Bolonia to pełne historii i pięknej architektury miasto, które słynie z fenomenalnej kuchni. Co warto zobaczyć w Bolonii? To pytanie, które sami zadawaliśmy, planując podróż do Włoch. Wiedzieliśmy, że największe atrakcje Bolonii to średniowieczne wieże i najstarszy w Europie uniwersytet. Szybko jednak przekonaliśmy się, że stolica regionu Emilia-Romania ma do zaoferowania znacznie więcej! Bolonia była niegdyś jednym z najważniejszych miast Europy, o czym przypomina wiele tutejszych zabytków. Zapraszamy do poznania naszego Przewodnika po Bolonii, pełnego opisów atrakcji, lokalnych przysmaków i porad praktycznych.
Bolonia – jak ją zwiedzać?
Bolonia to duże miasto. W ścisłym centrum jest pełne szerszych i węższych dróg, przecinających się ze sobą zazwyczaj prostopadle, co tworzy wygodną do przejścia, choć rozległą siatkę ulic. To miasto pod pewnymi względami względami przypominające Katanię i Palermo na Sycylii, więc jeśli znasz je i przypadły ci do gustu, prawdopodobnie również polubisz Bolonię. Czuć tu jednocześnie wielkomiejskość i wszechobecną historię. Szczerze mówiąc, nieczęsto spotyka się takie miejsca, bo zwykle turystyczne miejscowości mają starówki, wydzielone od części mieszkalnej lub biznesowej. Bolonia żyje, wszędzie. Nawet obok słynnych zabytków widać typowo miejski ruch. Dlatego jeśli szukasz malutkiego, romantycznego miasteczka – wybierz się gdzieś indziej (lądując w Bolonii można szybko i tanio dojechać pociągiem do wielu okolicznych miast). Natomiast jeśli lubisz gwar, ale doceniasz też bogatą historię i tradycyjną kuchnię – „Czerwone Miasto”, jak mówi się o Bolonii, będzie w sam raz dla ciebie!
Zwiedzając Bolonię na każdym kroku czuć jej dawną wielkość i zamożność. To jedno z najważniejszych średniowiecznych centrów kulturowych, naukowych i politycznych Półwyspu Apenińskiego. Warto zauważyć, że w odróżnieniu od wielu zabytkowych miast, Bolonia nie przestała się rozwijać. Przeciwnie – w dziewiętnastym i dwudziestym wieku stała się jednym z najbardziej twórczych obszarów industrialnych Italii. Z tutejszych wynalazków korzystamy do dziś, a słynne marki motoryzacyjne regionu Emilia-Romania niezmiennie pozostają symbolem włoskiej innowacji i luksusu. Poczucie bycia w miejscu wyjątkowym towarzyszy tu turyście w bardzo wielu miejscach.
Poznaj Bolonię w naszym video-przewodniku:
Atrakcje Bolonii – co warto zobaczyć?
Co warto zobaczyć w Bolonii? Najważniejszym miejscem jest główny plac – Piazza Maggiore, wokół którego znajduje się sporo atrakcji, oraz słynne Dwie Wieże, będące symbolem miasta. Na uwagę zasługują też muzea, także te związane z Uniwersytetem Bolońskim. Poniżej przedstawiamy aż 15 największych atrakcji Bolonii, w kolejności alfabetycznej. Po ich opisie znajdziesz też mapę miasta, a następnie informacje o lokalnej kuchni i kilka porad praktycznych.
Arkady
Zaczynamy od nietypowej atrakcji, ale… arkady w Bolonii znajdziesz wszędzie! To zdecydowanie najwygodniejsze miasto na niepogodę, bo chyba w każde miejsce jego centralnej części jesteś w stanie dojść nie narażając się na zmoknięcie. Oprócz aspektów praktycznych, bolońskie arkady zasługują na bycie traktowanymi jako atrakcja sama w sobie, bo liczą w sumie 34 kilometrów (powszechnie uważa się je za najdłuższe na świecie), a wiele z nich jest ślicznie zdobionych. W jednym miejscu, obok Parku Cavour znaleźliśmy nawet piękne freski na błękitnym sklepieniu!
Bazylika św. Dominika
Przepiękna bazylika, będąca chyba często pomijaną atrakcją Bolonii. Z zewnątrz wygląda niepozornie, ale koniecznie warto do niej zajrzeć. We wnętrzu znajdują się figury autorstwa Michała Anioła oraz przepiękna kopuła, bardzo bogato zdobiona. To zaskakujące miejsce.
Jeśli uważasz nasze przewodniki za przydatne, korzystasz z nich i chciałbyś się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!
Bazylika św. Petroniusza
Najważniejszy, największy i najsłynniejszy budynek sakralny w Bolonii. Znajduje się na głównym placu miasta – Piazza Maggiore. W bazylice znajdują się jedne z najstarszych wciąż działających organów na świecie, z XV wieku. Budynek jest też ogromnym kalendarzem astronomicznym, bo otwór w sklepieniu pozwala przedostać się promieniowi światła do wewnątrz. Miejsce, w którym zatrzymuje się na specjalnej linii, zdobiącej posadzkę, wyznacza dzień roku. Oczywiście, w bazylice znajduje się wiele pięknych dzieł sztuki.
Bramy starego miasta
Jak przystało na średniowieczne miasto, wjazdu do niego strzegły masywne bramy (po włosku: porta). Niemal wszystkie, poza dwiema, możesz zobaczyć dziś w Bolonii, „przenosząc się” w czasie o 7 wieków. Podczas pobytu warto zwrócić uwagę przynajmniej na kilka z nich – najdogodniej zlokalizowanych względem twojego miejsca noclegu lub trasy zwiedzania. Zaznaczyliśmy je wszystkie na mapie brązowym kolorem.
Dwie wieże
Największa atrakcja Bolonii i zdecydowanie jej najbardziej rozpoznawalny symbol, już od siedmiuset lat! Szacuje się, że w średniowiecznej Bolonii istniało około 100 wież, które pełniły funkcje mieszkalne, obronne lub były zabezpieczeniem rodzinnych skarbów. Na tego typu inwestycję mogli pozwolić sobie tylko najzamożniejsi, dlatego budowle stały się symbolem luksusu, wpisując ich właścicieli do grona bolońskiej elity. To oczywiście dodatkowo pobudzało apetyt i wpływało na coraz powszechniejszą chęć posiadania własnej wieży. Zazwyczaj liczyły około 60 metrów wysokości i wymagały kilku lat prac budowlanych. Za ich sprawą z pełnym przekonaniem można porównać dawną Bolonię do dzisiejszego Manhattanu!
Na przestrzeni lat większość wież uległa zniszczeniu lub została rozebrana, lecz wciąż kilka z nich góruje nad miastem. Do najsłynniejszch należą Dwie Wieże – Asinelli i Garisenda. Pierwsza z nich jest najwyższą krzywą wieżą we Włoszech, liczącą niemal 100 metrów wysokości! Na jej szczyt można wejść, choć tu porada praktyczna: warto zrobić to z samego rana (w 2022 roku otwierano ją o 10:00) lub poza weekendem, aby uniknąć długich kolejek.
Katedra św. Piotra
Kolejny obiekt sakralny, w którym znajduje się taras widokowy! Katedra św. Piotra znajduje się przy jednej z najważniejszych ulic Bolonii – Via dell’ Independenza. Barokowa świątynia jest siedzibą archidiecezji Bolonia, a w jej wnętrzu znajdziesz mnóstwo dzieł sztuki. W 1184 roku katedrę poświęcił papież Lucjusz III.
Mała Wenecja
W północnej części centrum znajduje się… Mała Wenecja! Płynący tu kanał można oglądać z kilku mostów, a na jednym z nich zakochani zawieszają swoje kłódki. Nietypową atrakcją jest Finestrella di Via Piella – otwierane okienko w ścianie jednego z mostów, przez które można spojrzeć na kanał. Kolejki do niego bywają długie, ale ruch jest płynny, więc warto odstać kilka minut i spojrzeć przez to popularne okno samemu!
Muzea
Jest ich w Bolonii tak wiele! A do tego wiele mieści się w cudownych, pałacowych wnętrzach – pełnych zdobień, kolorów, fresków… my zdecydowaliśmy się na Muzeum Historii Bolonii w słynnym Pałacu Pepoli oraz, ze względu na zainteresowania, niewielkie, ale piękne Muzeum Muzyki w Pałacu Sanguinetti. Pokazaliśmy je w naszym video przewodniku. W Bolonii znajdziesz też liczne muzea sztuki, także nowoczesnej, archeologii, geologii, Muzeum Dziedzictwa Industrialnego, Muzeum Ducati, Lamborghini (już poza miastem)… Każdy bez trudu znajdzie tu coś dla siebie.
Pałace
Trudno to opisać słowami, ale w Bolonii znajdują się dziesiątki, a może nawet i setki pałaców! Są nietypowe, bo absolutnie nie przypominają ich z zewnątrz – to zazwyczaj zadbane, ale całkiem zwyczajne w swej formie kamienice. Jednak wnętrza miejsc, noszących miano „Palazzo”, pozwalają przenieść się do zupełnie innego, barokowego świata. Przybliżając mapę Google zdziwisz się, jak wiele budynków określa się taką nazwą! Jeśli w trakcie zwiedzania poczujesz, że masz chęci i czas, sprawdź czy nieopodal nie znajduje się jakiś pałac. Zazwyczaj zobaczenie ich kosztuje kilka euro i nie trwa długo. W wielu znajdują się najróżniejsze muzea.
Parco della Montagnola
Park miejski, który sam w sobie nie należy do szczególnie urokliwych, ale na jego obrzeżach znajdują się dwie atrakcje: ładny pomnik Statua di Parco della Montagnola, a przede wszystkim fenomenalne, zabytkowe schody, po zachodniej stronie parku, nieopodal dworca. Scalinata del Pincio, bo tak brzmi ich pełna nazwa, są naprawdę bajkowe zarówno za dnia i wieczorem, gdy oświetla je ciepłe światło latarnii. Warto je zobaczyć!
Park i galeria handlowa Cavour
Trzy minuty pieszo od głównego placu znajduje się niewielki skwer, pełen zieleni – Piazza Cavour. To idealne miejsce na chwilę odpoczynku, zwłaszcza że po zachodniej stronie parku znajdują się wspomniane wcześniej, piękne arkady z kolorowymi freskami na suficie, a po wschodniej – najlepsza lodziarnia, jaką poznaliśmy w mieście – Cavour! Tę samą nazwę nosi też ekskluzywna galeria handlowa, pełna butików znanych projektantów, która z kolei graniczy z parkiem od strony północnej.
Plac Neptuna
Znajdujący się w ścisłym centrum Plac Neptuna jest w praktyce bocznym fragmentem głównego Piazza Maggiore, bo oba miejsca łączą się ze sobą. Przy Placu Neptuna znajduje się przepiękna biblioteka Salaborsa, do której można wejść. Największą atrakcją jest tu jednak okazała Fontanna Neptuna, którego trójząb możesz kojarzyć na przykład z logotypu Maseratti. Nawiasem mówiąc, cały region jest silnie związany z motoryzacją, a swoje siedziby ma tu wiele kultowych marek. Więcej na ten temat napisaliśmy jednak w naszym Przewodniku po Modenie.
Plac Maggiore
Główny skwer Bolonii. Sąsiaduje bezpośrednio z opisanym wcześniej Placem Neptuna. Na Piazza Maggiore znajdują się liczne budynki historyczne, jak na przykład charakterystyczny Palazzo del Podesta i wieża zegarowa Torre dell’Orologio. Najważniejsza jest tu jednak ogromna Bazylika św. Petroniusza z przepięknym tarasem widokowym (na tyłach budowli), skąd doskonale widać zabudowę miasta. Plac Maggiore jest pełen turystów zarówno za dnia i wieczorami, a w uliczkach nieopodal niego znajduje się mnóstwo restauracji i barów.
Sanktuarium Madonna di San Luca i prowadzące do niego arkady
Przepiękna budowla na przedmieściach Bolonii. Znajduje się na wzgórzu, a nocami jest intensywnie podświetlana, przez co niezależnie od pory należy do jednych z punktów orientacyjnych miasta. To bez dwóch zdań również jeden z jego symboli. Sanktuarium jest ważnym miejscem pielgrzymkowym, a trasa prowadząca do niego jest spektakularna, bo tworzą ją arkady o „diabelskich” 666 łukach, rozpoczynające się już na poziomie miasta – przy okazałej, średniowiecznej bramie Porta Saragozza. To naprawdę robi wrażenie. Arkady zostały wpisane w 2021 roku na listę UNESCO. Cała trasa jest idealnym miejscem na intensywny jogging, a szczyt wzgórza – na piknik z widokiem na czerwone dachy Bolonii.
Uniwersytet Boloński
Najstarszy uniwersytet świata i do dziś jeden z najbardziej cenionych. Studiował tu między innymi Mikołaj Kopernik. Z turystycznego punktu widzenia, uniwersytetu nie zwiedza się łatwo, bo jest rozsiany po mieście (ba, nawet po świecie, bo niektóre wydziały znajdują się w innych miastach Włoch, a nawet innych krajach – na przykład w Argentynie!). Odwiedź Palazzo dell’Archiginnasio, która choć dziś jest biblioteką i muzeum, dawniej służyła za siedzibę uniwersytetu. W jego wnętrzu znajdziesz na przykład dawną salę do nauki anatomii. Inne muzea uniwersyteckie oraz współczesne wydziały znajdziesz przede wszystkim w północno-wschodniej części centrum.
Mapa atrakcji
Wszystkie opisane w naszym Przewodniku po Bolonii atrakcje, kawiarnie i restauracje zamieściliśmy na mapie. Ułatwi Ci planowanie własnego zwiedzania – przynajmniej taką mamy nadzieję! Kliknij na ikony i dowolnie przesuwaj mapę, by zobaczyć szczegóły.
Mapa opisywanych atrakcji Bolonii
Kuchnia
Włoska kuchnia w bolońskiej odmianie oznacza moc pozytywnych, niezapomnianych wrażeń. Pyszna kawa na każdym kroku, lokalna mortadela, fenomenalne tagliatelle al ragu, „zielona lasagna” – ze szpinakowego ciasta, zupa tortellini en brodo, tradycyjna pizza i super desery. Jak zawsze, przed wylotem staraliśmy się przygotować listę miejsc o znakomitych opiniach i niskich cenach. Po jej osobistym zweryfikowaniu, polecamy poniższe miejsca z pełnym przekonaniem! Pamiętaj jednak, że to tylko nasze propozycje. W rzeczywistości Bolonia jest pełna świetnych lokali, a doskonałe espresso, cappuccino czy najróżniejsze słodkości dostaniesz, bez krzty przesady, w co drugiej kawiarnii!
Śniadania, desery i kawa
- Mortadella Shop – przy dworcu. To sklep z certyfikowanymi przysmakami regionu: oliwą, wędlinami, serami. Sklep oferuje też kanapki na wynos. Na te z mortadelą, z której słynie Bolonia, składają się… bagietka i mortadela. Nic więcej. Coś dla fanów wędlin!
- Pasticceria Saffi – pyszne słodkie przekąski i kawa, w nieco mniej turystycznym miejscu (poza najściślejszym centrum, popularna wśród mieszkańców)
- Caffe Terzi – kawa z czekoladą (Olandese) oraz z kawa z czekoladą, pomarańczą i alkoholem (Nebbia e Pioggia)
- Caffe Rubik – kawiarnia utrzymana w muzycznym stylu, pełna starych kaset i wyjątkowej atmosfery
- Lodziarnia Cavour – genialne lody! Różne smaki i bardzo duże porcje. Płatne za wielkość kubka/rożka, a nie liczbę wybranych smaków.
Niedrogie, ale przepyszne obiady
- Osteria dell’Orsa – znakomita tawerna. Prosty, ale klimatyczny wystrój, a przede wszystkim doskonale przyrządzone lokalne potrawy! Zasmakujesz tu w niesamowitym, charakterystycznym dla Bolonii tagliatelle al ragu (makaron z przepysznym, mięsnym sosem) oraz wyjątkowej lasagne – zielonej za sprawą szpinakowego ciasta. Ceny (w 2022 r.) – ok. 7-9 EUR za danie, a więc sporo niższe niż w większości lokali.
- Pizza Casa – pyszna, syta pizza, przyrządzana na cienkim cieście w ogromnym piecu, wydawana na wynos. Co tu dużo mówić… to po prostu fenomenalna pizzeria!
Nocleg
Bolonia to duże miasto, dlatego im bliżej centrum będziesz nocować, tym lepiej. Jeśli planujesz podróż pociągiem lub autobusem do Modeny, warto też zwrócić uwagę na odległość do dworca. Aktualne ceny hoteli i prywatnych apartamentów możesz sprawdzić klikając w nasz link partnerski, który przekieruje cię na właściwą podstronę Booking. W niej wybraliśmy już dla Twojej wygody miejsca z dobrymi opiniami, ale oczywiście w różnym przedziale cenowym. Mamy nadzieję, że znajdziesz dla siebie dobrą ofertę!
Bolonia: szybkie pytania i odpowiedzi
Jak zawsze, nasz przewodnik kończymy serią szybkich pytań i odpowiedzi. Zakupy, dojazd z lotniska, długość pobytu… to wszystko znajdziesz poniżej! Tymczasem dziękujemy za lekturę naszego przewodnika. Mamy nadzieję, że przyda Ci się w praktyce!
Jak wygląda dojazd z lotniska w Bolonii do centrum?
Jest bardzo szybki, bo lotnisko znajduje się względnie blisko centrum miasta. Do centrum najłatwiej dojechać pociągiem Marconi Express, co trwa niecałe 10 minut. Tańszą alternatywą jest autobus linii 944. Niektórzy turyści pokonują dystans pieszo, co zajmuje ok. 2 godzin. Taksówki kosztują 16-25 euro, w zależności od odległości.
Co zobaczyć nieopodal Bolonii?
Włoskie miasta są bardzo dogodnie połączone koleją. Zdecydowanie polecamy udać się z Bolonii do Modeny, znanej z pięknej architektury, muzeum Ferrari i muzyki Luciano Pavarottiego. W sam raz na jednodniową wycieczkę!
Chcesz wynająć samochód we Włoszech? Polecamy, bo:
|
Jak działa komunikacja miejska w Bolonii?
Poza dojazdem z lotniska w ogóle nie będzie Ci potrzebna, jeśli nocujesz w niedalekiej odległości od centrum i lubisz piesze wędrówki. Po Bolonii kursuje wiele autobusów, a ich ceny są niskie.
Gdzie zrobić zakupy spożywcze?
W okolicach centrum polecamy trzy sieci włoskich supermarketów: Coop, Conad i Pam Local.
Ile dni potrzeba na zobaczenie Bolonii?
Bolonia to spore miasto, ale największe atrakcje znajdują się w obrębie centrum. Dlatego, jeden pełny dzień teoretycznie wystarczy, choć dwa będą optymalne i pozwolą zobaczyć także wybrane muzeum lub Sanktuarium Madonna di San Luca. Jeśli masz więcej czasu, warto rozważyć podróż do Modeny.
Przewodnik po Modenie
Więcej podróżniczych artykułów:
Paweł
5 marca, 2023Włoskie miasta są bardzo dogodnie połączone koleją. Zdecydowanie polecamy udać się z Bolonii do Modeny, znanej z pięknej architektury, muzeum Ferrari i muzyki Luciano Pavarottiego. W sam raz na jednodniową wycieczkę!