Płatności w Stanach Zjednoczonych… Karta debetowa, czy kredytowa? A może tylko płatnicza? Rezerwacje przez Internet, wynajem samochodu i zakupy w Walmartcie. Jak za to wszystko zapłacić? W tym krótkim artykule podpowiemy, jak wyglądają płatności USA.

 

Płatności w USA

Może to dziwne, ale sposób płatności w USA bardzo często różni się od europejskiego, a zwłaszcza polskiego, bo ciekawostką jest, że nasz kraj plasuje się w światowej czołówce w zakresie innowacyjnych płatności, zwłaszcza elektronicznych. Nie można powiedzieć tego o USA, chociaż na przestrzeni kilkunastu lat – odkąd po raz pierwszy odwiedziliśmy Amerykę, wiele zmieniło się na lepsze i gotówka oraz sprawiające często problemy, tradycyjne karty kredytowe stopniowo ustępują miejsca nieco bardziej nowoczesnym formom płatności.

Podróże z gotówką są trochę ryzykowne, szczególnie jeśli planujemy zwiedzać długo lub mamy tendencję do niewystarczającego pilnowania swoich rzeczy. W Stanach jest wielu kieszonkowców. Ponoć rekordy bije Grand Central w Nowym Jorku, więc uważajcie!

 

Rezerwacje przez Internet

Dawniej aby zarezerwować cokolwiek przez Internet – hotel, bilety do parku rozrywki, samochód – konieczne było użycie karty kredytowej. Powód? Dla Amerykanów posiadanie takiej, a często kilku, było normą. W ostatnich czasach wiele się zmieniło i większość rezerwacji bez problemu opłacisz też kartą debetową lub bardzo popularnym w USA systemem PayPal. Niestety, z doświadczenia wiemy, że karty przedpłacone, jak na przykład popularny Revolut, nie zawsze działają przy tego typu rezerwacjach. Niestety.

 

Wynajem samochodu

Poświęcimy temu jeszcze oddzielny artykuł, ale pisząc najkrócej, jak to możliwe… karta kredytowa. Jej posiadanie naprawdę ułatwia życie. Jeśli jej nie posiadasz – wciąż nie wszystko stracone, ale opcje wyboru samochodu stają się mocno ograniczone. Korzystanie z kart debetowych przy wynajmie wciąż nie jest normą i wiąże się z dodatkowymi obostrzeniami.

Zawsze przy wynajmie na kartę debetową trzeba pokazać dwa dokumenty tożsamości, przygotować się na obciążenie dodatkowym (zwrotnym) zabezpieczeniem w wysokości kilkuset dolarów, a w przypadku wynajmu na lotnisku – posiadać bilet powrotny do Polski z lotniska, na którym zwracasz pojazd. Innymi słowy, jeśli chcesz wynająć auto w Nowym Jorku i przejechać nim do Miami, a następnie polecieć jeszcze do Los Angeles… przy płatności kartą debetową nie będzie to możliwe. Rozwiązaniem może być wynajem auta poza lotniskiem, na przykład w centrum, i oddanie go również w centrum. Wtedy wymagania dotyczące biletu nie występują. Inną opcją jest też wypożyczenie prywatnych aut w TURO. Karty przedpłacone (Revolut) są w obu przypadkach nieakceptowalne.

 

Płatności w sklepach

W supermarketach nie będzie problemu z płatnością jakąkolwiek kartą. W mniejszych sklepach bywa różnie, zwłaszcza na trasie, poza miastami. Zawsze warto mieć przy sobie gotówkę. Ćwierćdolarówki przydadzą się do zapłacenia w parkometrze za postój samochodu. Ciekawostka: amerykańskie monety często są zdobione pięknymi tłoczeniami, które pokazują na przykład typowe dla jakiegoś obszaru krajobrazy. To świetna pamiątka! Druga ciekawostka: amerykańskie „zielone” już nie są zielone… Po wprowadzeniu do obiegu nowych banknotów, ich kultowy kolor zmienił się na bardziej jasnoniebieski.

 

Paliwo

To najdziwniejsza sprawa ze wszystkich. Na wielu stacjach za paliwo płaci się przy dystrybutorze, kartą, przed nalaniem paliwa! Karty debetowe działają, ale czasami (jeśli pojawi się błąd), trzeba na monitorze wybrać opcję płatności kartą kredytową – niezależnie od tego czy taką mamy. Najważniejsze, że działa! Zazwyczaj. Jeśli nie, podejdź do obsługi. Ta zapyta, za jaką kwotę chcesz wlać benzynę. Jeśli oszacujesz, że za $50, a w rzeczywistości rachunek pokaże $35, reszta zostanie Ci zwrócona.

 

Parkowanie samochodu

Aby zaparkować samochód w centrum miasta, warto korzystać z porównywarek internetowych typu Park Whiz, które pomogą ci znaleźć najlepsze ceny parkingów, ale od razu pobiorą opłatę za postój. Jeśli z kolei musisz korzystać z parkomatów, bo chcesz zostawić samochód przy chodniku, zazwyczaj musisz mieć przy sobie monety – zwykle ćwierćdolarówki. Coraz częściej w miastach można też pobrać dedykowane aplikacje na telefon i zapłacić online.

 

Poinformuj bank

Ostatnia porada praktyczna. Przed wylotem do USA koniecznie poinformuj bank, w jakim okresie powinien spodziewać się transakcji zza oceanu. Raz zdarzyło się nam, że nasza karta została tymczasowo zablokowana przez podejrzaną aktywność, jak sądził bank. Żeby nie utrudniać sobie pobytu, najlepiej z góry zadzwonić na infolinię banku i poinformować, że takie płatności bsiędą pojawiać.

To byłoby na tyle. Udanego pobytu w USA! 🙂

Autorzy:Łukasz

Komentarze

  1. mic22
    13 marca, 2014

    Wiele się naczytałem ze bez kredytowej ani rusz a USA ale o dziwo nie było problemu z rezerwacjami (auto, samolot, motele) na karcie debetowej rozliczanej w PLN, debetowej polskiej w USD, płatniczej amerykańskiej w USD kończąc na kredytowej w PLN 🙂

Dodaj komentarz

Array