Które muzea w Nowym Jorku są najlepsze? Metropolitan? Muzeum Historii Naturalnej? Zwykle jest tak, że każdy uważa za najlepsze te miejsca, w których sam był, co nie jest do końca sprawiedliwe. My nie jesteśmy typem muzealnych pasjonatów i z góry to zaznaczam. Zwykle poznajemy tylko te najbardziej znane, lub przeciwnie – te najbardziej zaskakujące wystawy. Natomiast na potrzeby tego artykułu połączyliśmy własne doświadczenia, wiedzę ze studiów amerykanistycznych, a przede wszystkim zamiłowanie do Nowego Jorku, by wytypować kilka wyjątkowych, muzealnych perełek. Miłej lektury! 🙂
Metropolitan Museum of Art – najlepsze muzeum w Nowym Jorku
Muzeum Metropolitan to jedno z tych miejsc, które odwiedziliśmy osobiście. Pozwalam sobie zaryzykować stwierdzenie, że jest to najważniejsze muzeum w Nowym Jorku, a być może nawet w całym kraju. Świadczą o tym nie tylko internetowe opinie oraz „ochy i achy” znawców sztuki, ale też fakt, że po spędzeniu tam połowy dnia, nawet nam ciągle było mało. Ba! Po trzech latach odwiedziliśmy je ponownie!
MET, czyli Metropolitan Museum to największe muzeum Ameryki, posiadające niesamowicie różnorodne zbiory, chyba z każdego zakątka świata. Od rzeźb i obrazów, przez zastawy kuchenne i instrumenty, po sarkofagi i mumie. Znaleźliśmy tu obrazy, których zdjęcia pokazywał nam przyjaciel w Japonii i azteckie rzeźby, które kilka lat później dokładniej poznawaliśmy w Meksyku. Odkryliśmy tu wnętrza domów z różnych okresów i krańców świata, ale też zbroje rycerskie i pięknie zdobione gitary. W MET jest naprawdę wszystko.
Co więcej, na dachu gmachu znajduje się taras z widokiem na Central Park i okoliczne wieżowce. Opisywaliśmy go w artykule o punktach widokowych w Nowym Jorku. Wstęp do MET kosztuje $30. Jeszcze niedawno turyści mogli płacić tyle, ile sami uważali za stosowne, ale teraz taką opcję zarezerwowano wyłącznie dla mieszkańców Nowego Jorku. Podobnie wygląda to w wielu innych muzeach, więc nie polegaj na przedawnionych blogach, które wciąż twierdzą, że MET można odwiedzić za dolara. Więcej informacji o cenach znajdziesz tutaj.
The National 9/11 Memorial & Museum
Niedawno otwarte muzeum, przybliżające kulisy zdarzeń z 11 września 2001 roku oraz tego, co działo się chwilę po nich. W muzeum zobaczysz szczątki konstrukcji World Trade Center, stopiony wóz strażacki, poszarpane przedmioty osobiste i zdjęcia zmarłych. Jest to miejsce po prostu przytłaczające. Czuć w nim spokój i zadumę, którą dodatkowo potęguje gra świateł muzealnych wystaw. Muzeum znajduje się na obszarze Ground Zero, czyli w miejscu, gdzie faktycznie niegdyś stały charakterystyczne wieże World Trade Center. Bilety w poniedziałkowe popołudnia są darmowe. Więcej informacji tutaj.
Wnętrze muzeum i jego widocznie poważna atmosfera
Muzeum Historii Naturalnej – w sam raz dla rodzin z dziećmi (i nie tylko)
Nowojorskie Muzeum Historii Naturalnej być może kojarzysz z filmu „Noc w Muzeum”. Znajduje się w sąsiedztwie Central Parku, podobnie jak MET, lecz po jego przeciwnej stronie. Prezentuje rozwój życia na Ziemi. Szczególnie spodoba się dzieciom (zresztą ma wśród mieszkańców opinię jednego z najlepszych miejsc edukacyjnych właśnie dla dzieci), bo znajdą tu wiele dziwnych, być może nieznanych im dotąd stworów. Gigantyczne ssaki morskie, mamuty, dinozaury… jest ich tu mnóstwo. Jeśli nie czujesz w sobie duszy paleontologa, możesz zajrzeć tu tylko na chwilę, odwiedzając wyłącznie hol z kasami biletowymi – tam również prezentowane są publicznie szkielety ogromnych dinozaurów. Skoro o biletach mowa, ich cena wynosi $25. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Przed podróżą przeczytaj nasz kompleksowy
przewodnik po Nowym Jorku.
Whitney Museum of American Art – dzieła wyłącznie amerykańskie
Wracamy do sztuki. Założone niemal wiek temu muzeum sztuki amerykańskiej charakteryzuje się tym, że prezentuje dzieła pochodzące z… Ameryki 🙂 Są więc gratką dla tych, którzy chcą poznać Stany Zjednoczone i jej sąsiadów za sprawą rzeźby i malarstwa. Wiele eksponatów bezpośrednio nawiązuje do amerykańskich realiów, na przykład miast i rozwijających się w nich subkultur.
Na dachu budynku znajduje się taras widokowy, z którego znakomicie widać Dolny Manhattan. Cena za wejście do muzeum to $25, choć w piątkowe wieczory oferuje się tu usługę „zapłać, ile chcesz”. Rezerwacji biletów należy dokonać na stronie muzeum.
Nowojorskie muzea sztuki nowoczesnej: Guggenheim i MoMA
Czas na sztukę nowoczesną. Otwarcie zaznaczam: po wyjątkowo krótkiej wizycie w MOCA (Los Angeles) uznaliśmy, że nie podołamy kolejnym wystawom tego typu, więc żadnego z powyższych już nie odwiedziliśmy. Natomiast jeśli do ciebie trafia sztuka nowoczesna, podobno Muzeum Guggenheima to najwyższa światowa liga. Nawet z zewnątrz forma budynku naprawdę robi wrażenie (tyle widzieliśmy…), więc na pewno warto wziąć to miejsce pod uwagę. Koszt biletów to $25, a szczegóły znajdziesz na muzealnej stronie.
Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz planu podróży po USA
Kolejnym muzeum sztuki nowoczesnej jest MoMA (Museum of Modern Art). Bryła gmachu nie jest tak kultowa, jak poprzednika, ale przecież to nie dla fasady odwiedza się muzea. Na forach internetowych opinie zdecydowanie faworyzują MoMA względem Muzeum Guggenheima. Zaskoczył mnie brak jakiegokolwiek sporu w tym zakresie! Okazuje się, że dla wielu MoMa to nie tylko najlepsze muzeum w Nowym Jorku, ale też w całych Stanach Zjednoczonych, przynajmniej w kategorii „sztuka nowoczesna”. Cena biletów to $25. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Muzeum Emigracji i Tenament Museum… bo to emigranci zbudowali Amerykę
Muzeum Emigracji nie należy do najnowocześniejszych. Przeciwnie – znajduje się w starym gmachu na wyspie Ellis Island, przez którą niegdyś przeszło ponad 12 milionów emigrantów. Przypływali do Ameryki z różnych krajów, w poszukiwaniu lepszego życia. Byli nimi też Polacy, w ogromnej liczbie, dlatego akurat dla nas to miejsce nabiera szczególnej wartości. Oprócz eksponatów można tu poznać motywy emigracji i losy przybyszów, po dotarciu na amerykańską ziemię. Muzeum samo w sobie jest darmowe, ale trzeba zapłacić za podróż promem. Cena zawiera rejsy na dwie wyspy: najpierw Liberty, ze Statuą Wolności, a następnie Ellis Island. Więcej informacji o muzeum i wyspie znajdziesz tutaj.
Innym muzeum o emigranckim charakterze jest kamienica Tenament Museum, na Manhattanie. To stary budynek zamieszkiwany niegdyś przez ubogą klasę robotniczą. Doskonale przedstawia prawdziwe realia życia na „ziemi obiecanej”, jak często wyobrażano sobie Amerykę. Historię tego miejsca świetnie pokazuje poniższy film. Zachęcam do zobaczenia i odwiedzenia strony muzeum.
Lotniskowiec USS Intrepid – muzeum na rzece Hudson
Gratka dla fanów wojskowości i lotnictwa. Intrepid Sea-Air-Space Museum, bo tak brzmi pełna nazwa muzeum, zlokalizowano na lotniskowcu z czasów II Wojny Światowej, który służył Ameryce aż do lat osiemdziesiątych. On sam jest już nie lada atrakcją, a jeśli dodatkowo zwrócimy uwagę na eksponaty, które zdobią jego płytę, robi się wyjątkowo ciekawie. Należą do nich m.in. naddźwiękowy Concorde, SR-71 Blackbird, dwa polskie „MiG-i”, a nawet pierwszy amerykański wahadłowiec – Enterprise. Do tego warto dodać ulokowaną tuż obok łódź podwodną, którą również można zwiedzać. To naprawdę fascynujące miejsce, w dodatku z pięknymi widokami na Manhattan i New Jersey. Ceny? Od $36, w zależności od tego, które obiekty chcesz zobaczyć. Sprawdź stronę USS Intrepid, by poznać szczegóły.
Słynny SR-71 Blackbird na płycie lotniskowca. Obróć, by zobaczyć więcej.
Pozostałe muzea w Nowym Jorku, na które warto zwrócić uwagę
Nowy Jork jest pełny najwyższej klasy muzeów. Do nich należą Frick Collection, New Museum, Morgan Library, Historical Society, a to wciąż nie koniec listy… Specjalnie ich wszystkich nie opisuję, bo nie chciałbym przekształcać tego artykułu w streszczenie Wikipedii. Z każdego rodzaju muzeów wybrałem po jednym lub dwóch najsłynniejszych, ponieważ podczas krótkiego pobytu zdecydowana większość turystów i tak właśnie na nich kończy dalsze poszukiwania, ze względu na ograniczony czas i mnogość innych atrakcji.
Muszę jednak dodać, że w Nowym Jorku znajdziesz też mnóstwo miejsc naprawdę oryginalnych: muzeum transportu miejskiego, drapaczy chmur, seksu czy szpiegów KGB. Jeśli przeznaczasz na zwiedzanie więcej, niż tylko kilka dni, zainteresuj się nimi! Mogę w tym miejscu szczerze polecić znakomity artykuł, po angielsku, który opisuje aż 24 godne uwagi muzea w Nowym Jorku. W sam raz dla tych, którzy pod tym kątem oczekują od Wielkiego Jabłka czegoś więcej!
Jeśli uważasz naszą twórczość za przydatną, korzystasz z niej i chciałbyś się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!
Przewodnik po USA
Więcej artykułów o Nowym Jorku: