Sycylia to największa wyspa Morza Śródziemnego. Choć należy do Włoch, trudno nazwać ją typowo włoską, a i sami Sycylijczycy mogliby się poczuć takim stwierdzeniem urażeni. Spędzając wakacje na Sycylii możesz liczyć nie tylko na piękną przyrodę i rajskie plaże, ale też niezwykłą historię i barwną kulturę. W tym przewodniku opowiemy, jaka jest Sycylia – co warto zobaczyć podczas zwiedzania, jakich przysmaków skosztować, gdzie spać i jak poruszać się po wyspie.

 

Sycylia – co zobaczyć? Największe atrakcje

Co warto zobaczyć na Sycylii? Niewiele obszarów Europy ma do zaoferowania aż tyle różnorodnych atrakcji, co ten największy region Włoch. Na przestrzeni wieków wyspa przechodziła z rąk do rąk – 3400 lat temu była zamieszkana między innymi przez Sykulów, w starożytności stała się częścią Grecji, a następnie Cesarstwa Rzymskiego. Swój intensywny rozwój w średniowieczu zawdzięcza Arabom. Należała też do Francji, Hiszpanii, a w dwudziestym wieku pojawił się nawet pomysł przyłączenia jej do USA. Dziś na Sycylii warto zobaczyć pamiątki po jej najdawniejszych czasach, ale też barokową architekturę i liczne nawiązania do innych kultur: hiszpańskiej, czy arabskiej.

Sycylia co zobaczyć

Starożytna Dolina Świątyń na tle Agrigento

 

Ale historia to nie wszystko! Piękne plaże, południowa roślinność, góry, liczne punkty widokowe, fenomenalna kuchnia… One sprawią, że twoje wakacje na Sycylii będą niezapomniane. Dlatego, naszą listę atrakcji postanowiliśmy podzielić na kilka części: miasta, miejsca historyczne, atrakcje przyrodnicze i najpiękniejsze plaże.

Planując wakacje na Sycylii warto zadbać o balans między nimi. Jak zawsze, wszystkie miejsca szeregujemy w tym artuykule alfabetycznie. Z kolei aby lepiej poczuć atmosferę wyspy, zachęcamy do obejrzenia naszego filmu o 15 największych atrakcjach na Sycylii. Zachęcamy i zapraszamy. 🙂

 

 

Miasta na Sycylii

Zwiedzanie sycylijskich miast to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju – pełne historii, kultury, fenomenalnych smaków i zapachów. Na Sycylii można wyróżnić kilka miast dużych, naprawdę gwarnych, z Palermo na czele. Nas jednak najbardziej zachwyciły miejscowości mniejsze, często skryte gdzieś w górach, z dala od dziesiątek tysięcy turystów. Kilka takich miejsc również przedstawiamy poniżej.

 

Caltagirone

Pełne sztuki miasto na południowym wschodzie Sycylii. Zasłynęło za sprawą ceramiki, wytwarzanej tu już przez Sykulów. Do dziś w Caltagirone istnieje ponad 100 zakładów ceramicznych i kilka muzeów poświęconych tej tematyce, choć na turystach z pewnością największe wrażenie robią 142-stopniowe schody do kościoła Santa Maria del Monte. Je również zdobi piękna, kolorowa ceramika, a ze szczytu rozpościera się cudowny widok na miasto.

przesuń

 

Cefalu

Jedno z najciekawszych miast na Sycylii. Nie jest duże, a mimo to może poszczycić się piękną starówką, deptakiem nad morzem, niezbyt szeroką, ale bardzo długą plażą, a nawet charakterystycznym wzgórzem ze starożytnymi ruinami i pięknym widokiem na okolicę. Jeśli swoje wakacje na Sycylii chcesz spędzić w jednym miejscu, warto rozważyć Cefalu. Nie przytłacza ogromem, choć znajdziesz tu wszystko. To w pewnym sensie Sycylia w pigułce.

przesuń

 

Erice

Niezwykle urocza miejscowość na szczycie wzgórza, z widokiem na zachodni brzeg wyspy. Warto tu zobaczyć… wszystko. Romantyczne, wąskie ulice wiją się między starymi kamienicami, a punkty widokowe wokół miasta zapierają dech w piersiach. W miasteczku znajdziesz ładny rynek, Zamek Venus i cukiernie serwujące typowe dla miejscowości ciastka. Genovesi, bo tak się nazywają, najlepiej zjeść w wersji z ricottą w środku. Do Erice możesz się dostać samochodem lub podwieszaną kolejką z przedmieść Trapani.

przesuń

 

Katania

Drugie największe miasto Sycylii. To pełne historii miejsce, któremu dramaturgii dodaje aktywność znajdującej się nieopodal Etny. Zresztą, Katania wielokrotnie była przykrywana lawą lub pyłem wulkanicznym.

Atrakcje Katanii są tak różnorodne, jak jej dzieje. Będąc tu, koniecznie zobacz rzymski teatr z II wieku, średniowieczny zamek Ursino, malowniczy plac Universita przy gwarnej ulicy Etnea i symbol miasta, czyli pomnik słonia z obeliskiem na swoim grzbiecie. Znajduje się na pięknym Piazza del Duomo – centralnym punkcie miasta. Bez trudu zobaczysz te miejsca podczas krótkiego spaceru. Oczywiście, to największe atrakcje Katanii, ale ma ona do zaoferowania znacznie więcej. Ogrody botaniczne, muzea, kościoły, port, świetne restauracje i kawiarnie… Nie będziesz się tu nudzić.

 

Marsala

Miasto o arabsko brzmiącej nazwie na zachodnim wybrzeżu Sycylii. Mówi się, że to takie mniejsze Trapani – trochę podobne, ale bez tłumu turystów i korków na ulicach. Coś w tym jest! W Marsali znajduje się niewielka, lecz śliczna, zadbana starówka, na którą prowadzi okazała brama Porta Garibaldi.

Jednak tym, co sprawia, że Marsala jest prawdziwie wyjątkowa są… słodkie wino (o tej samej nazwie), saliny i flamingi! Saliny to wydzielone fragmenty wybrzeża, w których produkuje się sól. Wokół tych rozległych terenów można zobaczyć charakterystyczne wiatraki, ale też wiele zwierząt. Choć nam się to nie udało, podobno w okolicy można dostrzec flamingi. Będąc w okolicy, warto też odwiedzić Museo Archeologico Baglio Anselmi, gdzie znajdują się pozostałości po punickiej łodzi wojennej, napędzanej niegdyś przez aż 68 wioseł.

przesuń

 

Miasta z filmu „Ojciec Chrzestny”

Mitem jest, że słynny film przedstawia miasto Corleone (choć takie faktycznie istnieje). W rzeczywistości sycylijskie sceny kręcono w różnych miejscach wyspy, a dwoma bardzo charakterystycznymi miastami są Savoca, gdzie odbył się ślub bohaterów, oraz Motta Camastra, z pięknym widokiem na strome wzgórze, charakterystycznie zwieńczone zabudowaniami miasta. Warto pod pretekstem zobaczenia miejsc z „Ojca Chrzestnego” odwiedzić te miejscowości, bo nie należą do najbardziej turystycznych. Dzięki temu, poznasz autentyczne, niewielkie, urocze sycylijskie miasteczka.

 

Modica

Bardzo klimatyczne miasto, charakterystycznie zlokalizowane w dolinie, nad którą góruje zamek Castello dei Conti. Słynie z czekolady, którą produkuje się tu na zimno i bez dodania tłuszczy. Najważniejsza jest jednak jej historia, bo przepis na „xocoàtl” wywodzi się od Azteków! Wytłumaczenie tego faktu jest całkiem proste. Wraz z objęciem panowania nad Sycylią, przywieźli go tu Hiszpanie, którzy w okresie kolonizacji zawłaszczyli sobie obszary należące do tej niegdyś potężnej, mezoamerykańskiej cywilizacji. Do dziś w Modice istnieją manufaktury, które wytwarzają czekoladę oryginalną metodą, co sprawia, że ma bardzo nietypową konsystencję. Produkuje się ją na zimno, dzięki czemu cukier nie jest roztapiany, a jego drobinki są wyraźnie wyczuwalne z każdym kęsem. Warto kupić kawałek w manufakturze Bonajuto. Tam można też podejrzeć, jak wygląda ręczna praca nad wytwarzaniem takiej czekolady.

Modica jest częścią wpisanego na listę UNESCO szlaku barokowych miast Sycylii. Znajduje się tu ponad 100 kościołów, a takie jak Kościół św. Piotra czy Katedra św. Jerzego robią gigantyczne wrażenie. Musimy też dodać, że pobliskie miasta Ragusa, Scicli czy Noto również znajdują się na szlaku i skrywają doskonałe przykłady sycylijskiego baroku. Warto je odwiedzić!

 

Palermo

Co warto zobaczyć na Sycylii? Jej stolicę, oczywiście! Palermo to największe miasto wyspy, a w dwunastym wieku jedno z największych całej Europy. Dziś liczy niemal 700 tysięcy mieszkańców, przypomina równie wielkomiejską Bolonię (na północy Włoch) i jest gwarną aglomeracją, po której trudno porusza się samochodem. Na szczęście komunikacja miejska działa bardzo sprawnie. Warto więc zaparkować samochód na przedmieściach (my parkowaliśmy przy centrum handlowym Forum), a do miasta dostać się tramwajem. Gdy z niego wysiądziesz, przywita cię widok historycznych kamienic, tłum mieszkańców i turystów, trąbienie samochodów, a jeśli pójdziesz w kierunku lokalnego targu, to też głośne nawoływania sprzedawców. Z całą pewnością szybko poczujesz, że jesteś w mieście.

Największe atrakcje Palermo są zlokalizowane względnie blisko siebie i można zobaczyć je podczas kilkugodzinnego spaceru. Zwiedzanie można zacząć od skrzyżowania Quattro Canti, które dzieli miasto na 4 części. Tuż obok znajduje się piękny kościół Santa Maria dell’Ammiraglio oraz Piazza Pretoria z okazałą fontanną. Ogromne wrażenie robi też tutejsza katedra, na której dach warto wejść, a także znajdujące się nieopodal ogrody Villa Bonanno. Zobacz też ogromny Pałac Normanów sprzed ponad tysiąca lat. Mając nieco więcej czasu, warto wybrać się nad morze, do ogrodów Villa Giulia, albo odwiedzić katakumby Kapucynów. Polecamy też spektakl w Teatro Massimo – jego wnętrze zwala z nóg.

W Palermo koniecznie odwiedź też wspomniane już targowiska, gdzie znajdują się stragany ze street foodem. Najsłynniejsze takie miejsce do Mercato di Ballaro, bardzo blisko dworca. Za sprawą najróżniejszych zapachów, tłumu kupujących i przekrzykujących się sprzedawców, wizyta tu to przygoda sama w sobie. Poza tym, przysmaki są niedrogie, proste i naprawdę pyszne!

Ważną rolę dla sycylijskiej kultury odgrywa też ogromna Katedra w Monreale. To już poza samym Palermo, ale możesz dotrzeć w to miejsce autobusem miejskim, co zajmuje mniej więcej godzinę.

przesuń

 

Syrakuzy

Jedno z najsłynniejszych miast na południu Włoch, a w starożytności najważniejsze miasto na wyspie, które podczas wojen punickich stało się wrogiem Cesarstwa Rzymskiego. To wyjątkowo urokliwe miejsce, które uplasowaliśmy na szczycie naszej listy w filmie o największych atrakcji Sycylii. Jego publikacja już niebawem! Bardzo nas urzekło. Jeśli brakuje ci czasu na zobaczenie wszystkich atrakcji wyspy i zastanawiasz się, z których zrezygnować… absolutnie nie rezygnuj z Syrakuz!

Antyczny teatr gromadzący niegdyś 15 tys. widzów, ważne dla Chrześcijan Sanktuarium Matki Boskiej Płaczącej (obraz w jej wnętrzu podobno płakał ludzkimi łzami), średniowieczne katakumby, czy ogromne muzeum archeologiczne Paolo Orsi to przykłady niezwykłych atrakcji miasta, które… nie znajdują się nawet na jego starówce!

Najpopularniejsza wśród turystów część miasta to Ortygia. Liczy niemal 3000 lat. Powita cię w niej labirynt uliczek, zwieńczony fortecą Castello Maniace. W tej części miasta znajdziesz wiele galerii sztuki i muzeów, także poświęconych historii czy nauce. Na pewno zwróć uwagę na antyczną świątynię Apolla, starożytne źródło Aretuzy, złotą fontannę bogini Diany i znacznie skromniejszy pomnik Archimedesa, który stąd pochodził.

Nie lada ciekawostką w Syrakuzach jest Ucho Dionizosa – jaskinia o niesamowitej akustyce, która według legendy była niegdyś więzieniem, zbudowanym przez tego greckiego boga. W starożytności ta kręta jaskinia rzeczywiście pełniła funkcję miejsca przetrzymywania między innymi jeńców wojennych.

przesuń

 

Taormina

Słynna miejscowość nad morzem, około godzinę drogi od Katanii. Jej największą atrakcją jest bez wątpienia piękny amfiteatr, wykuty częściowo w skale, z wręcz ikonicznym widokiem na Etnę. Wznieśli go Grecy, a następnie został rozbudowany przez Rzymian. Oprócz niego, w Taorminie warto odwiedzić ogrody Villa Comunale i przejść się ładnymi uliczkami centrum, zwłaszcza modną Corso Umberto.

U podnóża Taorminy znajduje się plaża Isola Bella, a z kolei na wysokości kilkuset metrów – miejscowość Castelmola, z kapitalnym widokiem na okolicę. Jeśli wysiłek nie jest Ci straszny, możesz dostać się tam pieszo, piękną trasą. Warto! Jeszcze bardziej polecamy nocleg w tej miejscowości – z widokiem na morze i Etnę. Pod tym linkiem partnerskim znajdziesz hotel, w którym spaliśmy. Budżetowy, ale z dobrym śniadaniem, darmowym parkingiem i fenomenalną panoramą!

Nocleg w Chanii

A jeśli wolicie zorganizowane wyjazdy – oferty wakacji na Sycylii znajdziecie na stronie ITAKI.

 

Trapani

Miasto na zachodzie Sycylii, nad morzem. My, ze względu na brak czasu musieliśmy zrezygnować z jego zwiedzania na rzecz pobliskich Erice i Marsali. Ale na pewno takie atrakcje jak portowe Lazaretto, Katedra św. Wawrzyńca, widok z Piazza Ex Mercato del Pesce oraz Bastione Conca, czy park Villa Regina Margherita dowodzą, że warto zatrzymać się również tutaj. Podobno starówka robi spore wrażenie. Z Trapani możesz dostać się podwieszaną kolejką do górskiego Erice, skąd zresztą pięknie widać otaczające miasto saliny i nie tylko.

Przejdź się wirtualnie po Trapani, by poczuć jego klimat!

 

Atrakcje historyczne

Sycylijska historia należy do wyjątkowo burzliwych. Wyspa była świadkiem niezliczonych wojen, a natura nigdy jej nie szczędziła. Oczywiście, spędzając wakacje na Sycylii możesz odwiedzić wiele muzeów historii – chyba każda większa miejscowość ma jakieś. Jednak nie o nich wspominamy w tej części artykułu, bo istnieje też kilka miejsc znacznie mniej powszechnych, na które szczególnie chcielibyśmy zwrócić twoją uwagę.

 

Cretto di Burri

Warto zobaczyć to miejsce na zdjęciach satelitarnych w Mapach Google, bo z lotu ptaka robi niesamowite wrażenie. To niezwykłe morze betonu, stworzone przez artystę Alberto Burriego. Ma przedstawiać miejsce zabudowań i układ ulic dawnego miasta Gibellina, które zostało doszczętnie zniszczone przez trzęsienie ziemi w 1968 roku. Zgineły podczas niego setki osób, a dziesiątki tysięcy straciło swoje domy. Jeśli masz czas, aby zboczyć z głównej trasy, zdecydowanie ten obszar Sycylii warto zobaczyć na własne oczy.

Nieopodal znajdują się też ruiny innych miast – Ruderi di Salaparuta, Poggioreale Vecchia (ogrodzone płotem), a przede wszystkim Ruderi di Montevago. One również zostały niemalże zrównane z ziemią podczas tego samego trzęsienia. To miejsca, które silnie działają na wyobraźnię i są dowodem na niszczycielską siłę sycylijskiej przyrody.

 

Grotta Mangiapane

Dwie historyczne atrakcje w jednym. Dziś miejsce jest przede wszystkim muzeum etnografii. Przedstawia życie na tych terenach w XIX wieku. Można zobaczyć stare budynki, narzędzia i opisy życia codziennego. Jednak tym, co fascynuje najbardziej jest fakt, że wioska została zbudowana częściowo wewnątrz naturalnej, wysokiej groty. Ta z kolei była zamieszkała już w prehistorii, o czym mają świadczyć znaleziska archeologów i malowidła naskalne. Grotta Mangiapane znajduje się nieopodal Trapani, więc podróżując po zachodzie wyspy na pewno warto ją odwiedzić.

przesuń

 

Starożytne świątynie

Na Sycylii jest mnóstwo antycznych świątyń, teatrów, czy innych pozostałości starożytnych miast! Część z nich popadło w ruinę, ale wiele do dziś zachowało się w doskonałym stanie. Niektóre zbudowali Grecy, inne Rzymianie, a nierzadko takie miejsca przechodziły z rąk do rąk i były szanowane przez różne kultury.

Dwa najważniejsze obszary archeologiczne na Sycylii to przede wszystkim niesamowita Dolina Świątyń nieopodal Agrigento, ale też rozległe Selinunte. Przepiękna jest również świątynia w Segesta, kompleks w Tindari i wspomniany już wcześniej teatr w Taorminie, z widokiem na Etnę. Do wartych uwagi miejsc można zaliczyć jeszcze Solunto, Eraclea Minoa oraz dwa miejsca w Syrakuzach: Neapolis i Świątynię Apolla.

przesuń

 

Szlak sycylijskiego baroku

W wyniku potężnego trzęsienia ziemi w 1693 roku wiele budynków na wschodzie wyspy zostało zniszczonych. Odbudowa miast dała pole do popisu ówczesnym architektom, którzy zaczęli wznosić reprezentatywne gmachy i kościoły w modnym wówczas stylu barokowym. Jednak był to barok zupełnie innowacyjny (złośliwi powiedzieliby, że przesadzony) – pełny najróżniejszych dekoracji, do których należą wyrzeźbione maski, anioły, muszle, czy liście. Występują w nim też pełne wzorów zdobienia balkonów, czy wielostopniowe schody, ciągnące się z daleka pod drzwi główne kościoła. Nie powinno też dziwić, że na Sycylii często wykorzystywano skały wulkaniczne, choć największe wrażenie robią piękne marmury, spotykane we wnętrzach.

Chociaż w takim stylu budowano tylko kilka dekad, do dziś charakteryzuje on wiele miast wschodniej Sycylii. Warto odwiedzić wspomnianą już Modicę, Noto, Caltagirone, Ragusę, Scicli, Palazzolo Acreide czy Militello In Val di Catania. Wszystkie znajdują się mniej więcej w tym samym obszarze wyspy. Oczywiście, elementy baroku bez trudu można dostrzec też w większych miastach, na przykład Katanii, czy Syrakuzach, jednak mniejsze miejscowości łączy nie tylko architektura, ale też wyjątkowa atmosfera. Mimo rozmachu z jakim stawiano tutejsze budynki, są na swój sposób bezpretensjonalne, wyciszające, a wieczorami wręcz tajemnicze i magiczne.

Dlatego, gdy pełni zachwytu piszemy o szlaku sycylijskiego baroku, mamy na myśli nie tylko architekturę, ale też ogólne wrażenie, jakie te miejsca zostawiają. Odczuwalny w nich klimat, podobny do tego, który wcześniej poznaliśmy w apulijskim Bari czy słynnej, znajdującej się w regionie Basilicata Materze. Jeśli zastanawiasz się, co zobaczyć na Sycylii, ale zamiast wielkich miast szukasz schowanej wśród wąskich uliczek historii, ten obszar na pewno przypadnie ci do gustu!

 

Villa Romana del Casale

Pochodząca z IV wieku willa, w której można podziwiać przepiękne kolorowe mozaiki i malowidła naścienne. Jest ich mnóstwo! Przedstawiają między innymi życie mieszkańców wyspy, a najsłynniejszymi mozaikami są te z uprawiającymi letnie sporty kobietami. Ubrane w stroje kąpielowe, w rękach trzymają hantle, czy rzucają piłkę. Okazuje się więc, że w starożytności dbano o formę i wygląd podobnymi metodami, co dzisiaj!

Obiekt jest wpisany na listę UNESCO i choć dotarcie tu z największych miast wyspy zajmuje nawet kilka godzin, na miejscu można spotkać tłumy turystów, przez co drewniane pomosty nad mozaikami mocno się korkują. Niech cię to jednak nie zniechęca. Po prostu spędzając wakacje na Sycylii w wysokim sezonie warto przyjechać tu jak najwcześniej – już w pierwszej godzinie otwarcia willi.

przesuń

 

Atrakcje przyrodnicze

Jakie atrakcje przyrodnicze warto zobaczyć na Sycylii? Podczas naszej objazdówki co chwilę wjeżdżaliśmy w kolejne góry, lasy, pola, przez co widok zmieniał się z każdą godziną. Jest tu pewnie z tysiąc malowniczych miejsc, które możnaby polecić, ale chyba najłatwiej podsumować je jednym zdaniem: podróżując, zjeżdżaj z głównych tras, gdy tylko coś przykuje twoją uwagę. Pozwól się zaskoczyć i oczarować! Sycylia jest pełna pięknej przyrody, a poniżej przedstawiamy tylko kilka miejsc, które zrobiły na nas największe wrażenie.

 

Etna

Oczywisty symbol wyspy, który od tysiącleci wzbudza podziw i szacunek mieszkańców, artystów, czy turystów. Ten liczący mniej więcej 3357 metrów wulkan (wysokość zmienia się wraz z kolejnymi erupcjami) wciąż aktywnie dymi, a w przeszłości niejednokrotnie niszczył okoliczne tereny, w tym Katanię. Jeśli warunki pozwalają, można się na niego wspiąć – najłatwiej po zaparkowaniu przy Rifugio Sapienza. Stąd startuje też popularna, choć droga kolejka linowa. Cena w 2024 r. to 50 EUR za osobę dorosłą za przejazd w dwie strony.

Ostatni fragment trasy może być jednak pokonany wyłącznie z certyfikowanym przewodnikiem, ze względu na ryzyka, które na nim występują. Dobra wiadomość jest taka, że wycieczka w ogólnodostępne miejsca i tak robi gigantyczne wrażenie i pozwala zobaczyć kilka kraterów.

Wybierając się na Etnę pamiętaj, aby ubrać się „na cebulkę” i być gotowym na wszystko. Nas, mimo obiecujących prognoz, dopadł grad, ulewa i burza. Musieliśmy szybko znaleźć prowizoryczne schronienie i zrezygnować z dalszej wędrówki, co dokładniej pokazaliśmy na naszym Instagramie.

 

Górskie rzeki

Co warto zobaczyć na Sycylii? Rzeki! Wiemy – to brzmi banalnie, ale naprawdę takie nie jest. Na wyspie znajdziesz kilka miejsc, w których rzeki tworzą przepiękne krajobrazy i świetną atrakcję dla turystów! Na przykład Gole Alcantara – tutaj możesz przejść się po dnie, podziwiając wyjątkowe ściany uformowanego przez wodę wąwozu. Innym miejscem jest Laghetti Cavagrande. To śliczne kaskady, wśród których można się kąpać. Niestety, do tego miejsca od kilku lat szlak jest zamknięty (choć wiele osób nadal nielegalnie z niego korzysta). Trzymamy kciuki, żeby znowu został oficjalnie udostępniony turystom.

Tak wygląda spacer w Wąwozie Alcantara!

 

Pomarańcze, oliwki i wino

Coś, co nas nigdy nie przestaje zachwycać na południu Europy. Sycylia słynie z pomarańczy, ale rosną tu też cytryny, a często spotyka się również gaje oliwne, winnice, czy jeszcze bardziej egzotycznie wyglądające kaktusy. To wszystko dodaje wyspie uroku. Nam udało się spędzić jedną noc w ślicznym domku przy wielkim sadzie z cytrusami, tuż obok wspomnianego wyżej Wąwozu Alcantara. Na śniadanie udało się nawet skosztować soku z domowych pomarańczy – przepyszny! Jeśli będziesz przejeżdżać przez okolicę, polecamy nocleg w tym miejscu.

 

Rezerwat Zingaro

Na południe od kurortu San Vito Lo Capo znajduje się obszar, w którym strome wzgórza łączą się z turkusem morza. Już sam przejazd autem robi wrażenie, a na terenie rezerwatu można skorzystać z wielu szlaków. Nie są bardzo wymagające, a gwarantują świetne widoki, spokój, ciszę, groty skalne, plaże i kilka zabytków. Jeżeli nie masz wiele czasu, wybierz się do tego miejsca choć na chwilę, autem. Wzdłuż wybrzeża znajdziesz parkingi, na których warto się zatrzymać i nacieszyć widokami.

 

Scopello

Jeśli szukasz romantycznych widoków, to może być kolejne warte odwiedzenia miejsce. Faraglioni di Scopello to obszar kilku stromych skał wynurzających się z wód Morza Śródziemnego. Często są otoczone niewielkimi łódkami, co dodatkowo nadaje im uroku. W sezonie zaparkowanie auta może stanowić wyzwanie, więc warto przyjechać tu już rano.

 

Wyspy wokół Sycylii

Jak widzisz, w tym przewodniku skupiamy się na głównej wyspie, bo to do niej ograniczały się nasze wakacje na Sycylii. Natomiast do regionu należy ich znacznie więcej! Jeśli chcesz wybrać się w rejs, rozważ na przykład Lampedusę, znaną za sprawą Plaży Królików – podobno jednej z piękniejszych na świecie. Wbrew nazwie, znacznie łatwiej znaleźć tu żółwia morskiego niż królika. Warto rezerwować wycieczki z wyprzedzeniem!

 

Najlepsze plaże

Nie jest zaskoczeniem, że największa wyspa Morza Śródziemnego może pochwalić się dziesiątkami, a pewnie i setkami ładnych lagun i kąpielisk. Które plaże na Sycylii są najpiękniejsze? Poniżej przedstawiamy kilka, które na pewno zasługują na wyróżnienie. Ograniczamy się tylko do wyspy głównej, ale jak już wspomnieliśmy wcześniej, świetne miejsca skrywają także pozostałe.

 

Isola Bella

Miejsce nietypowe. Gratka dla miłośników historii i natury w jednym. Kinematografii również, bo miejsce zostało ukazane w Białym Lotosie. Isola Bella to zwykle połączona wąskim przejściem, niewielka wyspa u podnóża pięknej Taorminy. Plaża jest kamienista, ale dzieli tu morze na dwie zatoczki. Dzięki temu uczucie na miejscu i widoki są naprawdę wyjątkowe.

Przejście na Isola Bella

 

Mondello

Popularna plaża na Sycylii, bardzo dogodnie zlokalizowana, bo blisko Palermo (można się tu dostać komunikacją miejską!). Szeroka, biała, piaszczysta, o kształcie charakterystycznego łuku, z pięknym widokiem na okoliczne wzgórza. Jest pełna restauracji i często odwiedzana przez turystów.

 

San Vito Lo Capo

Kurort na północnym zachodzie Sycylii, o którego plaży mówi się, że przypomina Karaiby. To pewnie trochę przesadzone, ale faktycznie miejsce robi wrażenie. Szeroka plaża, z łagodnym zejściem do morza leży bowiem u podnóża charakterystycznego dla Rezerwatu Zingaro, wysokiego wzgórza.

 

Schody tureckie

Nie byliśmy pewni, do jakiej kategorii zakwalifikować to miejsce – do plaż, czy atrakcji przyrodniczych. Scala dei Turchi to wyglądający jak schody, rozległy, biały klif. Można go zobaczyć z jednego z punktów widokowych wzdłuż drogi lub, co polecamy, schodząc na plażę. Ta znajduje się tuż obok schodów. Wybrzeże w tym miejscu, choć piaszczyste, jest pełne niewielkich skał, wystających ponad taflę wody. Może to nie najlepsze warunki do pływania, ale widoki są przepiękne.

 

Punta Marinello

Można odnieść wrażenie, że to sycylijski odpowiednik polskiego Półwyspu Helskiego! Przynajmniej kształtem może go przypominać. Wychodząca daleko w głąb morza plaża, otoczona przez wodę, jest częścią rezerwatu przyrody. Nie ma tu więc hoteli, barów z lodami, ani leżaków i parasoli na wynajem. Jest za to spokój i wszechobecny szum wiatru oraz fal. Nieczęsto spotyka się takie miejsca. Jeśli chcesz, aby twoje wakacje na Sycylii choć przez chwilę oznaczały oderwanie się od zgiełku, odwiedź tę plażę. Mimo że dostanie się tu wymaga długiego spaceru.

 

Mapa atrakcji Sycylii

Teraz już wiesz, jaka jest Sycylia – co warto na niej zobaczyć podczas swoich wakacji. Zanim przejdziemy do opisu lokalnej kuchni czy transportu, zerknij jeszcze na poniższą mapę. Zaznaczyliśmy na niej wszystkie atrakcje, które opisaliśmy w tym przewodniku. Mamy nadzieję, że ułatwi ci planowanie swojej podróży.

 

 

Nocleg

Planując swoje wakacje na Sycylii na własną rękę, znajdziesz wiele opcji zakwaterowania. Typowe resorty typu all inclusive, przytulne studia w centrach dużych miast, czy apartamenty w nadmorskich miejscowościach z zapierającym widokiem na falujące morze. Gdy my zaczęliśmy analizować, co warto zobaczyć na Sycylii, postanowiliśmy nie ograniczać się do jednego noclegu, ale objechać wyspę dookoła. Dlatego też spaliśmy w wielu różnych miejscach. Zwykle szukaliśmy opcji budżetowych, ale z dobrymi opiniami. Przekonaliśmy się, że najbardziej zachwycające były noclegi w klimacie agroturystyki. W takich prywatnych kwaterach na trasie czekały na nas najpyszniejsze i najbardziej obfite śniadania, niesamowity spokój, świetne krajobrazy i bardzo pomocni gospodarze.

Szukając noclegu, zachęcamy do skorzystania z naszego linku partnerskiego, który przekieruje cię na stronę Booking. Rezerwując za jego pośrednictwem, wesprzesz rozwój tej strony, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Dla twojej wygody wybraliśmy już w ustawieniach miejsca o pozytywnych opiniach!

Natomiast kilka noclegów, które urzekło nas szczególnie, przedstawiamy poniżej. Jeśli są na Twojej trasie przejazdu, rezerwuj od razu! 🙂

  • La Porta Delle Gole – nieopodal Etny i tuż obok Gole Alcantara. Tutaj na śniadanie piliśmy sok wyciskany przez gospodarzy z pomarańczy, które rosły na drzewach zaraz obok!
  • Il Terazzo Dei Nonni – ten nocleg znajdował się blisko centrum miejscowości Modica, na szlaku sycylijskiego baroku. Cudowny właściciel, który polecił nam, co warto zobaczyć w okolicy.
  • La Casa Di Marta – świetny stosunek jakości do ceny. Znakomicie wyposażone mieszkanie, dobre śniadanie, swojski klimat, super lokalizacja, jeśli planujesz zobaczyć starożytne Selinunte.
  • Hotel Panorama – to zdecydowanie najprostszy pokój w trakcie naszego pobytu, ale widok na morze i Etnę z tarasu był niezapomniany. Po wcześniejszym umówieniu mogliśmy też wjechać do strefy zastrzeżonej dla mieszkańców (ZTL), by zaparkować auto bezpośrednio przy hotelu. Na czas pobytu dostaliśmy upoważnienie, które wystarczyło włożyć za przednią szybę.

 

Nocleg na Sycylii

Jeśli wolicie zorganizowane wyjazdy – oferty wakacji na Sycylii znajdziecie na stronie ITAKI.

 

Sycylijska kuchnia

Kuchnia sycylijska jest świeża, zdrowa, a przede wszystkim mocno zróżnicowana. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie – zarówno typową pizzę, czy popularne również w innych regionach Włoch makarony, jak i bardziej lokalne potrawy, często bazujące na rybach lub owocach morza. Nierzadko spotyka się też sycylijskie wariacje doskonale znanych nam potraw. Na przykład pizza z lokalnym, pistacjowym pesto. Brzmi dobrze?

Czego warto skosztować podczas wakacji na Sycylii?

  • Arancini. Ryżowa kulka, wypełniona różnymi farszami, np. mięsnym ragu. Jest smażona w głębokim tłuszczu i często spotykana jako przystawka lub street-foodowa przekąska
  • Sfincione. To puszysty placek, który przypomina trochę pizzę, a trochę focaccię
  • Pasta con le sarde. Makaron z sardynkami i anchois, szczególnie popularny w Palermo
  • Pasta alla Norma. Makaron z bakłażanem i ricottą, wywodzący się z Katanii
  • Caponata. Kolejne danie na bazie bakłażana, z dodatkiem kaparów i karczochów
  • Kuskus. Kulinarne przypomnienie o wielokulturowości Sycylii. Kuskus znajdziesz w wielu restauracjach, jako dodatek do dań lub ich integralna część
  • Deski z wędlinami i serami. W menu warto szukać słowa „tagliere”, które oznacza właśnie „deskę”. Lokalne sery i wędliny są przepyszne
  • Pistacje. Symbol Sycylii, bo to właśnie w tym regionie Włoch są uprawiane. Pistacje wykorzystuje się zarówno w daniach wytrwanych (na przykład jako pesto), jak i słodkich (w formie kremu)
  • Ricotta – przepyszny, delikatny ser, również wykorzystywany w daniach wytrawnych i deserach. Dla nas najwspanialszy element kulinarnej podróży przez Sycylię. Towarzyszył nam, bez przesady, każdego dnia.
przesuń

 

A na deser?

  • Cannoli. Najpopularniejsza słodka przekąska na Sycylii. To smażone, kruche ciasto w kształcie rurki, wypełnione ricottą lub kremem
  • Lody w brioszczce – nieoczywsite połączenie, dające zaskakująco dobry efekt. Lekko słodkie ciasto brioszki bardzo dobrze współgra z pełnymi smaku lodami. Porcja zwykle jest naprawadę spora!
  • Granita – kruszony lód ze smakowym syropem. Popularne są zarówno smaki owocowe, jak i migdałowa odsłona tego deseru. Idealna opcja na gorące dni
  • Wino Marsala – deserowe, wzmocnione, słodkie wino o bursztynowym kolorze, z którego słynie… miasto Marsala, oczywiście.
przesuń

 

Jest jeszcze kawa…

Ale na nią trzeba uważać, bo w ostatnich latach na popularności zyskują kapsułki. Wielokrotnie w restauracjach czy cukierniach spotkaliśmy się właśnie z tak przyrządzoną kawą, oczywiście ku naszemu zdziwieniu, bo Włochy kojarzymy z mielonymi na miejscu ziarnami, które dają aromatyczne espresso. Na szczęście miejsc serwujących porządną, naprawdę pyszną kawę nadal nie brakuje. Warto jednak przed zamówieniem rzucić okiem na rodzaj ekspresu za ladą.

 



☕ A jeśli uważasz ten przewodnik za przydatny i masz ochotę się za niego odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy! 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Transport

Wakacje na Sycylii możesz spędzić podróżując pociągiem, samochodem lub autobusem. Niezależnie od wybranego środka transportu pamiętaj, że to ogromna waspa, po której przejazdy potrafią trwać wiele godzin. Dlatego, dobrze zaplanuj logistykę i harmonogram pobytu, aby z jednej strony nigdzie się nie spieszyć, a z drugiej – nie marnować czasu na błądzenie po różnych obszarach Sycylii bez konkretnego planu.

 

Pociąg i autobus

Wiele miast na Sycylii jest połączona koleją. Pociągi docierają teoretycznie do Palermo, Katanii, Taorminy, Cefalù, Trapani, Marsali, Agrigento, Ragusy, Syrakuz, Mesyny i nie tylko. Ale uwaga – dostanie się do mniejszych miejscowości może wymagać przesiadek, czasami na zastępczy autobus. Tak przynajmniej było, gdy sprawdzaliśmy rozkłady podczas naszego pobytu.

Ogólnie, kolej to wygodny i niedrogi środek transportu, który zdecydowanie polecamy, jeśli nie czujesz się pewnie za kierownicą. Nie dowiezie cię pod każdą atrakcję wyspy, ale pozwoli zobaczyć najważniejsze turystycznie miasta. Bilety możesz kupić tutaj. Co ciekawe, możliwe jest dotarcie na Sycylię pociągiem z pozostałych regionów Włoch! Odcinek pomiędzy częścią kontynentalną a wyspą pociąg pokonuje na promie.

 

Jazda samochodem po Sycylii

Jeżeli lubisz prowadzić samochód, rozważ jego wynajem. Najlepiej zrobić to na stronie naszego partnera Discover Cars, który pokazuje oferty nie tylko globalnych, ale też lokalnych (zwykle tańszych) wypożyczalni. Wszystkie informacje są przejrzyście opisane, a obsługa klienta – dostępna całodobowo. Dlatego polecamy i sami korzystamy za każdym razem.

Jak się jeździ po Sycylii? Cóż, mit o zwariowanych sycylijskich kierowcach, którzy za nic mają sobie przepisy ruchu drogowego, ma w sobie sporo prawdy. Na szczęście ogranicza się głównie do centrów dużych miast. Tych faktycznie najlepiej unikać, zostawiając auto na parkingach przed nimi. Poza wielkimi miastami podróżuje się całkiem normalnie – a na pewno nie trudniej niż w innych południowych regionach Europy. To jak konkretnie wygląda taki przejazd, pokazaliśmy w poniższym filmie.

 

 

Jak widzisz, poza miastami jazda jest całkiem przyjemna, a widoki – fenomenalne. Dlatego jeżeli dobrze czujesz się za kierownicą, koniecznie wynajmij samochód na Sycylii. Zawsze podkreślamy, że nic nie pozwala zwiedzić danego miejsca tak dobrze, jak auto. Podróżując w taki sposób, zobaczysz nie tylko największe atrakcje Sycylii, ale też wiele mniej znanych perełek po drodze, co nie jest możliwe podczas przejazdu pociągiem.

przesuń

 


Szukasz samochodu na Sycylii? 
Skorzystaj z naszego linku partnerskiego i porównaj ceny na Discover Cars!

Polecamy, bo:

  • Ma super opinie, dobre ceny i wyszukuje też lokalnych dostawców (nie tylko globalne firmy),
  • Wszystkie informacje są przejrzyście opisane,
  • Obsługa klienta jest dostępna 24/7,
  • Ubezpieczenie „Pełna ochrona” zwróci Ci depozyt np. w przypadku stłuczki,
  • To nasz sprawdzony partner. Sami korzystamy! 🚗

 

Szybkie pytania i odpowiedzi

Jak w każdym naszym przewodniku, na koniec zapraszamy na kilka szybkich pytań i odpowiedzi – tym razem o wakacjach na Sycylii. W przypadku dodatkowych, serdecznie zapraszamy do kontaktu, ale też sprawdzenia naszych profili na Facebooku, Instagramie i YouTubie, gdzie publikowaliśmy dodatkowe materiały o tej cudownej wyspie.

 

Na ile dni planować zwiedzanie Sycylii?

Już teraz wiesz co warto zobaczyć na Sycylii. Wiesz też, że atrakcji jest mnóstwo, a odległości między nimi potrafią być naprawdę duże. Dlatego, jeśli chcesz objechać wyspę dookoła, pełny tydzień to absolutne minimum, a i tak nie pozwoli zobaczyć wszystkiego. Jeżeli możesz poświęcić 10-14 dni, objazdówka będzie znacznie spokojniejsza i pozwoli lepiej poczuć różnorodność wyspy. Mając tylko kilka dni, ogranicz się do mniejszego obszaru Sycylii.

 

Która część wysypy jest ciekawsza – zachodnia czy wschodnia?

Są różne, ale równie ciekawe. Dlatego, jeśli chcesz ograniczyć zwiedzanie Sycylii tylko do jednej strony, uzależnij ją od miasta, do którego lecisz. Lądowanie w Palermo lub Trapani (na zachodzie) pozwoli Ci zobaczyć między innymi Rezerwat Zingaro, Erice, Selinunte czy Dolinę Świątyń. Natomiast z Katanii (na wschodzie) z łatwością zobaczysz Etnę, Syrakuzy, Villa Romana del Casale i Taorminę.

 

Pogoda: kiedy najlepiej lecieć na Sycylię?

W lipcu i sierpniu potworne upały to norma – temperatury mogą wynosić grubo ponad 40 stopni w cieniu. Susze i niedobór wody to kolejny poważny problem. Z kolei od listopada do stycznia temperatury wynoszą kilkanaście stopni i częściej pada. Dlatego my zwiedzaliśmy Sycylię w maju – pogoda okazała się idealna. Gorąca, ale bez wycieńczających upałów. Z silnym deszczem, ale tylko w jednym dniu. W sam raz!

 

Czy Sycylia jest bezpieczna?

Tak, jeśli zachowujesz ostrożność. Po pierwsze, Sycylia powszechnie kojarzy się z mafiami, ale to nie one stanowią problem dla turystów. Istnieją zdecydowanie poważniejsze niebezpieczeństwa, na które trzeba się przygotować. Są nimi ekstremalne temperatury i, jak w wielu innych krajach, drobna przestępczość – kieszonkowcy czy złodzieje, którzy polują na samochody i cenne przedmioty w nich zostawione.

Dobre praktyki?

  1. Dla własnego komfortu nie chodź nocami po mniej turystycznych ulicach
  2. W zatłoczonych miejscach pilnuj portfela i telefonu
  3. Rezerwując noclegi w większych miastach (zwłaszcza w Palermo i Katanii) czytaj opinie o ich lokalizacji
  4. Parkuj samochód w miejscach strzeżonych, a jeśli to niemożliwe, staraj upewnić się, czy znajduje się w zasięgu monitoringu miejskiego. Nigdy nie zostawiaj na widoku portfela, kluczy, elektroniki, a nawet zamkniętego plecaka czy walizki
  5. Przed wylotem sprawdź też najnowsze komunikaty, wydawane przez polskie MSZ

 

Autorzy:Łukasz, Marta

Komentarze

Dodaj komentarz