Waszyngton to stolica Stanów Zjednoczonych. Jest piękna, a zarazem pełna atrakcji turystycznych, zwykle darmowych! Ich ogromna liczba nie powinna dziwić, bo mówimy przecież o najważniejszym i najbardziej symbolicznym mieście USA. Co jednak może zaskoczyć, to że Waszyngton jest znakomicie zaplanowany, a większość historycznych budynków i atrakcji znajduje się obok siebie – tuż przy kompleksie parków National Mall (lub krócej: The Mall), w ścisłym centrum. W żadnym amerykańskim mieście zwiedzanie nie jest tak proste i przyjemne, jak tutaj. Co warto zobaczyć w Waszyngtonie? O największych atrakcjach i sposobach ich poznawania jest ten przewodnik.

Przed odwiedzeniem Waszyngtonu polecamy zapoznać się, choć w podstawowym stopniu, z historią i kulturą Stanów Zjednoczonych. Koniecznie zerknij więc do naszego internetowego Przewodnika po USA i artykułów, które w nim linkujemy.

 

Waszyngton – co warto zobaczyć?

Stolica USA posiada wiele ikonicznych budynków, ważnych muzeów i monumentalnych pomników. Ich zdecydowana większość znajduje się w długim na około 4 kilometry parku National Mall lub jego sąsiedztwie. Oprócz miejsc tak oczywistych jak Biały Dom czy Kapitol, zwróć uwagę na tutejsze muzea, zwłaszcza te Instytutu Smithsonian – darmowe i absolutnie wyjątkowe. Wśród nich znajdziesz na przykład gigantyczne Muzeum Historii i Kultury Afroamerykanów, Muzeum Indian Amerykańskich, Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej, Archiwa Narodowe, Muzeum Amerykańskiej Historii…

Zakładając, że na zwiedzanie miasta poświęcisz dwa dni, co uważamy za minimum, warto podczas każdego z nich zobaczyć choć jedno muzeum. W ten sposób jeszcze bardziej poczujesz to, jak istotnym dla Amerykanów miejscem jest Waszyngton, ale też po prostu urozmaicisz sobie ciągłe przebywanie wśród pomników i rządowych gmachów. Jeśli interesuje cię amerykańska historia lub kultura, a muzea traktujesz jako okazję do zgłębienia wiedzy, sugerujemy pozostanie w tym mieście minimum trzy pełne dni. Poniżej przedstawiamy największe atrakcje Waszyngtonu, w kolejności alfabetycznej.

 

Biały Dom

Biały dom Czy istnieje bardziej znany dom, niż Biały Dom? Znajdujący się przy słynnej Pennsylvania Avenue gmach jest miejscem pracy, ale też faktycznym domem prezydenta USA i jego rodziny. Sprawia wrażenie niewielkiego i bardzo lekkiego, choć to tylko złudzenie. W rzeczywistości jest połączony korytarzami z dwoma skrzydłami West Wing i East Wing, w których znajdują się gabinety urzędników prezydenckich, pokoje kryzysowe, a także część dedykowana mediom. Jest to więc naprawdę duży kompleks, w którym pokoje mieszkalne stanowią tylko niewielką część.

Biały Dom można zwiedzać, choć niestety o pozwolenie na wejście jest bardzo trudno. Więcej informacji znajdziesz na tej stronie. Ogólnodostępne jest jednak zlokalizowane nieopodal domu centrum turystyczne, zawierające eksponaty i informacje o Białym Domu.

Cena: darmowe

 

Biały Dom – Centrum Turystyczne

White House Visitor CenterWhite House Visitor Center prezentuje informacje o słynnym budynku, ale przede wszystkim najróżniejsze zdjęcia i pamiątki po urzędujących w nim prezydentach. Zastawy stołowe, przybory codziennego użytku, notatki, ozdoby… W jednej z sal znajduje się też swego rodzaju kino, a wyświetlany film oprowadza odwiedzających po najciekawszych i najważniejszych momentach w dziejach Białego Domu. Lektorami produkcji są prezydenci i pierwsze damy, a jej fragment jest poświęcony wizycie Lecha Wałęsy w stolicy USA. W Centrum Turystycznym możesz też kupić naprawdę wyjątkowe pamiątki.

Cena: darmowe

 

Biblioteka Kongresu

Wnętrze biblioteki KongresuNajwiększa biblioteka świata i najstarsza w USA, uwieczniona na niezliczonych filmach. Posiada 33 miliony książek, map i nagrań, ale też ogólnodostępny, wewnętrzny taras, z którego można obserwować zanurzonych w lekturze mieszkańców miasta. Turyści mogą zobaczyć tu wystawiony publicznie egzemplarz Biblii Gutenberga. Gmach biblioteki jest połączony korytarzem z Kapitolem. Na marginesie, ciekawostką jest, że Kapitol jest połączony podziemnymi tunelami z co najmniej 12 budynkami. Pracownicy poruszają się wewnątrz nich pieszo, lub podziemnymi kolejkami!

Cena: darmowe

 

Cmentarz w Arlington

przesuń

Arlington to teoretycznie oddzielne miasto. W rzeczywistości jednak od Waszyngtonu dzieli je tylko most nad rzeką Potomac. Cmentarz Narodowy w Arlington jest najważniejszym tego typu miejscem w USA, bo spoczywa tu wiele istotnych postaci dla amerykańskiej historii, w tym prezydent John F. Kennedy, a do 1992 roku także Ignacy Paderewski. Cmentarz jest utrzymany w minimalistycznym stylu, co tworzy wyjątkową atmosferę, choć liczba białych nagrobków, sięgających z każdej strony po horyzont, potrafi przytłoczyć. Trudno cmentarz nazywać atrakcją turystyczną, ale jeśli masz czas i interesuje cię amerykańska historia lub kultura, na pewno warto tu przyjść. Zwłaszcza, że rozpościera się stąd piękny widok na miasto. Nieopodal północnego wejścia znajduje się charakterystyczny Marine Corps War Memorial, który przedstawiamy na trzecim zdjęciu, powyżej.

Cena: darmowe

 

International Spy Museum

International Spy Museum Waszyngton

By: International Spy Museum & Powhusku – Flickr

Jeśli interesujesz się historią szpiegów, metodami ich działań, a także gadżetami, których mógłby pozazdrościć sam James Bond, to miejsce jest dla ciebie. Międzynarodowe Muzeum Szpiegów to ogromny i nowoczesny gmach, przedstawiający tajniki pracy w ukryciu. Warto poświęcić na niego więcej, niż tylko chwilę – jest to jedno z najwyżej ocenianych muzeów w mieście, w dodatku o nietypowej tematyce! Świetnie przeplata historyczne fakty z niezliczonymi ciekawostkami, w interaktywnej formie.

Cena: $25.95 (sprawdź aktualne ceny tutaj)

 


Planujesz podróż?
Przeczytaj nasz przewodnik po USA!


 

Kapitol

przesuń

Kapitol na pewno kojarzysz z filmów i seriali. Tutaj znajduje się Izba Reprezentantów (odpowiednik polskiego Sejmu) oraz Senat. Oprócz sprawowania kluczowej funkcji dla prawodawstwa, Kapitol jest też niepowtarzalnym dziełem sztuki, pełnym obrazów i rzeźb, bezpośrednio nawiązujących do historii USA. Najciekawsze jest chyba sklepienie kopuły, które nawiązując do typowo watykańskich dzieł, przedstawia Jerzego Waszyngtona w roli Boga. Wnętrza Kapitolu można zwiedzać z przewodnikiem. Bilety warto zarezerwować przez internet, na tej stronie.

Cena: darmowe

 

Loże wolnomularskie i masońskie symbole

Świątynia masońska w Waszyngtonie

House of the Temple

Historia powstawania Stanów Zjednoczonych jest nasycona opowieściami o masonach – i nie bez powodu. To wolnomularze dzierżyli władzę w czasach budowy nowego kraju i jego stolicy. Mieli więc realny wpływ na planowanie całego miasta, co widać do dziś. Warto zapoznać się z symboliką masońską, bo znajdziesz ją tutaj w bardzo wielu miejscach (jeśli wiesz, gdzie szukać).

Przykład? Najbardziej oczywistym miejscem, w którym dojrzysz charakterystyczne symbole i elementy architektury są masońskie loże – zwłaszcza ogromna świątynia rytu szkockiego – House of the Temple, ale też Masoński Pomnik Waszyngtona w Alexandrii, w którym ogromny, charakterystyczny symbol cyrkla i węgielnicy widoczny jest najlepiej zza okna samolotu. Waszyngton to znakomite miejsce dla osób lubiących tajemnice i poszukiwania! 🙂

Cena: darmowe (istnieją płatne wycieczki)

 

Mauzoleum Lincolna

Pomnik Lincolna w mauzoleumSłynny gmach, poświęcony liberalnemu prezydentowi Abrahamowi Lincolnowi, którego wybór wywołał w silnie podzielonym wówczas kraju wojnę domową (secesyjną). Mauzoleum nie tylko pięknie wieńczy zachodni kraniec długiego parku The Mall (park łączy większość najważniejszych gmachów w Waszyngtonie), ale też przypomina Amerykanom o podstawowych wartościach, które zbudowały niepodległy kraj. Miejsce odwiedzają tłumy turystów, ale też liczne wycieczki szkolne.

Cena: darmowe

 


Chcesz, abyśmy opracowali plan Twojej podróży?
Nic prostszego – skontaktuj się z nami!


 

Muzea Smithsonian

Waszyngton słynie z darmowych muzeów. Dzięki Instytutowi Smithsonian jest ich tu mnóstwo! Sam instytut sprawuje pieczę nad dziewiętnastoma, wliczając w to waszyngtońskie zoo. Wszystkie muzea prezentują światową klasę, więc trudno wskazać najlepsze – tak naprawdę to kwestia gustu i zainteresowań. Poznaj ich pełną listę na stronie Smithsonian, natomiast ja wymienię te, które subiektywnie uważam za szczególnie warte uwagi.

 

Narodowe Muzeum Historii i Kultury Afroamerykanów

przesuń

Zacznijmy listę od miejsca naprawdę wyjątkowego. Gigantyczne muzeum, które prezentuje historię i kulturę czarnoskórych mieszkańców Ameryki – historię bardzo skomplikowaną i kulturę niewiarygodnie interesującą. Od niewolniczej pracy i segregacji rasowej, przez wybranych rewolucjonistów, po gwiazdy muzyki i sportu. To niezwykle różnorodne muzeum z pewnością zachwyci każdego, kogo pasjonuje tematyka lub szerzej, złożoność Ameryki. Polecamy odwiedzenie najpierw ciemnych i ponurych podziemi gmachu, w których opisuje się najważniejsze wydarzenia historyczne, a następnie resztę budynku, od najwyższego piętra w dół. Tam poznasz najróżniejsze osiągnięcia Afroamerykanów – naukowe, sportowe, muzyczne, kinematograficzne i nie tylko.

Cena: darmowe

 

Narodowe Muzeum Indian Amerykańskich

Muzeum Indian Amerykańskich, Waszyngton - co zobaczyć

By: J M / Flickr

Kolejnym muzeum, któremu warto poświęcić parę godzin, jest muzeum przedstawiające kultury rdzennych mieszkańców obu Ameryk (choć przede wszystkim zamieszkujących obszar dzisiejszych USA). W nowoczesnym gmachu zebrano liczące tysiące lat narzędzia, przedmioty codziennego użytku i inne pamiątki po dawnych czasach. Opisano też losy Indian na przestrzeni lat, a także wierzenia wielu plemion. To kolejne znakomite miejsce dla fanów historii, antropologii, lub osób po prostu chcących zgłębić swoją wiedzę na temat dziejów i różnorodności Ameryki.

Cena: darmowe

 

Narodowe Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej

Eksponat w Air and Space MuseumTo muzeum, którego się nie zapomina. Po prostu świetna przygoda. Na terenie tego bardzo popularnego wśród turystów gmachu można zobaczyć skarby amerykańskiej myśli technicznej z zakresu lotnictwa i podboju kosmosu. Pionierski samolot braci Wright, niemal równie znany Spirit of St. Louis, kultowy Blackbird SR-71, rakiety, silniki odrzutowe, kapsuły kosmiczne, satelity, skafandry, symulatory…. naprawdę trudno się tu nudzić! Muzeum ma też swoją drugą filię nieopodal międzynarodowego lotniska Dulles (IAD).

Cena: darmowe

 

Narodowe Muzeum Historii Amerykańskiej

Muzeum Historii Amerykańskiej, Waszyngton DC

The Star-Spangled Banner (by: National Museum of American History Smithsonian Institution)

Miejsce, które przedstawia historię USA. Z racji swojej specyfiki nie wszystkie pokoje wywołają zachwyt u turystów spoza USA, ale mimo to, co najmniej kilka ekspozycji zasługuje na szczególną uwagę. Przykład? Pomieszczenie z oryginalnymi strojami Pierwszych Dam. Egzemplarze dawnych reklam. Stare monety. Jest też jeden z najsłynniejszych eksponatów w całym Waszyngtonie – przedstawiana w ciemnym pokoju i licząca około 200 lat flaga USA, określana mianem „The Star-Spangled Banner”. To konkretnie ta flaga była inspiracją do napisania krajowego hymnu! Zwykle do jej obejrzenia ustawiają się kolejki.

Cena: darmowe

 

Narodowe Archiwa

Konstytucja USA

„We the People” – słynna preambuła Konstytucji USA

Pora na jeden z najważniejszych gmachów Ameryki, a jednocześnie ulubione miejsce wielu historyków i amerykanistów (potwierdzam!). W ogromnych Archiwach Narodowych najistotniejsza jest Rotunda – pomieszczenie, gdzie publicznie prezentuje się oryginały kilku rewolucyjnych dokumentów: Deklaracji Niepodległości, Konstytucji USA i karty z 10 pierwszymi poprawkami do niej (Bill of Rights). Jeśli zdecydujesz się ograniczyć poznawanie budynku tylko do tego pomieszczenia, zwiedzanie zajmie zaledwie kilka minut, więc naprawdę warto tu zerknąć. Jest to na mapie Waszyngtonu miejsce szczególne.

Cena: darmowe

O Deklaracji Niepodległości i amerykańskiej drodze do wolności opowiedziałem nieco więcej w poniższym odcinku Poznawania Ameryki:

 

Navy Yards

Lub po prostu The Yards. To obszar nad rzeką Anacostia, niedaleko centrum miasta, w którym znajduje się wiele budynków Marynarki Wojennej USA (US Navy). Wśród nich także Muzeum US Navy, Muzeum Zimnej Wojny, sporo sprzętu wojskowego, ale też marina, bary i restauracje, a przede wszystkim bardzo ładny riverwalk, czyli pieszy szlak wzdłuż rzeki. Możesz się nim przejść wirtualnie powyżej. W zachodniej części obszaru znajduje się również olbrzymi stadion baseballowy drużyny Washington Nationals.

Cena: darmowe

 

Pentagon

Pentagon USA - widok na WaszyngtonCharakterystyczny budynek, zbudowany na planie pięciokąta, od którego zaczerpnął nazwę. Pracownicy Pentagonu odpowiadają za działania wojskowe USA. Rozmyśla nad tym naprawdę sporo osób, a Pentagon to największy biurowiec świata. Można go zwiedzać, choć nie zawsze. Sprawdź szczegółowe informacje na stronie Pentagonu, a jeśli pojawi się okazja, to skorzystaj koniecznie!

Cena: darmowe

 

Pomnik Martina Luthera Kinga

Pomnik Luthera Kinga w WaszyngtonieOtwarty oficjalnie przez Prezydenta Baracka Obamę w 2011 roku, wielki i jasny pomnik upamiętnia Martina Luthera Kinga – najsłynniejszego z liderów ruchu na rzecz zaprzestania dyskryminacji rasowej w Stanach Zjednoczonych. Jego działania charakteryzowały się tym, że dążyły do pokonania rasizmu na drodze dyplomacji i pokojowych protestów, a nie walk ulicznych, sabotaży i terroryzmu, jak proponowali niektórzy. Zarówno dojście do pomnika, jak i on sam robią wrażenie. Na pewno warto go zobaczyć przy okazji spaceru do Mauzoleum Jeffersona, bo znajduje się na trasie.

Cena: darmowe

 

Pomnik Jerzego Waszyngtona

Najwyższy obelisk świata i chyba najbardziej znany pomnik w Ameryce, może po Statui Wolności, którą opisaliśmy w naszym Przewodniku po Nowym Jorku. Pomnik Waszyngtona, budowany przez wiele lat, ma oddawać cześć pierwszemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych. Znajduje się niemal dokładnie pośrodku The Mall, bardzo blisko Białego Domu. O pomniku można opowiadać bardzo długo, bo ciekawostek związanych z nim, jego symboliką i historią budowy jest mnóstwo! Na potrzeby tego artykułu wspomnę jedynie, że można dostać się na jego szczyt, skąd roztacza się cudowny widok na całe miasto.

Cena: darmowe (rezerwacja wizyty w środku – $1.50. Więcej informacji – tutaj)

 

https://www.instagram.com/p/CM31VoYHnw1/

 

Pomnik Tadeusza Kościuszki

Pomnik Kościuszki w WaszyngtonieW słynnym parku Lafayette Square, tuż obok bram Białego Domu, stoją cztery charakterystyczne pomniki obcokrajowców, którzy w szczególny sposób przyczynili się do uzyskania przez Amerykanów niepodległości. Jeden postawiono ku czci Polaka, Tadeusza Kościuszki. Doceniany przez samego generała Jerzego Waszyngtona, Kościuszko odpowiadał między innymi za projekty najważniejszych fortyfikacji w czasach Rewolucji Amerykańskiej. Był autorem słynnego West Point i istotnie przyczynił się do odniesienia przez Patriotów kluczowego zwycięstwa wojny, pod Saratogą. Po uzyskaniu niepodległości nakłaniał swojego przyjaciela, Thomasa Jeffersona, do likwidacji niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych.

Cena: darmowe

 

Pomnik Weteranów Wojny w Korei

przesuń

National Mall skrywa wiele pomników, upamiętniających weteranów wojennych. Wśród nich chyba najbardziej za serce chwyta właśnie Pomnik Weteranów Wojny w Korei, powstały w 1995 roku. Przedstawia 19 amerykańskich, nieco zdezorientowanych żołnierzy w akcji. Ich figury są doskonale wyrzeźbione i rewelacyjnie oddają emocje. Niektóre twarze patrzą na siebie, inne – na przechodniów. W rękach żołnierzy można dostrzec ich wyposażenie – nie tylko broń, ale też na przykład radiostacje wojskowe. To bez wątpienia jeden z najsilniej wywołujących emocje pomników w Waszyngtonie.

Cena: darmowe

 

Tidal Basin i Pomnik Jeffersona

Pomnik Jeffersona, Waszyngton, USATuż nad wodami malowniczego akwenu wodnego Tidal Basin upamiętniono między innymi Martina Luthera Kinga i prezydentów Franklina Delano Roosevelta oraz Thomasa Jeffersona. Na szczególną uwagę zasługuje Pomnik Jeffersona, bo jest nim piękna budowla, będąca jednym z symboli miasta. Architekturą nawiązuje do antyku i pięknie dekoruje całą okolicę Tidal Basin. Obszar słynie z posadzonych w nim drzew wiśniowych, które okresowo, na przełomie marca i kwietnia, zakwitają na biało i różowo. To jeden z najpopularniejszych turystycznie okresów w stolicy Stanów Zjednoczonych.

Cena: darmowe

 

Mapa atrakcji w Waszyngtonie

Poniżej przedstawiamy mapę wszystkich opisywanych w tym artykule atrakcji. National Mall zaznaczyliśmy kolorem zielonym. Zauważ, że można go łatwo podzielić – po zachodniej stronie znajdują się wszystkie istotne pomniki, a po wschodniej – muzea. Pamiętaj też, że zarówno mapa i artykuł prezentują tylko wybrane atrakcje. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej, a sam National Mall zawiera na swoim terenie tyle pomników, że można wyznaczyć prawdopodobnie całodniową trasę ich zwiedzania! Jeśli chcesz, abyśmy przygotowali dla Ciebie dedykowany plan podróży, skontaktuj się z nami.

 

 

Wycieczki poza miasto

Jeśli spędzasz w Waszyngtonie więcej czasu i chcesz wybrać się na wycieczkę poza miasto, polecamy rozważenie przede wszystkim kilku miejsc historycznych, zazwyczaj też ślicznie zlokalizowanych. Pierwszym jest posiadłość Jerzego Waszyngtona w Mount Vernon, którą można połączyć z bardziej oddalonym od Waszyngtonu, kolonialnym miastem Williamsburg. W Wirginii Zachodniej znajduje się bardzo ważne dla historii Wojny Secesyjnej, ale też ładnie położone u zbiegu słynnych rzek Potomak i Shenandoah miasteczko Harpens Ferry. Miłośnikom natury i wody polecamy stolicę stanu Maryland – miasteczko Annapolis, słynące z żeglarstwa, ale też przejazd, nawet bez określonego celu, po Półwyspie Delmarva, który jest bardzo sielski, ma wiele rzek, jezior i rozległe, poszarpane wybrzeże, pełne większych i mniejszych zatok.

 

Komunikacja miejska w Waszyngtonie

Komunikacja miejska metro Waszyngton

Automat biletowy na jednej ze stacji metra

Jest dobrze rozwinięta, ale dość nietypowo rozliczana. Płaci się tutaj nie za sam fakt przejazdu, ale za przejechaną odległość. To potrafi zrodzić pewne trudności, zwłaszcza na początku zwiedzania, a kupno biletu zajmuje nieco więcej czasu niż w większości miast. Korzystając z metra, musisz z wyprzedzeniem zerknąć na mapę i upewnić się, na której stacji planujesz wysiąść. Następnie, na górze automatu biletowego zobacz, ile będzie wynosił koszt przejazdu w to miejsce. Dodatkowo, sprawdź porę swojej podróży, bo ceny w godzinach szczytu są wyższe niż poza nimi.

Na odpowiednią kwotę doładuj swoją kartę SmarTrip. Jeśli jej nie masz, musisz ją kupić (koszt to $2, jednorazowo) lub pobrać aplikację SmarTrip na telefon i zapłacić za przejazd w aplikacji. Jeśli nie podróżujesz szczególnie daleko, zwykle bilet będzie kosztował między $2 a $4. W weekendy, święta i po 21:30 przejazd zawsze kosztuje $2, niezależnie od trasy.

 

Dojazd z lotniska do centrum

Waszyngton posiada dwa lotniska. Międzynarodowe (IAD) znajduje się daleko poza centrum, ale jest z nim połączone wygodnie srebrną linią metra (stacja najbliżej Białego Domu: McPherson Square). Dojazd zajmuje nieco ponad godzinę i kosztuje do $6, w zależności od stacji i pory dnia. W weekendy, święta i po 21:30 jest to zawsze $2. Lotnisko krajowe (DCA), na którym ląduje wiele samolotów z innych amerykańskich miast, znajduje się niemal w samym centrum, tuż obok Narodowego Cmentarza w Arlington. W okolice Białego Domu zawiezie cię stąd niebieska linia metra (stacja najbliżej Białego Domu: również McPherson Square). Z lotniska możesz pojechać też żółtą linią, w inne obszary centrum.

 

Powyżej przedstawiamy, jak odnaleźć się na stacji metra tuż po lądowaniu, na przykładzie lotniska krajowego DCA. Po pierwsze, po odbiorze bagażu znajdź stację. Lotniska są w tym zakresie dobrze oznaczone. Następnie kup kartę SmarTrip i równocześnie doładuj ją odpowiednią kwotą (opisane dokładnie powyżej, w „Komunikacji miejskiej w Waszyngtonie”). Zwróć uwagę na porę swojego przejazdu, bo ceny mogą różnić się nawet trzykrotnie! Gdy kupisz bilet, wybierz odpowiedni kierunek jazdy. Lotnisko IAD jest ostatnią stacją, więc tu nie będzie problemu, natomiast koniecznie upewnij się, w którym kierunku chcesz podążać, jeśli lądujesz na DCA. Po dojechaniu na miejsce ponownie przyłóż kartę do czytnika przy wyjściu. Nie wyrzucaj jej, bo możesz doładowywać ją przed kolejnymi przejazdami.

 

Co warto zjeść w Waszyngtonie?

Waszyngton, jako stolica kraju, jest miastem bardzo multikulturowym, a to przekłada się na tutejsze smaki. W Waszyngtonie znajdziesz kuchnie całego świata, ale też restauracje typowo amerykańskie. Cenowo, miasto nie należy do najtańszych i można porównać je do Nowego Jorku. Możesz tu znaleźć syte bajgle za około $10, ale też luksusową restaurację Gordona Ramsaya w Navy Piers. Choć to tylko przykłady, poniżej prezentujemy sprawdzone przez nas, warte uwagi lokale w Waszyngtonie.

  • Call Your Mother – Capitol Hill. Bajglownia, którą odwiedza sam Prezydent Joe Biden (to fakt, nie plotka). Tutejsze pieczywo jest fenomenalne, a razem z dodatkami komponuje się tak, że doznania smakowe niełatwo pokonać nawet w Nowym Jorku. Świetne miejsce, do tego bardzo kolorowe i luźne, naprawdę godne polecenia.

 

  • GCDC Grilled Cheese Bar – nie najzdrowsze, ale bardzo amerykańskie… tłuste i pełne sera tosty, w bardzo wielu różnych odmianach. Jeśli postanowisz tu zawitać, idź na całość i do wybranej kanapki domów jeszcze dodatkowe wypełnienie makaronem mac & cheese! Naprawdę smakuje to świetnie!
  • Good Stuff Eatery – burgerownia nieopodal Kapitolu o względnie dobrych cenach. Używa się tu produktów wysokiej jakości, z lokalnych farm.

 

Nocleg w Waszyngtonie: gdzie spać, których dzielnic unikać?

Całe centrum Waszyngtonu jest uważane za bezpieczne, choć oczywiście najwygodniej będzie zatrzymać się niedaleko parku National Mall. Na pewno unikaj przebywania w dzielnicach na południe od rzeki Anacostia, bo to najbardziej niebezpieczne okolice miasta, w których często dochodzi do różnego rodzaju przestępstw. Jeśli szukasz noclegu, skorzystaj z naszego linku partnerskiego, aby przejść na stronę Booking. Rezerwując za jego pośrednictwem, wesprzesz rozwój tej strony. Dla twojej wygody, wybraliśmy już w ustawieniach miejsca noclegowe w Waszyngtonie o pozytywnych opiniach.

Waszyngton DC nocleg

 

Zwiedzanie Waszyngtonu: szybkie pytania i odpowiedzi

Jak zawsze w naszych przewodnikach po miastach, artykuł kończymy serią szybkich pytań i odpowiedzi. Jeśli uważasz artykuł za przydatny, pamiętaj, aby polubić naszą stronę na Facebooku, gdzie informujemy o naszych nowych wpisach na bieżąco. Tymczasem dziękujemy za lekturę!

Na ile dni jechać do Waszyngtonu?

Na dwa, jeśli chcesz zobaczyć najważniejsze atrakcje (pomniki i budynki) oraz jedno lub dwa muzea. Pasjonatom amerykańskiej historii i kultury polecamy trzy lub cztery, aby móc więcej czasu spędzić w muzeach, odwiedzić Cmentarz w Arlington, a może też wybrać się na wycieczkę poza miasto.

 

Kiedy lecieć do Waszyngtonu?

De facto każda pora roku jest dobra. Oczywiście, latem pogoda będzie dopisywać najbardziej. Jeśli wybierasz się tu na przełomie marca i kwietnia, spodziewaj się okresu kwitnięcia wiśni, które pięknie zdobią Tidal Basin.

 

Jakie są szanse na zobaczenie Prezydenta USA?

Niewielkie, ale powiedzmy sobie otwarcie – większe niż w innych amerykańskich miastach. Znajomej udało się to już kilka razy, bo jej dzieci chodzą do szkoły nieopodal wspomnianej bajglowni, lubianej przez Joe Bidena. Relatywnie często na niebie można też dostrzec prezydencki helikopter, który startuje z ogrodów Białego Domu.

 

Czy Waszyngton jest bezpieczny?

Tak. Wszędzie w centrum można się czuć bezpiecznie. Nie odwiedzaj jednak obszarów na południe od rzeki Anacostia.

 


Jeśli uważasz, że ten przewodnik jest wartościowy, korzystasz z niego i chcesz się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Przygotuj się do podróży.
Przeczytaj nasz przewodnik po USA!

Przewodnik po USA

Przewodnik po USA – przyciągającym jak magnes kraju, w którym znane z filmów krajobrazy łączą się z fascynującą kulturą i wszechobecnym dążeniem do bycia...
Czytaj więcej

 

Autorzy:Łukasz

Komentarze

Dodaj komentarz