Chicago to piękne miasto nad Jeziorem Michigan, jedno z najważniejszych w USA. Jest znane za sprawą niezwykłej architektury, wspaniałej muzyki, wyjątkowych potraw i wielkomiejskiej, choć luźnej atmosfery. Atrakcje Chicago to między innymi wieżowiec Willis Tower, Magnificent Mile, okalająca centrum rzeka, molo Navy Pier, kluby bluesowe i komediowe, liczne muzea, a przede wszystkim Cloud Gate, czyli charakterystyczny pomnik „fasoli” – jeden z symboli miasta. Jak widzisz, jest o czym opowiadać, a to dopiero początek! W tym przewodniku dowiesz się co warto zobaczyć w Chicago, jak się po nim poruszać i gdzie skosztować lokalnych przysmaków. Zapraszamy do lektury!

 

 

Chicago – co warto zobaczyć?

Chicago co zobaczyć - przewodnik„Wietrzne Miasto” jest pełne niezwykłych atrakcji – zarówno mniej i bardziej znanych. Oprócz tego posiada fantastyczną architekturę, wyśmienitą kuchnię i niepowtarzalną atmosferę, co sprawia, że właściwie każdy krok i spojrzenie zachwycają – zwłaszcza w centrum miasta. Wiele dzieje się też poza nim, o czym opowiemy nieco później. Najpierw prezentujemy naszą subiektywną listę największych atrakcji miasta, w kolejności alfabetycznej.

Pod nią znajdziesz też mapę opisywanych atrakcji, spis rekomendowanych restauracji i sekcję z informacjami praktycznymi. Z kolei w przypadku dalszych pytań, zachęcamy do kontaktu i zapoznania się z naszym Przewodnikiem po USA. Tymczasem… zaczynamy.

 

 

Chicago Loop

Charakterystyczne dla Chicago jest to, jak linie kolejki miejskiej otaczają jego ścisłe centrum, tworząc charakterystyczną „pętlę”, czyli po angielsku – „The Loop”. Zresztą z tego powodu samo centrum również określa się takim mianem. Przejazd kolejką odbywa się nad poziomem ulic miasta, na wysokości mniej więcej drugiego piętra budynków, i może ułatwić poruszanie między niektórymi atrakcjami. W rzeczywistości ekscytuje już sam w sobie. Podróżując przez (a raczej nad) Chicago, spojrzysz na nie z wyjątkowej perspektywy. Warto więc skorzystać z tego oryginalnego środka transportu, który już dawno stał się symbolem miasta.

 

Cloud Gate

Chicago - co zobaczyć - Cloud Gate

Cloud Gate

Kolejny symbol Chicago i jedna z jego najsłynniejszych atrakcji. Oryginalna konstrukcja szybko została okrzyknięta „fasolą”, którą ewidentnie przypomina, choć nie było to intencją autora. Rzeźba robi wrażenie, bo w jej błyszczącej powłoce pięknie odbijają się okoliczne wieżowce i niebo. Najbardziej jednak zaskakuje wejście do jej „wnętrza”, pod środkową cześć, gdzie lustrzane odbicia nachodzą na siebie że wszystkich stron, co potrafi zakręcić w głowie. Cloud Gate zdobi park Millennium, w ścisłym centrum. W nim znajdują się również inne, niemal równie zaskakujące budowle.

 

Grant Park

Najsłynniejszy park w Chicago, połączony ze wspomnianym wyżej Millennium. Na terenie Grant Park znajdują się liczne muzea, które opiszemy nieco później, ale też charakterystyczna fontanna Buckingham, pięknie zdobiona i podświetlana wieczorami. Oprócz atrakcji turystycznych – trawniki, kwietniki, ścieżki, a przede wszystkim widok na zabudowę miasta i rozciągające się po horyzont Jezioro Michigan.

 


Jeśli uważasz, że ten przewodnik jest wartościowy, korzystasz z niego i chcesz się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Kluby bluesowe

Blues w Chicago

Podczas koncertu w Blue Chicago

Chicago słynie z bluesa. W mieście znajduje się wiele słynnych, wręcz kultowych klubów muzycznych – od ogromnego House of Blues, po kameralne Blue Chicago. Wszędzie w nich liczy się tylko jedno – muzyka. Wybór miejsc jest naprawdę spory, więc przed przyjazdem wystarczy zrobić szybkie rozeznanie i przesłuchać w internecie zespołów, które mają zagrać w tutejszych klubach.

My z całego serca polecamy wspomniane Blue Chicago, gdzie występują fenomenalni, lokalni artyści. Są tacy, którzy niegdyś scenę dzielili z BB Kingiem czy Arethą Franklin. Jest i John Primer, który sam został nominowany do Nagrody Grammy. Czy to oznacza wysokie ceny i sztywną atmosferę? Nic bardziej mylnego! Atmosfera jest fenomenalna, a kluby – zazwyczaj niewielkie, stare, wręcz lekko obskurne, a więc z bardzo autentycznym klimatem. W Blue Chicago piwo kosztowało zaledwie $5, a wejściówka – $12! Oh, „Sweet home Chicago!”

 

Kluby komediowe

Chicago - The Second City

The Second City

Grzechem byłoby pominąć komedię, bo Chicago to jej kolebka! Nie tylko liczba klubów może zaskoczyć, ale przede wszystkim ich międzynarodowa renoma. Za drzwiami słynnego The Second City znajduje się prawdopodobnie najbardziej kultowa scena komediowa świata, gdzie swoje umiejętności szlifowali amerykańscy komicy, aktorzy i prezenterzy telewizyjni. Chicago odegrało kluczową rolę w tworzeniu i rozwoju komedii, zwłaszcza improwizowanej i w formie stand-up.

 

Lincoln Park

Park nazwany na część Abrahama Lincolna zwieńcza obszar centrum od północy. Oprócz wielkiego pomnika wspomnianego patrona znajduje się tu mnóstwo trawników, boisk, a przede wszystkim duże, darmowe zoo! Tuż obok południowego krańca parku swoją siedzibę ma Muzeum Historii Chicago i wspomniany już klub The Second City. Z centrum do parku można iść przez tutejsze Old Town lub deptakiem wzdłuż Jeziora Michigan (choć tę trasę polecamy w przeciwnym kierunku, by móc napatrzeć się na tutejsze wieżowce).

 

Magnificent Mile

Chicagowski odpowiednik Piątej Alei. Znajdują się tu butiki sławnych projektantów i luksusowe restauracje, choć nie tylko. Znajdziesz tu też bardziej przyziemne sklepy i kawiarnie, jak chociażby gigantyczny, kilkupiętrowy Starbucks – największy i najbardziej oryginalny, jaki widzieliśmy! Magnificent Mile to szeroka aleja, zdobiona drzewami, zadbanymi witrynami i wszechobecnymi wieżowcami, będąca tak naprawdę fragmentem Michigan Avenue – jednej z głównych arterii miasta. Dokładną lokalizację Magnificent Mile znajdziesz na naszej mapie atrakcji, nieco niżej.

przesuń

 

Muzea w Chicago

Chicago Muzeum Historii

Muzeum Historii Chicago w Parku Lincolna

Muzea w Wietrznym Mieście to temat – rzeka, godny oddzielnego artykułu. W mieście znajdziesz wszystko: sztukę nowoczesną, artefakty najbardziej egzotycznych kultur, pamiątki po wczesnych okresach rozwoju miasta i wiele więcej. Do najsłynniejszych muzeów Chicago należą The Field, Art Institute, Museum of Contemporary Art, Museum of Science and Industry, a także planetarium Adlera, wielkie Muzeum Historii Chicago, Historii Naturalnej i zamieszkujących miasto mniejszości – na przykład meksykańskie i polskie! Wszystkie są zlokalizowane w centrum lub jego obrzeżach, więc przed przylotem rozważ odwiedziny przynajmniej jednego!

Co ciekawe, kilka niezwykłych dzieł sztuki znajdziesz na miejskich placach. Między miejskim ratuszem i sądem znajduje się słynna rzeźba Pablo Picassa. Z kolei idąc dawną Drogą 66 w stronę Willis Tower miniesz charakterystycznego „Flaminga”, autorstwa Alexandra Caldera. Wiele dzieł znajduje się też w parkach.

 


Planujesz podróż?
Przeczytaj nasz przewodnik po USA!


 

Najstarsze wieżowce na świecie

Chicago - architektura

Reliance Building z 1894 r.

O drapaczach chmur już wspominaliśmy kilkukrotnie, ale nie da się inaczej, opisując Chicago. Były tu niemal od zawsze! A na pewno wcześniej, niż gdziekolwiek indziej na świecie. Pierwsze wieżowce wyrastały ponad ulice Chicago już pod koniec XIX wieku i bynajmniej nie były to odosobnione budynki, co da się zobaczyć podczas spaceru przez State Street, Adams Street i dystrykt Printing House Row. Chociaż pierwszy wieżowiec w historii świata (Home Insurance Building z 1885 r.) rozebrano, wiele spośród tylko nieco młodszych stoi do dziś. Co więcej, do dziś podziwiać można jeszcze starszy Delaware Building, z 1862 roku, który jednak nie przez wszystkich jest zaliczany do grona wieżowców.

Spacerując po Chicago, zwracaj uwagę na tablice, które przedstawiają archiwalne zdjęcia i informacje na ich temat! Zabytkowych wieżowców jest mnóstwo, a listę 10 najstarszych, w tym już nieistniejących, możesz poznać tutaj. Na pewno oprócz wspomnianego Delaware Building warto zwrócić uwagę na Rookery Building (najstarszy wciąż stojący wieżowiec), Reliance Building (gdzie po raz pierwszy zastosowano tak szerokie okna) i Manhattan Apartments (najstarszy budynek o powszechnej dziś strukturze szkieletowej).

 

Navy Pier

Chicago - co zobaczyć - Navy Pier

Koło widokowe na Navy Pier

Zbudowane w drugiej dekadzie ubiegłego wieku molo jest dziś jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych nie tylko w Chicago, ale i całym „Midwestcie”, czyli na Środkowym Zachodzie USA. Po gigantycznej budowli spacureje każdego roku około 2 miliony turystów, podziwiając brzeg Jeziora Michigan i okoliczne wieżowce. Warto odnotować, że na molo znajduje się wiele punktów gastronomicznych i najróżniejszych atrakcji, w tym palmiarnia i ogromne koło widokowe, z którego jeszcze lepiej widać otaczającą panoramę.

 

Old Town

Stare Miasto wcale nie wygląda tak staro, jak można by się spodziewać, ale na pewno wyróżnia się na tle nowoczesnej części miasta. Choć to niewielki, głównie mieszkalny obszar, tutejsze zabudowania są niższe, a architektura przypomina małe, amerykańskie miasteczko. Wiele budynków do dziś zachowano w ślicznie zdobionym, wiktoriańskim stylu. W mieście znajdziesz kilka historycznych obszarów i punktów. Jest to na przykład Pullman, a przede wszystkim wiele pojedynczych budowli, jak na przykład najstarszy dom w mieście (Clarke House) i inne budynki, pamiętające czasy sprzed wielkiego pożaru, który przez dwa dni w 1871 r. spustoszył zbudowane niegdyś z drewna miasto, pozbawiając 100 tysięcy osób dachu nad głową. Więcej o tym punkcie zwrotnym dla historii miasta i atrakcjami historycznymi z nim związanymi przeczytasz na tej stronie o Chicago.

 

Pedway

Pora na coś naprawdę nietypowego, co teoretycznie ciężko nazwać atrakcją… Pedway to cześć podziemnego systemu miasta. W odróżnieniu od Nowego Jorku, ścisłe centrum Chicago jest niewiarygodnie czyste i wolne od korków. Wszystko za sprawą tego, że w wielu miejscach miasto jest „piętrowe” i de facto jego główne drogi, po których spacerują m.in. turyści nie są parterem, a pierwszym lub drugim piętrem! Ruch tranzytowy, ale też kontenery ze śmieciami, wyjścia ewakuacyjne, czasami parkingi oraz inne drogi i punkty związane z „obsługą” tutejszych budynków znajdują niżej.

Całe to podziemne (a raczej parterowe) miasto jest dodatkowo rozbudowane o sieć Pedway – czyli tunele dla pieszych, którzy bez wychodzenia na główny poziom miasta mogą przechodzić z jednego wieżowca do drugiego, mijając podziemne kawiarnie, sklepy, stacje metra, a coraz częściej nawet… dzieła sztuki! Pedway szczególnie przydaje się w deszczowe dni, choć zejście do niego łatwo przeoczyć, więc wytęż wzrok i spoglądaj na znaki, a najlepiej zerknij na mapę systemu.

 

Początek Route 66

Droga 66 w Chicago

Jeden z wielu znaków Route 66 w centrum

Droga 66 rozpoczyna swój bieg w Chicago! Mówiąc precyzyjnie, w jego ścisłym centrum, ale aż w dwóch miejscach, bo ze względu zmianę organizacji ruchu na jednokierunkowy w 1955 roku, oprócz oryginalnego znaku „BEGIN” („Początek”) przy Jackson Blvd, dodatkowy powieszono na znajdującej się tuż obok, równoległej Adams Street. Dlatego, obie trasy (Adams i Jackson) w obrębie centrum uważa się za Drogę 66.

Trasa biegnie tuż obok słynnej Willis Tower i dalej, aż do Kalifornii. W całym Chicago i na jego przedmieściach co jakiś czas mija się znaki ze słynnym napisem „Route 66”, a z samą Route 66 wiąże się oczywiście więcej atrakcji – zarówno w samym centrum i już poza nim. Istnieje wiele restauracji, zajazdów, moteli, a nawet teatrów, które pamiętają i do dziś prezentują dawne czasy. W centrum do takich miejsc należy kultowy bar Lou Mitchell’s, otwarty w… 1923 roku, a więc trzy lata przed wyznaczeniem Drogi 66!

Więcej o znanych amerykańskich trasach (które mogą służyć za świetny pomysł na samochodową podróż) dowiesz się w naszym artykule o kultowych szosach USA. Polecamy też nasz oddzielny artykuł, w pełni dedykowany historii Route 66!

Route 66 – historia prawdziwa

Droga 66 w USA – królowa wszystkich szos. Legenda… czy nadal żywa? Historia Route 66, choć początkowo mogła tego nie zapowiadać, finalnie okazała fascynująca,...
Zobacz wpis

 

 

Riverwalk

Zacznijmy od historii. Czemu Chicago zawdzięcza swój rozwój? Już od pierwszych dekad istnienia, miasto gospodarczo napędzała woda. Nie wszyscy wiedzą, że Wielkie Jeziora są połączone systemem kanałów i rzek aż z oceanem Atlantyckim, a Chicago jest głównym portem tychże jezior. Co więcej, miasto już w połowie XIX wieku zostało połączone ze słynną rzeką Missisipi, która to z kolei przecina cały kraj w kierunku północ-południe.

Tak więc oddalone o ponad 1000 kilometrów od otwartych wód oceanu Chicago jest, co może zaskakiwać, prężnym hubem transportowym – także wodnym, z rozwiniętym systemem rzek i kanałów. Chicago River, która przebiega przez The Loop (centrum), pierwotnie była rzeką naturalną, której z czasem odwrócono bieg. Dziś najczęściej korzystają z niej statki wycieczkowe i łodzie patrolowe, ponieważ główny port towarowy przeniesiono poza centrum.

Zobacz, jak wygląda Chicago Riverwalk:

 

Riverwalk to zadbany deptak, biegnący wzdłuż wspomnianej Chicago River wgłąb finansowego dystryktu. Nad taflą wody majestatycznie rozciągają się niezliczone mosty zwodzone, a wysoko ponad nie pną się fasady wieżowców – zarówno starych, często zdobionych stylem art-deco, jak i tych nowszych, wykańczanych szkłem. Takie widoki można podziwiać i fotografować właśnie podczas spaceru po deptaku Riverwalk, znajdującym się pod tym wszystkim, na „parterze” miasta. Daje zupełnie inne spojrzenie na centrum Chicago i pozwala odetchnąć nieco od wielkomiejskiego tempa.

 

Shedd Aquarium

Nazwa mówi chyba wszystko. Ogromne akwarium znajduje się w parku Grant. W nim poznasz morskie stworzenia – zarówno te zamieszkujące wody Wielkich Jezior, jak i okazy bardziej egzotyczne. Na turystów czekają wodne tunele, sale edukacyjne i pokazy, więc to świetny pomysł na spędzenie dnia, niezależnie od wieku.

 


Potrzebujesz planu podróży? Skontaktuj się z nami.


 

Tarasy widokowe na słynnych wieżowcach

Chicago - widok na centrumI tak dotarliśmy do miejsc spektakularnych.  Chicago słynie z drapaczy chmur, a znajdujące się na ich szczytach tarasy widokowe należą do  najwyżej położonych w Ameryce (ten w Willis Tower może konkurować tylko z dwoma tarasami w Nowym Jorku, choć licząc niemal 50 lat jest od nich nieporównywalnie starszy).

Pierwszą wieżę już wywołaliśmy kilkukrotnie. Willis Tower (a dawniej Sears Tower) to wybudowany na początku lat 70-tych kultowy budynek, o wysokości ponad 520 metrów! Przez 25 lat nosił tytuł najwyższego wieżowca świata, a w Ameryce – aż do 2014 roku. Na 103. piętrze znajduje się przeszklony taras z widokiem na jezioro i najdalsze zakątki miasta. Na zachodniej fasadzie zawieszono dodatkowe platformy ze szklaną podłogą.

 

przesuń

 

Drugi budynek, o którym trzeba wspomnieć to nieco niższy, ale równie charakterystyczny 875 North Michigan (powszechnie znany jako John Hancock Center). Jego taras oferuje wyjątkową atrakcję, znaną również z jednego z warszawskich wieżowców – platformę, która przechyla się, gdy na niej stoisz, sprawiając wrażenie odrywania się od ściany! Na szczycie wieżowca znajduje się też restauracja ze względnie przystępnymi (jak na lokalizację i widoki) cenami. Wiele osób zamiast płacić za wjazd na taras, woli napić się drinka w podniebnym barze, co jest naszym zdaniem całkiem rozsądnym pomysłem! Trzeba jednak pamiętać, by z wyprzedzeniem zarezerwować stolik.

 

Teatry w Chicago

Chicago kulturą stoi! Gdyby blues i komedia nie wystarczyły, miasto posiada własny dystrykt teatralny, gdzie odbywają się najróżniejsze przedstawienia, w tym broadwayowskie musicale. Co istotne, od swoich nowojorskich pierwowzorów są nieporównywalnie tańsze (bilety kosztują kilkadziesiąt dolarów, a nie kilkaset), choć wcale nie musi się to odbijać na jakości. Sprawdzając repertuary przekonaliśmy się, że niektóre spektakle mają wspólnych producentów, na przykład Disneya, a opinie o występach są naprawdę bardzo wysokie! Sprawdź aktualne informacje o teatrach na stronie chicagowskiej organizacji turystycznej.

 

Tribune Tower… i Wrigley Building

Tuż na krańcu Magnificent Mile, nad Rzeką Chicago, znajduje się zbudowana w 1925 roku Tribune Tower. Budynek niegdyś służył za siedzibę jednego z największych dzienników w USA – Chicago Tribune. Ten wysoki na ponad 140 metrów wieżowiec o neogotyckim stylu skrywa pewną fascynującą tajemnicę… W jego mur wkomponowano artefakty z różnych krańców świata – głównie kamienie, cegły lub inne materiały, pochodzące ze słynnych budowli. Znajdziesz tu fragment Piramidy Cheopsa, Wielkiego Muru Chińskiego, czy Zamku Wawelskiego!

Chicago - co zobaczyć - Wrigley Building i Tribune Tower

Wrigley Building (po lewej) i Tribune Tower (po prawej)

Po przeciwnej stronie alei Michigan, również nad rzeką, stoi jeszcze bardziej charakterystyczny dla panoramy miasta Wrigley Building, z 1921 roku. Razem budynki nadają niepowtarzalnego charakteru Chicago, bo stoją wśród znacznie nowocześniejszych, szklanych wieżowców, prawdopodobnie w najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscu.

 

United Center… i Wrigley Field

Gratka dla fanów amerykańskiego sportu. United Center to arena, którą reprezentanci Chicago Bulls (koszykówka) oraz Chicago Blackhawks (hokej) nazywają swoim domem. Na fanów Jordana i nie tylko czeka tu oficjalny sklep z pamiątkami i, co najważniejsze, trybuny! Ceny meczowych biletów zależą od rangi rywala – warto sprawdzić je na stronach NBA lub NHL. Z kolei Wrigley Field to stadion baseballowy, który słynie ze swojego… wieku. Został otwarty w 1914 roku i jest czynny do dziś, co czyni go drugim najstarszym stadionem w lidze MLB – po Fenway Park w Bostonie.

 

Water Tower

Chicago - Water Tower

Water Tower w okresie świątecznym

Znajdujący się na końcu Magnificent Avenue kompleks zabytkowej wieży ciśnień pamięta jeszcze czasy sprzed Wielkiego Pożaru. Budowę ukończono tuż przed katastrofą, a przed zniszczeniem uchroniła ją kamienna konstrukcja, widoczna do dziś. W części kompleksu Water Tower dziś znajduje się muzeum sztuki. Wieża z kolei stała się jednym z symboli miasta.

 

 

 

Mapa opisywanych atrakcji Chicago

Poniższa mapa atrakcji Chicago zawiera największe atrakcje miasta, które opisaliśmy w artykule. Przybliż, by zobaczyć szczegóły. Jeśli zastanawiasz się, w którym obszarze najlepiej nocować, koniecznie zerknij do podrozdziału „nocleg”, nieco niżej.

 

 

Zwiedzanie Chicago – nietypowe sposoby

Chicago - muzyka, blues

Blue Chicago – jedna z dziesiątek scen w mieście

Jeśli szukasz oryginalnego pomysłu na zwiedzanie miasta lub lubisz nieszablonowe wycieczki, Chicago Cię zachwyci! To jedna z najpiękniejszych metropolii Ameryki, więc często pojawiała się w kultowych filmach. Po centrum możesz podążać na przykład śladami Batmana, choć to tylko jeden z setek kinematograficznych pomysłów! Oficjalna strona Chicago prezentuje listę wszystkich produkcji, które w nim zrealizowano (po angielsku).

Innymi propozycjami, które w przypadku Chicago od razu nasuwają się na myśl to podróż kulinarna, muzyczna lub komediowa. Jeszcze inną jest dokładne poznawanie architektury. W mieście oferuje się zorganizowane wycieczki, które skupiają się wyłącznie na różnorodności tutejszych zabudowań! A może podróż śladami Polaków? W Chicago możliwości urozmaicenia wycieczki są chyba nieograniczone…

 

 

Chcesz jeszcze lepiej poczuć atmosferę Chicago? Zobacz nasz video-przewodnik!

 

Pomysły na wycieczkę poza centrum

Wypad za miasto? Czemu nie! Przedmieścia Chicago (te bliższe i nieco dalsze) mają naprawdę sporo do zaoferowania: wyjątkową przyrodę, niezwykłe pamiątki historyczne, parki rozrywki…. zresztą przekonaj się poniżej! Wszystkie atrakcje znajdują się w odległości maksymalnie dwóch godzin drogi samochodem od centrum miasta.

 • Anderson Japanese Gardens – piękny ogród japoński w miejscowości Rockford
 • Avondale – czyli słynne Jackowo – jedna z wielu „polskich” dzielnic w Chicago. Avondale to tylko przykład – warto poczytać o historii Polaków w Chicago i przejechać się po różnych dzielnicach, które zamieszkiwali i często zamieszkują do dziś.
 • Dom Kevina – lubisz film „Kevin sam w Domu”? Na przedmieściach Chciago (671 Lincoln Avenue, Winnetka) możesz zobaczyć, gdzie mieszkał.
 • Joliet – słynne miasteczko na przecięciu kultowej Route 66 i Lincoln Highway – pierwszej transamerykańskiej drogi w historii. Znajdziesz tu wiele miejsc, nawiązujących do obu szos, a także tak specyficzne atrakcje, jak więzienie z filmu Blues Brothers i serialu Skazany na Śmierć oraz prezentowany wysoko nad jednym ze skrzyżowań Bluesmobile (także z filmu Blues Brothers). Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z Joliet, które dla nas było jednym z najważniejszych celów podróży do Chicago, a po więcej informacji o Lincoln Highway i Drodze 66 odsyłamy do naszego artykułu o 10 kultowych szosach Ameryki. Mniej znanym, ale podobnym do Joliet miasteczkiem jest znajdujące się nieopodal Plainfield.
przesuń
 • Milwaukee – to chyba najpopularniejszy pomysł na weekendowy wyjazd z Chicago! Milwaukee to duże miasto, które słynie z festiwali muzycznych, doskonałych browarów i fabryki (oraz muzeum) Harleya-Davidsona.
 • Parki rozrywki – na przedmieściach Chicago znajdziesz między innymi LEGOLAND i ogromny Six Flags Great America.
 • Parki stanowe – jest ich wiele (blisko znajdują się np. piękne parki Starved Rock, Matthiessen, Castle Rock). Warto udać się też nieco dalej, nad słynną rzekę, do parku Mississippi Palisades. Wszystkie parki w Illinois są przedstawione tutaj.
 • Oak Park – dzielnica, w której wiele domów zaprojektował słynny Frank Lloyd Wright. Można tu zwiedzać jego studio. W dzielnicy wychowało się wielu artystów, aktorów, znanych osobistości.

 

10 kultowych szos Ameryki (+ kilka mniej znanych!)

Szukasz zachwycającej trasy podróży po USA? Stany Zjednoczone to ogromny i niezwykle różnorodny kraj, a amerykańskie szosy są tak barwne i kultowe, jak hollywoodzkie...
Zobacz wpis

 

 

Komunikacja miejska w Chicago: metro i autobus

Chicago komunikacja miejska metroTransport miejski w Chicago jest dobrze rozwinięty, bardzo intuicyjny, a przy tym wszystkim względnie tani. System „cta” opiera się na liniach metra, które z różnych stron (także z lotniska) zjeżdżają w stronę centrum, gdzie robią pętlę (ang. „loop”). Stąd właśnie pochodzi nazwa centrum miasta (Chciago Loop). Cena w przypadku większości przejazdów wynosi $2.25 (autobus) lub $2.50 (metro, oprócz trasy z lotniska). Transfery są darmowe. Ważne, by w automatach nie kupować za każdym razem biletów jednorazowych, bo za wydanie nowej karty jest pobierana dodatkowa opłata. Najlepiej pobrać aplikację Ventra na telefon i korzystać z niej, zbliżając telefon do czytnika przy wejściu na peron (jak przy zakupach w sklepie).

Istnieje kilka rodzajów biletów. Jeżeli planujesz korzystać z systemu minimum dwa razy dziennie, warto kupić karty całodniowe. Więcej informacji o cenach i metodach płatności znajdziesz na oficjalnej stronie cta (po polsku). Na prawo od cennika znajduje się też link do mapy i planera przejazdów.

Tego się nie spodziewaliśmy…

Biletomaty w metrze wyświetlają na ekranach komunikaty w języku angielskim, hiszpańskim i polskim!

 

Pieszo po Chicago

Chicago jest ogromnym miastem, ale większość atrakcji znajduje się w jego centrum. Jak często w naszych przewodnikach, polecamy poznawać miasto pieszo, by lepiej poczuć jego atmosferę. Przykładowo, zoo w Lincoln Park i akwarium w Grant Park, które są zlokalizowane na dwóch przeciwnych krańcach centrum, dzieli ok. 8 kilomtrów (2 godziny spacerem), a dwa najbardziej charakterystyczne wieżowce miasta, Willis i 875 North Michigan – 4 kilometry (godzina spacerem).

Po niezliczonych ulicach, skwerach i zakątkach The Loop można spacerować całymi dniami, poznając lokalne bary, sklepy i mniej popularne atrakcje. Można też ograniczyć zwiedzanie do jednego lub dwóch intensywnych dni, poznając tylko miejsca najbardziej kultowe. W obu przypadku piesze wędrówki okażą się prawdopodobnie najlepszym sposobem poznawania centrum Chicago!

 


Potrzebujesz planu podróży? Skontaktuj się z nami.


 

Jak dostać się z lotniska do centrum?

Chicago dojazd z lotniskaW niewielu amerykańskich miastach dojazd z lotniska do centrum jest tak łatwy, jak w Chicago. Lądując na O’hare (kod lotniska: ORD) wystarczy wsiąść w niebieską linię metra, która zawiezie cię w obszar The Loop. Tam, jeśli to konieczne, łatwo przesiądziesz się na inne linie.

Dojazd z lotniska kosztuje $5 (powrót ma standardową cenę, $2.50). Podróż trwa niespełna godzinę, a na lotnisku wystarczy zwracać uwagę na znaki „Trains to city” i „cta”. Następnie kup bilety w automacie takim, jak po lewej stronie. Dla ułatwienia, na ich ekranie możesz wybrać język polski. Warto mieć gotówkę – mi raz nie chciała zadziałać żadna polska karta, także w formie zbliżeniowej. Rozwiązaniem całkowicie najwygodniejszym będzie jednak pobranie aplikacji Ventra, doładowanie kwotą co najmniej $5 (z wyprzedzeniem, jeśli to możliwe) i płacenie zbliżenieowo za jej pomocą. Przejazd samochodem jest równie prosty, bo w kierunku centrum prowadzi cały czas jedna autostrada. Uber kosztuje około $40.

 

Co warto zjeść w Chicago?

Chicago słynie z deep dish pizza i „polskich” hot-dogów, ale oczywiście nie tylko! Przed wyjazdem dużo czasu poświęciliśmy na szukanie w internecie kulinarnych perełek, czyli lokali z bardzo dobrymi ocenami, wyjątkowym klimatem, a jednocześnie przystępnymi cenami. Niemal wszystkie te miejsca odwiedziliśmy i szczerze polecamy, bo przerosły nasze oczekiwania!!! Poniżej przedstawiamy listę w kolejności alfabetycznej. Bardzo zachęcamy też do lektury pełnego artykułu o kuchni Chicago!

 • Al’s #1 Italian Beef – popularna sieć barów z wołowiną w długiej bułce. Oczywiście potraw jest tu wiele, chociażby hot-dogi z polską kiełbasą, natomiast nikt nie ma wątpliwości z czego słyną lokale – kanapki Italian Beef…
 • Billy Goat Tavern – wyjątkowa sieć barów z burgerami i lokalnym piwem, stylizowanych na tanie, małomiasteczkowe tawerny. Jedzenie tu jest proste, atmosfera niepowtarzalna, a ceny niewiarygodnie niskie. W mieście jest kilka tawern Billy Goat, ale polecamy wybrać się do tej oryginalnej, na dolnym poziomie miasta (Lower 430 North, Michigan Ave).
 • Einstein Bros. – sieć piekarni z przepysznymi bajglami. Można tu kupić samo pieczywo lub zamówić gotowe kanapki, z dowolnym „smarowidłem” („schmear”) lub całym zestawem dodatków.
 • FIVE GUYS – jedna z naszych ulubionych sieciówek w USA, oferująca przepyszne burgery. UWAGA: „mały” burger jest naprawdę ogromny! Duży oznacza podwójną wołowinę.
 • Gino’s East – podobno jedna z najlepszych w mieście pizz typu deep dish, a więc pieczonych w głębokim naczyniu, wypełnionych m.in. serem. Z tego powodu w wielu miejscach taka zapiekanko-pizza jest ekstremalnie ciężka i tłusta. Tutaj, choć syta, sprawiała wrażenie naprawdę lekkiej i nie przesadnie serowej! Nie jest tania, ale warto. To kulinarny symbol Chicago.
 • Lou Mitchell’s – otwarta w 1923 roku restauracja, nazywana niegdyś „pierwszym przystankiem na Drodze 66”. To miejsce jest żywą legendą, wpisaną kilkanaście lat temu na Narodową Listę Zabytków.
przesuń
 • Palace Grill Restaurant – znajdująca się na trasie z centrum do United Center restauracja, zrzeszająca aż od 80 lat fanów Blackhowków – tutejszej drużyny hokejowej. Koszulki, plakaty i inne gadżety zespołu są tu wszechobecne.
 • Portillo’s – kultowa sieć dużych restauracji, sprzedających hot-dogi z polską kiełbasą i nie tylko. Utrzymane w niesamowitym, pełnym historycznych pamiątek charakterze. To bez dwóch zdań jedno z naszych ulubionych miejsc w mieście!
 • Stan’s Donuts and Coffee (niezaznaczone na mapie ze względu na dużą liczbę lokalizacji) – kolejki świadczą o jakości tutejszych pączków. Polecamy skosztowania donutów tradycyjnych oraz 'old fashioned’, których ciasto ma zupełnie inną konsystencję i smak!
 • Starbucks na Magnificent Mile – kilkupiętrowa wersja słynnego lokalu, na ekskluzywnej Magnificent Mile, miejscami przypominająca bardziej muzeum, niż kawiarnię. Serwuje się tu również eksperymentalne rodzaje kawy!

 


A skoro mowa o kawie… 🙂

Jeśli uważasz, że ten przewodnik jest wartościowy i chcesz się za niego odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

 • The Signature Lounge – ekskluzywny bar, znajdujący się na 96. piętrze wieżowca 875 North Michigan (John Hancock Center). Wieczorne widoki na miasto oszałamiają, a ceny drinków, win i mocniejszych alkoholi rozpoczynają się od około $15.
 • White Fence Farm Main Restaurant – legendarna, historyczna, ogromna restauracja na Drodze 66, w Romeoville (za Chicago), mieszcząca się na farmie. Od dekad karmi rzesze podróżnych, o czym świadczy parking na kilkadziesiąt samochodów. Jest bardzo autentyczna, pełna najrózniejszych pamiątek po dawnych czasach i serwująca dania w przystępnych cenach. Mniejszą alternatywą, z domowymi potrawami, jest znajdująca się w centrum Joliet Route 66 Dinner.
przesuń

 

Wyjątkowa kuchnia Chicago. Co i gdzie zjeść?

Gdzie zjeść w Chicago? W tym mieście to pytanie doprawdy kluczowe! Chicago to jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc na kulinarnej mapie USA. Tutejsze dania...
Zobacz wpis

 

 

Nocleg w Chicago: gdzie spać, których dzielnic unikać?

Reputacja Chicago w kwestii bezpieczeństwa nie jest najlepsza, a w ostatnich latach sporo mówi się chociażby o kradzieżach. My czuliśmy się bardzo komfortowo, niezależnie od pory dnia, ale mieszkaliśmy w centrum miasta, co bardzo polecamy. Oczywiście zawsze trzeba zachować podstawową ostrożność, ale będąc tu, nie musisz przemierzać miasta komunikacją miejską, ani chodzić po ciemnych zaułkach. Mijasz atrakcję za atrakcją, restaurację za restauracją, a także turystów, mieszkańców i policjantów.

Ceny? Centrum jest oczywiście droższe niż oddalone od niego dzielnice, chociaż często możesz trafić na świetne promocje. Aktualne oferty możesz sprawdzić, przechodząc na stronę Booking z naszego linku partnerskiego. Rezerwując za jego pośrednictwem, wesprzesz rozwój tej strony, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Dla twojej wygody wybraliśmy już w ustawieniach właściwy obszar miasta i miejsca o pozytywnych opiniach. Jeśli postanowisz zdecydować się na inną lokalizację, koniecznie przeczytaj komentarze na temat danej dzielnicy i upewnij się, że nocleg znajduje się blisko stacji metra.

Chicago nocleg

 

Zwiedzanie Chicago: szybkie pytania i odpowiedzi

Na koniec zapraszamy na szybkie pytania i odpowiedzi o Chicago. Jeśli uważasz artykuł za przydatny, pamiętaj, by polubić naszą stronę na Facebooku, gdzie informujemy o naszych nowych wpisach na bieżąco. Tymczasem dziękujemy za lekturę!

 

Na ile dni jechać do Chicago?

Spędziliśmy w Chicago 4 dni i wciąż było nam mało! Zważywszy na liczbę atrakcji, naprawdę trudno się tu nudzić. Jeśli jednak planujesz ograniczyć zwiedzanie wyłącznie do kilku kultowych miejsc w centrum, jeden pełny, intensywny dzień również wystarczy, choć wtedy trudno będzie poczuć atmosferę miasta.

 

Kiedy lecieć do Chicago?

Chicago latem zachwyca najbardziej, bo to miasto bardzo zielone, a brzeg jeziora zdobią szerokie plaże. Szansa silnych wiatrów i opadów jest zbliżona w ciągu całego roku. My zwiedzaliśmy miasto zimą, w okresie przedświątecznym, co też polecamy, bo o tej porze Chicago nabiera dodatkowej „magii” i zaskakuje niezliczonymi dekoracjami.

 

Gdzie na zakupy?

W centrum miasta znajduje się wiele sklepów Target, gdzie zrobisz zakupy spożywcze w przystępnych cenach. Jeśli szukasz promocyjnych ofert na markowe ubrania, odwiedź Marshalls, Ross lub T.J. Maxx (sklepy typu outlet), a także gigantyczne Macy’s w centrum miasta lub Nordstrom, znajdujący się nieopodal Magnificent Mile. Godnym polecenia centrum handlowym jest ogromne Fashion Outlets of Chicago – tuż obok lotniska O’hare.

 

Czy Chicago jest bezpiecznie?

I tak i nie. Chociaż sporo mówi się o kradzieżach i różnych niebezpieczeństwach w wielu dzielnicach Chicago, my chodziliśmy po centrum z aparatem na szyi, o różnych porach i nic złego nam się nie stało. Cały czas czuliśmy się bezpiecznie, a ludzie, których spotykaliśmy byli niesamowicie mili i pomocni!

 


Jeśli uważasz nasz przewodnik za przydatny, korzystasz z niego i chcesz się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

 

Przygotuj się do podróży.
Przeczytaj nasz przewodnik po USA!

Przewodnik po USA

Przewodnik po USA – przyciągającym jak magnes kraju, w którym znane z filmów krajobrazy łączą się z fascynującą kulturą i wszechobecnym dążeniem do bycia...
Czytaj więcej

 

Autorzy:Łukasz, Marta

Komentarze

 1. Madlen
  12 czerwca, 2022

  Dziękujemy za wpis o Chicago, bardzo pomógł nam podczas zwiedzania miasta?Pozdrawiamy

Dodaj komentarz