Panoramę Manhattanu kojarzy chyba każdy. Skąd podziwiać ją podczas zwiedzania miasta? Istnieje wiele punktów widokowych w Nowym Jorku i wokół niego. Najpopularniejsze tarasy widokowe na Manhattanie to Empire State Observatory, Top of the Rock, One World Observatory, nowy (oddany do użytku w 2020 roku) Edge i… jeszcze nowszy – Summit. Są naprawdę świetne, ale to nie koniec! W tym artykule pokażemy ci aż 28 absolutnie godnych uwagi punktów widokowych na Manhattan. Większość znajduje się poza nim, bo Nowy Jork najlepiej oglądać z perspektywy. Niektóre miejsca nadają się na ekscytującą sesję zdjęciową, inne – bardziej na romantyczny piknik, z niezapomnianym pejzażem. Porównaj je wszystkie i wybierz swoje ulubione!

 

UWAGA!!!
JEŚLI ZDJĘCIA NIE WYŚWIETLAJĄ SIĘ POPRAWNIE, ODŚWIEŻ STRONĘ
LUB ZMIEŃ PRZEGLĄDARKĘ
(ewentualnie kliknij „Zobacz w Mapach Google”)

 


 

Mapa najlepszych punktów widokowych w Nowym Jorku

Widok na Manhattan: gdzie iść, by był najlepszy? Dobre pytanie! Na poniższej mapie zaznaczyliśmy wszystkie najciekawsze punkty widokowe w Nowym Jorku (oddal, by zobaczyć więcej). Ciemną czerwienią oznaczyliśmy tarasy widokowe na dachach budynków, w centrum. Róż to pozostałe miejsca na Manhattanie ze świetnymi widokami. Błękit oznacza otaczające Manhattan wysepki, fiolet – punkty widokowe na Brooklynie, zieleń – w New Jersey, a kolorem żółtym pokazujemy te miejsca, w których miasto widać z najdalszej perspektywy. W artykule pokrótce omówimy każde z nich, dzieląc na te właśnie regiony.

 


Planujesz podróż?
Zobacz nasz kompleksowy przewodnik po Nowym Jorku.


 

Tarasy widokowe w Nowym Jorku – który najlepszy?

Obecnie (aktualizowane na początku 2022 roku) w Nowym Jorku można wyróżnić pięć głównych tarasów widokowych, na dachach drapaczy chmur, choć planuje się także otwarcie kolejnego, w budynku Chryslera. Oprócz nich warto wspomnieć o kilku dodatkowych – położonych na znacznie niższych budynkach, z których jednak widok też robi wrażenie. Wszystkie miejsca leżą w sercu Manhattanu, więc dotarcie do nich nie będzie stanowić trudności.

Uwaga: ceny wjazdu na tarasy zmieniają się niemal każdego sezonu, a także w trakcie zachodów słońca, więc dla pewności kliknij zamieszczone poniżej linki i upewnij się, jak kształtują się obecnie. W zestawieniu nie wspominamy o wystawach i innych atrakcjach, które oferuje się dodatkowo przy kupnie biletów na tarasy widokowe. Każda wieża oferuje tego typu urozmaicenia, ale zakładamy, że raczej to nie dla nich odwiedza się tarasy widokowe… 🙂

 

Empire State Observatory Deck

Empire State Building to bez wątpienia ikona Nowego Jorku i jeden z najważniejszych drapaczy chmur na świecie. Z tego powodu poświęciliśmy mu osobny artykuł, do którego przeczytania zachęcamy.  Samo to już jest powodem, dla którego warto wybrać się na jego szczyt, po drodze oglądając wnętrza wybudowanego w 1931 roku wieżowca. Oferuje on dwa tarasy widokowe. Najpopularniejszy znajduje się na 86. piętrze, czyli na dachu budynku, 320 metrów nad miastem. Jest to taras otwarty, po którym można swobodnie spacerować, oglądając miasto z każdej strony. Drugi znajduje się na 102. piętrze, wewnątrz dość wąskiej anteny.

Cena: $42 za niższy taras lub $72 za oba (sprawdź tutaj)
Co zobaczysz: wieżowce w Midtown (z bliska), fragmenty Central Park (za wieżowcami), One World Trade Center i Most Brookliński (z daleka), Statua Wolności (na horyzoncie)

Widok ze 102. piętra. Obracaj i przybliżaj, by zobaczyć więcej.

 


 

Top of The Rock Observation Deck

Top of The Rock znajduje się w Centrum Rockefellera, a więc zdecydowanie dalej na północ, niż Empire State Building. Punkt widokowy zlokalizowano na dachu budynku z 1933 roku, 260 metrów nad ziemią, co czyni go najniższym z czterech głównych tarasów w mieście. Jednocześnie wydaje się, że to wysokość wprost idealna do fotografowania tej części miasta. Największym atutem tego dachu jest widok na Central Park i… Empire State Building, którego nie widać przecież, będąc na nim samym.

Cena: $38 (sprawdź tutaj)
Co zobaczysz: Central Park (z bliska), Midtown i Empire State Building (z bliska), One World Trade Center i Most Brookliński (na horyzoncie)

Widok na Midtown. Obróć, by zo

 


 

One World Observatory

Tak jak na dachu dawnego World Trade Center, również i w nowym zlokalizowano taras widokowy, tyle że wewnątrz, na wysokości 386 metrów. Widoki z One World Observatory są jedyne w swoim rodzaju, ponieważ budynek znajduje się z dala od innych tego typu tarasów. Będąc na krańcu Dolnego Manhattanu, nie zobaczysz Central Parku, ponieważ zasłonią go znajdujące się w oddali wieżowce Midtown. Zamiast niego przygotuj się na Statuę Wolności i inne atrakcje Downtown. W przestronnym, otoczonym oknami pomieszczeniu, wyznaczono też część ze szklaną podłogą, pod którą widać ulice miasta.

Cena: $38 (sprawdź tutaj)
Co zobaczysz: Most Brookliński, Statua Wolności, okoliczne wyspy i ocean (z bliska), Ground Zero (pod sobą), Midtown (z daleka)

Widok na Downtown i Statuę Wolności. Na dole widoczne Ground Zero, a po przeciwnej stronie (obróć) – Midtown z Empire State Building na czele.

 


 

Edge (30 Hudson Yards)

Nowy taras widokowy w Nowym Jorku, otwarty w 2020 roku. Jest to zarazem najwyższy zewnętrzny taras na zachodniej półkuli, o wysokości 340 metrów, w dodatku „lewitujący” nad miastem. Można obrazowo opisać, że to wysunięty na 80 metrów poza kraniec wieży, gigantyczny balkon, częściowo ze szklaną podłogą. Mamy więc do czynienia z miejscem naprawdę wyjątkowym, także pod względem lokalizacji. Wieżowiec 30 Hudson Yards znajduje się w Midtown, ale zupełnie na uboczu, przy samej rzecze Hudson. W rezultacie jest to jedyny taras, z którego widoków nie dzieli się na północne i południowe. Nie trzeba odwracać się od jednej atrakcji, by zobaczyć drugą. Tutaj wszystkie można podziwiać równocześnie, patrząc szerokim kątem przed siebie.

Cena: $36 (sprawdź tutaj)
Co zobaczysz: Empire State Building i Midtown (z bliska), fragmenty Central Park (między wieżowcami), Dolny Manhattan (z daleka)

Widok na oświetlony Empire State Building i Dolny Manhattan

 


Summit One Vanderbilt

Najnowszy, bo ukończony w październiku 2021 roku taras w Nowym Jorku. Znajduje się w jednym z najwyższych budynków Ameryki i za sprawą aranżacji wnętrza tworzy bardzo nietypowe doświadczenie. Powierzchnie tarasu, a więc podłoga, sufit i ściany są pokryte lustrami, dzięki czemu widoczny horyzont sprawia wrażenie poszerzonego w nieskończoność. Budynek oferuje również platformy ze szklaną podłogą, zawieszone nad ulicami miasta. Te niestety są dodatkowo płatne.

Cena: $39/$59 (sprawdź tutaj)
Co zobaczysz: Empire State Building i Chrysler Building (bardzo blisko, piękna perspektywa na oba) i Dolny Manhattan (z daleka)

Widok na Midtown. Obróć, by zobaczyć lustra!

 


 

The Vessel

The Vessel na Manhattanie - taras widokowy w Nowego Jorku

Wieżowce otaczające The Vessel

Tuż obok wieży 30 Hudson Yards znajduje się kolejny nowy punk widokowy. Niski, nie będący dachem wieżowca, ale co tu dużo mówić – robi wrażenie. Ta jedyna w swoim rodzaju konstrukcja to dziesiątki kładek, zawieszonych na różnych wysokościach, połączonych ze sobą schodami. Tworzą razem rozłożystą platformę widokową, o kształcie wazonu lub donicy. Z wysokości niespełna 50 metrów zobaczysz rzekę Hudson, tabory kolejowe przed tutejszą Penn Station i okoliczne wieżowce. Konstrukcję warto odwiedzić nie tylko dla widoków, ale przede wszystkim, by zobaczyć budowlę samą w sobie. Z kolei cały Hudson Yards, gdzie znajduje się The Vessel i Edge, staje się nowym punktem na mapie handlowo-biznesowego Manhattanu.

Cena: darmowe jeśli określisz konkretną godzinę przyjścia lub $10 za bilet otwarty. Więcej informacji tutaj.
Co zobaczysz: rzekę Hudson, wagony kolejowe przy Penn Station (z góry, z bliska), okoliczne wieżowce (nad sobą)

Widok w połowie wysokości The Vessel, od strony wschodniej

 


 

230 Fifth Rooftop Bar

Jak sama nazwa wskazuje, pora na chwilę relaksu… Pomiędzy wysokimi wieżowcami w Midtown i Downtown znajduje się wiele niższych budynków. Bar na dachu jednego z nich stał się już niemal kultowy, ze względu na usytuowanie niemal idealnie na przeciwko Empire State Building. Widać stąd także pozostałe części Manhattanu, ale to właśnie panorama Midtown robi największe wrażenie. Pobyt na dachu jest darmowy, oczywiście dla klientów baru. Ceny w barze? $9 za piwo i $12 za wino. Zdarzają się zniżki Happy Hours. UWAGA: ciepłymi wieczorami bywa naprawdę tłoczno! 🙂

Cena: poznaj menu tutaj.
Co zobaczysz: Empire State Building (z bliska), Dolny Manhattan wraz z One World Trade Center (z daleka)

Najsłynniejsze ujęcie – na Empire State Building. Dolny Manhattan znajduje się po drugiej stronie

 


Potrzebujesz planu podróży?
Skontaktuj się z nami.


 

Metropolitan Museum of Art (MET)

Widok na Manhattan z Central Parku - Nowy Jork

Mniej spektakularna, choć ładna panorama na Central Park i okoliczne zabudowania widoczna jest też z tutejszego Zamku Belvedere (darmowy)

MET warto odwiedzić przede wszystkim dla znajdujących się w nich dzieł sztuki (to prawdopodobnie najlepsze muzeum w Nowym Jorku, a na pewno największe w Ameryce), ale jeśli już się tam jest… to koniecznie wejdź na taras widokowy! Znajduje się na dachu, nad koronami drzew Central Parku. Widać stąd, oprócz parku, wieżowce w Midtown i słynne apartamentowce (na przykład Dakota) na West Side. Innym muzeum z tarasem widokowym jest nowy gmach Whitney Museum of American Art, który jednak ze względu na znacznie mniej przestrzenne widoki, opisałem po krótce w kolejnym rozdziale tego artykułu.

Cena: $25 (sprawdź tutaj)
Co zobaczysz: Central Park, wieżowce w Midtown i apartamentowce na West Side (z bliska)

Najlepsze punkty widokowe w Nowym Jorku - Panorama na Manhattan z Central Parku - Metropolitan Museum of Art

Widok na Manhattan z MET

 


 

Widok na wieżowce z wybrzeża Manhattanu

Brzegi Manhattanu są znakomitym miejscem na spacer. Często zielone, zadbane, stworzone po to, by cieszyć mieszkańców. Raczej trudno zobaczyć tu przestrzenne panoramy na wszystkie wieżowce, ale każdy z punktów oferuje widok na jakąś konkretną część miasta. Wszystkie te miejsca są po prostu bardzo ładne i dobrze skomunikowane (wszędzie możesz dojść pieszo), więc warto zobaczyć je przy okazji pobytu w okolicy.

 

Brooklyn Bridge

Piesze pokonanie długiego na 2 kilometry Mostu Brooklińskiego jest jedną z czynności must-do, czyli niemal obowiązkowych do zrobienia. Nie dość, że most ma fascynującą historię i stanowi symbol miasta, o czym pisaliśmy w naszym przewodniku po Nowym Jorku, to widoki stąd naprawdę ekscytują. Doskonale widać tu Dolny Manhattan i One World Trade Center. W dalszej perspektywie można też dostrzec Empire State Building z jednej strony i Statuę Wolności z drugiej. Co więcej, chodnik poprowadzono nad ruchliwą jezdnią, więc wszystkiemu towarzyszy wielkomiejski zgiełk i dziesiątki żółtych taksówek.

Widok z Brooklyn Bridge na Downtown o zachodzie słońca

 


 

North Cove Yacht Harbor

Port jachtowy North Cove znajduje się tuż obok Ground Zero i wieży One World Trade Center. Widok z tego miejsca jest świetny, bo będąc na krańcu jednego z pirsów wspomnianą wieżę widać niemal w całości, co jest rzadkością. Wyrasta dokładnie pomiędzy niższymi drapaczami chmur, jak na poniższym zdjęciu. Oprócz niej, po drugiej stronie, rozprzestrzenia się panoramiczny widok na New Jersey. Widać też Statuę Wolności. Cała okolica portu jest bardzo ładna – od razu widać, że zamożna i zadbana. Obok znajduje się też niewielki park Rockefellera, z którym razem tworzą bardzo klimatyczny fragment wybrzeża.

Widok na port jachtowy i One World Trade Center

 


 

Place zabaw przy Pier 25 i darmowe kajaki przy Pier 26

Świetne miejsce dla podróżnych z dziećmi i nie tylko – Pier 25 oraz Pier 26. Przy tych pirsach znajdziesz restauracje, publiczne place zabaw (darmowe), pole do mini-golfa ($5 dla dziecka, $10 dla dorosłego), a nawet boiska do siatkówki ($75 za boisko na godzinę). Więcej informacji znajdziesz tutaj. Jeśli lubisz kajakarstwo, lub chcesz polubić, możesz spróbować swoich sił zupełnie za darmo, przez 20 minut. Więcej informacji widnieje na stronie wolontaryjnej grupy, promującej korzystanie z uroków Hudson River. To wszystko znajduje się właśnie w tym jednym miejscu. A widoki? Jak widzisz na poniższych zdjęciach, robią wrażenie. Widać stąd One World Trade Center, Statuę Wolności i wybrzeże New Jersey.

Podobny plac zabaw, ze zbliżonymi widokami, znajduje się 2 kilometry dalej na północ, na Pier 51. Warto też zainteresować się Muzeum Sztuki Amerykańskiej Whitney, znajdującym się tuż obok rzeki. Na jego dachu znajduje się kolejny taras widokowy, z podobnymi pejzażami.

Plac zabaw na pirsie 25-tym. Po prawej (obróć) widać wybrzeże New Jersey i dalszą część molo.

 


 

Szyb wentylacyjny nad tunelem Hollanda

Holland Tunnel Ventilation Shaft 2, jak brzmi pełna nazwa tego nietypowego miejsca, znajduje się nad podwodnym tunelem Hollanda. Codziennie mknie nim tysiące kierowców. Jego szyb wentylacyjny znajduje się nad taflą wody, a dojście do niego sprawi sporo frajdy. Idąc niezbyt szerokim, betonowym pirsem zobaczysz Dolny Manhattan, New Jersey, a pomiędzy nimi – Statuę Wolności. Odwracając się, dojrzysz też górną partię Empire State Building. Cała sceneria jest szczególnie intrygująca wieczorem i o świcie. Podobnych widoków, lecz z lepszą perspektywą na Midtown doświadczysz w położonym nieopodal parku Christopher Street Pier.

Nocny widok na Downtown

 


 

Roosevelt Island Tramway

Ostatnią pozycją, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest absolutna perełka: podwieszona kolejka linowa łącząca wschodni Manhattan z wyspą Roosevelta. Przejazd nią kosztuje tyle samo, co przejazd metrem. Przejazd trwa 3 minuty, a kolejka wznosi się na wysokość nawet 76 metrów. Cała przygoda jest naprawę ekscytująca, a widok zapiera dech… zresztą, pokazaliśmy go w naszym filmie o mniej znanych atrakcjach Nowego Jorku, więc serdecznie zapraszamy do zerknięcia i subskrybcji naszego kanału na YouTube!

 


 

Widok na Manhattan z okolicznych wysp

Wyspy, które otaczają centrum Nowego Jorku to świetne punkty widokowe na Manhattan. Można z nich podziwiać miasto w nieco szerszej perspektywie. Na większość z nich dopłyniesz promem. Ceny? Są bardzo różne. Rozpiszemy to dokładnie poniżej.

 


Jeśli uważasz naszą twórczość za przydatną, korzystasz z niej i chciałbyś się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Roosevelt Island

Wyspa Roosevelta, jako jedyna z opisywanych, nie leży na zatoce Upper Bay. Przeciwnie, znajduje się pośrodku rzeki East River, na wschód od Central Park. Przed chwilą opisaliśmy dojazd na nią (podwieszaną kolejką), który jest często głównym powodem odwiedzenia wyspy, natomiast na niej samej też jest co robić. Wyspa ma przerażającą historię, bo przed laty zsyłano tu więźniów oraz chorych zakaźnie lub umysłowo, o czym warto przeczytać tutaj. Dziś na wyspie znajdziesz piękne alejki i tereny zielone, jak na przykład zbudowany na planie trójkąta Park Stanowy Four Freedoms. Widać stąd przede wszystkim Midtown, wraz z Budynkiem Chryslera i kompleksem ONZ, mosty nad rzeką East River i Dolny Manhattan w oddali.

Jak dotrzeć? Korzystając z karty MetroCard – podwieszaną kolejką lub metrem.

Promenada wzdłuż wyspy. Widoczny gmach ONZ (nad brzegiem, z oknami w morskim kolorze i poziomymi, jasnymi pasami)

 


Potrzebujesz planu podróży?
Skontaktuj się z nami.


 

Governors Island

Governors Island to ogromny teren rekreacyjny nieopodal wieżowców Dolnego Manhattanu. Dostaniesz się na niego promem ($3 – sprawdź, czy wymagane są wcześniejsze rezerwacje – tutaj). Na wyspie, oprócz cudownych pejzaży na Manhattan, Most Brookliński i Statuę Wolności, znajdziesz parki, place zabaw, ścieżki rowerowe, a także kolejną przystań z darmowymi kajakami, przy Pier 101. Warto wybrać się na południe wyspy. Tam znajdują się wzgórza, z których najlepiej widać panoramę Nowego Jorku.

Panorama Nowego Jorku ze wzgórza na południowym krańcu wyspy. Statua Wolności widoczna po lewej (przesuń)

 


 

Ellis Island

Legendarna wyspa emigrantów, przez którą musiały przejść miliony przybyszów zza Atlantyku, szukających w Ameryce nowego, lepszego życia. Oferuje też piękne widoki na Manhattan. Obok opisywanego w innym artykule Muzeum Emigracji znajdują się tereny zielone, z których w znakomitej perspektywie można obserwować Downtown (w tym One World Trade Center), a po drugiej stronie – Statuę Wolności (piękny widok) i najdłuższy most w mieście – Verrazzano-Narrows Bridge. Wieżowce Midtown są widoczne w oddali.

Jak dotrzeć? Płatnym promem ($19.25). W cenie rejs na dwie wyspy: najpierw Liberty, ze Statuą Wolności, a następnie Ellis Island.

Widok na Dolny Manhattan i New Jersey. Statua Wolności oraz gmach muzeum widoczny po drugiej stronie (obróć)

 


 

Liberty Island i Statua Wolności

Zarówno Statua, jak i sama Wyspa Wolności dostarczają znakomitych widoków na Manhattan. Są podobne do tych na Ellis Island, ale perspektywa jest nieco dalsza i tworzy bardziej spójną całość z New Jersey. Wejście do korony Statuy Wolności, skąd widok jest najlepszy, wymaga rezerwacji z wyprzedzeniem i dopłacenia $3 do ceny rejsu promem. Zwiedzanie piedestału jest darmowe.

Jak dotrzeć? Płatnym promem ($19.25). W cenie rejs na dwie wyspy: najpierw Liberty, a następnie Ellis Island.

Statua Wolności. Manhattan znajduje się po prawej stronie (przesuń zdjęcie)

 


 

Darmowy prom na Staten Island

W zestawieniu nie mogło zabraknąć istnego klasyka podróżowania po Nowym Jorku tanim kosztem. Darmowe rejsy są dedykowane przede wszystkim mieszkańcom, choć często korzystają z nich też turyści. W 20-minutową podróż wyruszają z Whitehall Ferry Terminal, na Dolnym Manhattanie. Prom przepływa samym środkiem zatoki Upper Bay, tuż obok Statuy Wolności, oddalając się coraz bardziej od centrum miasta.

Po przepłynięciu prawie 10 kilometrów dociera do dzielnicy Staten Island. Tam należy wyjść ze statku i wsiąść w dowolnym momencie na kolejny rejs. Polecamy szybko zajmować miejsca przy burcie, od strony Manhattanu – widoki cię zachwycą. Idąc w stronę portu nie daj się namówić przez naciągaczy na kupno jakichkolwiek biletów (możesz spotkać ich nawet kilku na swojej drodze) – prom jest absolutnie darmowy!

https://www.instagram.com/p/CGfGbflH95Y/

 


 

Punkty widokowe na Brooklynie

Punkty widokowe na Brooklynie są świetne. Zobaczysz tu mniej więcej to samo, co z Mostu Brooklińskiego, czyli przede wszystkim Dolny Manhattan. Dojazd do wszystkich opisanych poniżej miejsc jest bardzo łatwy i szybki, dzięki sprawnie działającej komunikacji miejskiej.

 

Domino Park

Znajdujący się na bardzo modnym od kilku lat Williamsburgu Domino Park jest intrygujący i ciekawy sam w sobie. Na niegdyś silnie industrialnych terenach zbudowano piękny deptak, plac zabaw i restaurację. Park usytuowano niemal dokładnie między Downtown, a Midtown, więc widoki są naprawdę śliczne. Widać Empire State Building po prawej i One World Trade Center po lewej, choć mniej wyraźnie. Oprócz tego mosty: Williamsburg Bridge, tuż obok, i Brooklyn Bridge – nieco dalej.

Spoglądając na południe widać mosty i Downtown. Po drugiej stronie – Midtown z Empire State Building. Nad wszystkim górują industrialne żurawie.

 


 

Dumbo

Dumbo na bliskim Brooklynie to jeden z najczęściej wykorzystywanych planów filmowych w mieście i bynajmniej nie ze względu na wieżowce, ani też szerokie panoramy Nowego Jorku. Reżyserzy skupiają się tu na ceglanych zabudowaniach, a przede wszystkim – fragmencie mostu Manhattan Bridge, w wąskiej perspektywie, która zagrała w ponad 80-ciu produkcjach. Zawsze nadaje im typowo nowojorskiego charakteru. Jeśli chcesz zobaczyć ten konkretny widok na własne oczy, zerknij na Washington Street. Będąc tam, koniecznie przejdź też kilkadziesiąt metrów dalej, do parku Main Street. Znajduje się nad brzegiem rzeki, a widok na dwa słynne mosty i Downtown na pewno cię zachwyci!

Dumbo – słynne ujęcie na Manhattan Bridge

 


Planujesz podróż?
Zobacz nasz kompleksowy przewodnik po Nowym Jorku.


 

Brooklyn Bridge Park

Z opisanym wyżej parkiem Main Street łączy się długi Brooklyn Bridge Park. Rozciąga się od słynnego mostu o tej samej nazwie, aż do tutejszego portu, licząc 1.5 kilometra. W parku znajdują się punkty widokowe na Dolny Manhattan, place zabaw, boiska i publiczne trawniki. Nad parkiem i okoliczną drogą szybkiego ruchu postawiono także promenadę Brooklyn Heights, która daje ten sam widok, ale z nieco wyższej i bardziej przestrzennej perspektywy. Z niej bardzo dobre widać też górujący nad mostami Empire State Building – daleko, po prawej stronie.

Dolny Manhattan widziany z dolnej promenady

 


 

Punkty widokowe w New Jersey

Oglądając panoramę Nowego Jorku z New Jersey, po drugiej stronie rzeki Hudson, nabiera się nieco dalszej perspektywy. Stąd widać dokładnie podział na wysokie Midtown, następnie coraz niższe, mieszkalne obszary SoHo i Tribeca, a dalej – ponownie wysokie Downtown. Żadna z części Manhattanu nie wysuwa się wyraźnie na pierwszy plan, dzięki czemu znakomicie widać jego ogrom. Na specjalną okazję warto polecić jedną z wielu portowych restauracji, gwarantujących rewelacyjne widoki, np. elegancki Chart House (zapytaj o Happy Hours!), lub bardziej młodzieżowy bar Pier13. Do New Jersey dotrzesz liniami PATH (stawki jak w komunikacji miejskiej, rozliczane na MetroCard), autobusami NJ Transit (płatne dodatkowo, nie przez MetroCard, od ok. $3.50) i promami (droższe; mapa i ceny dostępne tutaj). Podróż w każdym przypadku przebiega sprawnie.

 

Empty Sky Memorial

Jeden z wielu memoriałów, upamiętniających wydarzenia z 11 września 2001 roku. Stąd nowojorczycy często oglądają coroczną iluminację, upamiętniającą zmarłych (widoczna na zdjęciu poniżej). Z kolei sam pomnik robi wrażenie, bo swoją perspektywą wskazuje orientacyjnie, gdzie niegdyś stały wieże World Trade Center. Przechodząc do widoków, uwagę w tym miejscu najbardziej przykuwa Dolny Manhattan, chociaż po lewej stronie, w oddali, wyłaniają się też wieżowce Midtown. Tutaj znajduje się tez jeden z kilku portów, obsługujących rejsy na Liberty Island, ze Statuą Wolności, więc można wygodnie rozbudować swoją wycieczkę.

Jak dotrzeć? Kolejką PATH (karta MetroCard akceptowalna, cena jak za metro) jedź z Manhattanu na stację Grove St. Szczegółowa mapa ze wskazówkami dostępna tutaj. Następnie idź z nawigacją pod memoriał, około 5 minut.

 


 

Pier C Park

Idealne miejsce, by zawiesić miłosną kłódkę (została ku temu wydzielona dedykowana część barierek). Pier C to sztuczna wyspa, unosząca się nad wodami Hudson River. Sama w sobie jest piękna, a widok stąd naprawdę zachwyca. Znajduje się niemal dokładnie pomiędzy wieżowcami w Midtown i Uptown, dając chyba najlepszą w całym mieście perspektywę do porównania ich wysokości i poczucia ogromu Manhattanu. Na obszarze parku znajdziesz lornetki i ławki, a obok – wiele restauracji.

Jak dotrzeć? Kolejką PATH (karta MetroCard akceptowalna, cena jak za metro) jedź z Manhattanu na stację Haboken. Szczegółowa mapa ze wskazówkami dostępna tutaj. Następnie idź z nawigacją do Pier C Park, około 10 minut, piękną promenadą.

 


 

Weehawken Waterfront Park

Niewielki park, a raczej centrum rekreacji, z boiskami i bieżnią, znajduje się mniej więcej naprzeciwko lotniskowca USS Intrepid (po drugiej stronie rzeki). Widać stąd wspaniale Empire State Building i inne wieżowce Midtown. Dolny Manhattan, z One World Trade Center, znajdują się w oddali, wyraźnie tworząc odrębną część panoramy.

Jak dotrzeć? Autobusem NJ Transit (karta MetroCard NIE akceptowalna, cena: $3.50 w jedną stronę) ze stacji Port Authority (tutaj też kup bilety), na Manhattanie. Wsiądź do jednej z wielu linii autobusu (najlepiej linia 158). Zerknij na szczegóły tutaj.

 


 

Hamilton Park

Chyba można zaryzykować stwierdzenie, że to najpiękniejszy punkt widokowy na Manhattan (na pewno należy do ścisłej czołówki!). Park znajduje się na wzgórzu, tuż przy linii brzegowej rzeki Hudson. W otoczeniu drzew i krzewów widać cudownie Midtown, ale też Dolny Manhattan i wyjście na ocean, w oddali. Widok jest zbliżony do Weehawken Waterfront Park, bo oba punkty znajdują się blisko siebie, lecz Hamilton Park, dzięki swojemu otoczeniu, jest bardziej romantyczny i spokojny. Znajdziesz tu trawnik, na którym można wygodnie się położyć, dość bujną roślinność, śliczne zabudowania wokół, powiewającą nieopodal flagę USA i kilka historycznych pomników.

Jak dotrzeć? Autobusem NJ Transit (karta MetroCard NIE akceptowalna, cena: $3.50 w jedną stronę) ze stacji Port Authority. Najlepiej przyjechać na stację Boulevard East at Bonn Place, która znajduje się już na wzgórzu (a nie pod nim). Zobacz mapę tutaj.

 

Widok na Manhattan z dalekiej perspektywy

Wieżowce Manhattanu widziane z daleka sprawiają wrażenie wyjątkowo majestatycznych. Gdzieś daleko wyrastają niespodziewanie, wywołując niezwykłe emocje. Pamiętam, jak po raz pierwszy zerknęliśmy za okno samochodu na Moście Waszyngtona, kilkanaście kilometrów na północ od centrum miasta… widok był oszałamiający!

 

Punkty widokowe na północy

Spoglądając na mapę wydawać by się mogło, że z północy powinno być widać głównie Midtown. To prawda, choć w oddali można też dostrzec One World Trade Center, który z tej nietypowej perspektywy jeszcze bardziej zachwyca ogromem. Będąc na wspomnianym Washington Bridge jest się naprawdę daleko od centrum, a jednak wciąż na tyle blisko, że Manhattan tworzy jedną, piękną całość. Jeśli wyjeżdżacie tędy z Nowego Jorku (lub wjeżdżacie), warto zjechać z mostu do parku Ross Dock Picnic Area. Znajduje się tuż obok, nad brzegiem Hudson River. Widać stąd zarówno wieżowce, jak i sam Most Waszyngtona. W ciepłe dni z parku często korzystają rodziny, grillując burgery z widokiem na Nowy Jork.

Widok z Ross Dock Picnic Area. Przybliż, by lepiej zobaczyć Manhattan (na żywo widok jest wyraźniejszy)

 


Potrzebujesz planu podróży?
Skontaktuj się z nami.


 

Punkt widokowy na południu

Piękny widok na Manhattan od południa można uzyskać przede wszystkim ze Staten Island. Dzielnica jest oddalona o prawie 10 kilometrów od Dolnego Manhattanu, a widok z niej jest znakomity. Wieżowce, wyrastające na horyzoncie, ale też zatoka, która oddziela Staten Island od Manhattanu, sprawiają wrażenie niezwykłej przestrzeni. Niezwykłej, bo cały czas mówimy o Nowym Jorku, kojarzonym raczej z gwarem i gęstą zabudową. Godnym polecenia miejscem na obserwację centrum jest September 11th Memorial – nie tylko ze względu na świetne widoki i bliskość terminalu promowego. To jedno z wielu miejsc, w którym oddaje się cześć poległym we wrześniu 2001 roku.

Manhattan widziany z wewnątrz September 11th Memorial

 


 

Loty helikopterem

Ostatnie na naszej liście są loty helikopterem. Wyruszając z heliportu na Manhattanie lub New Jersey już po chwili jest się nad wieżowcami Manhattanu. Widać więc, z absolutnie niezapomnianej perspektywy, Central Park, drapacze chmur, mosty i niekończącą się krzyżówkę ulic. To kosztowna atrakcja, oscylująca w granicach $200 – $250 za 20 minutowy lot (za osobę). Można jednak polecieć taniej, dzięki Grouponowi. Promocje bywają różne. Jakiś czas temu udało mi się znaleźć przelot za niespełna sto dolarów!

 


Jeśli uważasz naszą twórczość za przydatną, korzystasz z niej i chciałbyś się odwdzięczyć, możesz postawić nam wirtualną kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Myślisz o podróży do USA? Przeczytaj nasz mini-przewodnik!

Przewodnik po USA

Przewodnik po USA – przyciągającym jak magnes kraju, w którym znane z filmów krajobrazy łączą się z fascynującą kulturą i wszechobecnym dążeniem do bycia...
Czytaj więcej

 

Autorzy:Łukasz

Komentarze

Dodaj komentarz