywo, mięso wołowe, a także jajka i naleśniki. W Australii grillują więć wszyscy: mieszkańcy i turyści.
  • Egzotyczne zwierzęta – Australia jest świetnym miejscem dla osób chcących popróbować nowych smaków. Bez problemu można tu kupić mięso z kangura lub krokodyla. Są dostępne w hipermarketach i restauracjach. Przejeżdżając przez pustynię, natrafisz też na potrawy z wielbłądów.
  • Ryby – otoczona wodą Australia nie słynie na świecie z oryginalnych rybnych potraw. Najczęściej spotkasz typowe, brytyjskie „fish and chips” lub inne proste, rybne dania. Trzeba jednak przyznać, że w wielu miejscach są one naprawdę znakomite. Co tu dużo mówić… najpyszniejszą smażoną rybę, wspaniale skropioną pomarańczami, jedliśmy właśnie w Australii!
  • Manuka – miód pochodzący wyłącznie z Australii i Nowej Zelandii. Ma specyficzny smak, kremową konsystencję i jest uważany za prawdopodobnie najzdrowszy na świecie.
  • Kuchnia azjatycka – ze względu na stosunkowo bliską odległość krajów azjatyckich oraz sporą liczbę tamtejszych mniejszości narodowych, kuchnia ta jest popularna i powszechnie dostępna. Potrawy azjatyckie zazwyczaj nie odbiegają cenowo od innych dań. Bardzo popularne są tu długie, niepocięte rolki sushi, charakterystyczne dla Australii.

 


Porady i ciekawostki


Porady praktyczne przed podróżą do Australii

Australia różni się od Polski znacząco, pod wieloma względami i trzeba mieć to na uwadze. Szczęśliwie dla nas, mimo swej fascynującej odmienności, jest to kraj nastawiony na podróżnych. Zwiedzanie Australii jest bardzo przyjemne i łatwe, ponieważ na każdym kroku spotyka się różnego rodzaju udogodnienia, które sprawiają, że turysta czuje się na Antypodach mile widziany. Wystarczy więc tylko odpowiednio się przygotować, a podróż na pewno będzie niezapomniana. Nam nigdzie nie podróżowało się tak przyjemnie, jak po Australii.

 

Naleśniki smażone na grillu pod Uluru

Naleśniki smażone na grillu pod Uluru

  1. Darmowe grille – miejsca umożliwiające urozmaicenie jadłospisu niskobudżetowego turysty. Występują w publicznych parkach, przy plażach, czasem też po prostu na parkingach obok drogi. Na podgrzewanej gazem płycie usmażysz jajecznicę, tosty, a nawet całego burgera. Zwykle działają doskonale! Wystarczy wcześniej zrobić odpowiednie zakupy i cieszyć się pysznym, turystycznym obiadem. 
  2. Darmowe prysznice – Australia to kraj pełen udogodnień dla przemierzających tysiące kilometrów turystów. W oddalonych od metropolii miasteczkach, wioskach, parkach i na przydrożnych parkingach często znajdziesz darmowe prysznice, zwykle zadbane i bardzo czyste. Uwaga: woda bywa naprawdę zimna! 🙂
Australia przewodnik darmowy basen Brisbane

Basen z bezpłatnym wejściem w Brisbane

  1. Darmowe zoo, baseny i parki wodne – tak, udogodnień jest naprawdę sporo. W Australii spotkaliśmy publiczne, nieodpłatne ogrody zoologiczne, publiczne baseny, a nawet niewielkie parki wodne – ze zjeżdżalniami, hydromasażami, czy też sztucznym wodospadem.
  2. Naturalne zjeżdżalnie i jeziora – w obszarze lasów tropikalnych często spotkać można ukryte w dżungli jeziorka, wodospady, a nawet skalne „zjeżdżalnie wodne”. Korzystają z nich dla relaksu zarówno spragnieni ochłody tubylcy, jak i turyści – oczywiście ci, którzy wnikliwie szukają mało znanych atrakcji.

 


Potrzebujesz planu podróży? Skontaktuj się z nami!


 

  1. Campervany – to bardzo popularny środek transportu, spotykany w różnych wersjach: od tradycyjnych camperów i montowanych do samochodu przyczep, przez przygotowane pod pustynne warunki campery z napędem 4×4, aż po malutkie minivany. „Campervany” to niegdyś 7-osobowe samochody, zmodyfikowane na praktyczne domy na kółkach, z łóżkiem i kuchenką, zazwyczaj przeznaczone dla 2-4 podróżnych. Jest to w Australii bardzo popularny, praktyczny, relatywnie tani środek transportu (niewiele droższy od wynajmu typowego samochodu), który dodatkowo gwarantuje niezapomniane przygody!przesuń
  2. Zakaz przewożenia owoców – w Australii obowiązują bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące pewnych produktów, zarówno w kontekście wwożenia ich do kraju, jak i przemieszczania się z nimi wewnątrz kontynentu, między stanami. Przed wylotem warto zapoznać się z listą zakazanych produktów (zwłaszcza pochodzenia roślinnego i zwierzęcego). Przykładowo, przed wjazdem do stanu Południowa Australia, musieliśmy pozbyć się wina i owoców wyprodukowanych w stanie Victoria. Warto zapoznać się z tą zasadą planując większe zakupy spożywcze!
  3. Australia przewodnik niebezpieczeństwa

    Siatka chroniąca przed muchami

    Muchy – irytują, brzęczą, siadają na skórze… jest ich mnóstwo. Zwłaszcza latem (listopad-luty), na pustyniach. Polecamy zakupić specjalne siatki ochronne na twarz. Bez nich prowadzenie samochodu, przygotowanie jedzenia, czy zwyczajne zwiedzanie mogą być naprawdę uciążliwe.

  4. Darmowe noclegi – są możliwe, zwłaszcza jeśli podróżujesz campervanem lub zabierasz ze sobą namiot. Zaopatrz się w aplikację WikiCamps i ruszaj w drogę! Wkrótce ukaże się artykuł na ten temat, warto więc polubić nas na Facebooku, by być na bieżąco. Zapraszamy 🙂

 

Bezpieczeństwo. Na co uważać w Australii?

Australia to kraj względnie bezpieczny dla turystów. Można czuć się w nim swobodnie, jednak trzeba pamiętać o kilku specyficznych dla tego kraju niebezpieczeństwach i dobrze się na nie przygotować. W Australii niebezpieczne mogą być niektóre zwierzęta, pogoda, ale w pewnym zakresie też po prostu poruszanie się po kraju. Koniecznie przeczytaj nasz artykuł na ten temat.


  • Węże – unikaj chodzenia w odkrytych butach i krótkich spodniach, zwłaszcza eksplorując wysokie trawy, dżunglę i pustynię. Pamiętaj, by w tych obszarach zawsze mieć osłonięte luźnym materiałem kostki, łydki i uda. Dowiedz się też przed wyjazdem, jak reagować w przypadku spotkania z wężem. Zwierzęta te lubią spokój i rzadko występują w miejscach odwiedzanych przez turystów, ale nie musi być to bezwzględną regułą.

Czy Australia jest bezpieczna?

Zastanawiasz się, czy Australia jest bezpiecznym krajem? Przed wyprawą również się nad tym głowiliśmy. Australia jest ogromna, bardzo różnorodna, a przy tym często zupełnie...
Zobacz wpis

  • Pająki – w Australii żyje najwięcej gatunków pająków na świecie, często niespotykanych nigdzie indziej. Niektóre z nich mierzą zaledwie kilka milimetrów długości, a mimo to mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla zdrowia dorosłego człowieka. W niektórych przypadkach brak odpowiedniej reakcji doprowadza do zgonu. Wbrew pozorom, nie jest to jednak tak często spotykany problem, jak może się wydawać. W dodatku, przy odpowiednim przygotowaniu, łatwo można mu zapobiec.
  • Kangury na drodze – prawdę mówiąc, jest to najpoważniejsze zagrożenie ze strony australijskiej natury. Kangury szybko pokonują spore odległości, nie będąc świadomymi tego, w którym miejscu niespodziewanie przebiega jezdnia. Często zderzają się z samochodami. Są szczególnie trudne do zauważenia w takcie podróży po zmroku, dlatego staraj się unikać jazdy po zachodzie słońca. Nie zdziw się też, gdy zobaczysz wiele rozjechanych kangurów na trasie.  

W Australii obowiązuje ruch lewostronny – w wypożyczonych samochodach można spotkać naklejki na szybie z napisem “keep left”. Kierownica również znajduje się po przeciwnej stronie samochodu. Pamiętaj, by przed wyjazdem oswoić się z tą myślą.

 

Charakterystyczne pamiątki

Kangur zLukaszem

Kangur zLukaszem 🙂

  • Zdjęcie z koalą lub kangurem – czy coś może cieszyć bardziej?
  • Didgeridoo – tradycyjny aborygeński instrument, o głębokim, donośnym brzmieniu i ogromnym rozmiarze. Występuje też jednak w wersjach miniaturowych, w sam raz na pamiątkę.
  • Opal – piękny, zmieniający barwy kamień szlachetny, wydobywany w Coober Pedy, na Outbacku. Częsta ozdoba australijskich naszyjników, kolczyków i bransoletek. Pamiętaj, by zawsze sprawdzić jego certyfikat autentyczności.
  • Kropkowane rękodzieła – bumerangi, obrazy, drewniane przedmioty i inne pamiątki zdobione tradycyjną, aborygeńską metodą malarską. Spotkasz je przede wszystkim na Outbacku, choć nie tylko. Przywiezienie do domu tak zdobionej pamiątki to zabranie ze sobą części pradawnej, aborygeńskiej kultury.
przesuń

 

 

Ciekawostki o Australii

  • Australia jest federacyjną monarchią konstytucyjną, połączoną unią personalną z Wielką Brytanią. Oznacza to, że oficjalnym władcą kraju jest królowa Elżbieta II, choć nie ma realnego wpływu na politykę państwa.
  • W Australii na drogach spotkać można road trains, czyli w dosłownym tłumaczeniu – drogowe pociągi. Są to ogromne ciężarówki, mające kilka przyczep, przewożące pustyniami towary z jednego krańca Australii na drugi. Podróżując, warto pamiętać, że ich wyprzedzenie zajmuje naprawdę sporo czasu, a droga hamowania jest ekstremalnie wydłużona!
  • W XVIII wieku zsyłano do Australii skazańców z Wielkiej Brytanii. Można więc uogólnić, że Australia w oczach białego człowieka była przez pewien czas ogromnym więzieniem.
  • Opal jest oficjalnym kamieniem szlachetnym Australii. Wydobywany na pustynnym Outbacku, zachwyca kolorami.
  • Wspominając o opalu, warto zwrócić uwagę na znane z jego wydobycia miasto Coober Pedy. Mieszkańcy, uciekając przed pustynnym gorącem, zbudowali wiele budynków… pod ziemią! W mieście znajdziesz między innymi wydrążony w skałach, podziemny kościół, sklepy, czy motele.
  • Nieopodal Adelaide, w rezerwacie Barossa, znajduje się nietypowa tama wodna, nazywana „ścianą szeptu„. Dwie osoby, stojąc na obu jej krańcach, 140 metrów od siebie, słyszą się doskonale (nawet szepcząc), mimo odległości i dzielącej ich przepaści.

 


Australijska playlista (Spotify)


Umil sobie planowanie podróży!

Zapraszamy do odsłuchania listy wybranych przez nas, australijskich utworów. „Muzyczna podróż przez Australię” to autorskie zestawienie mniej i bardziej znanych piosenek, które pozwolą Ci muzycznie poczuć atmosferę tego pięknego, odległego, przepełnionego niezwykłymi emocjami kraju.

 


Mapa


 

 


Jeśli uważasz naszą twórczość za przydatną, korzystasz z niej i chciałbyś się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Potrzebujesz planu podróży? Skontaktuj się z nami!


 

Autorzy:Łukasz, Marta

Komentarze

Dodaj komentarz

Array