Bari to piękne miasto we Włoszech, w regionie Apulia (nazywanym też Puglią). Charakteryzuje go świetna kuchnia, przyjaźni mieszkańcy i znakomita pogoda przez niemal cały rok. Co warto zobaczyć w Bari? Atrakcje Bari mieszczą się przede wszystkim w obrębie średniowiecznego starego miasta, pełnego wąskich uliczek i zabytków. Najważniejszym jest Bazylika Świętego Mikołaja, w której oprócz relikwii słynnego świętego można zobaczyć grób Bony Sforzy – polskiej królowej, żony Zygmunta Starego. To jednak dopiero początek listy miejsc, które warto zobaczyć w Bari! W tym przewodniku poznasz największe atrakcje miasta, jego okolic i wiele informacji praktycznych, dotyczących zakupów, poruszania się i dojazdu z lotniska. Opiszemy też apulijską kuchnię, podpowiadając co i gdzie warto zjeść.
Bari – opis miasta
Romantyczne, zabytkowe, tak włoskie, jak to tylko możliwe! Bari jest cudownym miejscem. Jego centrum dzieli się na dwie części: nową, rozległą, powstałą w XIX wieku dzielnicę Murat, o regularnej siatce ulic, pełną najróżniejszych sklepów, supermarketów, restauracji i parków, oraz znacznie starsze Bari Vecchia.
W starej części Bari wąskie uliczki meandrują i krzyżują się ze sobą w najmniej spodziewanych zakamarkach, tworząc labirynt, którego trudno się nauczyć. Nas zaskoczyło, że obie te części są równie mieszkalne. Na starówce również czuć domową atmosferę, bo choć jest niezwykle popularna wśród turystów, to noclegi oferują tu przede wszystkim właściciele prywatnych mieszkań i butikowych apartamentów. Za oknami suszą się wyprane ubrania, mieszkańcy jeżdżą między straganami na skuterach, wszędzie słychać język włoski, a każdy zakątek wydaje się tak autentyczny, jak tylko można sobie to wyobrazić. W zasadzie spacerując po Bari można poczuć się jak w innym, dawno zapomnianym świecie, oddalonym w czasie o kilka epok.
Zobacz Bari i jego atrakcje w naszym filmie:
W Bari zachwyca południowa atmosfera, autentyczność, ale też piękne widoki. Czuliśmy się tu, jak w niektórych miastach na Sycylii. Średniowieczne stare miasto jest otoczone przez morze, a mury i chodniki zdobi bujna roślinność. Z kolei niezliczone kawiarenki i restauracje nadają wyjątkowego klimatu tutejszym ulicom i placom. Trudno wskazać jeden główny. W Bari nie ma rynku, który byłby centralną częścią miasta. Po prostu co jakiś czas mija się kolejny deptak, niewielki placyk lub skwer. Nawet najdłuższe spacery nie mogą tu nudzić, bo cały czas mija się miejsca, które zaskakują, zachwycają lub zachęcają do zrobienia sobie krótkiej przerwy.
Co zobaczyć w Bari? Największe atrakcje
Atrakcje miasta znajdują się przede wszystkim w jego zabytkowej części, a więc Bari Vecchia. Zwiedza się je dość szybko, bo dzieli je od siebie niewielki dystans. Jedyny problem stanowi labirynt wąskich i krętych uliczek, który utrudnia orientację w terenie, zwłaszcza w pierwszym dniu pobytu. Dlatego, średniowieczne stare miasto najlepiej zwiedzać bez pośpiechu i z pobraną na telefon mapą. Poniżej przedstawiamy największe atrakcje Bari, w kolejności alfabetycznej.
Architektura miasta
To może nietypowe, ale zamiast od konkretnego miejsca, chcemy zacząć ten przewodnik nieco ogólniej, bo od charakterystycznej dla Bari architektury. Wygląd jej starszej, średniowiecznej części po prostu zachwyca i w całości może być uznany za atrakcję samą w sobie! Wzdłuż wąskich i krętych ulic wiją się wysokie fasady starych budynków, zdobionych pięknymi okiennicami, a czasem też płaskorzeźbami czy freskami. Często znajdujące się naprzeciwko siebie kamienice łączą piękne łuki, a nierzadko przestrzeń nad drogą jest zupełnie zabudowana, tworząc wizualnie wrażenie, jakby spacerowało się w tunelu przez środek budynków. Charakterystyczna dla dawnych Włoch, bardzo gęsta siatka ulic, potrafi oczarować zarówno wyglądem, jak i autentycznością, ponieważ do dziś budynki są zamieszkałe głównie przez baryjczyków, a nie turystów.
Bazylika świętego Mikołaja
Tak – tego Mikołaja! Kojarzący się z Laponią święty naprawdę istniał, a jego relikwie skrywa bazylika w Bari. W niej znajduje się również grób polskiej królowej, Bony Sforzy. Niestety, na pierwszy rzut oka niełatwo go znaleźć, bo mieści się za ołtarzem, co dokładniej pokazujemy na naszym filmie o Bari. Wnętrze XI-wiecznej świątyni zachwyca swoją prostotą, surowością, a przy tym wszystkim – wielkim rozmiarem. Na placu przed bazyliką znajduje się również pomnik Świętego Mikołaja, a sama bazylika jest miejscem licznych pielgrzymek.
Deptak wzdłuż morza
Wzdłuż znacznej części miasta wije się deptak nad brzegiem Adriatyku. W zabytkowej części Bari są w zasadzie dwa równoległe: jeden nad brzegiem, a drugi na skarpie (Via Venezia, wyjątkowo urokliwy). Oba łączą się w okolicy placu Piazza del Ferrarese, by dalej biec wzdłuż morza w kierunku miejskiej plaży. Cała trasa liczy aż 3 kilometry, a na jej całej długości znajdują się ławki z widokiem na Adriatyk, weekendami oblegane przez mieszkańców. Warto też odnotować, że deptak biegnie obok jednego z portów i falochronu, po którym również można się przejść.
Jeśli uważasz ten przewodnik za przydatny i chcesz się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!
Fortino di Sant’Antonio
Budynek Fortino di Sant’Antonio znajduje się na wspomnianym deptaku Via Venezia, w starej części miasta, i choć niewielki, jest bardzo ładny i zdecydowanie warty zobaczenia. Co jednak robi tu największe wrażenie? Przede wszystkim fenomenalny widok na port, morze, Teatr Margherita, i dzielnicę Murat, czyli nowszą część Bari. Fortino di Sant’Antonio to prawdopodobnie najpiękniejszy punkt widokowy w Bari.
Katedra św. Sabina
Niezwykle charakterystyczny punkt miasta, który za sprawą wysokiej wieży widać z daleka. Ten XI-wieczny budynek, utrzymany w podobnym do Bazyliki św. Mikołaja stylu, jest siedzibą arcybiskupa, a więc najważniejszą świątynią miasta. We wnętrzu katedry znajdują się zabytkowe freski. Choć bieg czasu wyraźnie je naruszył, to wciąż w wielu miejscach są doskonale widoczne. Jak przed każdym kościołem w baryjskim starym mieście, przed Katedrą św. Sabina znajduje się niewielki placyk z kawiarenkami.
Miejskie place
Jak już wspomnieliśmy, stare miasto Bari nie posiada jednego głównego rynku, wokół którego toczyłoby się życie mieszkańców. Przeciwnie, mniejszych i nieco większych placyków jest tutaj wiele. Chyba każdy otaczają kawiarnie, restauracje i zabytki. Nam do gustu przypadł szczególnie plac Mercantile, w okolice którego kierowaliśmy się nad wyraz często za sprawą świetnego baru z pysznymi drinkami na wynos, o którym wspominamy nieco niżej. Innym, świetnym miejscem jest Piazza dell’Odegitria przed tutejszą katedrą oraz niezbyt ładny i mało turystyczny za dnia, ale posiadający niesamowitą atmosferę wieczorami Largo Albicocca.
Muzea
Bari posiada wiele muzeów, zwłaszcza w historycznej części miasta. Nie są duże, ale mimo to przybliżają dawne dzieje regionu, naukę oraz tutejszą (i nie tylko tutejszą) sztukę. Warto zainteresować się nimi, mając kilka pełnych dni na zwiedzanie. Muzeum Archeologiczne Santa Scolastica prezentuje historię regionu. W Muzeum Nicolaiano można dowiedzieć się więcej na temat Bazyliki św. Mikołaja. W nowej części miasta mieści się też najważniejsze w mieście muzeum sztuki Pinacoteca Metropolitana. To tylko przykłady – Bari w tym zakresie oferuje naprawdę sporo.
Teatr Margherita
Piękny teatr „na wodzie” z początku XX wieku, znajdujący się tuż obok portu i głównej promenady miasta. Co ciekawe, słynny teatr pełnił swoją pierwotną rolę tylko do 1979 roku, a obecnie służy mieszkańcom i turystom za muzeum z najróżniejszymi wystawami czasowymi. Sam budynek, o ślicznie zdobionej, brzoskwiniowej fasadzie, jest charakterystycznym punktem orientacyjnym miasta. Widać go z promenady, portu, Fortino do Sant’Antonio i pełnej palm, pięknej alei Corso Vittorio Emanuele II, którą zwieńcza od wschodniej strony.
Ulica makaronów
Jedną z kulinarnych atrakcji Bari jest makaron orecchiette, charakterystyczny dla tego miasta i regionu. Makaron swoim kształtem przypomina uszy i to od nich wzięła się jego nazwa. Tworzony jest z pszenicy durum (semoliny) i występuje w różnych wielkościach, w zależności od przygotowywanego dania. Większe można przykładowo zapiec w piekarniku, mniejsze – podać z sosem.
Wiele rodzin przygotowuje go ręcznie w domach, przy tak zwanej nieoficjalnie Strada delle Orecchiette, co można oglądać przez otwarte drzwi kamienic. Obok nich, na stołach, można oczywiście kupić produkty wielogodzinnej pracy – przede wszystkim słynny makaron, choć nie tylko. Będąc w Bari trzeba go skosztować, a na tej ulicy warto kupić go również w formie pamiątki do domu.
Zamek w Bari
Castello Normanno-Svevo, czyli słynny Zamek Sforzów. To ogromny budynek, otoczony fortyfikacjami, pięknie podświetlony nocą. Łączy od zachodu starą i nową cześć miasta, znajdując się blisko większości atrakcji turystycznych. Zamek powstał w pierwszej połowie XII wieku, ale za centrum polityczne służył później, po przejęciu przez rodzinę Sforzów. Po śmierci polskiej królowej znaczenie budowli ponownie straciło na ważności. Jest to więc miejsce szczególne dla nas, Polaków, a tutejsze muzeum w przeważającej części skupia się właśnie na Bonie i jej rodzinie.
Pozostałe atrakcje Bari
Bari ma do zaoferowanie znacznie więcej niż opisane powyżej atrakcje. Ładnym miejscem jest fenomenalna aleja z palmami – Corso Vittorio Emanuele II, stanowiąca swego rodzaju granicę pomiędzy starą i nową częścią miasta. Najważniejszym deptakiem w części Murat jest ulica Sparano, łącząca dworzec miejski ze starym miastem.
To miejsce, w którym znajduje się ogromna liczba kawiarni i restauracji, z rozstawionymi na zewnątrz stolikami oraz liczne salony luksusowych marek, takich jak Louis Vuitton czy Gucci. W dzielnicy Murat nie brakuje też skwerów i parków z bujną roślinnością. Z kolei w starej części Bari ciekawym miejscem, które znaleźliśmy zupełnie przez przypadek, dopiero pod koniec swojego pobytu, jest Ruderi di Santa Maria del Buon Consiglio – piękne kolumny, będące pozostałością po dawnym kościele.
Atrakcje Bari na mapie
Dla Twojej wygody, wszystkie opisane w tym przewodniku atrakcje zamieściliśmy też na mapie. Mamy nadzieję, że w ten sposób łatwiej będzie ci zaplanować pobyt w tym ślicznym mieście!
Plaże w Bari
Bari posiada miejskie plaże, choć nie są ani wielkie, ani szczególnie urokliwe. Do uprawiania sportów wodnych lub krótkiego odpoczynku zdecydowanie jednak wystarczą – zwłaszcza zlokalizowana najbliżej centrum Pane e Pomodoro. Jeśli szukasz spokojniejszych, szerokich plaż, to niestety musimy zaznaczyć, że ta część włoskiego wybrzeża jest raczej kamienista. Dlatego, rozważ pojechanie na północ od miasta Barletta, 70 kilometrów od Bari. Tamtejsze plaże sa zupełnie inne, niż w centralnej Apulii. Nieopodal Bari znajdziesz też jedno miejsce absolutnie niesamowite – Polignano a Mare. Tutejsza plaża, choć niewielka, jest skryta w lagunie między klifami i całkowicie zachwyca.
Atrakcje w okolicy
Po wylądowaniu na lotnisku naszym oczom ukazały się reklamy przeróżnych atrakcji Apulii. Bari to tylko jedno z wielu zabytkowych, atrakcyjnych miast w regionie. Najsłynniejszą atrakcją okolicy jest Alberobello z charakterystycznymi dachami budynków. Inne atrakcje to wspomniane Polignano a Mare ze słynną plażą, czy zamek Castel del Monte. Popularnością cieszą się też niezwykle klimatyczne miasta – Matera oraz Ostuni. To drugie znajduje się już na początku włoskiego „obcasa”. Po regionie można poruszać się autobusami, koleją lub wynajętym samochodem, w zależności od preferencji.
Sprawdź, jak wyglądają atrakcje nieopodal Bari:
Szukasz samochodu w Bari? Polecamy, bo:
|
Kuchnia w Bari: Co i gdzie zjeść?
Włoska kuchnia jest doskonale znana i uwielbiana przez wielu. W Bari oprócz typowych, powszechnych we Włoszech potraw znajdziesz też mnóstwo dań charakterystycznych dla tego konkretnego regionu – Apulii. Na szczególną uwagę zasługuje tutejszy makaron orecchiette i, oczywiście, wszystkie dania z niego przyrządzane. W Bari powszechne są też sery, np. pyszna stracciatella, ale też małże, ośmiornice i inne owoce morza. Spośród wielu przysmaków warto zwrócić uwagę na słynną foccacie, która w tutejszej wersji jest bardziej rozbudowana, niż na północy kraju. Ogólnie, bez wyjątku, wszystko czego kosztowaliśmy w Bari smakowało rewelacyjnie. Poniżej przedstawiamy krótką listę miejsc, które podobały się nam najbardziej.
- Mastro Ciccio oraz La Tana Del Polpo – „polpo” to po włosku ośmiornica i właśnie z niej słyną te dwa miejsca. Ośmiornica podawana jest na różne sposoby. Taka w formie kanapki kosztuje około 10 euro. Przepyszne danie!
- Panificio Fiore – miejsce z długą historią, sprzedające foccacię własnego wyrobu. Tutejszy wypiek serwuje się m.in z pomidorami, poza tradycyjną oliwą i przyprawami. To tania i sycąca przekąska, w sam raz na przerwę w trakcie zwiedzania.
- Antò – Cucina & Sapori Tipici – niepozorne miejsce o prostym wyglądzie, które jednak całkowicie nas urzekło. Lokalizacja w historycznym starym mieście, przemiła obsługa i fantastyczne jedzie. Czy potrzeba czegoś więcej? Zamówiliśmy tutaj tradycyjne danie – Orecchiette al ragù. Jest to słynny makaron w pomidorowym sosie, podawany z kawałkiem mięsa. Do tego sałatka ze straciatellą i domowe wino – wszystko było naprawdę wyśmienite.
- Pizzeria di Cosimo na Largo Albicocca – przechodząc przez plac w ciągu dnia nie mogliśmy uwierzyć, że mijana pizzeria jest nadal czynna, bo wygląd jej i wszystkiego wokół sugerowało coś innego. Przy wieczornej wizycie plac zmienił się nie do poznania. To za dnia spokojne miejsce, wieczorem tętni życiem. Pizza wydawana jest w kartonowych pudełkach i jest jedzona zarówno przy należących do lokalu stolikach jak i wszędzie na placu. My zdecydowaliśmy się na pizzę z rukolą i burratą. Obie były proste i przy tym niesamowicie pyszne.
- Włoska kawa – kawę uwielbiają Włosi, jak i wielu spośród odwiedzających Italię turystów. Zamawiając ją, warto pamiętać o kilku zasadach. Gdy poprosimy o „black coffee”, otrzymamy typowo włoskie, mocne espresso. Nasza „czarna” to „americano”. Kawa serwowana jest na różne sposoby: do wypicia na stojąco lub przy stoliku. W opcji nr 2 do rachunku zostanie doliczone coperto, czyli napiwek. Kupno kawy jest świetną okazją do spróbowania jednego z włoskich deserów!
- Desery – jak w całych Włoszech, są tu przepyszne. Nie wiemy, czy to charakterystyczne dla całego kraju, ale w Bari popularne jest używanie pistacji. Warto spróbować charakterystycznej dla na południa kraju sfogliatelli.
- Spritz – koktajl spotykany chyba w każdym barze i każdej restauracji. W Polsce zdecydowanie największą popularnością cieszy się wersja z Aperolem, prosecco i wodą gazowaną. Naszym odkryciem wyjazdu okazała się odmiana z Campari zamiast Aperolu, która całkowicie nasz zachwyciła. Jest bardziej gorzka i zamiast charakterystycznego pomarańczowego koloru, ma intensywnie czerwoną barwę. Warto wiedzieć, że w Bari spożywanie alkoholu jest dozwolone także poza lokalami, więc drinka można wziąć na wynos i popijać w takcie spaceru. Drinki na wynos polecamy w La Cicchetteria – niskie ceny i rewelacyjny smak!
Dojazd z lotniska do Bari
Dojazd z lotniska do centrum Bari jest prosty i tani. Istnieją dwie opcje: autobus lub pociąg. Podróż autobusem linii 16 zajmuje 50 minut, kosztuje zaledwie 1 euro, a koleją – 30 minut i 5 euro. Obie stacje znajdują się tuż obok terminalu przylotów, więc nie da się ich przeoczyć. Bilety na pociąg Kupisz w automacie na stacji z kolei na autobus – na terminalu lotniska. Podczas naszego pobytu miejscem sprzedaży była restauracja na pierwszym piętrze terminala, tuż obok sklepu Relay, ale nie wiemy czy ta lokalizacja się zmienia. Informację na ten temat znajdziesz tuż pod rozpiską godzin odjazdu autobusu, na stacji. Najlepiej kupić bilet od razu w obie strony. Aktualne godziny odjazdów sprawdź na tej stronie.
Poruszanie się po mieście
Główne atrakcje miasta można zwiedzić poruszając się pieszo. W ciągu jednego dnia bez pośpiechu można zobaczyć z zewnątrz w zasadzie wszystkie atrakcje starego miasta, a także przejść się po nowszej dzielnicy Murat. Najlepiej przygotować sobie z wyprzedzeniem listę atrakcji i podążać do nich jedna po drugiej, koniecznie z nawigacją. Wąskie uliczki starego miasta przypominają labirynt, w którym łatwo się zgubić, zwłaszcza w pierwszym dniu pobytu.
Nocleg
Baza noclegowa w Bari jest podzielona na dwie części miasta. Jedną z nich jest historyczne stare miasto, na północy, a drugą – „hotelowa” dzielnica Murat. Nasz nocleg na starówce był położony 3 minuty spacerem od bazyliki św. Mikołaja i, co ciekawe, jego cena okazała się niższa od większości hoteli w dzielnicy Murat. Mieliśmy szczęście! Dodatkowo obiekt oferował śniadania. Były to w rzeczywistości kupony do wykorzystania w pobliskiej kawiarnii, co zdaje się być popularną praktyką wśród właścicieli apartamentów. Z całego serca polecamy więc zarezerwowanie pokoju w historycznej części miasta. Jeśli jednak nie uda się znaleźć niczego w przystępnej cenie, nocleg w okolicy pomiędzy starówką, a dworcem, na pewno także spełni oczekiwania! Taka lokalizacja ułatwia dotarcie na dworzec, a odległość od starego miasta jest nadal znikoma.
Jeśli szukasz noclegu, możesz przejść z naszego linku partnerskiego na stronę Booking. Rezerwując za jego pośrednictwem, wesprzesz rozwój tej strony. Dla twojej wygody wybraliśmy już w ustawieniach miejsca noclegowe w Bari o pozytywnych opiniach.
Pogoda w Bari
Nie powinno dziwić, że pogoda w Bari, a więc na południu Włoch, sprzyja podróży przez cały rok. My miasto odwiedziliśmy w lutym i tuż po wyjściu z samolotu zrzuciliśmy z siebie kurtki, ciesząc się bezchmurnym niebem, słońcem i znakomitą pogodą, witającą nas 18 stopniami Celsjusza. Najcieplejszy w Bari jest oczywiście okres letni, gdy temperatura przekracza nawet 30 stopni Celsjusza. Zimą spada do 5 stopni, ale w nocy.
Poznaj nasze podróżnicze artykuły:
Alicja
26 maja, 2024Jak nazywał się Wasz hotel?
zlukaszem
2 czerwca, 2024To był śliczny apartament w starej części Bari, ale niestety już nie istnieje, sprawdzaliśmy przy okazji drugiego wyjazdu… 🙁