Outback to rozległy obszar centralnej Australii, głównie pustynny i półpustynny. Jest to miejsce, w którym dzika przyroda i surowe krajobrazy łączą się z fascynującą kulturą Aborygenów. Mało tu miast, a nawet wiosek, za to mnóstwo słońca i przestrzeni. Rzadko mija się też inne pojazdy. Na nielicznych szosach Outbacku czasami spotkać można charakterystycznie długie road trains – składające się z nawet siedmiu przyczep ciężarówki. Mija się także campervany i campery, także z napędem 4×4. Nimi turyści przemieszczają się, pragnąc poznać to tajemnicze miejsce. Chcesz dowiedzieć się, czym jest Australia? Outback będzie najlepszym miejscem na znalezienie odpowiedzi.

 

Jaki jest australijski Outback?

Outback Australia atrakcje

Znak drogowy na Outbacku

Outback to wyjątkowo słabo zaludniony obszar Australii, o powierzchni 17 razy większej od Polski. Składają się na niego surowe pasma górskie, słone jeziora i liczne pustynie, jak chociażby Wielka Pustynia Wiktorii i Wielka Pustynia Piaszczysta. W kierunku północnym teren przecina tylko jedna szosa: legendarna Stuart Highway. Spotkanie na niej samochodu jest fragmentami tak rzadkie, że mijający się kierowcy zwyczajowo machają do siebie rękoma.

Miejscami ekstremalne warunki przyrodnicze, przede wszystkim bardzo wysokie temperatury i mała ilość opadów powodują, że tereny Outbacku nie sprzyjają osadnictwu. Największym miastem obszaru, jednym z zaledwie kilku, jest Alice Springs, położone w samym jego sercu. Liczy około 25 tysięcy mieszkańców i jest swego rodzaju stolicą Outbacku, przez którą przejeżdżają turyści, kierujący się do Uluru – jednej z najsłynniejszych atrakcji Australii. Outback, choć piękny, może też okazać się niebezpieczny, nie tylko ze względu na temperatury. Więcej na temat bezpieczeństwa w Australii przeczytasz w oddzielnym artykule. Zachęcamy do jego lektury.

 


Potrzebujesz planu podróży?
Skontaktuj się z nami.


 

Outback: największe atrakcje

Niekwestionowanym symbolem Outbacku jest Uluru (dawniej znane jako Ayers Rock), święta góra Aborygenów. Jest czymś znacznie ważniejszym niż tylko atrakcją turystyczną. Ta monumentalna formacja skalna pojawia się natychmiastowo przed oczyma milionów osób, które rozmyślają o Australii. Skrywa niezwykłe tajemnice, ma sakralne znaczenie dla tubylczych ludów i znajduje się w niemal samym centrum kontynentu, symbolicznie stanowiąc jego odwieczne serce.

Na terenie parku narodowego położona jest także Kata Tjuta – grupa monolitów, którego aborygeńska nazwa, w dosłownym tłumaczeniu, oznacza zbiór głów. Więcej na temat tego wpisanego na listę UNESCO parku dowiesz się na tej stronie. Wbrew pozorom, na przepełnionym pustką Outbacku atrakcji jest wiele, choć czasem łatwo je przeoczyć, mknąc bezkresną Stuart Highway. Słone, wysychające sezonowo jeziora, podziemne miasto Coober Pedy, niezwykła formacja Karlu Karlu, ale też kaniony, monolity, farmy wielbłądów i wiele parków narodowych.

przesuń

 

Historia i kultura Aborygenów

Sztuka Aborygenów - Outback, Australia

Sztuka Aborygenów

Aborygeni to autochtoniczna ludność Australii, zamieszkująca te tereny od wieków. Szacuje się, że przybyli oni do Australii 125 tys. – 50 tys. lat temu. W przeszłości zajmowali się głównie łowiectwem i zbieractwem. Słowem dygresji, nawet samo pochodzenie i znaczenie słowa Aborygeni podkreśla, że są to rdzenni mieszkańcy terenów, które zamieszkują. Używana dziś w odniesieniu do rdzennych mieszkańców Australii nazwa stosowana była już w mitologii rzymskiej i odnosiła się do ludu, który zamieszkiwał obszar Italii od początku.

Kultura aborygeńska jest niezwykle interesująca i zupełnie odmienna od tych, występujących w innych regionach Świata. Do tej pory zachowały się i nadal są tworzone tradycyjne aborygeńskie instrumenty, muzyka oraz rękodzieła. Charakterystycznym elementem sztuki aborygeńskiej jest metoda malowania za pomocą kropek. Czasami taką techniką tworzy się całe obrazy, choć może być ona wykorzystana też do ozdabiania przedmiotów, np. naczyń lub bumerangów. Warto poznać historię i kulturę Aborygenów przed wylotem do Australii, by lepiej zrozumieć jej znaczenie dla tego pięknego kraju. O Aborygenach dowiesz się więcej w naszym internetowym przewodniku po Australii. W nim tłumaczymy też skomplikowane relacje między Aborygenami a pozostałą częścią społeczeństwa Australii.

 

Poruszanie się i nocleg na Outbacku

Camper - australijski Outback - podróż

Kuchnia w bagażniku campervana

Po Outbacku poruszać się trzeba wynajętym samochodem. Wypożyczalnie znajdziesz w każdym większym mieście na wybrzeżu. Osobiście szczerze polecamy wynajęcie tak zwanego campervana. Są to tradycyjne samochody osobowe, przerobione na campery. Nie wymagają specjalnych umiejętności w prowadzeniu, nie potrzebują też hektolitrów paliwa, a posiadają rozkładane łóżko i miniaturową kuchnię z palnikiem i lodówką!

Poruszając się takim cudem techniki po australijskich drogach, miniesz mnóstwo miejsc, w których można legalnie zatrzymać się na noc, często darmowych. W ich znalezieniu pomoże ci wspaniała aplikacja WikiCamps (płatna jednorazowo: 8 dolarów). Hotele i motele na Outbacku występują, lecz rzadko. Co więcej, zatrzymując się w nich, rezygnujesz z prawdopodobnie najwspanialszej części pobytu w Australii – poczucia swobody i bliskości z naturą. Oczywiście rozumiemy, że każdy ma własne potrzeby i preferencje, jednak na samym Outbacku szczerze zachęcamy do korzystania z campingów, zwłaszcza tych darmowych.

Zajrzyj do pełnego informacji przewodnika po Australii!

Przewodnik po Australii

Przewodnik po Australii – jednym z najwspanialszych krajów świata, w którym otchłań pomarańczowych pustyń kontrastuje z bogactwem lasów deszczowych i raf koralowych. Dzika przyroda,...
Czytaj więcej

 

Outback: Australia tak cudowna, jak tylko to możliwe

By zrozumieć czym jest Outback, trzeba odwiedzić to miejsce osobiście. Pisanie, że Outback to “rozległy obszar centralnej Australii, głównie pustynny i półpustynny” jest jak najbardziej poprawne, ale powiedzmy sobie szczerze, niezbyt zachęcające. Słowa zupełnie nie oddają magii tego miejsca. Wizyta na Outbacku powoduje, że można poczuć prawdziwą wolność, a zarazem niesamowitą więź z naturą. Surowość tego miejsca powoduje, że łatwiej jest też wsłuchać się w swój wewnętrzny głos, co zazwyczaj nie jest takie proste, gdy poddawani jesteśmy tysiącom bodźców.

Sentymentalnie sięgając pamięcią w przeszłość, możemy nawet stwierdzić, że wizyta na Outbacku jest po prostu spełnieniem podróżniczych marzeń i dążeń. Najbardziej zaskakuje nas fakt, że tak naprawdę nigdy nie traktowaliśmy Australii za najważniejszy, podróżniczy cel i nie spodziewaliśmy się, że aż tak nas zachwyci. Pobyt na Outbacku zmienił wszystko. To miejsce jest cudowne i nie da się opisać go słowami.

przesuń

 


Jeśli uważasz naszą twórczość za przydatną, korzystasz z niej i chciałbyś się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Autorzy:Marta

Komentarze

Dodaj komentarz

Array