Cuzco to najsłynniejsze miasto Peru i jedno z turystycznie najważniejszych na świecie. Niegdyś pełniło rolę stolicy państwa Inków, a w szesnastym wieku hiszpańscy konkwistadorzy intensywnie nadawali mu chrześcijański charakter. Atrakcje Cuzco są więc połączeniem tych zupełnie odmiennych kultur, których wpływ na architekturę i kulturę widać dosłownie na każdym kroku. Co warto zobaczyć w Cuzco? Miasto zachwyci miłośników folkloru, muzyki, kulinariów, historii, architektury, ale też przygody i natury, bo właśnie stąd turyści wyruszają na dalsze wędrówki – chociażby do magicznego Machu Picchu.
Cuzco – stolica Inków. Jak zaplanować zwiedzanie?
Cuzco jest dużym miastem, zamieszkałym przez pół miliona osób. Dla turysty okazuje się jednak zaskakująco łatwe i przyjemne do zwiedzania pod warunkiem, że hotel lub hostel znajduje się w ogólnie rozumianym centrum, czyli do 15 minut pieszo od Plaza de Armas – głównego placu miasta. Jeśli zadbasz o dobrą lokalizację noclegu, gwarantujemy – spacer po Cuzco będzie oczarowywał na każdym kroku! My nocowaliśmy w La Posada del Viajero, co szczerze polecamy właśnie ze względu na lokalizację i świetny stosunek jakości do ceny. Pokazujemy to miejsce w poniższym filmie o Cuzco. Jeśli natomiast chcesz od razu zerknąć na zdjęcia i ceny, skorzystaj z naszego linku partnerskiego, który przekieruje cię na właściwą podstronę Booking.
Zwiedzanie Cuzco w przypadku większości atrakcji można ograniczyć do spaceru – zwykle nawet niezbyt długiego, bo większość zabytków, muzeów, restauracji i sklepów znajduje się w ścisłym centrum. Kilka inkaskich ruin mieści się na wzgórzach, na północ od tego obszaru. Do najsłynniejszych (Saqsaywaman) teoretycznie można dostać się pieszo, choć to już dłuższa i trudniejsza wędrówka. Do dalszych zdecydowanie trzeba wybrać się taksówką lub wykupić zorganizowaną wycieczkę. Te nie są drogie – my za czterogodzinne zwiedzanie, wraz z dojazdem i oprowadzaniem przez przewodnika, płaciliśmy 30 soles + ceny wejściówek do konkretnych atrakcji. Taka wycieczka obejmowała też wspomniane Saqsaywaman. Podsumowując, zwiedzanie najłatwiej podzielić na dwie części – centrum miasta i inkaskie zabytki poza nim.
Cuzco leży na wysokości 3400-3800 m n.p.m. Jeśli to pierwsze tak wysoko położone miejsce w trakcie podróży, nie rozpoczynaj zwiedzania od razu po przybyciu i pamiętaj o aklimatyzacji! Opisaliśmy ją w ostatniej części przewodnika.
Atrakcje Cuzco – co warto zobaczyć?
Zabytki Cuzco łączą w sobie dwa światy – inkaski i hiszpański. Ale chociaż to historia charakteryzuje większość atrakcji, miasto ma do zaoferowania znacznie więcej. Oto nasza alfabetyczna lista największych atrakcji Cuzco.
Przed podróżą do Peru przeczytaj
nasz dokładny Przewodnik po Peru.
Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Archikatedra to najważniejsza świątynia katolicka w Cuzco, a zarazem jedna z najstarszych na kontynencie. Budowa rozpoczęła się z inicjatywy hiszpańskich kolonizatorów, w 1560 roku, a zakończyła… dopiero po niemal stu latach. Kościół zbudowano z kamieni, pozyskanych po zburzeniu inkaskich budynków. W jego wnętrzu znajduje się obraz autorstwa Marcosa Zapaty, przedstawiający biblijną scenę ostatniej wieczerzy, na której widać Jezusa i 12 Apostołów przy stole. Obraz jednak różni się od dzieła Leonarda da Vinciego, bo w peruwiańskiej wersji ukazane zostały tradycyjne dla tutejszej społeczności potrawy, na przykład świnka morska. Wstęp do katedry jest płatny (40 soles w 2022 r.)
Centro Quosco de Arto Nativo
Instytucja, którą można określić mianem domu kultury rdzennych mieszkańców tego regionu. Wieczorami odbywają się tu koncerty i pokazy tradycyjnego tańca. Miejsce jest dostępne dla turystów odpłatnie, ale też wchodzi w skład turystycznego biletu, który umożliwia odwiedzenie wielu atrakcji po obniżonych cenach. Opowiadamy o nim w sekcji „Pytania i odpowiedzi”.
Coricancha
Słowo to w języku keczua oznacza Złoty dziedziniec i znakomicie pasuje do świątyni, poświęconej słońcu. Zresztą… w przeszłości jej ściany zewnętrzne miały faktycznie być pokryte złotem. Ten duży kompleks w czasach panowania Inków odgrywał istotną rolę, służąc za miejsce koronacji i pochówku władców. Część oryginalnych murów jest znakomicie zachowana, a widok dużych bloków skalnych, idealnie do siebie dopasowanych, robi ogromne wrażenie. Jak zwykle w przypadku tego typu budowli, Inkowie nie wykorzystywali do ich stawiania żadnej zaprawy murarskiej, a odwiedzając tę świątynię można dokładniej zrozumieć sposób powstania tego typu konstrukcji. Jest to możliwe dzięki ekspozycji wnętrza kamiennych bloków, pełnych zatrzasków i kanalików, które wzmacniały ściany budynków.
Darmowe wycieczki „Free Walking Tour”
W Cuzco istnieje mnóstwo organizacji, oferujących darmowe spacery z przewodnikiem po mieście, w języku angielskim i hiszpańskim. Co prawda nie mamy porównania z innymi, ale z pełnym przekonaniem polecamy wycieczkę Free Walking Tour, którą organizuje zespół Real Cusco. Nasz przewodnik Eric zdradził nam mnóstwo sekretów o mieście, przybliżył jego historię, pokazał tradycyjne instrumenty, a nawet zaprosił na darmową degustację pisco. Całe zwiedzanie trwało około dwóch godzin i ograniczało się do ściesłego centrum oraz kolonialnej, bardzo kolorowej dzielnicy San Blas. Oczywiście, idea darmowego spaceru opiera się na tym, że po wycieczce należy zostawić napiwek, w dowolnej wysokości. Zwykle przyjmuje się równowartość minimum 5 dolarów za osobę.
Inkaskie zabudowania
Są wszędzie, a w tym przewodniku szczegółowo opisujemy najważniejsze z nich. Spacerując, łatwo rozpoznać, które budowle zostały wybudowane przez Inków. Jeśli widzisz fasadę budynku nachyloną bardziej niż pod kątem prostym, z idealnie dopasowanymi kamieniami, pomiędzy którymi nie ma ani milimetra zaprawy murarskiej, to znaczy, że patrzysz na fragment inkaskiego budynku. Jeśli fasada jest pionowa i ma widoczną zaprawę murarską – to zabytek hiszpański lub późniejszy.
Kamień z 12 kątami
Ulicę Hatunrumiyoc zdobi ściana z szeregiem ogromnych, idealnie uformowanych i pasujących do siebie kamiennych bloków. Jeden z nich Inkowie wycięli tak, że ma aż 12 kątów, oczywiście perfekcyjnie dopasowanych do otaczających kamieni. Do dziś naukowcy sprzeczają się jak możliwe było aż tak prezyzyjnie formowanie i dopasowywanie do siebie skalnych bloków, a kamień z 12 kątami jest jednym z wielu przykładów geniuszu budowniczych. O inkaskiej architekturze w Cuzco i na jego obrzeżach opowiedzieliśmy szczegółowo w naszym video-przewodniku, do którego obejrzenia szczerze zachęcamy.
Muzeum Czekolady
To tak naprawdę manufaktura i sklep z najróżniejszymi wyrobami czekoladowymi. Za darmo można zobaczyć pracę cukierników i wziąć udział w krótkiej degustacji. Jest to okazja do poznania nowych, zaskakujących smaków. Dla nas ciekawym połączeniem okazała się biała czekolada z chilli. Bardzo smaczna była też herbata o smaku czekoladowym. Dla zainteresowanych, muzeum oferuje odpłatne warsztaty z zakresu wytwarzania własnej czekolady oraz kawiarnię z fenomenalnymi ciastami!
Jeśli uważasz naszą twórczość za przydatną, korzystasz z niej i chcesz się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!
Muzeum Inków w Cuzco
Jak wskazuje jego nazwa, gmach Muzeum Inków przedstawia wszystko to, co jest związane z tą słynną cywilizacją. Zwiedzając to miejsce, poznasz historię, wierzenia, kulturę i sztukę Inków. Muzeum nie jest duże, ale stanowi świetne uzupełnienie informacji, które otrzymasz od przewodników podczas zwiedzania Cuzco, Machu Picchu lub innych ośrodków archeologicznych.
Muzeum Sztuki Prekolumbijskiej
Prywatne muzeum, działające pod zwierzchnictwem wywodzącego się z Limy muzeum Larco, o którym pisaliśmy w Przewodniku o Limie. Na dwóch poziomach pięknego budynku znajdują się pamiątki po Inkach, a przede wszystkim ludach, które zamieszkiwały obszar dzisiejszego Peru jeszcze na długo przed nimi. W kilku pokojach prezentuje się ceramikę, drewniane rzeźby, wyroby z metalu i nie tylko. To miejsce, które unaocznia, że historia mieszkańców Ameryki Południowej nie rozpoczyna się od okresu panowania Inków. Przeciwnie – Inkowie byli ostatnim ludem prekolumbijskim na tych terenach, a więc ich historia okazuje się być istotnym, ale w gruncie rzeczy bardzo niewielkim wycinkiem dziejów Ameryki Południowej.
Plaza de Armas – główny plac Cuzco
Główny plac miasta i centralny punkt orientacyjny. Na jego środku znajduje się charakterystyczna fontanna, otoczona schodami, bujną zielenią i setkami turystów. Wokół placu znajdziesz kolonialne budynki z pięknymi, drewnianymi balkonami oraz dwa duże kościoły: Iglesia de la Compañía de Jesús i opisywana wcześniej archikatedra. Nierzadko odbywają się tu lokalne targi, pokazy, koncerty, a kilka razy dziennie w tym miejscu swój początek mają darmowe wycieczki „Free Walking Tour”. Na placu znajduje się też grób „pierwszego rewolucjonisty Ameryki Południowej” – takim mianem przewodnik określił zamordowanego przez konkwistadorów Tupaca Amaru II – bohatera Peruwiańczyków, a zwłaszcza tutejszej ludności rdzennej. Ta w Cuzco stanowi nawet 75% populacji! Tupac Amaru II głośno sprzeciwiał się kolonizacji obszaru przez Hiszpanów, za co został brutalnie i pokazowo zamordowany.
Plaza San Cristobal
Miejsce przyciągające turystów ze względu na niesamowity widok na miasto. Na samym placu znajduje się duży krzyż, a obok Kościół San Cristobal. Podobnie jak wiele zabytków pochodzących z czasów hiszpańskich w Peru, ten także powstał w miejscu inkaskiej budowli. Będąc tutaj warto wejść na wieżę kościoła, z której rozpościera się jeszcze bardziej spektakularna panorama niż z poziomu placu. Wejście jest możliwe po uiszczeniu niewielkiej opłaty.
Plaza San Francisco
Kolejny z miejskich placów, zachwycający otaczającą go architekturą. Obok znajduje się masywny łuk Arco de Santa Clara oraz Kościół San Francisco, do którego przynależy także klasztor oraz muzeum. Jest to drugi najważniejszy plac w mieście po Plaza de Armas. Oba znajdują się relatywnie blisko siebie.
San Blas – najpiękniejsza dzielnica Cuzco
Bardzo spokojna i urokliwa część miasta, pełna kawiarni, niewielkich sklepików, a przede wszystkim kolonialnych budynków o jasnych fasadach, na których gdzieniegdzie ukazują się fragmenty inkaskich murów. Niektóre elewacje ozdabiają murale lub donice z kwiatami. Obok można zobaczyć przesiadujące w kolorowych strojach panie, zachęcające do wspólnego zdjęcia z alpaką. W innym miejscu – posłuchać lokalnego gitarzysty. Z racji stromości tej części miasta praktycznie nie ma w niej samochodów, przez co klimat jest zupełnie inny niż w najściślejszym centrum Cuzco. Warto wybrać się w te okolice, zwłaszcza że jest to trasa do punktu widokowego na Plaza San Cristobal.
San Pedro Market
Hala targowa oddalona od ścisłego centrum o około 10 minut pieszej wędrówki, będąca idealnym miejscem na zakupy. Jest to najstarszy i najbardziej znany targ w mieście. San Pedro Market słynie zarówno z dostępnych tu różnorodnych produktów spożywczych, jak i stoisk z pamiątkami, a także ubraniami z alpaczej wełny. Ten gwarny budynek znajduje się tuż obok San Pedro Station – stacji, z której w sezonie odjeżdżają pociągi do Machu Picchu.
Saqsaywaman i inne ruiny na północnych wzgórzach Cuzco
Na wzgórzach, na północ od centrum, znajduje się kilka kompleksów inkaskich ruin. Najsłynniejszym jest dawny obiekt o wciąż nie do końca rozpoznanym przeznaczeniu – Saqsaywaman. Charakteryzują go wysokie mury, ułożone kaskadowo i zbudowane za pomocą ogromnych, perfekcyjnie ciętych kamieni. Inne stanowiska archeologiczne, które warto odwiedzić to Q’enco, Puka Pukara oraz Tambomachay. O ile do ruin Saqsaywaman i Q’enco można dostać się pieszo (choć to dość wyczerpująca wędrówka na szczyt wzgórza), to dwa pozostałe kompleksy są znacznie bardziej oddalone, więc warto odwiedzić je taksówką lub w zorganizowanej wycieczce.
Mapa atrakcji Cuzco
Największe atrakcje Cuzco zamieściliśmy dla twojej wygody na poniższej mapie. Zdecydowana większość z nich znajduje się w centrum miasta, dlatego tak ważne jest znalezienie noclegu właśnie w tej okolicy. Jest bardzo bezpieczna. Niektóre zabytki znajdują się na wgórzach, na północ od centrum. Tam najlepiej dostać się podczas zorganizowanej wycieczki, autobusem. We wspomnianym już filmie o Cuzco pokazaliśmy, jak takie wycieczki wyglądają. Trwają kilka godzin.
Wycieczki poza Cuzco
Cuzco to leży u podnóża Andów i właśnie dlatego wiele wycieczek, organizowanych przez lokalne biura podróży, dotyczy górskich wędrówek – zarówno jednodniowych, jak i dłuższych. Oprócz trekkingu, turyści mogą też liczyć na wycieczki krajoznawcze, których podstawowym celem jest poznawanie inkaskich zabytków. Zdecydowanie najpowszechniejszą wycieczką, a często nawet głównym celem przylotu do Cuzco, jest podróż do świętego miasta Inków – Machu Picchu.
Machu Picchu
Są miejsca, które z jakiegoś powodu przyciągają ludzi ze wszystkich stron świata, a następnie wprawiają w zupełne osłupienie. Nawet nie samym wyglądem ani historią, ale po prostu atmosferą, jakąś niewytłumaczalną magią, która unosi się w powietrzu. Machu Picchu to miejsce wyjątkowe. Nieodkryte przez hiszpańskich kolonizatorów przetrwało do dziś w niemal nienaruszonym stanie, mimo trzęsień ziemi i wymagającego klimatu. To jeden z cudów świata, który po prostu trzeba zobaczyć, będąc w Peru.
Podróż do Machu Picchu jest wymagająca – złożona logistycznie, a przede wszystkim naprawdę kosztowna. Widok i wspomnienia rekompensują jednak wszystko. O tym, jak samodzielnie zorganizować zwiedzanie Machu Picchu, niebawem opowiemy w oddzielnym artykule i filmie. Już teraz podpowiadamy jednak, że najwygodniejszą opcją jest pociąg Inka Rail lub Peru Rail. Istnieje możliwość wyjazdu z Cuzco bardzo wcześnie rano, spędzenia wczesnego popołudnia w Machu Picchu i powrotu wieczorem. To podróż intensywna, ale zdecydowanie możliwa. Jeśli masz więcej dni, warto rozważyć trekking na fragmencie trasy.
Święta Dolina Inków i Szlak Inków
Dolina Inków to obszar pełen inkaskich osad i zabytków, który niegdyś stanowił najważniejszą, centralną cześć imperium. Dolina wije się wzdłuż rzeki Urubamba, na długości około 100 kilometrów. Za jej początek uznaje się stanowisko archeologiczne w Pisac, nieopodal Cuzco, a za koniec – miasteczko Machu Picchu, u podnóża góry ze słynnym stanowiskiem archeologicznym. Dolinę można zwiedzać na wiele sposobów, a miłośnicy trekkingu często decydują się na przejście po jej różnych fragmentach. Alternatywą do nizinnej wędrówki jest przejście historycznego, górskiego Szlaku Inków, który liczy nieco ponad 40 kilometrów i prowadzi wprost do ruin Machu Picchu. To trasa wykorzystywana już w czasach inkaskich!
Rainbow Mountain
Vinicunca (nazywana Górą Tęczową lub z języka hiszpańskiego Górą Siedmiu Kolorów) to być może najbardziej malownicza góra świata. Wycieczki w okolicę jej szczytu, mierzącego 5200 m n.p.m. rozpoczynają się zazwyczaj od odbioru z hotelu w Cuzco około 4 nad ranem. Trwają cały dzień, a w programie najczęściej zawierają tradycyjne śniadanie, wsparcie przewodnika podczas dwugodzinnego trekkingu i… dostęp do butli z tlenem, na wypadek problemów z oddychaniem.
Pamiętaj, aby Rainbow Mountain odwiedzić dopiero po kilku dniach aklimatyzacji w Cuzco. Podczas całej wycieczki pij dużo wody i żuj liście koki. Dzień wcześniej warto też rozpocząć przyjmować tabletki na chorobę wysokościową. Nam polecono lek o nazwie Acetazolamida.
Laguna Humantay i Salcantay Trek
Piękna, turkusowa laguna (a tak naprawdę jezioro) pośród ośnieżonych, andyjskich szczytów. Podobnie jak w przypadku Góry Tęczowej, także tutaj trzeba dojechać autobusem, a kierowcy odbierają turystów z hotelów około 4 nad ranem. Wycieczka trwa cały dzień. Jezioro znajduje się na wysokości 4200 m n.p.m., więc pod względem wysokościowym jest bardziej przystępne dla płuc niż Góra Tęczowa. Oczywiście również w tym przypadku podróż bez wcześniejszej aklimatyzacji w Cuzco jest skrajnie nierozsądna i po prostu niebezpieczna.
Jeśli chcesz sprawdzić swoje siły w naprawdę wymagającym trekkingu, nieopodal znajduje się szlak po zboczu góry Salcantay. Sama góra mierzy aż 6271 m, ale najwyższa partia szlaku znajduje się na wysokości nieco ponad 4600 m n.p.m.
Moray i Maras
Dwie nietypowe atrakcje nieopodal Cuzco, zazwyczaj łączone w ramach jednej wycieczki. Moray to tajemnicze stanowisko archeologiczne, będące niegdyś prawdopodobnie inkaskim amfiteatrem, bo posiada charakterystycznie okrągły kształt. Z kolei Maras to miejscowość, w której znajdują się saliny (salinas) – przepiękne jeziorka, wykorzystywane do pozyskiwania soli już w czasach prehiszpańskich. Zwiedzając Maras zwróć uwagę na osoby, które pracują tu wciąż tym samym sposobem, co dawniej!
Pozostałe wycieczki z Cuzco
Cuzco to turystyczne centrum Peru, dlatego idąc jego ulicami miniesz mnóstwo biur podróży, oferujących najróżniejsze wycieczki. Przed przylotem warto napisać do swojego hotelu i zapytać o jego ofertę. My w La Posada del Viajero wykupiliśmy na przykład wycieczki po zabytkach w północnej części Cuzco i połączenie przejazdu quadami po niższych partiach Andów z wizytą w Maras. Propozycji jest mnóstwo i jeśli tylko możesz wygospodarować dodatkowy dzień w Cuzco, to nawet jeśli wstępnie nie masz konkretnego pomysłu na kierunek wyjazdu, na pewno na miejscu znajdziesz dla siebie odpowiednią opcję.
Dalsze wycieczki
W Cuzco można wykupić też dalsze wycieczki, na przykład na najwyżej położone jezioro żeglowne świata – Titicaca. To jednak długie, kilkudniowe wyjazdy, więc zamiast nich sugerujemy tak ułożyć plan podróży, aby jechać w jedną stronę z Cuzco do Limy lub odwrotnie, przez wiele atrakcji po drodze, w tym wspomniane jezioro (zdecydowanie warte zobaczenia, zwłaszcza pływające wyspy „uros”). W logistyce takiego przejazdu pomoże Peru Hop, czyli turystyczna firma autokarowa, z której sami korzystaliśmy. Aby poznać to rozwiązanie bliżej, przeczytaj naszą recenzję w artykule o transporcie w Peru.
Przed podróżą do Peru przeczytaj
nasz dokładny Przewodnik po Peru.
Co warto zjeść w Cuzco?
Tradycyjna kuchnia Cuzco jest przepyszna, jeśli kosztujesz jej we właściwym miejscu. Wcale nie trzeba stołować się drogo – przeciwnie. Warto jednak, jak zawsze, przed wejściem do lokalu sprawdzić opinię na jego temat w internecie, aby po prostu nie rozczarować się jakimś daniem, zwłaszcza jeśli jest nietypowe. Do lokalnych specjałów należy quinoa (podobna do kaszy), kukurydza, popularny w całym Peru kurczak, najróżniejsze odmiany ziemniaków, naprawdę smaczne mięso alpaki i jedno, którego nie daliśmy rady spróbować – świnki morskiej. Warto spróbować typowego dla Peru napoju z fioletowej kukurydzy – Chicha Morada, piwa Cusquena, licznych craftów, pysznego wina (nam przypadła do gustu niedroga marka Intipalka) oraz drinka Pisco Sour.
Najpopularniejsze w Cuzco są jednak liście koki, podawane na różne sposoby, często w formie naparu. Zawierają mnóstwo witamin i pomagają lepiej znieść wysokość, więc wykorzystuje się je tu od stuleci. W naszym hotelu można było przyrządzić je sobie samemu o dowolnej porze, za darmo, przy recepcji. Jest to podobno powszechna praktyka.
Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych przez nas restauracji, które z ręką na sercu polecamy. Są naprawdę wyjątkowe.
- A Mi Manera – najdroższa z odwiedzanych przez nas restauracji. Mimo to, jej ceny nie odbiegają od typowych dla restuaracji w centrach polskich miast, na przykład w Warszawie. Byliśmy tu dwa razy. Kosztowaliśmy fenomenalnych zup, tataru z alpaki, steka z alpaki i wina Intipalka.
- Andean Grill – cenowo kontrastująca z A Mi Manera. Ogromne zestawy obiadowe w bardzo niskich cenach. Tutaj kosztowaliśmy między innymi kukurydzy z serem andyjskim.
- Tunupa – restauracja, którą spokojnie można też traktować jako klimatuczny bar koktajlowy. Wieczorami odbywają się tu koncerty z muzyką na żywo i pokazami tradycyjnych tańców.
- Café Dwasi – pyszna kawa i smaczne kanapki
Nocleg w Cuzco
Niezależnie który hotel lub hostel wybierzesz, upewnij się, że znajduje się w centrum historycznym, które jest bardzo bezpieczne, pełne atrakcji, barów i restauracji. Warto też skontaktować się ze wstępnie wybranym obiektem i zapytać wprost, czy posiada butlę z tlenem i czy skorzystanie z niej w przypadku trudności z oddychaniem jest nieodpłatne. To bardzo popularne, niezależnie od ceny noclegu, choć wciąż nie jest standardem. Cuzco znajduje się około 3400 m nad poziomem morza, więc jeśli zaczynasz tu swoją peruwiańską przygodę, a więc przylatujesz ze znacznie niższych partii, choroba wysokościowa prawie na pewno cię dopadnie. Warto mieć zabezpieczenie w postaci butli z tlenem, gdyby organizm zbyt silnie na nią zareagował.
My zatrzymaliśmy się w La Posada Del Viajero. Polecamy to miejsce, bo jest kolorowe, dobrze wyposażone, ma świetną obsługę, serwuje syte śniadania z widokiem na centrum, liście koki dla gości (i tlen w razie potrzeby), a przede wszystkim posiada idealną lokalizację – rzut beretem od wszystkich głównych atrakcji Cuzco. Jeśli szukasz lub planujesz niebawem szukać noclegu, skorzystaj z naszych linków partnerskich, aby przejść na odopowiednie podstrony Booking. Rezerwując za ich pośrednictwem, wesprzesz rozwój tej strony. Tutaj poznasz ofertę La Posada del Viajero, a tutaj – inne noclegi w Cuzco. Dla twojej wygody wybraliśmy już w ustawieniach odpowiedni obszar (blisko atrakcji) i miejsca noclegowe o pozytywnych opiniach.
Szybkie pytania i odpowiedzi:
Jak zawsze, zapraszamy na sesję szybkich pytań i odpowiedzi. Tym razem, oczywiście, na temat inkaskiej stolicy, a zarazem jednego z naszych ulubionych mieść na świecie – pięknego Cuzco.
Ile czasu potrzeba na zwiedzanie?
Nie wliczając czasu na aklimatyzację ani wycieczki poza miasto, 2 pełne dni to minimum, potrzebne na poznanie atrakcji Cuzco. Wspomniana aklimatyzacja powinna wynosić co najmniej 1 pełny dzień.
Jak zapobiec chorobie wysokościowej?
Cuzco leży na wysokości ponad 3400 m n.p.m., co powoduje, że w powietrzu znajduje się mniej tlenu. Choroba wysokościowa objawia się bólem głowy, osłabieniem, trudnościami w oddychaniu, bólem płuc, krwawieniem nosa. Aby jej zapobiec, w pierwszy dzień pobytu niczego nie zwiedzaj, niestety. Po przyjeździe do hotelu od razu poproś o duży kubek gorącej herbaty z liści koki. Połóż się, jedz bardzo lekko, pij dużo wody i, raz jeszcze, pamiętaj o liściach koki. One naprawdę działają. W przeciwieństwie do alkoholu, który odwadnia i pogłębia wszelkie dolegliwości (sprawdzone, nie polecamy!).
W drugim dniu wybierz się już na spacer, ale tylko po najbliższej okolicy. Żadnej wspinaczki, żadnych dalekich wędrówek. Jeśli nie zmęczysz organizmu i pozwolisz mu się dostroić do nowych warunków, prawdopodobnie około trzeciego dnia możesz już zacząć myśleć o intensywniejszym zwiedzaniu. Wycieczki w wysokie góry zacznij najpóźniej, jak to możliwe.
*Uwaga: Machu Picchu jest położone 1000 metrów niżej niż Cuzco, więc niektórzy turyści po lądowaniu od razu jadą taksówką do miejscowości Ollantaytambo lub Aguas Calientes, skąd kolejnego dnia wyruszają do Machu Picchu, by od tego obszaru rozpocząć aklimatyzację.
Czy Cuzco jest bezpieczne?
Centrum Cuzco jest bardzo bezpieczne. Patrole policji widać na każdym kroku, a sami mieszkańcy są pozytywnie nastawieni do turystów. Nikt nas nie oszukał. Nikt nas nie zaczepiał (nie licząc ulicznych sprzedawców, zachęcających do kupna swoich produktów). Po centrum chodziliśmy za dnia i nocą – zatłoczonymi placami i cichymi uliczkami. Wszędzie czuliśmy się bardzo komfortowo. Jak wszędzie w Peru, trzeba jednak pamiętać o kilku niezwykle istotnych zasadach bezpieczeństwa.
Czy Peru jest bezpieczne?
Czym są bilety Cusco Touristic Ticket?
To karty turystyczne, pozwalające zobaczyć nawet 16 atrakcji (koszt 130 soles) lub atrakcje konkretnego segmentu – na przykład inkaskie ruiny na północy miasta (70 soles). Wycieczki zazwyczaj nie obejmują wejściówek, dlatego wykupienie takiej karty może być opłacalne. Nie obejmuje jednak wszystkich atrakcji miasta, dlatego zakup najlepiej skonsultować w pierwszym dniu pobytu – chociażby z obsługą hotelu.
Kiedy lecieć do Cuzco?
Pogoda w Cuzco jest względnie stabilna przez cały rok, choć środek polskiej zimy, to andyjska pora deszczowa, więc szansa opadów wzrośnie. Sporo dzieje się na przełomie października i listopada, bo najpierw Peruwiańczycy obchodzą Halloween, a kilka dni później, 4 listopada, święto rewolucjonisty i bohatera narodowego Tupaca Amaru II. To data upamiętnia dzień rozpoczęcia zainicjowanej przez niego rewolucji. Oba święta są hucznie obchodzone.
Jak dostać się z lotniska do centrum?
Najłatwiej i najszybciej taksówką. Powinna kosztować około 20-25 soles. Rezerwując ją z wyprzedzeniem, za pośrednictwem hotelu, zapłacisz około 30-40 soles.
Gdzie na zakupy?
Pamiątki kupisz dosłownie wszędzie. San Pedro Market to prawdopodobnie największe targowisko w mieście. Jakościowych produktów, na przykład z wysokiej klasy wełny „baby alpaca”, szukaj przede wszystkim w markowych sklepach, które będziesz tu mijać co chwilę. Warto się rozglądać, przymierzać, porównywać ceny – nie spieszyć z zakupem. O tym, jak ropoznać autentyczne, wysokojakościowe odmiany produktów z alpak, dowiesz się w naszym filmie o Cuzco. W nim przedstawiamy też przykładowe ceny.
Zakupy spożywcze najlepiej robić w supermarketach, na przykład Gato’s Market (na przeciwko naszego hotelu La Posada del Viajero) oraz Orion Supermercados (nieopodal placu San Pedro). Małe kioski i sklepiki, które znajdziesz niemal wszędzie, oferują produkty w wyższych cenach.
Czy w Cuzco mogę płacić kartą?
Zaskakująco często tak, także na wielu straganach z pamiątkami. Zawsze jednak warto mieć przy sobie gotówkę. W 2022 r. bankomaty marki BCP nie pobierały prowizji.
Jeśli uważasz naszą twórczość za przydatną, korzystasz z niej i chciałbyś się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!
Szykujesz się do podróży?
Planując wyprawę, skorzystaj z naszego Przewodnika po Peru!
Przewodnik po Peru
Najnowsze wpisy: