Wyjątkowa architektura, jedyna w swoim rodzaju kuchnia i historia, która spogląda z każdego miejsca – to właśnie stolica Węgier, Budapeszt. Co warto zobaczyć w tym jednym z najpiękniejszych miast Europy? W Budapeszcie życie toczy się między kameralnymi kawiarniami, termalnymi łaźniami, monumentalnymi gmachami, stromymi wzgórzami i turystycznymi promami na Dunaju, z pokładu których doskonale widać panoramę miasta. Ten artykuł podpowie, co zobaczyć w Budapeszcie, gdzie zjeść typowo węgierskie potrawy i jak zaplanować zwiedzanie. Zapraszamy!

 

Atrakcje Budapesztu – jak zaplanować ich zwiedzanie?

Budapeszt jest ogromnym miastem. Na szczęście większość zabytków i atrakcji jest położonych naprawdę blisko siebie. Będąc w centrum, do sporej większości z nich można dojść spacerem. Do tych położonych nieco dalej dowiezie cię doskonale, wręcz intuicyjnie rozplanowane metro. Mimo to, aby poznać wszystko to, co warto zobaczyć w Budapeszcie, dobrze zarezerwować sobie przynajmniej weekend na zwiedzanie. Jednodniowa wycieczka pozwala na zobaczenie wielu perełek stolicy (co pokazujemy w poniższym filmie), ale jest to zwiedzanie niesłychanie męczące. Na pewno odradzamy, jeśli wybierasz się do Budapesztu po raz pierwszy!

 

Buda i Peszt

Budapeszt powstał w 1873 r. poprzez połączenie ze sobą trzech oddzielnych, leżących po dwóch stronach Dunaju miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu i Pesztu na lewym. Unikalny charakter każdego z tych miejsc widzimy w dzisiejszym Budapeszcie.

Buda to przede wszystkim symbol dawnej potęgi kraju. To właśnie po prawej stronie Dunaju góruje nad miastem majestatyczne Wzgórze Zamkowe, pełne zarówno klimatycznych uliczek, jak i monumentalnych gmachów, przypominających o przeszłości Węgier. Lewobrzeżny Peszt natomiast ukazuje współczesną, nowoczesną i tętniącą życiem twarz wielkiego miasta. Jego najsłynniejsza atrakcja to ukazany na niezliczonych widokówkach budynek parlamentu.

przesuń

Z lewobrzeżnego Pesztu do prawobrzeżnej Budy i odwrotnie przedostaniesz się łatwo jednym z historycznych mostów. Taki spacer sam w sobie stanowi nie lada atrakcję. Planując zwiedzanie, najłatwiej poświęcić jeden dzień na zwiedzanie atrakcji po jednej stronie rzeki i kolejny – po drugiej. Jeśli chcesz spędzić w stolicy Węgier więcej czasu, dodatkowe dni poświęć na mniej znane atrakcje i miejscowości nieopodal Budapesztu, do których możesz dostać się tramwajem wodnym.

 

Budapeszt – co warto zobaczyć?

Naszą listę największych atrakcji Budapesztu dzielimy na trzy części. Pierwsza dotyczy obszaru Buda, druga – Pesztu, a w trzeciej opiszemy atrakcje poza centrum miasta. Jak zawsze, wszystkie miejsca szeregujemy alfabetycznie, aby nadać temu przewodnikowi obiektywności. Na miejscu zresztą przekonasz się, że trudno jednoznacznie wskazać najlepszą bądź najważniejszą atrakcję Budapesztu. One wszystkie tworzą wspaniałą różnorodność węgierskiej stolicy!

 

Poznaj wybrane atrakcje Budapesztu w naszym video-przewodniku!

Buda

Ta zielona i górzysta część Budapesztu przez lata była samodzielnym miastem a przez pewien czas nawet… stolicą Królestwa Węgierskiego! To tutaj znajduje się Góra Zamkowa i Góra Gellérta – miejsca pełne pamiątek, symboli i reliktów minionych lat. Znajdziesz tam jedne z najważniejszych atrakcji Budapesztu.

 

Góra Gellerta

Wznosi się na wysokość 235 m.n.p.m., przy zakolu Dunaju, w samym centrum miasta. Ze szczytu rozpościera się spektakularny, jeden z piękniejszych widoków na Budapeszt. Jak niektóre wydawnictwa podają… to „jeden z najpiękniejszych krajobrazów miejskich w Europie”. Wzgórze swoją nazwę zawdzięcza biskupowi Gellértowi, który z nakazu króla ochrzcił plemiona Madziarów. Jak głosi legenda, biskup został schwytany przez pogan i z zemsty zamknięty w drewnianej beczce, którą następnie zrzucono do Dunaju. Dla upamiętnienia tego męczeństwa, na zboczu góry wzniesiono bisupowi pomnik z podświetlanym u jego stóp wodospadem.

 

Największe atrakcje na Górze Gellerta to:

  • Cytadela – twierdza zbudowana przez Habsburgów w 1850 r. w celu utrzymania kontroli nad miastem. Dziś mieści się tu wystawa broni.
  • Pomnik Wolności (Szabadság-szobor) – 40 metrowa statua upamiętniająca tych, którzy zginęli w walkach o wolność Węgier. Posąg został postawiony w 1947 r., a dziś stanowi integralną część panoramy miasta.
  • Skalny Kościół – wydrążona w skale świątynia znajduje się na zboczu Góry Gellérta, nieopodal Mostu Wolności i słynnego Hotelu Gellert. Jest to niezwykle klimatyczne miejsce, z wieloma polskimi akcentami. W środku znajduje się m.in. polski ołtarz, którego głównym elementem jest ogromny orzeł w złotej koronie i Matką Boską Częstochowską na piersi. W kościele znajdują się też tablice upamiętniające polskich uchodźców na Węgrzech w czasie II wojny światowej i płaskorzeźba Maksymiliana Kolbego.
przesuń

 

 

Góra Zamkowa

Jednym z najciekawszych obszarów Budapesztu jest Wzgórze Zamkowe, które zostało w całości wpisane na listę UNESCO. Obszar zamkowy zdecydowanie wyróżnia się na tle miasta. Na górę można dostać się na kilka sposobów: spacerem, autobusem, lub historyczną kolejką linową. Ta ostatnia została oddana do użytku w 1870 r. i była drugą tego rodzaju na świecie.

 

Największe atrakcje na Wzgórzu Zamkowym to:

  • Baszta Rybacka (Halászbástya) – wraz ze stojącym nieopodal Kościołem Macieja, gdzie niegdyś koronowano węgierskich władców, stanowi jedno z najładniejszych miejsc w Budapeszcie. Zbudowana na przełomie XIX i XX wieku w miejscu dawnych murów zamkowych, nazwę zawdzięcza targowi rybnemu i osadzie rybackiej, które to rozciągały się w średniowieczu u podnóża góry. Jest doskonałym punktem obserwacyjnym na znajdujący się po drugiej stronie Dunaju budynek parlamentu.
przesuń
  • Labirynty – w podziemiach wzgórza znajdują się słynne, choć mroczne korytarze. Na trasie zwiedzania są przedstawione między innymi sceny z życia, prezentowane za pomocą figur ubranych w stroje z epoki. Podziemia w przeszłości służyły za magazyny, schron, a nawet więzienie. Jak głosi legenda, był tu przetrzymywany sam Hrabia Drakula, którego ducha oczywiście w podziemiach spotkasz 🙂
  • Muzeum Skalnego Szpitala – kolejny dowód na to, jak unikalny system jaskiń znajduje się na Wzgórzu Zamkowym. Po wybuchu II wojny światowej, postanowiono utworzyć w tym ukrytym dla świata zewnętrznego miejscu tajny szpital wojskowy wraz ze schronem przeciwlotniczym. Po wojnie szpital zamknięto, by ponownie otworzyć go w 1956r. podczas rewolucji węgierskiej. Rozbudowano go m.in. o schron przeciwatomowy, którego lokalizacja nie została ujawniona aż do 2002 r. Obecnie na całym obszarze działa muzeum z największym zbiorem figur woskowych na Węgrzech.
  • Zamek Królewski – najbardziej monumentalna budowla wzgórza. Na przełomie wieków, podczas licznych wojen, była wielokrotnie niszczona i przebudowywana. Po II Wojnie Światowej zamek odbudowano, zmieniając całkowicie jego wygląd. Obecnie znajdują się w nim: Węgierska Galeria Narodowa, Muzeum Historii Budapesztu, Muzeum Historii Współczesnej oraz Biblioteka Narodowa. Wstęp do nich jest płatny, natomiast dziedziniec i tarasy z pięknym widokiem na miasto są dostępne dla zwiedzających za darmo. Na zamku na turystów czeka jeszcze jedna niespodzianka: budapesztański zamek posiada własną straż, której to oficjalna zmiana następuje o każdej pełnej godzinie.
przesuń

 

Pomnik Jóżefa Bema

Tuż nad brzegiem Dunaju znajduje się Plac generała Bema (Bem József tér), z pomnikiem dowódcy. Upamiętnia bohatera Polski i Węgier, uczestnika powstania listopadowego i jednego z dowódców armii węgierskiej w czasach węgierskiej Wiosny Ludów. Mimo, że generał jest przedstawiony jako silny i zdecydowany, napis na cokole brzmi Bem Apó – „ Ojczulek Bem’’.

Pomnik Józefa Bema warto odwiedzić nie tylko z przyczyn patriotycznych. Cały plac znajduje się tuż przy dunajskim nabrzeżu (również zwanym nabrzeżem Bema – Bem rakpárt), skąd rozpościera się chyba najpiękniejszy, wręcz pocztówkowy widok na węgierski parlament.

 


Jeśli uważasz ten przewodnik za przydatny i chcesz się za niego odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Peszt

W przeciwieństwie do górzystej Budy, lewobrzeżny Peszt ma całkowicie inny charakter – zwarta zabudowa powoduje, że natychmiast odczuwa się tępo i zgiełk wielkiej metropolii. Nie brakuje tu jednak parków i skwerów. Jak się za chwile przekonasz, wiele najsłynniejszych atrakcji tej części miasta powstało pod koniec XIX wieku, z okazji hucznych obchodów tysiąclecia węgierskiego państwa. Peszt przypominał nam nieco Lizbonę, więc jeśli dane ci było ją kiedyś zwiedzać, zbliżonej atmosfery możesz spodziewać się i tutaj.

 

Aleja Andrassyego (Andrássy útca)

Reprezentacyjna ulica Budapesztu, łącząca Plac Elżbiety (Erzsébet tér) z Placem Bohaterów (Hősök tere). Wzdłuż niej rozciągają się neorenesansowe budynki, ze słynnym gmachem Opery Węgierskiej na czele. Cała Aleja Andrassyego, wraz z biegnącą pod nią zabytkową linią metra, Placem Bohaterów i Parkiem Miejskim, została zapisana na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wzdłuż niej swoje siedziby mają liczne firmy i placówki dyplomatyczne, w tym ambasada Polski. Nie brakuje też luksusowych butików znanych projektantów.

 

Bazylika Św. Stefana

To największy kościół w Budapeszcie, który doskonale widać z punktów widokowych po drugiej strony Dunaju. Może pomieścić ponad 8 tysięcy osób. Poświęcono ją pierwszemu królowi Węgier – Stefanowi I. Wewnątrz, w jednej z kaplic, w złotej, przeszklonej urnie przechowywana jest ważniejsza dla Węgrów relikwia – zmumifikowane prawe przedramię patrona, świętego Stefana. Zwiedzanie świątyni jest bezpłatne, biletowane jest jedynie wejście na kopułę, z której rozpościera się widok na całe miasto.

 

Budapest Eye

Jak wiele światowych stolic, Budapeszt również cieszy się swoim Diabelskim Młynem. Został postawiony w 2013 r. przy okazji odbywającego się w Budapeszcie festiwalu Sziget. Koło cieszyło się tak wielką popularnością, że na stałe trafiło na Plac Elżbiety – w ścisłe centrum miasta. Ma 65 metry wysokości, 42 wagoniki, a podróż trwa trzy pełne okrążenia.

 

Budynek Parlamentu

Co zobaczyć w Budapeszcie? Budynek Parlamentu, oczywiście! Ten neogotycki gmach to obok Mostu Łańcuchowego najbardziej znany symbol nie tylko miasta, ale całych Węgier. Jest trzecim pod względem wielkości budynków parlamentu na świecie. Gmach wzniesiono z okazji 1000–lecia państwa a jego wielkość miała świadczyć o jego sile i potędze. Posiada 691 pomieszczeń, 27 wejść, 20 km schodów, prawie 300 m długości i 96 m wysokości.

Wnętrza są bogato zdobione freskami i malowidłami, a do ich dekoracji wykorzystano około pół miliona szlachetnych kamieni i ponad 40 kg. 23-karatowego złota. Pod kopułą przechowywana jest korona Świętego Stefana, a także jego berło i jabłko królewskie. W Izbach Niższej i Wyższej na ścianach umieszczono herby dynastii panujących na Węgrzech. Dla nas najbliższy sercu jest biały orzeł na czerwonym tle, reprezentujący Jagiellonów. Przed wejściem głównym, którego strzegą lwy odlane z brązu, codziennie o godzinie 12.00 następuje uroczysta zmiana warty.

przesuń

Gmach jest otwarty dla zwiedzających, jednak zwiedzać go można jedynie w grupach zorganizowanych. Kolejki są ogromne i bez wcześniejszej rezerwacji wejście jest raczej niemożliwe.

 

Buty na brzegu Dunaju

Spacerując brzegiem Dunaju, tuż obok budynku Parlamentu, można dostrzec rząd butów, a raczej ich żeliwnych odlewów. Ten oryginalny i przykuwający uwagę pomnik powstał dla upamiętnienia ofiar holokaustu na Węgrzech. Są to odlewy butów, których właściciele zostali rozstrzelani nad brzegiem rzeki. Buty są różne: stare, nowe, męskie, damskie i dziecięce.

 

Dom Terroru

Muzeum Terroru jest jednym z najlepiej ocenianych muzeów w Budapeszcie. To swoisty hołd i pomnik pamięci bohaterów prześladowanych i represjonowanych przez dwa totalitarne reżimy: nazistowski i komunistyczny. Dom Terroru powstał w kilkupiętrowym budynku, w którym w czasie II Wojny Światowej siedzibę i więzienie miało faszystowskie, antykomunistyczne i antysemickie ugrupowanie Strzałokrzyżowców, z kolei po niej – stalinowska policja polityczna. W muzeum, oprócz wystaw, można zobaczyć pomieszczenia partyjne, czy celę przesłuchań i tortur.

 

Hala Targowa

Będąc w Budapeszcie koniecznie trzeba wejść do znajdującej się tuż przy Moście Wolności, niemal ikonicznej Hali Targowej (Vásárcsarnok). Na odwiedzających czeka trzypiętrowa powierzchnia pełna sklepików, stoisk i budek z jedzeniem. Lokalne papryki, salami, mięso, ryby, warzywa, owoce, alkohole i całe piętro pamiątek – wszystko w jednym miejscu! Mimo, że to miejsce nastawione na turystykę (w Budapeszcie można znaleźć mniej skomercjalizowane targowiska, gdzie zaopatrują się mieszkańcy), ta hala wyróżnia się niesamowitym stylem i klimatem, więc warto ją odwiedzić. Zresztą, jej konstrukcja powstała w 1897 r. na bazie projektu samego Gustawa Eiffla.

przesuń

 

Opera Narodowa

Spacerując Aleją Andrassyego, przy numerze 22 zobaczysz majestatyczny, neorenesansowy budynek Węgierskiej Opery Państwowej. Jej fasadę zdobią liczne rzeźby, a po obu stronach wejścia znajdują się posągi kompozytorów: Franciszka Liszta oraz Franciszka Erkela – twórcy muzyki do węgierskiego hymnu. Wnętrza opery udekorowano z wielkim przepychem. Wnętrze sali głównej mieni się purpurą i złotem, a do lóż na pierwszym piętrze prowadzą marmurowe schody. Ta otwarta w 1884 r opera posiada wspaniałą akustykę i widownię na 1261 miejsc.

 

 Wybierz się na wirtualną wycieczkę po Operze Narodowej!

 

Park Miejski

Założony w 1751 r., jeden z największych parków w Budapeszcie. Na jego terenie znajduje się ogród zoologiczny, słynne Termy Szechenyiego, zamek z jeziorem i restauracje, w tym kultowy Gundel. Park Miejski to przede wszystkim jednak 81 hektarów zielonych terenów, stwarzających idealne warunki do wypoczynku w mieście.

  • Pomnik Anonymusa – pierwszego węgierskiego kronikarza, autora Kroniki Węgrów, nieznanego z imienia i nazwiska. Jak głosi legenda, ten, kto dotknie jego pióra ma zapewniony przypływ talentów literackich.
  • Termy Széchenyi – Budapeszt słynie z licznych gorących łaźni i otwartych basenów. Kąpielisko Széchenyi jest jednak najsłynniejsze, a przez długi czas było jednym z największych tego typu wodoleczniczych kompleksów w Europie! Do dzisiaj zachwyca też imponującą neobarokową architekturą. Woda o wysokich walorach leczniczych dociera tu z głębokości ponad tysiąca metrów, a z basenów można korzystać również zimą.
  • Zamek Vajdahunyad – po raz pierwszy wzniesiono go z gipsu, kartonu i drewna w 1896 r., na czas trwania wielkiej Wystawy Milenijnej z okazji tysiąclecia Węgier. Zamek jednak tak bardzo spodobał się zwiedzającym, że zdecydowano o ponownym wzniesieniu budowli, tym razem już z trwalszych materiałów. Jest unikatowym świadectwem historii architektury węgierskiej. W tym jednym kompleksie przedstawiono różne jej style.
przesuń

 

Plac Bohaterów

Jeden z największych i najważniejszych placów w Budapeszcie, tuż obok Parku Miejskiego. Powstał w celu uczczenia pamięci poległych w I Wojnie Światowej. Po jego obu stronach znajdują się dwa okazałe budynki: Muzeum Sztuk Pięknych oraz Pałac Sztuki. Najważniejszym obiektem jest tu jednak Pomnik Tysiąclecia, którego budowę rozpoczęto w 1896 r., również z okazji hucznie obchodzonego 1000-lecia państwa węgierskiego. Przedstawia archanioła Gabriela na 36 metrowej kolumnie, który miał ukazać się papieżowi i polecić mu uznać Stefana za króla. Na Plac Bohaterów najprościej dostać się metrem żółtej linii M1.

 

Ulice handlowe

Jak w każdym wielkim mieście, także w Budapeszcie jest wiele ulic handlowych – ze sklepami i restauracjami. Na potrzeby tego przewodnika chcemy wyróżnić dwie (oprócz wspomnianej już Alei Andrassyego). Pierwszą jest gwarna ulica Váci, która łączy słynny za sprawą sprzedawców ceramiki skwer Vörösmarty Tér i okolice hali targowej. To główny deptak miasta, zawsze głośny i pełen turystów. Zupełnie inny klimat ma ulica Ráday. Łatwo ją przeoczyć, mimo że też znajduje się nieopodal hali targowej. Wzdłuż niej znajduje się mnóstwo restauracji z wydzielonymi ogródkami, wychodzącymi na ulicę. Można się tu poczuć trochę jak we Francji lub Włoszech!

przesuń

 

Wielka Synagoga i Dzielnica Żydowska

Dzielnica Żydowska w Budapeszcie jest jedną z najciekawszych i najładniejszych w Europie. Najważniejszym budynkiem, a zarazem największą atrakcją dzielnicy, jest Wielka Synagoga – największa w Europie i trzecia na świecie, po jerozolimskiej i nowojorskiej. Mieści 3000 osób, a grywał w niej m.in. Franciszek Liszt. Dziś dzielnica staje się modnym miejscem wieczornych spotkań – za sprawą licznych pubów „Ruin Bars”, które powstają w opuszczonych budynkach dzielnicy. Często spotyka się w nich muzykę na żywo, przez co stają się coraz popularniejszą atrakcją turystyczną.

 

Zwack Unicum Museum

Jednym z miejsc mniej oczywistych jest stara fabryka Zwacka, gdzie do dziś produkowany jest najsłynniejszy węgierski likier -Unicum. Przy zakładzie mieści się muzeum, gdzie wśród licznych ekspozycji poznasz dzieje rodziny Zwack i historię powstania trunku. Jak w większości takich miejsc, również i tutaj istnieje możliwość degustacji Unicum i zaoptarzenia się w jego zapas.

 

Żółta linia metra M1

Pierwszą linię metra w Budapeszcie otwarto 3 maja 1896 r. Jest to druga najstarsza linia metra na świecie (po londyńskiej), ale pierwsza w pełni zelektryfikowana. Początkowo składała się z 9 stacji podziemnych i 2 naziemnych. Dzisiaj posiada 11 stacji podziemnych i biegnie przede wszystkim wzdłuż Alei Andrassyego, łącząc brzeg Dunaju z Parkiem Miejskim. Zabytkowe wagoniki, jak i zdobione licznymi dekoracjami stacje, zostały wpisane na listę UNESCO.

 

Pozostałe artrakcje Budapesztu

Budapeszt ma wiele miejsc, które warto zobaczyć, choć trudno przypisać konkretnie Budzie lub Pesztowi. To przede wszystkim słynne mosty, które łączą te dwie strony miasta ze sobą, ale też piękna Wyspa Małgorzaty nietypowy szlak sztuki.

 

Mosty

Dopiero w połowie XIX w. oba brzegi Dunaju zostały połączone pierwszym mostem. Dziś Budapeszt ma ich 11, a niektóre stanowią nie tylko połączenie komunikacyjne między Budą a Pesztem, ale są wręcz symbolami miasta. Oto kilka, które na pewno zobaczysz podczas zwiedzania miasta:

przesuń
  • Most Łańcuchowy – najstarszy i najbardziej rozpoznawalny most w Budapeszcie. Powstawał 10 lat, od 1839 do 1849 r., a podwieszanie charakterystycznych łańcuchów było najbardziej spektakularnym wydarzeniem podczas budowy. Wejścia na niego strzegą kamienne lwy. Ma 380 metrów długości i 16 metrów szerokości.
  • Most Małgorzaty – drugi pod względem wieku most, o unikalnej na skalę światową konstrukcji. To jeden z nielicznych mostów na świecie w kształcie litery ‘Y”. Dzięki swojej trzeciej odnodze, łączy bulwary Budy i Pesztu z Wyspą Małgorzaty.
  • Most Wolności – znajduje się nieopodal Góry Gellerta i charakteryzuje zieloną elewacją oraz posągami wielkich mitologicznych ptaków. Otwarty w 1896 r., podczas obchodów milenijnych. Jako pierwszy został odbudowany po II Wojnie Światowej, zyskując obecną nazwę.
  • Most Elżbiety – wizualnie nowocześniejszy, biały most z lat sześćdziesiątych. Nazwany na cześć ulubionej cesarzowej Węgrów – Sissi. Zastąpił inny most, bogato zdobiony, który stał w tym miejscu przed wojną.

 

Rejsy po Dunaju

Dunaj od zawsze pełnił ważną rolę w życiu Budapesztu. Dzisiaj stanowi nie tylko przepiękny fragment krajobrazu miasta, ale przede wszystkim jest ważnym szlakiem międzynarodowej żeglugi. Warto samemu skorzystać z rejsu widokowego, zwłaszcza wieczorem, kiedy to Parlament, wzgórza, mosty i inne charakterystyczne miejsca zostają podświetlone. Widoków nie zapomnisz do końca życia! Szczególnie polecamy ten rejs, w wygodnym statku, z audio-przewodnikiem i… nielimitowanym prosecco! 🙂

przesuń

 

Rzeźby Mykhaila Kolodko

Ten absolwent Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki tworzy i umieszcza w przestrzeni publicznej Budapesztu minirzeźby. Te malutkie dzieła sztuki, niejednokrotnie humorystyczne, ale często też wprawiające w zadumę, znajdziesz w różnych zakątkach miasta. Zdjęcia wszystkich, wraz z mapą, są dostępne na tej stronie.

 

Wyspa Małgorzaty

Położona na Dunaju wyspa to lubiane przez mieszkańców miejsce aktywnego wypoczynku. Wyspa ma ponad 2 km długości i do 500 m szerokości. Znajdują się tu stare drzewa, rzeźby, ogród japoński, mini zoo, ruiny dawnych kościołów (wraz z grobem św. Małgorzaty, która spędziła życie w tutejszym klasztorze), a także boiska, trasy do biegania, place zabaw, czy kompleks basenów. Oczywiście, nie brakuje też kawiarni, czy food-trucków, które szczególnie popularne stają się wieczorem. Jedną z najpopularniejszych atrakcji wyspy jest wielka fontanna, na której co godzinę odbywa się pokaz w rytm muzyki.

 

Mapa atrakcji

Skoro opisaliśmy, co warto zobaczyć w Budapeszcie, to jeszcze pokażmy, gdzie te wszystkie atrakcje się znajdują! Zamieściliśmy je i kilka polecanych przez nas restauracji na mapie. Jak widzisz, zwiedzanie Budapesztu można bardzo łatwo zaplanować, bo większość miejsc turystycznych znajduje się w szeroko rozumianym centrum i da się odwiedzać po kolei, „jak po sznurku”. Przybliż mapę, aby sprawdzić, gdzie znajdują się najważniejsze miejsca, które warto zobaczyć w Budapeszcie.

 

Szentendre i Wyszehrad – wycieczki poza Budapeszt

Jeśli czas pozwala, wybierz się na wycieczkę poza Budapeszt. Co warto zobaczyć? Przede wszystkim artystyczne Szentendre i bliski polskiej historii Wyszehrad. Obie miejscowości leżą nad Dunajem, więc można się do nich dostać nie tylko pociągiem, ale również… barką!

 

Szentendre

Niezwykle klimatyczne, tonące w kwiatach i kolorach miasteczko, pełne muzeów, galerii, sklepów z ręcznie wykonywanymi pamiątkami i lokalnymi alkoholami, ale też urokliwych knajpek. Początki dzisiejszego Szentendre sięgają XI w. Pierwotnie była to niewielka wioska i dopiero około 1690 r., na skutek zawirowań wojennych, do Szentendre zaczęło przybywać tysiące Serbów. To oni tak naprawdę zbudowali miasteczko i choć dziś stanowią już niewielką część mieszkańców, to większość zabytkowej zabudowy pochodzi właśnie z tego okresu. Jeśli chcesz dostać się tu promem, sprawdź szczegóły tutaj.

przesuń

 

Wyszehrad

Pięknie położona miejscowość, na wzgórzach i nad Dunajem. Niegdyś stolica Królestwa Węgierskiego, w której urodził się król Węgier i Polski – Ludwik Węgierski. Dziś największą atrakcją jest tu zamek, z fenomenalnym widokiem na Zakole Dunaju, który odegrał ważną rolę w historii naszego regionu Europy. W XIV wieku spotykali się tu królowie Polski, Czech i Węgier, kiedy to wspólnie dyskutowano o przyszłości tej części świata – rozstrzygnięto na przykład spór z Zakonem Krzyżackim o przynależności Pomorza do Polski. Ponad 600 lat później, w tym samym miejscu, utworzono Grupę Wyszechradzką.

przesuń

 

Chcesz wynająć samochód w Budapeszcie? 
Skorzystaj z naszego linku partnerskiego i porównaj ceny na Discover Cars!

Polecamy, bo:

  • Ma super opinie, dobre ceny i wyszukuje też lokalnych dostawców (nie tylko globalne firmy),
  • Wszystkie informacje są przejrzyście opisane,
  • Obsługa klienta jest dostępna 24/7,
  • Ubezpieczenie „Pełna ochrona” zwróci Ci depozyt np.w przypadku stłuczki,
  • To nasz sprawdzony partner. Sami korzystamy! 🚗

 

Węgierska kuchnia – czego warto skosztować?

Węgry słyną z potraw bogatych w mięso, ryby i sezonowe warzywa, na czele z niekwestionowaną królową węgierskiej kuchni – papryką! Węgry to nie tylko dobrze nam znane leczo czy gulasz. Spacerując ulicami Budapesztu, natrafisz na winiarnie, pełne pachnących ciast cukiernie, a także budki z najlepszym węgierskim street foodem – langoszem.

  • Gulyásleves (gulasz) – to nie lada ciekawostka, lecz na Węgrzech prosząc o gulasz, można spodziewać się gulaszowej zupy! Jest oczywiście niezwykle syta, pełna kawałków wołowiny lub wieprzowiny oraz warzyw, w tym papryki. Często podaje się ją z galuszkami – kluseczkami z mąki i jajek.
  • Pörköt – odpowiednik „polskiego” gulaszu. Składają się na niego kawałki mięsa w zawiesistym sosie, często podlewane czerwonym winem, z dużą ilością papryki.
  • Halászlé – klasyk węgierskiej kuchni, przygotowany różnie, w zależności od regionu. To zupa z ryb słodkowodnych, najczęściej karpia lub suma, z dużą ilością (a jakże) sproszkowanej papryki.
  • Lángos – najbardziej tradycyjny węgierski fast –food. Langosz to smażony na głębokim tłuszczu placek przypominający trochę polskiego racucha. Najpopularniejsza wersja to ta z kwaśną śmietaną i dużą ilością startego, żółtego sera.
  • Lecsó – bezmięsna potrawa z cebuli, słodkich pomidorów i białej papryki, tradycyjnie smażona na smalcu. Podobno kiełbasę do lecza zaczęto podawać… w Polsce!
  • Palascinta – naleśniki, głównie w wersji słodkiej, ale nie tylko. Najsłynniejszy z nich to Gundel Palascinta – ciężki i słodki, nadziany orzechami włoskimi z rumem i rodzynkami, często polany czekoladą.
  • Kürtőskalács – charakterystyczne ciasto, przed pieczeniem owijane na wałku. Podawane z różnymi polewami, a nawet lodami. Kurtoszkołacze można spotkać w Polsce, a w Czechach i na Słowacji występują pod nazwą trdelník.
przesuń

 


Jeśli uważasz ten przewodnik za przydatny i chcesz się za niego odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Pisząc o kuchni Węgrów nie można pominąć alkoholi. Najsłynniejszym jest palinka, czyli owocowa brandy. Palinki mogą mieć od 35 -70 % alkoholu. Na trawienie pomagać ma Unicum – gorzki likier o bardzo długiej historii. Jego pierwszym degustatorem miał być cesarz Józef II Haubsburg, dla którego stworzył go nadworny medyk Zwack. Z kolei Eger i Tokaj to węgierskie miasta, które słyną z produkcji win. Cieszą się niesłabnącą popularnością także poza granicami i są symbolem węgierskiej kultury winiarskiej. W całym kraju wyodrębniono aż 22 regiony winiarskie!

 

Gdzie zjeść w Budapeszcie?

Poniżej przedstawiamy kilka popularnych, a zarazem sprawdzonych przez nas lokali w Budapeszcie, które zdecydowanie warto odwiedzić. Pamiętaj jednak, że to zaledwie kilka przykładów. W rzeczywistości miasto jest pełne niesamowitych miejsc! Planując podróż do Budapesztu, oszczędzaj żołądek, bo okazji do kosztowania węgierskich przysmaków pewnie będzie sporo.

  • Frici Papa – niedroga restauracja z bardzo miłą obsługą. Godne polecenia są paprikás csirkemell, czyli kawałki piersi kurczaka w paprykowo-serowym sosie oraz vörösboros marhapörkölt – wołowy gulasz na czerwonym winie.
  • For Sale Pub – bardzo klimatyczny lokal z gigantycznymi i pysznymi daniami węgierskimi. Szczególnie polecamy lekko pikantną zupę gulaszową, z której to miejsce słynie. Podaje się ją tu w dużej wazie, w porcji dla 2 osób. Pub serwuje też własne piwo, a za przystawki służą tu ogromne kosze fistaszków.
  • Trofea Grill Restaurant – dobrej jakości bistro ze szwedzkim stołem. Płacisz tu raz i jesz, ile chcesz – przez 2 lub 3 godziny, w zależności od pory dnia. To dobry pomysł, jeśli chcesz skosztować różnych potraw. Zarówno węgierskich i międzynarodowych.
  • Gundel – prawdopodobnie najbardziej znana restauracja na Węgrzech. Mieści się w Parku Miejskim. Nie należy do najtańszych, ale zalicza się do najlepszych świecie. Warto się tu wybrać na najsłynniejszy (w tym miejscu oryginalny!) deser Budapesztu – Gundel Palacinata, czyli naleśniki. Można je kupić w zestawie z kawą i wodą.
  • Retro Lángos – co tu dużo pisać… podobno najlepszy Langosz w mieście!
  • Ruszwurm – najstarsza do dziś istniejąca cukiernia w Budapeszcie. Założona w 1827 r., znajduje się na Wzgórzu Zamkowym, nieopodal Baszty Rybackiej. Jest naprawdę klimatyczna!
  • Icebar – mimo słabych opinii, szczerze uważamy, że warto go odwiedzić (nie oczekując doskonałych koktajli, tylko po prostu nietuzinkowej przygody). Bar znajduje się w mroźnym pomieszczeniu, do którego wchodzi się w wypożyczanych na miejscu kurtkach z kapturem. Całe wnętrze jest pokryte lodem, a w cenę zwiedzania wliczony jest jeden prosty drink lub shot.
przesuń

 

Nocleg w Budapeszcie

Już wiesz, co warto zobaczyć w Budapeszcie. A gdzie najlepiej zatrzymać się na noc? Oczywiście, możliwie blisko ścisłego centrum, aby nie tracić czasu na dojazdy. Raczej sugerujemy Peszt, ze względu na nieco lepsze skomunikowanie i większą liczbę atrakcji. Im bliżej Dunaju, tym lepiej. To ogólnie bezpieczny obszar, więc pod tym względem nie ma większego znaczenia, gdzie konkretnie się zatrzymasz.

Jeśli szukasz noclegu w Budapeszcie, zachęcamy do skorzystania z naszego linku partnerskiego, który przekieruje cię na stronę Booking. Rezerwując za jego pośrednictwem, wesprzesz rozwój tej strony, za co bardzo dziękujemy. W ustawieniach wybraliśmy już właściwy obszar i miejsca o pozytywnych opiniach, żeby przeglądało ci się oferty wygodniej.

Nocleg w Budapeszcie

 

Komunikacja miejska

Centrum Budapesztu wygodnie zwiedza się pieszo, jeśli tylko wzgórza po zachodniej stronie Dunaju nie sprawiają trudności. Mimo to, czasem pewnie przyda się skorzystać z tramwajów lub metra – zwłaszcza, że wspomniana kilkukrotnie żółta linia metra to niemal obowiązkowa atrakcja, wpisana na listę UNESCO!

Dlatego, przed podróżą pobierz na telefon aplikację BudapestGO. Skonfiguruj kartę płatniczą i na miejscu właśnie w niej kupuj bilety. To wygodne i szybkie. Wybierając bilet zwróć uwagę, że oprócz pojedynczych lub czasowych, istnieją też bilety grupowe (mogą się opłacać, jeśli podróżujecie w grupie do 5 osób). Jeśli do centrum dojeżdżasz z lotniska, pamiętaj aby wybrać specjalny „Airport Shuttle Bus Single Ticket”. W Budapeszcie nie działa standardowy Uber. Za jego pomocą możesz zamówić po prostu taksówkę – żółtą, podobną do tych w Nowym Jorku.

 

Szybkie pytania i odpowiedzi

Nasz przewodnik kończymy krótką serią szybkich pytań i odpowiedzi na temat Budapesztu. Dziękujemy za lekturę naszego artykułu i życzymy udanej podróży!

 

Ile dni przeznaczyć na zwiedzanie Budapesztu?

Na samo miasto (bez Szentendre, Wyszehradu lub dalszych wycieczek) warto poświęcić minimum 2 pełne dni, choć 3 pozwolą Ci na spokojnie odwiedzić na przykład muzea, termy, czy zoo. Jak zawsze – im więcej, tym lepiej.

 

Co zobaczyć w Budapeszcie w 1 dzień?

Przede wszystkim, warto wydłużyć pobyt. Jeśli to niemożliwe, to raczej ogranicz się do Wzgórza Zamkowego, Parlamentu oraz Bazyliki, a opcjonalnie także Hali Targowej. Pomiędzy tymi trzema obszarami najlepiej poruszać się komunikacją miejską.

W formie ciekawostki, ponownie zapraszamy do obejrzenia naszego filmu o Budapeszcie na YouTubie, bo był realizowany w 1 dzień, co pokazuje, że teoretycznie istnieje możliwość zobaczenia większości atrakcji Budy i Pesztu w ciągu doby. Miej jednak na uwadze, że taki dzień będzie ekstremalnie męczący i nie pozwoli ci dobrze poznać miasta. My zdecydowaliśmy się na ten intensywny spacer, bo zatrzymywaliśmy się w Budapeszcie po drodze nad Balaton i chcieliśmy wykorzystać okazję do realizacji nagrań. We wcześniejszych latach zwiedzaliśmy to miasto wielokrotnie – stąd ten nieco szalony pomysł. Raz jeszcze, odradzamy go, jesli zwiedzasz Budapeszt po raz pierwszy!

 

Jarmarki świąteczne lub Sylwester w Budapeszcie?

Warto! Raz obchodziliśmy Nowy Rok w Budapeszcie i nigdy tego nie zapomnimy. Wciąż mogliśmy zobaczyć dekoracje świąteczne i kilka jarmarków, a podziwianie miasta podczas rejsu o północy zrobiło na nas gigantyczne wrażenie. Pokazaliśmy to w naszej rolce na Instagramie.

przesuń

 

Czy Budapeszt jest bezpieczny?

Tak, szczególnie obszary turystyczne są uważane za bezpieczne. Podczas spacerów zawsze czuliśmy się komfortowo, także po zmroku. Jak wszędzie, warto uważać na kieszonkowców w zatłoczonych miejscach i komunikacji miejskiej. Jeśli płacisz gotówką, spokojnie przeliczaj wydawaną resztę, bo przez rozliczanie w tysiącach (100 zł to ok. 9000 forintów), łatwo stracić rachubę i dać się oszukać. Aktualizowane informacje o bezpieczeństwie na Węgrzech znajdziesz na stronie MSZ.

 

Jakie są ceny w Budapeszcie?

Porównywalne do spotykanych w polskich miastach. Ceny obiadów w restauracjach zaczynają się często od ok. 30 zł. Cappuccino we wspomnianej, kultowej kawiarni Ruszwurm na Wzgórzu Zamkowym kosztuje ok. 16 zł, a kawałek ciasta – 14 zł. Piwo na mieście? Kraftowe w For Sale Pub to ok. 22 zł, z kolei koncernowe we Frici Papa – zaledwie 5 zł. To ceny z 2024 r. i pewnie mogą się zmieniać, ale mamy nadzieję, że mniej więcej podpowiadają, czego się spodziewać.

 

Autorzy:Beata, Łukasz, Marta

Komentarze

  1. Noclegi nad morzem
    24 sierpnia, 2024

    Budapeszt jest fajnym miastem 🙂

Dodaj komentarz