Seul jest stolicą Korei Południowej i jej największym miastem. To niezwykłe miejsce, w którym wielowiekowa tradycja spotyka się z nowoczesnością, co widać na każdym kroku. Różnorodne atrakcje Seulu, wielkomiejski charakter, niezwykła architektura, klimat azjatyckiej metropolii, przepyszna kuchnia i fascynująca kultura Koreańczyków powodują, że miasto jest chętnie odwiedzane przez turystów ze wszystkich stron świata. Co warto zobaczyć w Seulu? Mamy nadzieję, że ten przewodnik odpowie na Twoje pytania i zachęci do podróży do stolicy Korei!

 

 

Seul, Korea – jak zaplanować zwiedzanie?

Seul to piękne miasto, ale nie zwiedza się go łatwo. Po pierwsze, stolica Korei Południowej jest ogromna – w metropolii mieszka ponad 25 milionów ludzi. Drugim powodem jest egzotyczny język, z zupełnie innym od łacińskiego alfabetem, którego wielu turystów po prostu nie zna. To powoduje, że sporo oznaczeń i map, które widzi się w trakcie zwiedzania, jest nieczytelnych. Co więcej, z jakiegoś powodu atrakcje Seulu, zwłaszcza te historyczne, mogą posiadać kilka nazw, używanych zamiennie nawet na oficjalnych mapach turystycznych, co dodatkowo komplikuje orientację w terenie. Samo dogadanie się z Koreańczykami po angielsku też sprawia nie lada wyzwanie, ponieważ wielu Azjatów jest po prostu nieśmiałych.

Dlatego, najlepiej liczyć na siebie samego i swoje wcześniejsze przygotowanie. Po zapoznaniu się z mapą i opisem najważniejszych atrakcji, poznawanie miasta najlepiej podzielić na konkretne części. To proste, bo atrakcje Seulu same grupują się w określonych regionach, więc najefektywniej będzie dostać się rano komunikacją miejską do wybranego miejsca, a następnie zwiedzać kolejne zabytki pieszo, punkt po punkcie, z nawigacją. Po wędrówce bez problemu dostaniesz się komunikacją miejską dalej – do hotelu lub innej części miasta. W niektórych, jak w przypadku okolic alei Sejong-daero, warto spędzić cały dzień, a nawet więcej. Z kolei zwiedzanie innych może zająć mniej czasu, bo posiada mniej atrakcji, więc można połączyć je z innymi obszarami.

Pamiętaj, by przed podróżą pobrać mapy offline na telefon, zaopatrzyć się w dobry powerbank i zapisać wszystkie atrakcje, które chcesz odwiedzić w każdym z obszarów w logiczny logistycznie sposób, a więc tak, jak na miejscu zamierzasz je wpisywać po kolei w nawigację.

 

Mapa atrakcji

Na poniższej mapie przedstawiamy to dokładniej, lecz ogólnie rzecz ujmując, proponujemy podzielić zwiedzanie miasta na obszary: ścisłe centrum, skupiające się luźno wokół alei Sejong-daero, kolejno obszar pałaców i zabytkowych wiosek na północy, następnie obszar wokół stacji metra Dongdaeum (m.in. centra handlowe i mury obronne miasta), wzgórze Namsan oraz nieco dalej położone od ścisłego centrum Seulu atrakcje, nie połączone już w zwarty sposób z innymi. Oczywiście, taki podział nie oznacza, że każdemu obszarowi trzeba poświęcić dokładnie tyle samo czasu. To jedynie nasza drobna wskazówka, jak łatwo rozeznać się w tym, gdzie leżą wybrane atrakcje na mapie Seulu.

Szukając noclegu, warto zwrócić uwagę na lokalizację i zarezerwować go w miejscu blisko głównych atrakcji, ale też jednego z hubów transportowych, żeby móc sprawnie poruszać się między różnymi częściami aglomeracji. Zachęcamy do skorzystania z naszego linku partnerskiego, który przekieruje cię na stronę Booking. Rezerwując za jego pośrednictwem, wesprzesz rozwój tej strony. Dla twojej wygody wybraliśmy już w ustawieniach najbardziej polecany przez nas obszar Seulu i miejsca noclegowe o pozytywnych opiniach.

 

 

 

Atrakcje Seulu – co warto zobaczyć?

Stolica Korei Południowej jest pełna atrakcji. Od dzielnicy Gangnam, rozsławionej swego czasu przez kultową już piosnkę, przez piękne pałace, aż po wieżę widokową N Seoul Tower, z której rozpościera się niezapomniany widok na panoramę tego sięgającego po horyzont miasta. Poza topowymi atrakcjami, opisywanymi w każdym przewodniku turystycznym, Seul jest po prostu fascynującym miejscem do spacerowania. Nie ma to jak zgubić się na chwilę w alejkach parków, kolorowych od szyldów uliczkach i mieszkalnych zakamarkch tej gwarnej metropolii.

 


Jeśli uważasz naszą twórczość za przydatną, korzystasz z niej i chciałbyś się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Przyciągające zapachem stoiska z koreańskim street foodem, sklepy ze słynnymi koreańskimi kosmetykami i, po raz kolejny (ale powtórzymy to jeszcze nie raz), architektura – tak różnorodna i tak bardzo różniąca się od europejskiej… To wszystko powoduje, że zwiedzając Seul, na pewno nie będziesz się nudzić. Poniżej przedstawiamy aż ponad 20 największych atrakcji Seulu, w kolejności alfabetycznej.

 

Dongdaemun Design Plaza (DDP)

Seul, Korea - DongdaemunInstytucja zajmująca się designem, w tym także promowaniem młodych projektantów. Miejsce, w którym często odbywają się wystawy i koncerty. Idea tej założonej w 2014 roku organizacji oddaje bryła budynku, który stał się atrakcją sam w sobie. Obiekt charakteryzuje się nietypowym, futurystycznym kształtem, będąc zarazem  jedną z największych na świecie amorficznych struktur trójwymiarowych. Warto dodać, że instytucja znajduje się w dzielnicy Dongdaemun, która jest uznawana za najpopularniejszy dystrykt handlowy miasta. Nieopodal znajduje się w nim wiele galerii handlowych, straganów i targów.

 

Bukchon Hanok

Jedna z największych atrakcji Seulu. Miejsce, w którym czas się zatrzymał i dzięki któremu możemy poznać klimat i wygląd dawnej Korei. Wioskę Bukchon Hanok tworzą oryginalne budynki (hanok), do dziś zamieszkałe. Ze względu na komfort mieszkańców, widać tu nawet co chwilę znaki, nakazujące zachowanie ciszy. By jeszcze bardziej poczuć magię tego miejsca, można wypożyczyć tradycyjne stroje, hanbok, co dodatkowo urozmaici i tak już fenomenalne zdjęcia. W pewnym sensie podobnym obszarem do Bukchon Hanok jest mniej popularna wioska Ikseondong Hanok, która też jest pełna tradycyjnych domów. Jej uliczki są jednak węższe, a budynki służą nie tylko funkcjom mieszkalnym, ale znajdziesz w nich przede wszystkim liczne kawiarnie i niewielkie sklepy, więc atmosfera miejsca jest zupełnie inna. Warto odwiedzić obie wioski. Jeszcze inną jest Namsangol Hanok Village – darmowy skansen, który pokazuje bardziej okazałe formy budynków hanok, które niegdyś zamieszkiwali arystokraci.

przesuń

 

Gangnam

„Gangnam Style” – piosenka, która jako pierwsza przekroczyła miliard odtworzeń w serwisie You Tube. Jej tytuł nawiązuje bezpośrednio od jednej z seulskich dzielnic, a w mowie potocznej oznacza życie w luksusie. Czy faktycznie dzielnica Gangam oddaje ducha przepychu i bogactwa? Miejscami może tak, choć nas urzekły w niej nie główne, szerokie, nowoczesne aleje, a raczej wąskie uliczki, pełne kawiarni i restauracji – zarówno kosmicznie drogich, jak zdecydowanie bardziej przystępnych. Tu zresztą kosztowaliśmy słynnego, koreańskiego grilla, jedząc prawdopodobnie najsmaczniejsze mięso w życiu!

Ciekawostka: w dzielnicy znajdziesz pomnik poświęcony wykonawcy słynnego przeboju – PSY, który jak nikt inny przyczynił się do rozsławienia tego miejsca.

przesuń

Góra Namsan

Widok na wzgórze Namsan Wzgórze, na którym zlokalizowana jest wieża widokowa N Seoul Tower (opisana niżej). Miasto piastuje opiekę nad wzgórzem, dlatego znajdziesz tu nie tylko przestrzenne widoki, ale przede wszystkim zadbane alejki, posadzone wzdłuż nich rośliny, place zabaw, tablice z informacjami. Na terenie parku Nasan znajduje się także ogród botaniczny. Pomimo że wzgórze jest zlokalizowane w centrum ogromnej metropolii, można się tu poczuć jak na górskiej wycieczce, bo niektóre ze szlaków wymagają niezbyt wymagającej, ale przyjemnie urozmaicającej pobyt wspinaczki po skałkach. Usytuowanie nieopodal ścisłego centrum, a jednocześnie bliskość natury i rozmiary wzniesienia powodują, że jest to świetne miejsce na intensywny spacer i poznawanie Seulu z zupełnie wyjątkowej perspektywy.

 

Grill koreański

Dlaczego opisujemy grill w tym miejscu, skoro koreańskiej kuchni i tak poświęcamy dalszą część przewodnika? Odpowiedź jest bardzo prosta: bo koreański grill to coś więcej niż potrwa – jej kosztowanie to przygoda i atrakcja sama w sobie! Wchodząc do restauracji specjalizujących się w tego typu potrawach, goście zasiadają przy stołach, na środku których znajdują się płyty grzewcze. Następnie wybierają ulubiony rodzaj mięsa, które zostanie podane w formie bardzo cienko pokrojonych kawałków. Te grilluje się samodzielnie, kawałek po kawałku, często na przemian z warzywnymi dodatkami. Co istotne, mięso nie powinno być przyprawiane przed podaniem do stołu, a jakość i świeżość produktów powoduje, że smak jest naprawdę fenomenalny.

przesuń

Ihwa Mural Village

„Wioska murali”, zlokalizowana na wzgórzu, nieopodal murów obronnych miasta i parku Naksan, z ładnymi widokami na miasto. Ihwa Mural Village, jak sama nazwa wskazuje, słynie z najróżniejszych murali, ale warto zauważyć, że całe otoczenie tego miejsca jest bardzo klimatyczne. Typowo wielkomiejski streetart wkomponowano tu w wąskie uliczki i azjatyckie fasady budynków, a całość zdobią niewielkie restauracje i sklepy. Warto tu przyjść, zwłaszcza jeśli odwiedzasz dzielnicę Dongdaeum.

 

Lotte World Mall

Lotte World w Seulu

Najwyższy wieżowiec w Seulu

Ogromny kompleks handlowo-rozrywkowy. Jego najsłynniejszym budynkiem jest Lotte World Tower, czyli najwyższy wieżowiec w Korei Południowej, liczący 555 metrów i posiadający fenomenalny taras widokowy na szczycie. Drugą część kompleksu stanowi przede wszystkim wielkie centum handlowe i jego okolice, pełne nie tylko sklepów, ale również najróżniejszych atrakcji. Wśród nich… ogromne akwarium, sala koncertowa, kino, a nawet parki rozrywki – wewnętrzny oraz zewnętrzny, wzorowany na parkach Disneya! Budynki kompleksu są połączone podziemnymi przejściami i kolejką jednoszynową.

 

 

Mury obronne i bramy miasta

Brama Sungnyemun wraz z flagamiPodobnie jak dzieje miasta, również historia jego murów obronnych sięga setek lat, a konkretnie – XIV wieku. To właśnie wtedy wzniesiono charakterystyczne budynki, mające chronić miasto przed najeźdźcami, ale też wyznaczyć konkretne granice miasta. Ważnym elementem murów było 8 spektakularnych bram wjazdowych, z których po remontach i odbudowach, obecnie można podziwiać aż 6 z nich.

Najbardziej okazałą i najczęściej podziwianą jest brama Sungnyemun (nazywana też mianem Namdaemun, od nazwy dzielnicy, w której się znajduje). To prawdziwa duma Seulu, uznana oficjalnie za „Skarb Narodowy Korei nr 1”. Wzniesiona w 1398 roku, dziś jest otoczona przez nowoczesne budynki, znajdując się w jednej z najbardziej centralnych i gwarnych części miasta, tuż obok słynnego targu Namdaemun, który opisujemy nieco niżej. Jej masywny, kamienny fundament dopełnia drewniana konstrukcja, widoczna na zdjęciu. Inny obiekt, który zdecydowanie warto odwiedzić to brama Heunginjimun. Jest ładna sama w sobie, natomiast najistotniejsze jest jej położenie, bo znajduje się tuż obok wspomnianych murów, na które można wejść. Nieopodal znajduje się też Seoul City Wall Museum.

Napis „I.Seoul.U”

Napis „I.Seoul.U”Wiele turystycznych miast na świecie posiada własną wersję sloganu napisu „I love….”. Władze Seulu postawiły jednak na inne hasło i, zachęcając do odwiedzin, promują go na świecie sloganem „I.Seoul.U”. Nie tylko spotyka się go na broszurach promocyjnych czy pamiątkowych koszulkach, ale  też  w formie trójwymiarowych liter postawionych, w różnych częściach miasta. Slogan ma nie tylko pozytywnie się kojarzyć, ale poprzez nietypowe połączenie słów symbolizować ciągłą zmianę, jaką czuć w mieście na każdym kroku.

 

Pałac Changdeokgung

Changdeokgung zajmuje drugie miejsce w pałacowej hierarchii Seulu (naprawdę jest taka). Informację na temat istotności danego budynku odzwierciedla jego architektura. Im  więcej jaspang – charakterystycznych elementów na dachu, podobnych nieco do gargulców – tym dane miejsce miało odgrywać ważniejszą rolę. Pomimo tego, że Changdeokgung nie był najważniejszy, to przez wiele lat właśnie on stanowił główną rezydencję władców. Było to spowodowane jego najszybszym odbudowaniem po wojnie w XVI wieku.

przesuń

 

Pałac Deoksugung

Kompleks pałacowy, na początku XX wieku zamieszkiwany przez rodzinę królewską. Obiekt jest otoczony murem i należy do grupy „Pięciu Wielkich Pałaców”. Podobnie jak pozostałe, zdobią go pięknie malowane, wielobarwne, drewniane elementy, a w jednym z budynków pałacu znajduje się Narodowe Muzeum Sztuki. W odróżnieniu od pozostałych pałaców Deoksugung posiada fontannę i ogród, utworzony w zachodnim stylu. Jest to fantastyczne miejsce na spokojny spacer – zwłaszcza, że znajduje się w ścisłym centrum miasta, tuż naprzeciwko Seul Plaza, z charakterystycznym znakiem I.SEOUL.U.

przesuń

 

Pałac Gyeongbokgung

Najważniejszy kompleks pałacowy w Korei. Również należy do grupy 5 pałaców wzniesionych przez dynastię Joseon, ale spośród wszystkich jest zdecydowanie największy. W rzeczywistości składa się na niego wiele budynków, których początkowo nie widać – trzeba bowiem przejść przez jeden, by naprzeciwko wyłonił się kolejny. W ten sposób spacer po kompleksie może być naprawdę długi, zwłaszcza że zalicza się też do niego śliczny park. Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia tradycyjnego stroju – hanbok, co zresztą Koreanki często robią, pozując do zdjęć w tych barwnych ubraniach. To dodatkowo wpływa na odbiór miejsca i czyni pałac Gyeongbokgung jedną z najpopularniejszych atrakcji miasta.

Seul - pałac Gyeongbokgung

 

Park Banpo Hangang

Most Banpo - SeulPark położony nad rzeką Han, słynący z widoków na niecodzienne atrakcje. Pierwszą jest most Banpo, który od kwietnia do października robi szczególne wrażenie wieczorami, bo… zamienia się kilka razy dziennie w gigantyczną, pełną kolorów fontannę! Oglądając ją, w tle widać górę z wieżą widokową N Seoul Tower, więc widok jest fenomenalny. Oprócz pokazów wody i świateł, będąc w parku warto chociaż na chwilę rzucić okiem na trzy sztuczne wyspy Floating Islands (znane też pod nazwą Sebitseom), na których znajduje się przede wszystkim seulskie centrum kongresowe. Bryły są nowoczesne i wizualnie robią wrażenie.

 

 

Park Narodowy Bukhansan

Oficjalnie wpisany do księgi rekordów Guinnessa, jako najczęściej odwiedzany park narodowy świata, w stosunku do jego powierzchni. Nie ukrywajmy – zapewne pomaga mu bliskość tak ludnego miasta, jakim jest Seul. Jeśli masz czas, prawdopodobnie warto go odwiedzić. Nam go zabrakło, a szkoda, bo to piękny, górzysty obszar, który doskonale widać, zwiedzając pałac Gyeongbokgung, dla którego stanowi tło. Na obszarze parku znajdziesz mnóstwo szlaków, zabytki i przestrzenne widoki na aglomerację.

 

Park Seoullo 7017

Park Seoullo 7017 nocąSeuollo 7017 (nazywany też mianem Skypark lub Seul Skygarden) to miejsce absolutnie wyjątkowe, będące symbolem wyzwania, które podjął Seul, aby coraz bardziej przybierać formę „miasta przyszłości” – bez korków, hałasu i smogu w centrum. Park został stworzony w miejscu dawnego wiaduktu autostrady i liczy około kilometra długości. Składa się na niego ogromna liczba roślin, ławek i dekoracji. Jest też bardzo dogodnie położony, bo znajduje się tuż obok głównego dworca kolejowego. Warto się tu przejść szczególnie o zachodzie słońca, kiedy widoczna za dnia zieleń coraz bardziej zanika na rzecz atmosfery, jaką tworzą kolorowe fontanny i światła, podkreślające nowoczesność miejsca. Warto wspomnieć, że park zdobył szereg prestiżowych nagród – zarówno za design, jak i sam pomysł adaptacji niewykorzystywanej przestrzeni miejskiej.

 

Park Yeouido Hangang

Kwitnące wiśnie kojarzą się przede wszystkim z Japonią, ale przecież równie pięknie prezentują się także w innych krajach. Nie inaczej jest w Parku Yeouido Hangang, gdzie co roku odbywa się festiwal kwitnącej wiśni, chociaż także poza wiosennym okresem kwitnięcia obszar jest idealnym miejscem na pieszą wędrówkę lub jazdę rowerem, który można wynająć w jednej z tutejszych wypożyczalni. Jeśli na Park Yeouido Hangang spojrzymy szerzej, łącząc go przede wszystkim z wyspą Seonyudo, ale też innymi parkami w okolicy, okaże się, że tworzą ogromny obszar wypoczynkowy nad rzeką Han. Jest pełen zieleni, lokalnych atrakcji i widoków na centrum Seulu.

 

Targ Namdaemun

Seul, Korea - Targ NamdaemunJest to największy targ w kraju, którego tradycje sięgają początków XV wieku. Znajdziesz tu… wszystko. Od ubrań, przez pamiątki, po jedzenie i to zarówno świeże produkty, jak i ogromną liczbę knajpek, serwujących lokalne potrawy. W wielu miejscach nie są dostępne karty w języku angielskim, ale dużym ułatwieniem dla zagranicznych turystów jest prezentowanie dań w formie plastykowych makiet, na które wystarczy wskazać palcem. To gwarne miejsce, bez którego nie wyobrażamy sobie zwiedzania Seulu. Nic tak nie kształtuje charakterów azjatyckich metropolii, jak właśnie lokalne targi, pełne orientalnych smaków i zapachów.

 

Seulski Park Olimpijski

W skrócie Olpark. Park olimpijski zbudowany z okazji Letnich Igrzysk Olimpijskich, odbywających się w Seulu w 1988 roku. Najważniejszym obiektem kompleksu jest stadion Seoul Olympic Stadium, znany także pod nazwą Jamsil Olympic Stadium. Konkurencje sportowe odbywały się na nim już na kilka lat przed Igrzyskami Olimpijskimi. Park zlokalizowany jest w południowo-wschodniej części miasta i udostępniony zainteresowanym sportem turystom.

 

Strumień Cheonggyecheon

Podobnie jak opisany wcześniej „Skypark”, w miejscu wiaduktu dawnej autostrady, to kolejny doskonały przykład zagospodarowania przestrzeni tak, aby mieszkańcy nawet w centrum metropolii mogli być bliższej natury. A właściwie… aby mogli do tej natury powrócić, bo spływający z gór strumień znajdował się w miejscu tym od zawsze. Dopiero w latach 50. XX wieku podjęto decyzję, aby zabetonować go, tworząc w jego miejscu autostradę. Na szczęście nowe stulecie przyniosło zdecydowane zmiany. Autostradę zniszczono, a strumień odzyskał pierwotny charakter. Chociaż proces rewitalizacji był czasochłonny i bardzo kosztowny, powstało niezwykłe miejsce, cieszące się popularnością wśród mieszkańców i będące dziś jedną z najciekawszych atrakcji miasta. Wzdłuż strumienia spotyka się symboliczne dla Koreańczyków żurawie, ale oczywiście też inne zwierzęta, zieleń i ławki. W listopadzie odbywa się tu Festiwal Lampionów.

przesuń

 

Street food i ulice handlowe

Wspomnieliśmy już o słynnym Targu Namdaemun, ale to nie jedyne miejsce, w którym kupisz lokalne produkty i skosztujesz ulicznej kuchni – tak pysznej w Korei! Istnieje kilka miejsc handlowych, które warto odwiedzić, zwłaszcza wieczorem. Myeongdong to nowoczesna ulica z wielkimi sklepami, na której jednak po 16:00 (po 14:00 w weekendy) pojawiają się niezliczone stragany z jedzeniem. To było jedno z naszych ulubionych miejsc w Seulu! Insadong jest ulicą nieco bardziej tradycyjną, gdzie znajdziesz na przykład podwieszane lampiony – świetne miejsce na spacer. W Dongdaemun znajdują się aż dwie hale targowe z lokalnymi produktami i jedzeniem: jedna przybrała nazwę samej dzielnicy, a druga to Gwangjang Market i jest gigantyczna! Nie wyjeżdżaj z Seulu, dopóki nie zobaczysz przynajmniej jednego z tych miejsc wieczorem!

Zobacz, jak wygląda ulica Myeongdong wieczorem:

 

 

Strefa zdemilitaryzowana

Korea Południowa i Północna to dwa różne światy. Jak duże są to różnice, najlepiej obrazuje wizyta w strefie zdemilitaryzowanej, na granicy obu państw. Strefa została utworzona w 1953 roku, ma 4 km szerokości i 238 km długości. Nie znajduje się w Seulu, ani na jego obrzeżach, ale można się na nią dostać, wykupując wycieczkę w jednym z lokalnych biur podróży. Oferty przejazdu z przewodnikiem znajdziesz bez trudu, przechadzając się po centrum Seulu.

 

Świątynia Jongmyo

Atrakcje Seulu - Jongmyo

Photo by: Noh Mun Duek

Świątynia bardzo dogodnie położona, bo sąsiadująca z pałacem Changdeok. Kompleks Jongmyo został w 1995 roku wpisany na listę UNESCO, ponieważ jest najstarszym istniejącym sanktuarium konfucjańskim, którego historia sięga XIV wieku. To miejsce szczególne dla mieszkańców Korei, bo kultywuje się w nim pamięć zmarłych władców, należących do dynastii Joseon. Była to ostatnia, ale zarazem najdłużej rządząca tymi terenami dynastia, sprawująca władzę od 1392 do 1910 roku.

 

Wieża N Seoul Tower

W wielu miastach znajdują się punkty widokowe, które pozwalają spojrzeć na miasto z góry. Dla nas żadne z miejsc odwiedzonych do tej pory nie zrobiło aż tak oszałamiającego wrażenia, jak N Seoul Tower. Wieża liczy 262 metry i jest zbudowana na szczycie wzgórza Namsan, widocznego z wielu stron metropolii. Już sam widok ze wzgórza robi wrażenie, a wjazd na N Seoul Tower tylko potęguje ten efekt. Pejzaż roztaczający się zza okien jest absolutnie niezapomniany, bo wysokość przypomina bardziej widok zza okna lądującego samolotu niż szczytu budynku – miasto znajduje się naprawdę nisko, z kolei horyzont sięga bardzo daleko.

Ciekawostka: na szybach tarasu naklejono nazwy miast świata, z odległościami dzielącymi je od Seulu. Dzięki nim dowiedzieliśmy się, że znajdowaliśmy się 8011 km od Warszawy!

 

Muzea w Seulu

Jako stolica Korei Południowej, Seul posiada mnóstwo muzeów, o najróżniejszej tematyce. Nie sposób polecić odwiedzenie konkretnego, bo każdy ma przecież inne zainteresowania i oczekiwania wobec swojego wyjazdu, dlatego po prostu wspomnimy te najpopularniejsze. Miłośników historii powinno zainteresować War Memorial of Korea, poświęcone przede wszystkim wojnie koreańskiej i Muzeum Historii Współczesnej Korei. Aspekty historii i sztuki koreańskiej łączy z kolei ogromne Muzeum Narodowe Korei. Miłośników poznawania tradycji i kultury powinno zadowolić tutejsze Narodowe Muzeum Folkloru Koreańskiego. W mieście jest też niezwykle dużo muzeów sztuki, także współczesnej i nowoczesnej. Na koniec warto wspomnieć o technologii, bo z niej słynie przecież Korea Południowa. W Seulu znajduje się Narodowe Muzeum Nauki oraz nowe, futurystyczne muzeum T.um.

Muzeum Narodowe Korei w Seulu

Muzeum Narodowe Korei w Seulu

 

Komunikacja miejska

Seul mapa metra

Mapa metra. Kliknij, by zobaczyć szczegóły.

Seul może poszczycić się rozbudowanym systemem komunikacji. Ogromna liczba linii autobusowych i jedna z największych na świecie siatka metra powodują, że pomimo ogromnych rozmiarów miasta, poruszanie się po nim przebiega sprawnie. Na szczęście system komunikacji miejskiej posiada uniwersalne językowo oznaczenia (liczbowe), a ze znajdowaniem połączeń doskonale radzi sobie Google Maps. Co więcej, w metrze nazwy stacji oraz inne informacje są przedstawiane w języku angielskim, co jest ogromnym ułatwieniem dla obcokrajowców. Jeśli lokalizacja hotelu na to pozwala, polecamy poruszanie się między dzielnicami miasta właśnie metrem. Jest to zdecydowanie najszybsza i najłatwiejsza metoda transportu w Seulu, o czym przekonasz się zresztą, spoglądając na to, jak skomplikowane jest „połapanie się” w samych cenach przejazdu autobusem.

 


Jeśli uważasz naszą twórczość za przydatną, korzystasz z niej i chciałbyś się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

A jak działają autobusy? Tu sprawa nieco się komplikuje, bo te w Seulu dzielą się kolorystycznie. Podstawowymi są te niebieskie – mogą korzystać z buspasów i pokonują znaczne dystanse, umożliwiając transport między dzielnicami miasta. Zielone pokonują krótsze odcinki, pomiędzy wybranymi punktami przesiadkowymi. Kolor czerwony jest zarezerwowany dla autobusów ekspresowych, kursujących pomiędzy centrum a dalszymi obszarami metropolii. Autobusy żółte okrążają najważniejsze obszary turystyczne i biznesowe, lecz są stopniowo wycofywane.

 

Jak kupić bilet i ile to kosztuje?

W Seulu istnieje możliwość zakupu jednorazowych biletów lub przedpłaconych kart T-Money. Jednorazowe bilety są uciążliwe, bo przy zakupie jest pobierany depozyt o wartości dodatkowych 500 KRW, którego zwrot otrzymuje się po zakończeniu przejazdu i oddaniu jednorazowej karty. Poza tym każdorazowe kupowanie biletu również zjada czas, a ceny przejazdu bez karty T-Money są wyższe. Podsumowując, kup kartę T-Money już na lotnisku, w automacie biletowym. Cena wydania karty to 2500 KRW. Od razu doładuj ją odpowiednią sumą. Jaką? To zależy od przejazdów, które zamierzasz wykonać podczas pobytu. Najlepiej z wyprzedzeniem je zaplanować (wliczając dojazdy z/na lotnisko) i odpowiednią kwotą doładować kartę.

Jeśli z jakiegoś powodu będziesz korzystać z komunikacji rzadziej, niewykorzystane środki możesz wydać chociażby w Starbucksie, bo karta działa w wielu lokalach, jako standardowa karta płatnicza! Z kolei jeżeli zabraknie na niej środków, możesz ją łatwo doładować w jednym z automatów. Kartę przykładaj wchodząc i wychodząc z metra lub autobusu. Transfer między liniami jest darmowy, jeżeli przesiadka nie trwa dłużej niż 30 minut – dotyczy to również łączenia ze sobą metra i autobusu!

W przypadku T-Money koszt biletów dla osoby dorosłej kształtuje się następująco:

  • Metro: 1400 KRW*
  • Niebieskie autobusy: 1200 KRW
  • Zielone autobusy: 1200 KRW lub 900 KRW (w zależności od trasy)
  • Czerwone autobusy: 2300 KRW
  • Zółte autobusy: 1100 KRW
  • Autobusy nocne: 2150 KRW

Cena metra dotyczy połączeń poniżej 10 km. Powyżej tego dystansu każde kolejne 5 km kosztuje 100 KRW. Więcej informacji o cenach znajdziesz na tej stronie.

 

Pieszo po Seulu

Duże rozmiary miasta nie wykluczają pieszego zwiedzania. Jak wspomnieliśmy na początku przewodnika, atrakcje w Seulu są skumulowane w kilku obszarach, więc po dotarciu do każdego z nich (na przykład metrem), poszczególne miejsca najlepiej zwiedzać pieszo. Jak zawsze, bardzo polecamy spacery – im dłuższe, dalsze i bardziej spontaniczne, tym lepiej, naszym zdaniem. Jeśli tylko siły pozwalają, warto spróbować wyjść poza dany obszar turystyczny lub przejść się choć raz między nimi pieszo. Wsiadając każdorazowo do metra czy autobusu, trudno poczuć autentyczny klimat miasta. Swobodne spacerowanie, zbaczanie co jakiś czas z głównych alei i szlaków turystycznych, zaglądanie do uliczek typowo mieszkalnych, próbowanie jedzenia w małych, nieopisanych nigdzie knajpkach i robienie zakupów na lokalnych straganach być może pozwolą ci przeżyć najbardziej niezapomniane chwile w mieście.

przesuń

Pamiętamy, jak wieczorem, po zejściu z góry Namsan, zamiast wracać komunikacją, postanowiliśmy przejść się do hostelu seulskimi osiedlami, gdzie wyraźnie wszyscy spoglądali na nas ze zdziwieniem… Absolutnie nie było to miejsce turystyczne, a my wyraźnie wyróżnialiśmy się na tle mieszkańców. Natomiast właśnie tam widzieliśmy, jak żyją Koreańczycy, odwiedziliśmy lokalny sklep z przekąskami i faktycznie poczuliśmy się, jakbyśmy przez krótką chwilę byli częścią tego miasta. Pamiętamy to do dziś. Innym przykładem jest zupełnie przypadkowe trafienie na imprezową ulicę w ścisłym centrum, wepchniętą gdzieś pomiędzy główne arterie miasta (na zdjęciu).

 

Jak dostać się z lotniska Incheon do centrum?

Lotnisko Seul-Incheon (ICN) jest oddalone o około 60 kilometrów od centrum miasta. Istnieje kilka sposobów pokonania tego dystansu, a najprostszym z nich jest przejazd pociągiem. Podróżni mogą zdecydować się na nowoczesną, w pełni zautomatyzowaną kolej magnetyczną, co oczywiście wpływa na cenę przejazdu. Co ciekawe, choć sami Koreańczycy testują przejazdy pociągiem z prędkością nawet tysiąca kilometrów na godzinę, to lotniskowy Maglev nie należy do demonów prędkości, bo osiąga tylko około 100 km/h. UWAGA: w dniu pisania przewodnika trwa duży remont trasy i transport koleją magnetyczną do centrum nie jest możliwy. Jeśli zależy ci na skorzystaniu z tej formy transportu, przed wylotem sprawdź informacje na oficjalnej stronie lotniska.

Opcją o połowę tańszą jest standardowy pociąg. Istnieją dwie linie. Pierwsza to linia ekspresowa, którą dojazd do centrum zajmuje 43 lub 51 minut (w zależności od terminala). Pociąg tej linii posiada wygodne fotele i nie zatrzymuje się na żadnej stacji poza dworcem głównym w centrum Seulu. Koszt to 9500 KRW w jedną stronę. Tańsza alternatywa to „All Stop Train”, który zatrzymuje się na wielu stacjach po drodze i posiada układ siedzeń typowy dla metra, a więc nie jest aż tak wygodny (choć naszym zdaniem całkiem w porządku!). Czas podróży jest o około 10 minut dłuższy, a bilety kosztują 4,150 KRW w przypadku podróży z Terminala 1 lub 4750 KRW – z Terminala 2. Więcej informacji o tych pociągach znajdziesz na stronie AREX (najedź na zakładkę „Airport Railroad Information”, w menu strony, i wybierz odpowiedni temat, by poznać szczegóły).

 

Koreańska kuchnia

Osoby lubiące odkrywać nowe smaki będą zachwycone tym miastem – gwarantujemy. Co warto zjeść w Seulu? Poniżej tylko kilka najpopularniejszych propozycji. Warto nadmienić, że w każdym lokalu do zamówienia podaje się schłodzoną, darmową wodę – najczęściej w większej karafce.

  • Grill koreański, który zamieściliśmy na liście atrakcji Seulu, jest nie tylko ucztą dla kubków smakowych, ale też kulinarną przygodą, której trzeba doświadczyć! Nie jesz mięsa? To nie problem, bo grilować możesz także warzywa.
  • Kimchi jest niekwestionowanym symbolem koreańskiej kuchni. Są to sfermentowane warzywa, serwowane w potrawach lub na oddzielnych naczyniach – jako opcjonalny dodatek do nich. Warzywa mają bardzo specyficzny smak, więc na pierwszy raz polecamy zamówienie kimchi właśnie w formie oddzielnej potrawy, na skosztowanie.
  • Bibimbap to wyjątkowe i pełne smaku danie, które podawane jest na gorącym naczyniu. Charakterystycznym składnikiem potrawy jest gochujang, czyli pasta z ostrej papryki. Poza nią obowiązkową pozycją jest ryż i różne warzywa. Bibimbap często podaje się z surowym żółtkiem na wierzchu, które ścina się bezpośrednio przed zjedzeniem, podczas mieszania składników w naczyniu.
  • Kimbap – nazywane też koreańskim sushi, bo faktycznie przypomina to danie. Składa się z gotowanego ryżu, alg nori oraz różnych dodatków, które nadają potrawie wyjątkowego smaku. Może być wypełniona kimchi lub innymi warzywami, rybami czy paluszkami krabowymi.
  • Uliczne jedzenie! Koreański street food jest wyjątkowy, bo składa się na niego niezliczona liczba dań narodowych, jak też tych z innych stron świata, często doprawianych lub przyrządzanych w koreański sposób. Trudno polecić konkretną potrawę. Najlepiej po prostu przespacerować się pomiędzy straganami i wybrać danie, które zachęci najbardziej. Choć wybór nie należał do łatwych, my zdecydowaliśmy się na azjatyckie pierożki i krewetki w tempurze, co dokładniej opisaliśmy we wpisie na blogu.
przesuń

 

 

Seul: szybkie pytania i odpowiedzi

Na koniec, jak zawsze zapraszamy na serię szybkich pytań i odpowiedzi na temat zwiedzania Seulu. Mamy nadzieję, że pomogą Ci jeszcze lepiej zaplanować podróż! Korzystając z okazji, dziękujemy za lekturę i zachęcamy do powrotu na naszą stronę oraz zerknięcia na nasze profile Facebook, Instagram i YouTube.

 

Nocleg w Seul: gdzie spać?

Seul to ogromna metropolia. Dlatego warto zdecydować się na nocleg w szeroko rozumianym centrum, by nie tracić cennego czasu na dojazdy do najważniejszych atrakcji. My spaliśmy w niedrogim hostelu jedną stację metra od dworca głównego i było to bardzo wygodne, bo wszędzie mieliśmy niedaleko. Jeśli aktualnie szukasz noclegu, możesz przejść z naszego linku partnerskiego na stronę Booking. Dla twojej wygody wybraliśmy już w ustawieniach najbardziej polecany przez nas obszar Seulu i miejsca noclegowe o pozytywnych opiniach.

 

Na ile dni jechać do Seulu?

Spędziliśmy w Seulu 3 pełne dni i dzięki temu mogliśmy poznać zdecydowaną większość topowych atrakcji. Zwiedzaliśmy jednak bardzo intensywnie, a i tak nie widzieliśmy wszystkiego. Naszym zdaniem optymalny czas pobytu w Seulu to około 5 pełnych dni, które pozwolą jeszcze dokładniej poznać wybrane przez siebie atrakcje i lepiej poczuć atmosferę azjatyckiej metropolii. Jeśli z różnych względów masz tylko dzień lub kilka godzin na szybkie poznanie miasta, najlepszą opcją będzie skupienie uwagi na alei Sejong-daero, wzdłuż której znajduje się mnóstwo istotnych atrakcji. Zwiedzanie będzie więc bardzo łatwe.

 

Kiedy lecieć do Seulu?

Lipiec i sierpień to najcieplejsze, ale też najbardziej deszczowe miesiące w Korei. Pod względem pogody szczególnie polecamy czerwiec i wrzesień, kiedy temperatury są wysokie, a szanse na deszcz – nawet o połowę niższe, niż w środku lata. Temperatury w Seulu i ich zmiana w skali roku są podobne do tych, które znamy z polskich realiów. Zimą oscylują w granicach -10 do +5 stopni Celsjusza.

 

Gdzie na zakupy?

Korea Południowa słynie z kosmetyków do pielęgnacji ciała. Drogerie z kosmetykami dostępne są na każdym rogu. Cześć marek kosmetycznych dostępnych jest także w Polsce, więc jeśli ktoś zna i stosuje dany produkt, w Korei może go nabyć w nieporównywalnie niższej cenie. Częścią miasta słynącą z wielu galerii handlowych jest dystrykt Dongdaemun, choć tak naprawdę Seul to mekka dla miłośników zakupów, bo najróżniejsze centra handlowe znajdują się wszędzie – nawet w tunelach metra. Najlepszym przykładem są tunele przy stacjach Myeongdong, Gangnam i pod dworcem głównym. Przy nim znajduje się też ogromne centrum outletowe Lotte Outlets.

 

Czy Seul jest bezpieczny?

Tak. Wszędzie czuliśmy się bezpieczenie. Czy to w zatłoczonym centrum, czy w mieszkalnej części miasta, do której trafiliśmy przypadkiem pewnego wieczoru. Jak w każdym miejscu, należy zachować zasady zdrowego rozsądku, chociaż naprawdę nie spotkaliśmy się z sytuacją, która powodowałaby u nas jakiekolwiek obawy.

 

Co poza Seulem? Atrakcje Korei Południowej

Jeśli masz czas i ochotę, aby zobaczyć więcej niż samą stolicę Korei, na pewno warto udać się do kolorowego, portowego Busan, na południu kraju. Miłosników natury zachwyci Pocheon. Planując podróż po Korei Południowej, koniecznie zerknij na znakomicie przygotowaną stronę tamtejszej organizacji turystycznej. Tutaj prezentuje 100 wybranych atrakcji kraju, z podziałem na poszczególne regiony.

 


Jeśli uważasz naszą twórczość za przydatną, korzystasz z niej i chciałbyś się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Autorzy:Łukasz, Marta

Komentarze

  1. jacek
    6 stycznia, 2024

    Cześć czy poza stolicą zwiedzaliście też inne części Korei?

  2. zlukaszem
    15 stycznia, 2024

    Hej! Niestety czas nie pozwolił… :/

Dodaj komentarz