Co warto zobaczyć w Pafos? Atrakcje tego miasta są bardzo różnorodne, bo Pafos jest jednym z największych miast Cypru, w dodatku pięknie położonym – na wzgórzach i brzegu Morza Śródziemnego. Już w starożytności wiele się tu działo, czego dowodem są liczne zabytki, zachowane w świetnym stanie. Plaże w Pafos są zarówno kamieniste, jak i piaszczyste, a zadbane deptaki, liczne restauracje, czy piękny port dodatkowo nadają miastu bardzo wakacyjnego charakteru. W poniższym artykule przedstawimy największe atrakcje Pafos, a także podpowiemy gdzie zjeść, jak dostać się z lotniska i jakiej pogody się spodziewać.

 

 

Co zobaczyć w Pafos? Największe atrakcje

Atrakcje Pafos pochodzą z różnych okresów historii, także z czasów starożytnych. Dlatego, spędzając słoneczne wakacje w tym mieście, można bardzo łatwo urozmaicić swój pobyt o dodatkowe zwiedzanie, bez potrzeby szukania wyjazdowych wycieczek fakultatywnych lub wynajmowania samochodu. Choć miasto jest spore, a zwykle upalna pogoda utrudnia aktywny wypoczynek, wszystkie atrakcje Pafos znajdują się w odległości pieszej wędrówki. Może to być jednak wędrówka długa (co widać w poniższym filmie) i wymagająca, w zależności od lokalizacji noclegu, bo najstarsze zabytki są zlokalizowane na skraju miasta. Dotyczy to przede wszystkim Grobowców Królewskich.

 

Zobacz Pafos i jego atrakcje w naszym filmie:

 

Nea Pafos i antyczne mozaiki

Mozaiki w Pafos

Na terenie ogromnego kompleksu archeologicznego, wpisanego na listę UNSECO, można zobaczyć fragmenty budynków, liczące nawet dwa i pół tysiąca lat. Znajdowało się tu niegdyś utworzone na planie prostokątnej siatki ulic miasto, które już od 1965 r. odkrywają polscy naukowcy, w ramach misji archeologicznej .

Najsłynniejszymi atrakcjami obszaru są piękne i znakomicie zachowane mozaiki, które niegdyś zdobiły tutejsze domy i łaźnie. Kilka znajduje się na zewnątrz, wśród ruin, a wiele zadaszono, by chronić je przed promieniami słońca. Oprócz kolorowych podłóg, w Nea Pafos znajduje się tu antyczny amfiteatr, w którym samodzielnie można przetestować fenomenalną akustykę tego typu budowli, a także śliczna latarnia morska.

Przed wędrówką pamiętaj o nakryciu głowy i wodzie. Miejsce jest upalne, bo kamienie dodatkowo odbijają światło, a kompleks jest ogromny i prawie nie ma w nim cienia!

 

Grobowce Królewskie

Kolejna atrakcja, znajdująca się na liście dziedzictwa UNESCO i datowana na podobny okres, co Nea Pafos. Na ogromny kompleks składa się około stu wykutych w skale grobów. Co ciekawe, wbrew nazwie nie został tu pochowany żaden król, a po prostu dawna „śmietanka” Pafos. Byli to członkowie tutejszych elit, prawdopodobnie szanowani i majętni, czego dowodem mogą być bogato zdobione ściany grobowców. Kompleks znajduje się na północy miasta, dość daleko od okolic portu, natomiast da się tę trasę przejść pieszo.

 

Kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa

Kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa

Miejsce o niezwykłej historii. Kościół wzniesiono w szesnastym wieku, na miejscu dawnej bazyliki, zniszczonej na skutek trzęsienia ziemi. Zaskakuje fakt, że pomijając wpływ katastrofy naturalnej, ta katolicka świątynia przetrwała okresy panowania różnych kultur na Cyprze, w tym czasy osmańskie, podczas których wiele tego typu budowli burzono.

Oszczędzony kościół zdobi śliczna mozaikowa podłoga. Całość otacza piękna roślinność, a przede wszystkim dziesiątki dawnych kolumn i filarów. Obiekt nazwano na cześć św. Pawła, który został ukarany biczowaniem za szerzenie wiary w Boga na Cyprze, czyniąc go pierwszą prowincją Starożytnego Rzymu, którego namiestnik zgodził się przejść na chrześcijaństwo. Pręgierz, do której przywiązano go podczas wymierzania kary, stoi tuż obok kościoła.

 


Jeśli uważasz naszą twórczość za przydatną, korzystasz z niej i chciałbyś się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Zamek w Pafos

Zamek w PafosKolejna atrakcja Pafos, która dowodzi, jak burzliwa jest historia wysp Morza Śródziemnego. W czasach bizantyjskich budowlę wzniesiono, by jako forteca broniła dostępu do portu. Po opanowaniu wyspy przez Wenecjan została rozebrana, a w wieku szesnastym odbudowali ją Turkowie. To właśnie z okresu panowania Imperium Osmańskiego pochodzi zdobiący dziś okolice portu Zamek w Pafos.

Budowla jest najbardziej charakterystycznym zabytkiem Pafos, spotykanym często na widokówkach i pamiątkowych magnesach. Można zwiedzać wnętrze zamku.

 

Port w Pafos

Port w Pafos z makiem w tleSkoro mowa o obronie portu, to trzeba wspomnieć też o nim samym. Port w Pafos składa się z dwóch części. Bliżej Zamku znajduje się niewielki port rybacki. Nie ma w nim wielkich kutrów, ale raczej mniejsze łodzie, też transportowe. Na jego końcu widać ładny wiadok na miasto. Nieco dalej na południe port tworzy piękna marina z motorówkami i jachtami, także wielkimi. Obok nich znajduje się szeroki deptak, który zdobią liczne restauracje — bardzo ładne, choć raczej drogie i często przeciętnej jakości. Jest to jednak znakomite miejsce na spacer!

Obok portu znajduje się też jeden z głównych przystanków autobusowych. Łatwo można się stąd dostać między innymi na lotnisko, więc jest to bardzo dobrze skomunikowane miejsce.

 

Deptak wzdłuż morza

Deptak w PafosWzdłuż całego Pafos biegnie długi, bo liczący ponad 8 kilometrów deptak. Nie brakuje na nim palm, barów, sklepów z pamiątkami i przede wszystkim świetnych widoków na zatoczki, plaże, turkusowe wody Morza Śródziemnego, czy okoliczne zabytki. Warto przejść się nim nie tylko za dnia, ale też o zachodzie słońca i wieczorem, gdy nabiera bardziej rozrywkowego klimatu, zwłaszcza na odcinku między portem, a plażą Alykes.

Oprócz deptaku istnieją jeszcze dwie aleje w Pafos, wzdłuż których znajdziecie wiele sklepów, restauracji i barów. Są to Aleja Posejdona (Poseidon Avenue) oraz Aleja Grobowców Królewksich (Tombs of the Kings Avenue).

 

Centrum Pafos

Fontanna w centrum Pafos

Wspomnieliśmy o starożytnych zabytkach, choć na uwagę zasługuje też samo centrum Pafos. Jest czyste, zadbane i łączy sobą elementy nowoczesności z typowo mieszkalną, ale też nieco turystyczną zabudową. Znajduje się tu piękny park, targ miejski i wiele godnych polecenia restauracji, w tym jedna, którą uznaje się za wręcz obowiązkową do odwiedzenia. Piszemy o niej nieco niżej.

Centrum Pafos znajduje się na wzgórzu, daleko od plaż i obszaru hotelowego. Można dojechać tu autobusem lub wybrac się na spacer, choć będzie to spacer długi. Mimo to, polecamy tę drugą opcję, by po drodze zobaczyć mieszkalne zabudowania Pafos, ale też raz na jakiś czas zerknąć na roztaczające się widoki na miasto i morze. Zwłaszcza w okolicach centrum, już na pewnej wysokości, co jakiś czas taki przestrzenny widok będzie się Wam pokazywać.

 

Plaże w Pafos

Plaże w Pafos nie należą do najpiękniejszych na Morzu Śródziemnym, ale są przyzwoite. Na niektórych zamiast piasku występują kamienie, choć tuż przy deptaku można też znaleźć miejsca piaszczyste. Częściowo piaszczyste plaże w Pafos to Venus, Vrisoudia II, SODAP, Pachyammos i plaże na południowym krańcu miasta, zwłaszcza dość szeroka Rikkos Beach, wzdłuż której znajduje się mnóstwo miejsca do zaparkowania samochodu. Ładna jest również Lighthouse Beach, w północnej części miasta. Mimo piaszczystej plaży zejście do morza jest na niej pokryte kamieniami, natomiast bardzo ładnie widać stąd latarnię morską.

 

Pozostałe atrakcje w okolicy

Będąc w Pafos, zwłaszcza z dziećmi, warto zajrzeć do parku wodnego Aphrodite. Można też wybrać się nad Skałę Afrodyty, Plażę Coral Bay, czy nieco dalej – w kierunku wodospadów, skrytych pośród cypryjskich gór. Dobrą propozycją są wodospady Kremiotis lub Millomeris, choć to tylko jedne z wielu przykładów. Podróżując samochodem poznasz różnorodność zachodniej części Cypru, której laguny i plaże są tylko niewielką częścią!

 

Szukasz samochodu w Pafos? 
Skorzystaj z naszego linku partnerskiego i porównaj ceny na Discover Cars!

Polecamy, bo:

  • Ma super opinie, dobre ceny i wyszukuje też lokalnych dostawców (nie tylko globalne firmy),
  • Wszystkie informacje są przejrzyście opisane,
  • Obsługa klienta jest dostępna 24/7,
  • Ubezpieczenie „Pełna ochrona” zwróci Ci depozyt np.w przypadku stłuczki,
  • To nasz sprawdzony partner. Sami korzystamy! 🚗

 

Gdzie zjeść w Pafos?

Sami w Pafos spędziliśmy niespełna tydzień, a to za mało, by z pełnym przekonaniem ocenić, które miejsca są najciekawsze. Zwyczajnie większości nie znamy. Natomiast przed wylotem długo szukaliśmy tych polecanych i finalnie wybraliśmy takie, które faktycznie wydawały się wyjątkowe. Na większości się nie zawiedliśmy!

przesuń

Pierwszą, wręcz obowiązkową pozycją dla chcących poznać cypryjską kuchnię jest Agora Tavern, w centrum miasta – tuż przy jego głównym skrzyżowaniu. Restauracja wydaje się z pozoru niewielka, skryta gdzieś na szczycie ledwo widocznych schodów, może nawet niezbyt zachęcająca. Po wejściu na dach budynku opinia o miejscu zmienia się jednak w mgnieniu oka. Agora Tavern serwuje tylko „jedno” danie – jest nim meze. Czym jest meze? Mogącą trwać nawet dwie godziny ucztą, podczas której kelner co chwilę donosi kolejne przysmaki. Porcje są niewielkie, ale jest ich mnóstwo – każda inna. Chodzi więc o to, by podczas jednej kolacji skosztować różnorodnych smaków Cypru. Dania są wyśmienite, a atmosfera cudowna. Cena wynosi 17 EUR za osobę i oprócz dań, otrzymuje się za nią przygodę, którą trudno zapomnieć.

Tuż obok Agora Tavern można kupić świetne lody, w Galateria di Piazza. Absolutnie nie rozumiemy średniej opinii w Google o tym miejscu, bo to były jedne z najpyszniejszych lodów w życiu, w dużej porcji i ze świetną obsługą! Bardzo dobre potrawy w przystępnych cenach jedliśmy nieopodal grobowców, a konkretniej – w restauracji Karlina. Z kolei najlepsze mojito, w dodatku w promocyjnej cenie, która w trakcie naszego pobytu obowiązywała cały czas, znaleźliśmy w The Harbour. To ładny bar, z pięknym widokiem na deptak i morze. Dobrych drinków i owoców morza udało się też skosztować w Thomas’s Jungle Pub, chociaż zdecydowanie nie polecamy tam sałatek.

 

Dojazd z lotniska i poruszanie się po Pafos

Zarówno centrum miasta jak i obszar wzdłuż plaż są dobrze skomunikowane z lotniskiem w Pafos, które leży niedaleko południowego krańca miasta. Wystarczy skorzystać z miejskich autobusów. Są tanie (1.50 EUR/os.) i jeżdżą względnie często. Więcej informacji na ich temat znajdziesz tutaj. Niestety, autobusy nie kursują całą dobę. My lądowaliśmy w środku nocy, przez co jedyną opcją okazała się taksówka. Warto zarezerwować ją przez internet z wyprzedzeniem, bo na samym lotnisku ceny mogą być wyższe. Standardowo powinny wynosić ok. 20-25 EUR za samochód dla 4 osób lub ok. 30-35 EUR dla grupy 5-7 osób.

 

Nocleg

Najwygodniejszą dzielnicą miasta, pod wględem turystycznym, jest Kato Pafos. Tutaj znajduje się główny plac miasta, miejskie plaże, mnóstwo restauracji, a obszar sąsiaduje między innymi z zabytkami w Nea Pafos. Innymi słowy, stąd jest najbliżej do wszystkich atrakcji miasta. Alternatywą może być ścisłe centrum (Old Town), nieco na północ, lecz tej opcji nie polecamy na podróż z małymi dzieźmi, bo centrum znajduje się na wzgórzu, a więc chodzenie na plaże może być męczące.

Aktualne ceny noclegów możesz sprawdzić, przechodząc z naszego linku partnerskiego na stronę Booking. Rezerwując za jego pośrednictwem, wesprzesz rozwój tej strony. Dla twojej wygody wybraliśmy już w ustawieniach miejsca o pozytywnych opiniach i odpowiedni obszar, a więc wspomniane Kato Pafos.

 

Pogoda w Pafos

Temperatury w Pafos są wysokie od wiosny do jesieni, a pogoda zazwyczaj słoneczna. W okresie wakacyjnym czuć gigantyczny upał i właściwie jedyne, czego się szuka to woda i choć odrobina cienia. Ku naszemu zaskoczeniu, w lipcu wcale nie było czuć morskiej bryzy, która mogłaby jakkolwiek schłodzić temperaturę. Przeciwnie, rzadkie podmuchy wiatru były ciepłe, co utrudnia trochę zwiedzanie, a nawet przebywanie na plaży. Jeśli natomiast lubisz gorąc, jest to miejsce dla ciebie!

 

Czy w Pafos jest bezpiecznie?

Tak. Pafos to miejsce, w którym można spacerować bez obaw, prawdopodobnie bez względu na porę dnia lub nocy. Podczas pobytu nie spotkała nas żadna niebezpieczna sytuacja i czuliśmy się naprawdę komfortowo. Co prawda podczas jednego z wieczorów słyszeliśmy o incydencie na morzu pomiędzy okrętami wojskowymi Cypru oraz Turcji i wiemy, że takie sytuacje mają w tym obszarze czasami miejsce, natomiast w żaden sposób nie wpłynęło to na nasz pobyt.

 


Jeśli uważasz naszą twórczość za przydatną, korzystasz z niej i chciałbyś się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Autorzy:Łukasz

Komentarze

  1. Ada
    23 października, 2023

    Super, czyli marzec/kwiecień to też dobry czas na wypad tutaj? 😉

  2. zlukaszem
    25 października, 2023

    Zwłaszcza kwiecień! 🙂

  3. Alicja
    20 stycznia, 2024

    Z kiedy są podane ceny za restaurację (Taverna)? 🙂

  4. zlukaszem
    25 stycznia, 2024

    Hej! Ceny są z 2021 r. 🙂

Dodaj komentarz