Miasto Meksyk jest nie tylko stolicą, ale pod wieloma względami najważniejszym miastem kraju. To właśnie tutaj mieści się siedziba rządu i kilka wielkich centrów biznesowych, co czyni miasto Meksyk istotnym punktem na mapie całej Ameryki Łacińskiej. Co warto zobaczyć w Mexico City? Ze względu na liczne atrakcje, które opisujemy poniżej, jest to miejsce przyciągające pielgrzymów i turystów z całego świata. Ogromne odległości, uliczne korki, smog, ale też wielowiekowe tradycje, wspaniała kuchnia, muzyka i serdeczni ludzie – to wszystko razem tworzy pełne uroku i kontrastów Mexico City.

 

 

Największe atrakcje Mexico City – TOP 10

Planujesz zwiedzanie Mexico City? To świetny pomysł! Miasto zostało założone przez Azteków w XIV wieku i szybko stało się siedzibą imperium. W 1521 roku było to już jedno z najdoskonalej zaplanowanych i rozwiniętych miast świata. Wtedy do Meksyku przybyli hiszpańscy konkwistadorzy. Podbili miasto, podobnie jak inne ośrodki kultur prekolumbijskich. Współczesne miasto Meksyk to fascynujące pozostałości azteckich zabytków, kolonialnych kościołów i współczesnych atrakcji, związanych na przykład z tak wybitnymi artystami jak Diego Rivera czy Frida Kahlo. Poniżej prezentujemy 10 najważniejszych atrakcji miasta, w kolejności alfabetycznej.

 

Bazylika Matki Bożej z Guadalupe

Guadalupe to znana na całym świecie świątynia, będąca jednocześnie narodowym sanktuarium Meksyku. Bazylika powstała nieopodal miejsca, w którym Matka Boża z Guadalupe objawiła się świętemu Juanowi Diego, w 1531 roku. Jest to najstarsze objawienie maryjne uznawane przez Kościół Katolicki. Sama legenda objawienia miała silny związek z historią kolonizacji kraju i procesem zastępowania prekolumbijskich wierzeń religią katolicką, co opisaliśmy w artykule o historii Meksyku. Warto zauważyć, że Matka Boska z Gudalupe jest dla Meksykanów ważniejsza niż sam Jezus i to do niej modlą się najczęściej. Tym samym Bazylika Matki Bożej z Guadalupe jest najważniejszą świątynią w kraju, a zarazem największym sanktuarium maryjnym na świecie, przyciągającym co roku miliony pielgrzymów. Na kompleks składa się kilka świątyń, wzgórze ze wspaniałymi widokami, a nawet pomnik i obrazy, przedstawiające Jana Pawła II.

przesuń

 

Katedra Metropolitalna i Zócalo

Katedra Metropolitalna znajduje się przy placu Zócalo (oficjalna nazwa to Plaza de la Constitución), będącym głównym placem miasta Meksyk. Obok gigantycznej flagi Meksyku organizuje się parady wojskowe, oficjalne wydarzenia państwowe, koncerty i festyny. Sama katedra jest siedzibą biskupa archidiecezji meksykańskiej. Smutną ciekawostką jest fakt, że świątynię zbudowano w miejscu niegdyś potężnej piramidy Azteków, będącej symbolem tej cywilizacji, a do budowy kościoła wykorzystano kamienie, pochodzące właśnie ze zburzonej piramidy. Dzisiejsza budowla jest więc świadectwem tego, jak hiszpańscy kolonizatorzy rujnowali zastane w Meksyku wierzenia i kulturę, wręcz upokarzając zastane ludy. Dzięki pracy archeologów, wokół katedry można dziś zobaczyć fundamenty dawnej piramidy.

 


Przed podróżą przeczytaj nasz kompleksowy przewodnik po Meksyku.


 

Murale Diego Rivery

Mural Diego Rivera Mexico City Alameda

Mural: „Sen o niedzielnym popołudniu w Parku Alameda” – Muzeum Diego Rivery

Spektakularnym muralom Diego Rivery poświęcone jest zlokalizowane w centrum miasta muzeum. Odwiedzający mogą oglądać „Sen o niedzielnym popołudniu w Parku Alameda” – fresk ukazujący całą historię Meksyku, w jednym miejscu. Warto więc wcześniej poznać biografie najważniejszych postaci dla dziejów kraju. Mural w przeszłości zdobił jedną ze ścian hotelu, zniszczonego podczas trzęsienia ziemi. Całą ścianę, wraz z pokrywającym ją dziełem, przeniesiono do muzeum. Nie jest to jednak jedyne miejsce, prezentujące prace Rivery. Można zobaczyć je też m.in. w Pałacu Sztuk Pięknych i Pałacu Narodowym. Z kolei by poznać murale jego uczniów, warto wybrać się na targ Abelardo L. Rodrigueza.

 

Muzeum Fridy Kahlo

Muzeum poświęcone tej niezwykłej artystce powstało w jej domu, gdzie mieszkała od 1929 do 1954 roku. Budynek w intensywnie niebieskim kolorze przykuwa uwagę i wzbudza zainteresowanie, podobnie jak samo życie Fridy. W muzeum można podziwiać oryginalne dzieła malarki i spacerować po prywatnych pokojach, w których mieszkała Frida oraz Diego Rivera. Szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia i cen biletów można znaleźć tutaj. Przygotuj się na długą kolejkę do wejścia – dom jest oblegany przez turystów! Muzeum znajduje się w kolonialnej dzielnicy Coyoacán, która jest warta odwiedzenia sama w sobie.

 

Zapraszamy do wirtualnego spaceru po muzeum Fridy Kahlo!

 

Narodowe Muzeum Antropologiczne

Czas na miejsce, które nas zafascynowało najbardziej. W kraju o takiej historii jak Meksyk, muzeum antropologiczne po prostu musi robić wrażenie. W dodatku, to w stolicy jest ogromne. Przedstawia sięgającą tysięcy lat historię ludów prekolumbijskich. Pokazuje ich rękodzieła, kulturę i opowiada o tym, jak rozwijały się na przestrzeni wieków. Tutaj dowiesz się czym różnili się Aztekowie od Majów i nie tylko. Muzeum znajduje się w parku Chapultepec, dlatego łatwo połączyć wizytę w nim ze zwiedzaniem innych atrakcji miasta. Naszym zdaniem jest to najważniejsze muzeum w kraju i zakładamy, że jedno z najistotniejszych tego typu na świecie. Cena biletu to 90 pesos (ok. 22 zł). Pobierana jest także dodatkowa opłata za możliwość korzystania z aparatu. Szczegółowe informacje, wraz z godzinami otwarcia, można znaleźć tutaj.

przesuń
Muzeum Antropologiczne w Mexico City - kalendarz

Muzeum Antropologiczne w Mexico City

 

Pałac Sztuk Pięknych

Palacio de Bellas Artes

Palacio de Bellas Artes

Palacio de Bellas Artes to zlokalizowany w sercu miasta przepięknym budynek, pełniący obecnie funkcję kulturalnego centrum stolicy. Odbywają się tu liczne koncerty, występy grup tanecznych oraz inne wydarzenia. Zbudowany ze stali, betonu i marmuru obiekt robi wrażenie nie tylko wśród wielbicielach architektury Art Deco, której elementy można tu odnaleźć. Wewnątrz turyści mogą podziwiać między innymi murale Diego Rivery.

 

 

Park oraz zamek Chapultepec

Meksyk, Mexico City - atrakcje co warto zobaczyć

Park Chapultepec

Chapultepec to park położony nieopodal centrum i otoczony przez wiele atrakcji stolicy. Jest największym parkiem miejskim w całej Ameryce Łacińskiej. Stanowi popularną atrakcję dla turystów i mieszkańców, którzy przechadzając się między straganami z pamiątkami, oglądają tutejsze pomniki. Najważniejszym jest Monumento a los Ninos Heroes upamiętniający młodych żołnierzy, walczących w obronie zamku Chapultepec. Sam zamek również jest zlokalizowany w parku, na jednym ze wzgórz. Był on oficjalną rezydencją cesarza Maksymiliana w okresie Drugiego Cesarstwa Meksykańskiego (1864 – 1867), a do 1939 r. – siedzibą prezydentów Meksyku. Następnie przekształcono go w muzeum.

 

Plac Garibaldi

Plaza Garibaldi to miejsce, w którym króluje folkowa muzyka – przede wszystkim wykonywana przez zespoły mariachi. Wokół placu znajduje się wiele barów i restauracji, w których zespoły grają na żywo, podchodząc do stolików, na życzenie. Oczywiście, za każdy utwór trzeba zapłacić (około 150 pesos / 35 zł), ale przygodę pamięta się bardzo długo, więc absolutnie polecamy! Można poprosić o konkretny utwór lub dać się zaskoczyć. Występy odbywają się także bezpośrednio na placu. W restauracjach na Plaza Garibaldi można zjeść typowo meksykańskie dania, skosztować lokalnego piwa, tequili i mezcal, a to wszystko w pięknym otoczeniu, pełnym fantastycznej muzyki i rozrywkowej atmosfery.

Drink z tequilą, plac Garibaldi, Meksyk, tequila

 

 

Teotihuacán

Teotihuacán to w tłumaczeniu „miejsce, w którym ludzie (lub mężczyźni) stają się bogami”. Mowa o niezwykle popularnym stanowisku archeologicznym, oddalonym o 50 km od centrum Mexico City. Ten zachowany w bardzo dobrym stanie kompleks prekolumbijskich piramid i budowli przybliża historię ludu Teotihuacán, który odegrał istotną rolę w dziejach późniejszych cywilizacji Mezoameryki, zwłaszcza Azteków. Najważniejszymi budowlami są tu Piramida Słońca i Piramida Księżyca. Obie można podziwiać nie tylko z dali, ale też wspinając się po będących ich częścią schodach. W przypadku Piramidy Słońca, można wspiąć się aż na sam szczyt.

przesuń

 

Wieża Latynoamerykańska

Meksyk atrakcje - Wieża Latynoamerykańska (Torre Latinoamericana)

Wieża Latynoamerykańska

Jest to jeden z bardziej charakterystycznych budynków w centrum miasta, między innymi ze względu na ogromny ekran na szczycie, wyświetlający aktualną godzinę. Ukończenie tej 44 kondygnacyjnej wieży miało miejsce w 1956 roku. Jej wysokość wraz z iglicą to 182 metrów, co może dziś nie robi wrażenia, ale w momencie powstania powodowało, że był to najwyższy budynek w mieście. Na ostatnim piętrze znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę na centrum miasta. Miasto Meksyk posiada naprawdę wielką powierzchnię i dopiero spojrzenie z góry uzmysławia skalę jego ogromu. Niestety, bardzo często widoczność jest mocno ograniczona przez tutejszy smog. Mimo to, warto wjechać na górę. Koszt to niespełna 200 pesos (ok. 45 zł).

 

Mapa opisywanych atrakcji Mexico City

Mapa atrakcji Mexico City, którą prezentujemy poniżej, zawiera wszystkie bardziej i mniej znane atrakcje miasta, które opisaliśmy w tym artykule. Przybliż, by zobaczyć szczegóły.

 

 

Mniej znane atrakcje miasta Meksyk

Poza 10 wymienionymi miejscami, które w naszej ocenie są najważniejszymi punktami na turystycznej mapie Mexico City, chcielibyśmy jeszcze wspomnieć o kilku innych atrakcjach. Każde z tych miejsc na swój sposób ukazuje fascynującą historię i kulturę tego miasta.

 

Anioł Niepodległości

Anioł Niepodległości Mexico City

Pomnik Anioła Niepodległości

El Ángel de la Independencia to jeden z symboli Mexico City. Zdobi najważniejszą z tutejszych alei – Paseo de la Reforma, długą na sześć kilometrów. Ten imponujący pomnik został ukończony w 1910 roku, w setną rocznicę rozpoczęcia meksykańskiej Wojny o Niepodległość. Z czasem stał się nie tylko dekoracją miasta, ale także mauzoleum. Warto przyjść tu wieczorem, by zobaczyć oświetlony intensywnymi barwami pomnik oraz okoliczne drapacze chmur.

 

 

Fontanna Tláloca

Fuente de Tláloc autorstwa Diego Rivery jest zlokalizowana w parku Chapultepec. Przedstawia boga deszczu – Tláloca. Jest ogromnych rozmiarów i pięknie zdobiona. Od momentu powstania w latach 50-tych XX wieku, przed długi czas ulegała zniszczeniu. Na szczęście fontannę odnowiono i dziś jest podziwiana przez wielbicieli Diego Rivery, którzy mają okazję zobaczyć inną niż murale pracę mistrza.

 

Plac Trzech Kultur

Demonstracja studentów na kilka dni przed sokonaniem masakry

Demonstracja studentów na kilka dni przed dokonaniem masakry

Plac na którym, jak sama nazwa wskazuje, odnajdziemy elementy trzech kultur. Wszystkie miały wpływ na ukształtowanie współczesnego Meksyku. Elementem z czasów prekolumbijskich są ruiny twierdzy Azteków. O czasach kolonialnych przypomina kościół św. Jakuba, zbudowany w XVI wieku. Otaczające plac współczesne budynki są przedstawicielami trzeciej kultury. Na placu znajduje się także pomnik upamiętniający ofiary masakry z 2 października 1968 roku.

Wtedy doszło tu do krwawego stłumienia protestów studentów, którzy postanowili wykorzystać zwrócone na Meksyk oczy całego świata. Na 10 dni przed ceremonią otwarcia organizowanych w mieście Letnich Igrzysk Olimpijskich, chcieli pokazać sprzeciw wobec ówczesnej władzy. Na polecenie prezydenta armia otwarła ogień do manifestujących. Około tysiąc osób zostało rannych, a nawet do 400 – zabitych. Propaganda państwowa długo podtrzymywała, że żołnierze zostali sprowokowani i nie mieli innego wyjścia, niż bronić się przed agresywnymi protestującymi. Dopiero w 2000 roku światło ujrzały dokumenty, świadczące chociażby o tym, że świadome zabicie protestujących zlecono snajperom.

 


Potrzebujesz planu podróży? Skontaktuj się z nami.


 

Pływające ogrody i Wyspa Lalek

Wyspa położona na obrzeżach miasta Meksyk, a jednocześnie miejsce wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Otoczona mroczną aurą atrakcja przyciąga turystów, chcących zobaczyć drzewa, na których powieszono setki lalek. Historia ich pojawienia się jest związana z Julianem Santaną Barrerą, który będąc świadkiem śmierci dziecka w tym miejscu, rozpoczął zawieszanie lalek na wyspie. Według niektórych źródeł robił to, by uspokoić ducha zmarłego dziecka.

Nieopodal znajdują się również tak zwane „pływające ogrody” Xochomilico, o bardzo ciekawej historii. Rdzenni mieszkańcy uprawiali na wielkich, budowanych z trzciny tratwach warzywa i kwiaty, aż rośliny zaczęły zapuszczać korzenie aż do dna jeziora. Dziś turyści mogą podróżować między sztucznymi wyspami kanałami, mijając inne łódki. Nimi często pływają sprzedawcy lokalnych przysmaków czy typowych napojów piwnych – michelada i chelada.

 

Biblioteka Vasconcelos

Otwarta w 2006 roku biblioteka jest architektonicznym dziełem sztuki. Wewnętrzne pokoje i półki z książkami lewitują nad ogromnym holem, co sprawia wrażenie a sprawia lekkości i podkreśla przestrzeń. Nie da się oddać w pełni tego na zdjęciach, więc koniecznie odwiedź to miejsce osobiście. Wokół biblioteki znajdują się niewielkie ogródki, a cały kompleks znajduje się niedaleko Placu Trzech Kultur.

 

Biblioteka Vasconcelos - mexico city atrakcje

Biblioteka Vasconcelos, autor: Diego Delso

 

Muzeum Dolores Olmedo

Jest to muzeum zlokalizowane w hacjendzie w stylu kolonialnym. Ten piękny budynek, w latach 60-tych XX wieku został kupiony przez Dolores Olmedo, przyjaciółkę Fridy Kahlo i Diego Rivery oraz kolekcjonerkę ich prac. Z biegiem czasu powstało tu muzeum Dolores Olmedo. Obecnie jest to miejsce, w którym można podziwiać największą kolekcję dzieł Fridy Kahlo, Diego Rivery oraz Anegeliny Beloff. Hacjendę otaczają piękne ogrody, po których przechadzają się pawie.

 

Świętowanie Dia de Muertos

Dzień Zmarłych w całym kraju jest świętowany hucznie. W mieście Meksyk odbywa się słynna parada, a całe miasto jest kolorowo ustrojone. Warto w tym okresie wybrać się na jeden z cmentarzy, by zobaczyć, jak Meksykanie obchodzą to cudowne święto. Więcej na jego temat pisaliśmy w oddzielnym artykule, do którego lektury zachęcamy.

Świętujmy śmierć po meksykańsku

Dia de Muertos, czyli meksykański Dzień Zmarłych, to pełen symboli okres wspominania zmarłych na wesoło… Ale czy aby na pewno? Zacznijmy od początku. Jak...
Czytaj więcej

 

 

Komunikacja miejska: metro, taksówka, czy pieszo?

Miasto Meksyk jest naprawdę ogromne. Cały obszar metropolitarny należy do największych i najludniejszych na świecie. Najpopularniejszym sposobem przemieszczania się jest metro, ale warto poznać także inne możliwości, jakie oferuje stolica kraju.

 

Komunikacja miejska w Mexico City

Metro w Mexico City mapa

Kliknij, by przejść na nieoficjalną stronę, po angielsku

Bardzo duża ilość mieszkańców sprawia, że ulice są zakorkowane. Rozbudowana sieć linii metra powoduje, że jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób poruszania się po mieście. Jest to największy system metra w Ameryce Łacińskiej, w dodatku niedrogi: pojedynczy przejazd metrem kosztuje tylko 6 pesos (około 1.50 zł). Na ten moment nie ma możliwości zakupu biletów on-line. Trzeba je zdobyć w tradycyjnych kasach lub w automatach na przystankach Metrobus.

Skoro mowa o Metrobus, jest to raczej innowacyjne rozwiązanie, jeśli chodzi o miejską komunikację. Jaka sama nazwa wskazuje, Metrobus to połączenie metra z autobusem. Są to po prostu autobusy poruszające się po specjalnych trasach, zupełnie niedostępnych dla innych pojazdów. Dzięki temu podróż odbywa się bardzo sprawnie, bez stania w korkach.

 

Taksówka i Uber

Taksówka jest warta przemyślenia jeśli podróżujemy w kilka osób i do miejsc, do których nie dociera metro. W Meksyku dostępne są zarówno taksówki jak i Uber. Dla obcokrajowców lepszym sposobem poruszania się po mieście jest Uber, bo taksówki są zwykle droższe, a ewentualna bariera językowa i nieznajomość miasta może dodatkowo skutkować oszukaniem przez kierowcę.

 

Pieszo po Mexico City

Osoby decydujące się na nocleg w pobliżu parku Chapultepec są w stanie zwiedzić wiele z czołowych atrakcji, korzystając wyłącznie z siły własnych nóg. Jeśli jednak planujesz zobaczyć bardziej oddalone miejsca, jak na przykład Teotihuacán czy Wyspa Lalek, skorzystanie z miejskiej komunikacji, a często Ubera, jest niezbędne.

 

Jak dostać się z lotniska do centrum miasta Meksyk?

Najłatwiejszym sposobem dostania się z lotniska Benita Juáreza do centrum Mexico City jest wynajęcie taksówki lub Ubera. Innym rozwiązaniem, również wygodnym, jest skorzystanie z linii numer 4 Metrobus. Cena biletu w jedną stronę Metrobusem wynosi 30 pesos (ok. 7 zł). Możliwy jest też przejazd metrem z okolicznej stacji. Więcej informacji znajdziesz na stronie lotniska.

 

Meksykańska kuchnia: co warto zjeść w Mexico City?

Kuchnia meksykańska w 2010 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nasz przyjaciel z Mexico City, a jednocześnie absolwent szkoły gastronomicznej stwierdził, że miasto Meksyk nie jest najważniejszym pod względem kulinarnym regionem kraju. Trudno jest też wskazać potrawy charakterystyczne wyłącznie dla tego miasta. Kuchnia Mexico City jest raczej mieszanką kulinarnych smaków z różnych regionów kraju. Znajdziemy tu więc wszystkie najsłynniejsze meksykańskie potrawy, takie jak tacos, quesadillas, tortas, tamales i wiele innych. Można skosztować ich na ulicznych straganach (najlepiej takich, gdzie widzisz tłum kupujących) lub znakomitych i niekoniecznie drogich restauracjach w historycznej dzielnicy Colonia Condesa i hipsterskiej Roma. Obie znajdują się niedaleko parku Chapultepec.

 

Meksykańska kuchnia: co warto zjeść w Meksyku?

Kuchnia meksykańska w 2010 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Jest doceniana nie tylko za świeżość, jakość i oryginalne łączenie smaków, ale...
Zobacz wpis

 

 

Uliczne tacos al pastor (z ananasem)

Uliczne tacos al pastor (z ananasem)

W trakcie pobytu w Mexico City nasze serca skradło churro. Nie jest to danie typowo meksykańskie, bo wywodzi się z Hiszpanii, ale także Meksyku stało się popularne. W samej stolicy jedliśmy je w tak pysznym wydaniu, że szkoda byłoby o nim nie wspomnieć. Churro to słodka przekąska o podłużnym kształcie i przekroju gwiazdy. Powstaje w wyniku smażenia ciasta w głębokim oleju. W Mexico City znajdziemy wiele miejsc serwujących ten specjał. Wystarczy szukać szyldów z napisem churreria. My polecamy „El moro”, zlokalizowaną niedaleko Wieży Latynoamerykańskiej i Pałacu Sztuk Pięknych.

 

Nocleg i bezpieczeństwo w Mexico City: które dzielnice wybrać?

Wybór najlepszej lokalizacji zależy od wielu czynników: przewidywanego budżetu, czasu pobytu i planów na zwiedzanie. Na pewno polecamy spać w centrum, choć przy tak ogromnym mieście, to pojęcie niezbyt precyzyjne. Korzystając z poniższych linków partnerskich, przejdziesz na podstrony Booking z konkretnymi, polecanymi przez nas obszarami miasta. Rezerwując za ich pośrednictwem, wesprzesz rozwój tej strony. Dodatkowo, oferty już przefiltrowaliśmy tak, aby miały wyłącznie pozytywne opinie. I tak, najlepsze dzielnice w obrębie szeroko rozumianego centrum to Reforma, Condesa i Juarez oraz, oczywiście, najściślejsze Centrum Historyczne. Ciekawą propozycją jest także dzielnica Coyoacán, w której znajduje się muzeum Fridy Kahlo. Miejscem idealnym na zakupy, dodatkowo oferującym bogate życie nocne jest Polanco.

Miasto Meksyk, choć bardzo ciekawe i pełne zabytków, bywa niebezpieczne. Przed podróżą koniecznie zapoznaj się z naszymi poradami w artykule o bezpieczeństwie w Meksyku. W jego stolicy do okolic, które należy omijać należą dzielnice Iztapalapa, Iztacalo oraz położona już w znacznej odległości od centrum Ecatepcec. Cieszące się złą sławą miejsce w centrum nosi nazwę Tepito. Odradzamy nocleg w tych miejscach, nawet jeśli ceny okażą się bardzo niskie.

Czy Meksyk jest bezpieczny?

Zastanawiasz się, czy Meksyk jest bezpieczny? Na pewno jest przepiękny i warty odwiedzenia, mimo że wielu osobom nadal kojarzy się przede wszystkim z kartelami...
Zobacz wpis

 

Zwiedzanie miasta Meksyk: szybkie pytania i odpowiedzi

Zapraszamy na szybkie pytania i odpowiedzi, będące niejako podsumowaniem naszego artykułu o Meksyku. Dziękujemy za lekturę. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże ci przygotować się na zwiedzanie miasta Meksyk!

 

Na ile dni jechać do Mexico City?

Minimum trzy pełne dni, jeśli wliczamy w ten czas wizytę w Teotihuacán, choć oczywiście im więcej, tym lepiej. Samo odwiedzenie Muzeum Antropologicznego i znajdującego się obok parku zajmuje niemal cały dzień. Podobną ilość czasu trzeba przeznaczyć na Teotihuacán, z dojazdem. Trzeci dzień pozwoli więc zobaczyć kilka kolejnych atrakcji miasta.

 

Kiedy lecieć do miasta Meksyk?

Stolica kraju nie należy do jego najcieplejszych regionów, więc wybierz się tu wiosną, latem, lub jesienią. Szczególnie polecamy okres Dia de Muertos – Dnia Zmarłych, który opisaliśmy dokładnie w tym artykule.

 

Czy Mexico City jest drogie?

Nie. Zarówno atrakcje, komunikacja, noclegi i wyżywienie w Mexico City są tańsze, niż w Polsce. Oczywiście to uogólnienie, ale zwykle tak jest.

 

Czy miasto Meksyk jest bezpieczne?

Pod wieloma względami niestety nie. Pomimo działań mających na celu zmianę sytuacji, Meksyk nadal słynie z dużej przestępczości i stolica kraju nie różni się w tym aspekcie od pozostałych części kraju. Czy sytuacja jest tak zła, że powinno się omijać Mexico City szerokim łukiem? Przeciwnie! Zresztą, znajdziesz tu naprawdę mnóstwo turystów, z całego świata. Wystarczy trzymać się popularnych turystycznie obszarów, unikając mniej bezpiecznych dzielnic, które wymieniliśmy nieco wyżej. Jeśli zdecydujesz się na samotne zwiedzanie, bez lokalnego przewodnika, dobrze zaplanuj trasę przejazdów i zwiedzania. Zerknij też do naszego artykułu o bezpieczeństwie, który podlinkowaliśmy nieco wyżej.

 

Autor: Marta

 


Jeśli uważasz naszą twórczość za przydatną, korzystasz z niej i chciałbyś się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Wybierasz się do Meksyku?
Zajrzyj do naszego internetowego przewodnika!

Przewodnik po Meksyku

Przewodnik po Meksyku – fascynującej kulturze, bogatej historii i egzotycznych krajobrazach. Podróżując przez Meksyk skosztujesz wyśmienitych potraw, usłyszysz cudowną muzykę, poznasz prekolumbijskie cywilizacje, wypoczniesz...
Czytaj więcej

 

 

Komentarze

  1. Mietek
    19 kwietnia, 2021

    Opis piramid Teotihuacán zawiera błąd. Pierwsze zdjęcie jest źle opisane.

  2. zlukaszem
    19 kwietnia, 2021

    Bardzo dziękuję za komentarz, ale pozwolę sobie na krótką polemikę 🙂 Zdjęcie jest podpisane prawidłowo. Obie piramidy (Słońca i Księżyca) są dość podobne do siebie, ale na końcu Alei Śmierci znajduje się właśnie Księżyca, czyli niższa z obu opisywanych. Łatwo rozpoznać ją też po turystach. Na Piramidzie Słońca można zdobyć sam szczyt, natomiast w przypadku Księżyca – wejść tylko do pewnego poziomu, co dobrze obrazuje właśnie to zdjęcie. Pozdrawiamy serdecznie i raz jeszcze dziękujemy za chęć podpowiedzi! 🙂

  3. malgosia
    5 marca, 2023

    Byłam w Meksyku kilka razy ale po raz pierwszy jadę za kilkanaście dni na wycieczkę do Mexico City, z prywatnym przewodnikiem, w pełni zorganizowaną. Skorzystałam z waszych porad i sugestii, by moja wycieczka była faktycznie taka jak ja bym chciała. Zmieniliśmy dzięki waszemu blogowi kilka pomysłów. Dodaliśmy i uzupełniliśmy nasz program o wasze sugestie. Dzięki ogromne ! fajnie, że piszecie o tylu ciekawych doświadczeniach?
    Malgosiam

  4. zlukaszem
    13 marca, 2023

    Dziękujemy bardzo i trzymamy kciuki!! 🙂

Dodaj komentarz