Studia amerykanistyczne, podobnie jak sama Ameryka, charakteryzują się niezwykłą różnorodnością. Amerykanistka łączy zagadnienia z wielu obszarów naukowych, które finalnie dają bardzo szeroki obraz Stanów Zjednoczonych, ale też Kanady, Meksyku i innych państw oraz kultur amerykańskich. Czy warto studiować amerykanistykę? Może tytułem dopełnienia wstępu pozwól, że zacytuję fragment swojej wypowiedzi z wywiadu dla Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ:

 

(…) wybór amerykanistyki pozwolił mi nie tylko zgłębić wiedzę, ale też za sprawą znakomitych wykładowców pokazał, że najważniejsza w życiu jest szczera pasja. To bardzo motywujące. (…) Studia pokazały, że Ameryka jest jeszcze bardziej fascynująca, niż wydawało mi się przed ich rozpoczęciem!fragment wywiadu dla IAiSP UJ

 

Kierunek – amerykanistyka. Jaki jest?

Czym są studia amerykanistyczne? Są to studia o profilu humanistycznym i bardzo szerokim spektrum zagadnień, opierających się na różnych, często niezwiązanych ze sobą bezpośrednio naukach. Na pewno są też kierunkiem niezwykle intrygującym i fascynującym, zwłaszcza jeśli interesujesz się Stanami Zjednoczonymi, lub innymi krajami Ameryki – nie tylko podróżami, ale też Ameryką samą w sobie. Jako że dokładnie takie są moje pasje, sam wybrałem amerykanistykę. Jak było? To może po kolei…

 

Czego będziesz się uczyć?

Amerykanistyka to zbiór różnych dziedzin nauki, które razem tworzą obraz kontynentu. Na studiach zostanie ci przybliżona amerykańska geografia, historia, kultura, prawo, ale też aspekty gospodarcze, polityczne, militarne, społeczne… Wszystko po to, by lepiej zrozumieć fenomen Ameryki. Głównym tematem studiów najprawdopodobniej będą zagadnienia związane ze Stanami Zjednoczonymi, ponieważ to ten kraj, założony przez uciekinierów z Europy, może dziś pochwalić się nie tylko rewolucyjną i błyskotliwą przeszłością, ale też obecną dominacją na świecie. Amerykanie okazali się być innowacyjni na wielu płaszczyznach. Będąc kolonią, z czasem stworzyli stabilny kraj, który nie tylko prężnie się rozwinął, ale dziś odpowiada za bezpieczeństwo całego świata. Jest to absolutny fenomen. 

 

Amerykanistyka – przykładowe przedmioty

Oczywiście, w zależności od uczelni, a nawet specjalizacji, przedmioty różnią się. Zawsze jednak w bardzo różnorodny sposób zgłębiają tematykę amerykańską. W poniższym filmie starałem się pokazać konkretne przykłady przedmiotów, których uczyłem się na Uniwersytecie Jagiellońskim. 

 

Dla kogo jest ten kierunek?

Amerykanistyka to kierunek dla osób otwartych na różnorodną wiedzę. Przedmioty będą różnić się od siebie tak bardzo, że w ciągu jednego dnia będziesz słuchał/a o amerykańskiej ekonomii, prawie, teatrze, kinie i broni jądrowej. Kolejny rozpoczniesz od poznawania historii Indian, a zakończysz rozmawiając o migracjach transatlantyckich. W międzyczasie być może poznasz podejście do seksu na przestrzeni kolejnych dekad lub to, jaki wpływ na amerykańską politykę miała religia.

Jeśli więc oczekujesz studiów o podróżowaniu po USA, niestety nie do końca dobrze trafiłeś/aś. Amerykanistyka to potężna, niezwykle szeroka dawka wiedzy. Jeżeli tak jak mnie, fascynują cię Stany, wraz ze swoją historią, kulturą, złożonością, innowacyjnością i różnorodnością, te studia są dla ciebie. 

 

Chcesz poczuć atmosferę studiów?

Zerknij do moich artykułów, które zamieszczam poniżej. Pokrywają niektóre zagadnienia, omawiane na zajęciach i razem dobrze oddają to, jak różnorodna jest amerykanistyka.

 

1. Na wstępie polecam ci lekki i częściowo kulinarny artykuł o amerykańskim Święcie Dziękczynienia.

2. Następnie – bardzo praktyczny film i artykuł o przebiegu wyborów prezydenckich w USA.

3. Na koniec spróbuj zapoznać się z historią Polonii i polskich miast w Ameryce.

 

Po przeczytaniu powyższych artykułów zastanów się, czy są to zagadnienia, o których chcesz dowiadywać się więcej. Jeśli cię zainteresują, to prawdopodobnie same studia… dosłownie zachwycą! Wtedy nie wahaj się ani sekundy i aplikuj od razu, bo naprawdę warto.

 

Thanksgiving: historia, potrawy i zwyczaje

Thanksgiving Day, czyli Święto Dziękczynienia, jest najbardziej rodzinnym dniem w amerykańskim kalendarzu. Historia Thanksgiving nawiązuje do przymierza między Europejczykami i Indianami, zawartego 400 lat...
Dowiedz się więcej

 

Amerykanistyka: co po studiach?

Placówka dyplomatyczna, ministerstwa, instytucje kulturalne… a przede wszystkim wszystkie firmy, które mają cokolwiek wspólnego ze Stanami Zjednoczonymi. To organizacje, które będą zainteresowane twoim CV po amerykanistyce. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli dobrze wykorzystasz okres studiów, podróżując za ocean, uczestnicząc w wymianach kulturowych lub zdobywając doświadczenia zawodowe w USA (nawet na programach typu Work&Travel), to prawdopodobnie każdy pracodawca zawróci na ciebie uwagę i być może będzie chciał umówić się na spotkanie.

Studia amerykanistyczne rozwijają wszechstronnie, a wszechstronne umiejętności i zaradność są w dzisiejszym świecie poszukiwane przez wszystkich. Dodatkowo, amerykanistyka kojarzy się z dobrą znajomością języka angielskiego, a sama nazwa kierunku… nie brzmi nudno – to też atut! 🙂 Odpowiednio sprzedając rekruterom swoje zainteresowania, transatlantyckie podróże, czy udział w amerykańskich programach kulturowych, zbudujesz obraz bardzo wartościowego kandydata, o szczerych pasjach, zwiększając swoje szanse na zdobycie pracy marzeń. Rekrutowałem setki osób, a także sam byłem rekrutowany wielokrotnie i wiesz co…? To działa! 😉

 

Jeśli chcesz posłuchać o Ameryce, podróżach i studiach na UJ, zobacz poniższy wywiad:

 

Gdzie uczą o Ameryce? Warszawa, Kraków, Gdańsk i Wrocław

Studia amerykanistyczne nie należą do kierunków występujących w naszym kraju powszechnie. Obecnie (2019 r.) amerykanistykę studiować możesz na publicznych uczelniach w Warszawie (Uniwersytet Warszawski), Krakowie (Uniwersytet Jagielloński), Gdańsku (Uniwersytet Gdański) oraz we Wrocławiu (Uniwersytet Wrocławski). Kierunek oferowany jest również przez niektóre uczelnie prywatne. Nazywa się go amerykanistyką, studiami amerykanistycznymi lub z języka angielskiego, American Studies.

 

Stany Zjednoczone – marzenie i pasja?

Jeśli, podobnie jak ja, fascynujesz się tematyką amerykańską, koniecznie rozważ zgłębiania swojej wiedzy w tym zakresie podczas studiów. Pamiętaj, że studia to przede wszystkim najbardziej fascynujący okres twojego życia, w którym powinno łączyć się zabawę z rozwijaniem swoich pasji i zainteresowań. Skoro o pasji mowa, zapraszam Cię do zobaczenia moich filmów, poświęconych Stanom Zjednoczonym i nie tylko.

 

 


Jeśli uważasz naszą twórczość za przydatną, korzystasz z niej i chciałbyś się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Interesujesz się Stanami?
Przeczytaj nasz przewodnik po USA.

Przewodnik po USA

Przewodnik po USA – przyciągającym jak magnes kraju, w którym znane z filmów krajobrazy łączą się z fascynującą kulturą i wszechobecnym dążeniem do bycia...
Czytaj więcej

 

Autorzy:Łukasz

Komentarze

Dodaj komentarz

Array