(…) wybór amerykanistyki pozwolił mi nie tylko zgłębić wiedzę, ale też za sprawą znakomitych wykładowców pokazał, że najważniejsza w życiu jest szczera pasja. To bardzo motywujące. Robić z zaangażowaniem to, co się lubi, jest nieocenione.fragment wywiadu dla IAiSP UJ

Kierunek – amerykanistyka. Jaki jest?

Czym są studia amerykanistyczne? Są to studia o profilu humanistycznym i bardzo szerokim spektrum zagadnień, opierających się na różnych, często niezwiązanych ze sobą bezpośrednio naukach. Na pewno są też kierunkiem niezwykle intrygującym i fascynującym, zwłaszcza jeśli interesujesz się Stanami Zjednoczonymi, lub innymi krajami Ameryki – nie tylko podróżami, ale też Ameryką samą w sobie. Jako, że dokładnie takie są moje pasje, sam wybrałem amerykanistykę. Jak było? To może po kolei…

Czego będziesz się uczyć?

Amerykanistyka to zbiór różnych dziedzin nauki, które razem tworzą obraz kontynentu. Na studiach zostanie ci przybliżona amerykańska geografia, historia, kultura, prawo, ale też aspekty gospodarcze, polityczne, militarne, społeczne… Wszystko po to, by lepiej zrozumieć fenomen Ameryki. Głównym tematem studiów najprawdopodobniej będą zagadnienia związane ze Stanami Zjednoczonymi, ponieważ to ten kraj, założony przez uciekinierów z Europy, może dziś pochwalić się nie tylko rewolucyjną i błyskotliwą przeszłością, ale też obecną dominacją na świecie. Amerykanie okazali się być innowacyjni na wielu płaszczyznach. Będąc kolonią, z czasem stworzyli stabilny kraj, który nie tylko prężnie się rozwinął, ale dziś odpowiada za bezpieczeństwo całego świata. Jest to absolutny fenomen. 

Amerykanistyka – przykładowe przedmioty

Oczywiście, w zależności od uczelni, a nawet specjalizacji, przedmioty różnią się. Zawsze jednak w bardzo różnorodny sposób zagłębiają się w tematykę. Zobacz poniższy film, by poznać konkretne przykłady tego, czego uczyłem się na Uniwersytecie Jagiellońskim. 

Dla kogo jest ten kierunek… 

Amerykanistyka to kierunek dla osób otwartych na różnorodną wiedzę. Przedmioty będą różnić się od siebie tak bardzo, że w ciągu jednego dnia będziesz słuchał o amerykańskiej ekonomii, prawie, teatrze, kinie i broni jądrowej. Dzień kolejny rozpoczniesz od poznawania historii Indian, a zakończysz rozmawiając o migracjach transatlantyckich. W międzyczasie być może poznasz podejście do seksu na przestrzeni kolejnych dekad lub to, jaki wpływ na politykę miała religia. Tak więc, jeśli oczekujesz studiów o podróżowaniu po USA, niestety nie do końca dobrze trafiłeś/aś. Amerykanistyka to potężna, niezwykle szeroka dawka wiedzy. Jeśli, tak jak mnie, fascynują cię Stany, wraz ze swoją historią, kulturą, złożonością, innowacyjnością, różnorodnością nie tylko w kontekście podróżniczym, te studia są dla ciebie. 

… i co po studiach?

Placówka dyplomatyczna, ministerstwa, instytucje kulturalne… a przede wszystkim wszystkie firmy, które mają cokolwiek wspólnego ze Stanami Zjednoczonymi. To organizacje, które będą zainteresowane twoim CV po amerykanistyce. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli dobrze wykorzystasz okres studiów, podróżując za ocean, uczestnicząc w wymianach kulturowych lub zdobywając doświadczenia zawodowe w USA (nawet na programach typu Work&Travel), to prawie każdy pracodawca będzie chciał umówić się z tobą na spotkanie. Studia amerykanistyczne rozwijają wszechstronnie, a wszechstronne umiejętności i zaradność są w dzisiejszym świecie poszukiwane chyba przez wszystkich. Dodatkowo, amerykanistyka kojarzy się z bardzo dobrą znajomością języka angielskiego. Co więcej, sama nazwa kierunku nie brzmi nudno. Odpowiednio sprzedając rekruterom swoje zainteresowania, transatlantyckie podróże, czy udział w amerykańskich programach zarobkowych, zbudujesz obraz bardzo wartościowego kandydata, o szczerych pasjach, zwiększając swoje szanse na zdobycie pracy marzeń. Rekrutowałem setki osób, a także sam byłem rekrutowany wielokrotnie i wiesz co…? To działa! 😉

Gdzie uczą o Ameryce? Warszawa, Kraków, Gdańsk i Wrocław

Studia amerykanistyczne nie należą do kierunków występujących w naszym kraju powszechnie. Obecnie (2019 r.) amerykanistykę studiować możesz na publicznych uczelniach w Warszawie (Uniwersytet Warszawski), Krakowie (Uniwersytet Jagielloński), Gdańsku (Uniwersytet Gdański) oraz we Wrocławiu (Uniwersytet Wrocławski). Kierunek oferowany jest również przez niektóre uczelnie prywatne. Nazywa się go amerykanistyką, studiami amerykanistycznymi lub z języka angielskiego, American Studies.

Stany Zjednoczone – marzenie i pasja?

Jeśli, podobnie jak ja, fascynujesz się tematyką amerykańską, koniecznie rozważ zgłębiania swojej wiedzy w tym zakresie podczas studiów. Pamiętaj, że studia to przede wszystkim najbardziej fascynujący okres twojego życia, w którym powinno łączyć się zabawę z rozwijaniem swoich pasji i zainteresowań. Skoro o pasji mowa, zapraszam Cię do zobaczenia moich filmów, poświęconych Stanom Zjednoczonym, i nie tylko (klik).

Komentarze

Dodaj komentarz