Parki narodowe są podróżniczym symbolem USA. Jest ich aż 63, a najmłodszy otwarto w 2020 roku. Wszystkie można uznać za piękne, więc jeśli zamierzasz mknąć drogą, która biegnie obok któregoś z nich, koniecznie zbocz z trasy. Tej decyzji na pewno nie będziesz żałować! W poniższym artykule przedstawiam listę aż 15 najlepszych parków narodowych w Stanach Zjednoczonych – takich, które swoimi pejzażami zapierają dech w piersiach, ale jednocześnie zaskakują swoją wyjątkowością lub różnorodnością.
Najlepsze parki narodowe w USA. Czyli jakie?
Który amerykański park narodowy jest najlepszy? I co to właściwie znaczy? To bardzo względne pojęcie, a odpowiedź na pewno różniłaby się w zależności od tego, kogo zapytamy. Do najsłynniejszych parków Ameryki należą Wielki Kanion Kolorado i Yellowstone. Z kolei najczęściej odwiedzanym jest mniej popularny wśród turystów zagranicznych Great Smoky Mountains. Największe atrakcje USA, także wybrane parki, opisaliśmy już w naszym obszernym Przewodniku po USA, a w tym artykule chcę spojrzeć na ten temat w trochę inny sposób.
Tylko… po co? Bo podczas podróży chyba wszyscy szukamy niezapomnianych wrażeń i miejsc wyjątkowych – takich, które ze względu na swoją oryginalność zostaną z nami na długo. Właśnie dlatego postanowiłem stworzyć tę subiektywną listę najlepszych parków w USA, a więc moim zdaniem takich, które nie tylko zachwycają swoim pięknem, ale też z jakiegoś powodu zaskakują, jeszcze bardziej urozmaicając podróż przez Amerykę.
15. Acadia
Wschodnie stany nie oferują tak wielu parków narodowych, jak zachodnie. Wiele cudownych obszarów znajduje się pod ochroną stanową, ale nie zostało uznanych za wystarczająco istotne, by objąć je ochroną na szczeblu narodowym. Inaczej jest z zamieszkałym przez łosie i homary wybrzeżem Atlantyku, pełnym lasów, jezior i ślicznych wysepek, rozrzuconych po niewielkich zatoczkach i wąskich cieśninach. Tak oto wygląda północ malowniczego stanu Maine. Turyści zwykle zatrzymują się w Bar Harbor. To portowe miasto słynie ze wspomnianych już homarów (względnie tanich i naprawdę przepysznych!), a co najważniejsze, jest bazą wypadową dla osób, chcących odwiedzić park Acadia.
W nim przejdziesz się skalistym wybrzeżem i spotkasz wieloryby, foki czy morsy. Wrażeń dostarczy jeden z najpopularniejszych punktów na mapie parku – szczyt góry Cadillac. Z niej rozpościera się niezapomniany widok na okoliczne wysepki, kutry rybackie, jachty, statki wycieczkowe i bezkresny, tajemniczy, lodowaty ocean. Sam park zaskakuje zupełnym spokojem, a cały obszar – lokalną kuchnią i bardzo specyficzną dla Nowej Anglii, historyczną atmosferą. Domy są tutaj drewniane i często zdobione sielskimi werandami, obok których dostojnie powiewają amerykańskie flagi. Życie tutaj jest… inne – spokojniejsze i prawdziwie szczęśliwe. Cudowne miejsce.
Park Narodowy Acadia:
Stan: Maine
Największa atrakcja: wybrzeże i szczyt Cadillac Mt.
Najbardziej zaskakuje: spokojna atmosfera parku i okolicznych miasteczek
14. Bryce Canyon
„Skały czy las? A może odkryta jaskinia?” Takie pytania da się znaleźć na oficjalnych stronach Parku Narodowego Bryce Canyon. Nie bez powodu. Teren parku jest gęsto pokryty iglicami skalnymi, które z perspektywy kilku kilometrów przypominają wielki, pomarańczowy las. Warto zauważyć, że ten ekstremalnie surrealistyczny obraz zmienia się wraz z poznawaniem różnych perspektyw, zmieniających się z każdym pokonanym kilometrem – zarówno podczas przejazdu samochodem wzdłuż krawędzi, jak i pieszej wędrówki wgłąb. To spacery zaskakują tu najbardziej. Przykład? Wystarczy odwiedzić łatwo dostępny fragment szlaku o nazwie „Wall Street”, by przejść się wąskim korytarzem pomiędzy monstrualnymi, pomarańczowymi blokami skalnymi.
Interesujące jest też, że popularny Kanion Bryce w rzeczywistości z kanionami ma niewiele wspólnego. Nie wyrzeźbiła go rzeka, więc już sama nazwa, z geologicznego punktu widzenia, jest zaskakująca.
Park Narodowy Bryce Canyon:
Stan: Utah
Największa atrakcja: iglice skalne
Najbardziej zaskakują: szlaki na dnie parku
Planujesz podróż?
Przeczytaj nasz przewodnik po USA!
13. Jezioro Kraterowe
Jezioro Kraterowe jest najgłębszym akwenem Stanów Zjednoczonych, ponieważ tafla jego wód jest oddalona od dna aż o 594 metrów. Powstało w wyniku wybuchu wulkanu, a właściwe – zapadnięcia się jego wierzchołka. Z jeziorem nie są połączone żadne rzeki, a cała woda pochodzi z opadów oraz topnienia śniegu i lodu. Jest niezwykle przejrzysta i ma przepiękny, intensywnie niebieski kolor, co stwarza fantastyczne warunki do… nurkowania! Faktycznie, możliwość zanurzenia się w otchłani najgłębszego jeziora Ameryki kusi wielu turystów. Interesujący jest też sam kształt zbiornika, bo posiada wyjątkowo regularny, okrągły kształt. Uroku dodaje malownicza wysepka, znajdująca się w jednej z jego części.
Pisząc o Jeziorze Kreterowym trzeba też wspomnieć o znajdujących się nieopodal jego brzegu pięknych wodospadach. Znajdziesz je przede wszystkim na południu jeziora i dostaniesz się do nich bez trudu spacerem.
Park Narodowy Jeziora Kraterowego:
Stan: Oregon
Największa atrakcja: jezioro z krystalicznie czystą wodą
Najbardziej zaskakują: wodospasdy i możliwość nurkowania
12. Big Bend
Znajdujący się na południu Teksasu park jest idealnym wyborem dla osób chcących uniknąć tłumu turystów. Jego główną atrakcją jest rzeka Rio Grande i kanion, który tworzy. Park warto odwiedzić nie tylko ze względu na walory przyrodnicze, ale też w związku z historycznym dziedzictwem tego obszaru. Znajdują się tu miejsca umieszczone na liście National Register of Historic Places – są więc zaliczane do szczególnych zasobów historycznych Stanów Zjednoczonych. Jednym z nich jest Hot Springs Historic District – dawny kurort ze źródłami wód leczniczych i historycznymi budynkami łaźni, a także petroglifami, stworzonymi przez rdzennych mieszkańców Ameryki.
To tylko przykład. Podobnych miejsc, chociażby dawnych rancz, jest w parku wiele. Należy też dodać, że rzeka Rio Grande to granica z Meksykiem, niezwykle ważna dla historii Teksasu i wojny amerykańsko-meksykańskiej. Będąc w jej okolicach, warto poznać lokalną historię, bo odegrała istotną rolę w historii obu krajów.
Park Narodowy Big Bend:
Stan: Teksas
Największa atrakcja: słynna rzeka Rio Grande i kanion Santa Elena
Najbardziej zaskakują: gorące źródła i historyczne budynki
11. Wielki Kanion Kolorado
Jeden z cudów świata i dla wielu najpiękniejszy park narodowy w USA. Gigantyczna formacja, utworzona przez rwącą rzekę Kolorado. Słynny na cały świat kanion robi olbrzymie wrażenie i jest tym, co w Stanach Zjednoczonych zobaczyć po prostu trzeba. Jeśli jednak potrzebujesz dodatkowych wrażeń, poczekaj wieczorem na zachód słońca lub wstań przed świtem na jego wschód, podobno najpiękniejszy w całej Ameryce (co potwierdzamy! Zobacz zdjęcia na naszym Facebooku).
Wielki Kanion znalazł się na liście 15 najbardziej zaskakujących parków narodowych USA ze szczególnego powodu i, choć piękne, nie są nim wschody i zachody słońca. Otóż, w dół kanionu można wędrować pieszo, podziwiając zmieniające się widoki. Na dnie znajdziesz na przykład stary, drewniany most nad rzeką Kolorado, a po uiszczeniu dodatkowej opłaty otrzymasz pozwolenie na wejście do rezerwatu Indian Havasupai. Tam z kolei dzieją się rzeczy niemal magiczne. Rozgrzane, pomarańczowe krawędzie kanionu łączą się z lazurowymi jeziorkami, otoczonymi bujną, zieloną roślinnością. Niewielu turystów wie, że ten majestatyczny cud świata skrywa na dnie palmy i turkusowe wodospady.
Chcesz wynająć samochód w USA? Polecamy, bo:
|
Nieopodal Wielkiego Kanionu (2 godziny jazdy samochodem) znajduje się też miejscowość Sedona – przepiękny obszar z formacjami skalnymi, pełen pieszych szlaków. Czy warto go odwiedzić? Niech za odpowiedź posłuzy powiedzenie, którego używają niektórzy Amerykanie: „Bóg stworzył Wielki Kanion, lecz sam zamieszkał w Sedonie”.
Park Narodowy Wielkiego Kanionu Kolorado:
Stan: Arizona
Największa atrakcja: widok z South Rim – południowej krawędzi
Najbardziej zaskakują: wodospady w rezerwacie Indian Havasupai
10. Skalne Łuki
Arches, czyli Park Narodowy Skalnych Łuków, to światowa stolica niecodziennych formacji skalnych, tworzących pomarańczowe łuki, okna, ale też balansujące skały, naturalne wieże, iglice i nie tylko. Najsłynniejszą atrakcją parku jest Delicate Arch, widoczny na zdjęciu, choć na tym obszarze podobnych atrakcji jest ponad 2 tysiące!
W Arches zaskakujące jest to, że namacalnie można dostrzec biegnący czas. Tutejsze formacje nie są wieczne. De facto Landscape Arch (najdłuższy łuk skalny świata) został ogrodzony, bo naturalnemu zniszczeniu może ulec dosłownie w każdej chwili. W parku zobaczysz więc coś, co formuje się od milionów lat, a zniknąć może za dekadę, rok, miesiąc, a nawet jutro. Jeśli spodoba ci się przyroda tego miejsca, zajrzyj też do Natural Bridges National Monument, w tym samym stanie. Tam atrakcją są olbrzymie, naturalne mosty. Oba parki robią wrażenie!
Park Narodowy Skalnych Łuków:
Stan: Utah
Największa atrakcja: Łuk Delicate Arch
Najbardziej zaskakuje: mnogość fenomenalnych formacji skalnych i świadomość, że nie będą stały tu wiecznie
9. Yosemite
Yosemite to miejsce niezwykle fotogeniczne, a zarazem czwarty najbardziej popularny park Ameryki (w 2019 r.). Tworzą go ogromne bloki skalne, znane na całym świecie jako jedne z najtrudniejszych do wspinaczki. El Capitan to osiągający wysokość 2307 m n.p.m., granitowy monolit, będący najwyższym szczytem parku. Wymaga od sportowców gotowości do pokonywania pionowej ściany przez wiele godzin, a nawet dni. Całą dolinę zdobią majestatyczne wodospady. Nadają unikatowego wyglądu, dla którego zjeżdżają się tu turyści z całego świata. Niestety w okresie wakacyjnym większość źródeł lodowcowej wody wysycha w kalifornijskim słońcu, ale to nie powód do rezygnacji z odwiedzin tego miejsca.
Park ma do zaoferowania znacznie więcej. Wszystko w nim jest gigantyczne, więc skoro nie możemy podziwiać wodospadów, warto wsiąść w samochód i po kilkunastu milach dotrzeć do najwyższych drzew świata, sekwoi olbrzymich (a precyzyjniej pisząc, mamutowców olbrzymich). Spacerując między tymi kolosami zobaczysz wiewiórki, sarny, a być może (oby nie!) – niedźwiedzie. Chociaż strażnicy widują je sporadycznie, wszystkie pola namiotowe posiadają specjalne szafki, do których przed snem trzeba schować wonne produkty. Wszystko po to, by nie zapraszać zwierząt do odwiedzin. O tym, jak się przed nimi chronić, pisaliśmy w artykule o bezpieczeństwie podczas podróży.
Park Narodowy Yosemite:
Stan: Kalifornia
Największa atrakcja: słynny pejzaż doliny z majestatycznym El Capitan (na zdjęciu)
Najbardziej zaskakują: sekwoje olbrzymie i gigantyczne wodospady
Chcesz, żebyśmy opracowali Twój plan podróży?
Skontaktuj się z nami!
8. Dry Tortugas i Florida Keys
Trzeba przyznać, że Florida Keys, czyli głęboko wysunięty w Zatokę Meksykańską archipelag około tysiąca siedmiuset wysp, zasługuje na miano jednego z najbardziej wyjątkowych miejsc Ameryki, choć sam w sobie nie jest parkiem narodowym. Po wjechaniu na trasę nr 1 w okolicach słynnego Miami droga prowadzi na południe, pokonując mostami oceaniczne wody, zatoki oraz pokryte palmami wyspy. Po niemal dwóch godzinach jazdy trasa kończy się w popularnym kurorcie Key West, któremu niewiele dalej jest do kubańskiej Hawany niż amerykańskiego Miami. Zresztą kubańską kuchnię i atmosferę widać tu wszędzie. Co prawda ceny noclegów mogą przerazić, ale warto zatrzymać się w okolicy nieco dłużej, zwłaszcza w środkowej części archipelagu (Islamorada lub Marathon), gdzie znajdziesz przepiękne rafy koralowe.
Pisząc o archipelagu trzeba też wspomnieć o Parku Narodowym Dry Tortugas. Jest znacznie dostępny wyłącznie statkiem lub wodnosamolotem, przez co nie należy do szczególnie popularnych. Znajduje się na nim wielka fortyfikacja z 1846 roku, a wokół niej rafy koralowe. Połączenie widoku surowych murów dawnej fortecy z możliwością snorklingowania pośrodku wód Zatoki Meksykańskiej jest czymś naprawdę wyjątkowym!
Florida Keys i Park Narodowy Dry Tortugas:
Stan: Floryda
Największa atrakcja: wyspy i rafy koralowe
Najbardziej zaskakuje: kubańska atmosfera i fortyfikacja w parku Dry Tortugas
7. Kobuk Valley
Park Narodowy Kobuk Valley znajduje się na północy Alaski i jest ekstremalnie trudno dostępny, a przez to najrzadziej odwiedzany spośród wszystkich parków narodowych USA. Nie ma w nim żadnych dróg, z kolei turyści do parku dostają się małymi, czarterowanymi samolotami, a w trakcie pobytu spływają w dół rzeki.
Nie trudno się domyslić, że takie miejsce musi słynąć z dziewiczej przyrody, gęstych lasów, lodowatych jezior i wyjątkowych gatunków zwierząt. Tym, co jednak zaskakuje najbardziej jest fakt, że pośród bezkresów Alaski można znaleźć… piaszczyste wydmy! Ich historia sięga jeszcze epoki lodowcowej, kiedy lądolód kumulował na tym obszarze piasek, a działanie wiatru stopniowo zaczęło budować ogromne wydmy. To jednak nie koniec zaskoczeń! Obaszar jest trasą migracji reniferów karibu i właśnie z tymi zwięrzetami związane jest osadnictwo na tym terenie. Park jest miejscem badań arecheologincznych, które dowodzą, że okolica zamieszkiwana była przez ludzi już ponad 12 000 lat temu.
Park Narodowy Kobuk Valley:
Stan: Alaska
Największa atrakcja: spływ rzeką Kobuk i obserwacja migracji reniferów
Najbardziej zaskakuje: piaszczyste wydmy
6. Yellowstone
Yellowstone jest najstarszym parkiem narodowym świata i jednym z najczęściej odwiedzanych w USA. Posiada ogromne zasoby geotermalne i słynie z licznych gejzerów, jeziorek, wodospadów i wulkanów błotnych. Codziennie turyści zbierają się w grupach, by podziwiać erupcje „Starego Wiernego” (Old Faithful) – gejzeru, który dostarcza wrażeń zaskakująco regularnie, bo mniej więcej co godzinę. Jednak to, co zdaje się sprawiać największą niespodziankę, bo nie kojarzy się z Yellowstone tak bezpośrednio jak wspomnienie gejzery, to gorące źródła, których w parku jest mnóstwo.
Unoszą się nad nimi kłęby widocznej, jasnej, ciepłej pary wodnej, a ich brzegi często zwalają z nóg swym zabarwionym przez bakterie wyglądem. Takiego widoku nie da się zapomnieć. Na uwagę zasługuje też cisza i zwierzęta, które spotyka się tu bardzo często. Muszę też wspomnieć, że tuż nieopodal Yellowstone znajduje się jeszcze jeden niesamowity park – Grand Teton, w którym sielski krajobraz łąk przy dawnej osadzie mormońskiej Mormon Row kontrastuje z surowymi, strzelistymi górami na horyzoncie. Wspaniały widok!
Park Narodowy Yellowstone:
Stan: Wyoming, Idaho, Montana
Największa atrakcja: gejzer Old Faithful
Najbardziej zaskakuje: różnorodność parku, a zwłaszcza gorące źródła
5. Zion
Pora na jedno z najpiękniejszych miejsc Ameryki. Mormońscy osadnicy nazwali je Syjonem (Zion). Park tak naprawdę słynie ze wszystkiego i z niczego. To znaczy… ma wszystko: piękny kanion, rzeki, wodospady, urwiska, formacje skalne, niepowtarzalnie zaskakujące pejzaże, a nawet wygodną trasę widokową, lecz z braku czasu lub wiedzy sporo turystów odwiedzających Park Narodowy Wielkiego Kanionu poprzestaje na tym, co najbardziej popularne, a szkoda. Zion bowiem nie tyle oferuje zaskakujące widoki, co raczej w całości zachwyca swoim pięknem i różnorodnością.
Już same nazwy atrakcji mogą pobudzić wyobraźnię: Podest Aniołów, Płacząca Skała, Wąwóz Rzeki Dziewiczej, Wielki Biały Tron, Trzech Patriarchów, Świątynia Sinawavy, no i sam Kanion Syjonu. Wraz z obszarem Wielkiego Kanionu, Sedony, Kanionu Bryce, Doliny Monumentów i kilkoma innymi miejscami, obszar którego niezwykłą częścią jest Zion należy do prawdopodobnie najpiękniejszych i najbardziej mistycznych miejsc naszej planety.
Park Narodowy Zion:
Stan: Utah
Największa atrakcja: Scenic Drive (malownicza droga wgłąb parku)
Najbardziej zaskakuje: różnorodność oraz mnogość fenomenalnych punktów widokowych
Jeśli uważasz naszą twórczość za przydatną, korzystasz z niej i chciałbyś się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!
4. Mesa Verde
Park Narodowy Mesa Verde jest naprawdę zdumiewający i inny niż wszystkie, bo na jego obszarze główną atrakcję stanowi nie przyroda, lecz architektura. W dodatku nie byle jaka, bo wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i licząca nawet 1500 lat. Mesa Verde to miejsce, w którym poznasz pradawne osiedla, dosłownie wbudowane w otaczające je formacje skalne. Za ich stworzenie odpowiadają Indianie Anasazi. Co ciekawe, naukowcy do dziś spierają się o to kiedy i skąd przybyli, dlaczego około 1300 roku nagle opuścili te tereny, a nawet o to, kim tak właściwie byli, bo „Anasazi” to w rzeczywistości bardzo ogólne i nieprecyzyjne określenie. Wiadomo jednak, że dawni mieszkańcy pozostawili po sobie fascynującą historię, którą dziś przekazują przewodnicy, oprowadzając turystów po kolejnych piętrach osiedli.
Dowiedz się więcej o tym spektakularnym, a jednak niezbyt popularnym wśród turystów miejscu w naszym artykule o parku Mesa Verde.
Park Narodowy Mesa Verde:
Stan: Kolorado
Największa atrakcja: pradawne osiedla wbudowane w formacje skalne
Najbardziej zaskakuje: wyjątkowość parku i możliwość zwiedzania osiedli
3. Skamieniały Las
Petrified Forest, czyli Skamieniały Las to miejsce niezwykłe, bo znajdują się tu różnorodne pozostałości z okresu triasu. Najsłynniejszymi skarbami są fragmenty (także naprawdę spore) drzew sprzed 225 milionów lat! Powalone na ziemie, na przestrzeni dziejów zostały skumulowane, okresowo przysypane osadami pyłów wulkanicznych, a następnie „porośnięte” kolorowymi minerałami. W ten sposób okazy uległy procesowi fosylizacji, zamieniając się w skamieliny, odporne na warunki atmosferyczne. Prastare okazy, udekorowane jaskrawymi barwami, przetrwały do dziś w znakomitym stanie, dlatego pobyt w Skalnym Lesie to prawdziwa podróż do przeszłości.
Oczywiście, już sama historia drzew i innych skamieniałości zaskakuje, bo są czymś wyjątkowym, ale oprócz nich w parku da się odnaleźć kolorowe formacje skalne, ruiny pueblos, czyli zbudowanych niemal 1000 lat temu domów, a nawet… malowidła naskalne! Ich najliczniejsze przykłady widać w obszarze archeologicznym Newspaper Rock, gdzie znajduje się ich ponad 650. Mnie zaskakuje również to, że ten miejscami bardzo surrealistyczny park jest aż tak łatwo dostępny dla turystów. Dosłownie przecina go autostrada I-40, a więc niegdyś legendarna Droga 66, o której nieco więcej pisaliśmy w artykule o wyjątkowych trasach podróży po USA.
Park Narodowy Skamieniałego Lasu:
Stan: Arizona
Największa atrakcja: fragmenty drzew sprzed 225 milionów lat
Najbardziej zaskakują: historia Indian i malowidła naskalne
10 kultowych szos Ameryki (+ kilka mniej znanych!)
2. Wulkany Hawaiʻi
Park Narodowy Wulkanów Hawajskich jest jednym z najbardziej niepowtarzalnych miejsc, jakie w życiu widzieliśmy. Kiedy jego opis rozszerzymy o wspomnienie uroków całej wyspy Hawai’i (czyli tak zwanej Wielkiej Wyspy / Big Island) okaże się, że mamy do czynienia z być może najbardziej różnorodnym obszarem… na świecie! Zwłaszcza pod względem klimatycznym. Na tej jednej wyspie, którą samochodem objedziesz dookoła w ciągu kilku godzin, znajdują się prawie wszystkie strefy klimatyczne, występujące na naszej planecie.
Wielka Wyspa to plaże z palmami, porośnięte drzewami iglastymi wzgórza, wilgotne lasy tropikalne, ośnieżone szczyty, a przede wszystkim – wulkany. Lawa leje się tu regularnie i niemal wszędzie, co robi to ogromne wrażenie. Jadąc samochodem w niektórych miejscach trzeba liczyć się z koniecznością zawrócenia, ze wględu na zniszczenia dróg, jakie spowodowały wcześniejsze erupcje. Nawet lądowanie na tutejszym lotnisku przypomina bardziej zbliżanie się do obcej planety! Z kolei teren samego parku narodowego cechuje siarka, której zapach czuć wszędzie, a także niewielkie szczeliny, z których bez przerwy wydobywa się gorący dym. Co ciekawe, jest to jedno z najaktywniejszych wulkanicznie miejsc świata, gdzie erupcje zdarzają się raz na 2-3 lata. Różnorodność tej wyspy poznasz w naszym filmie z podróży po Hawajach.
Park Narodowy Wulkanów Hawajskich:
Stan: Hawaje
Największa atrakcja: lawa i bliskość aktywnych wulkanów
Najbardziej zaskakuje: różnorodność otoczenia, połączenie rajskiej atmosfery z surowością wulkanów
1. Dolina Śmierci
Numer 1 na mojej subiektywnej liście to Dolina Śmierci, która zaskakuje dosłownie wszystkim. Powstało wiele filmów dokumentujących to, jak pełen kontrastów jest to obszar. Najbardziej suche miejsce Ameryki i najgorętsze na świecie (regularnie pod względem temperatury powietrza). Jak wielokrotnie dowodzi historia, jeśli tutaj zboczysz z głównych tras i zabłądzisz, każda godzina stanie się walką o przeżycie. Aż trudno uwierzyć, że ten ekstremalnie surowy obszar to miejsce corocznego ultramaratonu! Zawodnicy spędzają kilkadziesiąt godzin biegnąc w temperaturze wynoszącej ponad 50 stopni Celsjusza. Przynajmniej nie mogą narzekać na brak niecodziennych widoków…
Podróżni znajdą tu fenomenalne punkty widokowe, piaszczyste wydmy, kolorowe za sprawą minerałów wzgórza, najgłębszą depresję Ameryki Północnej, okryte solą wyschnięte jeziora, zardzewiałe wraki samochodów, opuszczone kopalnie, wielkie kratery po meteorytach czy samoprzemieszcające się… kamienie! Niesłychane, że tak zabójczy obszar przyciąga swoim pięknem i wyjątkowością turystów z całego świata. Skoro na co dzień park wywołuje silne emocje, jakież zdziwienie musi napotkać tych, którzy natrafią na krótki, dwutygodniowy okres roku, kiedy Dolina Śmierci „ożywa”, stając się bezkresnym połaciem pokrywających surową ziemię kwiatów! Bezapelacyjnie nie ma drugiego, tak „dziwnego”, groźnego i zaskakującego miejsca w Ameryce. Co ciekawe, jeden z najpopularniejszych tu punktów widokowych nazwano na cześć Polaka. To Zabriskie Point.
Park Narodowy Dolina Śmierci:
Stan: Kalifornia, Nevada
Największa atrakcja: słone Jezioro Badwater – najgłębsza depresja Ameryki
Najbardziej zaskakuje: różnorodność i mnogość niecodziennych atrakcji, a także okres zakwitania kwiatów
Jak zwiedzać parki narodowe w USA?
Na koniec chcę wspomnieć o tym, jak najefektywniej poznawać parki narodowe w Ameryce. Przede wszystkim, przed odwiedzeniem jakiegokolwiek z nich wejdź na oficjalną stronę National Park Service i sprawdź, czy w danym okresie nie panują różnego rodzaju ograniczenia ruchu. Niestety, wiele parków zmaga się często z pożarami, surowymi zimami i innymi przeszkodami.
Planując nocleg w namiocie na terenie parku, przeczytaj informacje o zasadach rezerwacji z jak największym wyprzedzeniem, bo w wysokim sezonie o wolne miejsce może być bardzo trudno. Pamiętaj też, że w odróżnieniu od polskich realiów, w USA cena campingu dotyczy całego „lotu”, a więc miejsca na namiot, samochód i ognisko. Zazwyczaj nie ma znaczenia liczba nocujących.
Ostatnia wskazówka dotyczy kosztów zwiedzania. Cena wjazdu do wielu parków jest naprawdę wysoka. Dlatego, jeżeli planujesz zobaczyć podczas podróży więcej niż dwa parki, rozważ zakup całorocznej karty Annual Pass. Cena to tylko $80 / samochód i pozwala na nielimitowaną liczbę wizyt w parkach dla kierowcy i wszystkich pasażerów. Kartę kupisz wjeżdżając do dowolnego parku narodowego w USA.
Jeśli uważasz naszą twórczość za przydatną, korzystasz z niej i chciałbyś się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!
Przewodnik po USA
Więcej artykułów o USA: